Kerstboodschap van Z. H. de Pans IE BLOEDWRAAK Jg :0ER LIEFDE Rechtszaken Uit de Provincie Opruimings- en suppletie regeling textiel GEREF. KERKEN. Sdng van de Informatie aan de Veilighei daraad gehinderd. Vol ledige rapporten hebben de leden bijna dagelijks bereikt. De heer Van >yen merkte op, dat de lOde.ieiiagen van Cochran in de Laad wenden geciteerd als rap porten van de Commissie. Daar- ,ilt moest hg de conclusie trek ken, dat het Amerikaanse lid competent werd geacht, de aan wezigen in naam van de Commis sie te ontvangen. Het was niet mogelijk geweest de Commissie 'an goede diensten tevoren van de Nederlandse actie in kennis te stellen, daai de beslissing daar toe niet vóór Zaterdagochtend genomen was. Vervolgens ging Dr Van Royen in op opmerkingen van vertegenwoordigers der Verenig de Staten. Het was niet Neder land maar de Republiek geweest, uia verdere politieke onderhan delingen onmogeijlk had gemaakt. Op de vraag van de Ameri kaanse vertegenwoordiger, waar om de Nederlandse regering de overtredingen van het bestand niet direct aan de Veiligheids raad heeft gerapporteerd, ant woordde de heer Van Royen dat partijen waren overeengekomen geen rechtstreekse rapporten aan de Veiligheidsraad te zenden, doch zich uitsluitend te zullen bedienen van de tussenkomst van de C. V. G. D. Het ongelukkige feit is, zeide de heer Van Royen, clat het overduidelijk is, dat de- Republikeinse regering niet in staat is geweest, een eind te maken aan de schendingen van het bestand omdat «Rj, die in het Republikeinse gebied deze schen dingen organiseerden, volkomen ongedisciplineerd waren. Er wa ren daarom geen andere middelen om aan de onhoudbare toestand een einde te maken dan die, ge kozen door de Nederlandse rege ring. De heer Van Royen legde er hierbij de nadruk op dat thans bet bloedvergieten veel minder is dan vóór 18 December, toen iedere week grote aantallen Indo nesische burgers werden ver moord. De heer Van iRoyen gaf een ster origineel antwoord aan de Indische vertegenwoordiger, die zich zeer scherp jegens Neder land had uitgelaten. De heer Van Royen citeerde n.l. een lange passage uit een redevoering, die de vertegenwoordiger van India enkele maanden geleden in de Veiligheidsraad heeft gehouden, toen de kwestie Hyderabad werd besproken en merkte op, dat dit eitaat uitstekend door hem had kunnen worden gebruikt, indien hij het woord „India" door „Ne derland" en het woord „Hydera bad" door „Republiek" verving. De heer Van Royen ontzegde met nadruk de C. V. G. D. het recht om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de verdere ontwikkeling der zaken. Is het, «o vroeg hij, in overeenstemming met het concept van goede dien sten? Is het in overeenstemming met de haar gegeven opdracht, als de C. V. G. D. instructies ont vangt om de feiten te onderzoe ken zonder de toestemming van de betrokken staat, en verant woordelijkheid neemt voor een in tern conflict in het gebied van een der leden van de V. N. Het S.U'woord op deze vragen moet duidelijk negatief zijn. De C. V. G. D. was door haar hoedanig heid en door haar opdracht niet- competent om een onderzoek in te stellen en verantwoordelijk heden op zich te nemen. De heer Van Royen waar- zchuwd er met de grootste na druk tegen de gevolgen van een tvvel tot terugtrekking van de troepen en dezelfde overweging die de Rasd er in Augustus 1947 toe gebracht hebben deze terug trekking niet ie bevelen, moeten thans in dezelfde mate golden. De leden van de Raad mogen biet voorbijzien aan de omstan- cigheden die in Indonesië bestaan. De ongedisciplineerde elementen, aie de huidige actie noodzakelijk maakten, zijn buitengewoon vlot. Een der voornaamste redenen met het nemen van represailles, voor de ontwikkeling was het feit dat de regering van de Repu bliek gebleken is onmachtig te zijn tegen de ongedisciplineerde legerbevelhebbers en om de ter roristische organisaties ertoe te brengen te voldoen aan de be velen der regering. Men kan zich voorstellen wat er zou gebeuren als op het ogenblik de Neder landse troepen uit de bezette ge bieden zouden worden geëvacu eerd, deze gevolgen zouden hope- oqs