UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS !VE 8LOEOWR4AK j OER LIEFDE Ziekte in 't gezin Uil de Volksverlcgenivoorcliging Kerstvrede op de weg Bethlehem-Jeruzalem? TWEEDE KAMER. IK) motie Nederhorst nange- aouoaa. De Tweede Kamer heeft giste renmiddag' de motie-Nederhorst, welke was ingediend in de verga dering- van 1 Juli i 1. en is ter sprake gekomen hg de behande ling va* de begroting 1949 van economische zaken, aangenomen met 37 tegen 23 stemmen, die van de A.-R., V.VJ>, C.P.N., C.-H. fkehalvo de heer Kikker) S. G. Deze motie, ondertekend door leden van de P y d. A. en der K.V.P, luidt ais volgt: „De Kamer, van mening, dat voor het herstel van de Neder landse huishouding en voor de bevordering van een zo groot mogelijke rechtvaardig verdeelde, welvaart en een stabiele werkge legenheid een belangrijke mate van sociaal-economische ordening in het raam van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie vereist zal blijven; juicht in beginsel de tot standkoming van de Europese economische samenwerking toe en verwacht, dat deze samenwerking aan bovenvermelde politiek geen afbreuk zal doen." Begiroting van financiën. De Tweede Kamer heeft giste renmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de be groting- van het Departement van Financiën voor 1949. De heer Ritmeester (V.V.D.), doet o.m. een beroep op de Minis ter voor de regeling van de belas ting ten aanzien van hen die een lijfrente krijgen uitgekeerd nader te bezien omdat de betrokkenen, over het algemeen kleine mensen, nu gedupeerd worden. Spr. drukt zijn ontstemming uit over de wijze waarop degenen die tijdens de bezetting hun bank biljetten van 500 en 1900 niet hebben Ingeleverd, zjjn behandeld. Hij verklaart zich tegen te scherpe invorderingsmaatregelen. De heer Hofstra vraagt over de adviezen nopens de unificatie van omzetbelasting en accijnzen in Beneluxverband spoedig overleg te plegen met de vaste commissie voor de belastingen. De activiteit van de spaarraad echt spr. nog onbevredigend. Spr. gaat dieper in op de kwes tie der inwisseling van bankbil jetten, opmerkend, dat ook een aantal fatsoenlijke Nederlanders ia onteigend, omdat zij destijds op de handtekening van de Ned. Eank hebben vertrouwd. Hij zegt zich niet te kunnen onttrekken aan de Indruk, dat veel te strenge eisen worden gesteld. Hier wordt schade gedaan aan sen groot deel van het Neder landse volk en men doet tekort san de rechtvaardigheid. Spreker vraagt de criteria te herzien. De heer Hofstra oppert de mo gelijkheid van een ondememlngs- belastlng, welke niet betaald zou behoeven te worden, doch waar van het belastingbedrag in de amdememfntg zou blijven tegen vergoeding van rente aan de Staat, indien de onderneming winst maakt. De positie der thans in dienst ehnde ontvangers lijkt spr. on aangenaam te worden rn verhand «et de plannen voor de opleiding éer ontvangers. De heer Janssen (K.V.P.) be pleit verlichting van de belasting- Kruik voor de gezinnen. Hij wijst Ou de nadelen van te zware be lastingdruk. in het algemeen. Ojm. spreekt hij de hoo~ uit, dat In de nieuwe ontwerpen van de Minister rekening zal worden ge houden. met de mogelijkheid van herstel van de belastingmorali teit. Wat de vermogensheffingen aangaat dringt spr. aan op soe pelheid bij de invordering. De heer C. van den Heuvel tA.-R.) is van oordeel, dat de ir.ningskosten der belastingen vrij hoog z.gn. Spr. vestigt er o m. nog de aan- door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) dacht op, dat voor natuurlijke personen de ondernemingsbt las ting een tweede inkomstenbelas ting Is, uit een oogpunt van recht vaardigheid dient ze te verdwij nen. De heer Cornelissen (VVD) be pleit opheffing van de Onderne mingsbelasting. Wat de omzetbelasting betreft beoogt hii wenselijkheid van hef- f-ng bij de bron. De beer Van de Wetering (C.H.) is van oordeel, dat de recht spraak op belastinggebied weinig doortrokken is van deze tijd. Hij maakt melding van vele klach ten van aangeslagenen en vraagt de Minster zich te bezinnen om dezen naar billijkheid te ontlasten van wat zij als onbillijkheid ge voelen. Spr. vestigt ook de aan dacht op de noodzakelijkheid van een goed dnndngsapparaat. De heer Van der Weyden (KVP) herinnert de Minister aan de haai gedane toezegging inzake de vrijstelling van extra bespa ring voor middenstanders, tuin ders en boeren, waarover deze week overleg