De Indonesische kwestie Roosevelt's ,.New Deal" OVERTROFFEN H.M. de Koningin houdt radiorede §maas>apf(i>z>t&n> sdt af Kegelen met Vliegtuigbommen Berichten over Indonesië Nederlandse verklaring jheidsraad GOED^GOED!, DONDERDAG 6 JANUARI 1949. Minister Van Schalk op Curagao aangekomen Tweede aanwijzing bon Rampen In China Legerberlcht in Indonesië Verhoging gas- en electriciteitspr ijzen mag niet worden doorberekend REGERINGSBOODSCHAP van Truman Het plan voor de Berlijnse valuta over resolutie Veiligheidsraad Bolivia's uitweg raar zee Lovett treedt af ig Hongaarse tionnarissen id Januari lening Atlantisch pact Geen verlaging van de Marshall-hulp Het vertrek van Cochran Onbetwist de beste tandpasta Fraiikering by Abonnement: Temeuzen WEEKS VERWACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Rustig weer. Weinig wind met op vele plaatsen nevel of mist. Overi gens droog weer. Iets kouder met temperatuur om het vries punt in de Noordelijke provin cies. VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No- 1007- Veiachynt dagelijks Drukkery N.V, Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3, >q per kwartaal Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,5®. Inzending advertenties tot des namiddags S uur- Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blo® 10 cent meer. UIT DE VEILIGHEIDSRAAD. De Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft Woensdag bekendgemaakt, dat de Veiligheidsraad Vrijdag hijeen zal komen ter bespreking van de Indonesische 'kwestie, „mits alle leden aanwezig kunnen ztfn". Indien dit niet mogelijk is, zal men Maandag bijeenkomen, Indonesië is het enige agenda punt. Vergadering Consulaire com missie; verduidelijkingen aan Veiligheidsraad gevraagd. De Consulaire commissie hield te Batavia een vergadering onder voorzitterschap van de Engelse comsul-igieneraalSir Francis Shepherd, welke twee uur duurde. De Consulaire commissie zond een aanvullend telegram aan de Veiligheidsraad, waarin verzocht werd om zekere verduidelijkingen met betrekking tot de resoluties van de Veiligheidsraad. De Palestijnse kwestie spoedig opgelost? Trygve Lie, algemeen secretaris der V. N. heeft Woensdag voor speld, dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deelde verslag gevers mee, dat een oplossing thans meer nabij is dan ooit te voren, ondanks' de jongste ge beurtenissen. OVER DE STAATKUNDIGE ONTWIKKELING IN INDONESIË. H. M- de Koningin zal heden middag om 13.15 uur over beide /.naders een radiorede uitspreken over de staatkundige ontwikke- Uag in Indonesië. Mien verwacht, dat de nieuwe verzoeningscommissie der V. N. voor. Palestina in de nabije toe komst zal bijeenkomen. Lie heef'c Genève als plaats voor de verga dering voorgesteld. De commissie der V. N. voor de Negeb komt Vrijdag te Lake Success bijeen, aldus Lie. De commisie .beschikt dan misschien over enkele inlichtingen" betref fende de Britse berichten, dat Joodse troepen twee luchtbases op Egyptisch grondgebied hebben bezet, zo deelde Lie mee. Uitstel Bijeenkomst van de Veiligheidsraad Naar Aneta verneemt zal het oorspronkelijk voornemen tot een vergadering van de Veiligheids raad op Donderdag of Vrijdag- niet doorgaan in verband met de vertraging in het reisplan va"n de „Queen Mary", die een aantal leden van de Veiligheidsraad en functionarissen der V. N. aan boord heeft. Vermoedelijk zal al leen de commissie uit de Veilig heidsraad voor Palestina •nog deze week bijeenkomen en zullen de voltallige vergaderingen van de raad, waarin de kwesties In donesië en Palestina behandeld zullen worden, eerst Maandag a.s. beginnen. Minister Van Schalk en zijn delegatie zijn Maandagavond op Curacao aangekomen en ontvan gen door de Gouverneur en ver schillende militaire en burgerlijke autoriteiten. Met uitzondering van de democraten waren alle verte genwoordigers van de politieke partijen aanwezig. Dr. Da Costa Gomez zelf was niet aanwezig, doch zijn aanhangers hebben een kleine demonstratie gehouden, nadat zij bloemen