zim. Het is een feit dat de bevolking van deze gebieden uit drukking heeft gegeven aan de vrees, dat de veiligheid en be scherming die de Nederlandse strijdmacht biedt, zou worden teruggetrokken In het licht hier van waarschuwde de heer Van Royen de Raad tegen een actie die zeer ten nadele zou strekken van de doeleinden) welke doof de leden van de Raad worden na gestreefd. De heer Van Royen heeft voorts gezegd dat verschillende opmerkingen, die in het debat aan het adres van de Nederland se regering zijn gericht, te on waardig zijn en op een veel te laag peil stonden om door hem te worden beantwoord. Nadat de heer Van Royen zijn rede had beëindigd, kreeg de ver tegenwoordiger van de Republiek, de heer Palar, het woord en be toogde, dat zijn land niet gehol pen zou zijn met een order tot bet staken van het vuren, indien daarbij niet werd geëist een terugtrekken van de Nederland se troepen. Hij vroeg daarom de Raad met aandrang zowel de Amerikaanse als de Australische voorstellen aan te nemen. Vervolgens sprak de Belgische vertegenwoordiger de hieer Van Langenhove. Deze bracht op nieuw de competentie kwestie ter sprake. Hjj betoogde, dat aan de woorden van Dr. Van Royen op dit punt niet voldoende aandacht was besteed. De Raad moet zich aldus spr. niet compromit teren door uitspraak te doen over een zaak. waarover haar compe tentie niet vaststaat. Vervolgens betwijfelde hij of hier sprake was van een bedrei ging van de wereldvrede. In China is deze bedreiging zeker groter, ofschoon niemand van de aanwezigen die kwestie ter spra ke wil brengen. Zijn conclusie was, dat de Raad geen politieke beslissingen mag nemen. De Russische vertegenwoordi ger, de heer Malik, heeft nog medegedeeld,, dat de vertegen woordiger van de Oekraine, de heer Taraschenko, niet aanwezig kon zijn en de betekenis hiervan is. dat hij zich van elke stem ming dus moest onthouden. De afgevaardigde van de Sowjet- Unie deelde naar aanleiding hier aan aan de Raad mede, dat hy zyn inlichtingen had gekregen dat de vertegenwoordiger van de Oekraine niet in staat was, de vergadering van de Veiligheids raad bij te wonen, omdat de Franse autoriteiten hem het vi sum hadden geweigerd voor de reis naar Frankrijk. De Raad heeft de passage in de Amerikaanse resolutie, die terug trekking der troepen op de vroe- gerere posities eiste, verworpen met 5 stemmen vóór en 6 stem men blanco. Voor stemden: de Verenigde Staten, Columbia, Syrië, Enge-t land en China. De landen, die zich onthielden, waren: Canada, Argentinië, België, Franliryk, Sowjet-Unie en de Oekraine. De eis tot het stoppen der vijan delijkheden werd aangenomen met 7 stemmen en 4 blanco (Frank- door J. S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 56) (Nadruk verboden.) Styler dacht een ogenblik zwij- f nu hierover na. „We moeten dit niet vergeten, mijnheer," zei hij tenslotte, „dat Polbeck ons bekend heeft dat alles wat hij voor die geschiede- ais zcu krijgen, vijfhonderd pond fis." „Juist!" zei Smith. „Ui denk er precies zo over als jij Stvler. En morgen zal ik in die geest hande len." Ingevolge dit ttës'uit was Sm'th de volgende ochtend reeds aan het telegraafkantoor toen dit ge opend werd en vijf minuten over achten had hij een televram mar Darrell Tress verzonden, waarin hij hem vroeg of Darrell hem wil de machtigen om een paar hon derd pond uit te trekken in ver band met de Krsteven-zaak. Dar- rell's antwoord werd hem ge bracht toen hij en Styler aan het ontbijt zaten. Het was karakte ristiek, echt Darrell. Smith kon desnoods een paar duizend pond uitleggen; hij was buitengewoon verheugd dat Smith aan de zaak werkte. „Het is uitstekend Styler als ie zo'n jonge man achter de hand hebt, die geld bezit," merkte Smith droogjes op, terwijl hij Drrrell's telegram aan zijn klerk gaf. Nu kunnen we tenminste met onze vriend de zeeman praten. Zo ver ik kon nagaan aan het geen ik van kapitein Polbeck gis teren vernam, is hij iemand, die liever één vogel in de hand herft, dan tien in de lucht. We kunnen het in ieder geval prooeren." Een bezoek aan de plaatselijke kier van Smith in Londen en hij Dank, een telegram aan de ban- hsd 