D sfcrwa&wjsssf De ïredeboodschaj j Kerkdiensten Humor en tragiek op een Emigrantenschip VirscMI n» Electriciteltsgebruik Oipfarine ,4 Nieuw Sportterrein te Terneuzen KERKNIEUWS Rechtszaken P. Z. E. M. UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS Ziekte in 't gezin r»E BLOEDWRAAK I DER LIEFDE De Belgische grensarbeiders aan Frans-Belgische grens Lovett over stopzetting E. G. A. hulp aan Indonesië Brandstoffenkaart TA 806 en TB 806 bewaren Levenslang voor Woudenberg Dubbele extra-rantsoenen voor Stolpe „West-Europa als eersis verdedigingslinie" i erecblgesteld Tojo c.s. i ECA-toewijzingen voor Nederland Militair toestel neergestort jr'X Leeft de vrede van Christus in een hart, dan kan het zeggen, zelfs in uiterlijke onvrede: ,,Heer, wanneer Jk U heb, vraag ik niet naar hemel en aarde". Tegen de achtergrond van de klaarheid en de vrede In de Kerstboodschap tekent zich alle menselijke onvrede, verdeeldheid, ellende en nood, dubbel duidelijk At en klaagt ons aan. Onze aar de is geen woning des vredes. De ongestoorde vrede behoort tot de hemel en niet tot de aarde. Maar do<~r Christus ka.'. het hart hier vrede vinden. Niet uit i.chzelf, maar door Gods onver sierde barmhartigheid en in Zijn dienst. Heeft iemand in zijn hart en in zijn leven Gods macht er varen, te doen wat onze gedach ten en onze getpden te boven gaat, heeft iemand Gods vrede, die alle verstand te boven gaat, ontvangen, dan gelooft hij in de overwinning van de Vredevorst. Vrede in het hart, de voor waarde voor vrede oP aarde, kan alleen komen als wij vertrouwen, ondanks alles vertrouwen, op Gods liefde, en daarnaar leven, Hem danken en loven, ««gehoorza men en dienen. Lof en dank en heerlijkheid Zij der hoogste Majesteit, Die in 't ongenaakbaar licht Zijnen zetel heeft gesticht; Eeuwig blijde henielkoren! Zingt een nooit gezongen lied, Zingt het wonder nu geschied, Jezus, Jezus is geboren. Aarde, zing des Hoogsten lof, Nimmer hadt gij schooner stof: Hij verscheen, der vaadren [wensch, t Woord wordt Meesch, Gods [Zoon een mensch; Wat geluk heht gij verkregen! 't Zaligst heil, den waren vree Brengt u Jezus' ko-mste mee, Aarde, juich om dezen zegen. Prof. Nathan Söderblom. «ATERiOAG 25 DECEMBER. (Eerste Kerstdag.) Ned. Herv. Kerk. 4» Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennlngs; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hoek: 10 u. Ouderling Vergouwe; 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Her mant des; 4 u. Ds. W. L. Her- manides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 3.30 u. Kerstfeest. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. Scholten; 5 u. Kerstfeestviering van de Zondagsschool. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Talma 5 u. Kerstfeest Zondagsschool. Geref. Kerk. Terneuzen: 10 u. Ds. H.. Pestman. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Zoutespui: 10 en 2.30 u. de heer J. Snoek, van Nieuweroord. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 en 2.30 u. Ds. J. ten Hove; 4.30 u. Kerstfeest- viering. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravanswaay. Geref. Gemeente. natste uren schreven de veroor deelden hrieven aan hun vrouwen rn gezinnen en namen afscheid nan elkaar. De Boeddistische priester hield een godsdienstoefe ning. I Tojo verstrekte aan de Boed distische priester die hem in zijn laatste uren bijstond, een bood schap voor de wereld, om mede leven en een beter begrip te heb ben voor de volken van Azië. Tojo beweerde dat slechts be trekkelijk weinig leden van bet Japanse leger en van de vloot aansprakelijk waren voor gruwe len tijdens de afgelopen oorlog. „Het Japanse volk is niet wreed" vervolgde Tojo en hij vroeg de wereld sympathie te tonen voor de gezinnen van de Jananse oorlogsdoden. Tojo verklaarde verder dat het hem speet niet alleen de gehele verantwoordelijkheid voor de oor log te hebben kunnen nemen, zon der anderen hierin te betrekken; hij zeid.i verheugd te zijn, dat de Keizer van blaam was gezui verd. Tenslotte zeide Tojo nog te ho