I 1 «3 t I r D Jfij I I X i Afwikkeling van de geldzuivering Hl 1 fl UIT DE PROVINCIE 3'MS E BLOEDWRAAK OER LIEFDE f i 1 - - 1 Uitkering aan Rijksambtenaren De bouw van woon schepen Verklaring van Tsjang Kai Sjek De ontmanteling der West-Duitse fabrieken De Zuid-Koreaanse kwestie Do toestand in Birma Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen TWEEDE KAMER. i-1 t- I F si •i De Tweede Kamer heeft giste renmiddag de behandeling van het wetsontwerp tót afwikkeling van de geldzuivering voortgezet. Thans komen de artikelen aan de orde. In art. 4 wordt o.m. bepaald, dat de bank, in wier boeken een beleggingsrekening wordt gehou den en de bank in wier boeken een beleggingsrekening wordt ge opend, slechts gevolg mogen geven aan opdrachten tot over boeking op een beleggingsreke- nmg van een bedrag, groter dan ƒ3500. De heer Van den Heuvel (A.R.) licht een amendement toe, doch nadat de Minister het amende- mefat heeft bestreden, trekt de heer Van den Heuvel het in. De heer Lucas (KVP) verde digt een amendement tot het in lassen van een nieuw artikel. De heer Van den Heuvel geeft de voorkeur aan de tekst van het ame nd em ent-Lu caa. De Minister verdedigt de door hem voorgestelde wijziging en verandert het alsnog. Nadat de Minister nog een wij ziging heeft aangebracht, trekt de heer Lucas zijn amendement in. De heer Lucas trekt zijn amen dement om te bereiken, dat de be leggingscertificaten geleidelijk -'och uiterlijk 1 Juni 1950 verhan delbaar zullen worden gesteld, «veneens in. Eveneens trekt hij zijn amen dement in om de rente der be leggingscertificaten te verhogen tot 3% Het betrokken artikel wordt z. h. s. aangenomen. Daaran Is nu tevens ingevoegd de bepaling, dat de 3 investeringscertifica ten en de 3% beleggingscerti ficaten in betaling kunnen worden gegeven ter voldoening van zeker heidsstellingen en aanslagen in belastingen. De heer Van den Heuvel ver dedigt een amendement, beogende, dat ten laste van een optiereke- tiing overschrijvingen kunnen wor den gedaan naar een andere optie rekening, mits deze laatste reke ning groter is dan 1000. De Minister verklaart het amendement volstrekt onaan vaardbaar. De heer Van den Heuvel tiekt het daarop in. Vervolgens dient hij nog een amendement in om te voorkomen, dat over inkomsten, ontvangen in geblokkeerd geld, met vrij geld belast'ing moet wor den voldaan. De Minister geeft te kennen, dat er verschillende bezwaren tegen zijn. Om technische bezwa ren acht hij het beter, dat de heer Van den Heuvel het intrekt. De heer Van den Heuvel ver klaart aan dit verlangen geen gevolg te kunnen geven. Het amendement wordt aange nomen met 39 tegen 21 stemmen. Het wetsontwerp wordt z h. s. goedgekeurd. Wijziging Kinderbijslagwet. De Tweede Kamer heeft voorts het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet behandeld. Daarin wordt voorgesteld de kinderbijslag te doen bedragen: voor het eerste kind, voor hetwelk recht 05a een kinderbijslag be staat, ƒ0,40; voor het tweede en derde kind 0,44 per kind en te rekenen van het vierde kind 0,54 per kind. Deze wet wordt geacht in wer king te zijn getreden op 1 Oct. 1948; zij vervalt uiterlijk met in gang van 1 Januari 1950. De Minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, merkt op, dat het ontwerp een aanvullend karakter heeft in verband met de loonbij- slag van één gulden. De Minister gaat tenslotte in op enige opmerkingen in het ver slag. De heer Gortzak (CPN) is van oordeel, dat de lonen gebaseerd door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 42) (Nadruk verboden). „U moet niet denken, dat ik een babbelaarster ben, dokter Hex- tall," begon zij, ,,maar ik ben als alle dorpsmensen nieuwsgierig naar hetgeen er op mijn eigen drempel gebeurt. Is het waar, dat die Tickei gevonden is, en dat u hem hebt opgezocht?" Hextall dacht even na voor hij antwoordde. Ten slotte zou alles wat hij wist en wat in het een zame landhuisje was voorgevallen, de volgende