landerig VOÖR OE ZONDAG De Mens Daily Telegraph over jrede van Koningin Juliana Kerkdiensten man achter de schermende Berlijn West Zeeuws-Vlaanderen Lusteloos, hangerig „TIMES" over de toestand in Djogja BLOEDWRAAK OER LIEFDE Kindje verkouden? Onderhoud itfin. Stikker en Spaak en de Coöp. Veiling te Terneuzen Hoe Is de houding van West Zeeuws-Vlaanderen tegenover de Veiling te Terneuzen? Engels-Amerikaans plan inzake communisme? Sovjei-Russische yy Verscherpte Sovjet-Russische maatregelen te Berlijn Hans Kaart en de zijnen toch door de Sahara Een Rembrandt en een Murillo gevonden? Frankrijk gaat de douanecontrole weer invoeren 1 IU Nieuwjaarsboodschap van Generaal 0e Gaulle Wat is de mens dat Gij hem kent. Ps. 144 3. Hi zijn goede en er zijn slechte mensen. Zo oordelen wij. En tegen dat oordeel kan toch geen verzet komen. Met dit oordeel zijn we het allen eens. Toch gaat de Bijbel met ons oordeel niet ac- coord. God weet, volgens de Bij bel, niet van deze twee soorten mensen. God kent slechts mensen! Maar is er dan helemaal geen sprake van een tegenstelling? Ja zeker. Maar deze is anders dan we denken. Er is de tegenstel ling tussen <{e mens zoals hij in zichzelf is en zoals hij door Gods genade kan worden. En de mens zoals hij is, daar van wordt gezegd: arglistig is het mensenhart wie zal het kennen? En Paulus zegt: ik weet dat in de mens geen goeds woont. De mens met al zijn tegenstel lingen, zijn grootheid en klein heid, ztfc ernst en luchthartigheid, zjju levensangst en levensaan- vaaz*ding, zijn egoïsme en gemeen schapszin wordt in het licht ge- tiokken en dit is het oordeel: niets goeds, naarde maatstaf van Gods heilige wil. Maar, als dan door alle idealisme een streep wordt getrokken en alle hoop volle verwachtingen de bodem worden ingeslagen, wat heeft de wereld dan nog te verwachtten? Eik uitzicht op een hetere toe komst is dan toch afgesneden en is er toch een onherroepelijke grens gezet aan alle verwachting. Dat zou zo zfjn indien daar niet was het woord uit Ps. 144. Daar wordt gezegd God kent de mens. De mens, die zijn leven wil in richten zonder God, wordt door Hem niet verstoten. Hij laat de mens niet aan zijn lot over. In de hopeloosheid van ons bestaan grijpt Zijn Hand reddend in. Hij kent ong en dat kennen betekent liefhebben. Is het niet waar dat op deze wereld Jezus Christus ge- boijen is? En is Zijn verschijning niet het teken, dat God zich elke dag naar ons overbuigt opdat we leven Dat we dan boven het rumoer der wereld onze ogen opheffen tot Hem. Dat we het kruis van Christus zien zoals we het nog nooit gezien hebben. Bij dat kruis verdwijnt alle hoop die we uit ons zeiven hebben. Maar de eeuwige hoop gaat leven. Want zal God, die zelfs Zijn eigen Zoon niet gespaard heeft, ons met Hem niet alle din gen schenken? Volgens het socialistische blad „Le Peuple" zou Minister Stik- t ker zijn Belgische collega op de hoogte hebben gebracht van de toestand in Indonesië en van de ontwikkeling welke met betrek king tot deze aangelegenheid in de toekomst te verwachten is. De beide Ministers zouden eveneens hun gemeenschappelijke houding met betrekking tot het Atlantisch pact hebben bepaald. Bovendien zou van gedachten gewisseld zijn over het Duitse probleem en in het bijzonder over de vragen, die rijzen met betrek king tot de vestiging te Londen van een internationaal bureau voor de Ruhr. Met betrekking tot het perma nente secretariaat, dat in het ac- coord over de Ruhr wordt voor zien, zouden België -en Nederland gemeenschappelijk optreden ten einde hierin een adequate verte genwoordiging te krijgen. Tevens zouden de heren Stik ker en Spaak de problemen be sproken hebben, die verband hou den met de Europese