Van het strijdtoneel In China ïdt af Kegelen met Vliegtnigbommen Het einde der militaire actie DE PALESTIJNSE KWESTIE De reis van Min.-Pres. Drees De komende verkiezingen in Israël De Vredeskansen in China jheidsraad OOËD^OOËD!, DINSDAG 4 JANUARI 1949. Deeconomische toestand in de bezette gebieden Israëlisch Kabinet bespreekt mogelijkheid van Britse interventie ging gisteren niet door Begrotingsoverschot in Groof-Brittannfë ,,Grote Beer" 5 Jan. te Amsterdam verwacht De smokkelaffaire te Dusseldorf Franse begroting definitief aangenomen Opheffing Distributiebepalingen ig Hongaarse Üonnarissen id Januari tening Atlantisch pact op Geen verlaging van de Marshall-hulp Lovett treedt af Het vertrek van Cochran Onbetwist de beste tandpasta Frankering bU Abonnement: Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig- tot Dinsdag avond. Iets zachter- Toenemende bewolking mét later tijdelijk sneeuw of regen. Iets zachter. Vooral aan de kust weer aanwakkerende en naar Zuid of Zuid-Oost krim pende wind. VRIJE ZEEUW 4e Jaargang No- 1005- VeiochUnt dagelijks Drukkerij N.V„ Firma P. J. van de San de Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 cent; tedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onde: nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal- Over het bekend worden /an het einde der actie op Java zegt Reuter, dat noch de C. V. G. D., noch de Consulaire commissie daaromtrent officieel in kennis zijn gesteld. De leden van deze lichamen lazen de inhoud van de desbetreffende legerorder in de persberichten. Uit deze leger order is ook gebleken, waarom na 31 December geen legerbe- richten over Java meer *n de legercommuniqué's zijn opgeno men en er werd in bevestigd, wat in vroegere communiqué's al was gesuggereerd, n.l. dat alle belang rijke doelen waren bereikt en dat de grote troepenbewegingen wa ren beëindigd. Van Republikeinse zijde wordt nu verklaard, dat volgens berich ten uit privé-bronnen, de te voren van Republikeinse zijde beraamde guerilla-plannen thans op grote schaal worden uitgevoerd. Het Franse persbureau AFP deelt nog mede, dat het hoofd van de dienst legercontacten, de over ste W. C. Koenders, aan de dag bladcorrespondenten geen reden heeft kunnen opgegeven, waarom het bevel tot het staken van het vuren, dat oP 31 December ge geven, pas 48 later is gepubli ceerd. Hij merkte op, dat alleen Generaal Spoor de oorzaak van dit oponthoud kan hekend maken en voegde er aan toe, niet te we ten, wanneer precies de order tot het staken der vijandelijkheden gegeven is. Op de vraag, wan neer het republikeinse commando hiervan op de hoogte Is gesteld, antwoordde de Overste Koenders „dat het geen nut had de vijand hieromtrent in te lichten, aange zien er op Java geen georgani seerde tegenstand meer bestond evenmin als geregelde troepen en ©en centraal republikeins com mando. Niettemin gaf de heer Koenders in de loop van het on derhoud toe, dat de republikeinse Kolonel Hidayat het opperbevel van de republikeinse troepen „voor geheel Indonesië" op zich heeft genomen. Nadat ook het AFP heeft ge meld, dat de C.V.G.D. en de con sulaire commissie het afkondigen De gemeenteraad van Sjanghai hoeft een radio boodschap gericht tot Mao Tse Toeng, de voorzitter van de Chinese communistische partij, waarin aangedrongen wordt op een onmiddellijk staken van het -vuren en het beginnen van onderhandelingen met de rege ring van Nanking. De raad zond eveneens een boodschap aan Ge neraal Tsjiang Kai Sjek, waarin zijtn jongste „vredesoproep'' wordt gesteund. Afgevaardigden van de natio nale vergadering, die 29 provin cies en steden in Noord-China vertegenwoordigen, hebben Mao Tse Toeng uit Peiping een tele gram gezonden, waarin zii bij hem er op aandringen, onmiddel- jlpk speciale vertegenwoordigers te zenden voor het beginnen van vredesonderhandelingen. Volgens een te Sjanghai opire- \.angen bericht van de communis tische radio heeft de communisti sche regering op de grens van Hopei, Tsjahar en Sjansi, een spoed