De Belgische bezetting van Duitsland :dt af Regelen met Vliegtuigbommen BINNENLANDS NIEUWS DISTRIBUTIENIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? Gemeente Terneuzen DE DOOS VAN DOKTER SILA Verkoop Surinaamse rijst jheicisraad GOED, GOED Verwondering te Washington Bevin confereerde met Britse opperbevelhebbers MlnislerVanSchaikln deV.S. voorTt.b.c.-bestrijding In West Indisch Nederland gearresteerd. ig Hongaarse tionnarissen id Januari cening Atlantisch pact l op Geen verlaging van de Marshall-hulp Lovett treedt af Het vertrek van Cochran Onbetwist de beste tandpasta la de maand September van verledén jaar hebben verscheidene Belgische Senaatsleden van de commissie van landsverdediging een inspectiereis ondernomen naar de Belgische sector in de Britse bezettingszone van Duits land. Senator Notlhomb heeft over dit bezoek verslag uitge bracht, dat als bijlage bij de be groting van het ministerie van defensie werd gepubliceerd. Na verklaard te hebben, dat de Belgische bezettingstroepen bij de Duitse bevolking hoog staan aangeschreven in vergelijking met de andere Geallieerde legers, betoogt Nothomb dat het onduld baar is, dat België geen aandeel neeft in het militaire bestuur van de streek, dié bezet wordt. „Niet alleen de vernederende douane controle, welke de Belgen van de zijde der Engelsen en der Duitsers moeten ondergaan, bekommert ons, doch ook de tegenwerking, die wij ondervinden bij het behar tigen van onze politieke, econo mische en zedelijke belangen in het door ons bezette gebied." Functionnarissen van het State Department toonden zich ver wonderd over berichten uit Tsipgtao, waarin aanhaling werd gedaan van een mededeling, dat cbe Amerikaanse mariniers in China zouden worden terugge trokken omdat „de Chinese rege ring bésloten heeft over vrede te onderhandelen"De functionna- rissen zeiden dat zij tevoren geèn inlichtingen hadden ontvangen, welke de berichten zouden onder steunen, dat de regering vredes onderhandelingen met de commu nisten is aangegaan. Het departement van marine en het corps mariniers verklaar den geen bericht te hebben ont vangen over enige ontwikkelingen in Tsingtao. In officiële Amerikaanse krin gen te Sjanghai worden de be richten, dat de 3000 Amerikaanse mariniers, die te Tsjingtao ge- stationneerd zijn, zich terugtrek ken, omdat de Chinese regering- had besloten over vrede te onder handelen, tegengesproken, zo ver klaarde radio New-York. Naar Reuter'e diplomatieke oorrespondent vemopnen heeft, hebben de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, en de opperbevelhebbers van de Britse strijdkrachten Maandag in Lon den de militaire implicaties van de aanwezigheid van Joodse troe pen op Egyptisch gebied onder ogen gezien. De Britse regering, die krachtens de bepalingen van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 militaire verplichtingen he#t t.o.v. Egypte, doet al het mogelijke om een situatie te voor komen, die haar zou dwingen be trokken te worden in militaire operaties aan de Palestijnse gren zen*, aldus Reuter's correspon dent. In Londen hecht men in het geheel geen waarde aan de geruchten, dat Britse troepen reeds paraat zouden staan In de zone van het Suez-kanaal of dat reeds besloten zou zijn deze troe pen versterken. Nothomb verklaart dat het door de Belgen bezette gebied „het meest directe deel van het Bel gisch economisch achterland en veiligheidsgordel is." Volgens de Belgische senhtor heeft de staf van de bezettings legers van Duitsland niet bet recht zich met de industrie- en handelsbelangen van België te be moeien of gedahtenstromingen en politieke gebeurtenissen, waar van België's veiligheid kan af hangen, te controleren. De tegenwerping, dat een op gelijke voet stellen met de andere bezettingslegers voor België te grote kosten betreffende bestuur en ravitalllering met zich mee zou brengen, acht de heer Nothomb ongegrond. De economische voor delen, die uit een Belgisch bestuur van de bezettingssector zouden voortvloeien zouden de hogere kosten neutraliseren. Met betrekking tot de Belgische bezettingstroepen zegt het ver slag, dat