m Vliegtuig met vluchtelingen te Muenchen geland KERKNIEUWS PREDIKBEURTEN DE STRIJD IN CHINA Pieter 25783 S ^edt af Kegelen met Vliegtuigbommen DulvenliefheDbersI Wat brengt de Radio? Advertentiën Dr. Van den Borg OudGoudenZilver gheidsraad GOED,,OOËD!, Ernstige treinbotsing nabij St Nicolaas Algemene boycot van Nsd, schepen in Australië Nederlands schip aan de grond gelopen De kwestie met de E.C.A gelden Per auto naar Nederland-België Geen voortzetting van het plan-Marshall na 1952 Bijeenkomst ministers van detentie Post voor Oost en West Aangetekende briefpakjes tot 2 K.G. Zaterdag 8 Jan. Botercake met krenten zonder inlevering p.st. 85c r Van Sprang en Zoon 0 Zakagenda's 0 Kantooragenda's O Luxe Kantoor agenda's Lovett treedt af ig Hongaarse tionnarlssen nd Januari leening Atlantisch pact op Geen verlaging van de Marshall-hulp Het vertrek van Cochran Onbetwist de beste tandpasta oaan op een schip kon helpen en aam hem mede naar een woning in de Van Ravesteinstraat, waar hij hem op een zolderkamer bracht. Daarna verwijderde de man zich en kwam even later met een tweede persoon terug. Beiden grepen toen de Belg vast, smeten hem op een bed en eisten van hem alles af te geven, wat hij bij zich had, De Belg vol deed hieraan en gaf "de mannen 2400 Belgische francs en een arm bandhorloge, waarna de mannen vertrokken. De beide personen, wier namen bij de politie bekend zjjn, zyn voortvluchtig. KANTOORBEDIENDE MAAKTE 3000 OP. De 24-jarige kantoorbediende G, uit Delft ging op Oudejaars avond met 3000 van zijn patroon naar Amsterdam. Hy bezocht ver scheidene café's en daarna een nachtgelegenheid. Toen hij 's morgens op het Oentraal Station stond om naar Delft terug te keren kwam hy tot de ontdekking dat vrijwel ai zyn geld verdwenen was. Enige dagen is de jongeman met (leze weinig bemoedigende wetenschap blijven rondlopen, maar tenslotte beeft hij zich toch maar bij de politie te Delft ge meld. Hij is overgebracht naar Amsterdam. EERSTE MISTBRANDSPUIT IN ONS LAND. Een Haagse firma heeft uit Amerika een grote z.g. mist- brandspuit geïmporteerd, de eer ste in ons land. De Zaanse brand weerdeskundigen, de heren Van Heynsbergen, hebben van de Kaagse firma het verzoek gekre gen met dit nieuwe apparaat te experimenteren en te demonstre ren. Woensdag arriveerde deze by- acndere blusser in Zaandam. Het uiterlijk verschilt niet veel van een fhnke babyspuit op twee wie len, die achter een autospuit kan worden gekoppeld. Alleen wordt gewerkt met een speciaal soort slagen en straalpijpen. Met een maximum druk van 00 atmosfeer wordt het water omgezet in damp. Deze damp absorbeert de hitte van het vuur vijfmaal zo snel als water. Het belangrijke voordeel is, dat een „mistblus» sing" geen waterschade oplevert. Gisteren is bekend geworden, dat een Hongaars vliegtuig met 2d passagiers en een bemanning van vier koppen, waarvan de meesten vluchtelingen uit Honga rije werden genoemd, Dinsdag op het vliegveld Muenchen Reim landde. Verklaard werd, dat het toe stel, een tweemotorige Dakota, op weg was naar Zwitserland, doch wegens benzinegebrek te Muenchen moest landen. 3 Passagiers zouden niets af weten van het ontsnappingsplan, dat in April 1948 beraamd "was. Alle 25 inzittenden zijn ter be schikking gesteld van Ameri- kaanse intelligence-ambtenaren. Onder de 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, be vinden zich enkele vrouwen, eni- fe dokters en ingenieurs en een ankdirecteur. Zij stapten allen te Pees (Zuid-Hongarije) dn het toestel en stonden geboekt als passagiers voor Boedapest. Een van de inzittenden droeg een ski- costuum en had ski's bij zich. Hi: was het vliegtuig ingestapt in de veronderstelling, dat hij bin nen een uur op weg zou zijn naar een Hongaarse wintersportplaats. De piloot, vermomd met een val- -6e baard en een donkere bril, zeide, dat een misrekening van NED. HERV. KERK. Bedankt voor Hoek: Ds. G. Jansmrf'tc