Communistisch offensief J Tegenstrijdige berichten Het MARSHALL-PLAN Egjpte en Israël bereid het varen te staken? Het Atlantisch pact Verklaring van Lovett over Indonesc met de communisten op een ac- Gritieft op het Rnhr-statnu' Marshall treedt af Kegelen met Vliegtuigbommen GOEDjGOED!, ZATERDAG 8 JANUARI 1949. Sn 1949 in CHINA begonnen Nieuwe inval van Joodse troepen in Egypte Wordt prijsstop vis opgeheven? Ontslag Hongaarse functionnarissen Eind Januari ondertekening Atlantisch pact Geen verlaging van de Marshall-hulp Oe strijd tegen de tuberculose ACHESON volgt hem op Lovett treedt af Veiligheidsraad Het vertrek van Cochran Onbetwist de beste tandpasta Frankering iiij Abonnnn WEEKSVKB WACHTIN G aaedegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Tijdelijk regen- Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Aan de kust krachtige, overigens meest matige Z.-Westelijke wind, later ruimend naap* West. Weinig verandering in tem peratuur. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie - adres Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. DE TRUE Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks 4e Jaargang No. 1009- Drukkerij N.V. Firma P- J- van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent Temeuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 8 8.46 16.47 12.21 1.42 9 8.46 16.49 12.34 2.55 10 8.46 16 50 12.51 4.13 11 8.45 16.52 13.16 5.38 12 8.44 16.53 13.52 6.58 13 8.44 16.54 14.45 8.05 14 8.43 16 56 15.57 9.03 15 8.42 16.58 17.24 9.44 16 8.41 16.59 18,57 10.12 17 8.40 17.01 20.30 10.33 Het jaar 1949 zal de West- Europese landen een stap verder brengen op de weg naar herstel met behulp van het Marshall plan. Herstel van de door de oor log ontstane schade. Indien zich geen verdere onaangename in ternationale verwikkelingen voor doen, mag hier wel op gerekend worden. Het zal echter tevens een jaar worden, waarin veel van de werkkracht van de Europeaan gevergd wordt, want het hiervoor bedoelde herstel zal slechts mo gelijk blijken, wanneer de produc tie wordt opgevoerd. Eoals langzamerhand bekend verondersteld mag worden, be oogt de Marshall-hulp uitslui tend die middelen aan de uitge putte Europese landen te ver schaffen, die hen in staat moet stellen over enkele jaren weer geheel op eigen benen te staan. Het voornaamste euvel, waar aan wrj allen in dit deel van de wereld lijden is het gebrek aan dollars, terwijl wij juist voor tal van zaken op Amerika zijn aan gewezen. In de vier jaren, dat de Marshall-dollars zullen blijven vloeien, is het zaak onze eigen West-Europese economie zo op te bouwen, dat in het jaar 1952 de Amerikaanse hulp niet nodig meer zal zijn. Dit geldt voor practisch alle landen, die thans profiteren van die hulp. Het is daarom ook, dat deze landen onderling nauw over leg' plegen en plannen opstellen om dit gestelcje döel te verwezen- Jjfken. Thans is door de raad van de organisatie voor Europese Econo mische samenwerking In een rap port medegedeeld, dat de indu striële productie in de periode tot 1952/1953 opgevoerd dient te worden met 30 terwijl ook de agrarische productie zeer aan zienlijk zal moeten worden ver groot. Natuurlijk zullen om dit te be reiken vele opofferingen nodig zijn en vele moeilijkheden over wonnen moeten worden. In de naaste toekomst zal getracht worden deze plannen zo goed mo gelijk over de verschillende deel nemende landen uit te smeren, vrant een behoorlijke coördinatie zal noodzakelijk zijn, wil men de meeste vruchten van de gezamen lijke inspanning plukken. Wel is de wjeg naar herstel allerwege ingeslagen, doch het stuk, dat aog voor de boeg ligt is aanzien lijk langer, dan het stuk dat werd afgelegd. Het is nu voor het jaar 1949 maar te hopen, dat de plan- ren ongestoord ten uittocr kun nen worden gebracht. Hierbij diene men te bedenken, dat er Rusland veel aan gelegen zal