i 'ft Ip'j DE DOOS VAN DOKTER SILA DE VARKENSMESTERIJ BINNENLANDS NIEUWS PREDIKBEURTEN Wat brengt de Radio? Burgerlijke Stand Qwee in Nederland Aankomst „Tabinta" iwan Smirnoff beëindigd vliegerloopbaan Italiaanse mijnwerkers in Nederland Parlementaire onschend baarheid opgeheven Beschikkingen enz. uit de Staatscourant Overstromingen in Ierland Griepepidemie verwacht Brand in hef Palais de Chaillot Zeeliedenstaking In Japan ICovf® bcrtclilcn jj jchtinJ I I UM-i '4 We zullen maar niets meer vertellen over de terugreis per atomlel van Mars naar de aarde. Dit traject ie voor de lezers nu bijna zo bekend geworden aJs hun eigen huiskamer. Het atomiel landde in de be kende uitgedoofde vulkaan waar het vreemde avontuur van Bim en Basli ook was begonnen. Nauwelijks was het atomiel tot stilstand gekomen of Bim open de de deur naar de ruimte waar hij verwachtte, de onderzeeboot te vinden, die hen weer naar de Amerikaanse Oostkust zou bren gen. Maar het kwam anders. Toen Bim de deur met moeite had opengedrukit, zwom hij plot seling in diep zeewater en Basli met hem. Zou dit het einde van onze vrienden zijn De moeilijkheden, waarmede de varkensmesterij in ons land te kampen heeft, liggen in hoofd zaak in het vinden van een juist evenwicht tussen de omvang van de varkensstapel en de beschik bare hoeveelheid voeder. Daar naast zijn het onze binnenlandse vleesvoorziening en het handha ven van onze positie op de bui tenlandse markt, die op het ogen blik even zovele problemen met zich brengen, aldus Di. Ir P. C. Labouchère, Rijksveeteeltconsu- lent, in een Maandagavond voor de zender Hilversum I gehouden radtocauserie. Ir. Labouchère voegde hieraan toe, dat al deze factoren tot de conclusie leiden, dat op korte termijn naar een zekere uitbrei ding van de varkensstapel zal moeten worden gestreefd, aange zien de schaarste aan deviezen geen grote vieesinvoer toelaat en alleen bij een grotere binnenland se productie een ruimere vlees voorziening, zowel voor binnen land als voor export verwacht kan worden. Een en ander zal vanzelfspre kend in sterke mate afhangen van de varkensfoklkers, daar deze uiteindelijk beslissen over het aantal fokzeugen, dat door hen zal worden aangehouden en over de bestemming ervan- Het is niet ondenkbaar, dat ver schillende fokkers, o.a. uit vrees voor een te grote daling van de biggemjrijs, zichzelf in dit op zicht beperkingen gaan opleggen. Ook de voederpositie en de on zekere vooruitzichten hieromtrent zullen de fokker ongetwijfeld tot vooa-zichtigheid manen. Spreker is van mening, dat het grote overschot aan aardappelen, dat tengevolge van de overvloedi ge aardappeloogst vanzelf s ont staan, zeer ten goede zal komen aan de voedselvoorziening van de varkenestapel in 1949. Volgens berekening zal dit overschot, in dien de varkens V3 tot de helft van hun voedsel in de vorm van gestoomde aardappelen ontvan ger^ hiervoor voldoende zijn. De opheffino van dat dreigend voer- tekort zal ook uitbreiding van de varkensstapel kunnen bevorde ren, terwijl het tevens voor de fokkers een zekere waarborg is„ dat hij een grotere aanfok een sterk dalende biggenprrjs niet zo gauw is te verwachten. Het gevaar is evenwel niet uit gesloten, dat men er alles op gaat richten om het aardappel-over schot op zeer korte termijn om te setten in varkensvlees. Spreker wees erop, dat men op deze wijze op een gegeven ogenblik een Het troepenschip „Tabinta" wordt 9 December a.s. in de loop van de morgen in de haven van Amsterdam verwacht Aan boord bevindt zich repatriërend mili tair personeel van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Land macht. De ontscheping begint Donderdagmiddag te 13.00 uur. De over de gehele wereld be leende K.L.M.