HET NOORD-ATLANTISCH PACT 11 I I fill ffl 4 i y 4' I! K ift 1 i t Ir INE BLOEDWRAAK \J= OER LIEFDE BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE i b r il" f. n F ni -f I l- f' m i Spiannageproces te Praag Staking Beig. grensarbeiders NACHTELIJKE OVERVAL TE ENSCHOT. Onbetwist de beste tandpasta De gezondheidstoestand van Koning George i 4 r i 1 I» if I 5l I !U J e I i Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in Washington, werd gisteren terug verwacht, na een reis v-an veertien dagen door *t Midden-Westen, om deel te ne men aan de conferentie over het Noord-Atlantisch pact als leider van de Britse delegatie. Op ver zoek van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken wordt geen nieuws over de con ferentie uitgegeven om te voor komen, dat de opinie in het alge meen en van het congres in het bijzonder door gedeeltelijke publi caties beïnvloed wordt. De functionnarissen ter confe rentie hebben verklaard, dat on geveer twee maanden nodig zullen zjju voor voltooiing van het uit eindelijk ontwerp van het pact en voorbereiding van het senaats debat, waarbij het ontwerp een twee-derde-meerderheid zal moe ten verkrijgen. Het vooruitzicht, dat het pact niet voor Maart aanstaande ge ratificeerd zal worden houdt in, dat het ermede parallel lopende militaire hulpverleningsplan nog later pas zijn beslag zal krijgen, aangezien aangenomen wordt, dat dit plan niet bij het congres zal worden ingediend voordat het Voord-Atlantisch pact gereed is. Het hulpverleningsprogram zal bovendien een ingewikkelder pro cedure moeten ondergaan, name lijk aanvaarding door 't Huis van Afgevaardigden zowel als door de Senaat en behandeling door de toewijzingscommissies van beide Huizen. Hoewel het vooruitzicht be staat, dat de Verenigde Staten zowel morele als materiële steun aan West-Europa zullen bieden, acht men het adus niet waar- schijnlijk, dat de Noord-Atlanti sche militaire samenwerking in zijn geheel voor middenzomer 1949 gereed zal zijn. Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal zullen worden uitgenodigd tot aansluiting. Reuter vernam gisteren uit ge zaghebbende bron, dat Denemar ken, Noorwegen, IJsland en Por tugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de besprekin gen over 't sluiten van een Noord Atlantisch pact, die thans te Was hington gaande zijn. Noorwegen en Denemarken helbben de Noordelijke Europese wateren onder hun controle, wel ke zouden kunnen worden ge bruikt voor aanvallen op trans porten,, die troepen en voorraden van Noord-Amerika naar West- Europa vervoeren. Denemarken Voor het staatsgerechts'nof te Praag is gisteren een proces be gonnen tegen Pater Pael Hucko van de Grieks Katholieke kerk en negen anderen, op beschuldiging van spionnage ten gunste van anti-Sovjet-Russische groepen in eentraal Europa. In verhand met deze zaak wordt door de politie gewag gemaakt van de Bande- rovici, een organisatie, welke on der leiding zou staan van Stephan Bander, een Oekrainisehe nationa list, die een vooraanstaande rol heeft gespeeld in de bezetting van de Oekraine door de nazi's, en die tan Munchen uit zou opereren. De politie verklaart kaarten gevonden te hebben, waarop vel den voor wapendroppings zijn aan gegeven. Volgens de politie zou de Amerikaanse contra-spionnage bij deze zaak betrokken zijn. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft berichten, volgens welke zij misschien George Marshall zou opvolgen als Minister van Buiten landse Zaken, tegengesproken met ze te kenschetsen als ,,te gek om van te praten". door J- S* FLETCHER 4«) Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XVI. Deductie door methodische redenering. De twee mannen zagen elkaar ïwijgend aan toen Darrell revol ver en huls op een ander tafeltje legde en het duurde lang eer Hextall sprak. „Dat," zei hij met zachte stem, „dat kan wel de patroon zijn, die je zuster bij ongeluk afvuurde op je flat in Londen." Maar Darrell schudde versla gen het hoofd. „Neen," mompelde hij. „Want het is niet dezelfde revolver. Ik