morgen een publiek geheim zijn. Als hij mevrouw Renton de feiten vertelde, was hij de kranten alleen maar voor. En dus zei hij haar in korte woorden wat er gebeurd was. „De geloof dat het een geluk zou zijn als de arme man sterft," merkte zij op. „Het zou heel wat onaangenaamheden vermijden, is dienen te zjjn op een gezin met drie of vier kinderen. Spr. betoogt vervolgens, dat men aan de toeslag tekort komt Els men alleen reeds in aanmer king neemt de stijging van de roomboterprijs met 1,86 per kg, terwijl medisch is vastgesteld, dat roomboter voor kinderen nodig is. De heer Stapelkamp (A.R.) is van oordeel, dat het vraagstuk van de kinderbijslag eens rustig bekeken moet worden. Het wets ontwerp, dat h\j ziet als een nood- verhand, ontmoet hij spr. geen enkel bezwaar. De heer Van den Born (Arb.) zou gaarne zien, dat men tegelijk kwam met berichten over prijs stijging en bijslagen. Leest men eerst alleen over prijsstijging, dan komt er weer onrust. De heer Andriessen (KVP) vraagt of de Minister iets kan mededelen over het standpunt der regering ter zake van gehuwden beneden 23 jaar, die verstoken zijn van de loonbijslag. De Minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, merkt op, dat z.i. duidelijk is, dat dit wetsontwerp niet de basis kan zijn voor een vruchtbare gedachtenwisseling over het compiex van waagstuk ken, dat door de heer Gortzak aangeduid was. Hij zet uiteen dat verhoging van de kinderbijslag gewenst en redelijk werd geacht en gaat na hoe deze tot stand is gekomen. Spr. is het eens me de heer Sta pelkamp, dat het aanbeveling ver dient het vraagstuk van de kin derbijslag nader onder het oog te zien. De wens van de heer Van den Born begrijpt de Minister, maar hij vreest, dat het niet mogelijk zal zijn er gevolg aan te geven. Na replieken wordt het ontwerp z h. s. aangenomen. De vergadering wordt te half vijf verdaagd tot hedenmiddag één de vakgroep gevallen ter ore ge komen, dat bij hevige wind, woon schepen lek sloegen en zonken, zodat de bewoners slechts op het laatste ogenblik het vege lijf kon den redden. Bovendien kunnen de gezonken woonschepen een ernsti ge belemmering vormen voor de scheepvaart. In verband met een en ander adviseert de vakgroep klein scheepsbouwbelanghebben- den zich bij aankoop of voor in lichtingen betreffende het onder houd met het secretariaat van de vakgroep in verbinding te stellen. Volgens de samenwerkende centrales van Overheidspersoneel worden van regeringswege maat regelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor In aan merking komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot, een uitkering te doen in verband met de herziening van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke Rijksamb tenaren 1934, ingaande 1 Januari 1948. De verhoging van de kin dertoelage met 25 cent per week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen zijn. Het tekort aan woonruimte is oorzaak, dat velen er toe over gaan zich een woonschip aan te schaffen. De vakgroep klein- scheepbouw is door het Ministerie voor Wederopbouw en Volkshuis vesting aangewezen, voor <je bouw van deze schepen bouwvergunnin gen en materialen af te geven. De practijk heeft echter geleerd, zo deelt deze vakgroep ons mede, dat er zich onder de bouwers ele menten bevinden, die er de oor zaak van zijn, dat de toekomstige bewoners aan grote gevaren wor den blootgesteld. De onderbouw van een woonschip immers moet van uitstekende kwaliteit zijn en heeft behoefte aan regelmatige controle en verzorging. Er zjjn De grote Chinese bladen te Hongkong maken melding van een bericht uit Nanking, volgens hetwelk Tsjang Kai Sjek onlangs aan vertrouwde volgelingen ver klaard zou hebben, dat hij, wan neer hij „faalde in de strijd tegen de communisten", zelfmoord zou pleigen voor het monument van Soen Yat Sen, de stichter van de Chinese republiek, te Nanking. Volgens een telegram uit Nan king in de „Wenwei Pao" zou me vrouw T3jang