a b D Wereidpropn voor militair De door Nefim^bljjeengieroepen Conferentie Het programma op lange termijn De „Suikeroorlog" te Rotterdam E BLOEDWRAAK DER LIEFDE it de Provincie Qe ontmanteling der Duitse oorlogsindustrie Indonesisch commentaar Cosmische ataomont G. N. Hoek met beste wensen gelukkig nieuwjaar GELUKKIG NIEUWJ J. VAN DE REE M- P. VAN DE RE BRAK 3 JDe kapper met het aparte cachet^ Vrouwelijke Senator richt zich tot Koningin Juliana 8ehandeling Am. zeelieden op Aruba De heren Van Royen en Palar te New York der 19 Marshall-landen „Daily Mail" over Indonesische kwestie De gezondheidstoestand van de Britse Koning Tornado In Arkansas Naar Keuter uit kringen van de Amerikaanse Departementen van Buitenlandse Zaken en De fensie verneemt, zal de Ameri kaanse regering het nieuwe con gres de volgende week vragen een wereldprogram voor militaire bijstand goed te keuren, volgen? hetwelk de V. S., hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land", wan neer het deze hulp nodig heeft. In het program zullen de pro grams voor militaire hulp aan West-Europa, Griekenland, Tur kije en waarschijnlijk China wor den opgenomen. In het wetsontwerp zullen geen namen wonden genoemd en de regering zou daardoor ruime be voegdheid hebben om elk land uit te kiezen, dat volgens haar op een bepaald ogenblik hulp nodig heeft- De Amerikaanse staaldeskundi- gen die onlangs een bezoek aan Duitsland hebben gebracht zijn voornemens zich rechtstreeks tot President Truman te wenden over de kwestie van de ontman teling der Duitse oorlogsindus trie. Zij willen President Tru man verzoeken persoonlijk bij bet departement van Buitenlandse Zaken tussenbeide te komen om voor sommige buitengewone ge vallen eén herziening te bewerk stelligen van de lijst van voor ont manteling aangewezen fabrieken. De heer Sykes, die naar alle waarschijnlijkheid voorzitter var- de controle-commissie voor de Duitse staal'ndustrie izal worden, heeft alvorens het Ruhrgehied te verlaten, verklaard, dat hij, met Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., zijn best zal doen om nog' voor het einde van het jaar een onderhoud met President Truman te hebben om diens tussenkomst te verzoeken voor He kwestie van de ontmanteling vaji de fbarieken der „Bochumer Vere'n". Men meent te weten,•dat Pre- nident Truman, na kennis te heb ben genomen van de moeilijkhe den, die zullen ontstaan door de ontmanteling van sommige fa brieken van de Bochumer Verem, het Departement van Buitenland se Zaken zal verzoeken zich met de Franse en de Engelse regering te verstaan om voor dit vraag stuk een bevredigende oplossing te vinden. Over het algemeen is men van oordeel, dat President Truman dq, enige persoon in de wereld is, die thans nog in staat is een herzie ning van de lijst van voor ont manteling aangewezen fabrieken uit te lokken. Het program zichten overeenk leen- en pachtpro. oorlog, toen ond tegenwerpingen v de President de b kreeg om „hulp te land welles verdec dent van vitaal bi de verdediging va: Er zal geen a gram voor de We: litaire verdediging zonderlijk progran land en Turkije de'rlijk plan voor C kringen. Vooriop heden over de beh landen zullen in debatten worden zij zullen niet in wet zijn opgenome Volgens officiei bedragen de kosje gram in het eersti 2% milliard dolla nister van Defensi stal, Woensdag" zf gram „op bescheid nen, ongeveer 2 voor West-Europi dollar voor Griek kije en 