zijn, oe heropleving van West-Europa zo al niet te verhinderen dan toch te vertragen. Nieuwe bin nenlandse moeilijkheden zullen In de verschillende Marshall-landen zeker worden aangewakkerd door deze Oostelijke bries. En a's men bijvoorbeeld eens naar de Interne toestand ran een land als Fi ankrijk kijkt, dajn is het duide lijk, dat er voor de aanhangers ren Moskou ook nog wel moge lijkheden liggen om onrust te zaaien of dte bestaande te vergro ten. Nog steeds stijgen er de prij zen en verkeren de arbeiders er in behoeftige omstandigheden. Ook in ons eigen land heeft de communistenie'der Paul de Groot in een Nieuwjaarsrede verkon digd, dat 1949 het einder zou bren gen van de arbeidsvrede. Een ar- beidsvrede overigens, die ons land zeer ten goede is gekomen. On danks deze moeilijkheden, die zeker zullen komen, dient West- Europa echter voort te gaan op de weg naar herstel, dat zo moei zaam moet worden verkregen. In de komende jaren, die ons aog van 1952 scheiden, zal dus de productie in alle sectoren moe ten worden opgevoerd tot ver boven het peil van 1938. Naast een bevolkingstoename, üie in 1952 ongeveer 0 boven het niveau van 1938 zal liggen, en dus een grotere productie zal cpnemen, zal ook de West-Euro pese export aanzienlijk moeten worden opgevoerd, daar anders <ie noodzakelijke Invoer niet meer kan plaats vinden. Voorts zal gestreefd moeten worden naar een zo groot moge lijke besparing van de schaarse dollars. De importen zullen dus beter uit andere gebieden kunnen komen, waardoor de afhankelijk heid van Amerika kleiner lean worden. Elk deelnemend land heeft zo zijn plannen voor de komende jaren opgesteld. Zo heeft de Brit se regerirg het voornemen de productie van de industrie be ver hogen met ten opzichte van 1947. Ook de kolenproductie moet met naar boven en de electriciteitsproductie met meer dan de helft. Van dg landbouw wordt in Engeland nog veel meer gevraagd. Zo zal de broodgraan productie en de vlees- en bacon- productie bijna 2 maal zo groot in 1952 moeten zijn, dan thans liet geval is. Ook in ons eigen land heeft dte Regering plannen opgesteld om te bereiken dat wij ook na 1952, als de dollarstroom is opgedroogd, op hetzelfde levenspeil zullen kun nen blijven voortleven. Industria lisatie en het opvoeren van de 'landbouwproductie zijn de voor naamste. Bovendien zullen de nieuwe Verhoudingen tot Indone sië een grote rol moeten spelen. In ieder geval zal er het ko mende jaar gewerkt moeten wor- jen, willen de West-Europese ge bieden "hun vroegere welvaarts peil bereiken. Het in de aanvang genoemde rapport berekent, dat een verhoging van de productie per man-uur in de komende 4 jaren met 15 nodig zal zijn, wil het doel bereikt worden. Hier tegenover zal dan staan, dat ook het verbruik per hoofd van dfï bevolking van de voor naamste artikelen zal stijgen bo ven het tot op heden bereikte peil. Dit is dus voor de gewone burger een verheugende kant van de zaak. Een functionaris van de V. N. heeft meegedeeld, dat zowel Is raël als Egypte zich bereid heb ben verklaard het vuren te sta ken met ingang van gisteren tc 15 uur. Beide partijen hadden de waarnemende bemiddelaar, Dr Bunche, hiervan in kennis ge steld. Het bestand zal worden gevolgd door onmiddellijke onderhande lingen tussen vertegenwoordigers der beide regeringen, onder voor zitterschap van de V. N„ over de uitvoering van de wapenstil standsresoluties van de Veilig heidsraad van 4 en 16 Nov. Het voorstel om het vuren te staken kwam uit Cairo, aldus d functionaris, en werd doorgege ven aan Dr. Bunche te uake Suc ces die er de Egyptische regering van in kennis stelde. Israël ver klaarde zich met het voorstel ac- coord. De oorspronkelijk voorgestelde datum voor een staken van het vuren in de Negeb was Donder dag, maar communicatie-moeilijk heden hadden vertraging gegeven. Dr. Bunche verklaarde: „Ik ben zeer bemoedigd door deze ont wikkeling en hoop oprecht, dat de beoogde besprekingen tot een blijvende vrede in het gebied zul len leiden". Een functionaris van de V. N. heeft gisteren verklaard, dat het vuren in Palestina gisterenmid dag om 12 uur G.M.T. zou worden gestaakt. Dezelfde woordvoerder had te voren gezegd, dat Egypte en Is raël Dr. Bunche haaden aange zegd, dat het vuren gisteren 14 uur G.M.T. (15 uur Ned. tijd) zou worden gestaakt. