I/ezschu# Uw UzclridUitsi/Mfouik Afwikkeling van de geldzuivering j UIT DE PROVINCIE |^E BLOEDWRAAK J= OER LIEFDE P. Z. E. tweede kamer. Getekenden De gewapende macht van Bulgarije Zuinig met eiectricfteit Het kwaad van de koppel verkoop De Joden op Cyprus Mli De Tweede Kamer beeft giste renmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp tot afwikkeling van de geldzuivering. In de wet van 4 Augustus 1947 houdende verlenging van de machtiging ingevolge het machti gingsbesluit geldzuivering, is be paald, dat binnen een jaar na het inwerking treden van genoemde wet: een ontwerp van wet tot de finitieve afsluiting van de geld zuivering bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Het onder havige wetsontwerp heeft de strekking hierin te voorzien. Het bevat bepalingen, tezamen vor mende een afgerond complex van regelingen terzake van de afwik keling der geldzuivering. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zal de afwikkeling van de geldzui vering geheel worden geregeerd door bepalingen, welke bij of krachtens de wet zijn, resp. zullen worden, gegeven. De heer C. van den Heuvel (A. R,) geeft te kennen, dat een een voudige afwikkeling hem meer had geleken. De doorsnee burger begrijpt van de nu gevolgde rege ling niets. Spr, had liever gezien, dat de gehele geblokkeerde schuld was omgezet ln een aantrekkelijke staatslening. Spr. vestigt er de aandacht op, dat belangrijke schade is geleder, door velen uit een groep willekeu rige personen, die vrij geld had den; er waren spaarders bij ban ken of spaarinstellingen, er waren er, die achterstallige salarisspn ontvingen. Omdat zij geen in tegrale terugbetaling ontvangen lijden zij schade, welke spr niet juist lijkt. Hij merkt op, dat het onder havige wetsontwerp wemelt van opvattingen van een totalitaire staat. In wezen is het één grote machtigingswet. Op onderdelen ingaande betoogt spr. o.m., dat het gewenst is, waar het enigszins kan, betrok kenen tegemoet te komen. Ten aanzien van geblokkeerde gelden van culturele verenigingen vraagt hij de meest welwillende houding te willen aannemen. Voorts be pleit spr. de mogelijkheid van geldverkeer van de ene optlc- rekening met de andere. De heer Lucas (K. V. P.) meent, dat velen met hem een aucht van verlichting zullen sla ken, nu het einde van de geldzui vering in zicht komt. Hij bepleit de wenselijkheid van deblokkering van gelden van on dernemers, die tengevolge van deblokkering? genoopt waren gel den op te nemen voor hun bedrijf. Al is spr. niet bevreesd,dat de certificaten aanstonds -verhandeld zouden worden, wilde hij niet er op aandringen, dat ze direct ver handelbaar gesteld zullen wor den. Wel vraagt hij de rente van 314 te brengen op 3% De heer Lucas betoogt verder, dat als er offers gebracht moeten worden, dit dient te geschieden door liet gehele volk en niet door een bepaalde groep. De heer Van de Wetering (C. H.) is van oordeel, dat het hele Nederlandse volk en niet de toe vallige bezitters van liquide mid delen belast moeten worden. De maatregelen ter afwikkeling der geldzuivering moeten zodanig worden genomen, dat de nadelen voor de houders van geblokkeer de tegoeden tot het hoogst nood zakelijke minimum worden be perkt. Spr. bepleit de wenseliikheid van deblokkering van de tegoe den der kleine spaarders. Hij steit voor rechtstreekse deblokkering ter aflossing van bankschulden. Hij dringt aan op verhoging van de rente der beleggings-certifica- ten van 3% tot 3% Tenslotte vraagt hij waarom de Minister elch verzet tegen deblokkering van tegoeden van in het buiten land gevestigde eigenaren. «i) door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden) „Goeie help, je hebt gelijk," zei Üij. Goed, ik begin het te begrij pen. Jij denkt..." „Het schijnt mij," vervolgde Hextall, „dat dit een memoran dum Is van instanties, die waar schijnlijk aan Tickell gegeven zijn c«n ergens heen te gaan en iemand te ontmoeten op een avond tus sen