Nederland en Indonesië Min. Drees te Batavia aangekomen De gebeurtenissen in PALESTINA Nederl. infiltratie haven in de Antwerpse Het POSTVERKEER met Indonesië ïdt af Kegelen met Vlieotniobommen jheidsraad Rustig weer- VRIJDAG 7 JANUARI 1949. Radiorede van H.M. Koningin Juliana Dr. Drees Cochran naar Washington ontboden Lovett treedt af ig Hongaarse ïiormarissen nd Januari kening Atlantisch pact op Geen verlaging van de IViarshail-huip Het vsrtrek van Cochran GOED,,GOED!, Onbetwist de beste tandpasta Frankering by Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt,'geldig tot Vrijdag avond. Plaatselijk nevel of mist, ove rigens zwaar bewolkt met en kele opklaringen. Overwegend droog weer. Ziwakke tot mati ge wind tussen Z. en Z.-Wtest. Weinig verandering in tempe ratuur. DE VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No. 1008- Advertentieprijs per mm 10 ct.. minimum per advertentie 1,60. Inzending advertenties tot des namiddags 8 aur. Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkery, N.V» Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- H. M. de Koningin heeft giste renmiddag voor de radio de vol gende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak Mg-n Moe der de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de gemeenschap pelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijk waardigheid zouden samenwer ken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking van een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde Mijn Modder die belofte. Zij ver klaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrij heidsstrijder Roosevelt, dat het gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerkelijking van de vrij heid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe sa menwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souve- rein Indonesië, in gelijkwaardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands-Indo nesische Unie. Zij besloot toen met de woorden: Zowel Neder land als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Volkeren." Van de aanvang van Mijn re gering af is Mijn streven erop gericht geweest, de belofte, door Urjn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken alom aan de volken van Indonesië vrede, geluk en wel vaart in een eigen souvereln staatsbestel te verzekeren. Met vreugde heib Ik mogen vaststellen, dat grote delen van Imdonesië bereid waren aan dit doel mee. te werken-. Helaas bie lten in andere delen krachten, die geweld en wanorde verkozen bo ven een ordelijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste on vermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door Mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is gegeven; het doel daarvan was uitsluitend de mogelijkheden te openen, om nu eindelijk aan In donesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is, door de afkondiging van het besluit Bewind Indone sië in Overgangstijd" een belang rijke schrede gezet op de weg raar de vestiging van een eigen indonesisch staatsbestel. Het is Mijn oprechte wens. dat b.nnen weinige weken een Indo- I nesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoorde lijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een democratisch bestel, zal uitoefenen en vervul len. Deze federale regering zal onverwijld Ingevolge de haar toe komende bevoegdheden verdere voorbereidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toelaten in overeen stemming met de hoge vertegen woordiger van de Kroon vrije ver kiezingen in Indonesië doen hou den. Aldus zullen, naar Ik hoop, spoedig de souvereine staten van Indonesië werkelijkheid worden; Indonesië en Nederland zuilen dan, in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toe nemen van de welvaart in d wereld. Dan zal zoals Mijn Moeder het wenste een betere en ge lukkiger toekomst gegrondvest zijn. Minister Drees is gisterenmid dag te 16.15 uur Bataviase tijd aangekomen op het vliegveld Kemajoran, met de Constellation .Delft". Hg verklaarde, naar Indonesië te zijn ge-komen om be sprekingen te voeren met de ver tegenwoordigers der Nederlandse Regering en dat het van deze be sprekingen zal afhangen, met welke personen hg verder contact zal opnemen. Ter begroeting van Minister Drees waren op het vliegveld aan wezig Generaai Spoor, Vice-Admi- raal Pinke, Dr. Koets, de leden der C.V.G.D. Herremans en Crit- chley, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat en het hoofd van de directie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Bg het verlaten van het vliegtuig werd Dr. Drees eerst begroet door de adjudant Naar vernomen wordt heeft het Israëlische kabinet Woensdag- tvond in principe het bevel van de Veiligheidsraad tot staken van bet vuren aanvaard. Uit gewoonlijk betrouwbare bron werd vernomen, dat het ka binet de Minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjertok, heeft gemachtigd een antwoord aan de Veiligheidsraad op te stel len, dat waarschijnlijk deze week naar Lake Success zal worden gezonden. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat het bevestigende antwoord van Israël onvoorwaar delijk zou zijn en dat Israël de wens zou uitspreken spoedig wa penstilstandsbesprekingen te be ginnen, In het antwoord zou voorts de verzekering worden gegeven, dat het vuren zou worden gestaakt 24 uur nadat het antwoord aan de Veiligheidsraad is overhandigd, aldus deze kringen. De gevechten in Palestina. Naar te Tel Aviv wordt ge meld is aan de Westelijke zijde van de z.g. „Arabische driehoek" in centraal Palestina waar de Joden tegenover Iraakse troepen «taan, de strijd met zwaar mor tiervuur ontbrand. Blijkens een Israëlisch commu niqué hebben de Joodse strijd krachten de Egyptenaren zware verliezen in mensen, voertuigen, pantserwagens en treinen toege bracht. Twee Fiat-vliegtuigen zijn neergeschoten, aldus het com muniqué. Uit officiële bron te Tel Aviv wordt gemeld, dat Israëlische «trijdkrachten een Egyptische trein, die op weg was naar Gaza, overvaren hebben, waarbij vele Egyptenaren werden gedood en de rest werd gevangen genomen. Engeland en het Palestijnse probleem. De New York Times meldde Donderdag, dat „een betrouwbare Britse bron te kennen heeft ge geven", dat een detachement Britse troepen naar de Transjor- daanse Rode-zeehaven Aqaba ge zonden is „als voorzorg tegen Israëlische invasies". Naar het Franse Persbureau. A.F.P., meldt is Jefferson Patter son, de Amerikaanse zaakgelas tigde te Cairo, Woensdagavond door Koning Faroek in audiëntie ontvangen. Volgens diplomatieke kringen was zijn bezoek inge geven door de wens der Verenig de Staten om ten spoedigste een regeling van het Palestijnse con flict tot stand te zien komen. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse regering Dinsdagavond in een oproep de Arabische staten verzocht maatregelen te vermij den, die tot een uitbreiding van de krijgsverrichtingen in Pales tina kunnen leiden. Bij de Is raëlische regering zijn door Mac- Donald gelijkwaardige stappen gedaan. töe diplomatieke correspondent van het Britse blad „The Times" schreef gisteren, dat de door dr regering van Israël gemelde b' wegingen van Britse troepen in Transjordamë en Egypte in offi ciële kingen te Londen bevestigd noch ontkend worden en dat men verondersteld, dat de Joodse woordvoerder slechts in details van de werkelijkheid afweek. De Britse regering hreft Egyp te al de wapens aangeboden, waaraan het behoefte heeft voor de strijd in Palestina, op voor waarde dat Egypte daartoe een aanvraag doet, krachtens het Brits-Egyptische verdrag van 1936, zo meldt het Egvptische blad „Al Ahram". Het blad vhegt er aan toe, dat de Egvptische regering een afwijzend antwoord van Dr. Beel, de luitenant ter zee Van Ravensteijn. Vergezeld door Generaal Spoor en Vice-Admiraal Pinke inspecteerde hij daarna de erewacht, die bestond uit detache menten van de marine, de Kon. Landmacht en het K.N.I.L. Na dat het Wilhelmus was gespeeld en hij was begroet door de leden der C.V.G.D. en de Bataviase autoriteiten, stond Minister Drees de pers te woord. Op de vraag, of hij Moh. Hat- ta en andere republikeinse leiders zou ontmoeten, zeide de heer Drees, dat hg' in de eerste plaats naar Indonesië is gekomen om de hoge vertegenwoordiger van de kroon en de leden der voorlppig'e federale regering te ontmoeten „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig hegrip (per fect understanding) heerse", Van deze besprekingen zal het afhankelijk zijn, welke contacten er verder eventueel nog zouden kunnen worden gemaakt. iDr. Drees zeide, dat hij een goeie reis had gehad, met stop plaatsen op Malta, Tesjarja en te Bangkok pn dat het vliegtuig, waarmede hij de reis maakte, geen post aan boord had, doch dat er wel luchtpost onderweg Is. Dr. Drees vertrok van kema joran naar het Paleis Koning- Plein, waar een menigte belang stellenden zich had verzameld. Op het bordes van het Paleis werd hij begroet door Dr. Beel en de