s;i. De bloedwraak UIT DE PROVINCIE KERKNIEUWS SPORTNIEUWS Verltl OER LIEFDE anng van Televisie in België De Amer. bezettingstroepen en de West-Europese Unie Het Zuidpoolgebied Wallace dringt aan op staken Marshall-steun voor Nederland De gevechten in Palestina Viiegtu'g verongelukt Wijzigingen in Britse regering Maarschalk Tito heeft Maandag gedreigd de expori van grond stoffen uit Joego-Slavië naar het Westen te verleggen, indien de Cominf orm-l a nden „handelsover eenkomsten hieven schenden." Maarschalk Tito, die het woord voerde in het Joego-Slavische parlement tijdens het debat over oe .begroting, zeide dat Joego- Slavië hiertoe gedwongen zou worden om de machinerieën, die het zo dringend nodig had „van de andere zijde" te verkrijgen. Met betrekking tot plannen voor de industrialisatie van Joego- Slavië zeide Maarschalk Tito, dat dit „veie staten, die dachten, dat Joego-Slavië een hron van grond stoffen voor hun industrie zou fclijven", niet naar de zin was. Joego-Slavië had besloten al zijn eigen hulpbronnen te exploiteren „in strijd met hun advies", daar het over voldoende ijzererts be schikte om de vestiging van een zware industrie te rechtvaardigen Het was absurd om koper, bau xiet en aluminium te exporteren en ze weer in andere vorm te im porteren, aldus Tito. Maarschalk Tito zeide, dat in 1948 van de in totaal door Joego- Slavië uitgevoerde hoeveelheid koper 72 naar de Sovjet-Unie en de Cominform-landen was ge gaan. Voor antimonium was dit percentage 62, voor lood 59 voor zink 79,3, voor kwikzilver 72 en voor ijzererts 100. Het afgelopen J jaar was voor Joego-Slavië „bui tengewoon moeilijk" geweest, doch het jaarlijkse economische plan was niettemin voor 100,4 verwezenlijkt „ondanks de econo mische druk op ons land, welke ons dwong enkele goederen te produceren, die wij nog niet voortbrachten". De Belgische Minster van Ver keerswezen heeft dezer dagen be sprekingen gevoerd met een aan tal constructeurs van radio-elec- trisch materiaal, teneinde de mogelijkheden voor de invoering ran de televisie op grote schaal in België te onderzoeken. Het eerste resultaat van deze bijeen komst is de oprichting van een commissie geweest, samengesteld uit afgevaardigden van het M'ni- sterie van Verkeerswezen, de Bel gische Radio-omroep en de be trokken constructeurs. Deze com missie zal voortaan iedere Woens- dav vergaderen. Men zal beginnen met 200 tele visietoestellen te plaatsen bij be drijven met een talrijk personeel en bij de redacties van de kranten. Hierna zullen de constructeurs machtiging ontvangen toestellen te verkopen en te verhuren. De commissie zal in het bijzonder de mogelijkheid onderzoeken televi- a'e-apparaten te plaatsen in café's en 'andere ontspanningsgelegen heden. De televisieprogramma's zullen grondig van die van de radio verschillen. De vergunning die de regering verleent voor het plaatsen van de toestellen heeft een duur van zes jaar en aanvan kelijk zullen de zend- en exploi tatiekosten voor rekening van de constructeurs zijn. In de Brussel se, Antwerpse en Luikse agglo meraties zal een televisiezender worden geconstrueerd. Het is de bedoeli ng, dat de Bel gische staat uiteindelijk de televi sie-uitzendingen zal exploiteren. De comm issie is het eens gewor den over het invoeren van een «enheldstelevisiesysteem. Tito vervolgde, dat de begro ting voor defensie in het komende jaar „aanzienlijk verhoogd" zou worden als gevolg van de nood zaak „de bewapening te verbete ren, een oorlogsindustrie op te bouwen en huizen voor kantoren te bouwen". Tot de taken voor 1949 rekende Tito de opbouw van een zware industrie en de verbe tering van de landbouw, „die in zijn huidige vorm niet aan de behoeften van de natie kan vol doen", en het bouwen van meer huizen voor arbeiders in mijnen en fabrieken. De vice-chef van de Staf van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, heeft verklaard dat de kwestie van het combineren