mobilisatie afgekondigd. Nieuwe colonnes trekken „als een vloedgolf" naar Peiping, al dus dit radiobericht. van de order tot het staken van vuren uit persberichten heeft moeten vernemen, zegt het Fran se persbureau: Bovendien heeft de dienst voor legercontacten, die belast is met de publicatie van de officiële communiqué's, om niet nader aangegeven redenen ver zuimd, de correspondenten in te lichten, met uitzondering van het Nederlandse persbureau Aneta. In een overzicht over de econo mische situatie in de nieuwe on der -Nederlandse controle ge brachte gebieden schrijft de pers dienst van het Departement van Economische Zaken, dat het voed seltekort in hoofdzaak de grote steden betreft. De rijstpositie op het platteland vélt mee en de ver wachtingen voor de aanstaande oogst zjjn goed. Het transport over de wegen door vernielde bruggen en slechte toestand van de wegen veroorzaken moeilijk heden. Uit Sumatra wordt gemeld, dat de belangrijke spoorweg van Ran- tauprapat naar Kisaran intact is. In Rantauprapat trof de Deli Spoorwegmij 100 wagons en een locomotief aan. Er is op dit tra ject een voorlopige dienst inge steld. De haven van Bagan Siapi Api is volkomen verzand en, van de vroegere grootheid het was vroeger de tweede vissersplaats ter wereld is weinig meer over. Zelfs kleine kustvaartuigen kun nen niet meer binnenlopen. Ge hoopt wordt dat de plaats inog wel bereikbaar "is voor „landing ship- tanks", opdat er wederom handel zal kunnen worden gedreven. Met de plaatselijke handelaren zijn reeds ruilcontracten- afgesloten voor de levering van vis tegen rijst en zout In d® omgeving van Etoingting- gi en Air Kati zijn enkele belang rijke bruggen vernield. Verwacht wordt, dat de olievelden van Djambi spoedig weer in exploita tie kunnen worden gébracht. Zondagmorgen te 11.20 uur werd te Medan een lichte aard- heving gevoeld, die echter geen schade aanrichtte. Vanwege het slechte weer, dat op het ogenblik boven de Middel landse zee heerst, zal de reis, die Minister-President W. Drees gis teren naar Batavia zou aanvan gen, niet doorgaan. Dit deelde de Minister van Bui tenlandse Zaken Mr. D. U. Stik ker gisterenavond op Schiphol mede. Minister-President Drees en vele Ministers waren tegen 6 uur reeds op Schiphol gearriveerd. Nadat Minister Stikker zijn verklaring had afgelegd, preci seerde de directeur van de K. L. M„ Dr. A. Plesman, de reden waarom de K. L. M. het beter ge oordeeld heeft niet te vliegen. De vliegdienst van de K. L. M. heeft, aldus Dr. Plesman, de vlucht grondig bestudeerd en acht Volgens de Joodse pers te Tel- Aviv kwam Zondagavond de mo gelijkheid van gewapende Britse interventie op de agenda van de Israëlische kabinetsvergadering voor. Het blad „Haaretz" verklaart, dat Britse commando's en ge pantserde Britse eenheden order gekregen hebben z'ch in het ge bied van het Suez-,kanaal ge reed te houden om de Israëlische grens over te trekken en in de Negef door te stoten. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht zouden voortgaan met het maken van verkenningsvluchten boven het Israëlische leger in het Zuiden. Volgens het blad „Newpapers" hangt het van Washington af of de Britten het schiereiland van de Sinai en strategische posities langs de Egyptische grens zullen- bezetten. Een woordvoerder van het Is raëlische Ministerie van 'Buiten landse Zaken heeft Engeland er van beschuldigd openlijk „een be langhebbende partij" ir het Pale stijnse conflict te zijn. Hjj zeide te hopen, dat de Veiligheidsraad dit in overweging zou nemen als de Palestijnse kwestie in New- York besproken zou worden. Het Britsche Minister's van Buiten landse Zaken tracht, aldus deze woordvoerder, „Egypte te behoe- REPLIEK Op wel zeer verrassende wijze werd Nieuwjaarsnacht een groep je soldaten van repliek gediend, toen zij, niet vermoedend dat zij met de bekende Zwitserse catch as catch can-beoefenaar Paul Berger te doen hadden, een on bekende voorbijganger lastig viel. Paul keerde om 4 uur 'in de mor gen van een Nieuwjaarspartijtje