CbefarineA Kerkdiensten Voor de Zondag BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE P. Z. E. M. SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen Het ^komende Koninkrijk Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. BLOEDWRAAK OER LIEFDE «iScpcrlil UI tv slrcomverliruik Jeeus zegt: Gij zult horen van oorlogen en geruchten van oor logen. Volk zal opstaan tegen volk en koninkrijk tegen konink rijk en er zullen pestziekten en hongersnoden komen en grote aardbevingen. Valse profeten zul len opstaan en velen verleiden En omdat de wetsverachting toe neemt zal de liefde van de mees ten verschillen! Zó waarschuwt Christus en wij denken: Is dit niet een getrouw verslag van alles wat er in deze jaren om ons heen gebeurde en gebeurt? En het kan zijn dat wij onze ogen opheffen naar de wol ken en bijna ongeduldig vragen Heer gaat de hemel reeds open? Heer komt Gij niet spoedig? Maai' Christus' Kerk houdt zich afzijdig van allen die dat nu pre cies geloven te kunnen uitrekenen. Wij weten, dat Jezus gezegd heeft: Doch dat alles is maar een begin der weeën. Wij weten dat Hij gezegd heeftVan die dag en van die ure weet niemand, ook de Zoon niet, doch de Vader alleen. En wij weten, dat Hij ge zegd heeft, dat die ure komt als een dief in de nacht. Er zijn ook vroeger kwade tijden over de aarde heen gegaan. Als wij geloven, dat dit nu toch wel de ergste zijn, dan is dat alleen maar, omdat nu wij, het zijn, die ze beleven. Oorlogen, aardbevingen, pest en hongers nood hebben ons ook in vroeger eeuwen geteisterd. En toch was toen de dag van Christus nog niet aangebroken. Misschien is de aarde nog maar jong en liggen er nog duizenden en duizenden jaren voor ons. Misschien is zij al heel oud en gaat zij spoedig haar dodendans beginnen. Wjj weten dat niet en soms geloven wij dat het ene het geval is en dan weer het andere. Maar als Christenen weten wij, dat het geen einde zonder meer zal zijn. Voor de ongelovigen is het aardse leven hondsdolheid, een waanzinnige wenteling om zichzelf. En het einde' is de be- vriezingsdood van de wereldruim te of een explosie in een hel van vlammen. Voor ons Christenen gaat Gods verborgen plan achter al die waanzin schuil en aan het einde der tijden zetelt Christus op de rechterstoel. O zalige gedachte, dat de laatste instantie niet dat gene is wat „men" meent en evenmin het willekeurige gericht van de historie of het vage Niets. De laatste instantie is Christus, de Zoon Gods, de Zoon des men sen. KAJ MUNK. De werkzame bestanddelen van Chefarine 4" zijn stuk voor stuk al beroemd ge worden als krachtige middelen ter voor koming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen In één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevat Chefarox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN "•V: IN EÉN TABLET GfN Pl/NEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i I 0.75 (Ingez. Med.) KATERDIVG 11 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. T#meuzen: 7.30 u. Avondgelbed. ZONDAG 12 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. 7 u. uitvoering Kerk- en Kinderkoor. Hoek: 10 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag; 2.30 u. de heer C. Heijboer, van Zaamslag. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw, bed. H. A. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma nidee, bed. H.A. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2 30 u. Ds. J. van der Graaff. ■Sluiskil10 u. Leesdienst; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Temeuzen: 10 u. Ds. G. van Moor sel, van Sluiskil; 2.30 u. Ds. J. Schol ten; 7 u„ Ds. J. A. Talma, van Zaamslag, biz. Advents- dienst, onderw,„Zie, hier Is Uw God". •aamslag: 9 u. de heer C. Heij boer; 2 u. Ds. J. A. Talma, bed. H. Doop. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. 3e Advent. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Bed. H. Avondmaal. Breskens: 10.30 en 18.30 u. Ds, Winckel. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 5 u. Ds. Fournier. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Winckel. 3e Advent. Nïeuwvliet: 14 u„ Ds. Wiebosch, Qzi A^vpn.t St. Kruis. 8.45 u. Ds. L. S. Blom. 3e Advent. Oostbung: 10.30 u. Ds. Fournier. 3e Advent. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- aouw. Sehoondijke: 10,30 u. Cand. v. d. Ende. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 9 u. Ds. Scho penhauer. Uzendijke:: 9 u. Ds. Fournier. Suidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardettburig: 10:15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvéc Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver- veen. Tcrneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Baamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Ritsema, Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2 u. Ds. P. Loik, van Zaamslag. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. C. Die- impr, em. pred. te 's-Graven- moer. Chr. Geref. Kerk. Kaam slag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.80, 2 en 6 u„ Ds. A de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. 8t. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. TT Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst, 6.45 u Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 8 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u voor de jeugd. DE OORZAAK VAN DE BRAND TE DEVENTER. De politie te Deventer heeft in haar proces-verbaal omtrent de oorzaak van de noodlottige brand te Deventer, die aan zes mensen het leven kostte, vermeld, dat het vuur in de haard in de huiskamer op de eerste verdieping, bewoond door de heer A. S. de Lange, zich moet hebben medegedeeld aan vloerbedekking aldaar of aan de vloer zelf Vijf der slachtoffers van de brand werden gisteren ter aarde besteld op de begraafplaats te Deventer. Het stoffelijk over schot van het kindje Karei Thys- sen wordt .te Amsterdam begra ven. VERLOPEN BANKBILJETTEN AANGEBODEN. De laatste dagen zijn bij de po litie te Haarlem verscheidene aan giften binnengekomen van gedu peerden, die verlopen bankbiljet ten van 100 aangeboden kregen. De bankbiljetten waren uit de tijd vóór de geldzuivering en zijn toen ongeldig verklaard. Een Haar lemse bioscoopcassière, die op haar qui vive was, weigerde het biljet, doch een collega van 'haar in de kassa van een andere bio scoop accepteerde het briefje. Donderdag werd een exploitant van een benzinestation aan de Amsterdamsevaart het slacht offer. Hii ontdekte de ongeldig heid van liet briefje |Van 100 pas nadat zijn klanten ih de richting Amsterdam vertrokken waren. De Haarlemse politie onderzoekt de zaak. BRANDBLUSSEN PER STOFZUIGER. Een Haarlemse huisvrouw aan de Bestevaerstraat heeft gisteren een nieuw brandblusapparaat ont dekt. Toen een tapijt in brand raakte, ging zij in haar angst het vuur met een stofzuiger te lijf. De stofzuiger zoog de brandende vezels op en slaagde er in de brand te blussen, waarna zij de inmiddels vuurvattende stofzak van het apparaat in water kon doven. GEMEENTERAADSVERGADE RING GING NIET DOOR. In verband met het feit, dat het vereiste aantal raadsleden riet aanwezig was, kon de door de C.P.N.-fractie aangevraagde gemeenteraadsvergadering1 te Zaandam niet doorgaan. Tijdens de vorige vergadering wilde de C.P.N.-fractie interpel leren over de loontoeslag. Burgemeester W. Thomassen meende, dat deze kwestie beter bij de begroting behandeld kon worden, waartoe toen met meer derheid van stemmen werd be sloten. De C.P N.-fractie richtte daarna het verzoek tot de burge meester binnen 14 dagen een ver gadering uit te schrijven. Hieraan werd voldaan. Deze vergadering was Donderdagavond vastgesteld. Ver voor bet aaovangsuur schoolde een grote menigte samen op de stoep van het gemeentehuis, wachtend op toelating tot de pu blieke tribune. De raadsleden daarentegen lieten voor zover zij geen lid van de C.P.N. warer., verstek gaan. Toen burgemeester Thomassen om tien voor acht in plaats van half acht de vergadering opende, bleek, dat hij niet voornemens was publiek toe te laten. Hij las artikel 14 van het reglement van orde voor voorzover de C.P.N. leden hem daartoe in de gelegen heid stelden, waarna de secretaris Mr. Dr. Scholten de namen van Ce niet aanwezige raadsleden be kend maakte. Met hevig hamer- geroffel trachtte de burgemeester -je interruptie van de C.P N.