Uunie. cent, of 40 dan 30 cent per leg ontvangen, maar hoofdzaak is, aat men de algemeen genoteerde prijs krijgt, met andere woorden: we moeten mee kunnen met de prijzen, die de telers elders maken. Men mag echter niet vergeten, dat deze prijzen nooit stabiel lig gen, al liggen die Veilingen, zoals veelal in „Holland" het geval is, zeer kort hij elkander, er is altijd een verschil in de gemaakte prij zen. Nu eens is de ene Veiling hiervan de dupe, dan weer treft zulks éen andere nabij gelegen veiling. Iets anders wordt het wanneer bij voortduring eenzelfde veiling met lagere prijzen genoe gen moeten nemen. In zo'n ge val dient het Veilingbestuur hier van de oorzaak op te sporen en dan trachten aan deze mistoe stand een einde te malden. De afzet. De laatste jaren was, behalve dan de behoeften voor de eigen streek, de export van peren en de verzending naar de steden in Ne derland de drijfkracht van de Z. Vlaamse veiling. In de toekomst zal echter de Benelux-overeen- koinst voor de Veiling te Terneu zen van enorm belang blijken tc zijn en het is gezond optimisme te geIov|en, dat deze overeen komst haar nut voor de Zeeuws- Vlaamse kwekers zal afwerpen, want Terneuzen is te dien opzich te zeer gunstig gelegen. Na de radiorede van Koningin Juliana van Donderdag, aldus de Daily Telegraph in het hoofdarti kel van gisteren, moet het zeker voor een ieder, behalve de slecht- gezinde of de met opzet dove, de Nederlandse politiek in Indonesië te laten doorgaan voor een po ging om Westiers imperialisme met geweld opnieuw op te leggen aan een onwillig Oosters volk. Het blad vervolgt: „Zoals Hare Majesteit duidelijk maakte gaf zij een bevestiging van de meerman zes jaar geleden in een gelijke Nu heden de Veiligheidsraad bijeenkomst mogen de betrokken i regeringen zich wel afvragen, niet of zij een wettig recht tot inter ventie hebben en dit wordt betwist doch wat haar doel is. Is het, de vorming van vrije Oosterse staten aan te moedigen, die in staat zijn de wereld weder om te voorzien van onschatbare voorraden voedsel, rubber en olie? Of .is het, integendeel, om de Nederlanders te straffen voor het ingevoerd hébben van be schaving en democratische ideeën Kent U dat hangerige, lamlendige gevoel waar bij alles U te veel Is en II slcbveli maar ln de weg lit? OpgepastI Dat is de voor bode van een ophanden zijnde griepl Neem één of twee „AKKERTJES", waarschtjnlllk drukt U de infectie NU nog de kop in I II heipen direct! radiorede door Koningin Wilhel- in ecn groot achterlijk gebied en ZATERDAG 8 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 9 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pemrngs; 2.30 u. De. P. J. Pennings, bed. H. Doop. Hoek: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil; 2.30 u. ouderl. Ver- gauwe. Honter.isse: 2.30 u. Ds. W. L. Her- manides, van Hulst. Hulst: 10.30 u. t>s. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine.: 2 30 u. Ds. J, van der Graaff. Sluiskil: 10 u. leesdienst; 2.30. u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. A. Talma van Zaamslag, voorber. H.A.; 2.30 u. Ds. J. Scholten, bed. H. Doop. Zaamslag (Gercf. Kerk)10.45 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.45 u. Ds. J. A. Talma. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiabosch. Breskens: 10.30 u. leesdienst; 18.30 u. Ds. Wi'ebosch. Gadzand: 10 u. Ds. ter Beek. V'jofclplaat: 10 u. Ds. Winckel, St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Wiebosch. Voorber. H.A. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Bev. Kerkeraadcleden. Retranchement10 u. Ds. Bai;- nouw, bed. II. Doop. Pchocndijke: 10.30 u. Ds. Doorn. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje2 u. Ds. Win ckel. IJzenjdijke; 9 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 18 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gejucente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk. Eoelc: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. C. Boon te St. Laurens. Zaamslag: Ds. J. J- Ritsema. Zoutespui 10 u. Ds. F. C. Meijster, van Rotterdam, bev. Ds. D. J Couvéc; 5 u. Ds. D. J. Couvée intrede. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Axel; 10 en 3 u. Ds. Zemel, bed H. Avondmaal. Hoek: 10 en 2.20 u. Ds. I. van Til. Terneuzen; 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. dienst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk, Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Men zou deze vraag ook anders kunnen stellen, n.L: „Hoe is de houding der Veiling ten opzichte van de telers in West Zeeuws- Vlaanderen?" Toen ongeveer twee jaar ge leden vanwege die Veiling in West Zeeuws-Vlaanderen enige actie werd ontplooid, viel er een zekere terughoudendheid bij de W. Zw.- VI. fruitkwekers te constateren. Volgens deze telers zouden hun belangen op de Terneuzense vei ling niet goed behartigd worden, tengevolge waarvan de samen werking met deze Velling zeer was verslechterd en deze „band niet meer waarde had dan de band van 1 cent per el. De door het Veilingbestuur ont wikkelde actie en de toezegging dat er een ophaaldienst zou wor den Ingesteld, waardoor de pro ducten bij de kwekers zouden af- jehaald en naar de veiling ver voerd, leidde er echter toe, dat er een kentering in de minder ge wenste verstandhouding kwam. n enkele telers er toe over gin gen om hun producten ter be schikking van de Veiling te Ter neuzen te stell,en. Het bleek dan ook dat deze service haar doel niet miste en alras was ds op haaldienst een goede ruggesteun voor de zo gewenste samenwer king tussen Oost en West Zeeuws- Vlaanderen. In het nu afgelopen ■jaar 1948 toverden dan ook reeds 25 fruitaanvoerders uit West Z.- VI. regelmatig hun producten aan de Veiling te Terneuzen af en verschillende grote telers traden als Ud toe. Zij bouwen nu mede aan de voor hun bedrijven zo be- Vangrijke instelling en zijn er van overtuigd, dat er niets gaat bover een goed functionerende veiling in eigen omgeving. Men zou dus kunnen zeggen, dat de grondslag is gelegd, waarop het Veüings- bestmir kan voortbouwen ter be hartiging van de belangen van alle fruitkwekers ln geheel Z. Vlaanderen. Men dient er zich tem volle van bewust le zijn, dat volledige sa menwerking een eerste vpreiste is en men zich als lid volledig achter het Veilingsbestuur moet scharen, waardoor deze kan reke nen op regelmatige en voldoende, aanvoer van de voortgebrachte p-.-odueten, want nimmer mag uit Z.-Vlaanderen veelvuldig worden aangetroffen, dienen van de grote waarde van het kwaliteitsproduct doordrongen te zijn. Met voldoening kan geconsta teerd worden, dat de laatste ja ren er een voortdurende verbete ring van het aangevoerde fruit velt waar te nemen en zo kan men ten opzichte van de nieuw- douw- en koelhuisplannen goede moed hebben op de volledige me dewerking van de Zeeuws-Vlaam se telers. Behoudens jaren, dat er weinig fruit is, zal de handel alleen in teresse hebben voor het kwali teitsproduct, dat haar meerdere zorg dubbel en dwars in de ge- roden prijzen beloning vindt. De ophaaldienst. De producten van de telers uit West Zeeuws-Vlaanderen worden vanaf Sluis, Aardenburg, Oost burg, Breskens enz. afgehaald, en in het afgelopen jaar zijn, de zwarte en rode bessen niet mede- gerekend, niet minder dan 9000 kisten hard fruit, dat is circa 200.000 kg!, uit West Z.