huiswaarts, toen een tiental goed gevoede- en getrainde soldaten, die onderling liepen te ravotten, plotseling op het idee kwam een gezamenlijke aanval op hem te ondernemen. De reactie van Ber ger was verbluffend; hij sloeg drie van zijn aanvallers knock out alvorens hijzelf door de vierde met een gebroken kaak buiten ge vecht werd gesteld. den voor de gevolgen van zqin militaire nederlaag op grond van het Anglo-Egyptisch verdrag van 1946. Ik weet niet of Egypte En geland zal danken wegens het onthullen van de zwakte van Egypte en zijn niet-in-staat-zijn de grenzen te verdedigen." Reuter tekent hierbg aan, dat het Anglo-Egyptische verdrag o.a. voorziet in wederzijdse bij stand in geval van een oorlog. De operaties in de Negef von den voortgang en Israëlische ma rine-eenheden bestookten ten Zui den van Palestina tapt succes ma rine-installaties en -bases. In antwoord op de order tot staken van het vuren van de Veilig heidsraad zeide de woordvoerder, dat de kabinetsvergadering van Zondagavond geen besluiten had opgeleverd en dat het onbekend was wanneer het kabinet weer bijeen zou komen. Volgens een Vrijdag j.l. door het Britse Ministerie van Finan ciën gepubliceerde opgave van de stand van 's rijks middelen over de eerste 9 maanden van het lo pende belastingjaar, begint Gr.- Brittannië 1949 met een begro tingsoverschot van ten bedrage van 272.523.845 pond sterling. De balast'ng-ontvangsten hebben in genoemde periode van 9 maan den in totaal 2.429.125.000 por sterl. en de uitgaven 2.156.601.855 pond sterling bedragen. Sir Stafford Cripps, de Britse Minister van Financiën, verwacht dat de ontvangsten over het ge hele belastingjaar, dat op 31 Maart a.s. eindigt, op de gewone dienst 3.765.300.000 en de uitga ven op de gewone dienst 2:976.657.000 zullen bedragen, hetgeen zou neerkomen op een begrotingsoverchot van circa 800 millioen pond sterling. Nabij Trento is Zondagavond een autobus bij stormachtig weer in een ravijn gestort. 9 Personen kwamen om het leven en 30 an deren liepen ernstige verwondin gen op. De hoop op vrede in China heeft voedsel gekregen door Chinese be richten, dat volgens een commu nistische radio-uitzendirg met nieuwjaar een groep in de com munistische partij een vrede na oajderhandeling voorstaat. In deze uitzending zou er de nadruk op gelegd zijn, dat men de revciutionnaire beweging niet halverwege kan staken en dat dit de tijd is voor onder communis tische leiding staande groepen om te besluiten, of alles op één doel: „absolute overwinning" zou wor den gericht of dat zich thans „de wegen zouden scheiden". Dit is de eerste maal, dat. de communistische radio melding maakt van een „vredesfractie" in de eigen partijgelederen. Gemeenteraden en invloedrijke burgers en organisaties in ver schillende delen van het land heb ben een direct verzoek gericht tot de communisten en de natio nalistische leiders, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijk sta ken van de vijandelijkheden en 't openen van onderhandelingen. In het telegram van de ge meenteraad van Sjsnpdioi nnn '""man worden de communisti sche leiders voor het eerst sinds drie jaar met „de heer" betiteld in plaats van met „bandiet", al dus meldt Reuter. In de week van 1219 Dec. 1948 kwamen de volgende sterf gevallen tengevolge van 't mond en klauwzeer voor: runderen 4; kalveren l;-bigg*B 4; geiten 1. 11 Politieke partijen zullen op 25 Jan. deelnemen aan de eerste parlementsverkiezingen, die in de jonge staat Israël zullen worden fi?iehcuden Sedert 15 Mei lg48, toen Engeland het mandaat over Palestina neerlegde, wordt Israël bestuurd door een voorlopige re gering. Thans zal 'n constitueren de vergadering van 120 leden gekozen worden. Bijna 800.000 mannen en vrou wen boven de 18 jaar ziin kiesge rechtigd. Ongeveer 713.000 van hen Z'ia Joden en 69.000 zijn Arabieren. De kieslijsten zijn gebaseerd op de volkstelling van S November 1948. De kiezers brengen hun stem op partijlijsten uit. De voornaamste partijen, die aan de verkiezing zullen deel nemen, zijn: 1. Mapai (Israëlische arbeiders partij), die de sterkste partij in de voorlopige regering is en vier van de 13 Ministerportefeuilles heeft, n.l. van de Minister-Presi dent (David Ben Goerion), van Euitenlandse Zaken (Mosje Sjer- tok), van Financiën en van Ver bindingen. 