n; Minister-President Drees sprak tot Land- en Rijksgenoten DONKER EN LICHT Oud ZATERDAG 1 JANUARI 1949. 35 nieuwe textielpunten geldig verklaard Prijsverhoging brandstoffen voor grootverbruikers Gen. Soedirman niet in Nederhmse handen cn Vernadering Commissie Goede Diensten Oaily express over de Veiligheidsraad Nog geen vrijlating van Soekarno c.s. «eutv Het vertrek van troepen- se hepen uit Indonesië Verp 'chtg skerfceids- telling b lasti ce« Het verlenen van eventuele Kerst- en Nieuwjaars- gratificatie Huldeblijk Ned. vrouwen aan de Koningin in Oost en West en over de gehele wereld Zending Min. Drees en Jhr Mihiels van Verdynen Overwerkmgunning bankpersoneel Vorming nieuw kabinet Oost-lndonesië Frankering bij Abonnement: Tcrneuzen WEERSVERWACHTING medegtxii'ld door het K. N. M I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. VEEL WIND. Langs de kust tot storm achtig aanwakkerende wind tussen Zuid-West en Zuid. Later wat afnemende wind en waarschijnlijk draaiend naar Westelijke richtingen. Tijdelijk regen of sneeuw, plaatselijk in de vorm van buien. Weinég verandering van temperatuur. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen Tel. 2510 Na 6 uur 2073. E VRIJE Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Telefoon 48. 4e Jaargang No. 1003. Advertentieprijs: per mm 10 et.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kL advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr Bureau van dit Blad 10 cent Uitgave Stichting „De Vrjje Zeeuw" - Verschijnt dagel«ks - Drukkery N.V. Firma P J. van de Sande - Temeuzen - Abonnementsprijs per kwartaal. KON EN MAAN Jan. Opk Ond. Opk. Ond. 1949 Kon Mas». 1 8.48 16.39 10.49 18.38 2 8.48 1 .40 1111 19.46 3 8.48 16.41 11.27 tl 4 8.48 16.42 11.40 12.12 5 8.48 16.43 11.50 13.23 6 8.48 16.44 12.00 W— 7 8.47 16.46 12.10 0.31 8 8.46 16.47 12.21 1.43 9 8.46 16.49 12.34 t.56 daarom zijn we nog die „Wolken en donkerheid heden, omringen Zijn troon we zijn- „Uw Wo^rd is een licnt op mijn pad''- Donker is het rond Gods troon- Dit beseffen we aan het einde van het jaar duidelijker als an ders- Het is er ver vandaan, dat we over Hem kunnen beschikken en Hem naar onze hand kunnen zetten. God is God- Hij Is de Majesteitelijke en Verhevene- Hij geeft geen rekenschap van zijn daden. In Psalm 103 staan de bekende woorden: „Zoo hoog Zijn troon moog boven de aarde wezen!'' Moeten we niet zeggen, dat Zijn troon wel heel erg hoog 'is- Het mag dan heerlijk zijn een God te hebben die ver verheven is boven de kleine dingen van het leven- Maar is het ook niet verschrik kelijk? De vragen en raadselen vermenigvuldigen zich in ons leven, de waarom's worden uit onze ziel geperst- Waarom is de wereld zoals ze is? Waarom kun nen de volkeren elkaar maar nooit vinden? Een jaar is voorbijgegaan cn de scheidsmuren tussen de vol keren zijn niet weggevallen, de problemen niet eenvoudiger ge worden, de onwil en de onmacht om tot een oplossing te komen niet weggenomen- Terwijl nie mand oorlog wil is ze reeds be gonnen, al is de vorm. waarin ze verschijnt, nog verschillend van de vorm waarin ze meestal zich ooenbaart- En zoals het in de grote volkerenwereld is, zo is het in eigen volk en eigen leven. De destructieve krachten schijnen telkens weer in de meerderheid te zijn- En deze wereld zou een wereld zijn waarover God regeert, almachtig, wijs en goed? We geloven het. We geloven het ook als we terugzien over wat het afgelopen jaar bracht aan de wereld en eigen leven- Maar we zien het niet- Al kun nen wij dan Zijn wegen niet ver staan, toch zullen we begrijpen dat het slechts'door Zijn barm hartigheid is dat we leven- Om dat Hij ons niet gedaan heeft naar on?:e zchden noch ver golden naar onze ongerechtig- Ep Hij die ons