van de Amerikaanse bezettings troepen met die van de vijf lan den der West-Europese all'ance ingeval van een aanval „be studeerd wordt". De generaal, die een inspectiereis langs de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa heeft gemaakt, voegde hieraan toe, dat het Congres en de Pre sident óm deze hebben te beslissen. Het leger moest zulk een moge lijkheid overwegen. Eerder is gemeld, dat een plan is opgesteld om de Amerikaanse bezettingstroepen bij een aanval onder bevel te plaatsen van veld maarschalk Montgomery, de voor zitter van de militaTe commissie van de West-Europese alliantie. Een woordvoerder van 't Ame rikaanse departement van buiten landse zaken heeft medegedeeld, nat Argentinië en Chili de Ameri kaanse nota van 28/8, waarbij internationalisatie van het Zuid poolgebied werd voorgesteld in negatieev zin hebben beantwoord. In het antwoord van de Noorse regering, aldus de woordvoerder, wordt verklaard, dat de verwe zenlijking van het plan op moei lijkheden zal stuiten. iD. Britse regering heeft het voorstel van de Verenigde Staten daarentegen goedgekeurd en wijst er in haar antwoord op, dat zij in die zin besprekingen heeft aangeknoopt met de regeringen van Nieuw- Zeeland en Australië. LUCHTPOST UIT BATAVIA Blijkens mededeling van de zgde der post erg en kon gisteren uit Batavia Nederlandse luchtpost naar Amsterdam worden gezon den. Over de aard van de ver binding kon geen mededeling wor den gedaan. RATTENBESTRIJDING Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de gezamenlijke streek- bestrijding in Oost Zeeuws-Vlaan- dertn van de bruine rat, waarover wij reeds eerder in ons blad be richtten, zal plaats hebben in de periode van 8 Januari 1949. De verdelgingsmiddelen, welke huis aan huis in de diverse ge meenten zullen worden bezorgd, zijn praktisch ongevaarlijk voor mensen en huisdieren. Knaagdie ren, als konijnen ed. maken hier op een uitzondering, zodat het raadzaam is deze dieren hiervan verwijderd te houden., G"zien het feit, dat het middel slechts beperkt houdbaar is, zal het nodig zijn het gif terstond op de diverse plaatsen uit te leggen. Verwacht wordt, dat de oprui ming onder dit ongedierte, even als vorig jaar, grondig zal zijn, mits de medewerking van de in woners algemeen is. Hoofdzaak is dat geen plekken of ruimten „onbehandeld" blijven, die zich later weer tot „broed plaats" zouden kunnen ontwik kelen. De resultaten zien wij t.z.t. met belangstelling tegemoet. TERNEUZEN. Benzinetank ontploft. Gistermorgen was de vracht- autorijder De R„ wonende aan de Koedijk alhier, achter zijn woning bezig met een benzinebrander de verf van een ledige benzinetank te verwijderen. Tengevolge van de hitte ging het restant van de nog in de tank aanwezige ben zine tot gasvorming over en plot seling vond een geweldige ont ploffing plaats, waardoor De R. en zijn knecht een eind werden weggeslingerd. Met inwendige kneuzingen moest De R. naar het Ziekenhuis worden vervoerd, ter wijl zijn bediende, die eveneens inwendige kneuzingen had opge lopen, naar zijn woning werd ver voerd. OVERSLAG. Toneel. Op de Eerste en Tweede Kerst dag werden in de zaal hij N. van Hecke toneelavonden gegeven door de toneelclub alhier. De stuk ken, die werden opgevoerd, waren het drama „Gerroe's Wraak", in 3 bedrijven en het blijpsel „De ge fopte neven". Het drama dat hier werd opgevoerd mag wel één der Leste stukken worden genoemd welke te Overslag zijn gespeeld. Niet alleen de inhoud maar Ook de vertolking de rollen was buiten gewoon goed. Het is merkbaar dat de vereniging haar beste beentje voorzet, daar in 4 jaar tijds enorme vooruitgang is te constateren wat voornamelijk te danken is aan goede nieuwe krachten. Gestolen. Zondagavond kwam de heer E. v. G. tot de ontdekking, dat hij zijn nieuwe leren motorhand schoenen had laten huiten liggen. Spoedig begaf hij zich naar de stalling en moest constateren dat ze een nieuwe eigenaar hadden