DE REACTIE BIJ ONZE ZUIDERBUREN UIT DE PROVINCIE HE BLOEDWRAAK |J DER LIEFDE DE REBERINfiSVERKLARING Nederl. legercommuniqué te Batavia Republkeinse regering In ballingschap in India? Verloop der zuiveringsactie Soedirman gevangen genomen Afkondiging voorlopige regeling van bewind In Indonesië Verklaring premier van Pakistan Hevige sneeuwstorm boven New-York Aail de Regeringstafel hadden gistermiddag veertien Ministers plaats genomen. De banken der afgevaardigden waren nagenoeg alle .bezet. De gereserveerde tri bune, de loges waarin o a. aan wezig waren de Vice-President van de Raad van State, Jhr. Mr. P.. Beelaerts van Blokland en enige leden van de Eerste Kamer -en de publieke tribune waren geheel gevuld. Toen de Minister-President met de voorlezing der verklaring be gon, viel er st lte in de zaal; met grote aandacht werden zijn woor den gevólgd. Met rustige stem, nu en dan vrij snel, las Dr. Drees de Regeringsverklaring voor. Toen hi'" geëindigd had werd er van de publieke tribune geroepen: „Weg met de koloniale oorlog: wij willen vrede." De tribune werd daarop ont ruimd. De beraadslagingen over de Re geringsverklaring ving gister avond om acht uur aan. Volgens een gisteren te Bativia uitgegeven legercommuniqué zijn in de eerste 36 uur van de actie tqgen de Republiek Indonesia aan de zijde der Nederlandsche strijd krachten zes doden gevallen en acht man gewond. In het commu niqué werd geen gewag gemaakt van verliezen aan Republikeinse zyde. Het communiqué bevestigde de gevangenneming te Djogjakarta mn Generaal Soedirman, de op perbevelhebber van het Republi keinse leger, en maakte melding van de inneming van Poeworedjo, een kleine plaats op ongeveer zes tig kilometer ten Westen van Djogja. Deze plaats was onder weinig tegenstand" ingenomen. Er werd geen gewag gemaakt van actie op andere fronten en er werd niet toegegeven, dat do Nederlanders gebruik maakten van zware wapenen of luchtbom bardementen, zoals van sommige zijden was gemeld. In het Communiqué werd ver klaard, dat een Catalina-vlLgtuig, dat Zondag op het vliegveld bij Djogjakarta is buitgemaakt, had moeten dienen voor evacuering van de Republikeinse regering, van welke de meeste leden Zon dag werden gevangengenomen Het communiqué bevestigde dat de Catalina door een Amerikaanse piloot werd bestuurd, en verklaar de, dat de andere 3even personen, die zich aan boord bevonden, zes Republikeinse officieren waren en een Indonesische tweede-piloot. Hoewel de gebeurtenisen in In donesië nog geen aanleiding heb ben gegeven tot enige officiële actie, meent men in politieke kringen te Nieuw-Delhi dat de regering Nehroe zich gaarne ae- ooord zou verklaren met het voor stel een uit geweken Republikein se regering te Nieuw-Delhi te vestigen. De Indonesische „am bassadeur" tn deze stad, die mo menteel te Singapore vertoeft, wordt op korte termijn verwacht te Nieuw-Delhi, waar hij overleg Belgische persstemmen over de actie van Nederland in Indonesië. De meeste Belgische kranten publiceren de berichten over de Nederlandse zuiveringsactie in In donesië Maandagmorgen op de voorpagina, doch onthouden 2peh in het algemeen nog van commen taar. De politieke redacteur van de onafhankelijke „Nat'on Beige", Mason de Fernig, die in 1945 en 1947 enkele maanden in Indonesië verbleef, schrijft o.a.: „De Neder landse Regering heeft in de afge lopen maanden blijk gegeven van een bijna bovenmenselijk' geduld in de onderhandelingen met Soe- fcamo. Thans is aan dft geduld «en einde gekomen". Na een be- •cliouwing over het verloop der gebeurtenissen, die tot de geno men actie aanleiding zijn geweest, stelt Mason de Fernig de onmacht der Republikeinse autoriteiten in het licht dér gebeurtenissen, die aanleiding zijn geweest tot de mi- fifoiro. npt'ip Schijver verwacht een heft'ge reactie van de zijde van de U.N.O. als gevolg van liet militaire op treden van Nederland in Indone sië, temeer daar deze organisatie veel van haar autoriteit heeft verloren. Het is volgens Mason de Fernig vrijwel zeker, dat India en Paki- «tan zich solidair zullen