'en paar rieuwe honderd pond hilietten in zim hanppn lqn^ voor twaalf uur En om twaa.'f uur kwam kapitein Polbeck, die klaar was om zijn aandeel in het p'an ten uitvoer te brengen. Hij was n'et veTwond°rd to°n Smith en Stvler hem n^nr cm **usfig hoekje in hun hotel brachten en hem t-acteerden op rum en siga ren. Maar wei werd hri hoe lan ger hoe verbaasder toen Smith hem duidelijk en nauwkeurig vol- rjjk, België, de Oekraine en Rus land). De gehele resolutie is tenslotte met diverse wijzigingen aange nomen met 7 stemmen vóór en 4 hlanco (Frankrijk, België, de Sowjet-Unie en de Oekraine). De uiteindelijke tekst der reso lutie luidt thans: „De Veiligheidsraad neemt met bezorgdheid kennis van de hervatting der vijandelijk heden in Indonesië en nota geno men hebbende van de rapporten der C. V. G. D.; a. doet een beroep op (call upon) de partijen de vijandelijk heden onmiddellijk te staken; b. doet een beroep op de par tijen de president der Indonesi sche Republiek en de overige po liticke gevangenen, gearresteerd sedert 18 December j.l., vry te laten; c. draagt de C. V. G. D op volledig en dringend telegrafisch een rapport aan de Veiligheids raad uit te brengen over de ge beurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië zijn voorgekomen (1 geeft de C. V. G. D. op dracht ter plaatse te observeren en rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de uitvoe ring van het onder de paragrafen a en b geëiste." De Paus heeft Vrijdagmorgen een Kerstboodschap aan de „ge hele Katholieke wereld" uitgespro ken, welke via radio „Vaticaan" werd uitgezonden. „Ik verhef mijn vaderlijke stem", zo verklaarde hij, „aan het eind van dit jaar 1948, dat vol moei lijkheden voor Europa en de we reld was, om te zeggen, dat God's hulp vooral in deze tijd nodig is. Wij behoeven morele kracht, moed, een helder inzicht en open ogen". ,,Wij hebben behoefte aan het heer sen van waarheid op aarde, aan de opvatting van rechtvaardigheid en sociale orde, welke in overeen stemming- is met God's opvatting van vrede". „De grote beproevingen van de Kerk sedert de oorlog en de grote moeilijkheden, van het afgelopen jaar hebben voorbeelden van grote moed binnen de Kerk ten gevolge gehad. „De Kerk weigert een opvatting goed te keuren, vol gens welke de Staat absoluut autonoom is. Degenen, die bewe ren, dat voorbereiding voor een oorlog noodzakelijk is om de vrede te bewaren, brengen de vrede in gevaar. De Christelijke wil tot vrede wordt overal erkend. De Christe nen moeten er zich voor hoeden, dat prestige-kwesties tot een oor log of een oorlogsdreiging leiden." Het was de hoop van de gehele Christelijke wereld, dat de heilige plaatsen in Palestina onder een internationaal regiem zouden wor den gesteld. Indien zich een daad van agres sie voordoet, moeten alle landen zich verenigen om het slachtoffer te hulp te komen. Een passieve neutraliteit is waardeloos, deze kan slechts enig gevoel van isole ment bevorderen, waardoor de in dividuele staten in toenemende mate gedwongen worden het pad der bewapening op te gaan. De Christelijke wens tot vrede is onbestaanbaar met overwegin gen van nationaal prestige of eer, die gedoemd zijn tot oorlog te lelden. Alle wetsovertreders dien den te worden behandeld als schenders van de vrede en door de burgergemeenschap te worden uitgebannen. De spanningen wa ren in hoofdzaak te wijten aan ge brek aan wederzijds respect voor nationaal grondgebied en tekorten aan grondstoffen. De Paus vroeg zich af, waarom de emigratie van gens de wet, de eenvoudige waar heid vertelde. Zijn gezicht werd steeds langer toen hij begreep dat zijn kansen om op een gemakke,- lijke manier vijfhonderd pond te verdienen, steeds minder werden en eigenlijk al geheel verdwenen waren. Zijn groc werd koerd, zijn sigaar ging uit en hij keek de twee al te mooi geklede heren verontwaardigd aan. „Dat is een strop," zei hy met iets van wanhoop in zijn stem. „Ik. wou het kleine hui3je waarin ik woon, van die vijfhonderd pond kopen. Och, ik heb altyd wel gevoeld, dat er iefs gewaagds in dat zaakje stak. Het is afge lopen, hé. Dan kan ik u even goed vaarwel zeggen.',' „Nog