D Jaarmarkt Terneuzen RUWE HANDEN Valse-muntersbende ontmaskerd Vragen aan de Minister UIT DE PROVINCIE op onze Bonnen Distributienieuws Rechtszaken Wat brengt de Radio? BLOEDWRAAK I DER LIEFDE Oe stroombeperklng in o Spitsuren Tsjecho-Slowaakse Vluchtelingen Het lot van de Krupp-fabrieken te Essen Prijzen gebouwd onroerend goed vrij Verhoging van Marshall-hulp in het tweede jaar Br gaat niets boven Wol kriieeragwe DISTRIBUTIE VAN ZEEP-, Gisteren werd alhier voor bet eerst na de oorlog gehouden de jaarmarkt voor Oost Zeeuws- Vlaanderen van paarden, fok- en vetvee. De aanvoer was zeer goed te noemen, terwijl de quali- teit uitstekend was. De belang stelling bleek eveneens zeer be vredigend, waaraan het uitge zocht fraaie najaarsweer wel het zijne zal toe hebben bijgedragen. De aanvoer bedroeg: paarden 58 stuks, hoornvee 326 stuks, schapen 14 stuks en varkens 10 stuks. Na bekendmaking der prime ring via de microfoon door de heer Colsen, die daarbij lof bracht aan Mr. Tellegen, burge meester en het gemeentebestuur, de organisatoren en de politie voor de betoonde medewerking \ond in de bovenzaal van Hotel du Commerce de prijsuitdeling plaats. 'Deze geschiedde door burge meester Teilegen, die daarbij wees op het helang van de terugkeer dezer markt, zowel voor de han- deldrrjverden en fokkers als voor de gemeente. Kampioenmedaille45 De uitslagen: Vetvee, Gebr. Verstrate, Axel; iokvee, J. de Regt—Dieleman, Zaamslag; paarden, C. A. Dekker, Axel. Paarden: Oudere hengsten: le pr. elg. C Dekker, Axel. Eenjarige hengsten: le pr. eig. Joh. Missu, Zaamslag; 2e pr. eig. J. van Hoeve, Sluiskil. Hengstveulens: le pr. eig. L. W. de Regt, Zaamslag; 2e pr. eig. J. Huijssen-de Bruijne; 3e pr. eig. H Wolfert, Terneuzen. Oudere merries: le pr. elg. J. Huijssen-de Bruijne; 2e pr. eig- H. M. de Regt. 5-jarige merries: 2e pr: eig. C. de Maat, Hulst. 2-jarige merries: le pr. eig. E. de Maat, Hulst; 2e pr. eig. D. Haak; 3e pr. elg. Joh. Missu, Zaamslag. Eenjarige merries: le pr. eig. J. van Hoeve, Sluiskil; 2e, 3e en 4e pr. eig. Joh. Missu, Zaamslag. Merrie veulens: le pr. eig. H. Wolfert, Terneuzen. 2-jarige. ruins: le pr. eig. C. de Maat, Hulst. 1-jarige ruins: 3e pr. elg. C. de Maat, Hulst. Oudere luxe paarden: 2e pr. elg. J. Missu, Zaamslag; 4e pr. tig. L. Smollenaars, Sluiskil. 2-jarige luxe paarden: le pr. eig. H. J. Colsen, Sluiskil; 2e pr. eig. F. Dieleman, Zeven Huisjes. 1-jarige luxe paarden: le pr. eig. F. Dieleman, Zeven Huisjes; 2e pi', idem. Ponys' boven 3 jaar: le pr. eig. C. Missu, Zaamslag. Pony's beneden 3 jaar: le pr. eig. F. Dieleman, Zeven Huisjes. Varkens Toom biggen: le pr. eig. A. Gelderland, Terneuzen 2e pr. eig. G. van Gelderland, Sas van Gent. Schapen: Vette schapen: le pr. eig. J. van Esbroeck, Sluiskil; 2e pr. idem. Fokschapen: le pr eig. Pierre Vermoet, Sas van Gent; 2e pr. ld. Grootste aantal: Koeien,^ eig. H JPicavet, West dorpe; paarden, elg 3. ÉLissu 3e pr. eig. G. Scheele, Hoek; 4e or. eig. P. Rossé, Sas van Gent; 5c pr. eig. H. Picavet, Westdorpe; 6c pr. eig. J. van Hoeve, Sluiskil. Tweejarige runderen; 2e pr. eig. J van Hoeve, Sluiskil; 3e pr. id. Éénjarige runderen: le pr. eig. H. Picavet, Westdorpe; 2e pr id.; 3e pr. eig. J. va® Hoeve, Sluiskil; 4e pr. eig. H. Picavet, Westdorpe. Pokvee en vetvee: Graskalvers: le pr. eig. H. Pi- c:.vet, Westdorpe; 2e, 3e, 4e en 5e pi. idem. Vette koeien: le pr. eig. F. de Feijter, Axel; 2e pr. eig. P. Rossé, Sas van Gent; 3e pr êig. H. Pica vet, Westdorpe; 4e pr. eig. M. Moerman te Hoek; 5e pr. elg. A. van Kerkvoorde, Terneuzen. Vette vaarzen: ls pr. eig. Gebr. Verstrate, Axel, kampioen; 2e pr. eig. P. Rossé, Sas van Gent; 3e pr. eig. J. van Duijnze, Koewacht; 4e eig. pr. G. Verbiest, Zuiddorpe; 5c pr eig. P. Rossé. Sas van Gent; 6. pr. idem; 7e pr. eig. E. Pica vet, Hulst. Dikbillen 23 jaar; le pr. eig. Gebr. Verstrate; 2e pr. eig. P. Rossé, Sas van Gent. Éénjarige stieren: 2e pr. elg. F. Dieleman, Terneuzen. Na afloop van de primering vond ten overstaan van Notaris