gekregen. THOLEN. Toch varkens. De gemeente van Tholen heeft moeten wijken. Enige weken geleden nam de raad het besluit alle varkens uit de kom van de gemeente te bannen vanwege de hygiëne. Er kwamen vele be zwaarschriften binnen en omdat men bij ander inzien in deze tijd de varkenshouders hun hamme- ties niet meende te kunnen ont nemen, besloot de raad nu om de viervoeters dan toch maar tijde lijk asyl te verschaffen. De raad riep een verordening in het leven, die voorschrijft, dat varkenshou ders precies opgeven waar hun hokken gelegen zijn en die tevens gebiedt, dat de hokken zindelijk worden gehouden. Op dit laatste zal geregeld controle worden uit geoefend. De raad besprak ook de kwestie van de busdienst op Zondag op het eiland opnieuw. Men besloot zijn goedkeuring aan deze dienst te hechten, onder voorwaarde, dat in principe de dienst alleen is in gesteld om ziekenbezoek in Ber gen op Zoom mogelijk te maken. B. en W. verkregen van de raad ongelimiteerd crediet voor het doen opstellen van een plan voor het aanleggen van een nieuwe verkeersweg rond de stad. WESTDORPE. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde onze dorpsgenoot F. Pluijm voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur. ZUIDDORPE. Tentoonstelling. Aan de door de Duiven Maat schappij „De Herleving" geves tigd bij de heer R. Dankaert ge organiseerde tentoonstelling na- door J. S- FLETCHER Vertaling van: angelica VAN HEST 59) (Nadruk verboden.) H|j bracht hen langs het kerk hofpad naar een donker vertrek, ander in de toren, een kamer waar hij blijkbaar zijn schop, hou weel, t>1 anken, touwen en andere benodigdheden bewaarde, die hij gebruikte om de laatste woning van de doden in orde te brengen. En daar wees hij op een karton nen doos, die achteloos wegge worpen lag op een oude houten tafel. Een verkreukeld stukie schrijfmachinepapier lag ernaast. „Ik kreeg die doos met de krans erin, met de morgenpost," zei hij. „En die brief lag boven óp de krans met een postbewijs van vijf shilling eraan vastge speld. U kunt'lezen wat erop staat het is in drukletters." Smith nam het papier op en las de getypte boodschap. „Wil de doodgraver te Lynne deze krans op het graf van John Kesteven leggen?" „Natuurlijk staat er niet bij," merkte de doodgraver op, „waar het vandaan komt." Smith nam de deksel van de doos op, dat was in ieder geval iets. De deksel droeg een gedruk te label Hetberton, bloemist, Gloucester Road S W. Hij wend de zich met een blik tot Styler. „Mijnheer Tress is zeker bij de begrafenis geweest?" vroeg hij, toen hij de toren verliet. Mijnheer Tress en twee van zijn bedienden, mijnheerde butler en de knecht," antwoordde oe doodgraver. „Niemand anders, behalve al die nieuwsgierige ga pers." „Mijnheer Tress is zeker weer naar Lynne Court gegaan?" zei Smith. „Hoe lang geleden?" „Neen mijnheermijnheer Tress Is - naar Londen aegaan antwoordde de doodgraver. Kij en zijn knecht Fowler gingen di rect na de begrafenis regelrecht van het kerkhof naar Londen. Ik hoorde vanmorgen dat zij weg waren; Lvnne Court wordt een poosje gesloten. Er blijft alleen wat personeel, twee of drie man." „Is juffrouw Tress dan ook weg?" vroeg Smith. „Ik zag jufrouw Tress met een paar verpleegsters vanmorgen door het dorp gaan met de klei ne jongen," zei de doodgraver. „Er is niemand van de familie hieralleen de butler Moun tain en de bedienden." Smith en Styler liepen het kerkhof over. Toen ze onder de poort stonden, keken zjj elkan der aan. „Hetherthon, bloemist, Glou cester Road," zei Smith. „Ver geet dat niet Styler." Styler knikte alsof htj zeggen wilde dat die waarschuwing over bodig was. „Dicht bij Gloucester Road zag ik juffrouw Broek het huis bin nengaan, waar ook mevrouw Ren ten lafer kwam," zei hij .Precies," bevestigde Smith. „Bin daarom zullen we daar In de buurt eens een paar inlichtingen gaan vragen. Styler, laat ons naar de stad teruggaan: er Is tier niets meer te doen, daar de familie Tress verdwenen is. Ik zal me door de chauffeur naar het station laten riiden; iij houdt je zeker bij je motor. Vanavond zullen we rusten... kom morgen men 100 duiven deel, welke wer den gekeurd door de heer R. v. d. Vcke te Zaamslag en de uitslag hiervan is als volgt: Oude doffers. 