UIT DE PROVINCIE DAMPQ Rechtszaken E BLOEDWRAAK OER LIEFDE Provincial© Staten van Zeeland Snuif en wrijf Waf op onze Bonnen Uïl «le VoIksverlcgenn)0evJiging Middagzitting der Tweede Kamer krijgen we De toestand in Costa Rica Ongeregeldheden In San Salvador Het transito-vervoer de Bizone naar ïn de Tweede Kamer is giste renmiddag- aan de orde gekomen het wetsontwerp betreffende in komen uit 's Rijks kas van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Neder landen. Het jaarlijks inkomen wordt daarin bepaald op 400.00C. De heer Gortzak (CPN) ver klaart het bedrag aan de hoge kent te vinden, een reden, waar voor zijn fractie haar stem niet aan het ontwerp kan geven. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen, met aantekening, dat de OPN-leden geacht willen worden te hebben tegengestemd^ De Tweede Kamer heeft voorts de behandeling van de begroting van bet departement van Onder- v ijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet. Minister Rutten beantwoordt de opmerkingen gemaakt bij de afdeling „lager onderwijs". Hij verklaart overtuigd te zijn van de ernst der situatie ten aan zien van het schoolruimtegebrek. De leuze, dat deze regering de voorkeur geeft aan kazernes bo ven scholen, wijst hij af. Spr. is het er mee'eens, dat met alle kracht ernaar gestreefd moet worden zoveel mogelijk scholen te bouwen. De Finse scholen kosten 15.000 per lokaal, de levensduur is 50 jaar. Smei-permanente school gebouwen kosten 12.000 per lokaal met een levensduur van 25 jaar. Permanente scholen kosten f 29.000 per lokaal, op het ogen blik althans. Inderdaad is bij de gemeente besturen op een spoedige beslis sing aangedrongen, omdat aller wegen om scholen geroepen werd. Op 16 Januari 1948 waren er onderwpzersvacatures, maar da* betekent niet, dat er 1000 onder wijzers tekort waren. Spr. zal een overzicht doen samenstellen over de behoefte aan leerkrach ten. Is dat gereed dan zal een plan worden opgesteld tot aan vulling van onderwijskrachten ge durende de komende vijf jaar iDe Minister betoogt, dat niet van een tekort aan verplichte onderwijzers kan worden gespro ken. Het aantal onderwijzers dat per jaar klaar komt voor hun taak, dekt de behoefte. De Minister zegt toe, dat hij overleg zal plegen met zijn ambt- IR JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR G OEDEWA GEN Het Haagse Bijzondere Ge rechtshof heeft gisterenmorgen Frof. Dr. T, Goedewagen, veroor deeld tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek, levenslange ont zetting uit beide kiesrechten, als mede levenslange ontzetting uit het recht ambten te bekleden. Van 10 November 1940 tot Ja nuari 1943 was Goedewagen Sec- Tetaris-Generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten en daarna hoogleraar aan de universiteit te Utrecht. Veertien dagen geleden diende ■deze zaak voor het Haagse Bijz. Gerechtshof. Er was hem een groot aantal punten ten laste ge legd, voornamelijk betrekking hebbende op zijn pogingen Neder landse instellingen op cultureel gebied te naziferen. De Procureur-Fiscaal requireer- de toen .wegens het voortgezet misdrijf van hoogverraad door bij voortduring hulp te verlenen aan de vijand een gevangenisstraf van 15 jaar, met aftrek, ontzetting uit de heide kiesrechten voor het leven, alsmede ontzetting uit het recht ambten te bekleden voor het leven, verbeurdverklaring van verdachte's bibliotheek, welke een waarde vertegenwoordigt van ƒ7000. Door de commissie voor de perszuivering werd betrokkene de sitoefening van iedere journalis tieke functie tot 5 Mei 1965 ver boden. door J. S- FLETCHER 48) genoot vaA Financiën om de beur zen voor onderwijzer te verhogen. Wat betreft het ontslag van de gehuwde onderwijzeres zal spr. in overleg treden met de Minister van Binnenlandse Zaken. De huidige regeling voor de hoofdacte-examens acht spr. niet verwerpelijk, hij zal haar nader bezien. Het