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een nieuw contingent Joodse man schappen Egyptisch grondgebied is binnengetrokken en zich thans ongeveer 5 kilometer ten Zuiden van de grensplaats Rafah be vindt. De woordvoerder zeide, dat het Naar in betrokken kringen te IJmuiden verluidt, zal op 1 Febr. de prijsstop voor alle soorten vis vervallen. Ministerie dit bericht uit Britse bron had ontvangen. Hij wist geen nadere bijzonderheden, behalve dat men gelooft, dat de inval Donderdag heeft plaats gevonden. Te Cairo is Vrijdag bekend ge maakt, dat Egypte een aatnbod van de Verenigde Staten heeft aangenomen tot bemiddeling om oen eind te maken aan de strijd n. de Negeb „op voorwaarde, dat de nodige maatregelen genomen worden om uitvoering van beslui ten van de Veiligheidsraad te ver zekeren." Op 22 en 23 September van dit jaar zal het Ned. Rundvee- stamboek zijn 75-jarig bestaan vieren met een grote N.R.S.-ten- toonstelling. De plaats waar deze zal gehouden worden zal of Utrecht of 's-Hertogenbosch zijn. In gewoonlijk betrouwbare mili taire kringen te Nansing is giste ren verklaard, dat de communisti sche legers het verwachte offen sief tegen de regeringstroepen dn het gebied van Nanking en Sjang hai zijn begonnen. Van hun basis ten Noorden van de rivier Hwair op 175 km van Nanking hebben zeven colonnes zich in beweging gezet. Een co lonne is, naar wordt gemeld, de rivier ten Westen van Pengpoe overgestoken en slaags geraakt met de regeringsstrtjdkrachten. De communistische strijdkrach ten zijn een bijna, onafgebroken artillerie-bombardement begonnen cp het omsingelde garnizoen van Soetsjou, dat 320 km ten Noord westen van Nanking ligt. Het Franse persbureau AFP verneemt uit Tientsin, dat de vliegvelden van deze stad binnen het bereik van de communistische artillerie liggen, waiardoor alle luchtverkeer met Tientsin onmo gelijk geworden is. De New York Timtes meldt uit Plongkong, dat waarnemers, die over inlichtingen uit communisti sche bron beschikken, niet ver wachten, dat de burgeroorlog in China door onderhandelingen zal kunnen worden beëindigd. Volgens deze waarnemers ge loven de communisUen blijkbaar niet, dat de leiders van de Rege ring zullen capituleren. De com munisten zouden verwachten, dat, zelfs 11a de capitulatie van Nan king, de oorlogsheren in de pro vincie, onder wie Dr. T. V. Soeng, hun positie niet. zullen opgeven. De waarnemers verwachten, dat de communistische legers hun verovering zullen voortzetten tot de grenzen van Indo-China en Burma. Uit Nanking wordt gemeld, da,t volgens met-officiële berichten 't opperbevel der regeringstroepen thans op waarschijnlijke over steekplaatsen, meer troepen aar de Zuidelijke oever van de Yang- j tee seimentrekt. Volgens berichten uit semi-offi- ciële regeringskringen zullen eind Februari a.s 32 legers beschik baar zijn om Midden-China tegen de oprukkende communistische legers te iterdeöigen. Gezegd wordt, dat de rege ringsautoriteiten de opleiding van troepen in Formosa, Canton en andere Zuid-Chinese centra be spoedigen, teneindfe de beschik king te krijgen over tien nieuwe legergroepen. Uit te Nanking ontvangen be richten van militaire waarnemers blijkt, dat het communistische of fensief nog niet op volle kracht ;s ingezet; er Rebben nog slechts Op geringe schaal gevechten plaats gevonden met de voorpos ten der regeringstroepen. Gemeld wordt, dat de hoofd macht der