Kai Sjek voor haar vertrek naar Amerika aan de commandant van de Chinese luchtmacht verzocht hebben „steeds volledige controle uit te oefenen over alle vliegtuigen voor geval van evaeuëring en indien de toestand critieik werd en Tsjang Kai Sjek zou weigeren v/eg te gaan, hem onder dwang naar het buitenland te brengen. Berichten te Londen suggereren, dat het aantal West-Duitse fa brieken, dat de Humphrey-com- missie' van plan is uittezonderen van ontmanteling, aanzienlijk gro ter is dan door de Britse en Fran se regeringen zou worden goedge vonden. De Humhrey-commissie, welke bestaat uit Amerikaanse indu striële- en economische deskundi gen, heeft tot taak vast te stellen welke Duitse fabrieken moeten worden gespaard met het oog op het Europese herstel. MINISTER IN 'T VELD NAAR ZEELAND. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Mr. Dr. J. in 't Veld, zal deze week enkele da gen de provincie Zeeland bezoe ken. Op Vrijdag 10 December zal hjj 's avonds ten huize van de Commissaris der Koningin een bespreking hebben met de leden van Gedeputeerde Staten en de hoofd-ingenieur-directeur van de wederopbouw in Zeeland, de heer M; W. A. Glerum. Zaterdag zal hij een bezoek brengen aan de ge meenten MiddelburgVlissingen en Terneuzen, waar bij besprekin gen zal hebben met de gemeente besturen. ZEEUWSE .MIDDENSTAND VRAAGT ANDERE REGELING VOOR SPITSUREN. De afdeling Zeeland van de het niet? Het spijt me zo voor Tress en zijn zuster; het is ver schrikkelijk om in processen en dergelijke dingen gewikkeld te worden. Ik weet zeker, dat Dar- rell Tress het ontzettend vindt. Dat Darrell Tress 't iets ontzet tend vindt, begon Hextall die dag hoe langer hoe duidelijker te wor den. Hjj was vreselijk rusteloos; hij kon niet op een stoel blijven zitten en niet rustig in een kamer blijven, het was een verschrikking om met hem te dineren; het was onbegonnen werk om met hem te biljarten. Eindelijk nam Hextall hem apart om eens openhartig met hem te praten. „Kijk eens," zei hij, „ik ben niet van plan om de dingen heen te draaien. Heb je iets gedron ken vandaag?" „Neen", bromde Darrell. „En gisteren ook niet sinds de lunch. En je zag wat ik toen gebruikte. Ik maak een eind aan dat alles. Op mijn erewoord: ik heb niets gehad!" Juist," antwoordde Hextall, „en het resultaat is, dat-je zenu wen totaal in de war zijn en je helemaal uit je evenwicht bent. Vannacht slaap je niet en mor gen ben je een wrak. Je moet die gewoonten van vroeger lang- Middenstandspartij heeft een schrijven met bijbehorend schema gezonden aan de Minister van Economische Zaken, waarin wordt verzocht een andere regeling te treffen voor wat betreft de elec- trische verlichting in de zoge naamde spitsuren. RATTENBESTRIJDING. Naar men ons vanwege de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuws-Vlaanderen mede deelde, is 't de bedoeling van- de Gemeentebesturen in dit district om ,in de loop van de maand December wederom te komen tot een streekbestrijding tegen de ratten. De actie welke begin van dit jaar plaats vond, was een groot succes, doch dit wil niet zeggen, dat de rattenplaag thans met één actie volkomen opgeheven is. zamerhand afleren, dergelijke forse maatregelen geven niets. Nu ga je eens op die stoel zit ten. je rookt bedaard een sigaar en drinkt een glas whisky. Dan krijg je van mij een slaapdrankje en ga je heel gauw naar je bed. Laat het nu eens aan mij over, Tress, dan kom je er in een paar dagen helemaal bovenop." Darrell werd 'kinderlijk gehoor zaam en toen Hextall hem naar de deur van zijn slaapkamer bracht scheen 'hii een beetje bij getrokken te zijn. Maar toen hij Hextall een hand gaf, vloog er een schaduw over zijn gezicht. „Ik vrees, dat ik vandaag een beetje wonderlijk ben geweest," zei hij. „Maar ik had iets, dat me geweldig hinderde, dat verzeker ik je. Het is... maar misschien kan i(k dat beter morgen vertel len... ik geloof dat ik nu slaap heb." „Dat is goed, ga maar slapen", zei