-leden te overstemmen. Nog steeds doorhamerend verklaarde hij de zitting voor gesloten en verliet de raai. In de hal var het stadhuis, waar het publiek ruim drie kwar- 'ier had gewacht, omdat het niet in de raadszaal werd toegelaten, werd toen de C.P.N.-fractie de trap afkwam, de Internationale aangeheven. Voor de deur van de burgemeesterskamer zette het aanwezige publiek het tweede couplet van de Internationale in, waarna het gemeentehuis werd verlaten. INBREKERSBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. De Rijkspolitie van de district Breda heeft in samenwerking met de districtsrecherche van dit ap paraat en de politie te Antwer pen een inbrekersbende onschade lijk gemaakt, die van 1944 tot 1948 in Brabant en in de Belgi sche grensstreek op brutale wijze hreft geopereerd en niet minder dan 160 inbraken en diefstallen waaronder 100 ernstige inbraken, op haar geweten heeft. In verband daarmee heeft de Rijkspolitie elf mannen uit St. Willebrord gearresteerd. Enigen hunner zijn vrijgelaten, omdat zij slechts een kleir.e rol hébben ge speeld en twee zijn reeds voor de Bredase rechtbank verschenen voor andere inbraken, waarvoor tegen dit duo resp. 5 jaar en 4 maanden en 4 jaar is geëist. De lieden hadden het op alles voorzien: geld, sieraden, bont, eet waren, textiel, fietsen, etc. Diver se gestolen goederen verdwenen in de zwarte handel; met andere gestolen goederen werd langs de deuren geleurd. Enigen van hen hebben in 1947 een straf van een jaar uitgezeten voor een in braak in België Zij maakten zich ook schuldig aan smokkelen, waarbij zij soms als „zwarte kom miezen" optraden en de smokkel waar van „collega's"' in beslag namen. Bij inbraken verschaften zij zich toegkrrg door een. kelder- of zolderraampje. Soms was het luikje wel erg klein maar de heren beschikten over een soort slange mens, die zich door de kleinste openingen kon wringen. EEN KLINKENDE KLOKKENDIEFSTAL. De recherche van het bureau Raampoort te Amsterdam had de klok horen luiden, maar wist ook de klepel op te sporen met het gevolg dat het politiebureau, waar de in beslaggenomen klok ken in allerlei toonaarden de tijd aangeven en slaan, meer op een klokkenwinkel lijkt dan op het officiële afdelingsbureau 7. Op 9 November j.l. werd inge broken in een horlogegroothandel aan de Brouwersgracht te Am sterdam, waarbij een grote partij klokken en wekkers van het merk Mauthe werd ontvreemd. In twee horlogewinkels in de stad werd een aantal van deze klokken en wekkers aangetroffen en een der eigenaren beweerde deze van een zekere Van der K. te hebben ge kocht. Deze 26-jarigie mandien- maker werd in zijn woning ge arresteerd. Bij zijn buurvrouw waren 160 wekkers opgeslagen. Twee zijner mededaders kreeg de politie ook in handen en alle drie bekenden de diefstal te hebben gepleegd. Gebleken is dat Van der K. eerder twee keer in het zelfde pand had ingebroken, en dat hij niet de enige is geweest, want in dat pand is er tot 5 maal toe een inlbraak gepleegd. Nog drie leden van het dieven gilde bekenden van de politie werden gegrepen. Voorts werd tegen 40 helers, niet alleen in de hoofdstad, doch ook in Den Haag, Zaandam en elders, proces-ver baal opgemaakt. Het waren hor- logewinkeliers, caféhouders en particulieren. 