-Vlaande ren opgehaald en ter veling ge voerd. Er waren weken van 5 5 600 kisten. De prijs. Een belangrijke, zo niet de be- langrijkste, factor is of men de prijs krijgt voor het geleverde product. Het spreekt vanzelf, dat de telers liever 20 dan 10 De zorg voor het product. Waarheen de afzet zich ook in de toekomst zal richten, steeds zal als eerste vereiste zijn, ja dwingend moeten zijn voorge schreven, dat de telers alle moge lijke zorg aan hun fruit zullen moeten besteden. Goede sorte ring en verzorging, deskundige behandeling, Verpakking en ver zending moet maken dat het Z. Vlaamse fruit een naam krijgt in de Benelux-landen. Hierdoor zul len de grote exporteurs en buiten landse afnemers naar de Veiling te Terneuzen worden getrokken, want de consument zal dan aan ons product de voorkeur geven en er om vragen. Telers ln West en Oost Zeeuws- Vlaanderen staat in dit streven achter het Bestuur djsr Veiling, werkt allen mede en verstevigd de hand die alle fruitkwekers bindt. Een goed functionerende vei ling, die zich sterk weet dooi hel eendrachtig samenwerkten van alle telers, zal inderdaad „rijpe vruchten" afwerpen voor aller Waarom zou men dan nog afzij dig staan? Uw gehele bedrijf vraagt om deze samenwerking en de tijd zal het uitmaken dat gij juist hebt gehandeld door mede te houwen aan het groot maken van uw eigen Veiling, die dag en nacht voor de behartiging van uw be langen gereed staat. mina afgelegde belofte van een vrijwillige doch duurzame ver eniging van Indonesië met Neder land op voorwaarden van gelijk heid. Het is niet de fout geweest van de successieve Nederlandse legeringen of van het Nederland- st volk dat de Japanse bezetting, gevolgd door anarchie waar aan herhaaldelijk door de buiten landse inmenging steun is Ver leend deze ontwikkeling lang-- zaam heeft doen gaan. Refererend aan het verlangen van de Koningin naar de instel ling van een verantwoordelijke Plaatselijke Indonesische rege ring binnen ertk'ele weken, via welk overgangsbestuur men hoopt souvereine Verenigde Staten van Indonesië tot stand te brengen, op basis van verkiezingen, welke de gewenste Unie met Nederland kan vormen, zegt de Daily Tele graph: „Had de Nederlandse regering niet, onder invloed gelijkend op pressie van de V. N. en van de gematigde opinie in eigen land, vele maand/en lang voorbeeldig geduld geoefend, dan zouden deze wensen en hoop misschien veel eerder dan thans mogelijk is ver vuld zijn geworden Wanneer de huidige politiek van herstel van de orde, gepaard aan de federale hervormingen, belemmerd zou worden door voortdurende inmen ging van buiten-af, dan zou het Lot. stand brengen van gunstige omstandigheden voor een Ooster se Unie vatn Indonesi? en Neder land vertraagd worden. deze weldaden te vervangen door een terugglijden naar primitieve anarchie, waarin het banditisme zal tieren onder de naam van na tionalisme en millioenien ter plaat se zuilen verhongeren terwijl de rest van de wereld te kort heeft?" Betreffende het bezoek aan Ba tavia van de Nederlandse Minis ter-President voor overleg met Dr. Beel zegt de Daily Telegraph: „Wanneer een regeling met Soe karno en Ilatta, de Republikeinse .President" en „Minister-F resi dent", bereikt kan worden zullen Dr. Drees en Dr. Beel wei ge neigd zijn die gelegenheid te haat tc nemen". „Wanneer het mogelijk is de medewerking van de Republikei nen te verkrijgen hij het vestigen van een Oosterse Unie zullen de Nederlandse vertegenwoordigers des te hartelijker gelukwensen v erdienen. Wanneer het nodig is zonder hen voort tte gaan zal de Indonesische federatie onder niet minder goede wensen beginnen". De „New York Times" publi ceerde gisteren een bericht uit Londen, waarin wordt gezegd, dat de Britse regering naar men meent te weten aan Washington ter bestudering een plan heeft