gewoon vormend lager on derwijs besprekend merkt hij op, dat de grote moeilijkheid van de scholenbouw zich voordoet. Na het 6e leerjaar moet z.i. het alge meen vormend onderwijs worlen voortgezet ter verdere .bekwa ming voor het leven. Ten aanzien van de pensioenen der onderwijzers verwijst hij naar de memorie van antwoord, waar in uiteengezet is, dat de onderwij zers er beter voorstaan dan de ambtenaren wat de wijze van be rekening betreft. De salarissen der kweekschool- leraren zijn gelijkgesteld met die van leraren bij, M. O. en voorbe reidend hoger onderwijs. De regering heeft begrip voor de moeilijkheden der onderwijzers, maar men moet ook begrip heb ben voor de nood der landsfinan- ciën. De regering zal voorzienin gen treffen om aan de onderwij zers ook jubileumgratificaties (25 en 40 jaar) te doen uitkeren. Bij de replieken dient de heer Roosjen (A.R.) een motie in, waarin gevraagd wordt het gra tificatie-besluit burgerlijke Rijks ambtenaren en het gratificatie- besluit jubilea, dat voor de amb tenaren geldt, ook voor de ouder wijzers zal geldend worden ver- Idd^rd.i Minister Rutten verklaart op het ogenblik geen oplossing te kunnen geven voor het school ruimtegebrek en het gebrek aan leerkrachten. Hij zal op een goed moment moeten beslissen op ge vaar af dat hij verkeerd beslist. Overleg is bedoeld als een reëel overleg. Tegen publicatie der notulen blijft spr. bezwaar maken Bovendien is aan de leden mede gedeeld, dat deze notulen vertrou welijk waren. Overlegging van de notulen aan de Kamer is een zaak waarover hij niet kan be slissen, omdat het rapport aan de regering is uitgebracht. De motie-Van Sleen wordt aan genomen met 35 tegen 31 stem men. De afdeling „lager onderwijs" wordt goedgekeurd. Bij de afdeling „voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs" zegt de heer Lucas (K.V.P.) van de Minister gaarne de verzekering te willen ontvangen, dat in elk geval tijdens dit begrotingsjaar de gevraagde financiële gelijkstel ling zal komen. De heer De Loor (Arb.) meent, dat veel nog voor verbetering vat baar is; de problemen bij bet V. H. en M. O. dringen zich °P- Een snelle oplossing is nodig, maar spr. krijgt de indruk, dat de Minister deze wil bereiken door incidenteel ingrijpen. Als het tekort aan leerkrachten met krachtig wordt bestreden glijdt het V. H. en M. O. nog verder af. De dalende lijn moet omhoog ge bogen worden; incidenteel ingrri- pen kan hier niet helpen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) wijst erop, dat voor leger en vloot twee en een half maal zoveel wordt uitgetrokken als voor het grote terrein dat het departement van O., K. en W. bestrijkt. Mevrouw FortanierDe Wit vraagt o.m. de aandacht voor de noodzakelijke opvoeding tot staatsburgerschap en zij geeft de Minister in overweging de maat- schappelijike vakken van voor 1942 te hei stellen. Te ruim kwart voor zeven ver daagt de Voorzitter de vergade ring tot hedenmiddag één uur. Dinsdagmorgen kwamen de Provinciale Staten van Zeeland in tweede gewone zitting hijeen. Nadat een voorstel van Gedepu teerde Staten om de kasgeldlening waartoe was besloten op 3 Aug., te verhogen van 5.090.000 tot 10.000.000 en een subsidie aan de vlassersschool te Koewacht te verhogen, werd begonnen met de behandeling van de provinciale begrotingen. De heer A. H. S. Stemerdmg (C. H.), diende een motie in, waar in Provinciale Staten hun onge- ïustheid uitspreken over het voor nemen der regering om weer veer- tarieven in te voeren en er ten sterkste op aandringen de vrijdom te handhaven. Deze motie werd later in de vergadering met alge mene stemmen aangenomen. De heer C. A. Kaan (C.