Kantens (Gr.). Aangenomen naar Zoutelande: J. F. Wagener, cand. te Amster dam. Bedankt voor Cadzand (toez.) J. F. Wagener, cand. te Amster dam. DE TOESTAND DER MISSIE POSTEN IN HET BEZETTE GEBIED. Van de belangrijkste missiepos ten in de thans onder Nederland se controle gebrachte gebieden komen goede berichten binnen. Drie Nederlandse priesters, die vrijwillig in het Republikeinse ge bied waren achtergebleven, n.l. de Pastoors Van Goethem en Smets te Madioen en Pastoor Koek te Blitar, zijn in goede welstand, evenals de zusters van het Hei lige Hart te Blitar. Zoals bekend, zijn ook de zusters van het mis siehospitaal „Onder de Bogen" te Djokja in goede weistand. De gebouwen en de missiehui zen hebben weinig of niet gele den. Zo is te Tsjepoe aan de Deterding-boulevard vrijwel alles verwoest, behalve de kerk en de pastorie. Te Madioenwaren, in tegenstelling tot vrijwel alle an dere grote gebouwen, geen ver- nlelingsmiddelen aangebracht in de oude en de nieuwe kerk en in de pastorie of de verenigingsge bouwen. Uit het missiecentrum Fohasarang zijn geen berichten binnengekomen. het benzineverbruik de oorzaak was van de noodlanding. Hoe het Hongaarse vlieg tuig ontsnapte. Een twintigjarige Hongaarse, Erzsebet, jueld een revolver on der de neuzen van twee onwilli ge leden van de bemanning van het vliegtuig, terwijl de in het complot betrokken en eveneens gewapende vlieger de controle over de stuurinrichting- van het Hongaarse lijnvliegtuig, dat Dins dag j.l. te Muenchen met 25 in zittenden is geland, overnam; dit werd door de inzittenden van het toestel onthuld. Voorbereidingen voor de ont- snapDing waren sedert April 1948 getroffen. De leider van de gevluchten, Jakos Majoros, verklaarde: „Wij zijn gevlucht voor de communis- t'sche terreur, niets dan onze levens en onze vrijheid medene mend". Slechts vijf van de 21 passa giers en vier leden van de be manning; waren niet op de hoog te van de werkelijke bestemming van het vliegtuig; deze vijf pas sagiers, twee leden van de be manning en een vrouwelijke pas sagier met haar twee kinderen, verklaarden naar Hongarije te willen terugkeren. Oud Geref. Gemeente. Zaterdag 8 Januari. Teraeuzen: 3 u. De heer I J. van Usselstein, van Gouda. Naar uit Brussel wordt verno men dat de „Micheline" op het traject Dendermonde-St. Nlcolaas als gevolg van de, mist in botsing is gekomen met een goederen trein, waardoor vier personen werden gedood, vier zwaar- en 20 licht gewond. Het Australische Verbond van Zeelieden heeft Donderdag onver wacht de boycot van alle Neder landse schepen weer Ingevoerd en geweigerd sleepboten ter beschik king te stellen van de Nederland se vrachtboot „Nieuw Holland". Het schip moest zonder sleepboot- hulp uitvaren. Het is geladen met stukgoederen voor Java en Sin gapore. De boycot van de bond werd 31 December gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de boycot van de Bond van Ha venarbeiders, die alleen betrek king heeft op schepen met lading voor havens in Indonesië, die zich in Nederlandse handen bevinden. Een ander Nederlands schip, de „Abbekerk", voer Woensdag uit met assistentie van sleepboten. Het 200 ton metende Neder landse schip „Eemshorn" Is giste ren bij hoge zee in het Kattegat bii Halsbarre (Noord Jutland) aan de grond gelopen. Hoge gol ven sloegen over het dek en bemoeilijkten het reddingswerk. Nader vernemen wij nog, dat 't Nederlands schip „Eemshorn", dat in het Kattegat aan de grond liep een kustvaarder is van 250 ton, afkomstig u't Delfzijl. Eige naar is de N.V. Wagenborg Scheepvaart- en Expeditiebedrijf. Het schip was op weg van Frederiksvjerk naar Esbjerg, geladen met ijzer en liep bij het plaatsje Halsbarre aan de grond. De bemanning nestaat uit 6 man, kapitein is de heer H. Ol denburg. Volgens de te New York ver schijnende „Daily News", is van van de Amerikaanse alumimum-mdustrie het voorstel geopperd, dat het congres een volledig onderzoek zal instellen naar de door Noward Bruce, de waarnemende administrateur van de E.C.A., geuite beschuldig'ng, dat Engeland, Nederland en Bel gië misbruik zouden hebben ge maakt van E.C.A.