voorgelegd voor Engels-Ameri kaans leiderschap ter voorkoming van de verbreiding van het com munisme buiten China. Het plan zou samenwerking van Aziatische en Europese mogendheden beogen De Britse regering, zo wordt verklaard, was tot de overtui ging gekomen, dat de regering van Tsjang Kai Sjek in China onvermijdelijk zou worden opge volgd door een door de commu nisten geleide regering en dat het communisme in China niet meer kan worden tegengehouden In de tweede helft van Fe bruari zullen in de Carabische Zee en het Westelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan manoeuvres worden gehouden, waaraan door een honderdtal Amerikaanse oor logsschepen en 35.000 manschap pen zal worden deelgenomen. t oog verloren worden, dat een geringe aanvoer fnuikend is voor het voortbestaan der Veiling en tevens zijn invloed ten zeerste doet gelden op de te tv dingen prijzen. Voor de zekerheid van de afzet van het aangevoerde fruit dan ook een eerste vereiste, dat er steeds niet alleen een groot kwantum wordt aangevoerd, maar dat bovenal aandacht wordt be steed aan de kwaliteit van het fruit. Niet genoeg kan de kwekers op het hart worden gedrukt zich vooral toe te leggen op het voort orengen van een product van hoge kwaliteit. Hiermede maakt men naam en doet de koopkracht verwerven en behouden. Dit heeft men in de speciale frustgebieden ;ran ons land reeds lang begrepen, en ook de bezitters van de z.g. bcerenboomgaarden, welke in W Het onder Sowjet-Russisehe goedkeuring werkende Duitse nieuws-agentschap heeft Vrijdag gemeld, dat aan Semeonof, poli tiek adviseur van maarschalk So- -kolofsky, de Sowjet-Russisehe gouverneur van Berlijn, de hoog ste diplomatieke rang van de Sowjet-Unde namelijk die van buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd minister, is toe gekend. Semeonof, een „achter de schermen werkend" diplomaat, wordt zelfs op officiële, door de Sowjet-Unie te Bexlijn gegeven receptie zelden waargenomen. Een van zijn zeldzame verschij ningen in het openbaar vond plaats op 9 November j.i., toen hij vooraanstaande politici uit de Sowjet-Russisehe zone van Duits land ontmoette tijdens een recep tie, welke door het Sowjet-be tuur van Berlijn werd aangebc den ter gelegenheio. van de vie ring van de dertigste verjaardag van de Sowjet-Russisehe revolu* tie. door J- S- FLETCHEb Vertaling van: ANGELICA VAN HEST Sowjet-Russisehe troepen heb ben Donderdagavond een „ijzeren ring" rondom hun sector van Ber lijn getrokken. Zij namen de plaatsen van de onder Sowjet- Russisehe controle werkende Duit se politie over. Alle wegen; welke naar de Westelijke sectoren van Berlijn leiden, werden door groepjes van drie Sowjet-Russisehe soldaten afgezet. Alle, in beide richtingen rijdende auto's, werden aange houden; ook burgers werden ge visiteerd. Een grote hoeveelheid goede ren, waaronder schroot, steen kool en aardappelen, is in beslag genomen. Ook op de Postdammer Platz waar de Britse, Amerikaanse en Sowjet-Russisehe sectoren van Berlijn tezamen komen en welk plein berucht is als centrum van de 'zwarte handel, voerden Sow jet-Russisehe troepen contröle- maatregelen uit, werke hier ech ter meer op voetgangers dan op voertuigen waren gericht. Bur gers, die in het bezit werden ge vonden van West-Dii'tse marken of die in de Westelijke zones van Duitsland verschijnende dagbla den bij zich haddeiL, moesten in een vrachtauto plaats nemen, waarna zij naar het gebouw, waarin l.et Sowjet-Russisehe mi litaire bestuur van Berlijn zetelt, werden vervoer^. Zoals gemeld, konden Hans Kaart, Fred Zuidwijk, Jack Kei ling en Bill van Dijke niet door de Sahara trekken, omdat de „Compagnie Générale Franssaha- riënne" een cautie van 350.000 francs