verklaren met. Indonesië, hetgeen de lucht- verbinding tussen Nederland en Indonesië aanzienlijk zal bemoei lijken. Tenslotte vraagt schrijver si oh *af waarom door d'e Veilig heidsraad een verschil wordt ge maakt tussen het optreden van. de Franse en Engelse troepen in Tndo-Clv'na en MalaVka en dat van de Nederlanders in Indonesië, aangezien de strijd, volgens hem, tegen dezelfde elementen gaat. De Kathol'eke Nieuwe Gids noemt de hervatting yan de poli tionele actie een zware klap voor door J* S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 52 (Nadruk verboden.) Hextall ging weg en dineerde ■ergens anders, daarna gmg" hij naar huls en luisterde naar het verslag van de waarnemer, die gedurende zijn afwez'gheid voor patiënten had gezorgd. En in do loop van de avond kwam Sty er onverstoorbaar en vol vertrouwen als altijd bii ham. „Ik ben haar gevolgd,' ze' Styler toen hij en Hextall alleen waren. „Ze heeft een hele tijd over haar diner gedaan! Maar ze kwam tenslotte toch, nam een taxi en reed naar een huis m Kensington. En ze was neg n et lang binnen, toen er een tweede taxi voorreed, waaruit... mevrouw Renton stapte. Dus is er een tweede schakeitje aan de ketting gevoegd, dokter en we zullen öat zaakje moeten onderzoeken als mijnheer Smith en ik terugkomen uit Weymouth." hoofdstuk; xviii. De zeekapitein. Tegen zonsondergang de volgen- Nederland. Het blad wijst erop hoe groot de moeilijkheden zijn geweest, waarmede Nederland tijdens de onderhandelingen heeft moeten kampen en hoe, telkens wanneer de Republiek een con cessie deed, zulks slechts in schijn geschiedde. „De Nederlandse Reger'ng", al dus het blad „heeft alle mogelijk heden uitgeput om tot een verge lijk te komen". Volgens De Nieuwe Gids kan nu reeds gezegd worden dat de ontwikkeling in China ten zeerse de houding van de Westelijke wereld zal beïnvloeden met be trekking lot de militaire actie op Java. Het communistische blad „Le Drapeau Rouge" betoogt dat dé Benelux-combinatie thans haar ware gelaat toont, door het voe ren van een imperialistische oor log. De redenen, die de Neder landers opgeven voor het ontkete nen van de actie noemt het blad „klassieke kapitalistische voor wendselen". De „Drapeau Rouge" beschuldigt Spaak ervan Nederland milli oenen ter beschikking te hebben gesteld, waarmede d'e militaire campagne in Indonesië thans wordt gevoerd. „België en Nederland", aldus het blad, „marcheren in déze kolo niale oorlog hand in hand". Het socialistische blad „Le Peuplé' stelt in het licht, dat de berichten over het hervatten van. de militaire actie op Java in Bel gische arbeiderskringen grote ver rassing heeft gewekt. Het blad is van oordeel, dat zo spoedig mo gelijk een einde gemaakt moet worden aan het bloedvergieten en een accoord gesloten moet wor den, dat voor de gehele wereld aanneembaar is. „Daar Nederland deel uitmaakt van de Benelux", aldus het blad „heeft België er direct belang bij, dat het Indonesische probleem snel, doch met de grootste recht vaardigheid, wordt geregeld". zal plegen met de Indonesische voorman, Abani, die op dit ogen blik te Calcutta verblijft, en gene raal Kwadir, de Republikeinse ge zant te Kaboel. Deze drie perso ren zouden de kern vormen van een regering waarbij zich enkele uit Indonesië ontsnapte politieke leiders zouden voegen. de dag stond een klein, stevig heertje met een gouden bril, die een pet met oorkleppen droeg en een tweed pak van een druk pa troon met vrolijk gekleurde kou sen en buitengewoon opzichtige lsge schoenen, een schetsboek in de ene ha.nd houdend en een ver kleurde groene parapluie in de andere, op de rand van een rots aan de kust van Portland. Bene den hem lag het grijze water, dat zich uitstrekte in een baai, van Portland naar de mond van. de Exe en die weinig door schepen werd bezocht; aan z'n rechterhand lagen de rotsen en hooglanden van Dorset. Deze. die uitrezen boven de schelpenrijke rotsvlakte die het volk de Chesilkust noemt, waren hoe langer hoe minder te onderscheiden, nu het daglicht overging in schemering en de eer ste schaduwen van de nacht. Achter de eenzame figuur rezen de gebouwen op van de Portland gevangenis. De gehele wereld weet, dat op dit schiereiland een van de grootste gevangenissen van Engeland staat. Niet zo be kend, behalve bij toeristen, is het fét, dat de dicht bevolkte, nijve re kleine dorpen en steden in deze streek liggen. Smith was albekend met het land. Hij had het meer dan eens met vacanties doorkruist en de vervelende, lan ge en stoffige weg afgereden, die va.