leidde in het jaar dat ging wil met ons gaan het jaar dat komt- De vele dagen van 't jaar liggen nog voor onr Wat zullen ze ons brengen? Er zijn vele wegen- Zullen we d juiste weg kiezen? O. werd ons nu maar de juiste weg. voor een heel jaar, getoond zodat we niet ver dwalen konden! Er zal een licht op ons pad zijn voorzover we blijven in 't ge loof. Dat betekent niet dat door dit licht alle duisternis verdwc nen zal zijn- Dit wil alleen zeg gen dat vlak voor onze voet ge noeg licht zal vallen om de weg te zien- Het grootste stuk zal in 't donker zijn maar op een won derlijke wijze zal het vlak voor ons licht zijn- En Hij die in het jaar dat komt onze Leidsman zal zijn door de woestijn des levens heeft deze woestijntocht reeds meegemaakt, bitterder dan wij ooit zullen en kunnen meemaken- En wij zeggen Wat de toekomst brengen moge Mij geleidt des Heren hand Moedig sla ik dus de ogen Naar het onbekende land Leer mij volgen zonder vragen Vader wat Gij doet is goed Leer mij slechts het heden dragen Met een rustig kalmen moed- Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 35 punten van de textielkaart VA 804 worden gel dig verklaard. Met ingang van 1 Januari 1949 worden geldig de bonnen gemerkt „Textiel Q één punt" en „Textiel R één punt", „Textiel Q vijf pun ten", „Textiel reuerve Q" ter waarde van 10 punten en „Tex tiel reserve R" eveneens ter v/aarde van 10 punten De aandacht wordt er op ge vestigd, dat deze puntenaanwij- zing practisch geen verruiming betekent vergeleken bij de voor gaande aanwijzingen van 25 pun ten, daar het niet in de bedoeling ligt vóór 1 Mei 1949 wederom punten geldig te verklaren. De thans aangewezen punten zullen dus voor een periode van vier maanden in plaats van voor een kwartaal moeten strekken. In de regeringsverklaring van eind October j.1. is aangekondigd, dat de subsidiëring der vaste brandstoffenprijzen beëind'gd zal worden. In verband hiermede zullen met ingang van 1 Januari 1949 de prijzen van de kolen en van de mijncokes verhoogd wor den met giobaal 7,80 per ton en de prijs voor gascokes met glo baal ƒ4,80 per ton. De prijzen van elerbriketten en van bruinkoolbriketten zullen uit dien hoofde geen wijziging on dergaan. Bovendien bleek het noodzakelijk diverse handelsmar ges te herzien. Hierdoor zal de prijsstijging voor de verschillende industrieverbruikers en groot- huisbrandverbruikers meer be hagen en wol gemiddeld 1,50 tot 2,50 per ton méér. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de tekst der beschikkingen, welke, zoals gemeld, tn de Staatscourant van 30 December zijn gepubliceerd. In aanvulling op vorige be richten meldt de dienst legercon- tacten, dat de opperbevelhebber van de T.N.I., Generaal Soedir- man, zich niet in Nederlandse handen bevindt. Wel is zijn ver blijfplaats bekend. Hij is voorts ernstig ziek. Volgens een dag order van Kolonel Hidayat, com mandant van de T.N.I op Su matra, heeft deze op 28 Decem ber de leiding van de Republi keinse strijdkrachten in geheel Indonesië overgenomen. Gisterenmiddag heeft de Com missie van goede (lier eten te Ba tavia vergaderd. Het Amerikaan se lid, Merle Coobran bracht ver slag uit over het bezoek, dat de voorzitter en de secretaris van de consulaire commissie te Bata via Donderdagavond aan hem hebben gebracht, ter bespreking van de resolutie van de Veilig heidsraad, waarin de consulaire commisie tot leven werd geroepen Over de vergadering van de Com missie van goede diensten zijn verder geen bijzonderheden be kend gemaakt. De Veiligheidsraad heeft een betreurenswaard'ge vertoning van zichzelf gegeven bij de behande ling van de Indonesische kwestie zo wordt in een hoofdartikel van de Daily Express gezegd. „Men was op groteske wijze on eerlijk tegerover