pen dat de Russen spoedig de verscheidene honderd duizenden apanners, die zij nog krijgsge vangen hielden, naar hun vader land terug zouden zenden. overeenkomst bussen België en f'raiikrijk gesloten, volgens welke de arbeiders hun loon mochten meenemen, met uitzondering van de bonus van 20 procent, die zij ontvingen met het oog op de de valuatie van de Franse franc. De arbeiders nu achten de bonus een onvoldoende vergoeding. Hoek: 9.30 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30 en 1.30 u. lees- dienst. Oud-Geref- Gemeente. Terneuzen: 9.30 en 2 u. Ds. A. de Reuver. Booms-Katholieke Kerk- Terneuzen: 5 u. Nachtmis; 7 u. 2e drietal H.H. Missen; 9.15 u. 3e drietal H.H. Missen; 4 u. Plechtig Lof. Leger des Hells. 6, 10 en 7.30 uur samenkomsten; 2.30 uur Kinderfeest. ZONDAG 26 DECEMBER. (Tweede Kerstdag.) Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 u. Ouderl. Ver gouwe. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete kouw; 4.30 u. Kerstfeestviering Zondagsschool. Hulst: 2 u. f>3. W. L. Hermanides Sas van Gent: 10 u. Liturgische d'enst; 4 u. Kerstfeest. Philippine: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Sluiskil: 10 u. D3. J. van der Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u. Ds. W. L. Her manides, van Hulst; 2.30 u. Ds. J. Scholten. Zaapnslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma; 2.30 u. de heer H. C. Heij- boer. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Gouvée. Hoek;. 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen, Terneuzen; 10 u. Ds. H. Pestman, 3 u Da. J. J. Ritsema, van Zaamslag. i0 en 2.30 u. de heer J. Sno-ek, van Nieuweroord. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. 1. v. Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. CShr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u, lees dienst. Oud-Geref. Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H Terneuzeu: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. 10 en 8 uur samenkomsten, 6.A uur openl., Nieuwstraat. MAANDAG 27 DECEMBER. Geref. Gemeente. Axel: 6 u. Ds. W. de Wat, van Middelburg. Ongeveer 60.000 Belgische grensarbeiders die dagelijks in Frankrijk gaan werken hebben besloten hun negen dagen oude staking voort te zetten. Zjj gingen in staking, zo tekent Reuter hierbij aan, omdat zij slechts de helft van hun loon in Eelgische francs mochten omwis selen. Enige dagen geleden werd een Ondanks deze uitlegging van Lovett, aldus seint Reuter uit Washington, interpreteert men aldaar welhaast eenstemmig de actie van de E. C. A., als een vorm van economische pressie op Nederland, teneinde de Neder landse houding ten opzichte van de kwestie te doen veranderen. Woensdagavond laat werd naar aanleiding van de berichten over de stopzeting van Marshall-hulp aan Indonesië van officiële Neder landse zijde aan het A.N.P. mede gedeeld, dat daaromtrent nog slechts persberichten binnenkwa men. Noch van de zijde van de Amerikaanse -ambassde in Den Haag, noch van <je zijde van de Nederlandse ambassade in Was hington is op het departement van buitenlandse zaken te 's-Gravenhage een officiële mede deling terzake ontvangen. Men drukte er verwondering over uit dat de plaatsvervangend secretaris van staat hierover op een persconferentie medeaeimg. zou hebben gedaan voordat d' Nederlandse regering hieromtrent olficieel is Ingelicht. landse Sluis fr. 150.000 heeft op gebracht. Dit bedrag zal op 8 Januari 1949 In de vorm van ge schenken aan de inwoners van Sluis worden overhandigd. Bij deze gelegenheid zullen eveneens meer dan 300 paar lakens en meer dan 300 wollen dekens aan de inwoners van het geteisterde Sluis worden uitgereikt. ZAAMSLAG. Uitvoering. Door de muziekveren'ging „De Volharding'', zal op 28 en 29 Dee. een toneeluitvoering worden gege ven op de bovenzaal van de heer R. J. van de Veke. Opgevoerd zal worden het toneelstuk ,,'t Lied van Moeder". Gezien de grote be langstelling- van vorige jaren, be loven het nu ook weer een paar drukke dagen voor „De Volhar ding" te worden. GOES. Woning door brand verwoest. Een felle brand heeft gister avond de woning van de familie Kuyper aan de Kleine Kade te Goes verwoest. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat van de inboedel niets gered kon worden. Je brand ontstond doordat een kind een petroleum-kackeltje -mver stootte. In een oogwen. stond het huis in lichter laaie Cok in de gang ontstond brand daar de heer Kuyper trachtte he kacheltje naar buiten te dragen waarbij hij brandende ol'e morsfe De hevig ontstelde ouders ren den naar buiten en sleurden twe' van hun drie kinderen mede. Ir de voorkamer zat echter nog een baby in een kinderstoel. De agent van politie De Kok, die dit ver nam, drong met levensgevaar het perceel binnen en wist de kleine met stoel en al het huls uit te dragen. Daar de motor-wagen van de brandweer uitviel, moest in het begin water gegeven wor den via de waterleiding Toen de motor-wagen weer begon te spuiten, mocht het blussingswerk r.iet meer baten. Het perceel is geheel uitgebrand, waarbij ook de bewoners al hun lijfgoed of kleding kwijt raakten. De belen dende percelen konden behouden blijven. GEREF. KERKEN. (Onderh. Art. 31 K. O-) Bedankt voor Bunschoten-Spa kenburg door Ds- D. Zemel te Axel. De man, die in Juli j.l. een zelfgemaakte bom boven het hoofdkwartier van de V. N. te Lake Succes uitwierp, Stepnen Supina, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 148 dagen, de tijd, die hij in de gevangenis had doorgebracht. Hij werd na uitspraak van het vonnis vrijge laten. Tijdens het proces ver klaarde hij, dat hij de V. N be wust wilde maken van de behoef te aan wereldvrede. Flierefluiters; 7.30 Kerstbood schap; 8.00 Nieuws; 8.05 Kerst klokken; 8.06 Metrop. orkest; fc.35 Een winteravondsprookje; 3.50 Promenade-orkest; 10.35 Hoorspel; 1100 Nieuws; 11.16 Gram. Zoals gemeld, ligt het niet in het voornemen de brandstoffen- distributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Even min is het mogelijk reeds thans te beslissen, of in het volgende stooAseizoen de brandstoffen kun nen worden vrijgegeven. In ver band hiermede vestigt het Cen- de traal Distributiekantoor er aandacht op, dat de brandstoffen- gen naar iuêeale lec kaarten TA 806 en TB 806 niet j eenders, radio s en illegale Bijzonder Gerechtshof Middelburg. Voor het Bijiz. Gerechtshof te Middelbura verscheen de 32-jari- ge A J. Klooté te Goes, die ge- HILVERSUM. H: 8.00 Nieuws; durende de Duitse overheersing 1.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws; de adiudant van Jan Dekker was 10.00 Hoogmis; 11.30 Hoorncon- en mede door zijn arrogant op- eert; 11.50 Kinderkoor; 12.15 KI treden door de Zeeuwse bevol- van Beeck; 12.55 De zonnewijzer; kin" ten zeerste was gehaat. I 1.00 Nieuws; 1.25 Muziek; 1.56 R°eeds in 1935 was hij tot de Philh. Orkest; 3.10 Piano-kwar- N S B. toegetreden en toen hij tet; 3.55 Er is een kindetje ge in Mei 1940 als sergeant-fourier beren; 4 25 Voordracht; 5.00 te Nederweeri gelegerd was, IKOR; 6.00 Kerstwtjdlngsdiensl trachtte hij de daar gestelde 6.30 Kerstliederen; 6.45 Gram.; wachtposten over te halen niet 7.00 Ned. Kamerkoor; 7.30 Nws; op de Buitsers te schieten als 7.45 Orgelspel; 8.00 Nieuws; deze binnendrongen, daar het toch S.05 De gewone man; 8.12 Kerst een hopeloze s:rijd was. Later mis in Europa; 8.20 Lichtbaken werd hij aldaar op een boerderij 8.50 Oratorium; 10.15 Het stro in aangetroffen waar hij bezig was het licht; 10.45 Avondgebed; een witte vlag te maken. 