hadden aan geboden. kokradio werd medegedeeld, dat Siam generlei initiatief zal nemén met betrekking tot het geschil tussen Nederland en de Republiek. Siam zal zxh houden aan de be slissingen van de Veiligheidsraad. Hoewel Siam sympathie heeft voor de Republikeinse zaak, dient niet uit het oog te worden verlo ren, dat het met Nederland diplo matieke en vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. Aldus een mededeling over Radio-Bangkok. VOOR Hoewel de in begin December 1948 aangewezen bonnen voor si naasappelen tot dusver slechts in enkele gedeelten van ons laDd zijn gehonoreerd is het noodzake lijk in verband met de te ver wachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wijzen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 algemeen bij een handelaar in groepte en/'of fruit inleveren. Bon 534 algemeen (voor houders van A-, B- en C- kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 algemeen (voor houders van D- en E-kaarten) op een kilogram sinaasappelen. De detaillisten moeten de bon nen geplakt op opplakvellen uiter lijk 19 Januari inleveren b\j een grossier in sinaasappelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk 22 Jan. hl te leveren bij de rayonleider van het bedrijfschap voor groen ten en fruit, waaronder zjj ressor teren. De rayonleiders moeten tenslotte uiterlijk 25 Januari de bonnen bij de distributiedicusten inleveren 'ter verkrijging van een ontvangstbewijs. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. Naarmate de aanvoer voort gang heeft zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afge leverd, met dien verstande, dat eerst de oude bonnen gehonoreerd «eoeten worden. Een honderd-en-vijiftigtal men sen is verdronken door dat een boot, die van Nsoetsjow naar Sjanghai voer, bij Woekoeng om sloeg. Er waren meer dan twee honderd passagiers aan boord. Een driehonderdtal daklozen onder wie een niet-geidentificeer- de vreemdeling is in de afgelopen 48 uur te Sjanghai omgekomen door de koude, aldus een officieel bericht. De meeste slachtoffers zijn kinderen. Reuter geeft de volgende be richten over Indonesië: De Nederlanders hebben tot nog toe geen faciliteiten- kunnen ver lenen aan de tien groepen mili taire waarnemers van de C.V.G.D. om zich op de hoogte te stellen van de tóestand in het Republi keinse gebied. i Uit Colombo: Het Ceylonse I defensie-ministerie deelde mede, dat tot dusver nog geen verzoek tot landing op het vliegveld van Colombo is gedaan voor 't K.L.M.- vliegtuig dat Dr. Drees naar' In donesië brengt. Uit Wellington: De Nieuw-Zee- landse Minister van Financiën deelde mede, dat Nieuw-Zeeland de uitnodiging van Nehru in over weging heeft genomen. Uit Bangkok: Over de Bang- Van officiële zijde wordt ge meld, dat op Sumatra o.a. Ben- koelen, Tem Bilanan en Rengat zijn gezuiverd van T.N.I.-troepen. Hiermede zijn de operaties op Sumatra beëindigd. Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft de legercommandant, Gene raal Spoor, de commandanten op Sumatra een order gezonden, dat op 5 Januari te 12 uur de mili taire acties en daarmee de vijan delijkheden zijn geëindigd. Voorts wordt officieel medege deeld, dat te Panipaham, 20 km Zuid-Oost van Laboehan Bilik, £en Japanner is gearresteerd. Onder de officieren die zich te Djokja hebben gemeld, bevond zich, behalve de reeds gemelde commandant der voormalige Re publikeinse militaire academie, de kolonel Soewardi, ook de voor malige commandant der zestiende brigade van de T.N.I.de Lt.-kol. Lembong. I -- De Staatscourant van Dinsdag bevat een beschikking van de Mi nister van Financiën, waarin het volgende wordt bepaald Indien het bij of krachtens enige regeling met betrekking tot de prijzen van goederen of ver goedingen voor diensten is toege staan de werkelijk betaalde of verschuldigde inkoopsprijzen van het gas en/of de electriciteit, voor de productie of dienstverrichting gebruikt, in de prijzen of vergoe dingen in te calculeren, is zulks, tenzij uitdrukkelijk in afwijking van deze beschikking anders is bepaald, niet geoorloofd ten aar- zien van de van 1 Januari 1949 af voor gas- en electriciteit toe gestane prijsverhogingen. De directeur-generaal van de prijzen kan in bijzondere gevallen afwiikingen van het in deze bej schikking bepaalde vaststellen. hoogd en de overheidszorg zich Buitenlanders en N.S.B.