communistische strijd krachten wordt samengetrokken tegenover de Noord-Westelijke flank der regeringsstellingen, het geen als een aanwijzing wordt beschouwd, dat een communisti sche stoot in Zuidelijke richting, eindigend in een omsingeling van Nanking, waarschijnlijk moet ge acht worden. Aan de Noordelijke oever van de Hwai worden drie communis tische colonnes samengetrokken, die zich daar bevinden tegenover de meest vooruitgeschoven stellin- seerde verdedidigingsstellingen der regeringstroepen. De strijd rondom Tientsin is in de afgelopen 24 uur opgelaaid: geruchten doen de ronde, dat de communistische troepen voorbe- reidingne treffen voor een alles omvattende aanval op de stad. Nadat de Zuidelijke voorstad van Tientsin, Hoeitoei, gedurendle de gehele nacht van Woensdag op Donderdag j.l. was aangevallen, werd zij door de communisten be zet. Er wordt melding gemaakt van gevechten, welke aan de om trek van de stad, in het Noor Westen, Westen en Zuid-Westen, plaats vinden. nieuwe controle-orgaan voor hc Ruhrgebied tevens de bevoegd heid had tot het nemen van vei ligheidsmaatregelen. Een communistische resolutie, waarin werd aangedrongen op de uitvoering van het statuut, werd verworpen. DE VOORSPELDE AARDBEVING IN ITALIË. Donderdag hebben zich op nieuw zwakke aardschokken voorgedaan in het gebied van Ri vodutri, ten Noorden van Romf doch tot dusver is de grote aard beving, die door William Whee ler voor Donderdag of Vrijdag is voorspeld, uitgebleven. Een gezaghebbende Belgische woordvoerder heeft Donderdag avond onthuld, dat Denemarken, Noorwegen, Portugal, Eire en IJsland zijn gepolst over een even tueel toetreden tot het voorge stelde pact voor een Atlant'sche Unie wanneer dit tot stand is ge komen. De woordvoerder zeide voorts, dat het Atlantisch verdedigings- pact binnen de volgende twee maanden een feit zou kunnen worden. Indien bet pact beperkt zou blijven tot de zeven oor spronkelijke landen de vijf lan den van de West-Europese Unie, de V. S. en Canada zou het eer der kunnen worden ondertekend. Het polsen langs diplomatieke weg van de vijf andere landen zou waarschijnlijk de eerste tijd nog geen succes opleveren, aldus de woordvoerder. Hij verklaarde verder, dat aan het opstellen van het Atlantisch verdrag in Washington door de ambassadeurs van de vijf landen van het pact van Brussel en Amerikaanse en Canadese vertegenwoordigers nu de laatste hand gelegd werd. De landen van de West-Europese Unie hadden zojuist nieuwe in structies aan hun ambassadeurs doen toekomen betreffende de eindfasen van het werk. Een buitenlands persagentschap had het bericht de wereld inge- 1 ten de communistische actie tegen coordje te gooien, te kennen ge tot de totstandkoming van - - De waarnemende Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- ictt, heeft Donderdag verklaard, le hopen, dat de Nederlandse re gering „de huidige gelegenheid eou aangrijpen om- een concreet bewijs te leveren van haar voor nemens, het wettige streven var de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische rege ring zouden samenstellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn Vertegenwordigd in overeenstem ming met haar aanhang en vol gens vrije democratische metho den." In een brief aan de voorzitter van de C. I. O., Murray, die er "oij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid te zijn op iedere geschikte wijze bij te dra gen samenwerking 'tussen Den Haag en de Indonesische Republiek." Lovett voegde er aan toe, dat „de Nederlandse verzekeringen l.a.v zelfbestuur de thans van zelfsprekend heersende grote be zorgdheid onder de Republikeinse leiders en sympathiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Nederlanders en Indone siërs samen zouden kunnen stre ven naar een gemeenschappelijk doel." Lovett prees de Republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een