D Minister IN T'VELD over'het bouwvolume S EL De Algemene Vergadering der Verenigde Naties Deiinitieve regeling van de Backpay Bramuglia optimistisch 1 1 r Rechtszaken Vragen aan de Minister E BLOEDWRAAK j=;|0ER LIEFDE Binnenlands Nieuws I ,r E f B 1 Brits Dementi Dringen de Ver. Staten aan op onderhandeling? In een onderhoud met persver tegenwoordigers, dat de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting Mr. Dr. J. in 't Veld, Za terdagmiddag aan boord van de Provinciale boot tussen Vlissingen en Breskens toestond, verklaarde de Minister, dat het aan Zeeland toegewezen bouwvolume voor 1949 slechts 600 woningen bedraagt van gemiddeld 354 kubieke meter inhoud. Deze lage toewijzing houdt o.m. verband met het feit, dat procentsgewijs Zeeland in 1948, wat de woningbouw aangaat, aan de spits stond van de Nederland se provincies. Er kwamen n.l. 2100 woningen gereed. Ten aanzien van de toewijzing van het bouwvolume 1949 ver klaarde de Minister onder meer nog, dat men, op grond van door de Rijksdienst voor het nationale plan verstrekte gegevens, heeft nagegaan, welke de woningbehoef te der provincies zou zijn in 1953 en 1957, en wat, op grond daar van per jaar zou moeten worden gcliouwd. Iedere provincie heeft van deze beide uitkomsten, net gunstigste aantal woningen toe gewezen gekregen, wat voor Zee land onder meer betekende, dat WONING STORTTE IN WEGENS FOUT IN BEREKENINGEN. Qp 3 Mei van het vorige jaar stortte in Emjmererfscheidenveen (Dr.) een in aanbouw zijnde wo ning in. Een der arbeiders, de ruim öCMarige J. Ossel, geraakte bekneld en overleed aan de be komen. verwondingen. Een on derzoek wees uit, dat het nood lottige ongeval te wijten was aan een fout in de berekeningen de muren bleken niet berekend te zijn op het gewicht van het dak terwijl geconstateerd werd, dat in de betonspecie of te veel zand of te weinig cement was gebruikt. Vrijdag heeft de Asser recht bank twee de hiervoor verant woordelijke personen veroor deeld, n.l. de 32-jarige ambte naar bij de dienst van bouw- en woningtoezicht te Emmen D. J. W. conform de eis tot een maand voorwaardelijke hechtenis en de 29-jariee betonfabrikant F. van K., uit Hengelo conform de eis tot 1 maand hechtenis. De 42- jarige architect J. van der H. te Emmen werd vrijgesproken. De eis was 250 of 1 maand hechte nis. Boter. Het Tweede Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) heeft aan de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat onlangs op nieuw 130000 kg boter voor di recte consumptie werd afgekeurd, terwijl bovendien nog niet vast staat of deze boter voor verwer king in banket geschikt zal zijn? 2. Is het juist, dat ook in het verleden aan de banketbakkers extra boter is toegewezen, welke voor de banketbakkerij onbruik baar bleek? 3. Wanneer bovenstaande vra gen bevestigend beantwoord wor den, is de Minister dan bereid mede te delen aan welke oorzaak dit bederf te wijten is? 4. Wanneer dit het gevolg mocht zijn van het gedurende te lange ttjd bewaren van boter in de koelhuizen, acht de Minister het niet beter voor kinderen extra-bonnen voor natuurboter aan te wijzen, waarop deze tegen gereduceerde prijs wordt verkrijg baar gesteld? door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 45) (Nadruk verboden. „Ja, Zuster Hicks zei, dat juf frouw Tress diie eerste nacht kalm doorsliep en dat deed ze zeer zeker gisterennacht toen ik dienst had, want ik was het grootste gedeelte van de nacht wakker... Ik ben een slechte slaapster." „Goed," zei Hextall. „Ga naar haar kamer en kijk zelf eens of juffrouw Tress rustig is. Als zij beiden slapen, hoeft u haar niet wakker te maken. En u hoeft niets tegen zuster Hicks te zeg gen... ik zal zelf wel met haar spreken.'' Toen ging hij naar zijn eigen kamer, niet om te slapen, maar om te denken. Als er ooit een tijd de toegewezen kubieke meter-in houd 25 groter was dan oor spronkelijk was geraamd. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat in de loop van 1949 nog enige wijziging in de toeken ning van bouwvolume zal worden aangebracht, wanneer namelijk blijkt, dat bepaalde provincies, of grote steden, het toegewezen bouwvolume niet kunnen realise ren. De Minister deelde verder mede, dat bedrijfspanden, waarvan de bedrijfsruimte groter is dan de woonruimte, buiten deze regeling vallen, het geen het mogelijk zal maken om voor steden met verwoeste stads kernen, nog iets extra's te doen. Tenslotte zeide de Minister, dat de toewijzing van een groter bouwvolume alleen tot stand kan komen als onze export groeit, met andere woorden, als ons volk meer produceert. MINISTER IN 'T VELD TE TERNEUZEN. Tijdens zijn verblijf in Zeeland bracht de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, J. in 't Veld, Zaterdagnamiddag ook een bezoek aan Terneuzen, waar hij in de bovenzaal van „La belle vue" in besloten kring voor kader en leden van de P.v.d.A. een spreek beurt hield over „Volkshuisves ting". Uit de inlichtingen welke wij na afloop der bijeenkomst ontvingen, blijkt, dat de Minister vooral wees op de grote moeilijkheden bij de toewijzingen voor de bouw van woningen, dit in verband met het beschikbare materiaal. De beno digde deviezen v°or de aankoop hiervan, vormen wel de kernmoei- lijkheid. Voor 1949 zijn aan de provincie Zeeland toegewezen 600 woningen \an 354m3 inhoud elk. Naar ge lang de kubieke inhoud kleiner is, kan het aantal woningen groter zijn. Het doel is thans om over en kele jaren te komen tot een gelijk tekort over het gehele land, daar er nu zeer grote verschillen be staan, waarhij Limburg het groot ste tekort te zien geeft en Zee land er het meest gunstig voor staat. De verdeling van het toege wezen bouwvolume berust bij G.S. der provincie, dus niet bij het mi nisterie. Wat betreft huurverhoging deelde de Minister mede,, dat deze kwes tie nog niet voor onmiddellijke verwezenlijking vatbaar is. De mogelijkheid bestaat dat de verhoging 15 zal bedragen, vermeerderd met huurbelasting', eveneens 15 bedragende, dus in totaal 30 Hierbij zal rekening worden ge houden met de levensstandaard en ook met de nieuw gebouwde wo ningen, voor welke de huur nu reeds hoger ligt. Volgens ie Mi- rister zal de arbeidende bevolking niet worden aangetast. Tot zover de inlichtingen welke wij verkregen. Naar men ons voorts mededeelde, werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een zeer ruim gebruik ge mankt. De voorlopige federale regering heeft besloten, een bedrag van 250 millioen beschikbaar te stel len voor de definitieve rehabilita tieregeling- der Indische oorlogs slachtoffers. Na de reeds plaats gehad heb bende uitkering v°lgens de z.g. initiële backpay, krijgen thans de particuliere werknemers en de Ned. Indische gouvernements ambtenaren (op basis van het laatst genoten vooroorlogse sala ris) vrijgezellen 2 maanden salaris; echtpaar zonder kinderen 3 maanden salaris; echtpaar met 1 kind 4 maanden salaris; echtpaar met 2 kinderen 4 maanden salaris; echtpaar met 3 kinderen 5 maanden salaris; echtpaar met 4 of meer kinde ren 6 maanden salaris, overheidsdienaren krijgen daaren boven eenzelfde uitkering in obli gaties. Voor uitkeringen aan particu liere werknemers is uitgetrokken 60 millioen, waaruit voor dit doel aan de werkgevers voor schotten kunnen worden verleend, eventueel a fonds perdu Voor bedrijfscredieten aan zelf standigen heeft de voorlopige fe derale regering 13 millioen uit getrokken, terwijl een bedrag van 47 millioen bestemd is, om de ouderdomsvoorziening van par ticuliere werknemers en zelf standigen veilig te stellen. Aan de stichting „Polita" is /12y2 millioen toegekend voor steunverlening aan oorlogsslacht offers, waarvan reeds 5 millioen in Nederland werd uitgekeerd. Voor andere