-ers in Republikeinse dienst. Te Semarang is uit Serangan via Madioen een centingent poli tiek verdachte personen aange bracht, dat naar Batavia is door gezonden. Het gezelschap be stond uit 52 personen (mannen, vrouwen en kinderen), Nederlan ders, Duitsers- en een Tsjech. Onder de Nederlanders waren N.S.B.-ers die in de Republiek vooraanstaande posities hebben bekleed. Enkelen uit het gezel schap war°n docent aan de Repu blikeinse militaire academie. President Trüman heeft giste ren voor het Amerikaanse Con gres een regeringsprogram ont vouwd, dat zowel in omvang als ruimte de „New Deal' van wijlen President Roosevelt overtref» Truman drong aan op machti ging tot herinstelling.van prijs controle, verhoging van inkom stenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de republikeinen voorgestane ar beidswet van Taft-Hartley. Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetstmatig in. De President zette zijn program uiteen, dat het volgende inhoudt: 1. Een uit 8 punten bestaand plan tot bestrijding van de infla tie. 2. Verhoging van de onder nemingsbelasting en andere be lastingen met in totaal vier mil liard dollars per jaar, teneinde de staatsschuld te verminderen. 3. Volledige herroeping van de arbeidswet van TaftHartley en vervanging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner-wet, die een meer liberaal karakter droeg. 4. Verruiming van de sociale wetgeving in dier voege, dat de ouderdomspensioenen'worden ver- De Parijsa correspondent van de New-York Times" meldt, dat het plan van de zes „neutrale'' deskundigen voor de oplossing van het Berlijnse valutaprobleem voorziet in de oprichting van twee afzonderlijke banken. Deze zouden onder directie van de vier mogendheden moeten staan, welke zouden moeten han delen door middel van coördina tiecommissies en een nieuwe cir culatiebank voor geheel Berlijn. De „neutrale" commissie werd opgericht na het debat over Ber lijn in de Veiligheidsraad. Zij be staat uit vertegenwoordigers van Argentinië, Columbia, België, Sy rië, Canada en China. Vijf Franse Kardinalen, de Aarsbisschoppen van Parijs. Lvon. Toulouse, Rennes en Rijssel, heb ben een protest ingediend bij de Hongaarse gezant te Parijs, Graaf Michael Karolyi, tegen de arres tatie van de Hongaarse Primaat Kardinaal Josef Mindszenty en om zijn vrijlating verzocht. Jhr. Mr. Snouck Hurgronje, de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V. N. richtte namens de Ned. Regering d.d. 3 Januari de volgende brief tot de president van de Veiligheidsraad, zulks met betrekking tot de ver klaringen van de heer Van Royen in de vergaderingen van de Vei ligheidsraad van 27 en 29 Decem ber (welke verklaringen betrek king hadden op de resoluties van 24 en 28 December) „Alvorens de Nederlandse Re gering met betrekking tot deze resoluties tot een besluit was ge komen, had de Nederlandse dele gatie voor de onderhandelingen te Batavia, van de C.V.GjD. een aantal mededelingen ontvangen met betrekking tot de beëindiging der vijandelijkheden, de vrijlating van de republikeinse kabinets leden en andere kwesties, waarop in een der gevallen (de brief van de C.V.G.D. van 28 December) om antwoord werd verzocht op de zelfde dag, waarop de brief door de Nederlandse delegatie werd ontvangen. Het zal u duidelijk zijn, dat de Nederlandse delegatie te Batavia dit antwoord niet heeft kunnen geven, alvorens door de Nederlandse Regering een besluit zou zijn genomen met be trekking, tot de resoluties van de Veiligheidsraad. De Nederlandse Regering acht het, teneinde, mo gelijke verwarring, misverstanden en dubbel werk te voorkomen, wenselijk, dat vraagstukken, die de Veiligheidsraad in rechtstreek