2. Mapam (verenigde arbeiders partij) een linkse socialistische partij, die naar verwacht wordt, een sterke tegenstander zal zijn voor Mapi. 3. Heroeth, een uiterst-rechtse partij, die is voortgekomen uit de ,Irgoen Zwai Leoemi. 4. De revisionisten eveneens rechts en anti-socialistisch p. De Israëlische communis tische partij, die weinig leden telt wegens haar bestrijding van het Zionisme. 6. De algemene Zionisten, een rechtse centrumpartij, die zich onwpmt als de woordvoerder van de middenklas. 7 De progressieven. een linkse centrumpartij, die zich van de alp-erene Z'onisten heeft afge scheiden. Het orthodox blok, bestaande uit vier religieuze partijen, die met een gemeenschappelijke lijst uitkomen. Verder zijn er een aantal splin ternieuwe partijen, waaronder de Internationale Vrouwen Zionis tenorganisatie, de Sephardische Joden (die 25 procent van de be volking uitmaken) en de Jeme- nieten. het op het ogenblik de weersom standigheden te ongunstig. In de lcop /an de dag waren er on gunstige weértij dingen van de Franse en Engelse kust binnen gekomen. Ten slotte zeide Dr. Plesman, dat zodra het weer heter wordt, de vlucht zal worden on dernomen. TOESTEMMING TOT DOOR TOCHT DR. DREES IN INDIA Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat India besloot door tocht te verlenen aan het Neder landse vliegtuig, waarmede Dr. Drees "zich tot het vinden van een oplossing met de Republikeinen naar Jndonesië begeeft. Pract'sch alle ministers hadden zich naar het vliegveld begeven om Dr. Drees uitgeleide te doen. Ook de Canadese, Belgische eq Franse Ambassadeurs waren aan wezig, evenals de heer Neher. Prof. Kranenburg en Mej. Mr. M A. Teilegen, die als vertegen woordigster van H.M. de Konin gin kwam. Het nieuwe restaurant van Schiphol was bijna nog te klein om alle ministers, journalis ten, fotografen en filmoperateurs te bevatten. Omstreeks 7 uur begaven Dr. Drees en de overige ministers en aanwez'gen aich weer huiswaarts. Zoals gemeld zal de vlucht doorgang vindea. zodra de weersomstandigheden hiertoe geschikt zjjn. Het troepenschip „Grote Beer" met enige contingenten zieken en afgekeurde militairen van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine er. de Koninklijke Landmacht aan boord, wordt in de loop van Woensdag 5 Januari a.s. uit In donesië in de haven van Amster dam verwacht. De ontscheping zal onvoor ziene omstandigheden voorbehou den aanvangen op Donderdag G Januari des morgens te 9 uur. Volgens de Duitse politie, d e een onderzoek instelt naar een in Dusseldorf ontdekte staalwaren- smokkel, zou 30 ton van een bij zonder soort staal van Krupp, •geschikt voor bepantsering van tanks, raketwapens en een spe ciaal scoort granaten de Sowjet- zone zijn binnengesmokkeld. Meer dan 100 personen, d'e ver borden zijn aan verschillende fir ma's in de Sowjet-zone en in West-Duitsland, zouden deze clan destiene transacties, waar spe ciale soorten staal en staalwaren werden geruild voor text'el uit de Sowjet-zone, betrokken zijn. Van de zijde van de politie werd voorts medegedeeld, dat in totaal staalwaren ter waarde van enkele millioenen Duitse martk de Sow jet-zone zijn binnengesmokkeld. De Franse nationale vergade ring heeft gisterenmorgen vroeg de begroting voor 1949 in tweede lezing aanvaard. Vóór stemden 353 afgevaardigden, tegen 180. Daar de raad van de republiek niet de bevoegdheid heeft het ont werp voor de tweede maal te ver werpen, is het thans wet gewor den. Nadat de vergadering de begroting had aangenomen, ging zij tot 11 Januari uiteen' FRANSE NATIONALE VERGADERING EIST ONDERZOEK. De Franse nationale vergade ring heeft Zondagavond met al gemene stemmen besloten de re gering te verzoeken 'n onderzoek in te