de getalsterkte van regi menten en bataljons onvoldoende is. Bij een aanval zouden slechts 12.000 man langs I de Rijn kunnen worden opgesteld. „Zoals de toe stand thans is, vormt het Bel gische Rijnleger een uitstekende bezettingstroep, doch het is geen leger." Minister Van Schalk is Maan dagmorgen op het New-Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, waar hij werd begroet door de Nederlandse consul-generaal, de heer 'W. Cnoop Koopmans. Voor zijn vertrek naar Curasao vertel de de Minister aan een vertegen- woodiger van Aneta, dat het doel van zijn reis is, kennis te maken met Suriname, de Ned. Antillen en hun bewoners en tevens, om overleg te plegen met de autori teiten, de vertegenwoordigers der politieke partijen en andere groe pen, of personen, over de interim- regAing onder vigueur van de rjtesgrondwet. De heer Van Schaik is voornemens, om eerst besprekingen te voeren in Curacao en daarna door te gaan naar Su riname. Zijn verblijf in heide ge biedsdelen zal naar schatting in totaal drie weken duren. Gisteren zijn 500.000 kg rijst in gescheept in Suriname om via Curacao per „Stuyvesant" van de K.N.S.M. naar ons land te worden verzonden en daar te worden ver deeld onder allen, die met de aan koop van die rijst (ad 1 per kg, vermeerderd met 1 toeslag) een bedrage willen leveren in de zo noodzakelijke bestrijding van de t-h.c. in het Zuid-Amerikaans deel van ons Rijk. De verkoop van de Surinaamse pinda's is een succes geworden. In weinig dagen was de gehele voorraad uitverkocht waardoor ruim 15.000 gestort kon wor den in het Wilhelmlnafonds. Een half millioen, d.i. 1 per verkoch te kg rijst, zal aan dat fonds worden toegevoegd als de ver koop van de in net begin van Februari in ons land verwachte zending rijst, slaagt op de wijze, die men verwacht. De toestand van de wereldvoor raad tot levering van deze rijst aan Europa, de vergunning van de Nederlandse Regering aan het Wilhelminafonds voor de invoer en verkoop bier te lande, het scheppen van de waarborgen, dat dit veel begeerde voedsel niet in de zwarte handel zal verdwijnen er. ten slotte de succesvolle be sprekingen hierover met de direc teur van de voedselvoorziening, de C.C.D., het Departement van Overzeese Gebiedsdelen en het Directoraat-Generaal van de prij zen, hebben deze „distributie" Hier zien wij hoe de laatste ex-gevangene dié nog weerstand bood op hevel van Basli naar het politiebureau wordt gebracht. De vreemde verplaatsing van ae gevangenis en de beroering door de ex-gevangenen teweeg gebracht werden inmiddels druk besproken en waren ook het on derwerp van een grote radio-uit zending. Snop en Wicked, die al vermoedde dat onze vrienden iets met deze gebeurtenissen te ma ken hadden, volgden deze uitzen ding in spanning. „Wij moeten aan land gaan en trachten te weten te komen wat hier achter zit", zei Wicked. „Als deze herrie wenkeljjk door de dikke detective is veroorzaakt, moeten wij ontdekken van welke middelen hij en Bim gebruik ma- Het vertrek van de ,„Queen Mary", waarop zich een aantal diplomaten bevinden, die de zit ting van de Veiligheidsraad zul len bijwonen is wederom 24 uur uitgesteld. Het schip moet na het aan de grond lopen op' Zaterdag avond nog nader onderzocht wor den. Men hoopt nu, dat de Queen Mary" hedenmiddag zal kunnen vertrekken. Het Belgische Ministerie van Verkeer overweegt van de voor 1949 toegestane gelden van het Marshall-plan een bedrag van 600 millioen francs te reserveren ter verbetering van het Belgische we gennet. Volgens het blad „Abend- zeitung heeft de politie te Essen 23 mijnwerkers gearresteerd, die een andere mijnwerker zouden hebben mishandeld, omdat hij de Ruhrpolitiek van de Westelijke mogendheden zou hebben verde digd. buiten het normale distributieap paraat om, mogelijk gemaakt. Per gezin wordt maximum 1000 gram keurig verpakte Surinaamse rijst van goede kwaliteit ter be schikking gesteld. Iedere sociale afdeling, perso neelsorganisatie, vakgroep of ande re vertegenwoordiging van werk- nemersgroepen, die voor haar le den van deze rijst wenst te betrek ken, en daarmee het beoogde