-gelden door aluminium, aangekocht in het ka der van het plan-Marshall, weer naar de V. S. te verkopen. De heer Carl H. Bruton, secre taris van het Aluminium Re search Institute, heeft verklaard, dat hij voorstander is van een onderzoek door het congres. De „Daily News" verneemt voorts uit Washington, dat men in regeringskringen te kennen heeft g»geven, dat Amerika alle toewijzingen van aluminium en andere strategische materialen aan de West-Europese landen zal opschorten, totdat het mysterie van de import van deze metalen zal zijn opgehelderd. De Econo mie Cooperation Administration zal b'nnen 48 uur een uiteenzet ting geven van de „gehele ge schiedenis" van het aluminium- conflict, aldus werd aan het blad medegedeeld. De Minister van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat des gevraagd door de R.V.I. onthef fing van het Zondagsrijverbod kan worden verleend op Zondag 13 Maart a.s. ban houders van plaatsbewijzen voor de interland voetbalwedstrijd;NederlandBel gië van en naa'r het Olympisch Stadion te Amsterdam. Bij uit reiking van een ontheffingsbewijs wordt het entree-bewijs van de aanvrager aan de achterzijde van een stempel van de betreffende R.V.I. voorzien. Richard Bissell, de speciale assistent van de administrateur van het plan-Marshall Paul Hoff mann, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, <jat het plan-Marshall in 1952 in zijn hui dige vorm niet zal worden voort gezet, ondanks de verwachting, dat er in dat stadium van het Europese herstel een groot dol lar-tekort .in Europa zal bestaan. Waarschijnlijk, zo zeide hij, zullen enkele der deelnemende landen „verdere steun in een of andere vorm" ln 1953 verdienen „doch 't totale plan zal „volgens schema eindigen". De organisatie voor Furpese economische samenwer king heeft het dollartekort van West-Europa na 1952 geraamd op minstens 1 milliard dollars. Bis sell zeide in het rapport van de OEES niets te zien, dat zou dui den op de noodzaak het ERP ais zodanig te verlengen na het tijd stip, dat besproken en aanvaard was. „De voor deze groep van landen voor een veelomvattend programma gestelde doelen kun nen, naar wij menen, in de oor spronkelijk daarvoor vastgestelde tijd bereikt worden", aldus Bis sell die daaraan nog toevoegde, dat landen als Griekenland, Oos tenrijk en West-Duitsland ook na 1952 misschien nog hulp nodig zouden hebben. Het is echter on mogelijk te zeggen, of een derge lijke hulp verleend zal worden en in welke vorm, dit zaï geschieden. Volgens Bissell kan zelfs niet wor den aangenomen, dat het ERP vier jaren zal duren. Daarover moet het congres van jaar tot jaar beslissen. De ECA zal in de laatste week rvan Januari de aan vrage voor de gelden voor het ko mende jaar by het congres in dienen en ongeveer 4.347 millioen dollars vragen; het door de Euro pese landen genoemde bedrag. Het juiste bedrag zal in de komende vier dagen worden vast gesteld, doch alvorens het open baar gemaakt zal worden, moet het andere regeringsbureaux pas seren en door President Truman worden goedgekeurd. Bissell zei de, dat de ECA bij de indieninc van het voorstel bij het congres „enig pessimisme" zou laten blij ken ten aanzien van de mogelijk heid voor bepaalde Europese lan den om tegen 1952 zichzelf te kun nen bedruipen. De secretarissen-generaal van de permanente commissie der West-Europese Urne heeft be kend gemaakt, dat de Ministers van Defensie van de vijf landen der unie 14 Januari in Brussel zullen vergaderen ter bespreking van gemeenschappelijke vraag stukken van organisatorische aard en de bevoorrading betref fend. De agenda voor deze pe riodieke vergaderingen wordt steeds geheim gehouden, doch politieke waarnemers te Londen geloven, dat