vroeg voor hulpverlening in geval de reizigers mochten stranden. De acteurs besloten toen door Egypte te gaan, doch dit land weigerde de Nederlan ders een visum. Kaart is daarop met diverse instantie? aan het confereren ge gaan en besloot uiteindelijk op eigen risico de toent van 2800 km door de Sahara te onderne men. Van de Fransen en En gelsen mocht hij alïe medewer king ondervinden. De onderne mende landgenoten rekenen een 14 dagen over de Sahara te doen. Tot Kaapstad kunnen zij rekenen op service van de Shell. Een employe van de Waterlei- j ding- en Electriciteits Mij. te Casablanca, beweert twee oude meesters te bezitten, waarvan de echtheid evenwel nog niet bewe zen is, namelijk ee*i Rembrandt en een Murillo. Een kunstkenner uit Parijs za! de schilderijen aan een onderzoek onderwerpen, die de employé, een zekere A. M. Can eau, met an dere oude doeken erfde van een wijnkoopman, die een kasteel in de omgeving van Marseille kocht, waar een schilderijeneollectie aan- of borstje Dan rug, keel inwrijven met Een woordvoerder van het Franse Ministerie 'van Financiën heeft Donderdag medegedeeld, dat Frankrijk weldra weer de douanecontrole op buitenlandse valuta zal gaan Invoeren, daar er verscheidene onwettige trans acties ontdekt zijn. Deze c tróle werd in Juli 1948 afge schaft, doch zij zal waarschijnlijk nog vóór het einde van dez maand hervat worden. Zij zal geschieden door middel van het Onder de titel: Vrede te Djogja- karta schrijft de correspondent van de „Times" uit Djogja: Het was te begrijpen, dat Djogja, tot voor kort hoofdstad van de Re publiek, die 20 millioen onderda nen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door d Nederlandersde Indonesiërs hadden blijkbaar nooit de moge lijkheid van een actie met para chutisten en luchtlandingstroe pen overwogen. Het is moeilijker zich een begrip te vormen van de verbazingwekkende vreedza me toestanden, dit- thans heer sen in de stad, waar gedurende drie jaren de bevolking onder worpen was aan hevige, opzwe pende, nationalistische propa ganda. De brigade, die Djogja bezette, verloor nog niet één dode per dag. Gedurende de nacht komt nog wel enig schieten van sluip schutters voor en verscheidene nachten geleden drong een gewa pende bende door tot het stads centrum. Op alle hoofdwegen rijden zonder onderbreking con vooien. De Indonesiërs hebben volop de tijd gehad om hun krachten te hergroeperen, doch tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van guerilla's, waarmede zij in hun propaganda gedreigd hebben. De kwaliteit en de gesteldheid van het Republikeinse leger het leger was het voornaamste struikelblok bij de onderhande lingen tussen de Nederlanders en de regering-Hatta kwamen tot uiting door het feit, dat ge durende de laatste paar dagen 304 officieren zich overgaven- Iedere morgen zonden de Ne derlanders een wagen met een luidspreker uit, die een tocht door de stad en de buitenwijken maak te en gelegenheid bood zich over te geven. Velen van degenen, die zich overgaven, waren staf officieren; een groot aantal meld de zich aan met wapens. Onder hen bevonden zich twee gene raals-majoor en een kolonel, die vóór de oorlog bedende was. Eer, andere kolonel, die belast was met de Indonesische technische dienst op het vliegveld, was vroe ger arbeider op hetzelfde vlieg veld en dankte zijn benoeming eerder aan geografische dan aan enge technische hoedanigheden. Enige van deze officieren wor den vastgehouden; het overig-; deel is ln vrijheid gesteld en moet zich tweemaal pei week bij de aantekenen van het meegevoerd-:- polit<e melden. Het schijnt, dat bedrag in de pas van elke reizi ger, 67) (Nadul* verboden.) Hextall, die met Smith had zit ten fluisteren, eiste