de Nederlanders en de Indonesiërs. Men heeft het pracht'ge verleden van de Neder- Jjanders in Nsderlands-Indie en de drie jaren van geduldige onder- handelingen en verzoening, die aan de actie voorafg. ngen, terug- ^Men heeft steun verleend aan een bestuur, waaraan noch het in acht nemen van het bestand noch het handhaven van de b'nnenland- se rust kon worden toevertrouwd, een bestuur van een werkelijfee minderheid, hie op geen enke. punt aanspraak kan maken het volk van Java te vertegenwoor- dis'c.n. Maandenlang was het duidelijk, dat het „Republ'keinse bestuur chaos en wanorde schiep in dit zeer vruchtbare deel van de we reld. Indonesië was goed op weg om de volgende overwinning van het Aziatisch communisme te worden. De Veiligheidsraad negeert deze factoren in zijn veroordeling van de Nederlanders. Het is gevaarlijk dwaa" voor eniig internationaal orgaan om een houding aan te nemen als zou het regeren door blanken in Azië slecht zijn of als zou dit door de inheemse bevol king gehaat worden. Het snelle en gemakkelijke suc ces van de Nederlandse troepen zou niet bereikt kunnen zijn. In dien de Javanen de Nederlanders haatten, aldus de „Daily Express. De Nederlandse Overheid heeft nog geen maatregel genomen met het oog op de vrijlating van 1 President Soekarno en de andere k Indonesische leiders, die volgens «de beslissing van de Veiligheids raad d.d. 29 December „binnen *4 uren" moeten plaats hebben. Een jaar ligt achter ons, het schrikkeljaar 1948- Het belang rijkste feit, dat te constateren valt. is. dat de vrede bewaard bleef- En dan denken wij niet aan alle kleinere oorlogen en ge wapende' conflicten, die plaatse lijk onheil aanrichtten, maar dan gaan de gedachten uit naar de vrede tussen de grote staten- In het de de Kalenderjaar na de in eenstorting van Duitsland en Ja pan is het gelukkig nog niet tot êer nieuwe, alles «.omvattende wereldbrand gekomen- Nog niet! Die woorden zeggen genoeg. Want reeds voelt de angstige mensheid de naderende voorboden van een uitbarsting van het grote conflict tussen Oost en West. Steeds bre der wordt de bestaande kloof en het mensdom wacht tot heden toe vergeefs op diegenen, die de overbrugging zullen gaan fabri- ceren- Hoever wij in het afgelopen jaar van een oorlog tussen Oost en West af zijn geweest, weten slechts enkele ingewijden- Men kan er slechts naar gissen; doch zegt een bericht, waarin gespro ken wordt van het op het laatste ogenblik uitstellen van de alge hele mobilisatie in Amerika in de voorbije zomer niet genoeg? Is voorts de Berlijnse crisis niet een open kruitvat geweest, waarbij angstig dicht met vuur is ge speeld? En nog duren verschillende conflicten voort- De toestand te Berlijn is onveranderd- Geen Vei ligheidsraad of U-N-O- vermocht er iets aan te veranderen. Hoewel de Berlijnse kwestie een voort durende en ernstige bedreiging van de vrede vormt, zwijgt de Veiligheidsraad, die juist deze be dreigingen van de vrede weg moet nemen er in alle talen over en besteedt haar tijd liever aan binnenlandse, aangelegenheden van kleine mogendheden- In Griekenland woedt onafge broken de guerilla-oorlog tussen Grieken en geïnfiltreerde commu nisten- De Oost-Europese landen zitten in de greep van een huh opgedrongen systeem en 'n ieder die zich min of meer openlijk verzet, wordt zonder pardon uit geschakeld- De primaat van Hongarije, Kardinaal Mindszenty is nu het laatste slachtoffer en er is geen U-N-O- met haar 2 millioen woor den te Parijs, die er zich mee durft te bemoeien- In Palestina is opnieuw de strijd ontbrand tussen Joden en de overgebleven Egyptenaren. Par tijen storen er zich noch aan beve len of resoluties van Veiligheids raad of bemiddelaar Dr- Bunche- Inmiddels ziet het er naar uit. dat