11 00 Nieuws; 11.15 Amusements- Na Doile Dinsdag was hij uit orkest. Goes gevlucht en heeft toen als commandant van de Landwacht te Lunteren tal van huiszoekin- onderduikers, geheime de daarop nog voorkomende bon nen zorgvuldig moeten worden bewaard. tuur verricht. De Procureur-fiscaal eiste tegei hem een gevangenisstraf van T jaar. Blijft zo veel mogelijk uit de aren 7 tot 9; U tot 12 en 16 tot 18 uur TERNEUZEN. Stoomschip gestrand. Nabij Borssele Is een stoom schip gestrand. Het is vermoede lijk het Noorse s.s. „Sneland 1", komende van Narvik, bestemd voor Antwerpen. Dit schip is van de rederii R. Amlie en Co A/S, thuisbehorende te Haugesund en groot 7254 bruto-registerton. Sleepboot-assistent e is vanuit onze haven en uit Walsoorden vertrokken. N«d. Ver. van Huisvrouwen- Maandag j.l. hield de Ned. Ver. van Huisvrouwen haar traditio nele Kerstavond in de bovenzaal van hotel „des Pays-iBas". Aan ds versiering van de zaal was gro te 'zorg besteed; lange tafels ston den gedekt met witte lakens, waartegen het frase dennegroen en de rode tafelversiering fleurig afstaken. Na de opening door de presidente en het gemeenschappe lijk zingen van het „Stile Nacht", konden de aanwezigen genieten van het voortreffelijke viool- en D anospel van de heer en mevrouw Veldhuijzenvan Essen, die ver schillende werken van grote mees ters ten gahore brachten. Hun spel werd afgewisseld door voordracht van mej. Kriegsman. Uit de ademloze stilte, waaron der zij het mooie Kerstverhaal „Compas" van Willem Kramer voorlas, bleek hoe zij haar toe hoorders wrist te boeien. Ook het hu'svrouwenkoor was weer present en zong enkele oude meerstemmige Kerstliederen. In de pauze werd een verloting ge- De meesten kennen hem beter als de boerenvader: kapitein G. H. Visser, die met de „Kota In- ten" menige Fries en Brabander naar Canada bracht en nu pas is teruggekeerd van een reis met emigranten voor Zuid-Afrika. Deze gezagvoerder zit altijd boor devol verhalen en daarom hebben wij hem hij zijn thuiskomst in zijn hut opgezocht. „Niet altijd is het louter humor of gijn, die we beleven" zei hij. „Soms is er weemoed of een tikje tragiek in ogenschijnlijk grappige voorvallen en dan zou je eerder een traan dan een lach willen zien." „Er was op deze reis een zeer cud echtpaar, hij 86, zij 80 jaar. Ze emigreerden van hun laatste duitjes, om toch nog even wie weet hoe kort nog maar te midden van hun kinderen te kun nen z(jn, die al lange jaren in dat vreemde land waren. Maar in de tropische wateren kon de oude baas, die aan chronische bronchi tis leed, het niet goed bolwerken Hü kreeg het zo te kwaad, dat- opneming in het hospitaal aan boord het enige middel was. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" nemen houden, waarvan een deel der op brengst bestemd was voor de'Ni- win. Onderwijl genoten de leden van de aangeboden tractatie, in de vorm van chocolademelk met be schuitjes. De avond werd geslo ten met een Kertswens van de presidente. Technische Hogeschool- Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi- c\aatsexamen vliegtuigbriuwkun- dig ingenieur de heer C. W. J. van Koppen, alhier. KOEWACHT. Overgeplaatst. De heer A. Ligthart, ambte naar der Inv. en Ace. alhier werd overgeplaatst naar de gemeente Enkhuizen. MIDDELBURRG. Directeur P.Z-E.M. overleden. Op bijna 64-jarige leeftijd is te Middelburg- overleden de heer J. Slooves, directeur van de Pro vinciale Zeeuwse Elïctric'teits Mij. De heer Slooves werd op 26 Dec. 1885 te Winkel (N.-H.) geboren.. Hij kwam in 1910 naar Zeeland, waar hij aanvankelijk werkzaam was te Vlissingen en later te Mid delburg. In 1922 werd hij be noemd tot directeur van de mid dengroep van de Prov nciale Zeeuwse Electriciteits Mij. en op 1 Juni 1936 werd hij directeur. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. SLUIS. „Knokke helpt Sluis". Het comité „Knokke helpt Sluis" meldt, dat de ingestelde hulpactie ten bate van het Neder- De gewezen leider van het Ne derlandse arbeidsfront J. H. Wou denberg, tegen wie op 13 Dec. j.l voor het Amsterdamse Bijz. Ge rechtshof de doodstraf is geëist, is Donderdagochtend veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In de sententie wordt onder meer overwogen, dat het verweer van verdachte, als zou hij geeri bewerking aan de vijand verleend hebben, moet worden verworpen. Verdachte beeft geheel vrijwillig medege werkt aan de maatregelen van de vijand, die tot doel hadden elke vorm van arheidsverstoring tegen tc gaan. Verdachte heeft een on gekend grote bereidwilligheid aan de dag gelegd en is in zijn propa ganda, vooral in zijn