heb die, welke ze daar had weg- genomen.of Kesteven heeft het bezit Groenland, dat niet alleen van belang zou kunnen zijn in een oorlogvoering in het gebied van de Noordpool, maar ook weer- voorspellingsstations en bases, die van vitaal belang zijn voor het Noord-Atlantisch luchtverkeer, heeft. Portugal bezit de Azoren een Midden-Atlantische luchtbasis van het hoogste belang. Ingevolge een oproep van hun vakbonden hebben meer dan 60.000 Belgische grensarbeiders, die in de Noord-Franse textiel fabrieken werkzaam zijn, zich gisterenmorgen niet naar het werk begeven doch zich laten in schrijven bij de Belgische steun- bureaux. De onderhandelingen, die de afgelopen weken tussen Belgische en Franse afgevaardigden zijn gevoerd en waaraan zelfs eerste minister Spaak deelnam, hebben geen resultaat opgeleverd. De Franse regering wil niet meer dan 50 procent van het in Frankrijk verdiende loon in Bel gische deviezen overmaken en niet het volledige loon, zoals van de zijde der Belgische arbeiders wordt verlangd. Volgens geruchten zou de Fran se regering voornemens zijn, ten einde de fabrieken in Noord- Frankrijk gaande te houden, an dere buitenlandse arbeiders aan te werven, waarschijnlijk Ita lianen. Anderzijds wordt vernomen, dat de besprekingen, die op het ogenblik worden gevoerd tussen België en Engeland over de te werkstelling van Belgische arbei ders in de Engelse textielfabrie ken, zullen worden bespoedigd. De Engelse lonen zouden veel hoger zijn dan de Franse en ver wacht wordt, dat een groot deel van de Belgische grensarbeiders binnen afzienbare tijd naar En geland zal vertrekken. Door de aanmelding van de grensarbei ders bij de werklozenkas is het aantal werklozen in België intus sen gestegen tot meer dan 260 duizend, hetgeen voor de Belgi sche staat een maandelijkse fi nanciële last betekent van bijna 400 millioen francs. 250.000 K.G. PAPIER IN VLAMMEN. Zaterdagmiddag is, vermoede lijk door broei, brand ontstaan in een pakhuis van de firma F. P. Kluivers in de Van der Werff- straat te Leiden. In dit moeilijk bereikbare, 19 meter diepe pand lag onder meer ongeveer 250.000 kg oud papier opgeslagen in balen van 500 kg. Uiteraard breidde het vuur zich hierin snel uit, on danks het feit dat de brandweer zeer spoedig na het ontdekken van de brand met motorspuiten aanwezig was. Gedurende ver schillende uren moest de brand weer, belemmerd door een sterke rookontwikkeling, het vuur be strijden alvorens het gevaar voor verder om zich heen grijpen ver dwenen was en met de nablussing kon worden begonnen. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, loopt in de duizenden. PENICILLINE ONTVREEMD. Een dame in Delft kwam bij de politie twee flesjes penicilline brengen, die haar zoontje van een vriendje had gekregen Het on derzoek heeft uitgewezen, dat de flesjes uit een apotheek te Delft afkomstig zijn. Het is vrij zeker, dat zich nog acht flesjes in ver keerde handen bevinden. De waarnemende Commissaris van politie te Delft heeft daarom een oproep tot de ouders gericht een onderzoek bij de kinderen in te stellen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een gemaskerde man de woning van het bejaarde echt paar G., wonende aan de Bossche- veg te Enschot binnengedrongen. Met een revolver gewapend kwam de rover de slaapkamer binnen en onder bedreiging eiste hii het in huis aanwezige geld. De vrouw overhandigde daarop een bedrag van 500, waarmee de man ver dween. Na zijn vertrek schoof de vrouw een raam op en riep om hulp. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Door het uitsnijden van een ruit 'is de gemaskerde man, die waarschijnlijk de be schikking over een autc had, de woning binnengedrongen. RADIO-AUTO'S EEN SUCCES. In een artikel in het tijdschrift voor de Amsterdamse politie ver telt commissaris Posthuma over de activiteit van de politie-radio- auto's welke de hoofdstad sedert enkele maanden rijk Is. In October verleenden deze gedaan. Hoe dan ook, die revol ver is achter slot en grendel in mijn slaapkamer in Londen." Hextall nam het wapen van het tafeltje en bekeek het. ,.Ik heb weinig verstand van die dingen," antwoordde hij. Jij misschien? Kan je me ook ver tellen of dat ding onlangs is af gevuurd Darrell nam de patroonhuls op en keelc bijna onverschillig naar de kamer. „,Ik zou zeggen van wel,' ant woordde hij. Hij nam de revolver van Hextaill over, haalde er de overgebleven patronen uit en stopte ze in zijn zak. „Ik zal eens zoeken of Paquita er misschien nog meer heeft," vervolgde hij. „Ais ze gewend is aan slaapwan delen te doen en zulke dingen bij zich draagt, komen er ongeluk ken van. Maar... wat mosten we doen, Hextall?" Wat bedoel je?" vroeg Hex- tali, die trachtte over het geval na te denken. De manier, waarop Darrell hem aankeek, was veelbetekenend. „Die Walters," antwoordde, hij. Grote goden, die heeft ons in zijn macht! Veronderstel..." auto's 478 maal assistentie; 53 processen-verbaal werden opge maakt en 73 personen werden aangehouden. Gemiddeld hadden de wagens vijf minuten nodig om ter plaatse te zijn, 'dat wil zeg gen, vijf minuten nadat iemand 88888 had gedraaid was de politie ter plaatse. In November verleenden deze bliksemsnelle" dienst 645 maal assistentie, werden 176 processen- verbaal gemaakt en 60 mensen aangehouden. Het aantal baldadige meldingen was in October 121; in November 82. Zeven maal werd de „grap penmaker" gepakt. In het'algemeen is in deze korte periode bewezen, dat het publiek grote belangstelling voor de dienst heeft. Het vrijwel onmiddellijk verschijnen heeft een bijzondere uitwerking en is zeer waardevol gebleken bij vechtpartijen en bij verkeersongelukken, als het voer tuig dat een aanrijding veroor zaakte probeerde door te rijden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat nu deze dienst zijn nut heeft bewezen, binnenkort tot uitbrei ding (op het ogenblik zijn voor de gehele stad - Inclusief Amster dam-Noord slechts drie auto's in dienst) zal worden overgegaan. VOOR ƒ10.000 AAN JUWELEN ONTVREEMD. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers kans gezien uit een woning aan de Magnoliastraat te 's-Gravenhage juwelen te ontvreemden voor een waarde van 10.000. De inbrekers hebben eerst getracht via het kelderraam toegang tot de woning te krijgen. Toen dit niet lukte werd het keukenraam geforceerd. De bewoner, de heer N„ was tij dens de inbraak niet thuis. VIER AUTO'S IN BESLAG GENOMEN. De 's-Gravenhaagse politie nam Zondag vier personenauto's in be slag, omdat de bestuurders ervan niet in het bezit waren van pa pieren, om op Zondag te mogen rijden. VECHTPARTIJ NA VOETBAL WEDSTRIJD. Na afloop van de Zondag te 's-Gravenhage gespeelde voetbal wedstrijd tussen de verenigingen HWVFC, toen een speler van HVV zich naar de kleedkamer begaf, gaf een speler van VFC hem een trap tegen de benen. Er ontstond een vechtpartij tussen de supporters van beide vereni gingen, waaraan door de politie een einde werd gemaakt. „Veronderstel niets," viel Hex tall hem in de rede. Houd je kalm. Ik zal met Walters pra ten. Ik zal het onmiddellijk doen." Maar terwijl hij dit zei, bedacht hij meteen, dat alles, wat hij tegen de knecht kon zeggen, nut teloos zou zijn. Als de man ver telde, wat hg wist, zouden er zich zeker complicaties voordoen, waarvan niemand het einde zou kunnen voorzien. Hij stelde zich al voor, dat. de politie dit nieuwtje kreeg! Het zou voor een doortastende detec tive een kans zijn, zoals maar zelden voorkwam. Iets van het geen hij dacht moet op zijn ge zicht te lezen zijn geweest, want Darrell, die hem aanzag, kreunde. „Alles goed en wel, Hextall," zei hij, „maar we zrjn in zijn macht. Als we hem lateu merken, dat „We moeten hem niets laten merken," viel Hextall hem in de rede. „Ik wil hem spreken... hem de pas afsnijden." Walters, die naar Darrell's stu deerkamer geroepen werd, stond voor zijn heer en Dr. Hextall met een ernstig oplettend gelaat. Hij antwoordde kalm en beleefd op DIESELS UIT ZEELAND STOPPEN NIET IN ROOSEN DAAL EN DORDRECHT. Zoals reeds eerder werd mede gedeeld, zullen de dieseltreinen, die