niet, kapitein," zei Smith. „Neem een nieuiwp sigaar, vul uw glas nog eens, en kijk eens hiernaar." Hij hi ld de twee bankbiljetten voor Polbecks verbaasde ogen en de zeekapitein werd .hoe langer hoe meer verbaasd. „Die zijn voor u. als u ons wilt vertellen wat wij wensen te we ten." vervolgde Smith. „U bent immers-aan die lui niet gebonden. Vertel ons alles wat u weet iedere klinigheid over deze zeak en als u daarmee klaar bent zijn die bankjes voor u. Kyk Na de stemming over de reso lutie van Amerika heeft de Cana dese vertegenwoordiger de door hern aangekondigde resolutie in gediend met de volgende tekst: „De Veiligheidsraad draagt de Commissie voor goede diensten op zo spoedig mogelijk een rapport uit te brengen teneinde de Veilig heidsraad in staat te stellen te overwegen, welke practische stap pen de Veiligheidsraad kan doen met het oog op de bestaande situ atie in Indonesië, teneinde een spoedig herstel van vreedzame omstandigheden aldaar te verwe zenlijken". Hierop werden amendementen in* ediend door -Syrië, Australië, India en Amerika. Zowel de Canadese resolutie als de daarop Ingediende amende menten werden verworpen met 6 stemmen vóór en 5 onthoudingen. Door Syrië en Australië is ge vraagd, de Indonesische kwestie toe te voegen aan de agenda voor de zitting van de Veiligheidsraad op heden, waarin de Palestijnse kwestie aan de orde is. Hierover is nog geen beslissing genomen, doch de voorzitter deelde mede, dat alle hangende zaken automatisch op de agenda blijven. De gedelegeerden kunnen voor elke vergaüorirg behandeling van een der hangende kwesties voorstellen. gezinnen naar streken, waar zjj het voedsel kunnen vinden dat zij nodig hebben, niet wordt verge makkelijkt en waarom de uitwis- ling van grondstoffen niet van alle onnodige beperkingen wordt be vrijd. Onze gedachten, zo vervolgde de Paus, gaan met Kerstmis uit naar Palestina, waar, ondanks opschorting van de vijandelijk heden, de ware vrede nog niet is weergekeerd. In de periode van 17 t/m 29 Januari zal de detailhandel we derom gelegenheid krijgen, op punten gewaardeerde textielgoe deren puntenvrij of tegen ver laagde puntenwaardering, zulks •aar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een korting van minstens 10 op de verkoopprijs wordt toege past. De confectie-industrie en de groothandel kunnen in de periode van 3 t/m 15 Januari 1949 op ge- lyke wijze textielgoederen hun af nemers leveren, met dien ver stande, dat een korting van 6 "/o op de verkoopprijs moet worden verleend, terwijl op de factuur duidelijk moet worden vermeld: „Opruiming Januari 1949." De sectio Distex van het Rijks bureau voor textiel zal binnen kort aan alle ingeschreven hande laren de volledige voorschriften voor deze regeling toezenden, waarbij tevens zal worden mede gedeeld, welke puntenvergoedin- gen zullen worden verstrekt voor de opruiming, alsmede voor om- zet-verhoging. UITSPRAAK IN VOETBALPOOLAFFAIRES. De kantonrechter te Rotterdam beef Vrijdagmorgen uitspraak ge daan in de „voetbalpoolaffaires". De drie hoofdverdachten in deze zaken: W. G. (zeterspool), M. H. (strangpol), en M. A. van der A. (pari mutuel-pool) werden ver oordeeld tot vijf maanden hech tenis, waarvan 3V2 maand voor waardelijk; vijf maanden hechte- eens!" Hij iegde de biljetten op tafel en zette er een glas op. En Sty ler, die kapitein Polbeck oplet tend aankeek, zag dat zijn ogen begonnen te glinsteren. „Wel heren," zei hij, klaarblij kelijk zeer opgelucht, „dat is een mooi aanbod en ik neem het aan. Maar u moet niet al te teleurge steld zijn als ik u niet veel kan Vertellen. Ik zal u in ieder geval de waarheid vertellen." „Dat ls genoeg," merkte Smith op. „Meer hebben wij niet nodig." ..Kijk eens, het ging zo," begon Polbeck. „De laatste maal dat lk in Georgetown was, hetgeen on geveer vier maanden geleden is, maakte ik kennis met een vreem deling, die mijn gezelschap zocht in een herberg. Hij vroeg me of ik vijfhonderd pond wilde verdie nen. Natuurlijk wou ik dat. als het een eerlijke zaak was. Toen zei hjj dat het erom ging een Engelsman te helpen ontsnappen die onschuldig veroordeeld was in Frankrijk en