Hoving de verloting plaats van het 4-tal prijzen dat door de jaar marktcommissie beschikbaar was gesteld voor de-door haar geor ganiseerde loterij. LUK ONDER DE VLOEK GEVONDEN. In een hofje te Rotterdam aan de Goudse-rijweg, waar timmer lieden bezig waren de vloer van 'n parterrewoning te vernieuwen, zijn in de grond de stoffelijke res ten gevonden van een vermoede lijk nog jong persoon. Het feit, dat het lijk geheel is vergaan *en er slechts beenderen over zijn, schijnt erop te wijzen dat het stof felijk overschot hier reeds tiental len jaren heeft gelegen. De politie is in het geval gemengd, maar zij kan bij de huidige stand van het onderzoek nog geen mededelingen verstrekken. Naar verluidt moet de toestand, waarin het geraamte gevonden is, mede in verband met de omstandigheid, dat de gestor vene niet op een der kerkhoven begraven werd, erop wijzen, dat hier van moord of doodslag spra ke is geweest. Het zal echter moeilijk zijn dit zeer oude geval tot klaarheid te brengen, terwgl ook de vraag zich voordoet of indien hier inderdaad van mis daad sprake is de zaak niet reeds verjaard is te achten. ring om voor de hulpverlening aan Europa in het tweede jaar van het plan-Marshall een aan zienlijk groter bedrag uit te trek ken dan aanvankelijk was voor zien. Er is echter nog geen de finitieve beslissing genomen en er zijn dienaangaande ook nog geen voorstellen gedaan aan het begro tingsbureau, dat het laatste woord heeft in alle aangelegenheden be treffende toekomstige uitgaven. Volgens een raming zal het be drag, ad 4% milliard dollars dat men aanvankelijk had gedacht voor het tweede jaar uit te geven, gebracht worden op 6 milliard dollars. Vermoedelijk zal deze verho ging evenwel in mindering wor den gebracht van de uitgaven in de laatste twee jaren van het plan. Ruwe huid. Schrale lippen, PUROL verzacht en geneestl Zaamslag; varkens, eig. A. Gel derland, Terneuzen; schapen, eig. R. Vermoet, Sas van Gent. Fokvee: Oudere melkkoeien: le pr. eig. J. de Regt-Dielemah, Zaamslag; 2e pr. eig. H. Picavet, Westdorpe; 3e pr. elg. R Rossé, Sas van Gent; 4e pr. eig. R. Blankert, Axel. Eerste kalfskoeien: le pr. eig. K. J. Colsen, Sluiskil; 2e pr. eig. J. van Hoeve, Sluiskil. Kalfvaarzen: le pr. eig. H. Pi cavet, Westdorpe; 2e pr. idem; De Minister van Economische Zaken vestigt nogmaals de aan dacht op de noodzakelijkheid het electriciteitsverbruik in de spits uren te'beperken. „De desbetref fende verbodsbepalingen dienen stipt te worden nageleefd en al- lerwege móet de nodige mede werking worden verleend. Indien dit niet geschiedt zullen zonder verwijl strenge maatregelen wor den getroffen." Van de verbodsbepalingen volgt hier onder nog ecm opsomming: Het is op werkdagen, behalve des Zaterdagsmiddags verboden tn de spitsuren van 7 tot 9 uur ées morgens en van 16.00 tot 18.00 uur des middags electric.-' teit te gebruiken voor de buiten verlichting van openbare gebou wen, hotels, caïé's, restaurants en amusementsondememingem. Voorts zal op de eerste vijf werkdagen in de spitsuren in elec- trische treinen en trams de ver lichting en de eventuele verwar ming tot de helft dienen te wor den beperkt. Etalage-verlichting is uitslui tend geoorloofd op de eerste vijf werkdagen tussen 6.00 en 10.00 pur des avonds en-op Zaterdag en Zondag tussen 4 en 10.00 uur des avonds. Het verbod op licht reclames blijft onverminderd van kracht. Voorts dient In de spitsuren de bestaande rantsoenering op de straatverlichting terdege te wor den nageleefd. In de openbare gebouwen moet het stroomver bruik ingrijpend worden beperkt. In kringen van de Tsjecho-Slo waakse vluchtelingen te Londen wordt vernomen, dat twee gewe zen leden van de Tsjecho-Slo waakse staatsraad, n.l. Dr Fran- tisek Uhlir en Generaal Rudolf Smetana, naar West-Duitsland zijn gevlucht. Eerder is medege deeld, dat Dr. Magar, die even eens uit Tsjecho-Slowakije was ontvlucht, in West-Duitsland was aangekomen. Tot dusver zijn 55 parlements leden en 14 generaals uit Tsjecho- Slowakije gevlucht. De