leden der voorlopige federale regering. De „Gazet van Antwerpen" heeft in haar laatste uitgaven weer eens een oud thema opge rakeld, n.l. dat van de Neder landse infiltratie 'n de Antwerp se haven. Het blad wijst er op dat de Nederlandse invloed in de Belgische havenstad zich als" een olievlek uitbreidt en dat de tijd niet ver meer is, „dat de haven van Antwerpm beschouwd zal mogen worden als een wingewest van de Rotterdamse en Amster damse rederijen". Ir, een inge- zonden stuk in dit blad wordt verder betoogd dat in Nederland se kringen de mening zou heer sen, dat Antwerpen een kolonie van Nederland is „waar de Ant werpse kantoorbediende als koe lie fungeert en de Nederlandse meesters de winsten opstrijken". Blijkbaar als reactie op deze artikelen heeft het „gemeen schappelijk defensiecomité de, Antwerpse havenbelangen" tnans een commun'qué uitgegeven, waarin in bet licht wordt gesteld dat de handelwijze 7au sommige Nederlandse firma'3 te Antwer pen de tra'tdionele functies in de Antwerpse haven en de bestaan de gebruiken en goede verstand houding in gevaar brengt. Het comité zegt deze gang van zaken te betreuren, temeer daar alle firma's te Antwerpen steeds tot grote bloei zijn gekomen zonder toevlucht te nemen tot dergelijke handelwijze, „die niet stroken met de plaatselijke traditie Het comité spreekt de wens uit dat bedoelde firma's deze tra dities opnieuw zullen eerbied'gen. Indien dit niet geschiedt, dan zou de Belgische overheid met kracht dienen op te treden om particuliere, in dit geval buiten- lands belang ondergeschikt maken aan het algemeen welzgn. Het communiqué was onderte kend door de algemene beroeps vereniging voor het Antwerpse stuwadoorsbedrtjf, de Antwerpse scheepvaartvereniging, de ver eniging der Belg&che reders, de vereniging dei' Antwerpse expe- dieurs, en het verbord van han delaars. In bevoegde kringen te Rotter dam toont men zich verbaasd over het artikel in de „Gazet van Antwerpen" en het communiqué van het „gemeenschappelijk de fensie comité der Antwerpse havenbelangen,'", waarin wordt beweerd, „dat de handelwijze van sommige Nederlandse fir ma's te Antwerpen de traditio nele functies in de Antwerpse ha/ ven en de bestaande gebruiken en goede verstandhouding in ge vaar brengt" en waarin gespro ken wordt van een handelwijze, die niet stroken zou met de plaat selijke traditie. Zolang geen con crete feiten worden medegedeeld, waaraan men houvast heeft en zolang geen firma's met name worden ger.oemd, is het aldus onze zegslieden onmogelijk de zaken recht te zetten of zelfs maar zich een oordeel te vormen. Voorzover nagegaan kan worden, beweegt de wijze, waarop de Ne derlandse firma's in Antwerpen haar eigen zaken menen te moe ten behartigen, zich binnen de normale, gebruikelijke grens te als 9cst(ioJe Vorige week kreeg een Helmondse familie bericht uit Indonesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was ge wond. De familieleden wil den graag spoedig nadere bijzonderheden vernemen, maar de luchtpostverbinding was nog niet hersteld. Een poging om Batavia telefo nisch te bereiken, mislukte. Toen meldde, de krant, dat Dr. Drees naar Indonesië zou vertrekken. De Minister- President werd verzocht een brief mee te nemen en reeds de volgende dag kwam het antwoord: accoord. De brief werd daarna persoonlijk in Den Haag ten huize van Dr. Drees bezorgd, waar hg door de Minister-President in ontvangst werd genomen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagavond medegedeeld, dat H. Merle Cochran, de Amerikaan se afgevaardigde bij de commissie van goede diensten in Indonesië, is teruggeroepen voor raadple ging- In de mededeling werd ver klaard: „Deze stap ls gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Nederlandse Rege ling in Indonesië, welke de pogin gen van de commissie van goede diensten om door middel ran vreedzame onderhandelingen een bevredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft onderbro ken". Toen Merle H. Cochran ge vraagd werd om enig commentaar te geven op het bericht uit Was hington over zijn ontbieding voor overleg naar Washington, ant woordde hij, dat hij „no com ment" had. Toen een der corres pondenten de C.V.G.D, gisteroch tend 11.00 uur(Javatijd) ophelde. bleek echter, dat het secretariaat der commissie nog niet op de hoogte was van de terugroeping van de heer Cochran. Moskou beleeft thans zijn zachtste Januarimaand sinds 16 jaar en het ijs in de rivier begint op vele plaatsen reeds te smel ten. Nu door het bekendmaken van het feit, dat er een K.L.M.