de Joden in het voor hen belangrijke jaar 1948 eindelijk een eigen tehuis, een eigen staat hebben weten te verwerven- Zij hebben begrepen, dat men zich in deze wereld het beste zelve kan helpen en hadden hierbij het voordeel, dat zowel Rusland er Amerika bij hen in de gratie wil den komen- De rijke oliebronnen en de uiterst belangrijke pijplei dingen waren aan deze sympathie niet geheel vreemd- Zeer te be treuren valt het evenwel dat de eerste bemiddelaar van de Ver enigde Naties, de Zweedse Graaf Bernadotte een der slachtoffers was van de moordpartijen, die gepaard schijnen te moeten gaan met oorlogen als in Palestina- De wereld heeft in hem een figuur verloren, die algemeen in hoog aanzien stond en wiens werk voor vredesdoeleinden velen aan hem verknocht hadden- Ook tegen een dergelijke rnoord kon de Veiligheidsraad niet op treden. In China is de burger oorlog dit jaar in volle kracht ontvlamd, waarbij het er alle schijn van heeft dat het bestaar de regime var maarsth&lk Tsjiang-Kai-Sjek omvergeworpen zal worden door de oprukkende communistische legers- Het ir misschien maar het verstandigste dat deze kwestie geheel buiten de Veiligheidsraad wordt gehou den, daar 'n nieuw fiasco anders dit lichaam zeker niet bespaard blijft. De vraag1 zou kunnen rijzen, waarom de termijnverlenging mede geldt voor hen wier aansla gen wel reeds geregeld zijn. De resolutie sluit echter terugbeta ling in deze gievallen geenszins uit; zij tast immers niet de be voegdheid van de inspecteur aan, cm vóór het uiterste tijdstip vrij gave van onnodige zekerheidstel lingen toe te staan. In de gevallen, waarin vertra ging in de terugbetaling onver mijdelijk zal zijn, zal het daaruit entstane ongerief worden ver zacht, doordat ook de rentever goeding van 3,6 per jaar (be rekend over gehele bedragen 1000 en over gehele kalender maanden) over een zoveel langer tijdvak wordt berekend. In zo verre is hier dus eveneens voor 's Rijks schatkist sprake van een offer, hetwelk echter door de noodzaak gerechtvaardigd wordt In aansluiting op het bericht, afkomstig van het directoraat verkeerswezen, w aarin o.m. mede gedeeld werd, dat troepenschepen uit Indonesië zullen blijven ver trekken, wordt er van de zijde van de directeur voor de demo bilisatie de aandacht op geves tigd, dat uit bovenstaand bericht niet de conclusie- mag worden ge trokken, dat de demobilisatie dei troepen overzee, welke onlangs werd stopgezet, thans voortgang zal vinden. De troepenschepen welke van Indonesië naar Nederland varen, vervoeren uitsluitend zieke en afgekeurde militairen. Omtrent het tijdstip van de repatriëring van de troepen in Indonesië is nog niets bekend. Bij een op 31 Januari 1948 in de t.-.ajr. "vract Jrpmenacn bs- J'r Minister van Het college van Rijksbemidde laars acht het gewenst, er nog eens de aandacht op te vestigen, dat in zake het verlenen van eventuële Kerst- en Nieuwjaars- grat'ficaties nog onverminderd van kracht is de beschikking van het college van 19 April 1948, gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant van 23 April 1948. Deze beschikking bepaalt, dat behalve de reeds voor d# oorlog bestaande gratificaties in 1948, gratificaties mogen worden uit gekeerd, waaraan in totaal niet meer besteed mag worden, dan 2 °/o van hot jaarloon. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op geves tigd. dat andere uitkeringen, dan bovengenoemde niet zijn toege staan, zonder bijzondere toestem ming van het college van Rijks- bemiddelaars. Deze toestemming wordt slechts !n uitzonderings gevallen verleend. Tegen overtreders zal streng worden opgetreden. De toestand in Vietnam, Malak- ka en ons Indonesië is evenmin verre van vredelievend en zo ziet men alom in de wereld, dat 1948 geen volledige vrede bracht- Het rommelt overal en de enige hoop van de in onrust levende mens is, dat het grote onweer nog zal overdrijven- Zo gaan de volkeren het nieuwe jaar tegemoet. De waarborgen, dat het in het komende jaar op aarde vrediger zal worden, zijn helaas niet aanwezig- Het is maar al te duidelijk gebleken, dat de organisatie van de Verenigde Naties een krachteloos lichaam is- De contraverse Oost-West maakt alle behoorlijke samen werking onmogelijk. De verga deringen van de U-N-O- kenmer ken zich door een zeer lange duur en weinig resultaat- Dc laatste bijeenkomst te Parijs, die maanden in beslag nam, leverde hiervan weer het bewijs- Wel werden resoluties geno men, doch deze golden neven onderwerpen en brachten geen enkele oplossing voor de vele brandende vragen, die zich juist heden ten dage voordoen- De Veiligheidsraad bleek een instelling, die zonder een eigen gezagsapparaat, zijn besluiten niet door kan zetten- Bovendien werd het werk van de raad ern stig belemmerd door het veto recht van de grote vier. Rusland maakte hiervan zoveel gebruik, dat alle beslissingen die het land niet gunstig gezind waren, op deze wijze werden verworpen- Ook de toelating van nieuwe leden tot de Verenigde Naties, die niet tot het Oostelijk blok behoorden, werd door dit veto recht verhinderd- Een verheugend verschijnsel was de Marshall-hulp, die in 1948 begon, en waarmee West-Europa weer op de been geholpen kan worden- Ook de nauwere aaneensluiting van de West-Europese landen kan men als zeer gunstig bestempe len- Een sterke West-Europese staat, omvattende alle democrati sche landen, zou nog wel eens de enige waarborg kunnen zijn voor een blijvende vrede. Indien tus sen Amerika en Rusland een der de grootmacht zou verrijzen, dan kon er wel eens een evenwichts toestand ontstaan Steeds meer West-Europeanen gaan dit inzien en het is slechts te hopen, dat het nieuwe jaar dit punt nader tot een oplossing zal brengen voor het te laat is- schikking «m Financiën ia het tijdstip waarop de verplichte 'zekerheidstellingen voor belastingeZ uiterlijk worden vrijgegeven-, zes maanden ver «choven en nader bepaald op 15 Augustus 1949 Dit is geschied, omdat vóór 15 Februari a s. neg niet alle met een zekerheidsstel ling verrekenbare aanslagen kun nen worden vastgesteld; terug gave van bedragen, die binnen korte tijd weer moeten worden ingevorderd, zou geen zin hebben en vaak zelfs moeilijkheden ople veren, zo vernemen wij van de zijde van het Ministerie van Fi nanciën. Door enige leden van het hoofdbestuur van de stichting „Tentoonstelling' de Nederlandse Yrouw isv£-i.9v5" werd gisteren morgen eto bedrag van 250 Odd gulden aa ri H. K. H. Prinses Wil- helmina overhandigd, zijnde het resultaat van de actie der Neder landse vrouwen. De door H. K. H. hieraan te geven bestemming zal nader wor den bekend gemaakt. De verkoop van bloemen in de afdeling „De vrouw in de oorlog en verzet" ter ere van de geval lenen bracht ruim ƒ29.000 op, welk bedrag verdeeld Is onder de stichtingen, die zich het lot van de nabestaanden hebben aange trokken. Oudejaarsavond (Javatijd) Op sprak Minister-President Dr. W. Drees over de zenders van radio- Nederland en Wereldomroep, voor onze landgenoten in Oost en West en over de gehele wereld, de vol gende rede uit: „Gij Nederlanders, waar ook ter wereld, die thans naar de radio luistert, ge zult in het ogen blik van bezinning, waartoe het oude jaar zo bijzonder aanleiding geeft, u zeker nauw verbonden gevoelen met het Vaderland. Ge zult u ervan bewust zijn, dat 1948, dat thans bljra achter 0ns ligt, een jaar is geweest vol van her inneringen aAa het verleden, en tevens vol van gebeurtenissen, die zullen doorwerken in de toe komst. Nederland heeft