belangrijke agenda punten voor de aanstaande derde zitting zullen zijn: 1. Een beschouwing van de bestaande West-Europese verde digingsplannen in het licht van het voorgestelde ruimere Noord- Atlantische pact; 2. de levering van Britse straalvliegtuigen aan andere lan den van de unie. (De leverarcies van deze toestellen aan Frankrijk worden reeds verricht); 3. verdere standaardisatie van wapens en uitrusting in verband met de mogelijkheid van grotere leveranties uit de V. S. Het s.s, „Waterman" is op 4 Januari j.l. uit Batavia naar Ne derland vertrokken met repa triërende militairen aan boord. Het schip zal op 19 Januari te Port Said aankomen. Wil men dat de opvarenden daar post kry- gen, dan dient deze niet later dan 11 Januari ter post bezorgd te zijn. Naar Indonesië kan zeepost verzonden worden met het s.s. .Zuiderkruis", dat op 14 Januari a.s. vertrekt. Uiterlijk 10 Jan. posten. Naar de Nederlandse Antillen kan dit met het s.s. „Van Ostade", dat op 11 Januari en met het s.s. „Boskoop", dat op 15 Januari vertrekt. Uiterlijk posten resp. op 8 en 12 Januari. Naar Suriname kan de zeepost worden verzonden met het m.s. „Bonaire", dat op 11 Januari vertrekt. Uiterlijk posten op 8 Januari. Vrij spoedig na de bevrijding moest worden bepaald, dat brief pakjes, waarvoor aantekening werd gevraagd, niet zwaarder mochten zijn dan 500 gram. Met ingang van 17 Januari a.s. komt deze beperking te verval len, zodat van die datum af in het binnenlands verkeer aangeteken de briefpakjes weer tot 2 kg kunnen worden verzonden. Naar - de New-York Times meldt, heeft generaal Pal Tsjoeng Hsi, de opperbevelhebber van de regeringstroepen in Midden-Chi- na, posities aan de spoorweg na bij Sin Jang (ongeveer 175 km ten Noorden van Hankow) op gegeven zonder de regerings autoriteiten te Nanking te raad plegen. Het bericht in de New York Times, dat een hoge functionaris van het Chinese departement van Verdediging als woordvoerder noemt, meldt, dat generaal Pai zijn troepen op Hankow heeft teruggetrokken. Hij zou het departement van Defensie „in onzekerheid gelaten hebben over zyn politieke bedoe lingen". Het Chinese departement van Defensie, heeft Donderdagochtend verplichte militaire opleiding af gekondigd voor mannen van 20 tot 25 jaar en hun inlijving in het leger naar gelang der behoeften. Het ministerie heeft eveneens de telling bevolen van alle man nen van 18 tot 45 jaar, met het oog op hun eventuele mobilisatie. Nadat hij op het slagveld zijn legers had verloren is generaal Soen Joean Liang, als boer ver kleed, te Hankou aangekomen. Hy voerde bet bevel over de 16de nationalistische legergroep, die einds 4 Dec. ten Zuidwesten van Soetsjou was omsingeld. Na zijn uniform te hebben afgelegd, slaagde de generaal er in door de communistische linies te sluipen. Hij moest 29 dagen te voet gaan alvorens de nationalistische linies te bereiken. ZATERDAG 8 JANUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.03 Balletmuziek; 12.33 Metropole orkest; 12.55 De Zonnewijzer; 1.00 Nieuws; 1.30 Verv. Metroü. orkest; 1.50 Film en toneel; 2.10 Gram.; 2.40 Gem. zangvereniging; 3.10 Muziekcur- eus; 3.30 Harmonie; 4.00 Op een onverwacht uur; 4.30 Causerie; 5.00 De Wigwam; 6.00 Volkslie- derenkwartet; 6.30 Ned. Strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.25 Sep tet Johnnv Ombach; 8.00 Nieuws; 8,05 De gewone man; 8.20 Licht baken; 8.50 Gram.; 9.00 Negen heit de klok; 9.45 Wie neemt de handschoen op? 10.00 Weekend- serenade; 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws: 8.18 Lichte morgenklanken; 9.35 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton10.35 Voor de ar beiders in de continubedr.; 11.10 Radiolympus; 11.40 Zangrecital; 12.00 Vincentino; 12.33 Johan Jong; 1.00 Nieuws; 1.20 Operette- Selecties; 2.00 Het Ned. lied; 2.20 Gram.; 3.00 Streekuitzentiing; 3.25, Philh Orkest; 4.15 Veilig heidskwartiertje; 4.30 Musette- plaatjes; 