-vlieg tuig met een hoeveelheid post naar Batavia is vertrokken, de verwachting bij het publiek zou kunnen worden gewekt, dat weer, zoals voorheen,, brieven per lucht post naar Ihdonesië kunnen wer dén verzonden, vestigt P.T.T. thans de aandacht van het schrij vend publiek op het volgende. Met het K.L.M.-vTegtuig, dat 21 December 1948 nog naar Ba tavia ls vertrokken en dat aldaar ook nog is geland, werd voor de laatste maal in 1948 op de nor male wijze nog lucntpostcorres- heeft gegeven, daar ztj het ver drag vervallen acht, zoals zij overigens in 1947 in de Veilig heidsraad heeft betoogd. Het bericht van het Egyptische blad „Al Ahram" als zou Gr.-Brit- tannië aan Egypte hebben voor gesteld het de nodige wapens, voor de strijd in Palestina te be zorgen, op voorwaarde dat Egyp te zich beroept op de bepalingen van het verdrag van 1936, is van alle grond ontbloot, zo wordt op het Britse ministerie van Buiten- landse Zaken medegedeeld. pondentie naar Indonesië ver zonden. Nadien werd het de K.L.M. on mogelijk gemaakt langs de gewo ne route naar Indonesië te vlie gen en dientengevolge moest het luchtvervoer worden gestaakt. Tot op heden werden alle maat regelen getroffen om de achter gebleven correspondentie zo spoe dig mogelijk door te zenden. Met het op 4 Januari 1949 naar Indonesië vertrokken. vliegtuig werd tenslotte de neg voorhanden oude post meegegeven. Om echter direct tot het ver voer van luchtpost te kunnen overgaan, zodra een definitief vervoersplan naar Indonesië zal zijn vastgesteld, bestaat de moge lijkheid thans een begin te maken met het posten van luchtpost correspondentie voor Indonesië. Uitdrukkelijk wordt echter het volgende onder de aandacht ge bracht: le. Zoals de toestand nu is, kan noe niet onmiddellijk op een luchtpostvervoer per K.L.M. naar Indonesië worden gerekend. Het 'o tveit hier dus voorraadvorming, 2e. In verband met het feit, dat zodra luchtpostvervoer moge- liik zal zijn, dit vervoer toch een zeer beperkt karakter zal dragen, mogen tijdelijk u'tsluitend post- ibladen en luchtpostbrieven, bei den tot een maximumgewicht van 5 gram worden gebruikt, terwijl tevens wordt verzocht zoveel mo gelijk hoogstens 1 brief per week te posten. 3e. Zodra deze regeling kan worden uitgebreid, zal hiervan mededeling in de pers worden gedaan. 4e. Mocht blijken, dat de op deze wijze gevormde voorraad te groot zal worden, dan zal echter wederom aan het publiek moeten worden verzocht hun luchtpostcorrespondentie met In donesië tijdelijk niet te posten, 5e.' De verzending van lucht postpakketten moet helaas voor lopig worden gestaakt. 6e. De aandacht wordt erop gevestigd, dat vervoer van cor respondentie en pakketten naar Indonesië per zeepost nog steeda normaal voortgang vindt. De waarnemende Minister ven gen tot de totstandkoming van Euit.enlar.dse Zaken, Robert Lo- rett, heeft Donderdag verklaard, le hopen, dat de Nederlandse re gering „de huidige gelegenheid eou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voor nemens, het wettige streven var de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische rege ring zouden samenstellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn vtertegenwordigd in overeenstem ming met haar aanhang en vol gens vrge democratische methe den." In een brief aan de voorzitter van de C. I. O., Murray, die er tij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid te zijn op iedere geschikte wijze bij te dra- samenwerking 'tussen Den Haag en de Indonesische Republiek." Lovett voegde er aan toe, dat „de Nederlandse verzekeringen t.a.v zelfbestuur de thans van zelfsprekend heersende grote be zorgdheid onder de Republikeinse leiders en sympathiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Nederlanders en Indone siërs samen zouden kunnen stre ven naar een gemeenschappelijk doel." Lovett prees de Republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een In Moskou opge leide communistische agent." Volgens Lovett had de Repu- Dlikeinse regering „door te beslui- geven, dat zij besefte, wat door alle onafhankelijke volken zo goed wordt begrepen, dat het In ternationale communisme, wan neer zij met de lippen het natio nalistische ideaal in welk land ook beleed niets anders op het oog. had dan het vestigen van een vreemd en tyranniek gezag." „De Nederlandse afgevaardig de bij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedre ven werd door een verlangen or de en gezag in geheel Indonesië te handhaven en een democrati sche, onafhankelijke, federale Verenigde Staten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer be zwaar gemaakt tegen de uitein delijke ibestuursregelingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie van goede diensten. Deze voorzagen in het houden van verkiezingen toent tegen de tuoercuiose m Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen ge zamenlijk uit en heeft tot doel om tuberculineproeven op 50 millioen personen beneden de 18 jaar "te hemen en 15 millioen mensen met b.c.g.