herdacht, hoe het 300 jaar geleden bij vrede van Munster algemeen en definitief werd erkend als een zelfstandige staat, niet meer behorende tot het Duitse rijk en evenmin onder de heerschappij van de Spaanse koning. Het was de herinnering aan een hoogtepunt in de gouden eeuw,'aan de tijd toen de zev- slechts los verbonden provinciën van 'e lage landen aan de ze In menig opzicht, in handel, in scheepvaart, in kunsten en weten schappen, en ook wat vrijheid in rechten betreft, aan de spits der volkeren stonden. Wij hebben herdacht, hoe eer eeuw geleden, in 1848, temidden van revoluties, die Europa op zijn grondvesten schenen te schokken, in Nederland langs vreedzame weg een Grondwetsherziening tot stand kwam, de mogelijkheid opende voor een ontwikkeling, d'e er tenslotte toe heeft geleid, dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen zeggenschap heeft ge kregen over de openbare zaak. Wij hebben voorts het halve eeuwfeest gevierd van het Ko ningschap van H. M. Koningin Wi.lhelmina, de langste Regerings periode van enig Oranjevorst. Een jubileum, waarbij de herinnerin gen levendig werden, en aan de vreedzame, geleidelijke ontwikke lingen in de eerste jaren. Harer Regering, en aan de donkere tijd van de wereldoorlog en de Duitse bezetting, toen Koningin Wilhel mina werd de Moeder van het Verzet, dat heel Haar hart had ei Haar sterike steun vond. Wg hebhen de ontroerende ab dicatie beleefd toen Koningin W ilhelmlna met vol vertrouwen haar zware taak overdroeg op de jorge en sterke schouders var Koningin Juliana, wier diep men selijk woord bij de inhuldiging zo zeer tot de harten van ons volk heeft gesproken. Juist vóór die overgang van het Koninklijk Gezag werd de Grondwetsherzie ning getekend, die de belangrijk ste was, die sinds 1848 tot stand kwam. De herziening, die erkent dat de nieuwe verhoudingen in de wereld ook nieuwe verhoudingen eisen tussen Nederland en wat waren de overzeese gebiedsdelen, nieuwe verhoudingen tot Indone sië, nieuwe verhoudingen tot Su riname en de Nederlandse An tillen. Als slagen moge wat hiermede wordt beproefd, dan zal een brede samenwerking tot stand komen op de voet van gelijkberechtiging, met grote toekomstmogelijkhe den voor alien, die daaraan deel hebben. De geest, waarin vertegen woordigers van Indonesië, van Shriname en van de Antillen deelnamen aan de jubileum- en inhuldigingsfeesten en waarin de staatkundige besprekingen wer den gevoerd, mocht als een hoop vol teken worden gezien. Helaas staat daartegenover wat wij jufst thans in zijn gevol gen met diep leedwezen door leven, het mislukken van de po gingen om ook met de vertegen woordigers van de in 1945 uitge roepen republiek tot werkelijke overeenstemming te komen Dit probeem, waarmede wij zo lang en zo moeizaam hebben ge worsteld, heeft sinds de capitula tie van Japan als een loden last op ons allen gedrukt, ln Indonesië zowel als in Nederland. Het herstel van Indonesië werd belemmerd, de bevolking bleef altijd onder onzekerheid en onvei ligheid lijden, de voorziening van de wereld met juist thans uiterst belangrijke producten werd ge schaad. In Nederland heeft de strijd over dit vraagstuk, meer dan Iets anders, de geesten verdeeld. De zware offers, die gebracht moes ten worden, in het bijzonder dooi de uitzending van zovelen van onze beste jongemannen, hebben ook hier de wederopbouw, hoeveel verheugends daarbij ook te con stateren viel, vertraagd. Thans is het gekomen tot een botsing, die internationaal door velen wordt gezien als agressie onzerzijds. Het Nederlandse volk en stellig ook de Nederlanders, die elders vertoeven, en die de gebeurtenissen hebben gevolgd, weten echter met hoeveel ernst gepoogd is in jarenlang overleg een uitweg te vinden zonder