stellen naar beweerde ver spilling en onregelmatigheden bij het beheer van openbare gelden. De waarnemende Minister van Financiën Pineau, verzekerde de vergadering, dat er een onderzoek zou worden ingesteld, ongeacht de politieke consequenties. Naar hij zeide, zou de vergadering op 1 Februari reeds enige namen te horen krijgen van de voor de handelingen verantwoordelijke personen' Aanleiding tot het ver zoek was een door de Franse rekenkamer gepubliceerd uitvoe rig rapport over de rekeningen van roiieringsbureaux voor het jaar 19Ï46-'47. Het rapport be schuldigt regeringsbureaux van onrechtmatig gebruik van opco- hare gelden voor luxueuze meu bilering van, flatwoningen, die voor Ministers en hun medewer kers waren gevorderd. In het rapport wordt ook gezetjd, dat grote hoeveelheden spiritual/en. en andere zaken door ministeries waren gevorderd „voor miltaire doeleinden". Het rapport vestig de tevens de aandacht op het grote aantal auto's dat door sommige ministeries werd ge bruikt, met name het Ministerie van Oorlog, het. Ministerie van Wederopbouw, het Minister van Onderwijs en het Ministerie van Landbouw. WANDTEGELS, DRAADGLAS, TUINDERSGLAS EN ASBEST Het Ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, d>at met ingang van 3 Januari 1949 da distributievoorschriften van wand- tegels, t/uindersglas, draadglas en asbest zijn vervallen. Met ingang van die zelfde da tum is het kopen, verkopen en afleveren van wandtegels, tuin- bersglas en draadglas dus niet langer aan bonnen of machtigin gen gebonden. Voor asbest geldt, behalve het bovenstaande nog, dat het be werken en verwerken thans, niet meer aan bonnen of machtigin gen is gebonden. verten tieprja: mm 10 ct.minimum advertentie 1,50. ;ending advertenties des namiddags 4 uur briek kL advertenties: regels 60 ct.; leden ;el meer 12 cent. Ver- ■lding: Brieven onder Bureau van dit Blad cent meer. per kwartaal. ZON EN MAAN Jan. Opk. Ond. Opk. Ond 1949 Zon Maan 8 8.46 16.47 12.21 1.42 9 8.46 16.49 12.34 2.55 10 8.46 16 50 12.51 4.13 11 8.45 16.52 13.16 5.38 12 8.44 16.53 13.52 6.53 13 8.44 16.54 14.45 8.05 14 8.43 16 56 15.57 9.03 15 8.42 16.58 17.24 9.44 16 8.41 16.59 18,57 10.12 17 8.40 17.01 20.30 10.33 itrole-orgaan voor he tevens de bevoegd- >t het nemen van vei- tregelen. ïmunistisuhe resolutie, ;rd aangedrongen, op Lng van het statuut, irpen. VOORSPELDE VING IN ITALIË. g hebben zich op akke aardschokken in het gebied van R< Noorden van Rome sver is de grote aard- i door William Whee- mderdag of Vrijdag is uitgebleven. eke commissie van de partij der kleine boe- haar goedkeuring ge- het ontslag of de ver- ai een aantal functio- i officiële ambten, on- drie vooraanstaande de gemeenteraad van en speciale zitting, die gezeten door Minister- stvan Dobi, die tevens /an de partij der klei- is, werd bekend ge- t deze drie leden zul- ontslagen en 11 ande- vel zullen krijgen hun sr beschikking te stel- districtssecreta rissen /orden vervangen, dr:e Twaalf tweede dis- arissen worden ontsla- ■vangen. Spoedig ont- talrijke andere leden t vooruitzicht gesteld. •onlijk betrouwbare di- bron te Parijs is ver- het Atlantisch pact, S. en Canada in een ensief verbond met de t van het pact van bindt, tegen eind Jan. il worden. dezelfde bron zou de verp omschreven „At- veiligheidszone" ook orwegen en Denemar en. Deze landen zou- vrij zijn om de in het ;estelde verplichtingen of af te wijzen. Het verdedigingspact, dat verp is geweest van onderhandelingen te behoeft ratificatie elementen van de be iden. Deze landen zijn frankrijk, de Benelux, de V. S. Het pact zal onderwelpen zijn. die 1, de Britse Minister landse Zaken, en zijn lega Schuman bespro- i worden wanneer de slieden op 13 Januari een ontmoeting heb- xizakelijk voor mij ig als Minister van e Zaken in te dienen, mk aanvaarden voor ewone welwillendheid iige steun, die gij nu >en drie jaar hebt go oit uw vriendelijkheid ik dien dit ontslag ir ins van toewijding er ogachting. negen G. C. MARSHALL." staken." Dr. Van Royen wees