-vacine in te enten. Dr. Ustvedt heeft aan de pers verklaard, dat hij meende, deze taak te moeten aanvaarden en te hopen, dat het gemeente bestuur van Oslo hem de daar voor benodigde vrije tijd zou wil len verlenen. in geheel Indonesië voor een voorlopig parlement, de vorming van een voorlopige regering door dat parlement en de overdracht i an de souvereiniteit aan die re gering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. v Rieti wa3 gisteren practisch geheel verlaten. Slechts 1200 van de 15.000 Inwoners zijn in hun huizen gebleven. «De leeggeko men huizen worden echter lang zamerhand ingenomen door de be woners van het nabijgelegen Ri- vodruti, waar 95 der huizen door de aardbeving schade heeft opgelopen. hali's aftreden noemae ïruman hem „de in het oog vallende fi guur uit oorlogstijd." Hij ontkende, dat er enig ver schil van mening tussen hem er Marshall zou hebben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgen Truman zal de benoeming var. Acheson geen wijziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. In zijn ontslagaanvraagbrief schrijft Marshall: „Ik betreur het, Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Ro bert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken 'der Ver. Sta ten, gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd James E. Webb, directeur van het Bureau voor de Begrotingen. vertentieprfls: mm 10 ct.minimum advertentie 1,50. lending advertenties des namiddags 4 uur briek kl advertenties: regels 60 ct.; iedere ;el meer 12 cent. Ver- ■ldlng: Brieven onder Bureau van dit Blad cent meer. per kwartaal ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 8 8.46 16.47 12.21 1.41 9 8.46 16.49 12.34 3.55 10 8.46 16 50 12.51 4.13 11 845 16.52 13.16 5.38 12 8.44 16.53 13.52 6.58 13 8.44 16.54 14.45 8.05 14 8.43 16 56 15.57 9.03 15 8.42 16.58 17.24 9.44 16 8.41 16.59 18.57 10.12 17 8.40 17.01 20.30 10.38 itrole-orgaan voor he tevens de bevoegd- >t het nemen van vei- tregelen. ïmunistisuhe resolutie, jrd aangedrongen op Ing van het statuut, irpen. VOORSPELDE VING IN ITALIË. g hebben zich op akke aardschokken in het gebied van Ri 1 Noorden van Rome sver is de grote aard- i door William Whee- mderdag of Vrijdag is uitgebleven. eke commissie van de partij der kleine boe- haar goedkeuring ge- het ontslag of de ver- «n een aantal functio- s officiële ambten, on- drie vooraanstaande de gemeenteraad van en speciale zitting, die gezeten door Minister- stvan DoUi, die tevens van de partij der klei- is, werd bekend ge it deze drie leden zul- ontsiagen en 11 ande- vel zullen krijgen huu ér beschikking te stel- districtssecretarissen vorden vervangen, drie Twaalf tweede dis- .arissen worden ontsla- rvangen. Spoedig ont- „talrgke andere leden ét vooruitzicht gesteld. >onlij.k betrouwbare di- bron te Parijs is ver- t het Atlantisch pact, S. en Canada in een fensief verbond met de a van het pact van •bindt, tegen eind Jan. al worden. dezelfde bron zou de werp omschreven „At- veiligheidszone" ook >orwegen en Denemar- :en. Deze landen zou- vrij zijn om de in het 'estelde verplichtingen a of af te wijzen. Het verdedigingspact, dat werp is geweest van onderhandelingen te t behoeft ratificatie rlementen van de be rden. Deze landen zijn Frankrijk, de Benelux, de V. S. Het pact zal onderwerpen ziin, die a, de Britse Minister ilandse Zaken, en zijn Uega Schuman bespro- worden wanneer de slieden op 13 Januari een ontmoeting heb- xlzakelijk voor mij i ig als Minister van e Zaken in te dienen, ink aanvaarden voor ewone welwillendheid dige steun, die gij m' ren drie jaar hebt ge- ioit uw vriendelijkheid ik dien dit ontslag ir :ns van toewijding en ogachting. negen G. C. MARSHALL." staken." Dr. Van Royen wees in dit verband op Palaris verklaring tijdens de persconferentie te Pa rijs, dat de strijd tegen Nederland wordt voortgézet en dat volgens persberichten drie