radio-rede voeringen met zeer grote sluw heid te werk gegaan, waarhij hij zich niet „Aljmast 60 jaar zijn we geen nacht van elkaar gescheiden ge weest", klaagde zijn trouwe ega. „Leg me in het hospitaaL bij m'n man, anders overleef ik het niet" nep zij uit. „Ik heb", zo vertelde de boeren vader, „deze aandoenlijkheid we ten te waarderen en bij hoge uit zondering aan het verzoek vol daan. Gelukkig is de man latei' opgekanpt." „Tragi-eomlsch was het geval met het veertje", vond kapitein Visser. „Van de bijeengeschraap te restjes van hun geld had de 80-jarige vrouw een hoedje ge kocht met een paarse veer erop. Dit hoedje was haar trots, maar toen ze 't even op een stoel had gelegd, was iemand erop gaan zitten. De veer scheen onherstel baar geknakt en de hoed was finaal uit zijn fatsoen. Iedereen had meelijden met het oudje, dat uren lang de tranen liet rollen. Leden van de bemanning hebben daarop allerlei kunstgrepen uit gehaald en ten slotte het hoedje •weer als nieuw afgeleverd. Wat was ze dankbaar. Om herhaling van het gebeurde te voorkomen, heeft de scheepsdokter de hoed In zijn medicijnkast opgeborgen.' „Toen ten slotte", zo vervolgde kapitein Visser, „het schip in Zuid-Afrika al bijna tegen de wal schuurde het trouwe echtpaar gearmd op het dek stond en op de kade „de kinderen" ontdekte, werd de emotie de oude man te machtig en viel hij flauw." „Maar dat was spoedig ver holpen", besloot de gezagvoerder, „het weerzien was aandoenlijk". Rillerig? Verkouden? Neem: M BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP, 20 TABlETTENè 75 ZATERDAG 25 DECEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Kerstklokken; 8.17 Sopraan en Kamerork.; 9.00 Gedichten 9.45 Geestel. leven; 10 00 Kerst verhaal; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Tussen kerk en wereld; 12.00 Kerstklokken; 12.16 Stafmuziek; 1.00 Nieuws; 1.30 Om en om; 2 00 Klankbeeld; 2.40 Bezinning; 3.00 Brieven aan iedereen; 3 30 4.00 Philh. Ork.; ZONDAG 26 DECEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuiws; S.16 Gram.; 8.40 Intermezzo; 915 Kerstliederen; 10.00 Voordracht; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Orgel; 12.00 Musicorda; 12.30 Zondag club; 12.40 A Ceremony of Ca rols; 13.00 Nws; 13.15 Carillon- concert; 13.30 Elven afrekenen heren; 13.40 The Avroleans; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Radio Philh Orkest; 15 30 Filmpraatje; 15.46 Ik zou zo graag; 16.30 Sport; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Nieuws; 18.00 Ned. Strijdkr.; 19.00 Kerkdienst; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportage; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymn.; 23.15 Maar jij, vrouwtje, weet jij nog?; 22.00 Cabaret; 22.30 Zang en piano; 23 00 Nieuws; 23.15 The Skymasters. HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 De Wognummera; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gloria in Excelsis Deo; 12.15 Apologie; 12.40 Lunchconcert; 1.00 Nieuws; 13.25 Verv. Lunchconcert; 13.60 'Piano; 14.15 Opera; 15.50 Gram.; 16.10 Sport; 16.25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Cantate; 18 60 Orgel; 19.20 Gram.; 19.30 Nws; 19.45 Kareol Septet; 20.05 De ge wone man; 20.12 Uit en thuis; Kerstmis 1948; 4 45 Muziek en zang; 5.15 Vrede op aarde- 6.00 Nieuws; 6.30 Ned. 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond- Strijdkrachten; 7.00 De jonge I gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De 400 inwoners van het dorp Stolpe, dat na drie jaar bestuur door de Franse autoriteiten te Berlijn aan de Sovjets is terug gegeven, zal dubbele extra-voed selrantsoenen voor Kerstmis krij gen. Het met Britse vergunning verschijnende blad „Sozialdemo- krat" meldt, dat zij rozijnen, ge droogd fruit, snoep en koffie zul len ontvangen, het extra-rantsoen dat In de Westelijke sectoren is toegewezen. Tegelijkertijd meldt het met Sovjet-vergunning verschijnende blad „National-Zietung", dat de heeft ontzien om de rSovjetzone tarwe, bloem en snoep als extra-Kerstrantsoen zal