Deense politie is erin ge slaagd een valse-muntersbende, die reeds enige jaren op grote schaal valse dollars im Europa in omloop brengt, te ontmaskeren. De valse dollars werden opge merkt door een deskundige van de Deense Nationale Bank, du verklaarde, dat het geld ter nau- wernood van echte dollars te on derscheiden is. De valse muntersbende, die dooi de Deense politie is ontmaskerd, werd volgens het Deense pers bureau Ritzau, niet alleen reeds jarenlang door de Amerikaans» politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen, o.m. Nederland en België. In Kopenhagen werd de rubberhan delaar E. Sterling gearresteerd. Hij heeft verklaard, dat hij van twee buitenlanders, met wie hij door bemiddeling van een lid van bet personeel van de synagege te Kopenhagen in contact was geko men, 4400 dollars had gekocht voor 35.000 kronen en eerst later ontdekte, dat zij vals waren. De beide buitenlanders waren in het bezit van veel grotere hoeveel heden dollarbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zweden om de andere biljetten daar van de hand te doe® Tegen over Sterling hadden zij zich Fraenkel en Welntrop genoemd hoewel zij zich In hun hotel had den laten inschrijven als Sam Hossel en Joseph Beekman. Zij waren in het bezit van Neder landse passen, doch bij onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek, dat de passen ©oorspronkelijk voor twee dames waren uitgegeven en dus vals wa ren. Vermoedelijk bevindt zich de drukkerij, waarop de dollar biljetten worden vervaardigd in een Zuid-Europese staat. Van bevoegde zgde verneemt het ANP, dat sinds 28 November twee Deense politiebeambten in Den Haag hebben, vertoefd om contact op te nemen met Neder landse en internationale politie autoriteiten. In Den .Haag is n.i. gevestigd de Internationale falsi ficatiecentrale. Gisteren zgn de beide Denen doorgereisd naar Antwerpen. Volgens deskundigen zijn de dollarbiljetten buitenge woon goede falsificaties doch van een bekend type. De tn het be richt uit Kopenhagen genoemde feiten werden bij navraag beves tigd. Nader verneemt het ANP, dat de beide paspoorten inderdaad vals zijn. De beide dames, aan wie de passen met de nummers, Vvaarop de belde valse-munters leisden, waren uitgereikt, zijn n.l. nog beide in het bezit van haar passen. De bende heeft dus twee willekeurige nummers op de valse passen geplaatst. Het zou niet onmogelijk zijn dat de in het Deense bericht ge noemde Fraenkel dezelfde ls als Ludwig Fraenkel, een Tsjech van geboorte en Nederlands inge zetene, die deel had in de opzien barende zaak van de internatio nale bende, die handelde in wapens, waarvan destijds een dee" is gevonÉen in het douanedepöt te Rotterdam. Deze Fraenkel heeft een broer in Antwerpen, waar zich het hoofdkwartier van de valse muntersbende bevindt en waarheen de beide Deense politie beambten vertrokken zijn. Het wordt hier te lande niet uitgesloten geacht dat de valse dollars afkomstig1 zijn uit Duitse of Oostenrijkse kampen voor dis placed persons" of zelfs, dat het hier restanten betreft van de gro te voorraad valse dollarbiljetten, die Himmler indertijd heeft laten aanmaken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse recherche in deze zaak een onderzoek hier te lande ingesteld. De bezettingsautoriteiten heb ben hun goedkeuring gehecht aan het volgende plan ten aanzien van de ijzer-gieterijen van het Krupp-concern te Essen: 127 ge bouwen, die niet voor de vervaar diging van oorlogstuig kunnen worden gebruikt, zullen gespaard worden ten behoeve van de ont wikkeling van de Duitse vredes economie 75 Gebouwen, die voor 60 of meer zijn beschadigd, zullen onmiddellijk worden ge sloopt. Het hierdoor vrijkomende staalsehroot zal worden ge ëxporteerd. Tenslotte zullen 22 gebouwen, die geschikt zijn voor de vervaardiging van oorlogstuig worden vernietigd, tenzij de be voegde Duitse autoriteiten binnen redelijke tijd aan het militaire bestuur gedetailleerde plannen ter goedkeuring kunnen voorleggen die voorzien in het