DE doos van dokter sila Dc alzet van Uien Burgerlijke Stand BINNENLANDS NIEUWS Loop der bevolking Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS Het proces inzake beweerde corruptie te Londen DODELIJK ONGELUK OP SPOORBRUG. Dr. Sila er» zijn collega wissel den een valse blik van verstand houding nadat Basli de doos met uitvindingen aldus had geweigerd. Die kleine Bim is cmze laatste (ans," gromde Sila. Basli stapte tuist in het atomiel. „De beste wensen voor Uw toe komst op aarde, excellentie," zei Pr. Sila deftig tegen» Bim. „Mis schien mag ik U dit als aanden ken overhandigen," voegde hij er aan toe. ,.Men weet niet hoe het te pas kan komen." B'm aarzelde een ogenblik. Zou het niet verstandiger zijn die raadselachtige doos af te wijzen, roals ook Basli had gedaan? Maar Bim was nieuwsgierig en toen Dr. Sila hem dedoos met schijnbare hartelijkheid onder de arm drukte, was het pleit be slecht. Bim nam de doos van Mivala mee naar de aarde. De Coöp. Veiling te Terneuzen deelt ons mede: Met de ulenhandel vlot het met zo bijster. Engeland heeft ae import een krachtig halt toegeroepen. Zon dag 21 November te 12 uur mid dernacht werd de stopzetting van de import uit Nederland afgekon- een beslissing mocht blijk baar het daglicht niet zien. Het was immers een sterke af- wijking der gesloten overeen komst, n.l. dat van 15 tot 30 Nov. Nederland uien kon exporteren naar Engeland. Ten opzichte dezer aangelegen heden het land van de zig-zag- politiek, het land der onverwachte beslissingen. Voor hoe lang? Vermoedelijk zullen vóór Nieuw jaar weinig uien naar Engeland worden verzonden. Het verdere verloop is zeer onzeker. Ook Zeeuws-Vlaanderen heeft naar schatting tien millioen kg uien. Voor Duitsland werd tot op heden via de veiling te Terneuzen en de Groefex circa 800.000 kg verladen, hetwelk voorlopig nog doorgaat met 80.000 kg per week. Gisteren vertrok uit onze haven met een lading uien het Nederl. motorschip „Vecht" met bestem ming de Russische bezettmgs-zone in Duitsland. Mannen met ondernemingsgeest waren prachtig op gang voor En geland, doch zijn de dupe van de feeds genoemde rem, welke op deze export werd geworpen. Andere exporteurs tasten, voor mogelijke afzet, weer nieuwe ge bieden af. Zo vertrok Dinsdag 23 Nov. een kustvaarder met een kleine 300 ton uit de haven van Terneuzen, vol lef naar de Sovjet zone. naar Rostock in Mecklen burg' aan de Oostzee. We zijn zeer benieuwd of men dit doel zal bereiken, maar nog meer benieuwd of men dit zal verlaten. Met haast zal er zeker gewerkt moeten worden voor de afzet in deze richting, daar deze streek enkele maanden wegens de vorst slecht te bereiken is. Een opmerkelijk en lelijk ver schijnsel doet zich bij de uien voor. Ziekten als koprot en kroef enz, komen openbaar. Verschillende kwekers vragen zich af wat de oorzaak hiervan toch ls. Te veel kunstmest, wordt er opgemerkt, welker werking dit iaar met de vochtige zomer het product vlokker-losser doet op groeien, en niet te vergeten, hgt langer groen blijven staan in de herfst. Iets wat te snel en te loyaal opgroeit, is veelal niet lang houdbaar. Er is echter nog iets. Door de zaadhandel worden de laatste jaren veel zaden aange boden welker benaming Iets aan lokkelijks heeft. Het heet verbeterde dit en verbeterde dat enz. Men zij voorzichtig. Een enkel voorbeeld. Verbeterde Meikoningin (sla), of verbeterde Volhard (andijvie) ztjn werkelijk mooier en groter, doch... zwakker en vatbaarder voor ziekten enz- Sidney Stanley heeft op de derde dag van zijn getuigenis voor het tribunaal, dat een onder zoek instelt naar de beweerde corruptie In Britse regeringskrin gen, ontkend, dat hij ooit geld be taald of geleend had aan John Belcher, parlementair secretaris van het ministerie van handel. Noch, zo