zal worden gepleegd met de Stichting voor de Land bouw; verzoekt spr. in dit over leg ook te betrekxen de centrale middenstandsorganisaties. Spr. iis van mening, dat de On- dernamingsbelasting zo spoedig mogelijk moat woren opgeheven of dat anders het belastingvrij minimum belangrijk dient te wor den verhoogd. De heer Hoogcarspel (CPN) dringt aan 0p het snelle doen uit gaan van aanslagen en op sneller inning van heffingen. Daarop be hoort naar zijn mening niet be zuinigd te worden. Hij verzet z ch met kracht tegen verhoging der omzetbelasing De vergadering wordt hierna geschorst. P. J. VAN STRIEN f Geheel onverwacht ber: Ikte ons de tijding van het overlijden van de heer P. J. van Strien, die sedert September 1939 lid van de ge meenteraad is geweest voor de Anti-Rev. Partij. De heer Van Strien werd tijdens zijn verblijf bij zijn zoon te Delft ongesteld en daar de ziekte zich direct ernstig liet aanzien, werd opname in een ziekenhuis nood zakelijk geacht. Na een ziekbed van slechts vier dagen, is de heer Van Strien aldaar overleden in de ouderdom van 74 jaren. Hoewel de overledene zich enige jaren geleden uit zijn zaken had teruggetrokken en hij ook enige functies in het Kerkelijk- en ver enigingsleven aan andere handen had overgelaten, hadden de belan gen van de stad zijner inwoning nog zijn volle belangstelling, en behalve lid van de gemeenteraad, vervulde hij nog een bestuurs functie in de Vereniging voor Chr. Onderwijs, de Protestantse Zieken huisvereniging in Zeeuws-Vlaan- deren en Het Groene Kruis. De teraardebestelling zal alhier plaats vinden Vrijdagmiddag a.s. te uur. Opvolger van de heer Van Strien in de gemeenteraad was de heer Marijs, doch daar deze thans niet meer alhier woonachtig is, zal thans als zodanig zitting nemen de heer Jac. Huijssen, candidaat- notaris, alhier. PHILIPPINE. Verkeersongevallen. Dat gedurende de zwaarhan- gende mist Maandag in de druk bereden Zandstraat verkeersonge vallen niet zouden uitblijven, lag voor de hand. Een In de Zandstraat gepar keerd staande bestelwagen van de heer Stoffels uit Zaamslag werd aangereden door een vrachtauto van de vrachtrijder Rockstaele uit Philippine, terwijl een aanrijding plaats had tussen een taxi van het Taxibedrijf P. Schipper uit Terneuzen en een vrachtatuo van De patriarchen van de Latijnse, Griekse en Roemeense ritus der Rooms-Katholieke kerk te Jeru zalem hebben Generaal Riley, stafchef van de commissie der V. N. in Palestina, officieel gevraagd Arabieren en Joden te verzoeken met Kerstmis op de weg van Eethlehem naar Jeruzalem een '.bsolute wapenstilstand in acht te nemen, opdat de processies op die weg dan ongestoord voortgang kunnen vinden. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dam po. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" nemen Hij was blij, dat hij op een van 4e stoelen zat, die een agent voor tem en zijn vrienden had vrijge houden. liet was duidelijk dat hij buitengewoon in de war was om dat hij moest getuigen. Hij zag eenuwachtig naar de officier van justitie, naar de andere aanwezi ge autoriteiten en naar de leden van de jury. Hij leek eerder een beklaagde dan een getuige, die I tenslotte toch alleen maar hoefde te vertellen wat hij wist. En Hex- tall begon zich af te vra,ïen rarrell Tress wellicht ook iets wist dat hij niet wilde zeggen. De eerste ogenblikken van het onderzoek waren noch belangwek kend, noch opwindend. De officier van justitie, die uit de naburige stad kwam, was blijkbaar iemand, die bescheiden zijn beurt afwacht te. Hij maakte tegen de jury geen enkele opmerking over de buitengewone omstandigheden waaronder het vooronderzoek plaats vond en gaf hun geen aan wijzingen In die richting. Hij scheen integendeel opmerkingen daarover stelselmatig zoveel mo gelijk te onderdrukken. In zeer korte tijd had de 'urv het lichaam (dat op het dorpskerkhof lag) ge schouwd en was het onderzoek in volle gang. De eerste getuigen waren al ondervraagd en wegge zonden. Het waren de man, die Kesteven dood in het bosje had gevonden, de dokter, die erbij ge haald was en Mountain, de butler. Geen van hen had veel te ver tellen. De tuinman vertelde hoe en waar h'j het lichaam had ge vonden 's morgens om tien minu ten vo-or zessen, de dokter ge tuigde, dat de dode man getrof fen was door een kegel In de her senen, die ongetwijfeld op korte afstand was p.teevuurd en dat de dood onmiddellijk