150 Vellen beslaat het verbaal in déze klinkende zaak. Al speurend naar JJrdtdacht tikkende klokken kwam ¥nen een tweede diefstal op het spoor. In de afgelopen drie maanden had een loopjongen met behulp van een vriend kans gezien van zijn patroon, een grossier in uurwer ken aan de Keizersgracht, klók ken en wekkers ter waarde van circa 4000 gulden te stelen. De beide heren en twee medeplichti gen belandden eveneens in de cel, waarmede het aantal arrestanten tot 10 steeg. ERNSTIG ONGELUK IN STAATSMIJN EMMA. Donderdagavond om kwart voor twaalf, is in de ondergrondse werken van de Staatsmijn Em ma, een ernstig ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan de 28-jarige schiethouwer J. W. M. S-meets. uit Brunssup en de 25-jarige houwer Th. J. Wesseling, uit Heerlerheide onmiddellijk zijn overleden. Bij het onderzoek is gebleken, dat zij -zich met de voor het vervoer van materiaal be stemde ton in een in aanleg zijn de opbraak omhoog hebben laten trekken en daarbij door kabel breuk naar beneden 'zijn gestort. Beide slachtoffers waren gehuwd, Wesseling was vader van 1 kind. BENOEMINGEN BIJ DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd bij de Provinciale Stoom bootdienster. tot: Machinist: A. J. F. W. Gegp en J. Suurmond; hulpmachinist 2e klasse: O. O. Meinsma en N. P. Kruit; matroos: J. Harinck, W Jaco- busse, C. van Fraaijenhove, E. van Zweeden, M. Schets, P. Paulusse, C. P. Kuijk en E. J. Klaassen. NEDERLANDSE BLINDENBOND. Het bekende gezelschap, be staande uit de blinde musici: Gusta v. d. Heijden, violiste up Johl Slegtenhorst, pianist, Joh. van den Berg, propagandist er declamator, zal ook een beizoek brengen aan Zaamslag en Axel. In de zeer vele plaatsen waar dit trio optreedt, is de belangstel ling steeds groot. Een goed ver zorgd programma wordt aange boden, vol afwisseling. Wij hopen dan ook zeer dat ook te Zaamslag en Axel hun optre den een groot succes moge wor- der.i De Propaganda-Kunstavond te Zaamslag wordt gehouden in 't. Verenigingsgebouw op Woens dag 15 December en de avond te Axel zal worden gehouden in de Chr. Bewaarschool op Donderdag 16 December. STICHTING KRAAMZORG IN ZEEUWS-VLAANDEREN O. D. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie waarbij dames wor den opgeroepen die een cursus in kraamverzorging wensen te vol gen. Bij het grote gebrek aan goede kraamverzorging moet bet initiatief der Groene Kruis Ver enigingen in deze streek wel zeer op prijs worden gesteld. Naar men ons mededeelt, is het voor dames die voor het werk voelen een mooie werkkring met een goede kans op een zelfstan dig bestaan. JAARVERGADERING Z. L. M. Vrijdagmiddag werd te M'ddel- burg onder grote belangstelling de door J* S* FLETCHER jaarvergadering gehouden van de Zeeuwse Landbouwimaatschappij. Tot de aanwezigen behoorden de burgemeester van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Eis- senlburg, de Provinciale Voedsel- commissaris, de secretaris van de Stichting voor- de Landbouw in Zeeland en de secretaris van de Kamer van Koophandel. De voorzitter, Ir. M. A. Geuze, hield 'n rede, waarin hij mededeel de, dat de Z.L.M. in het afgelopen jaar verder uitgebouwd is. Hij verklaarde, dat de inspectie Zee land van Lanidibouwherstel goede voortgang maakt met de schade- afrekening. Een vierde van de 1400 dossiers is afgewerkt en men hoopt, dat eind 1949 10.000 afge handeld kunnen zijn. Spreker be handelde voorts enkele actuele problemenzoals de Benelux, de sociale wetgeving en de landbouw politiek. Vervolgens werd een rede ge houden door de voorzitter van de 'Gelderse Maatschappij van Land bouw, de heer G- van der Leij, die snrak over het onderwerp: „Boer zijn in deze tijd". Bij de rondvraag kwamen nog enkele actuele kwes ties ter sprake. De voorzitter deel de mede, dat ten behoeve van de Walcherse veehouderij half Janu ari in Friesland stamlboekvee zal worden gekocht. MINISTER IN 'T VELD IN MIDDELBURG. Vrijdagavond arriveerde in Mid delburg de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, Mr Dr J. in 't Veld. De Minister zou een bespreking hebben met leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland en met de hoofdingenieur-d'rec- teur van Wederopbouw en Volks huisvesting over de bouwproble- men in de provincie Zeeland. Met name zal het bouwvolume onder werp van bespreking uitmaken. TERNEUZEN Gemeentelijke Badinrichting- In de afgelopen maand Novem ber 1948 werd de Gemeentelijke Badinrichting door totaal 3444 personen bezocht die er