-H stel de enige vragen over de bootver- binding Terneuzen-Hoedekensker- waarbij hij er op wees, dat deze verbinding nog veel te wensen overlaat. Het Gedep. Statenlid de heer A L. S. Lockefeer deelde nog mede, dat de provincie bezig is na te gaan of de tarieven op de Ooster-Schelde verlaagd kunnen worden. Hij wees er echter reeds thans op, dat ondanks de sterk verhoogde bedrijfskosten, de tarie ven niet verhoogd zijn. Ten aan zien van de wederopbouw en het bouwvolume deelde het lid van Ged. Staten Mr. A. J- van der Weel mee, dat aan Zeeland 600 woningen zijn toegewezen. Spre ker hoopte op een groter bouw volume in de toekomst. De Gedeputeerde C. Philipse bracht de inpoldering van het Sloe ter sprake. Deze is ver traagd door de bezwaren, die tegen de plannen bestaan. Voor 1949 staan echter gewijzigde plan nen op het programma, waarbij voor 90 pet. met de bezwaren re kening wordt gehouden. Ten aanzien van de inpoldering van de Braakman zal overleg moeten worden gepleegd met Bel gië. Gedeputeerde Hamelink merkte op, dat de kosten van de provin ciale planologische dienst te hoog zijn, zoals in de afdelingsversla gen was opgemerkt. De Gedeputeerde Mr. Dr. Mes verklaarde, dat op Walcheren ge werkt wordt aan de concentratie van de drinkwatervoorziening. Met de waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" is men in over leg. Deze Gedeputeerde deelde voorts mede, dat het de bedoeling is van de stoomvaartmaatschappij „Zee land" om in 1949 met toeristen boten van Vlissingen uit te gaan varen. Het Statenlid de heer L. P. van Oorschot (P. v. d- -A-) vroeg het college, er hij de regering op aan te dringen, dat het besluit tot terugkeer van de maatschappij „Zeeland" naar Vlissingen in volle omvang zal worden uitgevoerd. De Gedeputeerde Philipse ver klaarde voorts, dat door Ged. Staten met klem bij Rijkswater staat zal worden aangedrongen op spoedige vervanging van de noodbrug te Middelburg door een definitieve. In de avondvergadering werden dc begrotingen der Provinciale Stoombootdiensten van het pro vinciaal wegenfonds, het tertiaire wegenfonds, het provinciaal weg- onderhoudsfonds en het provin ciaal gasbedrijf zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voor stel van Ged. Staten om de sub- Vertaling van; ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) „Goed! Op hetgeen zij wilde heb ben," vervolgde Styler. „Alleen ben ik er niet zo van overtuigd, dat het een „zij" is als u, mijn heer. In de kamer, die door Kes- teven bewoond werd, lag de jas op het bed en iemand had de ge heime zak opengescheurd. En na tuurlijk was de huwelijksacte ver dwenen." „Maar je hebt er toch een copie ran?" vroeg Hextall. „We hadden liever het origineel gehad," antwoordde Smith droog jes. „Maar... dat is ons ontsnapt. In ieder geval weten we waar dat huwelijk plaats vond." „Waarom ben je er van over tuigd, dat een vrouw die huwe lijksacte wegnam?" vroeg Hex tall. „Je zegt, dat het een „zrj" was „Het was een vrouw," bevestig de Smith. „En die vrouw was de gouvernante, juffrouw Broek. Daar verwed ik een millioen on der! Styler is er niet zo zeker van als ik... maar we zullen zien. Intussen. Hextall, hebben we het geheim van die zonderlinge kaart opgelost. Dat wil zeggen: Styler heeft het gevonden. Ik heb je wel gezegd, dat Styler enorm verstan dig is; hjj wordt nog een tweede Sherlock Holmes Leg het Dr. Hextall maar uit, Styler." Styler. die, zoals gewoonlijk, weer onder de inkt zat. snuffelde in de vele papieren, die tussen hem en Smith in lagen. „U bent te zeker van uw zaak, mijnheer," zei hij bescheiden. „U móest zeggen, dat ik geloof, dat ik het heb opgelost. Maar toch denk ik, dat ik niet ver van de Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met waarheid ben. Als u eens naar de tekening wilt kijken, die mijnheer Smith maakte, dan zult u opmer ken, dat deze in vorm heel veel lijkt op een schapepoot; het is feitelijk een zeer onregelmatige driehoek. En u ziet, dat er op be paalde punten van de tekening cij fers staan. En die cijfers corres ponderen op de letters onder de tekening. Nu heb ik mijn hersens de hele nacht