nu de aan dacht van de bezoeker voor zich op. „Ik geloof, in overleg met mijn beer Trggs en m'i-n vriend Smith, dat ik u beter alles kan vertellen wat ik weet," zei hij. „Mijnheer Tress is natuurlijk angstig over de veiligheid van zijn zuster en hij wil niet dat er enige geheim zinnigheid blijft bestaan of ook naar een schijn vap het verbor gen houden van gebeurtenissen Dus mag ik u w*l vertellen dat ik uit ervaring weet dat juffrouw Tress .slaapwandelaarster is e dat ik er volkomen van overtuigd ben, dat zij slaapwandelende toen Waiters haar zag." Hij vertelde nu zijn eigen erva ringen betreffende hetgeen hij ge zien had in de laatste nacht dat hij op Lynne Court geslapen had. En daar hij de hele waarheid wilde vertellen sprak hij ook over de ontdekking van de revolver en de ene afgeschoten patroon. De I detectives luisterden zwijgend en maakten geen enkele beweging en daar zij niet onmiddellijk am- vvoord gaven toen Hextall uitge sproken had, werd Darrell onge lijk eens," zei hij plotseling. .Ik wil weten waar ik aan toe j>en We hebben u alles verteld wat we weten... tenminste dok ter Hextall heeft het verteld. En we kunnen niet meer zeggen, om dat we niet meer weten. Wat ik échter wel graag wou weten: bent u van plan mijn zuster te 31 De1" oudste detective glimlachte ,.Op het ogenblik niet, mijnheer Tress," antwoordde hij. „Ik zei v. al, dat we inlichtingen kwamen wagen en dat hebben we gedaan. Wat we nu moeten doen is ons rapport opmaken. Als we uw zuster te zijner tijd nodig heo- ben... voor nadere inlichtingen, '-oe^ de hii erbij met een blik op Smith dan veronderstel ik, dat I lijk is en zij houden eraan vast oiiiitii, lTi. TTn wp sr.aan ik hen heel bang... dat dit zal leiden tot de arrestatie van juf frouw Tress. Je kent die lui, Hextall geeft hen een mogelijk heid, die niet al te onwaarschijn- wij haar hier zulem vinden of o„ Lynne Court. „Ze zal heus niet weglopen, zei Darrell nors. „Maar als u een raad van mij wilt ^.annemen, probeert u dan uit te vinden wie Kcsteven werkelijk vermoord heeft en ook die juffrouw Broek heeft gedood, inplaats van achter een vals spoor aan te lopen. En a u die idoot van een Walters op het hoofdbureau hebt, vertel hem dan, dat hij hier zijn neus niet meer behoeft te laten zien... ik wil hem niet terughebben." De detectives glimlachten en pin een weg en toen zij uit de kamer waren, gaf Smith de ande ren een wenk om weer aan tafel 4-e komen zitten, waaromheen z:j de toestand hadden zitten hespre ken vóór het officiële bezoek. „Kijk eens." zei hij. „We kun nen de toestand heter du onder de ogen zien. Ik hen hang... tót in de dood. En we staan tegenover het ellendige feit, dat n Hond ia." zij volkomen genoeg hadden ge kregen van de toestanden in he. iickell dood is. „Waarom is dat feit zo ellen dig?" vroeg Darrell. Omdat de politie nu eenmaal besloten had, dat Tickell de schuldige was,' antwoordde Smith beslist. Zij zouden Tickell gehangen hebben als hij geleefd had... zo vast als een huls. Maar Tickell is hun ontsnapt en nu volgen ze het spoor, dat het meest m het cog springt. Walters heeft hen de lucht gegeven... en het valt niet te ontkennen, dat er onge twijfeld bewijzen tegen je zus ter zijn, Tress: Zoals een van aie twee mannen zei... zij weten niet «elke redenen juffrouw Tress gehad kan hebben om die man te willen doden. Ze weten ook ni« dat ze werkelijk slaapwandelde toen Waiters haar zag. Dan weten ze nog, dat jij Hextall en jy, Tress in haar slaapkamer een re volver vonden, waarvan één ka mer kortgeleden ontladen was. O ia, bewijzen genoeg tegen haar Ik" zeg dit alles, ik herinner je eraan, omdat het niets geeft of we om de dingen heendraaien en ze niet willen zien; we moeten