groepen dan de vorengenoemde is in totaal 57 millioen uitgetrokken. Voor de uitgifte der obligaties ter financiering van de gedeelte lijke uitkering aan de ambtenaren wordt het door de voorlopige fe derale regering noodzakelijk ge acht, dat door Nederland een1 garantie zal worden gegeven voor een obligatielening, waarvoor aan Nederland toestemming moet in zijn leven was geweest, zo zei hij tot zichzelf toen hij voor het raam stond en naar de maan keek, die schaduwen en lichten wierp over de grasvelden bene en, als er ooit een tijd was ge weest, waarin het nodig was om snel en helder te denken, dan was het wel nu. Het hielp niet of hij zich al verdiepte in vage moge lijkheden. Wat de knecht Wal ters aan Darrell Tress had ver teld, was zo goed als een directe aanklacht tegen Paquita. Wan neer zijn getuigenis werd samen gevat tot een opeenvolging van feiten, dan waren deze dat hij juffrouw Tress om tien minuten over half een uit het bosje had zien komen op de nacht van de moord en dat zij een revolver in de hand droeg. Dat waren de feiten... in het kort verteld. En Walters had niet gezegd... tenminste Darrell had niet verteld dat hij zoiets had ge zegd dat zijn jonge meesteres in haar slaap wandelde.. Hij had alleen verteld dat hij haar op een bepaald uur had gez en op een bepaalde plaats, terwijl zij een worden gevraagd. Deze obligatie lening zal in totaal 80 millioen bedragen. De obligaties worden op naam gesteld en zijn slechts met speciale toestemming verhan delbaar. Zij zullen waarschijnlijk 3 (drie) rente bedragen. Een officiële Britse woordvoer der te Berlijn heeft het bericht van het Sovjet-blad „Nieuwe Tij den", waarin gezegd wordt, dat 140 000 Duitsers in de Britse zone in militaire eenheden worden ge organiseerd, tegengesproken. Hij veronderstelde, dat de bedoeling van het bericht was „de organi satie van gewapende eenheden van de „volkspolitie" in de Sow- jet-zone te verhullen." De algemene vergadering der Ver. Naties is Zaterdag tijdens haar laatste bijeenkomst te Pa rijs begonnen met het slotdebat over Palestina. De vergadering nam in behan deling een Britse resolutie, welke met een kleine meerderheid was aangenomen in de politieke com missie. De resolutie stelt voor een commissie van drie man naar Palestina te sturen om vredeson derhandelingen te voeren. Zij is een sterk gewijzigde versie van het oorspronkelijke Britse voor stel, dat gebaseerd was op het rapport van wijlen Graaf Beraa- dotte. Het voorstel werd in die zin gewijzigd, dat het nader kwam tot het Amerikaanse standpunt, hetwelk voorstander is van het eerste verdelingsplan, in 1947 door de algemene vergadering aange nomen. Op de bijeenkomst van Zater- In gewoonlijk welingelichte poli tieke kringen in Shanghai gelooft men, dat Amerika sterke druk op President Tsjiang Kai Sjek uit oefent om vredesonderhandelin gen met de communisten te ope nen. Amerika z°u deze wens te kennen hebben gegeven door be middeling van mevrouw Tsjiang te Washington en van de Ameri kaanse Ambassadeur te Nanking. Amerika zou hiervoor drie rede nen hebben. 1. Teleurstelling over het in ge breke blijven der Regering om doeltreffende hervormingen in te voeren. 2. Amerika wenst niet in de Chi nese burgeroorlog te worden be trokken. 3. Amerika gelooft, dat Mao Tse Toeng, voorzitter van de commu nistische partij in China, 'n twee de Tito zou kunnen blijken te zijn. In genoemde kringen gelooft men voorts, dat Opperbevelhebber Tsjiang Kai Sjek tot onderhande len bereid zou zijn, indien zijn le gers een succes dat nog geen beslissend succes behoefde te zijn behaalden in de slag om Nan king, die thans aan de gang is. Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat 10 vertegenwoordigers van tegenstanders van Tsjiang Kai Sjek naar Charbin in Mand- sjoerije zijn vertrokken voor be sprekingen met Chinese commu nistische leiders over de vorming van een coalitie-regering wanneer Nanking zou vallen. Ens. Magyar Janos; 6.10 Sport- leefdheidsbezoek was en dat hij met de President terloops het Berlijnse probleem besprak. Toen correspondenten hem vroe gen of hij de President der Ver enigde Staten voor een bezoek aan Argentinië heeft uitgenodigd, antwoordde Bramuglia, dat zulks niet het geval was, doch dat Argentinië er steeds zal prijs op stellen President Truman een warm onthaal te bereiden." „Ik blijf optimistisch nopens de mogelijkheid van een oplossing van het Berlijnse probleem en ik meen, dat iedere oplossing moet berusten op een munthervorming en op de gelijktijdige opheffing van de blokkade", zo verklaarde de Argentijnse Minister van Bui tenlandse Zaken, Bramuglia, aan de pers na zijn onderhoud met President Truman. „De vertegenwoordigers der neutrale landen zullen in de alge mene vergadering der V. N. hun pogingen voor het vinden van een oplossing van het Berlijnse pro bleem voortzetten en er mag ver wacht worden, dat de Veiligheids raad eerlang zijn beslissingen be treffende de werkzaamheden van de deskundigen zal bekendma ken." „De Veiligheidsraad zal in Ja nuari a s. te New-York bijeen komen om die kwestie te onder zoeken" zo voegde hij er aan toe, Op de persconferentie, na zijn onderhoud met President Truman, heeft Bramuglia verklaard, dat zijn bezoek aan Truman een be- revolver bij zich had. Misschien had hij niet gezien, dat zij in haar slaap wandelde. Hij zou wel n'et dicht bij haar zijn geweest. Het licht kon onzeker zijn geweest. Het was ook waarschijnlijk, dat het niet lang zou duren of de man zou tot Ziclizelf gaan zeg gen: „Nu loopt d'ie Tickell een enorm gevaar om opgehangen te worden voor de* moord op Keste- ven en toch kan ik bewijzen dat Kesteven waarschijnlijk door mijn meesteres werd doodgeschoten." Als er eens iets toevallig ge beurde... Hextall trachtte zich alles te herinneren wat hij van slaapwan delen wist. Dat was niet veel. Hij wist, dat er verschillende soorten van slaapwandelaars waren. Er was een soort slaapwandelen, waarbij de zintuigen niet helemaal sliepen... een soor.t van halfslaap. Dan was er het gewone slaapwan delen, waarbij iemand uit zijn bed stapt en rondwandelt, gewoonlijk schijnbaar zonder enig doel, maar soms toch wel met een doel voor ogen, doordat een geestelijk pro ces gedurende de' slaap wordt De Argentijnse diplomaat wets er op, dat er tijdens het onder houd geen sprake is geweest van politieke of economische kwesties met betrekking tot het Westelijk halfrond. In verband met het Berlijnse probleem verheugde hij zich over de solidariteit, waar mede de neutralen naar een oplos sing van dit probleem zoeken. Hij zei, dat die oplossing grotendeels afhangt van de resultaten der werkzaamheden van de groepen deskundigen, die het muntpro bleem onderzoeken. Tijdens zijn onderhoud met de President was Spanje niet ter sprake gekomen. voortgazet. Maar er was ook een derde manier... de slaap, die ver oorzaakt werd door hypnotische invloed. In dat geval, dat wist hij, lijkt het precies alsof het slacht offer in het volle bezit van zijn zintuigen is, alsof hy inderdaad klaar wakker is, terwijl hij in mer kelijkheid absoluut onder de in vloed is van dengene, die hem hypnotiseert. Hij wist ook, dat iemand uit een dergelijke slaap niet op de gewone manier gewekt kan worden; alleen de hypnoti seur, die de slaap verwekt heeft, kan hem ook weer uit die toestand halen. Die wetenschap maakte, dat Hextall een excuus bedacht om Paquita de volgende morgen zo vroeg mogelijk~te bezobken. Hij vond haar goed en normaal en overtuigde zichzelf er van, dat zij absoluut niets wist van haar nach telijk avontuur. De theorie betref fende hypnose ging hierdoor na tuurlijk overboord. Er was geen hypnotisme toegepast, verzekerde hij zichzelf, het was een geval van gewoon slaapwandelen. Later