-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man, die met Piet Soer, Van Beukelaar en Grosveld in 1933 in recordtijd de Kerst post ia» Nederland naar Indië vloog en, eveneens in recordtijd, de voor Nederland bestemde post naar het moederland bracht, heeft Dinsdag besloten op te houden als gezag voerder van de K. L. M. te vlie gen. „Ik heb nou ruim 33 jaar ge vlogen en ik acht nu de tijd ge komen dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van leder werkend mens", zo kondigde Smirnoff Dinsdag zijn besluit aan zijn loopbaan als vlie ger te beëindigen. Hij blijft zijn bijzondere capaciteiten in dienst der K.L.M. stellen, zij het nu in een functie op de grond, n.l. bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoe- rlng. groot overschot aan varkens zou krijgen, waarvoor geen voldoende voer meer zou zijn. Dit zou on gewenst zijn en het is ook niet nodig. Aardappelen, die aan varkens toch gestoomd moeten worden, lenen zich in die toestand n.l. zeer goed voor langdurige bewaring. Daartoe moeten ze worden inge kuild, waardoor ze, desnoods ja ren zonder grote verliezen, kun nen worden bewaard. Indien deze aardappelen van goede kwaliteit zijn, hebben ze geen nadelige invloed op het voe- dergebruik, terwijl ook voor scha delijke invloed op de kwaliteit van het slaohtproduct niet be hoeft te worden gevreesd. Wel dient bij aardappelvoedering, vooral als de varkens nog jong zijn, de nodige voorzichtigheid te worden betracht. Men zal er voor moeten zorgdragen, dat het rantsoen voldoende eiwit, minera len en vitaminen bevat. Geleide lijk kan dan later de hoeveelheid aardappelen worden vermeer derd. Aan de selectie-mesterijen is gedurende de periode, dat ge stoomde aardappelen werden ver- voederd, de volgende richtlijnen aangehouden: Tot een gewicht van 50 kg wérd 3 kg meel gevoe derd tegen 4 kg aardappelen daarna 1 kg meel tegen 4 kg aardappelen. Vooral bij baconvarkens dient een overmatige aardappelvoeding te worden vermeden. Niet alleen dat de kwaliteit van het product daarvan schade ondervindt, het hegft ook tot gevolg, dat een snekkig varken lager wordt ge classificeerd en in een lagere klasse voor uitbetaling valt. Wat betreft de prijs, welke voor afgeleverde varkens wordt be taald, gaf spreker aan, dat deze van overheidswege is vastge steld, waarbij er enkel nog enige variatie naar boven mogelijk Is in de prijs wan de baconvarkens al naar gelang van de kwaliteit. Deze prijstoeslag is op dit ogen blik voor de varkens met een slachtgewicht boven de 90 kg lager dan voor die met 'n slacht gewicht van 5790 kg, waardoor de laatsten dan ook 5 cent per kg hoger worden uitbetaald. Teneinde het mesten van var kens tot zwaarder gewicht niet te belemmeren, zal deze toeslag voor zware varkens worden ver hoogd. Dit heeft ook tot gevolg, dat de tegenwoordige hoge big genprijs dan per kg geslacht ge wicht minder zwaar "drukt. Ook voor de export is, om het afleveren van prima baconvar kens te stimuleren, de uitbeta ling naar kwaliteit ingesteld. Zo wordt voor vlezige varkens met een goede gewichtsverdeling en niet te dik rugspek ƒ2,11 per kg geslacht gewicht betaald, voor de lagere betalingsklassen respec tievelijk 2,08 en 2,05. De hier voor bestemde varkens dienen te worden afgeleverd op een levend gewicht van plusminus 90 kg. Ir .Labouchère merkte tenslot te op, dat door het huidige grote aardappel-overschot de varkens- mesterij In het middelpunt der belangstelling is komen te staan, waardoor wellicht nieuwe moge lijkheden kunnen worden ge opend. BIJ TWIST GESTOKEN. Zondagavond heeft de 32-jarige A. J. K. in een woning te Apel doorn de 41-jarige P. K.van K., die hij enkele dagen geleden nog zijn a.s. schoonmoeder noemde, tijdens een hooglopende twist met een dolk in de buik gestoken. De dader werd gearresteerd, de vrouw in