126 millio China, hoewel dit van het resultaat gebeurtenissen al< Een geleerde va versiteit heeft ver voortgeschreden zake de cosmischf schijnlijk het vc mysterie zal ontsl steeds de houw omringt. Deze mededeling door Mr. Ernest sist,ent hoogleraa: kunde der Yale i zeide verder, da die kunstmatig co voortbrengen, zou enigde Staten al dit ogenblik eei hefbhen bereikt, zoek op grote scha mische stralen m De eigenschappen sche stralen zoude in staat stellen krijgen in hetg< atoom afspeelt, stralen ao vervi <j.e bombarde Niemand weet wa komen,. Zij ver een geweldige enei in hoge mate de der wetenschappej Vergelijkt men met de cosmische prof. Pollard, dan E. OPPENEER Groentehandelaar Mauritsfort 19 II. J. OTTERLOO Zn Brood- en Banketbakkerij wensen hun Clientèle EEN VOORSPOEDIG 1948- Hoek. p. J. VAN DEN OUDEN Noordstraat 36 Tabak-, Sigaren- en Sigarettenhandel. voor 1949- Stoom- en Ververij „PERFECTA" wenst zijn Cliëntèle in Zee land een Aan Familie, Vrienden en Begunstigers een VOORSPOEDIG EN GELUKKIG NIEUWJAAR toegewenst. E. PIELAET-DE WAELE Sigarenwinkelier Sluiskil, Kanaalstraat 107 VEEL HEIL EN ZEGEN aan Familie, Vrienden en Bekenden in het jaar 1949- P. J. PLADDET. F. M. PLADDET— BOLLEMAN. Hoek, Koudepolderstr. 11. GELUKKIG NIEUWJAAR aan Vrienden en Begun stigers toegewenst door JOH. PLATTEEUW, Hoef-, Grof- en Kachel- smederij. Huisadres: Nieuwstr. 5- Hoek, 1 Januari 1949. MARIE DE PIERRE Dameskapster, G. N. IJzendijke. F. W. PRIDMORE Café „De Beurs" Nieuwstr. 18 Temeuzen wenst zijn Begunstigers, Vrienden en Bekenden EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Wij wensen onze Vrienden en Cliëntèle een GÉLUKKIG NIEUWJAAR toe. Bakkerij PRIESTER, Tholensstr. 108, Terneuzen EEN GOED JAAR toegewenst door P. PROVOOST, Schildersbedrijf. Schoolplein 1113, Terneuzen J. DE PUTÏER— VAN DIXHOOl Molenaar, Hc wenst Cliëntèle en Be den G. N. Axel, Stationstraat 41 Staatsloterij-Debita J. A. VAN DE RE Julianasr- 21, Temej wenst zijn geachte C ten een GELUKKIG NIEUWJi II. DE REGT—HUIJS; Scheldekade 43 p. f. Ternei HEIL EN ZEGEN met het nieuw bego jaar aan Familie en kenden. JAC- DE REGT— DE KRA Zaamslag, A 94- Wed. J- REMERY WAK Axelsestr- 119 - Term Kruidenierswaren, 1 en Sigaren, wenst haar geachte tèle, Vrienden en B' den een GELUKKIG NIEUW. Van onder de trop* wens ik Familie, Vri< en Bekenden een zal gelukkig Nieuwjaar- Dpi. sldt C. VAN RENTER III frva N. C Wij wensen alle K< sen en Begunstigers EEN GELUKKIG lt Fam. A. F. RÓELA*,»» Groente- en Fruithandel Terneuzen, Nieuwstr. 44. C- DE RIDDER Koedijk 11 Terneuzen wenst Vrienden, Bekenden en Cliëntèle een VOORSPOEDIG 1949 salons „robert' markt 12 - brouwerijstr. 9 terneuzen GELUKKIG NIEUWJAAR De te Batavia verschijnende bladen publiceerden gisteren alle de berichten over de door Pandit Nehru 'bijeengeroepen Aziatische conferentie met grote koppen, doch de in het Nederlands ver schijnende bladen hadden geen nader commentaar. Wel gaf het Bataviaans Nieuwsblad als be richt op de voorpagina onder de titel „de oprechtheid van Nehru getoest" het citaat weer uit de rede van Dr. Van Royen in dg Veiligheidsraad, waarin de heer Van Royen de verklaring aan haalde van mevr. Pandit Nehru met de verandering van „India" in „Nederland" en „Hyderaoad" in „Republiek". Het Republikeinse blad „Mer- deka" schrijft, dat de stemming in Batavia met betrekking tot de conferentie „afwachtend" is en wijst er op, dat in