strijd, en hoe hier niet strijd is begonnen maar slechts de conse quenties zijn aanvaard van een toestand, waarin onafgebroken in één of andere vorm strijd werd gevoerd. Het blijft een diepe tragiek, dat de goede wil bij velen aan beide zijden gedurende de afge lopen jaren dit niet heeft kunnen voorkomen, en dat voor allen, die hierbij betrokken zijn, weer nieuw leed wordt toegevoegd aan wat in de jaren van verwarring en strijd reeds werd veroorzaakt- De Nederlandse Regering zal harerzijds het mogelijke doen, om dezer dagen de actie te beëindi gen. Wij hopen, dat thans in belangrijke mate de voorwaarden geschapen zrjn, die het mogelijk maken verantwoordelijkheid te dragen voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde in geheel In donesië. 1 Januari 1949 was, wat men noemde;^- streefdatum, jt/Laron getracht zou worden de Verenigde Staten van Indonesië tot stand te doen komen. Te veel hinderpalen werden op de weg daarheen aan getroffen. Moge toch dit mo ment in de toekomst blijken uit gangspunt te zijn geworden voor de opbouw van een vrij federatief Indonesië, in goede samenwer king met Nederland. Dan zullen de offers, die ge bracht zjjn en worden door hen. r.aar wie onze gedachten op dit uur in het bijzonder uitgaan, niet vergeefs zijn geweest. Wij weten, hoe de leden van onze strijd krachten niet enkel moed, beleid en trouw hebben getoond, maar hoe zjj ook ln vele gevallen met het Indonesische volk hebben meegeleefd, en, al zien zij verlan gend uit naar de terugkeer naar Nederland, van land en volk ln Indonesië zijn gaan houden. Wij hopen, dat in de toekomst Neder landers als waardevolle mede werkers in Indonesië belangrijke arbeid zullen kunnen blijven ver richten. Ook overigens ziet Nederland velen van de besten van zrjn zoons en dochters wijd uitzwermen over de grenzen. Wjj zijn een sne groeiend volk met hoge geboorte cijfers en verheugend lage sterfte cijfers. Om voor allen, bestaan-- mogelijikheid te vinden zal veel moeten worden gepresteerd in eigen land, maar zal ook het por moeten worden gericht op ander, landen. Grond voor alle boeren zoons, die daaraan behoefte heb ben, is niet naar willekeur te scheppen. Dat de ruimte daar gevonden wordt ln een land b.v. als Canada, waarmede wij sinds de bevrijding door sterke banden van sympathie verbonden zijn, i verheugend. En oolk overigens voel ik emigratie, al doet zij vaak de energieksten uit het land gaan, allerminst enkel als een verlies. Ook al spreekt het van zelf, dat op de duur de emigran ten opgaan in het volllq welks lands zij helpen vruchtbaar ma ken, er blijven lange tijd banden met het oude Vaderland bestaan, die naar weerszijden van grote betekenis zijn. Verheugend is het ook, dat velen, die niet blijvend emigreren, doch tijdelijk 'n werk kring vinden ln andere landen, waar hun wetenschap, vakken nis, arbeidslust, dikwijls in groter verband, tot hun recht kunnen komen, en waar zij de pioniers kunnen zijn, die nieuwe waarde volle verbindingen a^an kunnen knopen voor ons land. Zo richt ik mij niet enkel tot de Nederlanders, die vertoeven in gebieden, waarmede staatkundige samenhang bestaat, maar ook tot alle Nederlanders, die buiten onze grenzen verblijven, om hun een groete te brengen uit het Vader land, en te getuigen hoe wij ons met hen verbonden gevoelen. Zo als ik ook een groet en een ge tuigenis van verbondenheid rtetat tot alle Rijksgenoten, waar saj ook geboren zijn en waar zij ooft mogen vertoeven, die de waard? gevoelen van onze saamhorigheid -Het is, laten wij het juist in deze moeilijke dagen met fierheid getuigen, het ls wat waard oei Nederlander te zijn. Al nemen wij in de rfj der volkeren niet meer de plaats in, die de eervar provinciën in de 17e eeuw be kleden, over