in dit verband op Palar's verklaring tijdens de persconferentie te Pa rijs, dat de strijd tegen Nederland wordt voortgezet en dat volgens persberichten drie verschillende „Republikeinse nood-regeringen" 'n Soortgelijke houding aannamen. Dr. Van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verant woordelijkheid zou moeten afwii- zen, indien verklaringen als van Sjaffoedin en Prawranegara op 6 Jan. door Associated: Press g-pubiiceed, tot nieuwe botsin gen met verspreide groepen zou den leiden. Na vermeld te hebben, dat de Nederlandse troepen tot 3 Janu ari 66 man verloren hadden, zeide Dr. V?,'i Royen: ,jDe ve/rliezen, die door deze levens geleden zijn, z:jn natuurlijk zeer te betreuren en wij zouden het veel verkieslij ker gevonden hebben, indien een vreedzame oplossing bereikt had kunnen worden, zoals wij die ge durende bijna drie jaar vam onder handelen hebben getracht te be reken." Discussies verdaagd- De Veiligheidsraad heeft de discussies over Indonesië ver daagd tot Dinsdagavond 9 uur Nederlandse tijd- De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Har- riman, heeft Donderdag te Partje verklaard, dat hij geen aanwijzin gen zag voor een verlaging van de Marshalldiulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de organisa tie voor Europese samenwerking dat voor 1949-'50 en dat op lange termijn, zeide Harriman, dat „de- zo „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de O.E.E.S. versterkt kunnen wor den, wanneer de deelnemers ,,har- ie maatregelen" zouden willen aanvaarden voor het bereiken vamj monetaire stabiliteit, hogere pro ductiviteit en beperkt verbruik, en zouden samenwerken tot uit breiding der afzetmogelijkheid en ontwikkeling van nieuwe leve- ilngsbronnen. De Verenigde Sta ten zijn, naar hij mededeelde, be reid om „gezonde Europese con currentie" te bevorderen bij de export naar Zuid-Amerika. Buitenlandse Zaken, Robert Lo- ïett, heeft Donderdag verklaard, te hopen, dat de Nederlandse re gering „de huidige gelegenheid cou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voor nemens, het wettige streven var de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische rege ring zouden samenstellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn Vertegenwordigd in overeenstem ming met haar aanhang en vol gens vrije democratische metho den." In een brief aan de voorzitter van de C. I. O., Murray, die er bij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid té zijn op iedere geschikte wijze bij te dra- f.eti lui ue luiomuuRuïiiiiig van samenwerking 'tussen Den Haag en de Indonesische Republiek." Lovett voegde er aan toe, dat „de Nederlandse verzekeringen t.a.v zelfbestuur de thans van zelfsprekend heersende grote be zorgdheid onder de Republikeinse leiders en sympathiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Nederlanders en Indone siërs samen zouden kunnen stre ven naar een gemeenschappelijk doel." Lovett prees de Republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een in Moskou opge leide communistische agent." Volgens Lovett had de Repu blikeinse regering „door te beslui- gèven, ast "81J besefte, "wriT'tWor alle onafhankelijke volken zo goed wordt begrepen, dat het in ternationale communisme, wan neer zij met de lippen het natio nalistische ideaal in welk land ook heieed niets anders op het oog had dan het vestigen van een vreemd en tyranniek gezag." „De Nederlandse afgevaardig de hij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedre ven werd door een verlangen or de en gezag in geheel Indonesië te handhaven en een democrati sche, onafhankelijke, federale Verenigde Staten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer be zwaar gemaakt tegen de uitein delijke toestuursregelingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegen woordigers in de Commissie van goede diensten. Deze voorzagen ia het houden van verkiezingen toeöt Tégen- ere ttiöerctirose m Europa. Deze campagne gaat van de drie Scandinavische landen ge zamenlijk uit en heeft tot doel om tuberculineproeven op 50 millioen personen beneden de 18 jaar 'te riemen en 15 millioen mensen met b.c.g.