binnenkort vanuit Zeeland naar Rotterdam zullen lopen ook in Kruiningen stoppen. Nader is echter beslist, dat ze niet in Roosendaal en Dordrecht zullen stoppen teneinde een zo snel mo- gelijkie verbinding met Rotter dam te verkrijgen. In de a.s. zomerdienstregeiling van de Prov. boten is er rekening mede ge houden dat zonder veel tijdver lies een aansluiting verkregen wordt. TERNEUZEN. Eindles Cursus verpakking en sortering Fruit. Zaterdag 4 Dec. had de eindles plaats der verpakkings- en sor- tcringscursus aan de Veiling te Terneuzen. Ir. W. van Soest (Rijkstuinbouwconsulentj, Robijn en De Wilde (allen uit Goes) zou den als jury b-.slissen welke da mes of heren als overwinnaars uit de strijd zduden komen en wie voor "een prijs in aanmerking kon komen, naar verhouding de net heid hunner verpakking. Niet langer dan 20 minuten mocht men over een kist doen. De deelneemstersen prijswin naars, aan wie allen een diploma werd uitgereikt, waren: Cam. Pieters, Nieuw-Namett, le prijs; T. van Damme, Kuitaart, 2e prijs; mej. Verhelst, Hoek, 3e prijs; mevr. Huijssen-de Feijter; mevr. Van TatenhoveDe Exter; mej. A. de Doelder; mej. T. v. d. Veen; mej. J. van Tatenhove, allen te Terneuzen; M. Antonisse; A. van Damme, beiden te Philippine; L. Hiel, Walsoorden; O Heijens, Vogelwaarde, C. Koster, Hoek; M. Klaassen, J. Neels, beiden te Ter neuzen; H. Pladdet, H. J. Pladdet, beiden te Hoek; A. Schieman, Philippine; C. de Zwarte, Hoek. De heer P. Klaassen, van Hoek, ass. van het Rijkstuinbouwconsu- lentschap hier in Zeeuws-Vlaan deren en leider dezer cursus, sprak waarderende woorden tot zijn leerlingen, omtrent mede werking en prettig samenwerken en sprak de wens uit, el at ze van dit onderricht en diploma veel plezier mochten beleven. Ir. Van Soest en de voorzitter der veiling, de heer De Koning, onderstreepten aan het slot dezer eindles nog eens met klem, het grote nut dezer cursussen en had den goeden moed dat het voor Zeeuws-Vlaanderen en in 't bijzon der voor de veiling veel nut zou afwerpen. Het fruit was beschik baar gesteld door de heer L. Huijssen te Terneuzen. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is verlof verleend aan Ir. K. Drok alhier, ingenieur van het waterschap Hulster en Axe- ler Ambacht, tot aanneming van het ordeteken van Ridder der Kroonorde van België, hem door de Prins-Regent van België ver leend, en aan Ir. P. Stelling te Groningen, vroeger te Terneuzen, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, tot aanneming van het ordeteken van Officier der Kroonorde van België, hem door de Prins-Regent van België ver leend. Op transport gesteld. Sedert enige tijd vertoefde al hier en in de omgeving een zekere S. B., die in een volkslogement lo geerde onder een valse naam en het beroep uitoefende van repara teur van naaimachines. Daar er bij de politie klachten over deze persoon waren binnen gekomen, werd naar hem 'n on derzoek ingesteld, waarbij bleek, alle vragen van de dokter. Het was inderdaad waar, dat hij juf frouw Tress had gezien op de avond van Kesteven's dood en ou der de omstandigheden, die hij al beschreven had'. Hij was niet erg dicht bij haar geweest, maar hij had opgemerkt, dat zij een revol ver in de hand hield. Hij had met niemand over de zaak ge sproken. behalve met mijnheer Tress. Hij luisterde met aandacht, toen Hextall met hem sprak. Juf frouw Tress was de laatste tijd geestelijk zeer overspannen, ver telde Hextall en zij had blijkbaar de gewoonte aangenomen om te slaapwandelen. Vermoedelijk nad de een of andere gedachten-asso ciatie veroorzaakt, dat zij de revolver had meegenomen in die bewuste nacht. Hoe dan ook... het zou het beste zijn als Walters voor het ogenblik tenminste, met niemand over de kwestie wilde spreken. Walters knikte begrijpend. „Ik zal niets zeggen, dokter," zei hij. „Ik was nooit van plan Iets te zeggen. Ik meende, dat het miin plicht was met mijnheer Tress erover te spreken, maar het is nooit in me opgekomen om er dat S. B. reeds enige malen in het politieblad stond