dienstbaar maken van deze gebouwen aan de vredeseconomie en beogen alles te verwijderen, wat deze gebou wen voor bewapeningsdoeleinden bruikbaar maakt. Het plan is thans aan de rege ring van Nord-Rhein-Westphalen meegedeeld. In aansluiting op ons bericht van 29 November betreffende de opheffing van de prijzenstop voor gebouwd onroerend goed verne men wij thans van het Ministerie van Economische Zaken, dat met ingang van 5 December 1948 krachtens beschikking van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting door de prijzen- bureaux voor. onroerende zaken voor verkoopstransacties betref fende gebouwde eigendommen, on geacht de door partijen overeen gekomen prijs, een verklaring van geen Bezwaar zal worden af gegeven. De Regering, aldus het Minis terie, heeft deze maatregel geno men omdat onder de huidige om standigheden kan worden ver wacht, dat zich op dit gebied geen prijsexcessen meer zullen voordoen. Hierop wijzen de prij zen, welke de laatste tijd bij apenbare verkoop worden ge maakt. Doch tevens wordt gere- kend od het inzicht van kopers, 'die, wetende, dat de controle op de huurprijzen nog lang gehand haafd zal moeten worden, zich zullen onthouden - van het betalen van prijzen, die niet evenredig zijn aan het met de belegging te verkrijgen rendement. Met na druk wordt er op gewezen, dat onvoldoend rendement als gevolg van een hoge aankoopprijs nim mer een motief kan vormen voor het toestaan van huurprijsverho ging. Mocht blijken dat de aan genomen maatregel tot een on gemotiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijsstoo onverwijld weer van kracht worden ver klaard. Voorts moet worden bedacht, dat de kaper van een woning niet zonder meer zch in die woning mag vestigen. Hij dient zich eerst tot het gemeentebestuur te wen den ter verkrijging van de vesti gingsvergunning. De notarissen kunnen omtrent de nieuwe regeling alle gewenste inlichtingen verstrekken. De nieuwe werkwijze geldt uit sluitend voor gebouwd onroerend goed. Bouwterrein, landbouw- en woeste gronden, bossen, alsmede bij de uitoefening van het land bouwbedrijf behorende gebouwen blijven vo.ledig onderworpen aan de controle van de prijzenbpreaux. door 4 J. S. FLETCHER 36) Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden). Naar te Washington van gezag hebbende zijde wordt vernomen, overweegt de Amerikaanse rege- De winnaar van de hoofd prijs der Belgische Staatsloterij is niet in staat zijn prijs van 2.500.000 francs te innen, daar hij zijn loterijbriefje per ongeluk ver brand heeft. De politieke delinquenten. Het Tweede Kamerlid Wage- nq^r (C.P.N.) heeft aam de Minis ter van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de krantenberichten van 24 November j.l. in zake hulp aan oud-N.S3.-ers en hier ille gaal verblijvende Duitsers, ver leend door twee tot dat doel op gerichte organisaties, in, hoofd zaak samengesteld uit voorwaar delijk in vrijheid gestelde en an dere politieke delinquenten? 2. Is het juist, dat deze orga nisaties onder bedoelde hulp o.m. verstaan het verstrekken van dis tributiebescheiden aan ondergedo ken, voortvluchtige politieke de linquenten en hier illegaal verblij vende Duitsers? 3. Is het juist, dat de leider van een van de gemelde organi saties een voortvluchtige politieke delinquent in dienst heeft, welke hij, nadat deze aan een politiever- rolging was ontkomen, wederom In dienst heeft genomen? 4. Is het juist, dat de voren bedoelde leider van de bovenaan- geduide illegale organisatie na verhoor door de politie op vrije voeten is gesteld? 5. Kan de Minister bij beves tigende beantwoording van de vorige vraag mededelen wat de motieven voor deze vrijlating zijn gewéest 6. Is de Minister niet van oor deel, dat tegen soortgelijke lieden en organisaties met de grootsti gestrengheid en voortvarendheid moet worden opgetreden en dat zulks tot dusver niet het geval is geweest 7. Acht de Minister het niet raadzaam, gezien de opgedane ervaring dat grote voorzichtigheid wordt betracht met de voorwaar delijke invrijheidstelling van poli tieke delinquenten? 