doel van het verlenen van financiële steun voor de bestrijding der t.b. c. in Suriname te bevorderen, kan hiervan schriftelijk kennis geven aan het adres van het Wilhelmi nafonds: G. WijsmullerMeijer, Nassaukade 125, Amsterdam, en ontvangt dan nadere berichten omtrent de distributie, wijze van betalen, die zal moeten geschie den na ontvangst van het bericht, dat de bestelling Is geaccepteerd tof, de Surinaamse Bank te Am sterdam. v' Reeds kan worden medegedeeld, dat de opbrengst meer speciaal zal worden bestemd voor de in richting, van een nieuw te stich ten, groot modem ziekenhuis te Paramaribo. Het Wilhelmlnafonds hoopt, dat dit binnenkort verwachte kwan tum rijst niet de laatste partij zal zijn, die mede ten bate van het sympathieke doel, dat dit fonds nastreeft, uit de West in het moederland zal worden ge ïmporteerd. BRAND IN „HÜIS EN HAARD" TE AMSTERDAM. Gisterenmorgen heeft in de hoofdstad een grote uitslaande brand gewoed in het pand van de N.V. Woninginrichting „Huls en Haard" in de Vijzelstraat, recht tegenover het gebouw de Ne derlandse Handelmaatschappij. Omstreeks negen uur begon de brand in de kapokbergplaats, een onderdeel van de stoffeerderij op de tweede verdieping. Snel greep het vuur om zich heen in de hier opgeslagen voorraden, bekledings- stof, gordijnen e.d. en na een kwartier sloegen de vlammen door de zolder heen hoven het aak uit.-. Weldra waren de dak- hinten één vuurgloed. De brand weer was voor deze eerste brand in het nieuwe jaar .in de hoofd stad met groot materiaal uitge rukt en de talloze brandweer wagens versperden dit gedeelte van de Vijzelstraat, zodat het tramverkeer moest worden omge leid. Van alle zijden werd het vuur bestreden; via het grote aangrenzende winkelpand van het kledingmagazijn Hollenkamp wér den vier slangen binnendoor en één via de gevel naar het vuur geleld. Van de straatzijde bestre den twee brandwachts staande op. Magyrusladders de voorkant van het pand. Over de zolder van een woonhuis ter linkerzijde werd met 4 stralen water gegeven. Totaal zijn 12 slangen in het vuur ge bracht. Omstreeks tien uur had men het vuur onder de knie en werd begonnen het brandende hout werk te slopen. Het personeel van „Huis en Haard" had intus sen de meubelen en andere arti kelen uit de winkel gesleept en in de grote tuin aan de achter zijde in veiligheid gebracht. Terwijl een ware stortvloed van bluswater neerplensde werd vervolgens de inventaris van de toonkamers op de eerste étage zoveel mogelijk in veiligheid ge bracht.* Zolder en tweede verdie ping zijn volkomen uitgebrand en de eerste étage en de winkei kre gen ernstige waterschade. De brandweerlieden hadden nog al met pech te kampen: tot vijf maai toe sprong een slang, tweemaal gebeurde dit in de win kel van de fa. Hollenkamp. De burgemeester van de hoofd stad, wiens woning vlak om de hoek van de Vijzelstraat op de gracht is gelegen, vertoefde ge ruime tijd met wethouder Mr. A. de Roos bij dé brand. BIJ VLIEGENDE STORM IN HET KANAAL. „Daar blinkt het symbool van mijn naam... een cadeautje van mijn eega", zei gezagvoerder Klaas Kikkert van de Dinsdag ochtend binnengekomen „Kedoe", en hij wees daarbit oP een grote koperen kikker, die ons laconiek van zijn bureau af aankeek." „Excuseer me", zei de kapitein vervolgens, „maar om in het gesprek te blijven ik moet hoog nodig wat opkikkeren. In drie dagen en nachten hen ik niet uit de kleren geweest. Dat komt door dat stormen. Zoals het nu In het Kanaal gespoikit heeft, heeft het geloof ik bij mensen heugenis niet gespookt. Bij Fini- stère begon het lieve leven, maar voorlopig trokken we ons er wei nig van aan en bleven koers hou den. Tenslotte noteerden we maar liefst windkracht 11. Dan neem je maar de wijste partij. Daarom heb ik een hele dag bij gedraaid gelegen. De golven sloe gen zo over dek, dat we hij wijze van spreken meer onder dan ho ven water lagen. M'n nek doet neg zeer van al dat naar boven kijken, naar die verraderlijke toppen van de golven, waarvan je je telkens afvraagt: waar zullen die neerkomen. Enfin, we zijn heelhuids thuis met een volle la ding stukgoed, al