ont- door J- a- fletchbh rechten van arbeiders, die weiger den zich bij het N. A. F. aan te sluiten als vervallen te verklaren. Het Hof heeft zeer ernstig over wogen, de door de Procureur- Fiscaal geëiste doodstraf uit te spreken, doch meent, dat gezien het feit, dat het door verdachte gestelde doel ln slechts zeer ge ringe mate is verwezenlijkt te kunnen volstaan met levenslange gevangenisstraf en ontzetting alt de openbare rechten voor de duur van het leven. Naar aanleiding van het Reu-v terbericht omtrent er n verklaring van de Belgische Minister van Defensie, over „West-Europa als eerste verdedigingslinie" heeft de correspondent van het ANP te Brussel zich in verbinding ge steld met het Belgische Ministe rie van Landverdediging. Door dit Ministerie wordt met nadruk het bedoelde bericht van Reuter tegengesproken, volgens hetwelk de Belgische Minister van Defen s'e zou hebben verklaard, dat West-Europa bij een eventueel conflict de eerste verdedigings linie zou worden. Kapitein C. J. H. Wijker van de 8150 ton metende „Ridder kerk", een Nederlands schip, dat op het ogenblik voor Brisbane ligt, heeft de eerste prijs van zes duizend Australische ponden (48.000 gulden) gewonnen in de loterij van Nieuw-Zuid-Wales. Kapitein Wijker, die zijn laatste reis maakt, heeft sedert 1928 op Australië gevaren. VOETBAL- Zondag 26 December. EERSTE KLASSE DISTRICT IV- BW—TSC: TWEEDE KLASSE. DISTRICT IV. Tweede Klasse B. VlissingenDe Zeeuwen. 35) Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) Nadat de veroordeelden ver nomen hadden, dat het Ameri kaanse oppergerechtshof hun zaak niet opnieuw zou berechten ver zochten zij ieder een uur met een Boeddistische priester alleen te moeren zijn. Toio verzocht de priester om Japans voedsel op zijn laatste dag inplaats van de normale Amerikaanse legerrantsoenen hetgeen ingewilligd werci. In ue „Pas op, Styler," fluisterde Smith. „Je kunt nooit weten wie hier buiten loopt. Toch moeten we praten. Nu we die vent gezien hebben, wou ik maar, dat we in Weymouth zaten." „Dat is gemakkelijk genoeg, antwoordde Styler. „Rij terug op tig rijden. Zoals u zegt, je kunt nooit weten hoeveel oren cr hier zijn en bovendien is dit nu niet bepaald een uitgezocht en aange naam plekje. Trouwens, we heb ben hier alles gedaan wat nodig was." 'ihruggaan naar Weymouth leek het beste te zijn en SmTh begaf rich weer naar je herberg, maak te een verontschuldiging tegen ar herbergierster, betaalde haar, pak te z(jn weinige eigendommen bij elkaar en ging naar de weg, waar Styler met zijn motor bezig was. Een uur later waren de twee in een slaapkamer in een rustig ho tel Ze hadden de benodigdheden voor 75ic)i staan voor Tiet maken i van een slaapmuts en hun beider hersenen hielden zich bezig met het probleem van het ogenblik. „Styler," zei Smith, „dit is toch niet wat we dachten. Het is geen kwestie van het helpen ontsnap pen van een gevangene uit de Portland gevangenis. Het is on getwijfeld wel iets dergelijks, maar het gaat langs heel andere lijnen en heeft een andere kleur en be tekenis. We mogen ons goede ge sternte wel danken, dat kapitein Polbeck overal zo kalm en een voudig is ingelopen Wat denk je t nu toe van de geschiedenis?" Dat er een plan is om een En gelsman ergens vandaan hier te brengen; dat iemand drieduizend pond wil hebben voor zijn aandeel in de zaak; dat Polbeck vijfhon derd wil hebben voor zijn moeite," antwoordde Styler. „Verder ben ik niet gegaan... kan ik niet gaan mijnhêër." „Ik bsn verder gegaan." zei Smith. „Volgens mij is het dit. Die Folbeck is blijkbaar eigenaar va: W. Z-VLAANDEREN.. Biggenprijzen week van 20 tot en met 25 Dec. 1948: 6 tot 8 weken 50; 810 weken ƒ50 to,t 60. Ofschoon Terneuizen op velerlei terrein zeker niet achter is bij welke andere gemeente van ge lijke omvang ook, heeft de bevol king toch altijd nog enkele on vervulde wensen. Eén daarvan is het verlangen naar een behoorlijk gelegen en goed geoutilleerd sportterrein. Tot nu toe was de situatie zó, dat alleen de plaatselijke voetbal club over een enigszins geschikt eigen terrein beschikte, terwijl andere verenigingen, welke open luchtsporten beoefenen, aangewe zen waren op het H. B. S.