de huidige toe stand noch de C.VXi.D. noch de commissie der consuls stappen van en:»e betekenis hebben ge daan. Het blad zegt, dat men in officiële Britse kringen te Bata via geen commentaar heelt wil len geven, totdat de houding der Britse regering ten aanzien van de conferentie oekend was. Men was echter niet verbaasd over het initiatief van Nehru „aangezien uien ten dergelijke stap reeds eer der had voorzien". In Amerikaanse kringen meent men, dat een krachtige houding der Aziatische landen ertoe zou leiden, dat Amerika en Engeland hun standpunt met betrekking tot Indonesië in de Veiligheids raad zouden wijzigeih. Het Chinese blad „Keng Po" schrijft, dat de dreigementen sterk zijiq doch het blad vraagt zich af, of de conferentie in staat is, daadwerkelijke maatregelen te nemen, die nadelig zijn voor Ne- Een vrouwelijk republikeins lid lan de Amerikaanse senaat, Mar garet Chase Smith wierp het plan op om als vrouw een oproep aan Koningin Juliana' te richten. Zij zeide dat de macht van de Ver enigde Naties bedreigd wordt door het vechten in Indonesië er) dat Holland de "Verenigde Naties getart had door een politionele actie te beginnen. Zij zeide, dat haar verklaring om een beroep te doen op Koningin Juliana was ingegeven door hetgeen er in de harten van de Amerikaanse vrou wen leeft. Koningin Juliana kan door haar persoonlijke beslissing aan de wereld bewijzen dat de vrouwen macht kunnen uitoefe nen op het behoud van de vrede. Aan Haar thans deze gelegenheid. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft bij het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken inlichtin gen ingewonnen over de behan deling, welke drie Amerikaanse •zeelieden op Aruba zouden heb ben ondervonden, alwaar zit, toen zij hun schip hadden gemist door vertraging van de motorboten, die hen er heen moesten brengen, en zij zich uit eigen beweging bij de autoriteiten op Aruba had den gemeld, in de gevangenis zouden zijn geworpen, alwaar de toeding onvoldoende was en zjj geen lichaamsbeweging kregen. Het Amerikaanse departement ran Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse consul op Aruba een onderzoek in deze zaak op gedragen. door J- S- FLETCHER derland. De mogelijkheden op sommend, zegt de „Keng Po", dat een economisch boycot geen be vredigende resultaten zal afwer pen, aangezien het merendeel der betrokken landen zelf, wellicht nog meer dan Nederland, in eco nomische moeilijkheden verkeert. Ook; een landingsverbod voor vliegtuigen is volgens de „Keng Po" niet effectief, terwijl de boy cot van Nederlandse schepen in Australië reeds zodanig is gewij zigd, dat zij thans een halve maat regel is. Na een opmerking over de Bur mese plannen om een leger voor Indonesië samen te stellen (het geen, zoals bekend, door de Bur mese regering werd verboden), zegt de „Keng Po": „het uitzen den van een leger langs officieuze weg zal tevens Rusland de gele genheid jtïvcn nog vrijelijker on rust te z^ien in Zuid-Oost-Azië." Het verbreken van diplomatieke betrekkingen is volgens het blad in de practijk niet uitvoerbaar. Naast deze overweg ngen mag ook niet worden vergeten, dat een gezamenlijke actie tegen Neder land zou betekeneij, een zich ver zetten tegen een besluit van de Veiligheidsraad". Niettegenstaande dit alles, zegt het blad; „mag men de internatii- nale activiteit ook niet zo be schouwen, alsof zij voor Neder land geen nadelig effect zou