de twaalfde en de dertiende en wel tussen half neigen en half tien. En ik geloof ook, dat Tic kell op weg was om die opdracht uit te voeren toen hij dat ongeluk krGG^." „Dat is goed geredeneerd," zei Smith. Hij borg het papier zorg vuldig in zijn zakboekje. „Ik zal De heer Hofstra (Arb.) geeft een kort historisch overzicht over de zuivering en stelt vast, dat er een onverbrekelijke samenhang is tussen de geldsanering en de hef fingen ineens. Spr. zegt van oordeel te zijn, dat de sanering is gelukt en dat de Nederlandse prestatie gezien mag worden als men nagaat hoe in andere landen de geldsanering is aangepakt. De sanering is al zijn er fou ten gemaakt een groot werk geweest, waarvoor de Minister alle hulde verdient. Spr. vraagt de aandacht voor de belangen van de honderddui zenden kleine spaarders hij spaar banken. De heer Hofstra geeft in over weging mogelijk te maken met behoud van het stelsel der wet door vereenvoudiging der forma liteiten geld vrij te geven van de rekening van kleine spaarders. Voor het idee van de heer Lu cas omtrent deblokkering ten be hoeve van ondernemers, die heb ben moeten lenen, verklaart spr. sympathie te hebben; ook gevoelt bij voor beperking van de looptijd der beleggingscertificaten. De heer Ritmeester (WD) stelt vast, dat Nederland zonder de Marshall-hulp geweldig in het moeras zou zitten. Bjj de slotfaze van de geldzui vering gaat het erom een oplos sing te vinden, welke het mone taire element recht doet weder varen. Tot nu toe heeft de Minis ter onbillijkheden trachten glad te strijken, maar steeds komt hij daarbij in conflict met het mone taire element. De heer Hoogcarspei (C.P.N.) zegt van mening te zijn, dat de politiek yan de Minister wat het monetaire doel betreft, niet ge slaagd is. Ook wat het fiscale effect aangaat, kan men niet van slagen spreken. De politiek van de Minister om de inflatoire tendenzen eronder te houden, is niet geslaagd, omdat de politiek der regering ook nieuwe kracht aan inflatoire ten- denzeh gaf. Als de regering haar politiek blijft volgen, welke het budgetair evenwicht verstoort, dan zegt spr. te vrezen voor de toekomstige ontwikkeling van het land. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, brengt de Kamer dank ervoor, dat zij hem bij her haling gemachtigd heeft, die maatregelen te treffen, welke noodzakelijk waren. Daarin ziet hij een blijk van vertrouwen, waarvoor hij erkentelijk is. De Minister vestigt er de aan dacht op, dat het ondehavige ont werp in een doortrekken van de eerder uitgestippelde lijn, de con sequente voortzetting van een eenmaal gekozen systeem Tegen vijf uur breekt de Minis ter zijn rede af. De vergadering wordt geschorst tot des avonds acht uur. Nadat zich onlangs in Melbour ne het geval had voorgedaan, dat twee baby's in een kraamkliniek vlak na de geboorte verwisseld waren zodat zij niet aan de eigen moeders werden gegeven, zullen nu de zuigelingen in het koninklijk vrouwenziekenhuis te Sydney de raam van hun moeder op de borst geschreven krijgen met een sub stantie, welke ongeveer tien da gen lang zichtbaar zal blijven. De Britse onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Christo pher Mayhew, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat de sterkte van het Bulgaarse leger wordt geschat op 87.000 man, al hoewel in het met Bulgarije ge sloten vredesverdrag werd be paald. dat zijn leger een sterkte van 56.800 man niet te boven zou mogen gaan. Ook de geschatte sterkte van het personeel van de Bulgaarse luchtmacht overtreft de door het vredesverdrag gestel de limiet van 5200, terwijl het aantal vliegtuigen, namelijk 180, tweemaal zoveel was, als door het vredesverdrag wordt toege staan. Slechts de sterkte der Bulgaar se marine-strijdkrachten, ten ge tale van 3000, ligt binnen de door het vredesverdrag gestelde gren zen. Mayhew legde deze verklaring af in antwoord op vragen van de conservatieve afgevaardigde Low. Toen Low vroeg: „En