-sport terrein. Dit schitterend in de kom van de gemeente gelegen terrein was echter nu eenmaal voor de H.B..S. bestemd en niet altijd beschikbaar voor andere doelein den. Zoals echter te voorzien was, kon dit terrein niet blijvend voor 'sportterrein in gebruik blriven daarvoor ligt het teveel in de di recte omgeving van de plaats,i waar Terneuzen bezig .is de no dige huizen te laten houwen. Ten slotte blijkt nu echter, dat het niet voor huizenbouw zal worden bestemd, maar dat hierop het nieuwe Protestantse (Ziekenhuis zal verrijzen. Een verzoek aan Domeinen tot verkoo-p van djt terrein is door de Ziekemhuisver- eruging reeds ingediend, terwijl aan de gemeente eveneens reeds is verzocht afstand te willen doen van de erfpacht. Uit dit alles vloeit echter voort, dat de gemeente Terneuzen, op v.'ie de verplichting rust de in- (mididels tot Lyceum omgezette, H. B. S. een sportterrein ter be schikking te stellen, moet om zien naar een ander daarvoor ge schikt terrein Het oog is nu ge vallen op het z.g. Westelijk Bol werk bij de Nieuwe Sluis, en in de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad is besloten aldaar een nieuw sportterrein aan te leggen. Met de Domeinen is overeenstemming verkregen en alt werk zal reeds deze winter als DUW-object worden uitge voerd. Ook zal dit terrein van een behoorlijk kleedlokaal wor den voorzien. Maar, al gaat het hier dus hoofdzakelijk,, althans oorspron kelijk, om de aanleg van een sportterrein voor het Lyceum, de opzet is ditmaal anders dan bij het terrein aan de Emmalaan, Was men vroeger zonder meer afhankelijk van de medewerking van de Reetor van het Lyceum hierover overigens niets dan lof als men dat terrein voor andere sportgebeurtenissen wilde benutten, met het nieuwe terrein aan het Westelijk Bolwerk gaat dit anders worden en blijkt het Gemeentebestuur hier meer arm slag te hebben gehouden, zodat nu voor alle verenigingen de mo gelijkheid is geschapen op dit terrein hun sporten te komen be oefenen. Hoewel dit nog slechts een vrij bescheiden begin ia, is men dus in Terneuzen bezig de sportparkkwestie op te lossen! Slechts één ding in deze is te betreuren, en wel, dat dit nieuwe sportveld vrij ver uit de bebouw de kom komt te liggen en boven dien in een richting, welke totaal tegengesteld is aan die, waarin de stad zich uitbreidt. Uit uiteenzettingen in de reeds genoemde gemeenteraads-verga- d'erlng is echter gebleken, dat aanleg in de Oesterputten, die in het uitbreidingsplan als recrea tie-terrein zijn aangewezen^ te duur zou zijn geworden. We ne men dit natuurlijk gaarne aan, maar zijn er toch ook van over tuigd, dat zeer vele ingezetenen, ondanks de meerdere kosten, aan leg in de Oesterputten zouden hebben geprefereerd. Misschien was een (bescheiden toegfn wel mogelijk geweest en nu het ter rein aan het Westelijk Bolwerk er eenmaal komt, zal het weer zoveel te langer duren eer het plan Oesterputten (met inbegrip van een zeebad tot uitvoering zal komen. Van uitstel komt nu e.pnmaal meermalen afstel en dat zou in dit geval toch zeker te betreuren zijn. een handelsschip, een klein schoe- nertje, denk ik, waarmee hij op geregelde tijden reizen maakt naar West-Indië, Barbados, Trinidad, Tobago enzovoorts en naar Geor getown. in Brit» Guiana. In Brits Guiana, Styler, houd dat vaat! Wat weet je over Guiana?" „Niet veel, mijnheer, behalve dat het in Zuid-Amerika ligt," ant woordde Styler. „Maar vóór mor genochtend weet ik er meer van, Is er hier in de stad tenminste een openbare leeszaal li." Ik weet er wel genoeg van om ons vanavond bezig te houden.' merkte Smith op. „Guiana is het grootste land op de Noord-Oost kust van Zuid-Amerika. Het i: verdeeld wat de Euroi>ese lan den aangaat tussen Engeland, Holland en Frarkrtjk; er is dus Brits Guiana en Frans Guiana. Nu is Georgetown de hoofdstad van Bnts Guiana het is een vrij grote plaats en een haven