heb- iben. Een vijandige houding van een aanzienlijk deel der wereld is iets, dat men per slot van reke ning niet al te licht moet opvat ten" Geen enkel land ter wereld, ook niet het sterkste en meest welvarende, kan srelukikig leven,, indien de buurlanden een strakke houding aannemen en contact vermi,uen". Het blad meent, dat de Neder landse Regering de internationale verstandhouding alleen verbeteren kan door „te erkennen dat de In donesische leiders, ook zij, die in buitenland vertoeven, inderdaad representatief zijn voor het Indo nesische nationalisme". De heer Palar, die Maandag per vliegtuig uit Parijs te New York is aangekomen, verklaarde, teleurgesteld te zijn over de reso luties van de Veiligheidsraad, waardoor, naar hij zeide, de Indo nesische kwestie door de grote mogendheden is behandeld als een politiek voetbalspel. De Repu bliek, zeide hij, heeft in 1948 de bestandsovereenkomst aanvaard in het geloof, de daarbij gestipu leerde verkiezingen te kunnen winnen, doch deze zijn door de Nederlanders gesaboteerd. Hij besloot met de opmerking: „Door de thans ondernomen militaire actie zijn de Nederlanders erin geslaagd, de Republiek een ruchtbaar terrein te maken voor elke radicale oplossing". De heer Van Royen, die 2V2 uur na Palar uit Amsterdam arriveer de, brandmerkte Palar's verkla ring als belachelijk en vergeleek de Republiek met de Staat Prui sen in het voormalige Duitsland, waarin een minderheid der bevol king woonde, die het gehele land door geweld en militair optreden wilde beheersen. De Republiek is in Indonesië het enige gebied, waar geen verkiezingen hebben plaats gehad, zeide de heer Van Royen. Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 64) (Nadruk verboden „Het is ongetwijfeld juffrouw Broek geweest," mompelde Smith. „Maar wat zou ze gezocht heb ben? Mogen wij dat register eens eien," voegde hij er bij, plotseling zichzelf in de rode vallend. „Ik zou het handschrift van de be trokken partijen wel eens willen rae*1." De dominee nam het register uit een brandkast en Smitb en Slvler bogen zich over de inschrij ving om de handtekeningen te be kijken. Zij waren beiden op de hoogte »an het schrift van Kes- teven; heiden vroegen zij zich af of er overeenkomst zou bestaan tussen dit schrift en dat van de man wiens naam zij d°or de hu- welijksacte hadden leren kennen. Maar het schrift van de onbeken de Edward Charleston Legette De afd. voorlichting van de centrale der Nederlandse ver bruikscoöperaties zendt ons het volgende communiqué: „Sedert enige tijd is in Rotter dam, een suikerprijs-oorlog aan ds gang"! die eën merkwaardig licht werpt op de chaotische toe standen In 't kruideniersbedrijf. Jarenlang heeft de handel ge klaagd over de prijsvaststelling ■voor suiker, omdat dit artikel bij Ce door de overheid vastgestelde maximum verkoopsprijs voor de kruidenier verlies opleverde. Na lang aandringen van alle geledin gen van het bedrijfsleven heeft dc regering onlangs toegestemd in een prijsverhoging, welke een ietwat betere marge voor de kruidenier inhield dan voorheen. Na het doen vervallen van de sub sidie bedroeg de toegestane prijs 75 cent per kilo. Terecht heeft de regering daarbij rekening ge houden met de wel zeer krappe marges, die in het algemeen in het kruideniersfbedrijf golden. Na- da t de overheid dus aan de wen sen van de handel tegemoet was gekomen, ontstond te Rotterdam voor het artikel suiker 'n prijzen