gesignaleerd we gens gepleegde verduisteringen in het Noorden des lands en ook op het g bied van het plaatsen van huwelijksadvertenties* geen «nbe- kende was. Het bleek echter, dat hij reeds Terneuzen had verlaten, doch hij kon te Axel worden aangehouden waarop hij op transport werd ge steld ter beschikking van de poli- tie-autoriteiten, die zijn aanhou ding hadden verzocht. AXEL. G- Fr. Handei's Oratorium Samson." Mochten we vorige week prune woorden aan de onsterfelijke Beet hoven wijden, eer wij veertien aagen ouder zijn, zullen we. het voorrecht mogen genieten in de bekende Kerst-uitvoering van de Chr. Zangvereniging „Asaf" al hier een oratorium van een ander grootmeester der kunst te mogen bijwonen, dat reeds 21 jaar gele den door dezelfde vereniging in een dergelijke uitvoering alhier ten gehore is gebracht. Reeds toen had de naam „Asaf" een gunstige klank en er behoor de destijds meer stoutmoedigheid aan uurf toe een toondicht van dergelijke proportie met louter dilettanten ook als solisten aan te vatten. Thans heeft de bekwame diri gent dezer vereniging de heer P. C. Brakman zich* verzekerd van de onmisbare medewerking van een viertal solisten van naam, n.I het algemeen ook door de radio bekende Amsterdamse Vocaal kwartet, waardoor mede en vooral door de maandenlange intensieve studie van het koor en het bege leidend orkest een welslagen bij voorbaat verzekerd geacht mag worden. Dit kwartet bestaat uit de na volgende solisten: Tanny Wege- rifv. d. Garde, sopraan; Paula Lindberg, alt; Johan v. d. Ma ren, tenor; Henk Kroes, bas- bariton. Het staat dan ook vrijwel vast, aat het aan pl.m. 1100 zitplaats biedende ruime en aan de hoogste eisen van accousticiteit biedende gebouw der Geref. Kerk tot de laatste plaats bezet zal zijn. Wij klappen niet uit de school, wanneer wij kunnen mededelen, dat aan deze uitvoering door „Asaf" de grootste financiële kosten werden besteed die een indrukwekkende prestatie op zich zelf betekenen. Dit echter komt voor „Asaf" slechts op 't tweede plan. Hoofdzaak en in de eerste plaats is de eis van de wakkere dirigent en het „Asaf"-bestuur dat deze uitvoering instrumentaal zowel als vocaal zal slagen. Vooral de koren in dit orato rium zijn prachtig en indrukwek kend en zouden alleen reeds een gang naar dit Axelse Kerstgebeu ren rechtvaardigen. En men denke slechts aan het beroemde „Halleluja"-koor uit „Der Mes sias" van deze onsterfelijke mees ter om te beseffen dat dit niet teveel gezegd is, daar deze groot meester in dit opzicht waarlijk onovertreffelijk is. Deze grootmeester, een Duitser van geboorte liet zich in 1726, op 41-jarige leeftijd als Engelsman naturaliseren na een leven van In een gisteren te Londen uit gegeven bulletin wordt verklaard, dat de toestand van Koning George van Engeland, die ljjdt aan een belemmerde bloedsom loop in de beide benen, „aanzien lijk is vooruitgegaan". Er wordt aan toegevoegd, dat een verdere verbetering Izx de bloedsomloop in beide benen en voeten verwacht kan worden De Koning zal voor de zomer geen openbare bijeenkomsten bijwonen. met anderen over te praten, U kunt op mij rekenen, dokter." „Goed," antwoordde Hextall. „Daar bén ik blij om. Nu wilde ik je afgescheiden van dit, nog wat vragen, Walters. Jè vertelt mij, dat je op die avond van mijnheer Kesteven's dood ongeveer om middernacht over de terreinen en in het park hebt gewandeld." „Wel een uur, dokter," ant woordde Walters. „Van ongeveer kwart vóór twaalven tot tien mi nuten voor enen." „Was het een kalme nacht?" vroeg Hextall. ,j5é nachten zijn hier altijd stil, dokter. Je hoort hier niets, behalve een enkele keer het blaf fen van een hond op een boer derij of een trein in dë verte." „Juist. Hoorde je in 't uur, dat je buiten wandelde, een schot lossen?" „Neen dokter beslist niet. Ik heb daar zelf ook aan gedacht, toen ik die revolver in de hand van de juffrouw zag... tenminste, ik dacht er aan, toen ik de vol gende dag hoorde, dat mijnheer Kesteven dood was." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2