-i het vaste land naar het oude eiland van Vindil's gaat, dat Van officiële zijde wordt ge meld, dat Solok, in midden Su matra, gelegen op 25 km van het Sinkarakmeer, door de Nederland se troepen is bezet. De Nederlandse mariniers, die Zondagmorgen op de Noordkust van Java zijn geland, staan thans aan de rand van Tjepoe. De Nederlandse troepen hebben Toeren, 24 km ten Zuid-Oosten van Malang, bezet. De commandant van het Indo nesische Republikeinse leger, Ge neraal Soedirman, is, volgens Maandag te Batavia ontvangen Nederlandse berichten, te Djogja karta gevangen genomen. In Staatsblad No. I 544 van Maandag is afgekondigd het Ko ninklijk besluit van 14 December 1948, houdende voorlopige rege ling van het bewind in Indonesië. De premier van Pakistan, Lia- quat All Khan, heeft Maandag verklaard, dat hrj diep teleurge steld is over de ongelukkige ont wikkelingen in Indonesië, omdat deze een reeds gecompliceerde zaak zeker nog moeilijker zouden maken. Hij vertrouwde, dat de Veilig heidsraad directe en effectieve maatregelen tot oplossing van het conflict zou nemen. Een hevige sneeuwstorm joeg Zondag over New York, de tem1- peratuur was één graad onder nul. De sneeuwstorm woedde de ge hele dag met onverminderde kracht door en nam in de loop van de avond nog in hevigheid toe Deskundigen voorspelden dat de sneeuwlaag 50 cm hoog zou wor den. De scheepvaart in de haven van New York was bijna geheel stil gelegd. 94 Vliegtuigen, welke van het La Guardia-vliegveld' hadden moeten vertrekken, stegen niet op; ook 33 trans-Atlantische vluchten konden niet doorgaan. Gemeld wordt dat het vervoers- stelsel in de stad op normale wijze werkte. De sneeuwstorm van Zondag kwam bijna een jaar na de zware sneeuwstorm, waarbij New York. onder een sneeuwvracht van 65 cm werd bedolven, waardoor het vervoer in de stad gedurende da gen werd stilgelegd. Nader wordt nog gemeld, dat de sneeuwstorm over een gróót ge deelte der Oostelijke 3taten heeft gewoed. De gemeentelijke autori- titen van New York hebben 6090 man gemohtiliseerd, teneinde de verkeerswegen vrij van sneeuw te maken. tegenwoordig bekend is onder de nieuwe naam Portland en deze naam zelfs aan een hertog geeft. Hier huizen heel wat schipbreu kelingen van het leven, die wach ten, tot hun mesdaden geboet zijn. Smith kende de geschieden s van het eiland vanaf de tijden, dat het bewoond werd door de oude Balearen, de steenslinge raars. Hij had al beroemde plaat sen bezocht: de bron van Fortu- na de Dodenmansbaai, het Pijl en' fboog-kas teel en Pennsylvania. En dikwijls had hij halt gehou den om de bdrden te lezen, die overal in die uitgestrekte woeste landen staan en waarop alle boe ten en straffen te lezen staan, die hen wachten, die iets doen om gevangenen te laten ontsnap pen uit die grote hoge gebouwen op de rotsen. Een van die borden was juist achter de plaats waar hij stond. Hij wendde zich om en las de waarschuwing vóór de zon geheel wegzonk achter de heu- vel3 van Devonshire in d'i- verte. De aankondiging wis duidelijk genoeg. Het hord wendde zich tot de „vrije mensen", dus sche nen er in de ogen van de auto riteiten slechts twee soorten mensen te bestaan: zij d.e veilig binnen de muren van de Portland Gevangens zaten en zij die daar niet zaten. Zulke vr. y mens.' werden ervan verwittigd dat iedere poging om gevangenen te EXAMEN COUPEUSE. Bij het te Eindhoven gehouden examen slaagden voor coupeuse de dames: T. Wolfert—Lensen en J. Hamelink te Axel; T. de Putter te Hoek; J. Hillaert te West- dorpe en L. van Laeren te Koe wacht; en voor de begincursus: G. Bakker, D. Bakker, T. Buter en M. van