wat is de regering voornemens hieraan te doen?" antwoordde Mayhew: „Voor het naleven van de bepa lingen van het met Bulgarije ge sloten vredesverdrag is de mede werking van de Sowjet-Unie nood zakelijk". VALSE HONDEED GULDEN BILJETTEN. In Zeeland zijn valse bankbil jetten van honderd gulden in om loop. Zowel op Walcheren als in Zeeuws-Vlaanderen is een aantal biljetten door de politie in beslag genomen. Een persoon, die een vals biljet ontvangen en weer uit gegeven had, terwijl hij wist, dat het vals was, gearresteerd. Nadat te Terneuzen enige weken geleden bekend was geworden, dat op een bankinstelling alhier door een te goeder naam en faam fcekend staand zakenman een bank biljet aangeboden was, dat vals bleek te zijn, liepen aldra de wild ste geruchten en zouden reeds tal van winkeliers de dupe zijn ge worden. Zó erg is het gelukkig niet geweest en, voor zover ons bekend, zijn alhier in totaal drie valse bankbiljetten in beslag ge nomen. De valse biljetten zijn een vrije goede imitatie en bij een opper vlakkige beschouwing moeilijk van echte te onderscheiden. De handtekening van de president van de Nederlandse Bank staat echter iets hoger en het water merk is onduidelijk. Voorts zou den de woorden „De Nederland- sche Bank" die aan de voorzijde op het middengedeelte van de echte biljetten voorkomen en die dat diagram en de betekenis er van over een paar uur uitgewerkt hebben. Ik ga met de trein van vijf uur naar de stad terug. Wat doe jij?" „Ik kan hier tot morgen blij ven,'" antwoordde Hextall. „Ik wil nier weggaan voor juffrouw Tress behoorlijk aan de beterende hand is en ik wil ook eens met Tress praten. Ik zal proberen om een ander mens van hem te maken." „Begin dan maar eerst zijn ze nuwgestel in orde te brengen," merkte Smith op. „Hij is van morgen door het een of ander danig van streek gebracht. Ik wou, dat ik wist wat hij op zijn geweten heeft Die geschiedenis is heel wat geheimzinniger en in gewikkelder dan wij eerst dach ten, Hextall. Ik raak er hoe lan ger hoe meer van overtuigd, dat Tickell even onschuldig is aan die moord als ik." „Wie is dan de schuldige," vroeg Hextall. „De een of ander, die waar schijnlijk buiten schot zal blij ven," antwoordde Smith. Maar we hebben een of twee dingen, waarop we een verder onderzoek kunnen baseren. Styler kwam met het blote oog moeilijk te zien zijn, op de valse ontbreken De Rijkspolitie stelt in deze vervalsingsaffaire een uitgebreid onderzoek in. Omtrent de valse honderd gul- den-hiljetten, die in Zeeland in omloop zijn, vernemen wij van de zijde van de Nederlandse Bank nog het volgende: De plaats van de handtekening van de President der Nederlandse Bank is niet op alle biljetten gelijk. Op de biljet ten van de series AA tot en met AY staat zij namelijk boven het woord president, op de latere series gedeeltelijk door dit woord heen. De plaats van deze hand tekening op de valse biljetten was dus geen in 't oog springen de bijzonderheid. Wel zijn de woorden „Nederlandsche Bank" aan de voorzijde van de valse bil jetten uiterst flauw. Het water merk heeft men hoogst gebrekkig getracht na te bootsen. In tegen stelling tot de echte biljetten waarop het watermerk bestaat uit een serie kubussen, die zowel ver ticaal als horizontaal over het hele biljet lopen, maakt het wa termerk op de valse biljetten een vlekkerige indruk, hetgeen onmid dellijk opvalt. OOSTBURG. Benoeming Burgemeester By Kon. Besluit is met ingang gisteren in de korte tijd, dat hij hier was, toevallig achter een in teressante geschiedenis, die mis schien iet3 met het geval te ma ken kan hebben en hij ging direct naar de stad terug om het nader te onderzoeken. Ik zal je later wel eens vertellen, wat het was, nu nog niet. Ook had Styler voor het nieuws van de moord kwam, juist een kleine sleutel betreffen de Kesteven gevonden, wel niet veel bijzonders, maar toch iets en daar zal hij zich nu wel mee bezig houden. Dus wil ik graag terug om van