het St Liduinazieken- kuis opgenomen. Haar toestand is ernstig. FRAUDERENDE BOEK HOUDER. Door valsheid in geschrifte en het veranderen van bankgirobil jetten wist de 32-jarige Haagse boekhouder H. A. van D„ zich in het tijdvak van September tot November van dit jaar een bedrag van 67.250 toe te eigenen van de stichting waar hij werkzaam was. Van dit geld kocht hij een Chevro let a ƒ13.000 en een radiotoestel voor een bedrag van 1500. Na deze transacties leek het hem beter naar Noorwegen uit te wij ken. Op 1 November keerde hij terug naar Nederland, verkocht zijn Chevrolet en kocht er een andere wagen voor in de plaats. De politie kwam hem op het spoor en toen Van D. wederom naar Noorwegen de wijk wilde nemen werd hij door Haagse recherche te Bentheim in Duitsland aange houden en door de Britse bezet- tingsautoriteiten aan de Neder landse politie uitgeleverd. Dertigduizend gulden kon aan de stichting worden teruggegeven. Belde wagens en het radiotoestel konden in beslag worden geno men. BRAND IN BEDDEN MAKERIJ. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken op de tweede étage van een beddenma kerij, gevestigd aan het Singel te Amsterdam,, achter de Lutherse Kerk. De brand, door onbekende oor zaak ontstaan in een voorraad kapok, greep snel om zich heen. De brandweer rukte met vrrj groot materiaal uit. Na ongeveer een half uur was de brandweer het vuur meester. De balen kapok, die door het vuur waren aangetast bleven echter nog lange tijd smeulen. De tweede en ook de derde ver dieping hebben aan de achter zijde ernstige brandschade opge lopen, het bluswater droop naar de eerste verdieping door en tastte daar opgeslagen voorraad gereedgemaakte matrassen aan. Het personeel is er in geslaagd een gedeelte van de kapok en de matrassen naar buiten te slepen. De oude bouw bemoeilijkte het blussingswerk. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. MAN GING ZIJN VROUW EN STIEFDOCHTER TE LIJF. Toen Maandagavond de 50-jarige E. B. uit 's-Gravenhage onder in vloed van sterke drank thuis kwam en daar zijn vrouw en stief dochter aantrof, ging hij deze met een lampetkan te lijf. De stief dochter greep hierop een klewang van de muur en sloeg B. zodanig op het hoofd, dat hii met een her senschudding en sriijwonden naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Ook de beide vrouwen werden met snijwonden naar het ziekenhuis gebracht, doch konden na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. In verband met het grote te kort aan ondergrondse mijnarbei ders hier te lande is de Neder landse regering zoals gemeld met de Italiaanse regering overeen gekomen, dat een aantal Italiaan se arbeiders zal worden aange worven voor ondergrondse mijn- arbeid in Nederland. Naar wij nader vernemen ko men hiervoor met het oog op de woningnood uitsluitend ongehuw- den in aanmerking. Wanneer vol doende woningen in Nederland be schikbaar zijn, kan ook de aan trekking van gehuwde arbeiders In overweging worden genomen Personeel van de Nederlandse mij- ren zal in Italië de eeeradiedpn op medische en arbeidsgeschikt heid testen. Met betrekking tot de onge regeldheden, die kortgeleden te Brussel hebben plaats gehad ter gelegenheid van de vertonine van de Amerikaanse film „Het ijzeren Gordiin". heeft een biizondere commissie van de Belgische Ka mer besloten de parlementaire onschendbaarheid van de commu nistische volksvertegenwoordigers Borremans en Jacquemotte op te heffen. Beide Kamerleden hebben deel genomen aan de demonstraties, die door de communisten als pro test tegen de film waren georga niseerd. Zij worden ervan beschul digd vuistslagen te hebben toege bracht aan enige politieagenten. Zij zijn door de Brusselse ge rechtelijke autoriteiten terzake gedagvaard, doch zij beriepen