se bespreking heeft, niet tezelf- der tijd worden behandeld door organen van de uitvoerende macht in Indonesië, hetzij van de Nederlandse Regering of door de C.V.G.D. Hier komt nog bij, dat bepaalde mededelingen van de C.V.G.D. in het geheel niet over eenkomen met de feiten; zo zijn, in tegenstelling met hetgeen de C.V.G.D. in haar rapport van 29 December mededeelde, sedert het begin der militaire actie alle mi litaire waarnemers der C.V.G.D. op hun posten te velde gebleven. De nodige instructies om de C.V. G.D. en de consulaire commissie, alsmede de militaire waarnemers in staat te stellen, de hun opge dragen taak uit te voeren, zijn vanuit Nederland aan de Indone sische regering toegezonden en bedoelde organen zullen zonder uitstel op de hoogte worden ge steld over de toepassing dezer instructies. Er dient echter op te worden gewezen, dat bepaalde practische moeilijkheden eerst zullen moeten worden geëlimi neerd, en dat bezoeken van de hier genoemde organen aan be paalde gebieden grote persoon lijke gevaren met zich kunnen brengen, waarvoor de Nederland se Regering de verantwoordelijk heid van de hand moet wijzen. De Generaal McNaughton heeft op 4 Januari de ontvangst van deze brief bevestigd en medege deeld, speciaal kennis te hebben genomen van de zinsnede, dat aan de regering in Indonesië instruc ties zijn gezonden, om de uitvoe ring van de taak der diverse ver tegenwoordigers van de V. N. mogelijk te maken. Deze corres pondentie zal ter kennis worden gebracht van de leden van de Veiligheidsraad, de C.V.G.D. en de consulaire commissie. In een nota heeft de Chileense Minister van Buitenlandse Zaken ,,ziin erkentelijkheid" betuigd voor de terechtzetting van Bra- muglia, de Argentijnse Minister van Buitenlandse Zaken, in ver band met de verklaring van Pre sident Peron over een uitweg naar de zee va,n Bolivia. „Dank zij deze terechtzetting", aldus vervolgde de Chileense mi nister iis gebleken, dat toen de President aan Bolivia de mede werking van Argentinia aanbood voor het verkrijgen van een uit weg naar zee, hij in werkelijkheid faciliteiten wilde verlenen inzake het ♦transitoverkeer door Argen tinië. ook uitstrekt tot hen, die Slacht offer zijn van werkloosheid, ziek te of invaliditeit. 5. Het instellen van een stel sel van ziekteverzekering, dat „iedere Amerikaan in staat zal stellen -goede medische behande ling te verkrijgen". Meer staatssteun voor het onderwijs. 7. Ben speciale wetgeving', die het de regering mogelijk moet maken volkswoningen met lage huren te bcuwen, krotten op te ruimen en een onderzoek naar de woontoestanden in te stellen. 8. Een veelomvattend pro gram ter herziening van de bur gerrechten met het doel discrimi naties tegen negers of andere rassenminderheden te verbieden. Ten aanzien van de buitenland se politiek diende President Tru man slechts de twee volgende voorstellen in: 1. Verlenging van de geldig heidsduur van de wet, die op 31 Maart a.s. ^floopt, en die de re gering de bevoegdheid geeft met andere regeringen overeenkom sten inzake verlaging van de douane-tarieven aan te gaan- 2. Schrapping van in het be staande program opgenomen be perkingen inzake de toelating van verplaatste personen uit Europa in de V- S. Volgens de huidige regeling mogen gedu rende een periode van 2 jaar 200-000 verplaatste personen in rle V.S- immigreren. President Truman legde er de nadruk op, dat hij zijn program voor het binnenlandse regerings beleid beschouwt <±13 de grondslag voor de buitenlandse politiek der V. S. „De wereld vraagt heden ten dage ons om leiding, omdat wij binnen onze grenzen in zo grote mate genieten van die voordelen van de democratie, waarnaar de meeste volkeren der wereld smachten", zo verklaarde hij en hij voegde hieraan toe, dat de bui tenlandse politiek der V. S. ge richt is op vrede en daarbij uit gaat van het principe van inter nationale samenwerking'. Zolang echter nog geen stelsel van inter nationale veiligheid tot stand is gebracht, waarop Amerika zach kan verlaten, kon