gepijnigd over dat ding en nog een gedeelte van 1» morgen ook. Plotseling kreeg ik het idee, dat die kaart een gedeel te van de kust voorstelt. Ik moest dus een atlas nemen en onze kust nagaan. En toen ik die er hij haal de, werd het hele ding duidelijk. Kijk eens! Dat schetskaartje is Portland met een stukje achter land. De W. betekent Weymouth. De P. G. beduiden: Portland Ge vangenis. De letters K v. D. be doelen natuurlijk de kroeg aan de weg. de „Koning van Denemar ken." De I. slaat op de inham een paar mijl voorbij de „Koning van Denemarken" aan de kust. Wat zegt u er van, dokter Hextall?" PROVINCIALE BOTEN KRIJGEN RADAR. Met het oog op mogelijike ge varen zullen de Provinciale boten in Zeeland met een radarinstal latie worden uitgerust. Een order voor een installatie volgens het Engelse systeem, ten behoeve van de veerdienst over de Ooster- Schelde, is reeds geplaatst. MIDDELBURG. Zeeuws oorlogsmuseum in stadhuis. In de vergadering van de ge meenteraad van Middelburg, werd besloten bet Zeeuws oorlogsmu seum onder te brengen in de ge restaureerde vleeshal van het Go- thische stadhuis op de markt. Deze ruimte zal echter wellicht de volgende zomer nog niet be schikbaar zijn. Twee raadsleden stemden tegen het voorstel van Burg. en Weth. SAS VAN GENT. Droevige afvaart. De Zondag j.l. verdronken ma troos van het s.s. „Val'borg" is Dinsdag met dezelfde boot naar zijn vaderland verscheept. ZUIDZANDE. Aanbesteding. Alhier werd onder de plaatse lijke aannemers aanbesteed de herbouw van het gebouw der openbare lagere school alhier. De inschrijving was als volgt: A. Snoeren 25.039,Gebr. Hu- bregtse ƒ25,450,J. A. de Lignij 25.726,A. Risseeuw 25.812, Gedurende het tijdvak van 19 Dec. 1948 tot en met 1 Januari 1949 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Bonnen voor vlees. 481, 483 vlees 100 gr. vlees 482 vlees 300 gr. vlees Alle bonkaarten. 487 alg. 180 gr. spijsolie 488 alg. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet Bonkaarten KA, KB, KC 901. 491 alg 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 492 alg. 300 gr. kaas of 375 gr. korstloze kaas B 505, C 507 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet Bonkaarten KI), KE 901. 497 alg. 125 gr. boter of marga rine of 100 gr. vet 498 alg. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas Tabak- en diversenkaa.rten QA, QC 901. 01, 02 tabak, 04 diversen 2 rant soenen sigaretten of kerf tabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 901. (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 December a.s. worden gebruikt. De niet-aan- gewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 812 kunnen worden vernietigd. sidie voor de paardenfokkerij aan zienlijk te verlagen werd na ge- da chtenwisseling teruggenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot het verlenen van een machtiging aan hun college om deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der N. V. tot aanleg en exploi tatie van een vliegveld te Haam stede werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het communistische Statenlid de heer U. Kremers, wilde geacht worden te hebben tegengestemd. „Knap gevonden, Styler!" zei HextalL „Het hangt natuurlijk allemaal van de betekenis van de letters af," vervolgde Styler. „Maar daar in Portland komen al die letters voor en nergens anders aan de kust... nergens vind je een W., een P. een K. v. D. en een I. te zamen. En nu de rest. U ziet deze regel: Iedere avond 12e, 18e, 8% —9% Ik denk, dat dit betekent, dat iemand..." „Dat wil zeggen Tickell.als dat zijn ware naam was," mom pelde Smith. „Iemand waarschijnlijk Tic kell iemand anders kon ont moeten, hetzij in de Koning van Denemarken of anders btj die in ham op iedere avond tussen de 12e en de 18e van deze maand, tussen half negen en half tien. Wat de- letters P. en W. betreft en de woorden die er achter staan, dat