oorlog. Van normale concurren tie kan hier niet meer worden ge sproken. aangezien in vele geval len de kruideniers thans vrijwillig de suiker met verlies zijn gaan verkopen. Een dergelijke strijd brengt ai- gehele ontwrichting in de betref fende bedrijfstak met z'ch mede. Men zal uiteraard trachten het verlies op suiker op andere, al dan niet geoorloofde wijze goed t:e ■•naken, waardoor een chaotische toestand wordt geschapen, die in zijn gevolgen niet in het belang van de handel en evenmin In het het belang van de verbruikers kan worden geacht. De verbruikscoöperatie had leek niets op dat van Kesteven; dat van Maud Eleanor Rivers een fijne, Italiaanse hand liet alleen veronderstellen, dat het door een dame van beschaving was geschreven. Zij verlieten nu de rustige pas torie van St. Eanswythe met de belofte aan de zeer belangstellen de dominee om hem te zijner tyd verder omtrent het geval in te lichten. Samen liepen ze terug naar de drukke Comhill. Doen •■•óór zij de stille straten achter zich hadden, tikte Smith zijn klerk op de arm. „Styler," zei hij, „die acte, die juffrouw Broek aan de dominee liet zien, was ongetwijfeld die, welke Kesteven zo zorgvuldig in zijn jas verborgen had. Dus was Iet juffrouw Brock, die in de flat van Darrell Tress binnendrong en de acte meenam." „Tot die slotsom was ik al ge komen, mijnheer, toen de dominee het ons vertelde," antwoordde StyleV. „Wat ik me nu afvraag, is: Waarom wilde zij het register zien?" „Ik weet niet waarom... op het- ogenblik,'" zei Smith. „Maar ze bad er ongetwijfeld een goede reden voor. En nu, Styler, gaan zich tot nu toe in deze strijd af zijdig gehouden en was de recht matige prijs van 75 cent blijven berekenen. Nu gebleken is dat het door de vakgroep gepleegde overleg met de Rotterdamse krui deniers niet tot resultaten heeft geleid en ook de Overheid de strijd niet wenste te beslechten, ziin de Rotterdamse coöperaties met ingang van 3 Januari over gegaan tot een verkoopsprijs van 66 cent per kg. Zij zullen deze prijs handhaven tot gebleken zal zijn, dat de particuliere kruide niers bereid zijn langs de weg van normale en loyale concurrentie him functie in het distributie apparaat te vervullen." Het conservatieve blad, de „Daily Mail" van Dinsdag oefent In een hoofdartikel critiek uit op de houding van de Engelse „lin kervleugel" inzake de Indonesi sche kwestie. Het blad merkt op: „De Neder landers zijn bekend om hun ver lichte koloniale politiek. Zij heb ben aan 60 millioen Indonesiërs een groter voorschot geschonken dan zij zich zelf zouden hebber, kunnen verschaffen. Naar onze mening, hebben ip het huidige geschil de Nederlan ders het recht aan hun zijde. Maar in weerwil van dit alles leserveren de lieden van de lin kervleugel hun toejuichingen en hun lof voor de door de commu nisten gesteunde Republikeinen en hun leider, Ir. Soekarno, die, toen hv) gedurende de oorlog een stroman van de Japanners was. voor de radio dagelijks de slogan herhaalde: ,,Het mes in Enge land, dood aan de Amerikanen". we een ritje maken... naar Ken sington. Zeg aan de chauffeur, dat hij naar het huis, of dicht er bij, moet rijden, waarin je onlangs op een avond juffrouw Broek zag verdwijnen." Toen ze stilhielden op de hoek van een stille straat in een r>et- werk van volkomen aan elkaar gelijke wegen tussen de Victoria Road en Kensington Square, bracht Styler zijn chef onmiddel lijk naar een huis, dat