de Amerikaan se regering zich niet onttrekken aan het scheppen en instand hou den van een gewapende macht, die toereikend is om eventuele agressie af te schrikken. In geen enkele passage van zijn redevoering noemde President Trumai) de Sowjet-Unie met name. Hij verklaarde evenwel, dat „het thans alle landen duide lijk moet zijn, dat Amerika niet tracht de huidige toestand te be stendigen". Wij juichen de constructieve uogingen toe, die door vele lan den in het werk worden gesteld om de levensomstandigheden var hi(n burgers te verbeteren. De President gaf toe, dat Ame rika nog steeds „vele tekortko mingen" heeft, waarvan hij de volgende noemde: „Wij hebhen nog steeds te kam pen met een te hoog prijspeil. Onze productie is nog niet toerei kend om onze behoeften te be vredigen. Onze minimumlonen zijn veel te laag. De kleine bedrij ven-verliezen terrein in de strijd met de gevaarlijke monopolies. Onze landbouwers zien nog steeds een onzekere toekomst tegemoet. Sommige van onze nationale hulpbronnen worden nog steeds verspild. Wij hebben een acuut tekort aan electrische stroom, niettegenstaande er ruimschoots middelen zijn om de electriciteits- voorziening o{>_ te voeren. 5 Millioen gezinnen wonen nog steeds in sloppen. 3 Millioen ge zinnen delen hun woningen met anderen. Onze gezondheidszorg is ver ten achter bij de vooruitgang van de medische wetenschap. Goede medische verzorging is kostbaar. In vele plaatsen zijn de onderwijsinrichtingen volkomen ontoereikend. Onze democrati sche idealen worden dikwerf ge dwarsboomd door vooroordelen en onverdraagzaamheid. Met het oog op de mogelijkheid van een economische depressie vroeg President Truman in zijn De waarnemende Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo vett, heeft Donderdag verklaard, te hopen, dat de Nederlandse re gering „de huidige gelegenheid eou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voor nemens, het wettige streven var de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische rege ring zonden samenstellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn •vtertegenwordigd in overeenstem ming met haar aanhang en vol gens vrge democratische methe den." In een brief aan de voorzitter van de C. I. O., Murray, die er tij de Amerikaanse regering op beeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid te zijn op iedere geschikte wijze hij te dra- TotsranctKoming van samenwerking 'tussen Den Haag en de Indonesische Republiek." Lovett voegde er aan toe, dat „de Nederlandse verzekeringen t.a.v zelfbestuur de thans van zelfsprekend heersende grote be zorgdheid onder de Republikeinse leiders en sympatliiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Nederlanders en Indone siërs samen zouden kunnen stre ven naar een gemeenschappelijk doel." Lovett prees de Republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een in Moskou opge leide communistische agent." Volgens Lovett had de Repu blikeinse regering „door te beslui- geven, dat zij besefte, wat door alle onafhankelijke volken zo goed wordt begrepen, dat het in ternationale communisme, wan neer zij met de lippen het natio nalistische ideaal in welk land ook heieed niets anders op het oog had dan het vestigen van een vreemd en tyranniek gezag." „De Nederlandse afgevaardig de hij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedre ven werd door een verlangen or de en gezag in geheel Indonesië te handhaven en een democrati sche, onafhankelijke, federale Verenigde Staten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer be zwaar gemaakt tegen de uitein delijke foestuursregelingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie van goede diensten. Deze voorzagen hl het houden van verkiezingen tocht tegen ae tuoercuiose in Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen ge zamenlijk uit en. heeft tot doel om tuberculineproeven op 50 millioen personen beneden de 18 jaar "te nemen en 15 millioen mensen met b.c.g.