op de dag slaagde Hextall er in Paquita en haar verpleeg- dag overwoog men ook een amen dement,. dat is voorgesteld door Frankrijk, Canada, Australië Chi na, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Columbia. Het werd ingediend door John Hood, de Australische afgevaardigde, die zei, dat de 7 mogendheden willen, dat de ver zoeningscommissie geen bevoegd heden zal bezitten 0m een rege ling op te leggen, maar dat Joden en Arbieren zelf een over eenkomst moeten bereiken, indien men wenst, dat een overeenkomst blijvend zal zijn. Het doel van de comprissie is hen samen te bren gen. Het moet geen (beperkingen opleggen, noch aanbevelingen van het plan-Bernadotte, noch van enig ander plan, zo zei hij. De Britse Minister van Staat Hector McNeil, verklaarde dat Enigeland gelooft in de waarde van Bemadotte's voorstel, doch zich er van bewust is, dat Joden noch Arabieren het voorstel zou den aanvaarden. Ook zou het de vereiste .meerderheid n'et krijgen in de Assemblée. McNeill trok daarom de toch reeds ontzenuwde resolutie in ten behoeve van het amendement der zeven staten. John Foster Dulles (V.S.) keur de de geamendeerde resolutie goed. KATHOLIEKE NATIONALE PARTIJ OPGERICHT. Op de Zaterdag te Utrecht ge houden landelijke vergadering van het voorlopig Katholiek Comité van Actie, waarin vertegenwoor digd zijn de 18 Rijkskieskringen, werd met algemene stemmen be sloten tot oprichting van de K. N. P. (Katholieke Nationale Partij). H. M. de Koningin en het Hoog waardig Episcopaat zijn telegra fisch van deze oprichting in ken nis gesteld. Algemeen voorzitter van de party is de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. EERSTE VRIJE A.-R. KIESVERENIGING. In Katwijk werd de eerste vrije A.-R. Kiesvereniging van Neder land opgericht, waarbij zich Ge reformeerden, onderhoudende Art. 31 K. O., hebben aangesloten, die zich niet konden verenigen met de door de A.-R. Partij gevoerde politiek. Daarmede is Nederland, zij het ook tot dusverre plaatse lijk, een nieuwe partij rijker ge worden. VRIJLATING VAN PRIJZEN VOOR HET LADEN VAN GOEDEREN IN ZEESCHEPEN. In de Staatscourant van 9 De cember is opgenomen de „Be schikking tot vrijlating van prij zen voor het laden van goederen in zeeschepen." Met het in werking treden van deze beschikking op 1 Januari a.s. kunnen de prijzen voor het laden van goederen in zeeschepen zon der tussenkomst van het directo raat-generaal van de prijizen door de belanghebbende havenbedrijven zelf worden vastgesteld. TWEE AUTO'S VERBRAND TE DEN HAAG. Vrijdagavond omstreeks kwart voor negen zijn op de Leidse straatweg te Den Haag twee auto's op elkaar gereden en in brand geraakt. Even voor by- de Marlotlaan stond een personenauto van de heer M. P. uit Roterdam aan de kant van de weg. Hoewel het achterlicht van deze wagen brandde, reed een, personeniautq bestuurd door de 37-jarige P. B. uit Amsterdam, die uit de rich ting Den Haag kwam, op de eer ste in. Deze geraakte door de schok in sters uit huis te krijgen door hen uit te sturen voor 'n ritje. Toen zocht hij Darrell op en nam hem mee naar Paquita's kamer. „Nu ia er iets," begon hij, „dat we direct moeten doen, Trèss. We moeten die geschiedenis van die revolver eens nagaan. Walter zegt dat je zuster een revolver bij zich had. Dus... die revolver moet in haar kamer zijn. Je moet tem vinden." „Dat zal niet moeilijk zijn," ant woordde Darrell. „Paquita en ik zijn altijd gewoon geweest 'n paar revolvers bij de hand te hebben sinds we kinderen waren... we woonden op een eenzame plek vóór we naar Engeland kwamen. Hij ligt waarschijnlijk in een la van haar toilettafel." Binnen een paar minuten was de revolver gevonden. Hij lag in een klein kastje naast Paquita's bed. Het was een revolver met zes ka mers en uit één daarvan haalde Darrell een lege huls. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2