8. Acht de Minister het tevens riet dringend geboden, dat het toezicht op de gedragingen van de voorwaardelijk in vrijheid stelde politieke delinquenten wordt verscherpt, en is de Mi nister bereid hiertoe de nodige maatregelen te treffen? CUSTARD-MAIZENA CP 16-027 (Lngez. Med.) NIEUWVBIET. Toneeluitvoering, De toneelclub „De Volharding' zal op Zaterdag 4 Dec. e.k., het nieuwe seizoen openen. In de zaai van P. Cornells alhier zal dan worden opgevoerd het bekende blijspel in 3 bedrijven, getiteld: „Robbedoes". Met dit stuk zal worden deelgenomen aan het to neelconcours van de Toneelkring W. Z.-Vlaanderen. Na de pauze volgt een klucht in 1 bedrijf, ge titeld: „De ontplofbare bruide gom". Tenslotte zal de avond worden besloten met een dansje, muzikale medewerking verleent de band „Miaraho". Voor de toneelliefhebbers we derom een programma om volop tï genieten. De resultaten van vorige opvoe ringen door de Sintepierse rede rijkers mede in aanmerking geno men, mogen we verwachten dat ook ditmaal voor vorengenoemde uitvoering wederom goede belang stelling zal bestaan. RETRANCHEMENT. Adoptie. Het Ned. Jeugd Rode Kruis te Drachten en omgeving heeft de scholen van Cadzard en Retran- chement geadopteerd. Het ligt in de bedoeling deze scholen aan enige leermiddelen te helpen, ter wijl ook voorgesteld werd In belde dorpen het Sint Nicolaasfeest te komen vieren met Friese mate rialen. Reeds op 3 December arriveert de Sint uit Friesland. 's Morgens zal hij Cadzard be zoeken en 's middags Retranche- ment. De muziekgezelschappen verlenen hun medewerking. Een en ander zal verfilmd worden. Diyerse autoriteiten zullen deze feesten bezoeken w.o de Inspec teur van het lager onderwijs. Bedankt voor beroep. Ds. Bamouw heeft bedankt t oor het beroep naar Kampen. SLUISKIL. Nieuwe klok. De R.K. kerk heeft Dinsdag haar nieuwe klotk gekregen. Rond 1 uur zweefde zjj tussen hemel en aarde en binnen het uur lu'dde zij voor de eerste maal. Het was een secuur werkje, het 185 kg wegende instrument in de toren te krijgen. Dit was echter in de goede handen van een viertal „Moet ik dus veronderstellen, dat u die man, die zichzelf John Kesteven noemde, in uw huis op nam, zonder dat u iets omtrent zrn verleden wist?" „O, ik wist natuurlijk wel iets van hem!" „Wat w'st u?" „Wel, ik wist, dat hij een goeie vriend was een goeie kameraad en zo", ging Darrell slapjes voort. „Ik... ziet u, ik vroeg hem noo t wat. We mochten elkaar en slo ten ons bij elkdar aan, ziet u." „Juist. En dus nam u hem, een volslagen vrEemde, in uw huis op als een lid van uw familie?" „Neen, dat deed 'k n et," brom de Darrell, die plotseling tekenen van koppigheid begon te ver tonen. „Ik vroeg hem om een beetje te blijven... en hij bleef." „Juist! En, mijnheer Tress, wanneer en waar ontmoette u John Kesteven?" „In een hotel in Reading, de vorige winter." „Hoe maakte u kenn's met hem? Stelde iemand hem aan u voor?" „Neen. Ik was alleen naar de wedrennen in Newbury gegaan. Ik logeerde in hetzelfde hotel. Hij sprak me die avond in de bil jartzaal aan en de volgende dag gingen we samen naar de wed rennen. We konden erg goed sa men opschieten en ik 'nviteerde hem od .mijn flat in Londen." „Vertelde hij u niets omtrent hemzelf, wie 'of wat hij was en waar hij vandaan kwam Denkt u eens na!" „O ja, hij vertelde me iets," zei Darrell plotseling, na een ogenblik stilte. „Hij zei, dat hij juist van de westkust van Afrika was ge komen en dat hij daar verschei dene jaren had doorgebracht „Vertelde hij niet in welke func tie hij daar was geweest?" „Ik denk, dat hij aandelen had :n een of andere zaak. Wat het was, ben ik vergeten; het interes seerde mij niet." „In welke cond'tie verkeerde hij Goed of slecht Kom, mijn heer Tress, vertel eens: Zat hij goed in de kleren.? Had hij geld op zak. Had hij1 een fTnke koffer met inhoud bij zich Dat moet u zich toch herinneren." „Hij had niet veel kleren," ant- dde Darrell eenvoudig, „om- hjj pas in