in Moskou opge leide communistische agent." Volgens Lovett had de Repu blikeinse regering „door te beslui- geven, dat zij besefte, wat door alle onafhankelijke volken zo goed wordt begrepen, dat het in ternationale communisme, wan neer zij met de lippen het natio nalistische ideaal in welk land ook beleed niets anders op het oog. had dan het vestigen van een vreemd en tyranniek gezag." „De Nederlandse afgevaardig de bij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedre ven werd door een verlangen or de en gezag ln geheel Indonesië te handhaven en een democrati sche, onafhankelijke, federale Verenigde Staten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer be zwaar gemaakt tegen de uitein delijke bestuursregelingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie van goede diensten. Deze voorzagen ia het houden van verkiezingen zonden, dat te Brussel een ont werp van het Atlantisch pact, was ontvangen en had er zelfs de in houd van geresumeerd. Het Bel gisch Ministerie van Buitenland se Zaken sprak dit bericht for meel tegen. Ondanks dit dementi is men in politieke kringen te Brussel de mening toegedaan, dat in het ontwerppact wel degelijk staat dat de Verenigde Staten, in geval een der aan het verdrag deelnemende landen zou worden aangevallen, automatisch steun zullen verlenen. Het socialistische blad „Le Peuple" weet te berich ten, dat de parafering van het pact op korte termijn te verwach ten is. Men zou nog slechts wachten op het antwoord van Portugal, Denemarken, Noorwegen, Ierland en IJsland, die eveneens werden uitgenodigd deel te nemen aan d( overeenkomst. Indien het pact tot deze landen weid uitgebreid, zou de definitieve ondertekening enigszins worden vertraagd. Niet temin is men, volgens „Le Peup le", in regeringskringen van oor deel, dat het Atlantisch pact bin nen twee maanden zijn beslag za! hebben. Tijdens een bijeenkomst van de hoofdcommissie van de consti tuerende vergadering te Bonn, hebben de verschillende Duitse politieke leiders het door de Wes telijke mogendheden opgestelde statuut betreffende de controle voor het Ruhrgebied gecritiseerd. Woordvoerders van alle partijen uitten hun teleurstelling over het statuut. De sociaal-democrati sche afgevaardigde verklaarde, dat internationalisatie „ten koste van een land collectieve uitbui ting was ten gunste van enige bevoorrechte landen". Hij keurde de doelstellingen van het statuut got*d, maar zei, dat deze doelstellingen niet door de gedetailleerde- bepalingen wor den gedekt. Dr. Walter Strauss, verklaarde namens de christolijk-demncra- ten, dat hg het betreurde, dat het- De politieke commissie van de Hongaarse partij der kleine boe ren heeft haar goedkeuring ge hecht aan het ontslag of de ver vanging van een aantal functio narissen in officiële ambten, on der wie drie vooraanstaande leden van de gemeenteraad van Boedapest. Tijdens een speciale zitting, die werd voorgezeten door Minister- President Istvan Dotii, die tevens voorzitter van de partij der klei ne boeren is, werd bekend ge maakt, dat deze drie leden zul len worden ontslagen en 11 ande ren het bevel zullen krijgen hun mandaat ter beschikking te stel len. Vier districtssecretarissen der party worden vervangen, dr:e ontslagen. Twaalf tweede dis trictssecretarissen worden ontsla gen, 10 vervangen. Spoedig ont slag van „talrijke andere leden werd in het vooruitzicht gesteld. Uit gewoonlijk betrouwbare di plomatieke bron te Parijs is ver nomen, dat het Atlantisch pact, dat de V. S. en Canada in een militair defensief verbond met de vijf landen van het pact van Brussel verbindt, tegen eind Jan. getekend zal worden. Volgens dezelfde bron zou de in het ontwerp omschreven „At lantische veiligheidszone" ook IJsland, Noorwegen en Denemar ken omvatten. Deze landen zou den echter vrrj zrjn om de in het pact voorgestelde