is het dan wat. over tijd. En nu moeten ze me de eerste 24 uur niet storen, want ruim 70 uur tussen al dat nat op de brug staan, is zelfs voor een Kikkert te veel." En na deze „zachte wenk" "verlieten we de gezagvoerder van het oudste schip van de Kon. Rotterdamscne Lloyd. VOORMALIG DIRECTEUR NED. TALENINSTITUUT Het is de recherche van de Rotterdamse politie gelukt de 30- jarige A. van L., voormalig direc teur van het Ned. Taleninstituut en de oprichter van het centraal bureau voor psycho-analytische adviezen, tegen welks praktijken de politie het publiek heeft ge waarschuwd, te Antwerpen te ar resteren. A. van L„ die nog vijf maanden gevangenisstraf tegoed heeft, achtte het raadzaam uit Neder land te verdwijnen, toen hem bleek dat de politie een onderzoek naar zijn gedragingen instelde. Van België uit leidde hij zijn za ken verder. Na dagenlang speu- ren kwam de politie achter zijn adres in Antwerpen, waar hij, volkomen bij verrassing, op Oude- jaaarsdag werd gepakt. Hij is in het politiebureau te Antwerpen opgesloten in afwachting van zijn uitlevering, die aan de Belgische regering is gevraagd. ALLES WEL AAN BOORD VAN DE „ELISABETH". Naar wij van de rederij, de Rot terdamse Kustvaartcentrale, ver nemen, is de coaster „Elisabeth," die zoals bekend in de Golf van Biscaye in nood verkeerde, thans dank zij sleepboothulp onderweg naar de Spaanse haven Ferrol, waar het schip hedenochtend ver wacht wordt. Alles is wel aan boord, maar het vaartuig heeft vrij ernstige alverij opgelopen. Al leen reeds in de machinekamer staat tien tan water en de rest is navenant. UITREIKING CO U P l REK A A RTEN X 902. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de distribu tiediensten voor het verbruik ge durende 't tijdvak van 16 Januari t/'m 7 Mei 1949 coupurekaarten X 902 zullen uitreiken aan con sumptie verstrekkende en maaltij den verstrekkende bedrijven en broodieswinkels. Deze kaarten zijn bestemd voor het verbruik geduende vier perio den. In verband hiermede wor den niet alle coupures van de kaarten tegelijk geldig. Aangewe zen zijn thans: Van de kaart XA 902 (maaltij den-verstrekkende bedrijven X877 vlees en X 373 margarine) van de kaart XB 902 (.brood jeswinkels) X 377 vlees; van de kaart XC 902 (consump tie-verstrekkende bedrijven) X370 koffie, voor 10 rantsoenen koffie. Op de toewijzingen der XC-kaart zijn geen rantsoenwaarden ver meld. De waarde dezer toewij zingen zal telkenmale worden be kend gemaakt. Omtrent de geldig-verklaring der thans nog niet aangewezen coupures zullen te zijnertijd na dere mededelingen volgen. DAMMEN. De plannen van Piet Roozenburg. Er is nog weinig positiefs te zeggen over wedstrijddata en over plannen voor dit jaar, verzekerde Piet Roozenburg, de wereldkam pioen dammen, ons tijdens een onderhoud. „Zoals U weet speel ik waar schijnlijk in Februari enkele par ken. Anders kgn dat grapje ook voor ons gevaarlijk worden". „Ach wat!" antwoordde Snop onverschillig. „Wij zijn nu zo rijk, dat er geen gevaren meer voor ons bestaan!" Maar Wicked zette zijn zin door, zoals gewoonlijk en enige uren later meerde het jacht ,,Sno- wicked" in de hamen. tijen tegen de ex-wereldkampioen Raichenbach. Verder is het ge nootschap Damas doende in Ne derland een internationaal tour- nooi te organiseren. Er is sprake van dat daaraan behalve een Zwitser, een Belg en een Frans man ook een Canadees, een Chi nees en nog enkele anderen zul len deelnemen. Als dit tournooi doorgaat, zal het omstreeks Pasen^ of "Pinksteren gehouden worden* Voorts ligt eeaa tweekamp met Ghestem om de wereldtitel in de lijn der verwachtingen, gedeelte lijk in Nederland, gedeeltelijk in Frankrijk te spelen. En dan heb ik nog een tournee in gedachten, te. maken door Frankrijk en Zwit serland, maar daarvan staat nog niets vast, want de grote moei lijkheid is: ik heb maar één lichaam. En daar heb ik rekening mee te houden, zo toesloot Piet Roozenburg. 