Engeland terug dat was." „U gaf hem natuurlijk een in troductie voor uw eigen kleer maker?" „Ja." „Laat mii u een zeer duidelijke vraag stellen... Betaalde u de re keningen, die hg op die wijze maakte?" „Neen dat deed ik niet. Hij betaalde ze zelf. Ze werden aan mij gezonden, maar Kesteven be taalde ze." „Had hij dan geld?" „Sinds ik hem kende had hij altijd voldoende geld." „Kreeg hij dan geld van u? Herinner u nu eens goed. Leende of won hij geld van u, toen u hem voor het eerst in Reading 'ontmoette „Hij leende niets. Hij won wat -r niet veel met kaarten. En een beetje met biljarten een stevige parochianen. Speciale vermelding verdient hierbij de heer Camiel Kaas, die het initia tief nam* en ons wederom één zijner stoute staaltjes liet zien. Wijdde Gent onlangs zijn nieu we „Klokke Roeland" in, Sluiskil wilde niet achterblijven en deed zijn nieuwe aanwinst op de zon nige wintermiddag over de paro chie luiden. Dat wij haar roep stem mogen verstaan; dat zij ön- gestoord de zuivere en helle tonen van het Angelus over ons dorp mag blijven strooien en ons door haar terugkeer vergetelheid voor de doorstane bange jaren mag verschaffen! Propaganda-avond. De Nederlandse Vereniging van Fabrieksarbeiders (ters) gaf Dins dag een propaganda-avond in ho tel Jacobs. De filmdienst van het N.V.V. verzorgde de filmverto- n ng. In zijn openingswoord deel de de heer Toon Jansen mede, dat de vereniging aan het begin «van de wintercampagne staat en dat iedereen die een nieuw lid aan brengt, de kans krijgt gratis een wees vacantde door te brengen in één der vacantieoorden. Voor de pauze werd een serie propaganidatilms vertoond van het kamp, van congressen en enige mooie opnamen van New York, alsimedq een grappige tekenflim. Na de pauze was het woord aan de dismetsbestuurder, de heer Havemarr. Deze zeide, dat hg niet te veel wilde spreken, daar ook nog een bal op het programma stond. Spr. wees er op, dat het werk van de vakbeweging niet voldoende bekend is. Hij riep in herinnering een 70 jaar geleden door de Nederlandse regering ge houden enquête, waarbij op een aardewerkfabriek bleek, dat 12 uur arbeid werd verricht zonder een enkele dag vacantie, terwgl thans dank zij de bemoeiingen van de vakbeweging 6 dagen vacan tie en 6 snipperdagen worden toe gestaan. Zij is het steeds, die het recht propageert van mens te zijn. Op het ogenblik hebben wij oe w ild in de zeilen. Tot 1952 zullen nog 200.000 nieuwe werk krachten nodig zijn. Wat de ver houding tot de directies betreft, merkte spr. op, dat thans geen moeite bestaat óm tot haar te worden toegelaten. Spr. wees op de film van het Flevo-kamp, waarvan de leden gebruik kunnen maken, zodat de kinderen hun vacantie n et op de kermissen behoeven door te bren gen. Leeftijden tot 12 jaar wor den geheel gratis toegelaten en van 16 tot 25 jaar betalen zjj kleinigheid. We speelden de hele avond biljart en op mijn kamer speelden we later nog een paar uur kaart. „U zegt; niet veel. Hoeveel was het?" „O, dat weet ik n'et! Misschien een paar honderd pond. En hij won de volgende dag op de wed rennen veel geld." „Hij was dus een kaartspeler en wedde op de rennen. Ik ver onderstel, dat u later veel kaart met hem speelde, nietwaar?" „Ja." „Verloor u veel aan hem?" „Niet direct aan hem. Soms won ik." „Ik denk dat u veel aan hem verloor sinds u hem kende en dat u heel wat geld kwijtraakte?" „Neen, dat is niet waar. We hebben heel wat gekaart met anderen maar ik heb noo t veel verloren. Ik ben erg gelukkig met kaarten. Natuurlijk verloor ik ook wel eens." De ondervrager zweeg, keek een3 in zijn aantekeningen en be gon over een ander onderwerp. „De man, die u als Kesteven kende woonde bij u vanaf het ogenblik dat u hem leerde kennen tot aan zijn dood, hetzij op uw 15 voor één week. In dit ver band waarschuwde hij voor de kampen naar Engels model, die men in Nederland ook wil inrich ten en waarbij de bedoelng voor zit, zoveel mogelijk geld van de arbeiders weg te halen. Wat de afschaffing van de subsidies op