-vacine in te enten. Dr. Ustvedt heeft aan de pers verklaard, dat hij meende, deze taak te moeten aanvaarden en te hopen, dat het gemeente bestuur van Oslo hem de daar voor benodigde vrije tijd zou wil len verlenen. in geheel Indonesië voor een voorlopig parlement, de vorming van een voorlopige regering door dat parlement en de overdracht lan de souvereiniteit aan die re gering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. hali's aftreden noemae Truman hem „de in het oog vallende fi guur uit oorlogstijd." Hij ontkende, dat er enig ver schil van. mening tussen hem er Marshall zou hebben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgen Truman zal de benoeming van Acheson geen wijziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. In zijn ontslagaan vraagbrief schrijft Marshall: „Ik betreur het, Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Ro bert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken •der Ver. Sta ten, gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd James E. Webb, directeur van het Bureau voor de Begrotingen. vertentieprjjs: mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50. ;ending advertenties des namiddags 4 uur brlek kL advertenties: regels 60 ct.; Iedere rel meer 12 cent. Ver- •ldlng: Brieven onder Bureau van dit Blad cent per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 8 8.46 16.47 12.21 1.42 9 8.46 16.49 12.34 2.55 10 8.46 16 50 12.51 4.13 11 8.45 16.52 13.16 5.38 12 8.44 16.53 13.52 6.5S 13 8.44 16.54 14.45 8.05 14 8.43 16 56 15.57 9.03 15 8.42 16.58 17.24 9.44 16 8.41 16.59 18,57 10.12 17 8.40 17.01 20.30 10.33 itrole-orgsan voor he tevens de bevoegd- >t het nemen van vei- .tregelen. ïmunistisuhe resolutie, ;rd aangedrongen op Lng van het statuut, irpen. VOORSPELDE VING IN ITALIË. g hebben zich op akke aardschokken in het gebied van R> Noorden van Rome sver is de grote aard- i door William Whee- mderdag of Vrijdag is uitgebleven. eke commissie van de partij der kleine boe- haar goedkeuring ge- het ontslag of de ver- ai een aantal functio- i officiële ambten, on- drie vooraanstaande de gemeenteraad van en speciale zitting, die gezeten door Minister- stvan Doni, die tevens /an de partij der klei- is,- werd bekend ge- ,t deze drie leden zul- ontslagen en 11 ande- vel zullen krijgen huu :r beschikking te stel- districtssecretarissen vorden vervangen, dr'e Twaalf tweede dis- arissen worden ontsla- •vangen. Spoedig ont- talrijke andere leden t vooruitzicht gesteld. onlij.k betrouwbare di- bron te Parijs is ver- het Atlantisch pact, S. en Canada In een ënsief verbond met de t van het pact van bi.ndt, tegen eind Jan. il worden. dezelfde bron zou de verp omschreven „At- veiligheidszone" ook orwegen en Denemar en. Deze landen zou- vrij zijn om de in het icstelde verplichtingen of af te wijzen. Het verdedigingspact, dat verp is geweest van onderhandelingen te behoeft ratificatie elementen van de be iden. Deze landen zijn frankrijk, de Benelux, de V. S. Het pact zal onderwerpen ziin, die de Br'tse Minister landse Zaken, en zijn lega Schuman bespro- i worden wanneer de slieden op 13 Januari een ontmoeting heb- i op odzakelijk voor mij ag als Minister van ie Zaken in te dienen, ank aanvaarden voor rewone welwillendheid lige steun, die gij n i >en drie jaar hebt go oit uw vriendelijkheid ik dien dit ontslag ir ;ns van toewijding en ogachting. negen G. C. MARSHALL." staken." Dr. Van Royen wees in dit verband op Palar's verklaring tijdens de persconferentie te Pa rijs, dat de strijd tegen Nederland wordt voortgezet en dat volgens persberichten drie verschillende „Republikeinse nood-regeringen" 'n soortgelijke houding aannamen. Dr. Van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verant woordelijkheid zou moeten afwil zen, indien verklaringen als 1 van Sjaffoedin en Prawranegara op 6 Jan. door Associated Press gopubiiceed, tot nieuwe botsin gen met verspreide groepen zou den leiden. Na vermeld te hebben, dat de Nederlandse troepen tot 3 Janu ari 66 man verloren hadden, zeide Dr. V?,u