een heer lijk verfrissend bad kwamen nemen. AXEL. „Geef mij maar een schip". Met dit uit het leven van alle dag gegrepen „vrolijk spel van samenwerking" heeft de Toneel groep Bouber in Axel bij ver nieuwing een eclatant succes ge oogst. Niet dat de logica ten allen tijde aan de handeling op het toneel ten grondslag lag, daarover valt bij elk stuk ten slotte iets af te dingen! Doch, het meesterlijk spel dat bij deze groep alles goed maakt en zijn doelstelling heeft in stelregel „reële kunst voor het volk", heeft ook ditmaal iets gewrocht, dat, als geheel, toch een zeer sterke indruk heeft achtergelaten, het geen van tal van andere Zjg. „mo- raal"-stukkgn op verre na niet eens gezegd kan worden. Wat is nu een toneelstuk, waar in men een lach en een traan ver wacht, maar waarin men van beide nauwelijks iets ervaart, tegenover 'n „vrolijk spel" waar in de naakte levenswaarheden fel tegen elkaar botsen en ten slotte toch de levende werkelijk heid echt spreekt en leidt tot een geloof in samenwerking, zo sterk, dat het tenslotte leidt tot tast bare-resultaten! Ziedaar, de mo raal van dit met grote vlotheid en kiese zorg geschreven volks stuk, waarin deze hier zo lang zamerhand k'nd in huis gewor den groep zich weer liet onder kennen als één der beste op dit gebied in den lande! Naast het echtpaar Bouber heb ben we een pracht-creatie gezien van mej.Ans Koppen, de ster van deze avond als „Feetje". Doch bijna in één adem mogen we alle anderen gerust noemen als toneelspelers van superieure klasse! En, het zegt heel wat, om in een kleine „gammele ka juit" van een oude versleten schoener de hele avond de gang en de vaart erin te houden, ook al is het dan pas heel tegen het einde dat de opgekalefaterde schuit eindelijk in 'beweging komt! De avonturen die we op deze avond in allerlei opzicht beleef den mochten misschien gek lij ken, in werkelijkheid zat een die pe ernst en veel levenswaarheid in dit- toch tot een groot succes uitgedijde spel. Op de meest ondubbelzinnige wijze bleek dit uit het overdon derend applaus, dat aan het ein de het deel was van deze artis- ten, die wij, om met de heer v d. Plasse aan het einde te spre ken hier in Axel nog zeer vele malen hopen terug te zien. „Ontwikkeling en Ontspanning" het Axelse spaarfonds met zijn vele honderden leden heeft weer eer in gelegd met deze keuze. „Het Centrum" was tot de laat ste stoel bezet. De schrijver en regisseur Hans Tiemeijer ontving een speciaal open doekje,, hetgeen ook zeer verdiend was. Inderdaad -is.door hem als auteur en regisseur een brok levenswaarheid verwerke lijkt die genoegzaam tot allen is doorgedrongen al was het maar door die éne gedachte van „sa menwerking". „Beethoven' -lezing van de Z.V.U. De rij der populair wetenschap pelijke 'lezingen werd alhier Don derdagavond voortgezet met een zeer interessante causerie van Casper Höwler over één der grootste toonkunstenaars van al le tijden, getiteld: „Beethoven", als mens en kunstenaar. Ludwig van Beethoven werd vermoedelijk in December 1770 te Bo,nn als telg uit een oorsronke- lijk Vlaams geslacht geboren. Reeds zijn grootvader Lodewijk was kerkzanger te Leuven en ves tigde zich als musicus te Bonn, waar hii kapelmeester werd. Zijn vader Johann was tenor in de ka pel van de keurvorst. Uit zijn hu welijk met de weduwe Laym, gebo- hen Keverich, is een der grootste kunstenaars van de wereld gebo ren. Zijn Derde Symphonie droeg hij aanvankelijk aan Napoleon op. Door tijdgenoten werd hij zowel om zijn conversatietoon als om zijn pianospel afgeschilderd als hartstochtelijk, teugelloos wild, maar ook innig en teergevoelig. Reeds in 1800 begon hij last te krijgen van een gehoorkwaal, die steeds verergerde en in 1819 was Beethoven volslagen doof. Beethoven schreef o.a. 9 sym- phonieën, waarvan de 9de met het beroemde slotkoor „Hymne an die Freude." Voorts tal van opera-ouvertures, toneel- en bal letmuziek,, missen, oratoriums en cantaten. Zijn oeuvre van kamermuziek is buitengewoon omvangrijk, evenals dat van de door hem ge