zijn rapport te horen." „Wat vond hij uit omtrent Kes teven? Of is dat soms ook niet rtjp om verteld te worden?" vroeg Hextall „Ik hen nogal nieuws gierig, weet je." „O", zei Smith, „ik kan het je wei vertellen. Het Is niet veel, maar het kan wat worden. Mis schien krijgen we erdoor te weten wie Kesteven is. Toen Styler dat onderhoud met Fowler had bij jou thuis is hij met hem naar de flat in Queen Anne Street gegaan, teneinde cers te zien wat Kes teven daar bezat. Hij wilde eens zien of er ook papieren waren, waaruit men kon opmaken wie en Blijf zo veel mogelijk'uit de uren 7 tot 9, 11 tot 12, 16 tot 18 uur van 16 December a.s. benoemd tot burgemeester van St. Maar tensdijk en Scherpenisse de heer D. C. Bouwense, oud-directeur van de Stichting Herstel Zeeland 1945, alhier. SLUISKIL. Winka. Zoals uit de advertentie in dit blad blijkt, zijn de nummers van de bonnen bekend, waarop de vijftig prijzen van de Winka zijn gevallen. De edelachtb. heer Bur gemeester van Terneuzen was bij deze gelegenheid aanwezig. Het bestur van de Winka is zeer tevreden over het verloop van de twee winkelweken en hoopt het volgend jaar een derge lijke actie op grotere schaal te kunnen opzetten. SLUIS. Benoeming. Tot klerk ter secretarie in vas ten dienst der gemeente Sluis, is benoemd met ingang van 13 Dec. a s. de heer R. Bruggeman te Overslag, thans volontair ter secretarie te Koewacht. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Gevonden een kinderhandtas in houdende een zakdoek, te bevra gen bij S. Buijze, Korte Dellt A 63, alhier. ZUIDZANDE. Gemeenteraadsvergadering. Vrijdag 3 Dec. j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester Vermet. Bij de ingekomen stukken wa ren o.a. een dankbetuiging van H.K.H. Prinses Wilhelmina voor de Haar bii Haar verjaardag en regeringsjubileum aangeboden gelukwensen en een brief van de Inspecteur van het Lager Onder wijs in de inspectie Middelburg, houdende mededeling, dat de Bouwkundig Hoofdinspecteur geen bezwaar had tegen verbou wing van de openbare lagere school. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot onderhandse aanbe steding van de verbouwing van de school over te gaan. Tegen het concept besluit van Ged. Staten inzake incorporatie der toelagen in de wedden van de secretarissen en ontvangers had de raad geen bezwaren. De regeling betreffende tijde lijke bijslag aan personeel in dienst der 'lager publiekrechtelij ke organen, zal ook voor het ge- meentepersoneel toegepast wor den. Ook in de komende winter gaat men de rattenbestrijding weder om ter hand nemen, waarvoor een bedrag van 100,beschik baar gesteld werd. De rekening 1947 werd voorlo pig vastgesteld met als ontvang sten gewone dienst 143.834, uigaven gew. dienst 144.626.99, alzo met een nadelig slot van 792,09. De kapitaaldienst sluit met aan ontvangsten en uitga ven ƒ126.783,91. De gemeentebe groting voor 1949 werd aangebo den en de begroting 1948 gewij zigd overeenkomstig het door B. en W. aangeboden ontwerp. Voor het verstrekken van in lichtingen uit het bevolkings- en verblijfsregister werd een veror dening vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Goedegebuur hoe het komt dat de Sluissestraat nog niet verlicht is, waarop de voorzitter ant woordde, dat de pogingen hiertoe wat Kesteven was, voor hij met Tress in aanraking kwam. Opper vlakkig beschouwd was er niets in zijn laden, kleren of koffers; zelfs geen brief. Maar Styler geeft de moed zo gauw niet op en hij is een genie in het vinden van dingen op de gekste plaatsen. Hij kreeg een pak in handen, dat Kesteven bezat, toen hij bij Tress ia huis kwam. In de jas daarvan vend hij een geheime zak in de voering "en daarin zat, zorgvuldig in oliedoek gewikkeldeen trouwboekje." „Een trouwboekje?" riep Hex tall uit. „Van Kesteven?" „Niet op zijn naam," hernam Smith. „Maar ik zou zeggen dat het 't z'ine was. omdat hij 't zo zorgvuldig bewaarde. Het was een trouwacte van een huwelijk, dat