-vacine in te enten. Dr. Ustvedt heeft aan de pers verklaard, dat hij meende, deze taak te moeten aanvaarden en te hopen, dat het gemeente bestuur van Oslo hem de daar voor benodigde vrije tijd zou wil len verlenen. in geheel Indonesië voor een voorlopig parlement, de vorming van een voorlopige regering door dat parlement en de overdracht can de souvereiniteit aan de re gering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. v hall's aftreden noemae iruman hem „de in het oog vallende fi guur uit oorlogstijd." Hij ontkende, dat er enig ver schil van mening tussen hem er Marshall zou hebben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgen Truman zal de benoeming van Acheson geen wijziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. In zijn ontslagaan vraagbrief schrijft Marshall: „Ik betreur het, Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Ro bert Lovett, onder-Minister van Buitenlandse Zaken -der Ver. Sta ten, gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd James E. Webb, directeur van het Bureau voor de Begrotingen. heidsraad opende Vrij- ngen te Lake Success spreking van de Indo- estie. Het eerste punt Jjlnda was een verzoel van Bêigïë, dat sedert 1 Januar' geen lid meer is van de Raad, om toelating als „belanghebbende par tij", omdat het nog altijd lid is van de Commissie van goede d'en- sten en de Consulaire commissie te Batavia. Het verzoek werd toe gestaan, zodat thans zes niet leden aan de discussies deelne men:: Australia, België, India, Ne derland, de Philippijnen en de Republiek Indonesië. De eerste spreker was Dr. Va Royen, die de verklaring in de Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden in tussen waren beëindigd voorzover het de Nederlandse troepen be tl of. Hij voegde er aan toe: „W\j hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het Republikeinse leger nog over zouden zijn, van haar kant zich ook zullen houder aan de oproep van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden tc Na het ongeval, dat twee Leid- se jongens het leven kostte ten gevolge van spel met een geladen mortier-granaat, is m het open baar nogmaals gewezen op het grote gevaar van het bewaren van munitie en ander oorlogstuig, ook al wordt daarvan aangenomen zoals in het geva! dat thans twee doden kostte dat het projec tiel ongeladen is. De noodlott'ge explosie en de herhaalde dringende waarschu wingen hadden tot resultaat dat binnen enkele uren op het politie bureau werden ingeleverd: een pantservuist, twee vliegtuigbom men en drie luchtafweergranate*.. Twee jongens kwamen b.v. een lichte vliegtuigbom Inleveren, die naar alle waarschijnlijkheid nog geladen was. Zij. plachten hiermee een soort... kegelspel te bedrijven Een andere jongen kwam aan zeulen met een granaat van on geveer 40 cm lengte, met de laco nieke boodschap: „Wilt U 'na even demonteren? Wanneer kan ik 'm terughalen, want m'n vader wil er een bloemvaas van maken. Gisterenochtend 'n alle vroegte is het Amerikaanse lid der Com missie van goede diensten, Merle H. Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrokken. Van Man.lla zal Co chran, die vergezeld wordt door de Amerikaanse kolonel Mayer, met een lijntoestei doorreizen naar Washington. daar praten we 'niet meer over: TWEE NEDERLANDSE PRIESTERS VERMIST or JAVA. In het klooster van de Paters Lazeristen te Nijmegen ontving men Donderdag een telegram uit Soerabaja, waarin mededeling ge daan werd van de vermissing van twee Nederlandse priesters, n.l. de Pastoors J. Verbong uit Tegelen en J. Wolters uit Montfoort. Beide geestelijken, die verblijf hielden te Soerabaja, brachten on langs een bezoek aan een missie statie tussen Soerabaja en Ma- lang. Zij zijn niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij door terro risten zijn overvallen, ofschoon nadere berichten ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1