is duidelijk genoeg. P. betekent parool en het parool is inspan ning. W. betekent wachtwoord en het wachtwoord is uitvoering. Tenminste volgens mij." A. J. van Lare 28.100,w Focke 26.360,J. de Wild* 33.333,33. De gunning is aangehoudea. Ontspanningsavond Zaterdagavond gaf de LJ.G een ontspanningsavond met eigen krachten in dc zaal van de heer De Witte. Een talrijk publiek genoot van een zeer gevarieerd programma. Welkom geschenk. Het vorig jaar bracht een ge zelschap buitenlandse plattelands vrouwen een bezoek aan Neder land. Ook het Landje van Cad- zand werd bezocht. Gedurende him verblijf alhier werden de da mes bp leden van de Vereniging Ceres ingekwartierd. In die dagen was in deze gemeente reeds spra ke van de oprichting van een kleuterschool en dit kwam-ook aan enkele Canadese dames, die alhier logeerden, ter ore. Groot was de verrassing echter van het bestuur van de kleuter school, toen een dezer dagen 2 grote pakken met speelgoed voor de school arriveerde, afkomstig van deze Canadese dames. Was het bestuur verrast, de kinderen waren hip en keken de ogen uit naar het mooie speelgoed, waar van verschillende dingen hier vreemd zijn, doch die toch in de kinderhanden gretig aftrek von den. Een officieel regeringsbulletin dat Dinsdag door radiostations van Costa Rica werd uitgezonden, deelt mede, dat regeringsstrijd krachten de strijd met de inval lers hebben aangebonden en ge vangenen gemaakt hefbben, onder wie zich leden van de Nicara guaanse nationale garde bevon den. De raad van organisatie van Amerikaanse staten heeft een vergadering van Ministers van Buitenlandse Zaken bijeengeroe pen en een commissie van onder hoek aangewezen in een poging het conflict tussen Costa Rica en Nicaragua te regelen De raad aanvaardde zelf de functie van raadgevend lichaam waardoor de ministers in feite niet bijeen behoeven te komen. Zodoende wordt er dus volledig een beroet) gedaan op het verdrag van Rio de Janeiro, 11 dagen na dat het van kracht is geworden. De namen der leden van de com missie van onderzoek zouden gis teren bekend worden gemaakt. Tengevolge van een dispuut over de lengte van de ambts periode van de President zijn in Guatemala Dinsdag gevechten uit gebroken. De nationale vergade ring eiste deze week het kiezen van een constituërende vergade ring, beneinde de lengte van de ambtsperiode uit te maken. De verkiezing was op 16 en 17 De cember gesteld. Naar men meent, zijn de gevechten uitgebroken omdat men vreesde, dat de Pre sident na de verkiezing toch niet zou aftreden. Nader wordt ge meld, dat het leger de macht in handen heeft en dat de President, Casteneda Castro, afgetreden is. ■De Minister van Buitenlandse Zaken heeft de voorzitter der Tweede Kamer, ter vertrouwelijke kennisneming der leden aange boden een aantekening omtrent het verloop der besprekingen met de Bizone inzake het transito-ver voer over de Nederlandse en Bel gische zeehavens, welke in de af gelopen maanden te Frankfort en te Brussel zijn gehouden. De stukken zijn op de griffie gedeponeerd. Smith keek Hextall aan met een glimlach van stille trots om de slimheid van zijn klerk. „Een slimme jongen, he?" grinnikte hij. „Je zult zien, dat alles absoluut juist is, vast en zeker!" „Wat denk je, dat het bete kent?' vroeg Hextall. Smith en Styler keken elkaar aan. Beiden glimlachten. „Aha" antwoordde Smith. „We kunnen je wel eerlijk bekennen, dat we daar nog niets van weten. Daar het echter ongetwijfeld om Portland gaat, denken we dat de kostbare krabbel slaat op een plannetje, dat in verband staat met de een of andere heer. die on het ogenblik gevangenisstraf on dergaat in dat gebouw. En daar we nog enige dagen tijd hebben eer het de achttiende is, gaan Styler en ik morgen per eerste gelegenheid naar Weymouth, ten einde de dingen op de plaats zelf ze gaan onderzoeken." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2