zeide hij, had hij ooit geld gegeven of geleend aan mevr. Belcher. Stanley ontkende voorts, dat hg ooit iemand verteld had, dat Bel ther uitzag naar een directeur schap. Hjj verklaarde dat, vol gens een zekere Wolfson, een Londens zakenman, Belcher aan bood directeur bij hem te worden op een salaris van tien duizend pd. st. per jaar. Deze weigerde, zeggend: „Indien u mij 20.000 pd.st. zou aanbieden, zou ik er nog geen belangstelling voor heb ben zolang dit land mij nodig heeft." Aandacht dient geschonken of dit met de uien ook het geval is. Voor de aanvoerders en kwe kers is opletten de boodschap, want er worden veel uien afge keurd. Een goede keur blijft noodzake lijk, ook in 't belang van de kwe- ker. Door een goed klaargemaakt en goed gesorteerd product af te leveren, geeft men zichzelf een kans voor de toekomst. Als men de pet er naar gooit, slaat men de eigen glazen in. VERPLICHT HUWELIJK VOOR VRIJGEZELLEN Een Weense advocaat heeft of ficiële toestemming gevraagdvoor de oprichting van een nieuwe po litieke partij, die een verplicht hu welijk van alle vrijgezellen tussen 30 en 65 jaar voorstaat. De advocaat, Dr. Julius Leddihn, die zelf 57 jaar oud is, verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij op de stemmen van vrouwen kon rekenen. Hij acht het onrechtvaar dig, dat ongetrouwde vrouwen hoger in de belasting worden aan geslagen dan getrouwde, en zei, dat hij zijn huwelijkswet kracht zou bijzetten door de strafoepa- lingr.dat vrijgezellen, die niet wen sen te trouwen, meer belasting zouden moeten betalen. Dr. Leddihn gelooft, dat hij 7 of 8 zetels in het Oostenrijkse Parlement zou kunnen verkrijgen. Hij was er echter tot dusver nog niet in geslaagd geschikte candi- daten te vinden, „die vrouwen moesten zijn." Utrecht stapte de man uit deze spoorlijn in de andere, zonder te hebben opgemerkt, dat de elec- trische voortrein, die om 8.20 uur Culemborg passeert, reeds op de brug was. Hoezeer de bestuurder van de trein ook remde, jjij kon deze niet tijdig tot stilstand bren gen. De voorste wagen greep de man en wierp hem tussen <je spij len van de brugboog door circa 50 meter ver in het water. Na nog éénmaal even te zijn boven gekomen verdween het slacht offer in de diepte. MONTEURS KREGEN KOKEN DE OLIE OVER HET LICHAAM. 'Donderdagmiddagmiddag om streeks half zes waren drie ver warmingsmonteurs bezig met het aanleggen van een centale-ver- warmingsinstallatie op een bij de werf De Biesbosch te Dordrecht in aanbouw zijnd tankschip. Plot seling sloeg een oliereservoir uit elkaar, met als gevolg, dat de monteurs kokende olie over het lichaam kregen. De 22-jarige F. Zoek sprong over boord, d°ch was zo zwaar gewond, dat zijn toe- stand op het ogenblik zeer ern stig is. De 30-jarige C. van Dijk, gewoond hebbende te Rotterdam, werd dood van het schip gehaald De 30-jarige W. Poly gewoond hebbende te Dordrecht, was zeer zwaar gewond en is later op de avond in het Gemeenteziekenhuis overleden. EEN DODE EN 2 GEWONDEN BIJ BRAND TE DEVENTER. Één volwassene en 4 kinderen nog vermist. Gisterenmorgen in de vroegte heeft te Deventer een felle uit slaande brand gewoed, die ver moedelijk zes slachtoffers heeft geëist. Hierbij viel tot dusverre één dode te betreuren, terwijl 2 personen gewond werden. Êén volwassene en vier kinderen wor den nog vermist. Te circa kwart voor zes werd brand gemeld in de zeer nauwe Asserstraat, boven de slagerij van S. van Krefeld. Op de eerste verdieping woon de de reiziger B. de Lange, die enige logé's had met kind^en. Vermoedelijk hebben deze op een zolderverdieping geslapen. Juist toen de brandweer arriveerde, viel de logé Lodewegs van een hoogte van 10 meter naar bene den. "De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een vrouw op de •gevellijst, die