componeerde pianomuz'ek. De aard van zijn cpmpositie's stem pelen hem tot één van de groot- sten onder de groten, die de eeuwen trotseren zullen en de nageslachten zullen blijven bezie len en inspireren. ID'it zeer belangwekkend onder werp werd muzikaal geïllustreerd. Jammer dat de belangstelling niet groter was. vooral in de uren tussen 7 en 9; 11 en 12; 16 en 18 uur OOSTBURG. De nieuwe burgemeester van 8t. Maartensdijk en Scherpenisse. Zoals wij reeds eerder meldden werd bij Kon. Besluit met ingang van 16 Dec. a.s. tot burgemeester van St. Maartensdijk en Scherpe- nisse benoemd de heer D. C. Bou- wense, alhier. Hier volgen enkele bijzonder heden betreffende de persoon en de loopbaan van de heer Bou- wense, wiens benoeming in brede kring, zowel in West als in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, grote voldoe ning heeft verwekt. De heer Bouwense werd in 1908 te Middelburg geboren, waar hij zijn jeugd doorbracht en welke stad hij verliet, na de Hogere Handelsschool aldaar te hebben afgelopen, om zich te Breskens te vestigen, alwaar hij bij de N,V. Van Melle een administratieve functie bekleedde, zulks tot de bevrijding. Tijdens'de bezetting maakte de heer Bouwense zich op illegaal gebied - - bijzonder verdienstelijk. Zo had hij o.m gedurende enkele jaren een zendinstallatie in huis welke thans in het door hem opgerichte Oorlogsmuseum te Cadzand staat opgesteld ver richtte hij koeriersdiensten enz. Na de bevrijding werd de heer Bouwense vertegenwoordiger van de Militair Commissaris voor W. Z -Vlaanderen, in welke functie hij zich steeds beijverde om door samenwerking met het normale bestuur van het M. G. een ser vice instituut i. p. v. een gezags- instituut te maken. Kort na de opheffing van het M. G. werd hij benoemd tot Di recteur voor Z.-Vl. van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 en als zodanig gaf de heer Bouwense van grote werkkracht en initia tief blijk en maakte hij zich o.m. industrie-vestiging bijzonder verdienstelijk. Na de opheffing der Stichting In Januari j.l werd hem de afwikkeling der lopende zake» opgedragen. De nieuwe burgemeester, die gehuwd is en vader van drie kin deren, is van Christelijik-Histori- sche gezindte, doch bij geen poli tieke partij aangesloten. De heer Bouwense, die bestuurs lid is van verschillende Zeeuws- Vlaamse instellingen en vereni gingen, was o.m. ook lid van de 2e Kamer van het Zeeuwse Tri bunaal. Mevr. Tamajo Mijagi, lid van de Japanse senaat, heeft ver klaard, dat talrijke afgevaardig den bedragen ten belope van ver scheidene millioenen yen hebben ontvangen om het wetsontwerp tegen de prostitutie, dat op 22 Juni j.l. bij de Kamer werd inge diend te doen afstemmen. VOETBAL. EERSTE KLASSE- DISTRICT I. SpartaXerxesAjaxStorm vogels; SVV—DOS; 't Gooi—Blauw Wit; De VolewijckersHaarlem. DISTRICT H. EDODFCVSVZeeburgia KFCHermes DVSFeijenoord •HBS; DHCNeptunus. DISTRICT III. Be Quick—Heracles; NBCEn- sched. Boys; EnschedéAGOW; Zwolse BoysQuickGo Ahead Wageningen. DISTRICT IV. MWLlmBürgia; NACWillem II; WVJuliana; De Spechten Brabantia; BW—TSC. DISTRICT V. Be QuickVelocitas; Friesland Leeuwarden; EmmenFrisla; KeerenveenGVAV; HSCAchil les. DISTRICT VI. KerkradeBleijerheide; Sportcl. Emma—Sittardse Boys; Maurits PSV; NOAD—LONGA: Helmon- dia—Baronie DNL. DISTRICT IV. TWEEDE KLASSE B- DQSKOInternos; RACDe Zeeuwen; VUssingenHero; RBC Middelburg; BreskensAllian ce. DERDE KLASSE F. HontenisseSluiskil; Axel—Aar denburg TemeuzenHoofdplaat Oostburg—SteenLI zendij ke - -Co ra Boys; ClingeHulst. VIERDE KLASSE G. RiaKrulningen; BiervlietDe Patrijzen. ONDERAFDELING Z. V-B. Eerste Klasse A. Red StarNoormannen; Dom burgLewedorpse Boys; Zuidzan- deDSWSehoondijke- -Groede WalcherenSluis. Eerste Klasse B- Koe wacht's-H. Arendskerke Volharding '32—Luctor; Cortgené VogelwaardeRapenburgPSK Reserve Eerste Klasse B. Hontenisse 2Sluiskil 2; Ter neuzen 3Hoofdplaat 2; Oostburg 2Steen 2; IJzendijke 2Corn Boys 2; Clinge 2Hulst 2. Tweede Klasse 15. Corn Boys 3PSK 2; Vogel waarde 2—Koewacht 2; Graauvr- Ria 2; Terneuzen 4Axel 3. Derde Klasse B. Groede 2Middelburg 6; FTMayr 4Retranchement; DSW 2—Red Star 2; Sluis 2Aardenburg- 3 Middelb. 