Royen: JDe vc/rliezen, die door deze levens geleden zijn, zjn natuurlijk zeer te betreuren en wij zouden het veel verkieslij ker gevonden hebben, indien een vreedzame oplossing bereikt had kunnen werden, zoals wij die ge durende bijna drie jaar van onder handelen hebben getracht te be reken." Discussies verdaagd. De Veiligheidsraad heeft de discussies over Indonesië ver daagd tot Dinsdagavond 9 uur Nederlandse tijd- De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Haa-- riman, heeft Donderdag te Partje verklaard, dat hij geen aanwijzin gen zag voor een verlaging van dé Marshall-hulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de belde rapporten van de organisa tie voor Europese samenwerking dat voor 1949-'50 en dat op lange termijn, zeide Harriman, dat „de- zo „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de O.E.E.S. versterkt kunnen wor den, wanneer de deelnemers ,,haj-- ,Ie maatregelen" zouden willen aanvaarden voor het bereiken vanj monetaire stabiliteit, hogere pro ductiviteit en beperkt verbruik, en zouden samenwerken tot uit breiding der afzetmogelijkheid en ontwikkeling van nieuwe leve- cringsbronnen. De Verenigde Sta ten zijn, naar hij mededeelde, be reid om „gezonde Europese con currentie" te bevorderen bij de export naar Zuid-Amerika. heidsraad opende Vrij- ngen te Lake Success spreking van de Indo- ■estie. Het eerste punt ,onda was een verzoek van België, dat sedert 1 Januar' geen lid meer is van de Raad, om toelating als „belanghebbende par tij", omdat het nog altijd lid is van de Commissie van goede d'en- sten en de Consulaire commissie te Batavia. Het verzoek werd toe gestaan, zodat thans zes niet leden aan de discussies deelne men: Australia, België, India, Ne derland, de Philippijnen en de Republiek Indonesië. De eerste spreker was Dr. Var Royen, die de verklaring in de Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden in tussen waren beëindigd voorzover het de Nederlandse troepen be tiüf. Hij voegde er aan toe: „Wij hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het Republikeinse leger nog over zouden zijn, va.n haar kant zich ook zullen houder aan de oproep van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden tc Na het ongeval, dat twee Leid- se jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortier-granaat, is m het open baar nogmaals gewezen op het grote gevaar van het bewaren var. munitie en ander oorlogstuig, ook al wordt daarvan aangenomen zoals in het geval dat thans twee doden kostte -dat het projec tiel ongeladen is. De noodlottige explosie an dè herhaalde dringende waarschu wingen hadden tot resultaat dat binnen enkele uren op het politie bureau werden ingeleverd: een pantservuist, twee vliegtuigbom men en drie luchtafweergranate* Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom inleveren, die naar alle waarschijnlijkhend nog geladen was. Zij. plachten hiermee een soort.kegelspel te bedrijven Een andere jongen kwam aan zeulen met een granaat van on geveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'm even demonteren? Wanneer kan ik 'm terughalen, want m'n vader wil er een bloenwaas van maken. Gisterenochtend in alle vroegte is het Amerikaanse lid der Com missie van goede diensten, Merle H. Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Manilla zal Co chran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijntoestel doorreizen naar Washington. daar praten we niet meer over: TWEE NEDERLANDSE PRIESTERS VERMIST OP JAVA. In het klooster van de Paters Lazeristen te Nijmegen ontving men Donderdag een telegram uit Soerabaja., waarin mededeling ge daan werd van de vermissing van twee Nederlandse priesters, n.l. de Pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerabaja, brachten on langs een bezoek aan een missie statie tussen Soerabaja en Ma- lang. Zij zijn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terro risten zijn overvallen, ofschoon nadere berichten ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1