duidelijk behoorde tot het soort der gemeu bileerde kamers-met-pension Toen zij door het tuintje wandelden, dat het huis van de straat scheid de, ging de deur open en ver scheen Darrell Tresis en Hextall in gezelschap van de pensionhoud ster, die blijkbaar zeer zenuw achtig en overstuur was en die zeer rad en met, veel omhaal van woorden praatte. Toen ze de nieuw aangekomenen zag, maak te ze een gebaar van ongeduld en- deed, alsof ze in het huis terug wilde gaan, maar een paar woor den van Hextall hielden haar tegen. „Het is in orde," zeide hij ge ruststellend. „Die heren hebben voor mijnbeer Tress de zaak in handen. En daar wij ze alles kun- In zijn eerste rapport over het gezamenlijke programma op lan ge termijn der aan het plan- Marshall deelnemende landen, deelt de raad van de organisatie voor Europese economische sa menwerking mede, dat deze lan den plannen hebben ontworpen om hun gezamenlijke industriële productie in de periode tot 1952/ 53 met 30 °/o en de waarde van de gezamenlijke voedselproductie met 4 milliard dollars op te voe ren. De raad waarschuwt, dat een zeer grote inspanning en vele opofferingen noodzakelijk zullen zijn om de plannen ten uitvoer te. brengen en dat vele maanden van intensieve studie en inspanning zullen moeten verlopen alvorens een gecoördineerd plan tot stand zal kunnen komen. Het rapport verklaart, dat het welslagen van de nationale her stelplannen der 19 deelnemende landen afhankelijk is van een ver hoging van de productie per man uur in de komende vier jaar met ongeveer 15 °/o> en merkt op, dat het herstel van West-Europa sedert de oorlog reeds aanzienlij ke vorderingen heeft gemaakt, doch dat de afstand, welke nog moet worden afgelegd langer is dan de weg, die men reeds achter de rug heeft. „De inspanningen, waarop wordt aangedrongen, zul len aan Üe volkeren van Europa zwaré eisen stellen, waaraan ech ter moet worden voldaan." Het rapport deelt vervolgens miede, dat de .nationale herstel plannen van verscheidene deelne mende landen thans moeten wor den herzien en gewijzigd. Geen van deze wijzigingen zal gemak kelijk zijn, zo merkt het op. Zij zullen niet van ^J,atist:sche aard zqn, doch betrekking hebben op de in- en uitvoerpoiitiek, de be- leggings- en productie-politiek en Volgens een Maandag uitgege ven medisch bulletin, gaat de toe stand van Koning George van Eingeland steeds vooruit. Zijn al gemene gezondheidstoestand is „geheel bevredigend". Ministens 40 personen kwamen om het leven en 400 werden ge wond tengevolge van een torna do, die een deel van het stadje Warren, ongeveer 150 km ten Zuiden van Littlerock, in Arkan sas, Maandagavond heeft ge teisterd. Reddingsploegen zijn nog be zig met het zoeken naar andere slachtoffers. Warren telt 7500 in woners. De burgemeester van Warren verklaarde, dat de schade min stens één millioen dollar be draagt. Er zijn branden uitge broken, die een ernstige bedrei ging vormen, daar de watervoor ziening is afgesneden. Een ooggetuige verklaarde, dat de tornado 30 of 40 huizen heeft verwoest. De electriciteitsvoor- ziening en de telefoonverbindin gen ziin afgesneden. Dokters en verpleegsters werkten bij het licht van toortsen. Regen en hagel hebben enige der branden helpen blussen. Het Noordelijk gedeelte van Louisana is Maandag door een orkaan geteisterd. Te Haynes- ville zijn twee personen om het leven gekomen en 4 gewond. Voorts is te Eldorado (Arkan sas) 1 