5Sehoondijke 2; Bres kens 3Oostburg 3. Derde Klasse C. Sluiskil 3Clinge 3; Steen 3- Krulningen 3; Hulst 3-Graauw2 Rapenburg 3PSK 3. DISTRICT IV. Tweede Klasse B. Door zelf in Middelburg te winnen en door de onverwachte nederlaag van RBC en het ge lijke spel van Alliance, is Goes plotseling alleen aan de kon komen te staan. Deze week zijn de Zuid-Beve landers vrij, doch het zou ons niet verbazen, indien zij, zonder zelf te spelen, er Zondagavond weer iets beter zouden voorstaan. Im mers, RBC, dat Middelburg op bezoek krijgt, zal alle zeilen bij moeten zetten om zich de hoofd stedelingen, die allerminst bui ten gevaar zijn van het lijf te 'houden. Daar weet de andere concur rent, Alliance, dat het ip Bres kens ook zeker niet onder de markt zal krijgen van mee te praten! Dosko krijgt evenzeer een zware kluif aan Internos, dat vorige week RBC klapte, terwijl Vlissingen in staat moet zgn, het zwakke Hero met een nederlaag naar huis te zenden. RACDe Zeeuwen wordt een kamp tussen twee zwakke broe ders, waarbij het terreinvoordeel wel eens beslissend zou kunnen zijn. Derde Klasse F. De grote St. Nicolaas-surprise was wel de nederlaag welke Axel in Oostburg leed, waardoor Ter neuzen, dat in Sluiskil juist met de hakken over de sloot kwam, plots weer een ernstig mededin ger voor de titel is geworden. Deze week spelen de Oranje- hemden weer in eigén home en eten overwinning op het 'overi gens onberekenbare Aarden burg lgkt dan ook zeer waar schijnlijk. Temeuzen moét van Hoofdplaat winnen om in de running te blij ven en is daartoe ook in staat. Sluiskil krggt eén goede kans om in Hontenisse enige buit te ibehalen, wat niet bepaald- gezegd kan worden van Steen, dat in Oostburg op bezoek moet en van de Com Boys, die de reis naar Uzendijke maken. De bijna „plaatselijke" wed strijd Clinge--Hulst wordt vrij zeker een overwinning voor de gastheren. Vierde Klasse G. Biervliet zal geducht moeten oppassen om zich door de Patrij zen niet de hele of halve buit te laten ontfutselen, terwijl de an dere Zeeuws-Vlamingen, nl. RIA, in de gedegenheid zijn Kruiningen met ledige handen naar de „over kant" terug te zenden. Voor de Zuidelijke Districten is de stand thans: DISTRICT IV- TWEEDE KLASSE B. 11 8 2 1 29—14 18 11 8 0 3 42—18 16 10 6 3 1 226 15 11 6 2 3 37—21 14 11 5 2 4 21—22 12 9 4 2 3 1421 10 11 4 0 7 17—30 8 10 3 1 6 15—23 7 11 2 2 7 15—28 6 10 2 1 7 10—21 5 11 2 1 8 15—36 5 44) Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) - Darrell hief zijn handen op met een gebaar van wanhopige hulpe loosheid. O," riep hij uit, „Walters... Walters zei dat dat zij een re volver in haar hand had Hij zag het." Plotseling liet hij zijn handen zakken, toen verborg hij zijn ge laat erin en begon te snikken. Langzaam stond Hextall op en b'eef zwijgend in het duister sta ren. Was het mogelijk? Die vraag drong zich telkens en telkens weer op aan zijn gepijnigde her sens, totdat hij nergens meer aan denken kon, zelfs niet aan die wanhopige gebroken jonge man raast hem. Hij herinnerde zich wat Paquita had gezegd toen ze hem 's avonds in Wimpole Street was komen opzoeken dat zij vaak in de -verleiding: was geweest om Kesteven te doden; hij herin nerde zich ook de woorden, die zij toen gesproken had: ,,Ik had hem meer dan één keer kunnen dood- schieten en niemand zou het ooit gemerkt hebben." En gaandeweg begon zijn bre'n de mogelijkheden van het geval te overwegen. Hij wist, dat slaapwandelaars in hun slaap dikwijls datgene doen, waar zij overdag aan hebben gedacht; het was natuurlijk mogelijk, dat Paquita, die zo had nagedacht over haar moeilijkheden Maar Hextall stuitte zijn ge dachten met een ongeduldige uit- joep: Nonsens... hoe kon zo iets nu gebeuren? Dan zou dus een man,, die op zijn hoede was, en waarvan hekend was. dat hij ge woonlijk op alles lette, zijn dood geschoten door een jonge vrouw, die in haar slaap wandelde. On mogelijk!... Onmogelijk!... Onmo- crpivi.v... bet kon niet. En toch. terwijl hij dat woord onmogelijk herhaald.