de levensmiddelen betreft, zullen in de loop van het seizoen alle af delingen hierover besprekingen hebbefl. Hij haalde nog aan het oonsumentencrediet, waafop 180 millioen was uitgegeven en slechts 80 millioen moest worden terug betaald. Qp het programma van de beweging stond verder verbe tering van de pensioenregeling. Deze zal nooit verder gaan dan wat de zwakkere bedrijven kun nen betalen. Naast een behoor lijke rijksregeling zullen dan ook bedrijfspensioenfondsen moeten komen, Wij moeten de volle medewer king hebben van de leden. Aan contributie-apparaten hebben wij niets. Het werk moet verdeeld worden. Hij deed dan ook een ernstig beroep op de leden om hun bestuur te steunen. Met kan keren op de fabriek schiet men niet op, doch doet daarbij slechts afbreuk aan de kameraden. Hierna werd vertoond de hoofd film „Schuld en boete", een Zweedse film naar het meester werk van de Russische schrijver Dostojewski. In deze film spreekt de grote eerbied voor het leven van de mens, welke de grondslag vormt van de democratische levensopvatting. De heer Toon Jansen sprak het slotwoord, waarna vlug de zaal werd ontruimd en een bal de lief hebbers tot in de kleine uurtjes gezellig bijeenhield. ZAAMSLAG. Rode Kiuisitvonu. Hedenavond wordt in het Ver enigingsgebouw alhier door' de Afd. Zaamslag van het Ned. Rode Kruis een filmavond gegeven. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorko mende advertentie. Gedurende het tijdvak van 6 tot en met 18 December 1948 geeft elk der volgende bonnen recht bp het kopen van: -Bonnen voor vlee9. 441, 443 vlees 100 gr. vlees 442 vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten. 447 alg. 100 gr. rijst 448 alg. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet Bonkaarten KA, KB, KC 812. 451 alg. 500 gr. boter of marga rine of 400 gr. vet 452 alg. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 453 alg. 125 gr. koffie 454 alg. 50 gr. thee B 465 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas Bonkaarten KD, KE 812. 457 alg. 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet 458 alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas Tabak- en versnaperingskaarten enz. QA, QC 808. 139, 143 tabak 2 rants, sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813: (bijz. arbeid, a.S. moeders en zieken). Geldig zij® de bonnen van strook Z. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrgdag 3 December worden gebruikt. De tussentijdse aangewezen bonnen 414 algemeen en 420 algemeen voor 500 gram resp. 1 kg sinaasappelen moeten uiterlijk 4 December bij een han delaar in groente en-of fruit wor den ingeleverd. BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE Naar aanelding van enkele des betreffende geruchten deelt het Ministerie van Economische Za ken mede, dat het niet in het voornemen ligt de brandstoffen- distributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. He bonvrij-verkopen van brand stoffen, die onder de distributie bepalingen vallen, blijft derhalve verboden. Tegen overtreding van dit verbod zal streng worden op getreden, aldus het Ministerie. RIJKSADVOCAAT TE ARNHEM GESCHORST. De Rijksadvocaat te Arnhem, de heer Mr. C. de Kempenaar, is als zodanig geschorst. De heer Mr. W. Overbeek, officier van justitie te 's-Gravenihage, aan wie de behandeling van corrup tiezaken, waailbij ambtenaren zijn betrokken, is opgedragen, heeft een gerechtelijk vooronder zoek ingeleid. De verhoren, wel ke te Arnhem door de rechter commissaris worden afgenomen, zijn reeds aangevangen. De heer Mr. De Kempenaar is namens de heer B. Katz, kunst handelaar te Dieren, opgetreden in de zaak tegen de Staat der Nederlanden, waarbij een vorde ring is ingesteld wegens verkoop van een aantal schildergen, welke tijdens de bezetting naar Duits land zijn gegaan. Deze vordering betrof een bedrag van enige mil- lioenen. Wanneer het vooron derzoek aanleiding geeft tot een gerechtelijke vervolging, dan zal deze zaak te gelegenertijd dienen voor de Arrondissements-Reeht- bank