Hextall. Hij ging naar zijn kamer, zich afvragend wat Darrell te vertel len had. Maar daar hij erg moe was, viel hii spoed!g In slaap. Net zo plotseling als hij in slaap was gevallen, schrok hij ook weer wakker. Door het open raam van zijn slaapkamer hoorde hij Ook dit jaar is wederom voor millioenen giildens aan kostbare levensmiddelen, textiel e.d. ver loren gegaan door de rattenplaag. Onnodig dus, onze lezers op te wekken gezamenlijk aan deze actie mede te weken, omdat ook deze streek met zijn vele kanalen, grachten, sloten e.d. zoveel moge lijk vrjj van ratten gemaakt wordt. De bevolking kan reeds thans hieraan medewerken door het op ruimen van rommelhopen op open erven en het voorkomen van vuil nisstortplaatsen langs wegen enz. Verder door het zorgvuldig opber gen van voedselvoorraden en het niet achteloos wegwerpen van etensresten langs wegen, sloten, kanalen enz. De juiste datum van deze ge meenschappelijke bestrijding zal nog nader worden bekend ge maakt, terwijl voor elke gemeente plaatselijk de verspreiding zal worden geregeld. AXEL. Plotseling sterfgeval. Dinsdagmorgen begaf de 56 ja rige arbeider P. van Langevelde, werkzaam bij de heer J. den Ha mer te Terneuzen, zich als naar gewoonte per rijwiel naar zijn v/erk. Onderweg is hij onwel ge worden en heeft hij zijn rijwiel tegen een boom gezet. De bestuur der van een voorbijrijdende auto vond de ongelukkige op de weg liggen en vervoerde hem naar de naastbij gelegen woning te Vaart- wijk, waar een in allerijl gewaar schuwd familielid nog enige woor den met hem kon wisselen. Hij overleed echter kort daarop. BIERVLIET. Het bezoek van St.-Nicolaas. Op de dag van Sinterklaas bracht de Heilige man nog een bezoek aan de ühr. Bewaarschool va,n Biervliet. Per auto arriveerde de Bis schop met z'n zwarte knecht aan de bewaarschool, waar hij werd ontvangen door de zingende peu ters. In het grote boek van Sint waren enkele kleine zondaars aangetekend, die allen diep onder de indruk beterschap beloofden. Er werden enkele spelletjes ge speeld, waarvan Sinterklaas voor al dat met de kleurige papieren hoog op prijs stelde. Zwarte Piet strooide peperno ten en deelde snoep en nog ander lekkers uit. KOEWACHT. Biljarten. Ter gelegenheid van St. Nico- laasjaarmarkt (welke ook te Koe wacht wordt gevierd) werd bij Th de Waele en A. Raes alhier een biljartprijskamp gegeven. Als prijzen werd een groot aantal hazen en konijnen beschikbaar ge steld, plus 2 grote krentenbroden. Het aantal spelers bedroeg 59. De eertse prijswinnaars waren: Maes- De Vos. MIDDELBURG. Oorlogsmuseum of graanbeurs? In de laatst gehouden raads zitting te Middelburg keerden verschillende raadsleden zich te gen een voorstel van B. en W. om de gerestaureerde vleeshal van het stadhuis te bestem|tnen voor onderbrenging van het Zeeuwse Oorlogsmuseum. Inmiddels is van sommige zijden voorgesteld de hal te gebruiken als graan- of landbouwersbeurs. B. en W. ver zetten zich hier echter tegen en stellen andermaal voor het Oor logsmuseum beschikking te geven over deze ruimte. Niwin-filmjeeps. Als eerste van de elf provinciale hoofdsteden heeft Middelburg be zoek gehad van de acht filmjeeps, die door grote bedrijven ten be hoeve van hot amusement van de militairen op buitenposten in In donesië zijn geschonken. het geluid van het openen van een ander raam, toen het zachte lopen van voeten op het balcon, waarop die ramen uitkwamen. Al de ramen in die vleugel van het huis, die op de grasvelden en het bosje uitkwamen, gingen naar buiten open, het balkon waarop ze uitkwamen liep langs de gevel en kwam aan één zijde uit op een oude stenen trap, die naar de tuin voerde. L)e zachte voetstappen, die Hextall hoorde, gingen in de richting van die trap en stierven daar plotseling weg. Vervuld van een vreemde, won derlijke angst sprong Hextall uit bed, trok wat kleren aan en klom uit z(jn eigen raam. Hij wist dat het raam van Paquita's kamer maar een of twee ramen van het