var enige betekenis. Maar George town gaat ons niet aan, behalve rat het de haven is, waar Polbeck ciieiemand... aan boord wil nemen. Wat ons aangaat if Frans Guiana, waar die 'emand vandaan moet komen. Weet je, waarom Frans Guiana ons we aangaat?" Woensdag heeft de E.C.A, aa»- koopmachtlgingen voor Nederland bekend gemaakt tot een bedrag van 547.000 dollar, n.l. oliekoeken en -meel voor aankoop In ds V.S. in het vierde kwartaal van 1948 105 000 dollar, veevoeder voor aankoop in Latijns Amerika in het vierde kwartaal van 1048 200.000 dollar, huiden en vellen voor aankoop in Latijns Amerika in het eerste kwartaal van 1949 226.000 dollar, idem voor aankoop in het tweede kwartaal 16.000 dol lar. De E.C.A. heeft Woensdag medegedeeld, dat besloten is de verwezenlijking uit te stellen van haar plan een beroep te doen op de buitenlandse scheepvaartmaat schappijen voor het vervoer van Marshall-goederen uit de Ver. Staten naar Europa, indien de Amerikaanse lijnen hun tarieven niet verlagen. „Op het ogenblik,,, niet", ant woordde Styler. „Dan zal ik het je vertellen. Lat, en de geheimzinnige persoon die er vandaan moet komen, gaan ons aan omdat Frans Guiana. Styler» de Kolonie is, waarheen onze bureu van do andere zijde van het Kanaal hun gevangenen zenden, die een lange straftijd lebben. Dus begrijp je het nu?" „Dan is die iemand waarschijn- liik een Franse gevangene!" riep Styler uit „Juist, mijn zoon! Een Franse gevangene en waarschijnlijk een aie voor een ernstig misdrijf ach ter slot en grendel zit. Ik weet er genoeg van om je te vertellen, dat de Franse Regering proeven nam met dwangarbeiders in Guia na. Dat haalde niet veel uit, maar nog altijd worden er gevangenen naar Cayenne gezonden en naar een paar eilanden ln de buurt De beroemde Kapitein Dreyfus werd er gevangen gezet op het beruchte Duivelseiland. Als ik dat alles bedenk, Styler, dan zie ik de zaak als volgt. De betrok kene is een Franse gevangene..." „Kan wel een Engelsman zijn die in Frankrijk veroordeeld is," veronderstelde Styler. „Een uitstekende veronderstel ling, Styler... Dat zou best mo gelijk kunnen zijn. In ieder geval is het iemand, die in Frans Guia na zit opgesloten en oude kame raden in Engeland heeft, die er wat voor over hebben om hem weer in -vr-vjHeicl te zien. Ik deilli-, oat Kesteven een van zijn vrien den was en Tiekell ook. Ik ver moed, dat er daarginds waar schijnlijk in Georgetown, iemand woont, die de ontsnapping van die man kan bewerkstelligen en dat die man of die mannen in verbinding hebben gestaan met de vrienden hier. Polbeck is maar een tussenpersoon. En nu vraag ik me drie gewichtige dingen af: In hoeverre staat de moord op Kesteven ln verband met dit com plot, indien ze er al mee in ver band staat? De tweede is: heeft Samuel Pegge, alias Septimus Fhilcox er iets mee te maken? De derde is, hoeveel weet kapi tein Polbeek meer dan hij jou of mij verteld heeft? De eerste twee vragen kunnen we voorlopig laten rusten; de tijd zal onvoorwaarde lijk antwoord er op geven. Dc derde moeten we echter naderbij beschouwen." (Wordt vervolgd.) Officieel wordt gemeld, dat Donderdagmorgen in de omge ving van Magelang een Kitty- hawk-toestel van de militaire luchtvaart is neergestort. De be- stuuraer een ee rste-tult enant- vliegerwaarnemer, werd op Blag gedood. Waarschijnlijk zal in het ka der van een nieuwe leen- en pachtwet 3 milliard dollar toe gekend worden aan de Europese landen, die het Pact van Brussel hebben ondertekend en aan Ca nada, in het kader van het Atlan tisch Pact, teneinde hun strijd krachten van een moderner uit rusting te voorzien, zo verneemt het Frans persbureau in welin gelichte kringen te Washington. Woensdag heeft een menig te van verscheidene duizenden personen de centrale bank te Sjanghai bestormd om te pogen goudharen en zilveren dollars te kopen. Bij deze run kwamen zes mensen om het leven. Het bank gebouw is thans door bereden politie en militairen met gevelde bajonetten afgezet.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2