zich op hun parlementaire onschend baarheid. De Staatscourant van gisteren bevat een prijzenbeschikking fo tografisch lichtgevoelig materiaal 1948, een beschikking gedeelte lijke vrijlating prijzen voor kunst meststoffen" en een beschikking „vrijlating prijzen cosmetische ar tikelen". De Noord- en Zuid-Westelijke deien van Ierland zijn de afgelo pen 24 uur door stormen geteis terd, die gepaard gingen met zware regens, waardoor hevige overstromingen werden veroor zaakt. Rivieren traden buiten hun oevers, vee verdronk en honder den mensen werden tijdelijk dak los. In het graafschap Cork staan verscheidene steden onder water. De „British Medical Associa tion", de Britse artsenvereniging, die 45.000 leden telt, acht het mogelijk, dat de wereld opnieuw een grote griepepidemie tegemoet gaat, aldus een woordvoerder van deze vereniging. „Wij verwachten, dat de epide mie enige maanden geleden zou uitbreken", zo zeide de woord voerder. „Gewoonlijk begint zij met enkele vrij onschuldige ge vallen, maar er zijn reeds te veel van dergelijke gevallen in Enge land geweest dan dat wij gerust kunnen zijn". De woordvoerder was van mening, dat de epidemie er reeds had moeten zijn. Zijn mening schijnt er op te wijzen, dat hij de reeds eerder ge uite stelling aanvaardt, dat we reldepidemieën om de 25 30 jaar terugkeren. Op grond van deze stelling voorspelde de direc teur-generaal van de volksge zondheid bii het Nederlandse Mi nisterie van Sociale Zaken, reeds verleden jiaar een epidemie. De grote griepepidemie van 19181919 kwam 25 jaar na de vorige. Vele dokters twijfelen echter aan de juistheid van de theorie der geregeld terugkeren de epidemieën. Het Britse Mi nisterie van Gezondheid acht geen tekenen van een dreigende griepepidemie aanwezig. Zijn statistieken wijzen uit, dat dit jaar minder griepgevallen in En geland zijn voorgekomen dan het vorige jaar. In één der conferentiezalen in de benedenverdieping van het Pa lais de Chaillot is gisteravond brand uitgebroken. Het plafond heeft vlamgevat en dc plaatselijke diensten zijn dade lijk m,et het blussen begonnen. Te 18.50 uur, terwijl de eerste brandweerwagens aankwamen, hoorde men binnen het gekraak van instortende zolderingen. Ver scheidene belendende vertrekken dienden ontruimd te worden, doch in de overige gedeelten van het Paleis werd het werk onverstoord voortgezet. De brandweer was van oordeel, dat bet niet lang zou duren voor zij de brand volledig meester zou zijn. De vakbond van de zeelieden in Japan heeft gisteren besloten tot een nieuwe staking van drie dagen, die op Zaterdag aai be ginnen. Dit is de derde staking. De eerste begon op 29 November, de tweede lieü gisteren ten einde. 500 Schepen liggen in de Japanse havens werksloos. De mijnwer kersbonden hebben aangekondigd dat zij, zonder waarschuwing, een reeks plaatselijke stakingen zullen organiseren, totdat de on derhandelingen voor loonsverho ging zijn afgelopen. Het personeel van de particuliere spoorwegen zal van 22 December af groeps gewijze stakingen van 24 uur houden. GEREF. GEMEENTB. Woensdag 8 December. 6 uur: Ds. Dieleman van Bors- sele. OUD-GEREF. GEMEENTE. Donde.rdag 9 December. 7 uur: Ds. A. de Reuver. Winter- lezing. DONDERDAG 9 DEC. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Symphonie or kest; 9.30 Een lied gaat de wereld rond; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.15 Kleuter tje luister; 11.00 Symphonie or kest; 11.15 Piano; 11.45 Lezing; 12.00 Zigeunenmuziek12.38 Zang en piano; 1.00 Nieuws; 1.20 Metropole orkest; 1.50 Piano; 2.00 Indische vertelling; 2.20 Ka merorkest; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 Van vier tot vijf; 5.00 De verdwenen H.B.S.