Tatenhove te Terneu- zen. TERNEUZEN. Kazan, de speurhond. Een bewoner van de Baandijk c!eed Zaterdag bij de gemeente politie aangifte van een onge'- wenst nachtelijk bezoek aan z'n kippenhok, waardoor de kippen familie was verminderd. Met assistentie van de spèur- hondgeleider en zijn trouwe vier voeter Kazan toog men op onder zoek uit. De voetsporen by het kippenhok waren blijkbaar voor Kazan voldoendë, want direct ging hij op stap en dat hij op het goede spoor was, bewezen de kip- penveren die hier en daar op de door Kazan aangeduide weg la gen, en uiteindelijk tot eindpunt had een buitenlands stoomschip in bet Dok. Door de politie werd aan boord een onderzoek ingesteld, doch zij Ion tenslotte niet zeggen: Kip, ik heb je. Naast het stoomschip zag één der agenten echter een kip in het water dryven en daar zonder twij fel de kip wel een andere bestem ming zou hebben gehad, werd zij opgevist en moest Kazan maar uitmaken wie plots geen liefheb ber van een kippenboutje meer was. De bemanning werd nu ver zocht een persoonlijk voorwerp op de grond te leggen en weldra la gen tal van messen, sleutels, enz. naast elkaar en volgde men met spanning de speurcapaciteit van de politiehond. Na eerst de kip besnuffeld te hebben, toog hij aan de blijkbaar voor hem gemakke lijke arbeid en paJkte uit de ver zameling een bos sleutels van de tweede hofmeester. Nogmaals werd een andere proef genomen en weer wees de kond een voorwerp van dezelfde persoon aan. Na de derde ronde bleef er voor de tweede hofmees ter - niet veel anders meer over dan de gepleegde diefstal beken- Den en de schade vergoeden en zal hij het voortaan wel uit zijn hoofd laten om te Terneuizen zich wederrechtelijk iets toe te eigenen. De kapitein en de overige be manning hebben een mooie de monstratie bijgewoond van Kazan, over wiens verrichtingen zy, met uitzondering wellicht van de 2de hofmeester, vol lof waren. AXEL. Kerstsamenkomst van Platte landsvrouwen en Meisjes. De afdeling Axel gaf Vrijdag j.l. weer blijk van grote activiteit; een 60-tal vrouwen had aan de oproep van het bestuur gehoor ge geven, wel eenbewijs dat deze sa menkomsten in de afgelopen ja ren in de smaak gevallen zijn. jEn ook nu zijn de dames niet teleur gesteld. Het was voor de vice-presidente ongetwijfeld een aangename taak, de vele opgekomenem van harte welkom te roepen, een welkom dat vooral gold voor mevr. Huijs- manGriep, die op zich genomen had het programma voor deze avond te verzorgen. Het bleék al vlug, dat het be stuur een goede keus had gedaan; mevr. H. wist de hele middag met haar Kerstverhalen en declama ties te boeien en de sfeer te scheppen, eigen aan het Kerst feest, welke versterkt werd door helpen ontsnappen, als een mis daad zou worden beschouwd en dat de misdadiger niet on borg tocht kon worden vrijgelaten, maar dat de wet, als hij gepakt werd, hem. stevig zou vasthou den tot hij zou zijn veroordeeld. Maar er waren ook flinke troost prijzen voor die „vrijen". Als een vrij iemand toevallig zo gelukkig was om kleren, brie ven of geld te vinden, waarvan verondersteld kon worden, dat „ij waren achtergelaiPii om de ontsnapping van gevangenen te bevorderen en hij bracht zulk geld, of brieven of kleren naar de autoriteiten, dan zouden deze hem belonen... tenzij hij ervan veVdacht werd en dit ook bewe zen kon worden, dat hij in samen werking handelde imet iemand, die een dergelijke ontsnapping wenste te bevorderen. Daarom had het Smith altijd toegesche nen, dat je voorzichtig moest zijn als je Porland doorkruiste, om niet te worden aangezien voor iemand, die er op uit was om een d'ef, een frauduleus promotor of een andere misdadiger te bevrij den, die voor vijf, zeven of vijftien jaar is weggestuurd om stenen te kloppen. „Het zou best kunnen, dat Sty ler en ik in een dergelijk zaakie worden gewikkeld!" peinsde Smith toen hij zich weer land waarts wendde. „Als d'e hele geschiedenis niet zoiets betekent, het samenzingen van hakend* M minder bekende Kerstliedsre*. Ook het Meisjeskoor liet Blah niet onbetuigd en bracht enige liederen ten gehore, die met aan dacht werden aangehoord. Rn dan last, but not least gaf mevr. Van der Hooft ener haar steeds gewaardeerde bijdragen. Wij mogen hier wel verklappen, dat het materiële niet geheel werd verwaarloosd en dat de di verse lekkernijen ook gan» niet versmaad werden. Aan het slot bracht de presi dente der Z.P.M. hartelijk dank aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden meege werkt, in 't „bijzonder natuurlijk aan mevr. Huisman. Er waren eniige gasten, van welke zich enkele als Lid opgaven. RETKANCHEMENT. Ouderavend. Eind vorige week werd in de 0. L.