persoon gedood. Het hoofd van de Britse imperiale staf, Generaal Sir Wil liam Slim, is met Ingang van Maandag tot Veldmaarschalk ge promoveerd. nen vertellen, dat u ons verteld hebt, zullen ze u niet storen." „En daar zal ik heel blij om zijn!" riep de vrouw uit. „Ik heb geen ogenblik rust gehad' sinds vanmorgen zeven uur; steeds po litie, detectives en heren van de krant. Natuurlijk, daar de arme juffrouw bij mijnheer hier in be trekking was, had ik er niets op tegen hem alles te vertellen, maar weet u nu alles wat ik ook weet en „Juist," viel Hextall haar in de rede, terwijl hij Styler en Smith oen teken gaf om zich terug te trekken. „We zullen u nu niet. verder lastig vallen. Ga mee. Smith," ging hij voort, terwijl hii de arm van de advocaat nam en hem meetrok het pad af. „Wii weten alles wat hier te weten te komen is en wij zullen je wel in lichten. Di& vrouw is half gek van de hele historie: er waren al drie man hier toen wij kwamen." „E5n natuurlijk heeft de een of ander als die mannen tenmin ste detectives waren alles na gezocht wat van juffrouw Broek was," zei Smith. „Dat hebber ze, gedaan, ten minste de politie heeft dat ge daan," antwoordde Hextall. „En op de financiële- en handelspoli tiek. Ten aanzien van de in het programma op lange termijn ge- sceiae produciiedoeien merkt het rajfport op, dat het bereiken hier van voor ieder land afzonderlijk wel mogelijk kan zijn, doch dat het te betwijfelen valt of zij alle in een zo korte tijd als 3% jaar zullen kunen worden verwezen lijkt. Hoewel de totale program ma's mogelijk te optimitisch zij», is het anderzijds waarschijnlijk, dat sommige dér daarin gestelde doelen niet voldoende zijn. Door het gehele rapport heen wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om maatregelen tegen inflatie te nemen. INDIJKING SCHOKKEN BIJ G3SENDKECHT Na een strijd van meer dan 46 jaar is bij de betrokken instan ties het besluit gevallen om over te gaan tot indijking van de rjjpe rehorren in de Schelde onder de gemeente QssenJdreclït. Met dit werk zal echter eerst volgend jaar, in 1950 worden begonnen. Hierdoor hoopt men' die afwate ring der Ossendrechtse gronden te verbeteren. Ook zal de inpol dering een aanwinst van 250 ha vruchtbare grond brengen. Voorts heeft men een plan ont worpen om het Verdronken land van Saeftingen te gaan herwin nen. Hier kan ongeveer 1000 ha grond ingedijkt worden. TERNEUZEN. Eerste steenlegging school voor Christelyk Volkson derwijs. In tegenwoordigheid van het bestuur, het personeel der Her vormde school en enkele kerk voogden, had gistermiddag te één uur aan de Leeuwenlaan de eer- ste-steenlegging plaats van de' nieuw te bouwen lagere school voor Christelijk Volksonderwijs, welke handeling verricht werd door Klaske Scholten, het oudste dochtertje van de voorzitter. Als eerste spreker memoreerde Ds. J. Scholten de vele moeilijk heden, die overwonnen dienden te worden, eer tot de bopw besloten kon worden, maar gelukkig was het nu', met Gods hulp, zover, dat op deze heugelijke dag de eerste steen kon gelegd worden. De architect, de heer W. Voogt, en de aannemer, de heer Hendriks, Sr., zegden hierna hun volle me dewerking toe voor de vlotte af werking van het schoolgebouw. Nadat de oorkonde op het kan toor der aannemersfirma was ge tekend, werd deze eenvoudige plechtigheid beëindigd.' Uitreiking Diploma. De. heer K. B. de Dreu te Ter- neuzen, ontv'ng dezer dagen vam het