1. F. Herman, 2 A. Thiron, 3. J. Block, 4. C. van Hoecke, 5. M. Scholder Jonge doffers 1. C. van Hoecke, 2 A Thiron, 3. R. de la Ruelle, 4. Jul. Belaert, 5 R. Dankaert. Oude duivinnen. 1. F. Herman, 2. F Herman, 3. A. Steel, 4. Jos. Belaert, 5. R. Dankaert. Jonge duivinnen. 1. Steel, 2. C. van Hoecke, 3. A. Hommel, 4. R. de la Ruelle, 5. M. Scholder. Ds. F. W. J. van der Poel gaat heen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft aan Ds. F. W J. van der Poel, predikant bij de Ned Hervormde Gemeente te Zierikzee, met ingang van 1 Juli emeritaat verleend. Ds. Van der Poel Is reeds 40 jaar predikant. De voormalige candidaat van de progressieve partij voor het presidentschap, Henry A. Wal lace, heeft er op aangedrongen direct alle Marshall-hulp voor Nederland te staken. De order van de Verenigde Na ties tot staken van het vuren noemde hij een „schijnheilige, weloverwogen oneffectieve maat regel". Wallace beschuldigde de Ver enigde Staten er van een groot deel van de verantwoordelijkheid voor de Nederlandse schandelijke aanval op de Indonesische Repu bliek te dragen. De Marshall- steun, die „ogenschijnlijk opgevat wordt tot versterking van de de mocratie, wordt gebruikt voor verdere exploitatie", aldus Wal lace. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft op grond van rap porten van waarnemers ver klaard, dat eenheden van de Is raëlische vloot Woensdagnacht de Palestijnse kust in de buurt van Gaza hebben beschoten. De woordvoerder zeide, dat er geen rapporten ontvangen zijn over verdere activiteit en dat de sitatie „rustig" is. Een Israëlische militaire woord voerder heeft Woensdag de aan de gang zijnde gevechten in de Negeb „zuiveringsoperaties" ge noemd, die plaats vinden op Is raëlisch grondgebied. De activi teit op de grond en in de lucht duurde voort, zo voegde hij hier aan toe, maar op kleinere schaal. De Israëlische strijdkrachten had den „gevangenen en hult" ge maakt. Irak hervat strijd In Palestina De Iraakse premier, Mogahim Patsjatsji, verklaarde: „Het Iraakse leger heeft de strijd in Palestina aan de zijde van dc Egyptische strijdkrachten hervat. De Iraakse regering heeft een verzoek van Brigade-Generaal Wiliam Riley (het hoofd van de staf van waarnemers der V. N.) om een permanent bestand te aanvaarden van de hand gewe zen". Hij voegde 'hieraan toe, dat hij nog hoop had, dat er overeenstem ming zou worden bereikt over een verenigd opperbevel over het Arabische leger. De premier legde deze verkla ringen af tijdens een demonstratie van studenten, die geëist hadden, dat Irak de strijd zou hervatten „om Palestina te redden". aan het station Gloucester Road bij mg, om tien uur." Toen stapte Smith in de auto terwyl hij over de krans van vio len nadacht. Elr was toch Iemand, een hij of een zij, die verdriet ge voeg had over John Kesteven om een paar bloemen te zenden om die op zijn eenzaam graf te leg gen. Maar wie? Zouden ze door die bloemen niet belangrijke din gen te weten kunnen komen?" „En ais er wat belangrijks is," peinsde hg, toen hij, in de trein naar Londen zat, „zal het toch raar moeten lopen als Styler en ik het niet te weten komen. EéD ding is zekerdie krans vio len kwam niet van Tress of zijn familie." Intussen voelde Stvler, dat hij een opfrissing verdiend had en hij bedacht, dat een stevig maal hem zou opknappen, als hij nog naar Londen moest rijden. Hij ging weer terug naar de herberg vast besloten daar te eten en te drinken. Op weg daarheen kwam hij de inspecteur van nolitle uit Lynne tegen, die herkennend glimlachte toen hij hem zag. „Nog altijd aan het rondkij ken?" merkte hij op. Hij wist