'Ue waarnemende juuusuu- van Buitenlandse Zaken, Robert Lo vett, heeft Donderdag verklaard, te hopen, dat de Nederlandse re gering „de huidige gelegenheid eou aangrijpen om een concreet bewijs te leiveren van haar voor nemens, het wettige streven var de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische rege ring zouden samenstellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn \tertegenword:gd in overeenstem ming' met haar aanhang en vol gens vryie democratische metho den." In een brief aan de voorzitter van de C. I. O., Murray, die er hij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid té zijn op iedere geschikte wijze hij te dra- rtg vciiT samenwerking 'tussen Den Haag en de Indonesische Republiek." Lovett voegde er aan toe, dat „de Nederlandse verzekeringen t.a.v zelfbestuur de thans van zelfsprekend heersende grote be zorgdheid onder de Republikeinse leiders en sympatliiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Nederlanders en Indone siërs samen zouden kunnen stre ven naar een gemeenschappelijk doel." Lovett prees de Republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een in Moskou opge leide communistische agent." Volgens Lovett had de Repu blikeinse regering „door te beslui- geven, Tftséfte, wat door alle onafhankelijke volken zo goed wordt begrepen, dat het in ternationale communisme, wan neer zij met de lippen het natio nalistische ideaal in welk land ook beleed niets anders op het oog. had dan het vestigen van een vreemd en tyranniek gezag." „De Nederlandse afgevaardig de hij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedre ven werd door een verlangen or de en gezag in geheel Indonesië te handhaven en een democrati sche, onafhankelijke, federale Verenigde Staten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer be zwaar gemaakt tegen de uitein delijke toestuursregelingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie van goede diensten. Deze voorzagen in het houden van verkiezingen tötröt tégen ae lUDercuiose in Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen ge zamenlijk uit en heeft tot doel om tuberculineproeven op 50 millioen personen beneden de 18 jaar 'te nemen en 15 millioen mensen met b.c.g.-vacine in te enten. Dr. Ustvedt heeft aan de pers verklaard, dat hij meende, deze taak te moeten aanvaarden en te hopen, dat het gemeente bestuur van Oslo hem de daar voor benodigde vrije tijd zou wil len verlenen. in geheel Indonesië voor een voorlopig parlement, de vorming van een voorlopige regering door dat parlement en de overdracht \an de souvereiniteit aan de re gering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. DONDERDAG 6 JANUARI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Hoogmis; 9.45 Legendes; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Zangkoor; 11 00 De Zonnebloem; 11.40 Gr.; 12.03 Piano; 12.33 Amusements orkest; 1.00 Nieuws; 1.25 Verv. Amus. orkest; 1.45 Voor de vrouw; 2.00 Metropole orkest; 2-30 Gram.; 2.40 Even ons ons; 3.00 Gram.; 3.15 Kamerorkest; 4.00 Bijbellezing; 4.15 Gram.; 5.00 Jeugdjournaal; 5.30 Cyclus: 6.00 Leger des Heils; 6.15 Land en tuinbouw; 6.30 Ned. Strrjdkr.: 7.00 Nieuws; 7.15 Orgel; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 R. V. D.; 8.00 Nieuws; 8.15 Steravond'; 9.30 F*a- miliecompetitie; 10.00 Gram.; 10.05 De vaart der volken; 10.25 Kamerkoor; 10.45 Avondaverden- king; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.56 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvit.10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.45 Cau serie; 12.00 Gram.; 12.33 In het Spionnetje; 12.38 Piano; 1.00 'Nws; 1.20 John Renova; 1.50 Gram.; 2.00 Wij zijn bang voor het geluk; 2.20 Solistenconcert; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 Van vier to> vijf; 5.00 Ka- leidoscoop; 5.20 Welk dier deze week; 5.30 Tips voor modelvlieg tuigbouwers; 5.35 Gram.; 5.50 Tong-Tong; 6.00 Nieuws; 6.15 Sportpraatje; 6.30 The Skymas- ters; 7.00 Radiostrip; 7.10 Avond school voor jong en oud; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Con certgebouworkest; 10.15 Gram.: 10.30 Driekoningenavond; 11.00 Nieuws; UJ5 Reportage; 11.20 Gram. SPREEKUUR BURGEMEESTER Hedenmiddag zal door mij geen spreekuur worden gehouden. DE BURGEMEESTER DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER- NEUZEN brengt ter algemene kennis dat een uitspraak om vrij stelling van de dienstplicht, ter beneden-secretarie dezer gemeen te, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan door iedere belanghebbende binnen tien dagen na de dag van deze be kendmaking in beroep worden g-e- komen. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed ziin. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend hij de Bur gemeester, ter heneden-secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, 5 Januari 1948. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. verten tieprtjs: mm 10 ct.minimum advertentie 1,50. :ending advertenties des namiddags 4 uur brlek kL advertenties: regels 60 ct.; Iedere rel meer 12 cent. Ver- ■ldlng: Brieven onder Bureau van dit Blad cent per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond. 1949 Zon Maan 8 8.46 16.47 12.21 1.42 9 8.46 16.49 12.34 2.55 10 8.46 16 50 12.51 4.13 11 8.45 16.52 13.16 5.38 12 8.44 16.53 13.52 6.5S 13 8.44 16.54 14.45 8.05 14 8.43 16 56 15.57 9.03 15 8.42 16.58 17.24 9.44 16 8.41 16.59 18.57 10.12 17 8.40 17.01 20.30 10.33 itrole-orgaan voor he tevens de bevoegd- >t het nemen van vei- tregelen. ïmunistisuhe resolutie, ;rd aangedrongen op Lng van het statuut, irpen. VOORSPELDE VING IN ITALIË. g hebben zich op akke aardschokken in het gebied van Ri i Noorden van Rome sver is de grote aard- door William Whee- •nderdag of Vrijdag is uitgebleven. eke commissie van de partij der kleine boe- haar goedkeuring ge- het ontslag of de ver- jn een aantal functio- i officiële ambten, on- drie vooraanstaande de gemeenteraad van en speciale zitting, die gezeten door Minister- stvan Doni, die tevens van de partij der klei- is, werd bekend ge- .t deze drie leden zul- ontslagen en 11 ande- vel zullen krijgen huu jr beschikking te stel- districtssecreta rissen vorden vervangen, dr:e Twaalf tweede dis- arissen worden ontsla- ■vangen. Spoedig ont- talrijke andere leden t vooruitzicht gesteld. onlijk betrouwbare di- bron te Parijs is ver- het Atlantisch pact, S. en Canada on een énsief verhond met de i van het pact van bindt, tegen eind Jan. li worden. dezelfde bron zou de verp omschreven „At- veiligheidszone" ook orwegen en Denemar en. Deze landen zou- vrrj zijn om de in het gestelde verplichtingen 1 of af te wijzen. Het verdedigingspact, dat verp is geweest van onderhandelingen te behoeft ratificatie elementen van de be lden. Deze landen zijn frankrijk, de Benelux, de V. S. Het pact zal onderwerpen ziin, die 1, de Br'tse Minister landse Zaken, en zijn lega Schuman bespro- i worden wanneer de slieden op 13 Januari een ontmoeting heb- odzakelijk voor mij ag als Minister van e Zaken in te dienen, ink aanvaarden voor ewone welwillendheid ïige steun, die gij mi >en drie jaar hebt ge- oit uw vriendelijkheid ik dien dit ontslag ir ins van toewijding er ogachting. negen G. C. MARSHALL." staken." Dr. Van Royen wees in dit verband op Palar's verklaring tijdens de persconferentie te Pa rijs, dat de strijd tegen Nederland wordt voortgézet en dat volgens persberichten drie verschillende „Republikeinse nood-regeringen" 'n soortgelijke houding aannamen Dr. Van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verant woordelijkheid zou moeten afwe zen, indien verklaringen als van Sjaffoedin en Prawranegara op 6 Jan. door Associated: Press gcipubliceed, tot nieuwe botsin gen met verspreide groepen zou den leiden. Na vermeld te hebben, dat de Nederlandse troepen tot 3 Janu ari 66 man verloren hadden, zeide Dr. V?,u Royen: ,jDe ve/rliezen, die door deze levens geleden zijn, z:jn natuurlijk zeer te betreuren en wij zouden het veel verkieslij ker gevonden hebben, indien een vreedzame oplossing bereikt had kunnen weiden, zoals wij die ge durende bijna drie jaar van onder handelen hebben getracht te be reken." Discussies verdaagd. De Veiligheidsraad heeft de discussies over Indonesië ver daagd tot Dinsdagavond 9 uur Nederlandse tijd- De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Har- riman, heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat hij geen aanwijzin gen zag voor een verlaging van dé Marshallhulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de organisa tie voor Europese samenwerking dat voor 1949-'50 en dat op lange termijn, zeide Harriman, dat „de- zo „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de O.E.E.S. versterkt kunnen wor den, wanneer de deelnemers „har- Je maatregelen" zouden willen aanvaarden voor het bereiken vamj monetaire stabiliteit, hogere pro ductiviteit en beperkt verbruik, en zouden samenwerken tot uit breiding der afzetmogelijkheid en ontwikkeling valn nieuwe leve ling shronnen. De Verenigde Sta ten zijn, naar hij mededeelde, be reid om „gezonde Europese con currentie" te bevorderen hij de export naar Zuid-Amerika. hali's aftreden noemae ïruman hem „de in het oog vallende fi guur uit oorlogstijd." Hij ontkende, dat er enig ver schil van mening tussen hem er Marshall zou hebben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgen Truman zal de benoeming van Acheson geen wijziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. In zijn ontslagaanvraaghrief schrijft Marshall: „Ik betreur het, Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Ro hert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken -der Ver. Sta ten, gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd James E. Webb, directeur van het Bureau voor de Begrotingen. heidsraad opende Vrij- ngen te Lake Success spreking van de Indo- estie. Het eerste punt _,cnda was een verzoel van Béigïë, dat sedert 1 Januar' geen lid meer is van de Raad, oir toelating als „belanghebbende par tij", omdat het nog altijd lid is van de Commissie van goede d'en- sten en de Consulaire commissie te Batavia. Het verzoek werd toe gestaan, zodat thans zes niet leden aan de discussies deelne men: Australia, België, India, Ne derland, de Philippijnen en de Republiek Indonesië. De eerste spreker was Dr. Va- Royen, die de verklaring in de Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden in tussen waren beëindigd voorzover het de Nederlandse troepen he tiof. Hij voegde er aan toe: „Wij hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het Republikeinse leger nog over zouden zijn, van haar kant zich ook zullen houder aan de oproep van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden tc Na het ongeval, dat twee Leid- se jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortier-granaat, is m het open baar nogmaals gewezen op het grote gevaar van het bewaren van munitie en ander oorlogstuig, ook al wordt daarvan aangenomen zoals in het geval dat thans twee doden, kostte dat het projec tiel ongeladen is. De noodlott'ge explosie en de herhaalde dringende waarschu wingen hadden tot resultaat dat binnen enkele uren op het politie bureau werden ingeleverd: een pantservuist, twee vliegtuigbom men en drie luchtafweergranatea Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom Inleveren, die naar alle waarschijnlijkheid nog geladen was. Zij. plachten hiermee een soort... kegelspel te .bedrijven Een andere jongen kwam aan zeulen met een granaat van on geveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'm even demonteren? Wanneer kan ik 'm terughalen, want m'n vader wil er een bloemvaas van maken. Gisterenochtend 'n alle vroegte is het Amerikaanse lid der Com missie van goede diensten, Merle H. Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Mandia zal Co chran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijntoestel doorreizen naar Washington. praten meer over: „-w m/ TWEE NEDERLANDSE PRIESTERS VERMIST OP JAVA. In het klooster van de Paters Lazeristen te Nijmegen ontving men Donderdag een telegram uit Soerahaja, waarin mededeling ge daan werd van de vermissing van twee Nederlandse priesters, n.l. de Pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerahaja, brachten on langs een bezoek aan een missie statie tussen Soerahaja en Ma- lang. Zij zjjn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terro risten zijn overvallen, ofschoon nadere berichten ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3