- en weer herhaalde, ant woordde iets binnen in hemja. onmogelijk... en toch... mogelijk!" Hij wendde zich tot Darrell en pakte hem bijna ruw bij de schou- ders. „Kom," zei hij. „Het Is heel natuurlijk Tress, dat je zo van streek bent, maar we moeten denken. Vertel me eens... houdt die man zgn mond?" „Ik heb bem betaald om zijn mond te houden," antwoordde Darrell. -t Op zijn verzoek vroeg Hex tall. „Chantage?" „Neen, dat niet. Hij heeft ner gens om gevraagd Maar hg zal het wel verwacht hebben. Ik gaf hem in ieder geval een behoorlijk bedrag en vertelde hem, dat hij zijn mond moest houden. „Jammer! Hij zal meer ver wachten. Maar je denkt toch niet, dat hij al gebabbeld heeft? „Ik weet zeker, dat hij dat niet jeeft gedaan-. Hij is een nette vent... een heel nette vent." „Ik moet morgenochtend met hem praten, Tress. Intussen moet jij proberen te slapen en niet meer hieraan denken. Laat mij eens proberen je uit te leggen," ging Hextall voort, „dat gebeurd is waarvoor jg bang bent. Luis ter eens..." Hij ging zitten en sprak een poosje ernstig met hem, terwijl hij argumenten. aanvoerde, die evenzeer dienen moesten om hemzelf te overtuigen als om Darrell Tress gerust te stellen. Ten slotte ging hii weg, toen Dar rell wat bedaarder was gewor den. Regelrecht ging hij naar de kamer van zuster Palisser en klopte zachtjes aan de deur. Zuster Pall ser kwam bijna on middellijk bij hem in de gang. In het licht van de kaars die zij droeg, zag Hextall haar opletten der aan, dan hij nog ooit gedaan had. Zü was een rijzige, knappe vrouw, d'e klaarblijkelijk een gro te lichamelijke kracht bezat. Zij scheen van bijna middelbare leef tijd te zijn en droeg nog steeds sporen van vroegere schoonheid. Maar hierop lette Hextall min der- hij vrogg z'ch af of zij wer kelijk de vertrouwde, oplettende verpleegster was, die John Smith beweerde dat zij was. „Wie heeft vanavond dienst in de kamer naast juffrouw Tress?" Goes RBC Alliance DOSKO Vlissingen Internos Middelburg De Zeeuwen Hero RAC Breskens Axel Terneuzen Corn Boys Oostburg Aardenb. Steen Uzendijke Hoofdplaat Clinge Sluiskil Kuist Hontenisse DERDE KLASSE F. 12 11 0 1 47—11 22 12 10 0 2 4618 20 12 8 1 3 48—17 17 11 6 2 - 3 23—14 14 11 5 2 4 30-^-22 12 12 6 0 6 32—25 12 12 3 4 5 31—30 10 11 4 1 6 17-2-42 9 12 3 2 7 15—29 8 12 8 2 7 18—35 8 11 2 0 9 10—32 12 2 0 10 15—57 vroeg hij. „Een van u beiden slaapt daar altijd, nietwaar?" Zuster Palllser scheen enigs zins verbaasd te zijn. „Natuurlijk," antwoordde zij. „Een van ons beiden heeft daar aldoor geslapen sinds we hier kwamen. Vanavond is het de beurt van zuster Hicks." „Dan slaapt zuster Hicks al te vast," merkte Hextall op. „Juf frouw Tress is aan het slaap wandelen geweest." Zuster Palliser was nog ver baasder en scheen ongerust te zijn. Zij wendde zich onmiddellijk naar Paquita's deur, maar Hex tall h:eld haar tegen. „Wacht," zei hij. „Ik ben er zeker van, dat juffrouw Tress naar 'bed is teruggegaan maar u kunt straks uzelf gaan overtui gen. Ik wilde u eerst wat vra gen... wie had d'enst op de avond dat u hier kwam, de eerste nacht?" „Zuster Hicks. dokter," ant woordde zij. „We doen het om dc beurt." „Heeft ieder een hele nacht dienst?" (Wordt vervolgd) VIERDE KLASSE G. De Patrijzen 9 5 1 3 2620 11 8 4 2 2 18—10 10 7 4 0 3 17—11 8 8 2 2 4 1325 6 8 13 4 11—19 5 EMM RIA Kruiningen Biervliet RES. TWEEDE KLASSE E. Vlissingen H 10 7 2 1 25—12 16 Goes II 10 5 2 3 29—27 12 Axel H 9 5 1 3 31—21 11 Middelburg II 10 4 2 4 2420 10 Breskens II 10 3 1 6 20—27 1 Terneuzen II 7 2 0 5 11—21 4 RCS H 8 1 2 5 11—23 4 OPENBARE RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Temeu-1 zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de Raad dier gemeente zal wor den gehouden op Donderdag 16 December 1948, «Les namiddags 7 uur. Temeuzen, 10 December 1948. De Burgemerster voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2