5.00 Schijvenschouw; 5.30 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 6.15 Gram.; 7.00 Artist, staalkaart; 7.50 Lezing; 8.00 Nieuws- 8.05 Dingen van de dag; 8 15 Promenade-orkest; 9.15 De winkel van Sinkel; 10.00 Vindo- bon-Schrammeln.; 10.40 The Ram blers; 11.00 Nieuws; 11.15 Re portage. Wij wensen onze cliën- tèle, vrienden en kennissen een gelukkig Nieuwjaar. J- A. VAN OPDORP Café „De Graanbeurs" Terneuzen. Jan. 1949- Voor de goede wensen, ter gelegenheid van de Jaarswisseling ontvangen, betuigen de Heer en Mevr- SPAAS hun hartelijke dank en wensen allen wederkerig veel heil en zegen- Terneuzen, Jan- 1949. houdt Vrijdag 7 Januari GEEN SPREEKUUR. STAAT TER DEKKING: de volbloed Stamboek en Rijkspremiestier Zeer goede afstamming en exterieur. Dekgeld ƒ10, K. DE KRAKER, Zaamslag D 159- CAFé VAN „HOTEL DES PAYS BAS" GESLOTEN. Alléén toegang voor leden van de Biljartclub- Leden van „De Eendracht" Terneuzen, Zondag vm- 9 Dec„ van 1012 uur, afha len ringen bij DHERT, Dijkstraat. HET BESTUUR. Boterkrakelingen 100 gr. 26c Botersprifs p. stuk 8c Melkkrokantjes 100 gr. 42c Meikchoc.-pinda's 38c Vanille Croquets 16 c Vanille Waaiers 16 c Gesuikerde Nice 18 c Gesuikerde Carrées 18 c Carrée Glacé p. stuk 5c WIJ KOPEN Ook de kleinste hoeveel heid, tegen de hoogste prijs- TERNEUZEN Voor Uw adres: N V- Fa- p. J. v. d- SANDE Noordstr- - Terneuzen Telefoon 2073 De waarnemende Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- ictt, heeft Donderdag verklaard, te hopen, dat de Nederlandse re gering „de huidige gelegenheid cou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voor nemens, het wettige streven var Ce Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische rege ring zouden samenstellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn \tertegenword:gd in overeenstem ming met haar aanhang en vol gens vrye democratische metho den." In een brief aan de voorzitter van de C. I. O., Murray, die er bij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid te zijn op iedere geschikte wijze bij te dra- "TJëïït5U~Së TötstanaKommg van samenwerking 'tussen Den Haag en de Indonesische Republiek." Lovett voegde er aan toe, dat „de Nederlandse verzekeringen l.a.v zelfbestuur de thans van zelfsprekend heersende grote be zorgdheid onder de Republikeinse leiders en sympathiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Nederlanders en Indone siërs samen zouden kunnen stre ven naar een gemeenschappelijk doel." Lovett prees de Republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die ,,op touw gezet was door een in Moskou opge leide communistische agent." Volgens Lovett had de Repu blikeinse regering „door te beslui- geven, dat zij besefte, wat door alle onafhankelijke volken zo goed wordt begrepen, dat het in ternationale communisme, wan neer zij met de lippen het natio nalistische ideaal in welk land ook beleed niets anders op het oog. had dan het vestigen van een vreemd en tyranniek gezag." „De Nederlandse afgevaardig de hij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedre ven werd, door een verlangen or de en gezag in geheel Indonesië te handhaven en een democrati sche, onafhankelijke, federale Verenigde Staten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer be zwaar gemaakt tegen de uitein delijke toestuursregelingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie van goede diensten. Deze voorzagen in het houden van verkiezingen tocht tegen de ui.oercuiose m Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen ge zamenlijk uit en heeft tot doel om tuberculineproeven op 50 millioen personen beneden de 18 jaar 'te hemen en 15 millioen mensen met b.c.g.