verplichtingen aan te gaan of af te wijzen. Het Atlantische verdedigingspact, dat het onderwerp is geweest van langdurige onderhandelingen te Washington behoeft ratificatie van de parlementen van de be trokken landen. Deze landen zijn Engeland, Frankrijk, de Benelux, Canada en de V. S. Het pact zal een der onderwerpen ziin, die door Bevin, de Br'tse Minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Franse collega Schuman bespro ken zullen worden wanneer de beide staatslieden op 13 Januari te Londen een ontmoeting heb ben. staken." Dr. Van Royen wees in dit verband op Pal arts verklaring tijdens de persconferentie te Pa- rys, dat de strijd tegen Nederland wordt voortgezet en dat volgens persberichten drie verschillende „Republikeinse nood-regeringen" 'n soortgelijke houding aannamen Dr. Van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verant woordelijkheid zou moeten afwij zen, indien verklaringen als van Sjaffoedin en Prawranegara op 6 Jan. door Associated' Press gopubliceed, tot nieuwe botsin gen met verspreide groepen zou den leiden. Na vermeld te hebben, dat de Nederlandse troepen tot 3 Janu ari 66 man verloren hadden, zeide Dr. V?,n Royen: .jDe ve/rlieasen, die door deze levens geleden zijn, z;jn natuurlijk zeer te betreuren en wij zouden het veel verkieslij ker gevonden hebben, indien een vreedzame oplossing bereikt had künnen worden, zoals wij die ge durende bijna drie jaar van onder handelen hebben getracht te be reken." Discussies verdaagd. De Veiligheidsraad heeft de discussies over Indonesië ver daagd tot Dinsdagavond 9 uur Nederlandse tijd- De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Har- riman, heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat hij geen aanwijzin gen zag voor een verlaging van cie Marshall-hulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de organisa tie voor Europese samenwerking dat voor 1949-'50 en dat op lange termijn, zeide Harriman, dat „de- zo „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de O.E.E.S. versterkt kunnen wor den, wanneer de deelnemers „har- Je maatregelen" zouden willen aanvaarden voor het bereiken van) monetaire stabiliteit, hogere pro ductiviteit en beperkt verbruik, en zouden samenwerken tot uit breiding der afzetmogelijkheid en ontwikkeling vam nieuwe leve- aittgsbronnen. De Verenigde Sta ten zijn, naar hij mededeelde, be reid om „gezonde Europese con currentie" te bevorderen bij de export naar Zuid-Amerika. Dr. Hans Jacob Ustvedt, eer ste geneesheer aan het stedelijk ziekenhuis Ullevaal te Oslo, is aangewezen om het commando op zich te nemen van de veld tocht tegen de tuberculose in Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen ge zamenlijk uit en heeft tot doel om tuberculineproeven op 50 millioen personen beneden de 18 jaar *te hemen, en 15 millioen mensen met b.c.g.-vacine in te enten. Dr. Ustvedt heeft aan de pers verklaard, dat hij meende, deze taak te moeten aanvaarden en te hopen, dat het gemeente bestuur van Oslo hem de daar voor benodigde vrije tijd zou wil len verlenen. President Truman heeft bekend dat het noodzakelijk voor mij mijn ontslag als Minister van Buitenlandse Zaken in te dienen. Wil mijn dank aanvaarden voor de buitengewone welwillendheid en de volledige steun, die gij rr> deze afgelopen drie jaar hebt ge geven. Ik zal nooit uw vriendelijkheid vergeten en ik dien dit ontslag ir met gevoelens van toewijding er. oprechte hoogachting. Uw toegenegen G. C. MARSHALL." gemaakt, dat' Generaal George Marshall, Minister van Buiten landse Zaken der Ver. Staten, is afgetreden. Dean Acheson is toi zijn opvolger benoemd. Het aftr den van Marshall gaat 20 Januari in. Marshall, die thans herstellende is van een nieroperatie, treedt af om gezondheidsredenen, aldus meldt Reuter. 