een paar jaar geleden was aangegaan in een of andere onbe kende kerk in de City. Styler maakte er een cople van toen hij het vond, maar hö zal nu het origineel wel in zijn bezit hebben, want hij kreeg van Fowler voor hij gisteren naar Londen ging een slrutel van de flat. Misschien kunnen we iets vinden als we van dat punt uitgaani k heb allen zijn gestrand op grond yan het feit, dat deze straat nog geen ondergrondse kabel heeft. Sint-Nicolaa«. Vrijdagmiddag bracht Sint-Ni- colaas, vergezeld van zwarte Piet een bezoek aan de openbare lage re school en de kleuterschool. De kinderen werden getracteerd. Nog eens wordt er van bevoeg de zijde opgewezen, dat ten aan zien van het electriciteitsverbruik de grootste zuinigheid in acht ge nomen moet worden. In 194)5 werd reeds van hoger hand een gas- en electriciteits- beschikking vastgesteld, daar toen de brandstoffenvoorraad Beer slecht te noemen was en men er zorg voor wilde dragen dat onno dig electriciteitsverbruik werd voorkomen. Deze beschikking werd gevolgd door een rantsoene- rings-regeling. Lichtreclames, étalageverlich- tingen, het gebruik van liften en roltrappen, dit alles werd door deze regeling verboden. Slechts het Rijkskoleriburcau kon in uit zonderlijke gevallen ontheffing verlenen. Dat geschiedde op den duur ook op het gebied der éta lageverlichting. Volgens de bepa lingen zal de étalageverlichting gedurende de eerste 5 dagen yen de week mogen branden van 6 uur tot 10 uur 's avonds; Zaterdags en Zondags zullen reeds om 4 uur bedoelde verlichtingen mogen wor den ontstoken. De grootste afname-uren vallen gedurende 7 en 9 en 16 en 18 uur Een dringend, beroep wordt ge daan op de industrie, de kantoren en de hulsvrouwen om op deze spitsuren zo min mogelijk electri- citeit te verbruiken. De laatste tijd komt het ver schijnsel meer en meer voor, dat bepaalde schaarse artikelen slechts verkrijgbaar zijn Indien tegelijk andere artikelen worden gekocht, waaraan het publiek minder behoefte heeft Zo worden hier en daar aeem- leren lappen gekoppeld aan spon sen, chocolade aan suikerwerk, advocaat aan vruchtenwijn enz. In vele gevallen wordt dit aelfs openlijk aangekondigd. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat, terwijl koppelverkoop in het algemeen reeds verboden Is, ge vallen waarin aan het publiek minder gewenste goederen worden opgedrongen, als ernstige over treding worden beschouwd. De prijscontroledienst zal hier aan in de naaste toekomst bijzon dere aandacht besteden. Reeds zijn vele processen-verbaal ter zake opgemaakt. Volgens een Israëlische woord voerder is Engeland van plan de gehuwde Joodse refugié's van dienstplichtige leeftijd toe te staan de interneringskampen op Cyprus fe verlaten. De Israëlische regering, aldus de woordvoerder, had dit verno men, doch er was geen direct con tact geweest tussen de Engelsen en Joden over deze kwestie. De Engelsen schenen echter te blij ven bij hun weigering om onge huwde geïnterneerden- toe te staan het eiland te verlaten. trouwens een theorie van mjjzelf erover." „Wat dan?" vroeg Hextall. „Het Is mogelijk, dat de gou vernante, die op zo zonderlinge manier verdween, Kesteven'g vrouw is," gaf Smith ten ant woord. „Hij bracht haar hier," Plotseling stond hij op. „Kom, ik ga naar het station. Loop je mee?" Toen de twee vrienden het sta tion bereikten, het was niet meer dan een halte, aan het einde van het dorp reed mevrouw Renton juist voor in een keurig pony-wagentje, vergezeld door een oudere heer met een militair voorkomen, die met dezelfde trein als Smith wegging. Mevrouw Renton kwam naar Hextall toe. „Mag Ik u naar de Court terug rijden," vroeg zjj. „Ik kom langs het hek." Hextall nam het aanbod dank baar aan en ging op de plaats zit ten, die de heer piet het militairs voorkomen juist verlaten had. Mevrouw Renton gaf haar pony een tikje met de zweep en begon onmiddellijk druk te praten, (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2