-vacine in te enten. Dr. Ustvedt heeft aan de pers verklaard, dat hij meende, deze taak te moeten aanvaarden en te hopen, dat het gemeente bestuur van Oslo hem de daar voor benodigde vrije tijd zou wil len verlenen. in geheel Indonesië voor een voorlopig parlement, de vorming van een voorlopige regering door dat parlement en de overdracht ■van de souvereiniteit aan die re gering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. hali's aftreden noemde rruman hem „de in het oog vallende fi guur uit oorlogstijd." Hij ontkende, dat er enig ver schil van, mening tussen hem er Marshall zou hebben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgen Truman zal de benoeming van Acheson geen wijziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. In zijn ontslag&an vraagbrief schrijft Marshall: „Ik betreur het. Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Ro bert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Sta ten, gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd James E. Webb, directeur van het Bureau voor de Begrotingen. verten tieprijs: mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50. lending advertenties des namiddags 4 uur briek kl. advertenties: regels 60 ct.; Iedere ;el meer 12 cent. Ver- ldlng: Brieven onder Bureau van dit Blad cent per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 8 8.46 16.47 12.21 1.42 9 8.46 16.49 12.34 2.55 10 8.46 16 50 12.51 4.13 11 8.45 16.52 13.16 5.33 12 8.44 16.53 13.52 6.53 13 8.44 16.54 14.45 8.05 14 8.43 16 56 15.57 9.03 15 8.42 16.58 17.24 9.44 16 8.41 16.59 18.57 10.12 17 8.40 17.01 20.30 10.33 itrole-orgaan voor he tevens de bevoegd- >t het nemen van vei- .tregelen. ïmunistisuhe resolutie, 3rd aangedrongen op Lag van het statuut, irpen. VOORSPELDE VING IN ITALIË. g hebben zich op akke aardschokken in het gebied van Ri Noorden van Rome sver is de grote aard- i door William Whee- inderdag of Vrijdag is uitgebleven. eke commissie van de partij der kleine boe- haar goedkeuring ge- het ontslag of de ver- un een aantal functio- i officiële ambten, on- drie vooraanstaande de gemeenteraad van en speciale zitting, die gezeten door Minister- stvan Doei, die tevens van de partij der klei- is, werd bekend ge it deze drie leden zul- ontslagen en 11 ande- vel zullen krijgen hun 3r beschikking te stel- districtssecretarissen vorden vervangen, dre Twaalf tweede dis- arissen worden ontsla- rvangen. Spoedig ont- „talryke andere leden ;t vooruitzicht gesteld. oonlijk betrouwbare di- bron te Parijs is ver- t het Atlantisch pact, r. S. en Canada in een fensief verbond met de n van het pact van rbi.ndt, tegen eind Jan. ;al worden. dezelfde bron zou de werp omschreven „At- veiligheidszone" ook oorwegen en Denemar- ten. Deze landen zou- vrij zijn om de in het gestelde verplichtingen n of af te wijzen. Het 3 verdedigingspact, dat werp is geweest van onderhandelingen te n behoeft ratificatie irlementen van de be nden. Deze landen zijn Frankrijk, de Benelux, de V. S. Het pact zal onderwerpen ziin, die in, de Br'tse Minister nlandse Zaken, en zijn Dllega Schuman bespro- :n worden wanneer de tslieden op 13 Januari n een ontmoeting heb- oodzakelijk voor mij i ilag als Minister van "Ise Zaken in te dienen, dank aanvaarden voor gewone welwillendheid edige steun, die gij mi open drie jaar hebt ge- ïooit uw vriendelijkheid n ik dien dit ontslag ir dens van toewijding en loogachting. jenegen G. C. MARSHALL." gheidsraad opende Vrij- ;tingen te Lake Success >espreking van de Indo- :westie. Het eerste punt jjenda was een verzoel van België, dat sedert 1 Januar' geen lid meer is van de Raad, om toelating als „belanghebbende par tij", omdat het nog altijd lid is van de Commissie van goede d'en- sten en de Consulaire commissie te Batavia. Het verzoek werd toe gestaan, zodat thans zes niet leden aan de discussies deelne men:: Australia, België, India, Ne derland, de Philippijnen en de Republiek Indonesië. De eerste spreker was Dr. Var Royen, die de verklaring in de Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden in tussen waren beëindigd voorzover het de Nederlandse troepen, br tiof. Hij voegde er aan toe: „Wij hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het Republikeinse leger nog over zouden zijn, van haar kant zich ook zullen houder aan de oproep van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden tc staken." Dr. Van Royen wees in dit verband op Palar's verklaring tijdens de persconferentie te Pa rijs, dat de strijd tegen Nederland wordt voortgézet en dat volgens persberichten drie verschillende „Republikeinse nood-regeringen" 'n soortgelijke houding aannamen. Dr. Van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verant woordelijkheid zou moeten afwe zen, indien verklaringen als dia van Sjaffoedin en Prawranegani op 6 Jan. door Associated Press g-pubiiceed, tot nieuwe botsin gen met verspreide groepen zou den leiden. Na vermeld te hebben, dat de Vaderlandse troepen tot 3 Janu ari 66 man verloren hadden, zeide Dr. V?,n Royen: ,jDe ve/rliezen, die door deze levens geleden zijn, zijn natuurlijk zeer te betreuren en wy zouden het veel verkieslij ker gevonden hebben, indien een vreedzame oplossing bereikt had kunnen worden, zoals wij die ge durende byua drie jaar van onder handelen hebben getracht te be reken." Discussies verdaagd. Ue Veiligheidsraad heeft de discussies over Indonesië ver daagd tot Dinsdagavond 9 uur Nederlandse tijd- De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Har- riman, heeft Donderdag te Parjje verklaard, dat hij geen aanwijzin gen zag voor een verlaging van de Marshalldiulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de organisa tie voor Europese samenwerking dat voor 1949-'50 en dat op iange termijn, zeide Harriman, dat „de- zo „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de O.E.E.S. versterkt kunnen wor den, wanneer de deelnemers „har- Je maatregelen" zouden willen aanvaarden voor het bereiken vamj monetaire stabiliteit, hogere pro ductiviteit en beperkt verbruik, en zouden samenwerken tot uit breiding der afzetmogelykheid en ontwikkeling van nieuwe leve- fingsbronnen. De Verenigde Sta ten zijn, naar hij mededeelde, be reid om „gezonde Europese con currentie" te bevorderen ibij de export naar Zuid-Amerika. Na het ongeval, dat twee Leid- se jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortier-granaat, is m het open baar nogmaals gewezen op het grote gevaar van het bewaren van munitie en ander oorlogstuig, ook al wordt daarvan aangenomen zoals in het geval dat thans twee doden kostte dat het projec tiel ongeladen is. De noodlottige explosie en; dé herhaalde dringende waarschu wingen hadden tot resultaat dat binnen enkele uren op het politie bureau werden ingeleverd: een pantservuist, twee vliegtuigbom men en drie luchtafweergranatev Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom Inleveren, die naar alle waarschijnlijkheid nog geladen was. Zij plachten hiermee een soort... kegelspel te bedrijven Een andere jongen kwam aan zeulen met een granaat van on geveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'm even demonberen? Wanneer kan ik 'm terughalen, want m'n vader wil er een bloemvaas van maken. Gisterenochtend 'n alle vroegte is het Amerikaanse lid der Com missie van goede diensten, Merle H. Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Mandia zal Oo- chran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijntoestei doorreizen naar Washington. daar praten we 'niet meer over: TWEE NEDERLANDSE PRIESTERS VERMIST Or JAVA. In het klooster van de Paters Lazeristen te Nijmegen ontving men Donderdag een telegram uit Soerabaja, waarin mededeling ge daan werd van de vermissing van twee Nederlandse priesters, n.l. de Pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerabaja, brachten on langs een bezoek aan een missie statie tussen Soerabaja en Ma- lang. Zij zyn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terro risten zijn overvallen, ofschoon nadere berichten ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3