3 Januari diende Marshall zijn ontslagaanvrage bij Truman in. In een brief d.d. 7 Januari aan vaardde de President dit ontslag. Truman heeft meegedeeld, dat de benoeming van Acheson 20 Ja nuari van kracht zal worden de dag, dat hij zelf officieel zijn tweede Presidentschapsperiode in gaat. Bij het bekendmaken van Mars hall's aftreden noemde Truman hem „de in het oog vallende fi guur uit oorlogstijd." Hij ontkende, dat er enig ver schil van mening tussen hem er Marshall zou hebben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgen Truman zal de benoeming van Acheson geen wijziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. In zijn ontslag&anvraagbrief schrijft Marshall: „Ik betreur het, in geheel Indonesië voor een voorlopig parlement, de vorming van een voorlopige regering door dat parlement en de overdracht van de souvereiniteit aan de re gering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. v Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Ro bert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken -der Ver. Sta ten, gemeld. Tot zijn opvolger as benoemd James E. Webb, directeur van het Bureau voor de Begrotingen. De Veiligheidsraad opende Vrij dag de zittingen te Lake Success met een bespreking van de Indo nesische kwestie. Het eerste punt op de agenda was een verzoel van België, dat sedert 1 Januar geen lid meer is van de Raad, om toelating als „belanghebbende par tij", omdat het nog altijd lid is van de Commissie van goede dien sten en de Consulaire commissie te Batavia. Het verzoek werd toe gestaan, zodat thans zes niet leden aan de disëussies deelne men: Australia, België, India, Ne derland, de Philippijnen en de Republiek Indonesië. De eerste spreker was Dr. Va- Royen, die de verklaring in de Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden in tussen waren beëindigd voorzover het de Nederlandse troepen b tiof. Hij voegde er aan toe: „Wij hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het Republikeinse leger nog over zouden zijn, van haar kant zich ook zullen houder aan de oproep van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden te Na het ongeval, dat twee Leid- se jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortier-granaat, is in het open baar nogmaals gewezen op het grote gevaar van het bewaren van munitie en ander oorlogstuig, ook al wordt daarvan aangenomen - zoals in het geval dat thans twee doden kostte dat het projec tiel ongeladen is. De noodlottige explosie en: de herhaalde dringende waarschu wingen hadden tot resultaat dat binnen enkele uren op het politie bureau werden ingeleverd: een pantservuist, twee vliegtuigbom men en drie luchtafweergranatev Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom Inleveren, die naar alle waarschijnlijkheid nog geladen was. Zij, plachten hiermee een soort... kegelspel te bedrijven Een andere jongen kwam aan zeulen met een granaat van on geveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'm even demonteren? Wanneer kan ik 'm terughalen, want m'n vader wil er een bloenwaas van maken. Gisterenochtend ;n alle vroegte is het Amerikaanse lid der Com missie van goede diensten, Merle H. Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Manilla zal Oo- chran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijntoestei doorreizen naar Washington. daar praten we niet meer over: TWEE NEDERLANDSE PRIESTERS VERMIST OP JAVA. In het klooster van de Paters Lazeristen te Nijmegen ontving men Donderdag een telegram uit Soerabaja, waarin mededeling ge daan werd van de vermissing van twee Nederlandse priesters, n.l. de Pastoors J. Ver bong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerabaja, brachten on langs een bezoek aan een missie statie tussen Soerabaja en Ma- lang. Zij zijn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terro risten zijn overvallen, ofschoon nadere berichten ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1