zh'ne verwjjderd was en hij haast te zich erheen. En toen zag hij, in het licht van een door wolken verduisterde maan, dat haar raam open was en hij wendde zich haastig naar de balustrade van het balkon. Juist zag hij een witte gestalte aan de rand van het bos je verdwijnen. Hij begreep wat er gebeurde en terwijl hij zich aan het koude steen vastklemde, rilde hij van angst bij de gedachte aan hetgeen dit betekende. Paquita was een In ,De Vergenoeging" werd een bijeenkomst gehouden, waar bij het woord werd gevoerd door de voorzitter van het plaatselijk Niwin-comité, de heer J. p. c van Kamer, de Ni win-promotor voor Zeeland de heer C. de Witte de Garnizoenscommandant, en de Burgemeester, Jhr. Mr. W. C Sandberg tot Essenburg. Nadat de jeeps een rondrit door de stad hadden gemaakt, werd op de Markt een door velen bijgewoon de demonstratie gegeven. Nieuwe R.K.-Kerk. In de loop van deze maand zal de bouw van een nieuwe R.K - kerk met bijbehorende pastorie te Middelburg ter vervanging van de in Mei 1940 verbrande kerk worden aanbesteed. VLISSENGEN De jeugd kan het ook anders. Er wordt tegenwoordig veel gesproken en geschreven over jeugdiverwildering en jeugdballda- digheid. In schrille tegenstelling hiermee is het gedrag van een aantal Vlissingse jongens, die op hun eigen manier Sinterklaas feest tot geef-feest maakten. Zij verzamelden bij ouders en ken nissen oude flessen in en verkoch ten deze. Van de opbrengst koch ten zij geschenken, waarmee zij zieke buurtbewoonsters en kame raadjes verrasten. Radio-Moskou heeft Amerika ervan beschuldigd de Koreaanse kwestie voor de politieke commis sie van de V. N. gebracht te heb ben om haar te kunnen gebruiken als „rookgordijn ter camouflering \an het opdringen van een bezet tingsregiem aan Zuid-Korea". Amerika, aldus de radio-com mentator Yermasjey in zijn En gelse uitzending, had een „re actionaire marionetten regering" in Zuid-Korea ingesteld, „welke steeds meer Amerikaanse solda ten en politie nodig heeft tegen de patriottische beweging ten Zui den van je S8ste breedtegraad (de geografische lijn welke Noord- qn Zuid-Korea scheidt) Volgens een officiële medede ling te Rangoon zijn Birmese com munisten bezig met geweld jonge mannen te recruteren voor oplei ding voor het „volksdemocratische leger". De communisten, aldus de me dedeling, hadden twee militaire opleidingsscholen geopend nabij Pegoe, 65 km ten Noorden van de hoofdstad. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kru- schen-kuur uitkomst. De zes mi nerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelma tig gebruikt een weldadig aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze andera oor zaak zouden worden van die on dragelijke pijn. Volg het voor beeld van die talloze Rheumatiek- lijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bjj Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) slaapwandelaarster. En zij was naar de plek gegaan, waar Keste- ven vermoord werd. Het scheen lgng te duren eer de witte ge stalte weer tussen de bomen ver scheen. Zij kwam terug... zij ging recht od de trap af, die naar het balkon en haar kamer voer de. Zij kwam snel naderbij en Hextall trok zich in de schaduw terug en keek... keek tot 't meis je met haar grote glanzende ogen die in het niet staarden, langs hem gleed alsof zij een spook was en door haar raam verdween. En toen hij zelf weg wou gaan, voel de hij dat zijn armen werden vastgehouden in een ijzeren greep dat een hete adem langs zjjn wangen streek en dat Darrel's stem, even waanzinnig als zijn grijpende handen, siste in zijn oren. „Je zag haar niet, zeg ik je!... Ik zeg je, dat je haar niet zag. Je droomde, stomme idioot. Je was..." Toen stierf de stem weg, de krachtige greep liet los en Hex tall wendde zich met een ruk om, terwijl zijn gastheer een eigen aardige benauwde kreet slaakte en aan zijn voeten neerzonk. (Wordt vervolgd). tei,

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2