verschillende „Republikeinse nood-regeringen" 'n soortgelgke houding aannamen Dr. Van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verant woordelijkheid zou moeten afwil- zen, indien verklaringen als van Sjaffoedin en Prawranegatn op 6 Jan. door Associated Press gopubliceed, tot nieuwe botsin gen met verspreide groepen zou den leiden. Na vermeld te hebben, dat de Nederlandse troepen tot 3 Janu ari 66 man verloren hadden, zeide Dr. Ve,u Royen: ,jDe ve/rliezen, die door deze levens geleden zijn, zjn natuurlijk zeer te betreuren en wg zouden het veel verkieslij ker gevonden hebben, indien een vreedzame oplossing bereikt had Kunnen weiden, zoals wij die ge durende bgua drie jaar van onder handelen hebben getracht te be reken." Discussies verdaagd. De Veiligheidsraad heeft de discussies over Indonesië ver- dimgd tot Dinsdagavond 9 uur Nederlandse tijd. De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Har- riman, heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat hij geen aanwijzin gen zag voor een verlaging van dé Marshall-hulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de organisa tie voor Europese samenwerking dat voor 1949-'50 en dat op lange termijn, zeide Harriman, dat „de- zo „ons allen tegenover de hards werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de O.E.E1S. versterkt kunnen wor den, wanneer de deelnemers „har- Ie maatregelen" zouden willen aanvaarden voor het bereiken van) monetaire stabiliteit, hogere pro ductiviteit en beperkt verbruik, en zouden samenwerken tot uit breiding der afzetmogelijkheid en ontwikkeling vafli nieuwe leve- ilngsbronnen. De Verenigde Sta ten zijn, naar hij mededeelde, be reid om „gezonde Europese con currentie" te bevorderen ibij de export naar Zuid-Amerika. heidsraad opende Vrij- ngen te Lake Success spreking van de Indo- ■estie. Het eerste punt jenda was een verzoel van België, dat sedert 1 Januari geen lid meer is van de Raad, oir toelating als „belanghebbende par tij", omdat bet nog altijd lid is van de Commissie van goede d'en- sten en de Consulaire commissie te Batavia. Het verzoek werd toe gestaan, zodat thans zes niet leden aan de discussies deelne men: Australia, België, India, Ne derland, de Philippijnen en de Republiek Indonesië. De eerste spreker was Dr. Va; Royen, die de verklaring in de "Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden in tussen waren beëindigd voorzover het de Nederlandse troepen be ticf. Hij voegde er aan toe: „Wij hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het Republikeinse leger nog over zouden zijn, va.n haar kant zich ook zullen houder aan de oproep van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden tc Na het ongeval, dat twee Leid- se jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortier-granaat, is in het open baar nogmaals gewezen op het grote gevaar van het bewaren va® munitie en ander oorlogstuig, ook al wordt daarvan aangenomen zoals in het geval dat thans twee doden kostte dat het projec tiel ongeladen is. De noodlottige explosie en de herhaalde dringende waarschu wingen hadden tot resultaat dat binnen enkele uren op het politie bureau werden ingeleverd: een pantservuist, twee vliegtuigbom men en drie luchtafweergranates. Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom Inleveren, die naar alle waarschijnlijkheid nog geladen was. Zij. plachten hiermee een soort... kegelspel te bedrijven Een andere jongen kwam aan zeulen met een granaat van on geveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'm even demonteren Wanneer kan ik 'm terughalen, want m'n vader wil er een bloemvaas van maken. Gisterenochtend 'n alle vroegte is het Amerikaanse lid der Com missie van goede diensten, Merle H. Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Mandia zal Co chran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijntoestef doorreizen naar Washington. praten we niet meer over: TWEE NEDERLANDSE PRIESTERS V ERMIST OP JAVA. In het klooster van de Paters Lazeristen te Nijmegen ontving men Donderdag een telegram uit Soerabaja, waarin mededeling ge daan werd van de vermissing van twee Nederlandse priesters, n.l. de Pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerabaja, brachten on langs een bezoek aan een missie- statie tussen Soerabaja en Ma- lang. Zij zgn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terro risten zijn overvallen, ofschoon nadere berichten ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1