naar de strafkolonie in Cayenne was gezonden...... levenslang." „Levenslang!" riep Smith uit. „Levenslang mijnheer. Em handelszaakje fraude of zo iets geen moord of geweldple- ging, anders zou ik me er niet nis waarvan drie maanden hech tenis waarvan drie maanden voor waardelijke en vier maanden hechtenis, waarvan een maand voorwaardelijk, alle met een proeftijd van 2 jaar. De hoogste boete n.l. f 4000 viel de aanlegger in de pari mutuel-pool, molenaar ten deel, terwijl de laagste boete 25 bedroeg. Alle straffen met een maand hechtenis voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. TEBNEUZEN. De ysbaan. Voor de Terneuzer.se ijssport- liefhebbers zag het er dit seizoen niet zo bijzonder rooskleurig uit. Niet alleen, dat de vroegvre Ijs baan nabij de Middensluis docrr de aldaar plaats vindende werk zaamheden kwam te vervallen, ook van de „Vest" is door het l'eit, dat er niet voldoe"de water staat, voorlopig geen gebruik te maken. Het valt daarom toe te juichen, dat op initiatief van de heer A. L. Thomaes, met medewerking van de Waterleiding Maatschappij en het bestuur van de tennisclub „Animo", op de banen van deze vereniging een up-to-date inge richte Ijsbaan kon worden inge richt, waarvan tot nu toe door de vele schaatsliefhebbers een dank baar gebruik werd gemaakt. O.l.v. de heren Thomaes en Hen- örikse wordt deze baan telken male volgens een bepaald systeem besproeid, waardoor men voort durend over een vrijwel volmaak te baan beschikt en waarbij uiter aard de gevaren voor een nat pak, verraderlijke scheuren enz. zjjn uitgesloten. Bovendien heeft men in de on middellijke omgeving de beschik king over een verwarmde „con sumptietent" met kleedkamers en toiletten, is er muziek en last but not least des avonds verlichting, waardoor Temeuzen er op kan hogen thans ge meest modem In gerichte ijsbaan van Zeeland te bezitten. Noors stoomschip vlot gesleept. Het Donderdagavond nabij Borssele omhoog gebaren Noorse stoomschip „Sneland" is Zondag morgen om 9.20 uur met behulp van de sleepboten „Adriën Let- zer", „President John P. Best", „Walvis", Sirius", „Energie", „Directeur Buleke" en „Maas", nadat een klein gedeelte van de lading, pl.m. 350 ton, was gelost, vlot getrokken en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. HOEK. Filmvertoningen. Door de medewerking van het gemeentebestuur zijn op de Gem. Gehoorzaal reeds een paar maal door de „Bio-Ondememing Zee land" filmvertoningen gegeven. Het ligt in de bedoeling van de ondernemer om de twee weken vertoningen te komen geven. Dat hiermede in een reeds lang be staande behoefte wordt voorzien, behoeft niet vermeld te worden. WALSOORDEN. Amerikaans stoomschip gestrand. Het Amerikaanse stoomschip „Joshua Thomas" van de rederij „Coastwise Line" te San Francis co, groot 7176 ton, komende van Norfolk en bestemd voor Antwer pen is gisteren bij Walsoorden gestrand. Sleepboten uit Terneu- zen en Antwerpen zijn uitgevaren om assistentie te verlenen. Beroepen te Hemrik (FV) Ds. F. M. Verveen te Hoek. mee bemoeid hebben, zelfs al was hij onschuldig veroordeeld, wat waar kan zijn, maar ook wel niet waar kan zijn. Maar daar die man dat vertelde en het over een Engelsman ging en Cayenne een andere naam is voor de hel, stem de ik toe. Toen vertelde hij mij Lyzonderheden. Hij zsi dat er in Engeland machtige en invloed rijke personen waren, die het nodige geld bii elkaar konden brengen, namelijk drieduizend pond. Ik zou voor tussenpersoon moeten dienen en het geld naar Georgetown moeten brengen. Hfl wilde weten of er hier een plaats was, waar ik de agenten van die Engelsen kon ontmoeten om het geld in ontvangst te nemen. Daar ik in het dorpje woon waar u gisterenavond was, snelde 'k „De Koning van Denemarken" voor als een geschikte plaats en radat ik data en uren had uit gerekend. vertelde ik hem, dat ik er iedere avond tussen twaalf en 18 Mei van dit voorjaar zou zijn. Iedere avond ben ik er ge wéést en gisterenavond kwam vdat is alles wat lk werke lijk weet," besloot kaoifein Pol beek. naar de bankies kükende. „Meer weet ik tenminste niet." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2