te Arnhem. Omtrent de voorlopige vervan ging van de heer De Kempenaar als Rijksadvocaat kon het depar tement van Financiën ons gis termorgen nog gee®, mededelin gen verstrekken. Desgevraagd verklaarde Mr. De Kempenaer ons, dat hij op dit feit geen commentaar wenste te leveren. Hij gaf er de voorkeur aan, de resultaten van het on derzoek af te wachten, daar hij volledig vertrouwen heeft in de Nederlandse rechtspraak. was- en reinigingsmiddelen, gecalcineerde- en kristalsoda opgeheven- Prijsverhoging van aöep- producten. Het Ministerie van Économische Zaken deelt mede. dat mët in gang van 2 December alle beper kende bepalingen t.a.v. de pro ductie van en de handel ln zeep, zeepproducten, was- en reinigings middelen, gecalcineerde- en kris- talsoda zijn vervallen. Dit houdt in dat van die datum af boven genoemde artikelen in elke ge wenste soort mogen worden ge produceerd en geheel vrij mogen worden verhandeld. In de regeringsverklaring van 27 October j.l. is reeds aangekon digd dat, tengevolge van de be- e'ndiging van de subsidiëring van die oliën en vetten, die de grondstof vormen voor de zeep- productie, de prijzen voor. zeep producten moeten worden ver hoogd. Met ingang van 2 De cember a.s. zijn thans de maxi mumprijzen voor zeepproducten als volgt vastgesteld: Waspoeder: 23 cent per ppkje van 250 gram; toiletzeep 30 cent per stuk van 90. gram huishoud zeep, 34 cent per dubbel stuk van totaal 225 gram; zachte zeep, 1,04 p. kg. De prijs voor scheer zeep blijft ongewijzigd. flat in Londen of hier op Lynne Oourt?"- „Ja." „Vertelde hij u nooit meer van zijn vroegere leven of zijn fa milie „Neen, ik heb hem er nooit naar gevraagd... 't ging mij niet aan." „Kon u goed met hem opschie ten?" „We konden heel goed opschie ten," antwoordde Darrell. Hij was nu niet zenuwacht'g meer, maar werd koppig en humeurig onder het gevraag en hij zag de onder vrager aan met een uitdrukking in zijn ogen, die niets goeds voor spelde. „Uitstekend. Laten, we het nu eens over de gebeurten'ssen van de laatste tHd hebben. Een paar dagen geleden bent u met Keste ven naar Boulogne gegaan. Daar hebt u gespeeld en veel geluk ge- har, n'etwaar?" „Buitengewoon veel geluk!" „U kwam de middag voor Keste- ven's dood in Folkestone terug en ging met een auto naar huis. In Brighton hebt u, geloof ik, ged> neerd en ik meen, dat Kesteven al uw winst bij zich droeg?" (Wordt vervolgd) VRIJDAG 3 DECEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 818 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10 00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor 'de vrouw; 11.05 Buspatiënten; Gram.; 12.00 Maria Zamora; 12,33 Lezing; 12.45 Pierre Palla; 1.00 Nieuws; 1.15 Gram.; 1.20 Prome nade-orkest; 2.00 Kookkunst; 2.20 Cmroepkamerork.3 00 Boeken schouw; 3.20 Verv Omroepkamer- orkest; 4.00 Johan Jong; 4.30 Tus sen twaalf en zestien; 5,20 Wg en de muziek; 6.00 Nieuws; 6,30 Ned. Strijdkrachten; 7.00 Denk om de bocht; 7.30 Nederland en zijn gewesten; 7.50 Tien voor acht; 8.00 Nieuws; 8.30 Midden in de wereld; 9.00 Men vraagt en wij draaien; 9.30 De kermis der ijdelheid; 10.15 Swing and Swing; 10.45 Avondwijding; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 En nu aan 't werk; 9.00 Gram.; 9.15 Bij onze jonge zieken; 9.35 Muziek bij het werk; 10.15 Hobo kwartet; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Strijkorkest; 11.30 Gram.; 12.00 De Cosmopolitans; 12.33 Dolf van der Linden; 1.00 Nieuws; 1.15 Vrij en blij; 1.45 Gram 2.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 Gram.; 3.35 Om roep a Capel'.akoor; 4.20 Gram.; 4.40 Koperkwartet; 5.00 Sinter klaas, goed-heilig man; 5.30 Or gelbespeling; 6.00 Cyclus; 6.30 Van appelmoes bouwt men geen toren; 6.45 Geestelijke liederen; 7.00 Nieuws; 7.15 Causerie; 7.30 Actueel geluid; 7.45 C.N.V.-lcwar- tier; 8 00 Nieuws; 8.15 N.C.R.V.- kwart.; 8.30 Het kostbare kleding stuk; 9.20 Omroeporkest; 10.30 Divertimenti; 10.45 Avondover denking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2