in haar val van de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van De Lange te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rech terheupheen. De brandweer slaagde erin met de mechanische ladder een vier jarig meisje te bereiken, dat in de dakgoot lag. Intussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolder verdieping brandde geheel uit en van de eerste verdieping werd de achterzijde door het vuur ver woest. Daar vond men bij de na blussing het lijk van een volwas sene, dat men tot dusverre met heeft kunnen identificeren. Toen het dag werd begon men verder te zoeken naar de slachtoffers, aangezien nog een volwassene e,n vier kinderen, die in huis zouden hebben verbleven, worden vermist. Men is thans bezig pogingen te doen om tussen de brandres- ten naar de lijken te zoeken. Nader vernemen wij: Het vermoeden, dat bij de brand te Deventer zes personen om het leven zijn gekomen, is helaas waarheid geworden. Men vond de verkoolde resten van twee volwassenen en vier kinderen, nog in en bij de ledikanten. De stoffelijke overschotten zijn opgebaard in een naburig gebouw. Daar zullen zij gekist worden, voor de overbrenging naar de al gemene begraafplaats. Gered zijn, hoewel gewond, de bewoner van het perceel, B. de Lange en die vrouw van de logé Lodeweges uit Zaandam, alsmede een vier jarig dochtertje van de familie Lodevreges. Omtrent de identiteit der zes omgekomenen stelt men thans nog een onderzoek in. Zeker is wel, dat vijf ervan tot de fami lies De Lange en Lodeweges be koorden. Men verkeert in het onzekere of er ook een Amster dams mei3je hg is, dat hij De Lange zou logeren. Bij de brand kreeg de commandant der brand weer Broekhuis een snijwond aan een der armen en een der brand weerlieden kreeg bij de redding van het vierjarig meisje brand wonden. Men meent, dat de brand reeds geruime tijd heeft I gewoed voordat de slachtoffers het hebben gemerkt. Een buur man heeft vlammen zien uitslaan en waarschuwde de brandweer in de dichtbij gelegen brandweer kazerne. Hot vuur heeft zich van de benedenverdieping langs een trap naar de zolderverdieping waar de Isachtoffers sliepen, uit gebreid. Vandaar, dat de drie geredden niet meer over de trap naar beneden konden komen en hun toevlucht hebben gezocht op de daklgst. De toestand der ge redden is redelijk. Na onderzoek is gebleken, dat bij de brand te Deventer de vol gende personen zijn omgekomen: De 30-jarige echtgenote en een 1%-jarig- zoontje van de heer A. S. de Lange, de 44-jarige heèr Lodeweges, uit Zaandam en diens 7-jarig dochtertje en 4-jarig zoontje, die bij de familie De Lange logeerden en tenslotte het 1%-jarige Kareltje Thijssen, uit Amsterdam, dat bij de familie Lodeweges -te Zaandam logeerde en door deze familie was meege nomen naar Deventer. Gered zijn de 'heer A. S. de Lange, mevr. Lodeweges en een 3-jarig dochtertje van de familie De Lange. De politie vermoedt, dat de brand misschien is veroorzaakt door een defecte schoorsteen. De heer De Lange rook brandlucht en wekte zijn echtgenote. Zij is blijkbaar in huis gaan kijken. Men vond haar later dood. De heer De Lange is door een raam ontkomen. Mevr. Lodeweges kon met het 3-jarig zoontje van de familie De Lange door de dak goot vluchten. DRIELING GEBOREN. Zaterdag j.l. werd het echtpaar W. C. BruinenOudshorn te Hon- seïersdijk verblijd met de geboorte \an een drieling n.l. twee meisjes en een jongen. Tezamen wogen de kinderen direct na de geboorte niet meer dan zeven pond. Op- lame in het ziekenhuis te Delr. werd derhalve raadzaam geacht. Da laatste berichten lulden dat de toestand van de moeder goed en die der kinderen bevredigend is. PROCES-VERBAAL VOOR BELEDIGING VAN ST. NICOLAAS. Toen Sint Nicolaas Zaterdag morgen in een open landauer zijn triomftocht door