Ned, Chr. Gymnastiekver- bond het diploma van 25-jarige arbeid voor de Christelijke licha- meliike opvoeding. Dit bewijs werd hem door de voorzitter van het Zuidergewest van het Ned. Chr. Gymnast: ekverbond, de heer P. K. Dees, met een toepasselijk woord overhandigd. OVERSLAG. Prijskaarting. Zondag werd alhier in het café „De Toerist" bij Fl. van Nieuwen- huijze een prijskaarting gegeven waaraan 40 spelers deelnamen. De prijzen bestonden uit wilde konijnen, krentenbrood eni geld prijzen. De uitslag was: L A. Pieters en F. van Hoecke; 2. A. Mattelé en O. van Hoeeke; 3. F. l'Ecluse en L. Willems; 4. C. de Coninok en A. Hillaer. ze hebben niets gevonden. En die pensionhoudster weet ook nage noeg niets. Toch wist ze wel iets te vertellen, namelijk dit," ging hij voort, terwijl zij alle vier d« tuin verlieten en huiten bleven staan. „Juffrouw Broek kwam hier op een middag aan; op de middag van de dag waarop zij van Lynne Court verdween Zij had hier eens ten maand gewoond, nu twee jaar geleden, dus ze was hier hekend. Zij zei, dat zij weer kamers wilde huren en zij nam de benedenver dieping... twee kamers. Ze had geen bagage hij zich... beweerde, dat die later zou komen. Maar die is nooit gekomen. Zij ging niet uit voor de volgende dag in de namiddag. Zij kwam om onge veer acht uur 's avonds terug en spoed'g daarna kreeg ze bezoek van een dame, ongetwijfeld me vrouw Renton. We weten dat na tuurlijk zeker... Styler zag me vrouw Renton immers komen." „Precies om vijf minuten voor half negen," merkte Styler op. „Juffrouw kwam om kwart over achten thuis." (Wordt vervolgd.) (Jij UC deux V aug V «XX f jaar. Dankend voor het ge noten vertrouwen, bevelen wij ons wederom in ieders gunst aan- J. B RUBEN Axelsestr. 74 Terneuzen Familie, Vrienden en Bekenden een voorspoedig Nieuwjaar toegewenst. D. DE RUITER, Leliestraat 2, Terneuzen Vishandel DE RUIJTER Vlooswijkstraat 2 wenst zijn Cliënten en Be kenden EEN GELUKKIG JAAR toe. Terneuzen, 1 Januari. Voorspoedig Nieuwjaar toegewenst door Fa P. SERVAAS Transportbedr. Zandstr. 3 Terneuzen Telef. 2501 Gezegend Nieuwjaar Firma SCHELLINKHOUT Terneuzen. Fa B. H. SCHELLING'S OLIEHANDEL, Schiedam Vert.: A. KLAASSEN, Tramstr- 22, Terneuzen wenst zijn geachte Cliën tèle een gelukkig 1949 toe- ik uw-transpor i uear ijl Terneuzen, Kazernestr. 34 A. J. STOFFELS— RISSEEUW G. N. Zaamslag. Wij wensen allen een Voorspoedig Niouwjaar J. VAN TATENHOVE— VAN EIJK. Terneuzen Vishandel SCHAAKCLUB „TERNEUZEN". G. N. GEBR. VERBIEST Nieuwediepstraat 69-71 Rund- en Varkensslagerij. G. N. Terneuzen Muziekgezelschap „DE VERENIGDE WERKLIEDEN" wenst de Leden en Dona teurs een GELUKKIG NIEUWJAAR ,Jj. P. VERGOUWE Willemstraat 18 - Hoek. Handel in Land- en Tuinbouwbenodigdheden Groot- en commissie handel in Groenten en Fruit, allen een gelukkig 1949. WESTVEER. Noordstraat 48, Axel- GEBR. WIEI.AM) Axel, Tel. 202 Transportbedrijf en Beurt- dienst Axel—Terneuzen wensen een ieder een GELUKKIG NIEUWJAAR Een VOORSPOEDIG JAAR wenst U de specialiteitszaak Sigarenmagazij n „DE TABAKSPLANT" F- A- B- WILLEMS K- Kerkstr- 46, Terneuzen Telef- 2666. wenst zijn Familiê^^Wn- den en Bekenden een ge lukkig 1949 toe. J. M/ DE ZEEUW Lood- en Zinkwerker, Waterleiding, Sanitair. G. n. Zaamslag. W. DE ZEEUW Axelsestraat 25, Terneuzen G. N. W. DE ZWARTE- VAN DIXHOORN Manufacturen Noordstr. 78 - Terneuzen G. N.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2