wel dat Styler en zijn patroon Israelltlscke troepen Egypte binnengevallen T De Britse afgevaardigde Harold Beeley deelde de Veiligheidsraad mede, dat volgens telegrammen van de Britse ambassade in Cairo Joodse troepen zich thans op Egyptisch gebied bevonden. In de telegrammen werd, zo zei de Beeley verklaart, dat Joodse troepen thans minder dan 10 km van de Egyptische stad ER Arisj verwijderd waren. Beeley voegde er aan toe, dat Engeland van me ning was, dat een definitieve na leving van het bestand een nood zakelijke stap voer een wapen stilstand en voor het sluiten van een definitieve regeling. De Egyptische ambassade te Parijs verklaarde Woensdagavond nog geen bericht te hebben ont- \angen, dat Joodse strijdkrachten Egyptisch gebied hadden- betre den. Volgens de op het Foreign Office te Londen ontvangen be richten zouden de Israëlische troepen, die Egypte zouden zijn binnengekomen, zich op ongeveer 170 kilometer afstand van het Suezkanaal bevinden Bij het Suezkanaal zijn nog steeds, vol gens de bepalingen van het Brits- Egyptisch verdrag van 1936, Brit se strijdkrachten gestationneerd. De inval in Egyptisch gebied zou uitgevoerd zijn door een pa trouille van dezelfde samenstel ling: als die, welke enige weken geleden op Transjordaans gebied doordrong. Een en ander schept een pro bleem voor Groot-Brittannië dat volgens de alliantie van 1936 militaire hulp moet verlenen aan Egypte, wanneer dit land door een invasie wordt bedreigd. Naar verluidt heeft Egypte tot nc»g toe niet om Britse hulp verzocht. Bij Johnson City in Teneseee (V.S.) is een tweemotorig passa giersvliegtuig, met een twintigtal passagiers aan boord, veronge lukt, enkele minuten nadat het gestart was voor Cincinnati. Nader wordt gemeld ,dat geen der passagiers letsel heeft beko men. Men noemt thans zekere namen in verhand met wijzigingen in de Britse regering, welke op handen zouden zijn. De Minister van ver dediging, Alexander, zou mis schien een andere functie krijgen en mogelijk opgevolgd worden door Lord Douglas, die als lucht- m aarschalk Sir Sholto Douglas, destijds opperbevelhebber was van de Britse strijdkrachten in Duitsland. Ook wordt in verband mét eventuele opvolging van Alexan der de naam genoemd van Earl Mountbatterü, thans vlagofficier te Malta. Er zal voorts een nieuwe par lementaire secretaris benoemd worden ter vervanging van John Belcher, die onlangs in verband met het onderzoek naar beweer de corruptie is afgetreden. Lord Douglas heeft te Auck land (N'ieuw-Zeeland) verklaard, dat hij niets over kabinetswijzi gingen heeft gehoord. „Ik geloof niet, dat er in dit bericht enige waarheid schuilt", aldus Lord Douglas. TERNEUZEN. Kaartcmpetltle. De op 26 Dec. gehouden kaart- competitie, bij G. y d. Acker, had de volgende uitslag: le De Blaaij; 2e Fr. Eeckman; 3e Joh. de Rijk; 4e P. v. d. Velde; 5e H. van Grembergen; 6e L. Perdaen; 7e Kino; 8e Ph. van Grembergen; 9e J.' Dhert; 10e A. Eeckman. amateurs waren in zijn eigen vak J-Iebt u wat nieuws gehoord?" /Niets, alleen maar dat Ttckell dood Is," antwoordde Styler. „O dat wisten wg vanmorgen al." merkte de Inspecteur op. ,/Dat spaarde het ophangen na tuurlijk. Hij zou In ieder geval zijn opgehangen „Hebt u Iets gehoord?" vroeg Styler. De Inspecteur zag de vrager van het hoofd tot de voeten aan. Eerst leek hij zeer officieel; toen ontspanden zich zijn trekken. „Och, lk kan het wel vertellen," zei hij. „Ik denk, dat we allen In hetzelfde schuitje varen... alleen hebben wij om zo te zeggen, recht om erin te zitten en u en uw patroon niet. Uw patroon is advocaat, nietwaar? Juist, dat hoorde ik hij het vooronderzoek. Ilc weet niet of wij meer hebben gehoord dan u. Maar we hebben een kleinigheid ontdekt, die mis schien van nut kan zijn. Eén van mijn mannen vond het op een pad dat naar de open plek in het bos je vo-rde, waar het lichaam van Kesteven lag." t (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2