de feiten in ogenschouw nemen. Laat me de feiten voor je opsommen... let allemaal eens goed op en kijk ëan eens of je niet tot dezelfde conclusie komt als ik ook. Ik zal punt voor punt opnoemen.' „Ten eerste. Er bestaat geen reden om te twijfelen, dat op de avond dat jij, Tress, naar Lynne Court terugkeerde met Kesteven en Tickell, die beiden een confe rentie hielden, waarvan het re sultaat was, dat Tickell met een grote som gelds naar Weymoutn ginCT. Hij was van plan dat geld te overhandigen aan kapitein Tol- beck, teneinde een complot ton uitvoer te brengen om een onbe kende, d'e wc X zullen noemen, uit de Franse strafkolonie ln Guyana te laten ontsnappen (Wordt vervolgd.) Republikeinse leger. Enig licht werd nog verschaft door het gedrag van de persoo*- lijke lijfwacht van Ir. Soekarno, een élitekorps, dat bestaat uit 50 enthousiaste jongelieden uit het leger en de politie. Blijkbaar op bevel van Soekarno boden zjj geen weerstand en de Nederland se troepen, die hem en de andere Republikeinse leiders arresteer den; de leden van de lijfwacht werden gearresteerd en werden aan het werk gezet btj een Ne derlands bataljon. Na enige dagen werden zij in vrijheid gesteld. Een Nederlands kapitein gaf hen een adres van de welfare en zeide hen, zich be hoorlijk te gedragen. Zij g'ngen direct terug naar hetzelfde batal jon om te verzoeken of zij daar weer tewerkgesteld konden wor den. Incidenten als deze geven de bezoeker het gevoel, dat, ofschoon vele Indonesiërs de vrijheid wen sen, weinigen het waard vinden daarvoor te sterven. Nederlandse commandanten vertrouwen, dat de pacificatie van de nieuwe genieden niet moeilijk, noch kostbaar of lang durig zal zijn. Zodra zij hun basis veiliggesteld hebben, verspreiden de troepen zich over het land om rovende benden van ex-soldaten en ban dieten op te vangen. De grootste van deze benden wordt geschat op een aantal van ongeveer 400 man, hetgeen, naar de mening van mijn Nederlandse militaire zegsman, „werk voor een peleten is". Deze benden zijn geconcen treerd in het berggebied langs d<> Zuidkust en op de nelllngen van vulkanen, doch Java is een zo dicht bevolkt land, dat, zoals ln de afgelopen oorlog bleek, het niet geschikt is voor voortgezette guerilla-stryd. De waarheid is, dat de Engel sen een veel hardere taak hebben om 400 communistische bandie ten in Malakka op te ruimen dan de Nederlanders bij hun optreden tegen 400.000 bewapende Indo- nesiërs. Er zal wellicht enige reactie op militair gebied door de Indo nesiërs gevoerd worden, doch al les wijst ln tegenovergestelde richting en ervaren Nederlandse officieren verwachten dit zeker niet; de plaatselijke bevolking schijnt geen bijzondere angst voor de Nederlandse troepen te heb ben doch is absoluut bevreesd voor de Ambonnezen en andere Indonesische soldaten. Het »s vreemd deze jonge Nederlanders te zien, die met twee of drie te gelijk, soms onbewapend kuieren in de drukke straten, waar nog oude anti-Nederlandse leuzen aan de muren te ontcijferen zijn, voorts om te middernacht ln een jeep te rijden door de straten van de stad, "waar zovele redevoerin gen, waarin onversaagde tegen stand werd beloofd, zijn gehou den. „Rassemblement", het orgaan van de „Rassemblement du Peup le Francais" publiceert 'n nieuw jaarsboodschap van generaal De Gaulle, waarin deze verklaart, dat zijn partij het Franse volk ln het komende jaar tot overwinning zal leiden. Het feodale systeem, dat Frankrijk beklemt, moet worden afgeworpen, wil het land zijn on afhankelijkheid niet verliezen", aldus de generaal, „het is onze taak de republiek ln staat te stel len om de toekomst van Frankrijk te verzekeren."

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2