Winterswijk maakte, werd de kindervriend van een bouwwerk af door een der daar aan het werk zijnde arbei ders met zand gegooid. Sint Nico laas stelde de politie telefonisch met deze baldadigheid in kennis, waarna onder leiding van een in specteur onmiddellijk een onder zoek werd ingesteld. Nadat een der arbeiders als ver dachte naar het politiebureau was overgebracht, legde hij een be kentenis af. De politie maakte proces-verbaal tegen hem op Gisterenmorgen is op de spoor brug te Culemborg de 28-jarige gehuwde walser J. de J. uit Alk maar, die aan deze brug werk zaam was, het slachtoffer ge worden van «een ongeluk. Bij het naderen van de militai re stoomtrein uit de richting Terneuzen, Huwelijks-aangiften27 Nov. Daniël Boone, 33 j.» jm. (won. te Yerseke) en Neeltje Michielsen, 25 j- id. 1 Dec. Willy C. Goet- hals, 25 j., jm. en Janna M. Schie man, 26 j„ jd. (won. te Axel). Huwelijks-voltrekkingen: 1 Dec. Jeremias Pladdet, 22 j., jm. (won. te Hoek) en Elisabeth A. C. Batnikker, 26 j., jd. 2 Dec. Pieter J. Pauw, 24 j„ jm. en Catharina Verlinde, 23 j„ jd.; Albregt Knol. 27 j„ jm. (won. te Hoek) en Helena C. F. Broek hoven, 23 j., jd. Geboorten: 26 Nov. Adriaan. z. van Cornells Buijze en Maria van de Velde; Johannes Bemar- dus Georgesefus, z. van Barend A. van 'Gelderen en Johanna M. Bieshaar (won. te Axel). 27 Nov. Neeltje, d. van Cornells Coossens en Josina Verschelling (won. te Axel); Jean Robert, z. van Jan M. van Gelderen en Adriana J. Koole (won. te Westdorpe)Jo zef Victor Anna, z. van Carolus L. Brandt en Bertha de Brouwer (won. te Axel) 29 Nov. Johannes Augustinus Maria, z. van Augus- tinus Haverbeke en Emma C. Cammaert (won. te IJzendijke). 30 Nov. Natlhalia Elizabeth Ma ria, d. van Jacobus J. de Waal en Julie E. M. van Hecke; Cornelis Adriaan, z. van Jacobus R. Bal kenende en Janna den Hamer (won. te Vogelwaarde)Marian- neke Gerda, d. van Jan H. van Petegem en Maria A. Pladóe* (won. te Hoek). 1 Dec. Francis- cus Alphonsus, z. van Polidor W. Lauret en Clementine M. Kindt (won. te Philippine). Overlijden: 27 Nov. Abraham Biakman, 68 j„ echtg. van Sara M. Risseeuw; Jantje Bruining, 68 j. (won. te Hoek) wed. van Pie ter Vos. 28 Nov. Jacobus H. Wolfert, 68 j., echtg. van Johanna M. Wieland; Machiel Vroegop, 63 j., echtg. van Cornelia H. Leijs. 29 Nov Pieter Johannes van Strien, 74 j. (overl. te Delft) wed. van Johanna de Koning. 30 Nov. Celina L. de Pauw, 82 j„ wed. van Angelus A. Wegnen. 1 Dec. Mariajie Wilde, 78 j„ wed. van Adriaan Bierens. 2 Dec. Jan van Aalst, 80 j., weduwn. van Janna C. Harte. Koewacht. Geboren: Walter, z. van J. Thoenvan Goerje; Theresia, d. van L. den Teuling—Groot. Overslag Geboren. Ria, d. van K. Bou- tersde Block. Zaamslag. Huwelijksaangiften. 4 Nov. Jan de Ridder, 28 j., jm. en Catha rina Simons, 20 j. Huwelijksvoltrekkingen. 24 Nov. Jan de Ridder, 28 j. en Catharina Simons, 20 j„ jd. Geboorten. 3 Nov. Jan Barend, z. van Christoffel Veldink en Ja- coba Ruissen. 22 Nov. Janna Eli zabeth, d. van Mels Cornelis de Vos en Cornelia Catharina van Ham. 24 Nov. Leendert Mari- nus, z. van Francois J. de Blaeij en Marina Ruissen. Overlijden. 7 Nov. Meeuwis Die- leman,70 j., wedn. van Cornelia M. Dieleman. 19 Nov. Leendert de Putter, 81 j„ z. van Jacobus en Catharina de Regt. 15 Nov. Abra ham de Mul, 51 j., echtg. van Ja cobs. C. Westerweel (overl. te Amsterdam) WOENSDAG 8 DECEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; '8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Accordeola12.33 Voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiians 1.00 Nieuws; 1.20 Me- tropole-orkest2.00 Gesproken portretten; 2.15 Jeugdconc.; 3.00 Hoorspel; 3.32 De Regenboog; 4.00 Kinderkoor; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 Vragen staat vrij; 5.15 Gram.; 5.30 Orkest Malando; 6.00 Nieuws; 6.20 Piano; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Lezing; 7.15 Silves- trl-kwartet; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Lezen in de Bijbel; 8.00 Nws; 8.20 Gram.; 9.00 Ork. Malando: 9.25 Hoorspel; 10.15 Trio; 10.45 Boekbespr.11.00 Nieuws; 11.15 De Hit-Kit. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Hoorspel; 11.50 Celesta Ens.; 12.33 Promenade-ork.1.00 Nws; I.15 Orgel; 1.45 Gram.; 2.00 Zang en piar.o; 2 35 Amati trio; 3.00 Jeugdconcert; 4.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 4.15 Voor onze jongens en meisjes; 5.03 Gram.; 5.45 Contact overzee; 6.00 Harmonie-muziek; 6.30 Piano-duo; 6.50 Gram.; 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Actueel geluid; 8.00 Nieuws; 9.15 Philh. orkest; 9.05 Hoorspel; 9.30 Verv Philh. Orkest; 10.05 Koor; 10.25 Gram.; 10.45 Avondoverdenking; II.00 Nieuws; 11.15 Sweelinck kwartet. Terneuzen. H. F. A. Teunissen, Roeiers gang 4, Valkenburg-Houthem W. M. Vermast-Burkunk, Tram- str. 8, Kruiningen; J. W. van Ak keren, Tramstr. 49, Vlis'ngen; J. Koppejan, Vlooswijkstr. 47, Goes; P. G. J. Theeuwes, Korte Kerkstr. 22, Vogelwaarde; C. KoomanDe Zwart, Kanaalweg 6162, Hontenisse; F. A. M. de Coninck, Dokweg 21, Axel; A. MoorthamerVan Mol, Dokweg 21, Axel; J. C. M. de Koek, Van Steenbergenlaan 18 a, Amster dam; G. van de Neste, D.-Visser- str. 127, Borneo. Vertrokken: L. Bauwens, Van Bovenstr. 18, Antwerpen (B.) L. W. de Weert, K. Kerkstr. 22, Breda; R. E. v. Damme, Nieuwe- diepstr. 47, Roosendaal; J. A. v. d. Meulen, Axelsestr. 176, De- demsvaart; J. L. Jurrij, Noord- str. 60, Rotterdam. Zaamslag. Gevestigd: L. S. Geelihoedt, A 89, Amsterdam; A. F. de Visser, A 118, Rotterdam. Vertrokken: L. Drijigers, D 158, Nieuwer-AmstelKnua Larsen, D 169, Slangerup (Den.); C. P. Koster, B 140, Haarlem; W. Buijze en gezin, A 204, Terneuzen; M. de Klerk en gezin, Huize „Tini", Vliasingen; C. A. Verheist, B 78, Hoek; A. M. de Koster, B 3a, Hoofdplaat; F. de Grote, A 314, Ned.-Indië; J. E. Florussen, A 76, WieringerwerfA. W. Dees, A 36a, Ned.-Indië. SCHAKEN. Quakkelaar kampioen van Zeeland. Zaterdagmiddag werd te Goes de laatste ronde gespeeld om de titel van Zeeuws Schaakkampioen 1948. Bij deze eindstrijd zou in de ontmoeting tussen de heren J. J. van de Ende uit Zierikzee (kam pioen 1947) en M. J. Quakkelaar uit Terneuzen de beslissing vallen wie voor het jaar 1948 deze per soonlijke titel zou verwerven. De heer Quakkelaar had In de voorafgaande partijen geen enkele maal de vlag strijken. Alleen te gen de heren Van de Ende en Maartense speelde hij remise. De heer Van de Ende had be halve de remise tegen de heer Quakkelaar een verliespunt te boeken gekregen van de heer K. Beeke uit 's H.-Arendskerke. De eindstrijd ving dus aan met de stand Quakkelaar 4 punten en Van de Ende 3y2 punt zodat eerst genoemde aan een puntenverde ling voldoende had om het Zeeuws kampioenschap 1948 te verwerven. De heer Van de Ende ging dan ook scherp op winst spelen, doch de heer Quakkelaar maakte in de West-Indische Verdediging geen enkele fout en wist de eind strijd in een remise-stelling te houden. De partij tussen de heren Beeke en Maartense, eindigde met een overwinning van de heer Beeke. De eindstand luidde derhalve: 1. Quakkelaar 4V2 p.; 2. Van de Ende 4 p 3. Beeke 2 p. en 4. Maartense 1% p. TERNEUZEN. Kaartcompetttie. Bij de Zondag bij de heer H. van Grembergen gehouden 5e ronde voor de kaartcompetitie was de uitslag als volgt: le prijs Jac. Harms; 2e pr. W. van de Velde; 3e prijs Joos de Rijk; 4e pr. D. de Doelder; 5e pr. JÓJansen; 6e pr. C. de Fouw; 7e pr Jac. Oppeneer; 8e pr. E. Dek ker; 9e pr. P. de Nijs; 10e pr. L. Perdaen; lie pr. E. Eekman.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3