-er; 5.20 Welk dier deze week?; 5.35 „The Romancers"; 6.00 Nieuws; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Voor de strijd krachten; 7.00 Radiostrip; 7.10 Avondschool; 8.00 Nieuws; 8.05 Internationale vraagstukken; 8.20 St-Nicolaas cantate; 9.15 Hoor spel; 10.05 Cello; 10.15 Radio Philharmonisch orkest; 11,00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Klanken uit de Balkan; 9.35 Kinderkoor; 9.45 Schoolradio; 10.00 Orgel; 10.15 Morgendienst11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Pianoduo; 12.33 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.25 Zang en piano; 2.00 Peter Nobino's RacÜo ork.; 2.30 Opera ,,La Traviata"; 2.40 Voor de vrouw; 3.00 Muziek en zang; 3.20 Gram.; 3.30 Vocaal kwartet; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Jeugdjournaal; 5.30 Piano; 6.00 Sans Souci; 6.15 Lezing; 6.30 Vervolg Sans Souci; 6.45 Voor de Middelb. schooljeugd; 8.00 Nws; 8.15 Snaren-Symphonie; 9.30 Fa miliecompetitie; 10.05 Vaart der volken; 10.25 Kamerkoor; 11.00 Nieuws; 11.15 Avondconcert. In het buitenland geboren Chinezen, allen leden van de com munistische partij in Malakka of van andere „gezagondermijnende organisaties" zijn als eerste con tingent van op grond van de tegen terreur gerichte noodbepa- lingen schuldig verklaard en uit Malakka naar China gedepor teerd. Stephen Supina, die bekend heeft in Juli uit een gehuurd vliegtuig een boon op het hoofd kwartier der V. N. te Lake Suc cess te hebben laten vallen „om de V. N. wakker te schudden voor de noodzakelijkheid van een we reldvrede", is door de rechtbank te Mineola schuldig verklaard. Het Amerikaanse vliegdek- sehip „Rendova" heeft 33 van de 37 man opgepikt, die op 5 Dec. met een Amerikaanse Skymaster ten Zuiden van Honoloeloe op zee een noodlanding maakten. Maan dag waren reeds twee vlotten met 30 man van de Skymaster gesignaleerd. De Duitse groot-industrieel Fritz Thyssen, die enige tijd ge leden door de zuiveringssreeht- bank vanBad-Koenigstein ward vrijgesproken, is Maandag uit Duitsland naar België vertrok ken. Men meent, dat hij niet meer naar Duitsland wil terug keren. Fritz Thyssen is 75 jaar oud. Axel. Huw.-aan gif ten. 18 Nov. Josias Hamelink, 28 j„ jm. en Janneke Verschelling, 29 j., jd. Leendert C. Dees (van Vogelwaarde), 28 j., jm. en Geertruida A. van Doese laar, 21 j„ jd. Huw.-Voltrekkingen. 16 Nov. Gaston P. E. Tieleman, 28 j., jm. en Maria J. Weijdt, 36 j„ wed. 18 Nov. Gnstaaf Ph. Vervaeck (van Westdorpe), 37 j„ jm. en Alina M. Vermeulen, 26 j., jd. 25 Nov. Mauritius Ch. M. Mattelé, 38 j., jin. en Clementina W. Schepens (van Breskens), 25 j., jd. Geboorten 5 Nov. Nicolaas Jo hannes Martha, z. van Antonlus A. M. Gijsel en Juliette 11. de Kever. 11 Nov. Paula, d. van Dingenus van den Berg en Pau- liena L. Aardeweg. 12 Nov. Fre- derik, z. van Hendrik de Pooter en Geertruida de Pooter. 13 Nov. Jan Jacobus, z. van Willem Die leman en Janna C. de Jonge. 14 Nov. Dorine Margaret Anne, d. van Adriaan H van der Lee en Magdalena van Trigt. Frangols Willem, z. van Jacobus M. Zegers en Janneke Wolfert. 22 Nov. Ina, d. van Hendrik de Ruijter en Jo- sina M. van Melle. Laurina Mag dalena, d. van Jan Dieleman en Maatje A. Wiemes. 25 Nov. Aal tje Jozina, d. van Sybrand C. Sol en Nceltje M. A. van Dixhoom. 26 Nov Helena Elisabeth, d. van Augustinus A. Verstraten en Geertrui de Ruiter. Overlijden, i Nov. Adriana Dieleman, 92 j„ wed. van Jan Karei Vink. 6 Nov. Maria Rie- mens, 81 j., wed. van Cornelia Haak. 14 Nov. Pieter Dekker, 78 j., echtg. van Susanna de Feij- ter. 23 Nov. Eliza Melania Steel, 38 j„ echtg van Dominicus Fran- ciscus de Danschutter. 24 Nov. Levina Janna Heiinsdijk, 52 j., rchtg. van Cornelis M. van Taten- kove. 1J is mf ^r daij igevall bel 131 n F dit (Ml E U khti: 1 ii i i4l IB A llTO H

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3