heel de wereld ge tuigen onze scheepvaart en otk. luchtvaart van de betekenis va ons land en de energie van sip: bevolking. Wij zijn uit de oorlog gekomen als het zwaarst geteis terd land_van West-Europa, en de wederopbouw zal nog tal raai jaren eisen, maar de buitenlandor die ons land gezien heeft vlak as de bevrijding en er nu terugkomt getuigt van zijn verbazing over de opbloei van ons volk en. de herleving van de bedrijvigheid. Wij weten van onszelf, dat wij een sterk verdeeld volk zijn, maar daartegenover is toch weer tref fend de mate van economisch* en sociale samenwerking, dis sa de oorlog verkregen was, em d» eenheid, waarvan wij blijk kunne» geven als het om grote dingan gaat. Laten wfj dan ook met vertrou wen verder "gaan bij de vervul ling van onze taak. Een taak i» Oost-Azië, waarbij tegenslag noeh succes ons mag doen afdwale» van de rechte weg naar vrijheid, tezamen met recht en veiligheid Een taak in ons land tot verder» voltooiing èn van het stoffelijk» èn van het morele herstel, en ees taak in de wereld waar wij, ook als wij tijdelijk worden misvsr- Etaan, het ons tot een erepllcht rekenen bij te dragen tot het waarborgen van recht, vrjjheid *u vrede. Naar aanleiding van de berich ten over het a.s. vertrek naar Indonesië van de Minister-Presi dent en van de Nederlandse am bassadeur te Londen, Jhr. Mr E. F. M. J, Michiels van Verduy- ücj, wjj-'t een woerdvóevdef vet het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen er op, dat in de eerst komende periode zeer belangrijk staatkundig werk, dat voor ees groot deel op de schouders rust van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, in Indonesië user- richt zal moeten worden. Hei Kabinet hecht zeer grote beteke nis aan een spoedige verwezen lijking van de staatkundige op bouw van geheel Indonesië lang* ae weg, welke het BlO-beflluit daartoe geopend heeft. In het licht moet gezien worden het a.s. vertrek naar Indonesië van de Minister-President Dr. W Drees. Het is duidelijk, dat deee staat kundige hervorming ook belang rijke politiek-internationale as pecten heeft. Het is om des» reden, dat het Kabinet besloten heeft, een diplomaat van d« reputatie van Jhr. Michiels va» Verduynen voor korte tijd naar Indonesië af te vaardigen. Bij beschikking van de Minister van Sociale Zaken is aan bank- directies vergunning verleend on hun personeel in de periode va* 3 tot en met 9 Januari overwerk te doen verrichten In totaal mag niet meer dan 55 uur p»r week gewerkt worden. Deee ver- guning is verleend om de bamke* in de periode van de extra-werk zaamheden, verband houdend» met de jaarwisseling, tegemoet t» komen. De President van Oost-Indone sië heeft Anak Agoeng, than» demissionair Minister-President, verzocht, zich te belasten met d« vorming van een nieuw Kabinet waarhij als leidend beginsel geldt, dat dit Kabinet zal kunnen sa menwerken met het Parlement. Anak Agoeng heeft deze op dracht aanvaard, aldus meldt de correspondent van Aneta te Ma- kasar. De President van Oost-In- donesië had sedert het aftreden van het Kabinet overleg gepleegd waarbij aan alle fracties van het Parlement en vertegenwoordigers van alle stromingen buiten het Parlement, waaronder zelfbestuur- ders, op ruime schaal de gelegen heid werd gegeven hun inzichten, wensen en verlangens betreffende de aanwijzing van een Kabinets formateur voor Oost-Indonesië kenbaar te maken. De fracties enz. hebben President Soekawati unaniem verzocht, Anak Agoeng opnieuw te belas ten met de vorming van een nieuw Kabinet. Een Skymaster, welke giste ren op het vliegveld Tegel landde, was het 100.000-ste vliegtuig, dat sedert het begin van de luchtbrug te Berljjn is aangekomen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1