-School alhier, een goedge slaagde ouderavond gehouden, waarvoor veel belangstelling be stond*. Nadat de voorzitster der oudercomimiss'e. Mevr. Zwier, een •bijzonder woord van welkom had gericht tot beida wethouders en de schoolarts Dr. Pels, uit Ter- neuzen, hield Dr. Pels een lezing over doel en betekenis van de schoolartsendienst. Deze lezing en ook het praatje van onderwijzer E. T. Klaassen over: „Onderwijsvernieuwing'', werden met aandacht gevolgd. De aftredende commissieleden 1. J. Leenhouts en Abr. Dierkx, werden bij acclamatie herkozen. Van de gedegenheid tot bezich tiging van het werk der leerlin gen werd een druk gebruik ge maakt. Tot slot werden nog en kele onderwijsfiims vertoond. SLUISKIL. Wit-Gele Kruis. Voor het Wit-Gele Kruis, afde ling Sluiskil, werd Zondagavond de film vertoond „Wit Wint". De heer Simoen opende de avond en wees op de belangrijkheid van deze film, die een beeld geeft van het werken van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrij ding der Tuberculose. In d'e film doet een Jongeman, K.L.M.-piloot, die door een ver onachtzaamde bronchitis in het sanatorium te Davos is terscht- gekomen, zijn verhaal, terwijl hij aan het schaakbord zit. Tenslotte wordt het spel gewonnen dooT wit De prachtige natuuropna men en de lieve huiselijke tafreel- tjes maken deze film tot een machtig propagandamiddel voor de bestrijding van deze gevaar lijke ziekte. De heer Simoen sprak een kort slotwoord, waarbij hij de dorps genoten dank zegde voor de tot nog toe verleende hulp en verder alle aanwezigen aanspoorde om alsnog mede te werken, opdat wij zo ver komen, dat deze ziekte geheel uit onze omgeving verban nen wordt. Hoewel op deze avond eigenlijk de jaarvergade ring zou worden gehouden, was besloten deze tot later uit te stel len. De heren De Waal en Graef- schepe werden Ibereid gevonden, de bescheiden van het Wit-Gele Kruis te controleren. ZAAMSLAG. GevonCou, Een 2akmes te bevragen bij Den Beer, R.ozemarijmstraat alhier. Te Pasoanivel nabij San Isidor, 25 km ten Noordwesten van Buenos-Aires, is een autobus met 45 inzittenden in botsing ge komen met .een trein, tengevolge waarvan 20 personen gedood en 25 gewond werden. dan ben ik een Hottentot.' Hij en Styler hadden reeds over legd, wat de werkelijke betekenis van het geheimzinnige kaartje kon zijn. Het sloeg ongetwijfeld op een samenzwering, waarvan, het voornaamste doel was een ge vangene te bevrijden, die nu bn- nen die hoge muren zuchtte. Hun theorie was, dat die gevangene, een vriend, misschien wel een gewezen compagnon van Keste- ven of van Tickeli was en dat Kesteven Tickeli geld had toever trouwd om het zaakje verder af te wikkelen. Het geld wat Tic- keil bij z!ch had was zeker be stemd voor het omkopen van be wakers, autoriteiten of... iemand anders. Als de ontcijferde kaart iets betekende, dan betekende het dat Tickeli, als agent één of meerdere personen moest ont moeten op een avond tussen de 12de en de 18de in de „Koning v'.rt Denemarken", teneinde de zaken te regelen. Het is nu de 15de de vijftiende Mei half tussen de be'de data in. En hoe wel Tickeli er niet was, waren Smith en Stvler er en op een heu veltje in het hoge land stond „De Koning van Denemarken". Alles was in orde; alles was klaar, be halve een d'ng, dat toch van groot belang was, nu Smith er over nadacht. Hij en Styler gis ten' alleen maar, van bijzonder heden wisten ze niets. (Wordt vervolgd). por

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2