was ingetreden, waarschijnlijk ongeveer viif en e~n half uur voor hij het lijk on derzocht. En de butler wist te vertellen de vrachtrijder A. van de Wege uit Axel. In beide gevallen hadden geen persoonlijke ongelukken plaats en was de toegebrachte schade niet groot. RETEANCHEMENT. Een geslaagde uitvoering- Zaterdagavond gaf het muziek gezelschap „Ons Genoegen" een muziek- en toneeluitvoering in de O. L. school. De diverse muzieknummers werden, onder leiding van de directeur, de heer Joh. de Vol- dere, goed uitgevoerd en oogstten een dankbaar applaus. Het toneelgezelschap voerde „Zwarte Willem" op, een tragedie in vier bedrgven. Ook dit toneel gedeelte viel bij de talrgke aan wezigen in de smaak. Het was de éerste keer, dat dit gezelschap optrad als lid van de W. Z.-Vlaamse Toneelbond. Het spel werd door de jury van deze bond beoordeeld. STEKENE. Auto ongeval. Zondagavond omstreeks kwart over tien had tussen Stekene en Koewacht een tragisch ongeval plaats waarbij de heer Van A. hei. slachtoffer werd. De heer Van A werd op de pas opengestelde nieuwe betonweg door een luxe auto gegrepen en werd met ge weld tegen de grond geslingerd waarbij hg zware verwondingen opliep aan het hoofd en vrijwel op slag werd gedood. De auto welke blijkbaar geheel links van de weg reed moet het ongeval wel hebben gemerkt doch is met grote snelheid doorgereden, zodat de dader voorlopig onbekend bleef. De politie was spoedig ter plaatse en heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld waardoor reeds enige lichtpuntjes in de duistere zaak zijn gekomen. VXJSSINGEN. De aanvoer van zeevis. De stichting van de Nederland se visserij heeft herhaaldelijk bij de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening op af schaffing der maximumprijzen aangedrongen. Het standpunt van de Minister is, dat dit sleehts zal kunnen ge schieden indien de aanvoeren van zeevis aanmerkelijk zouden toe nemen, zodat de voorziening van het Nederlandse publiek met vis tegen redelijke prijs zou zijn ge waarborgd. Dit vraagstuk is in de laatst gehouden bestuursvergadering van de vereniging van reders van vissersvaartuigen te Umuiden nog maals aan de orde geweest Ge tracht zal worden door het zenden van schepen naar de verder afge legen visserijgronden de aanvoer in Umuiden, Indien de Minister bereid zou zijn de maximumprijzen op te heffen, te vergroten. Tege lijkertijd werd namens de rede: j- dat hij het lichaam van de dode herkende als dat van de persoon van de heer John Kesteven, een geregeld bezoeker van Lynne Court, die hij het laatst in goede gezondheid had gezien in gez 1- schap van de heer Maurice Tie- kell, een andere gast en dat het toen ongeveer twaalf uur was ge weest in de avond voor de moord. Dat alles had te weinig te be duiden behalve dat ze 't nu uit de eerste hand hoorden om de officiële of niet-officiële luiste raars te interesseren. Door de praatjes was dit alles reeds lang bekend. Het getuigenis van Fow ler en de inspecteur van politie hadden meer kans om griezelige bijzonderheden op te leveren. De knecht vertelde, dat hij Kesteven en Tickell samen had zien zitten roken en praten, laat in de avond; ze waren klaarblijkelijk de beste vrienden. Toen' waren Mountain en hij 's morgens vroeg naar het bosje geroepen en had hij Tickell's bed onbeslapen gevonden. Onmid dellijk daarna had hij ontdekt dat een van de fietsen van mijnheer Tress verdwenen was. De inspecteur verhaalde, dat hii de kleren van de vermoorde had vereniging te Umuiden aan de reüersvereniging voor de Neder landse haringvisserij verzocht mede te werken aan de vergroting van de aanvoer van verse zeevis door de visserij op Breskens ha ring (z.g. Oostendevisserij) te be perken, om hierdoor het stand punt van de redersverenigmg te Umuiden t.a.v. de afschaffing van de maximumprijzen te ver sterken. OOSTBUKG- School-tandverzorging in West Zeeuws-Vlaanderen- Zaterdagmiddag werd te Oost burg een bijeenkomst gehouden met het doel in W. Z.-Vlaanderen te komen tot het instellen van een schooltandartsendienst. De leiding van deze vergade ring bCTustte bij Mr. Hoekzema. burgemeester van Oostburg, die een bgzonder woord van welkom richte tot het lid van Gedep. Sta ten, de heer Schout, en tot de heer Scherphuis, uit Zaandam, de secre taris van de Centrale Raad vpor Sociale Tandheelkunde, vele bur gemeesters, tandartsen er. artsen, vertegenwoordigers van zieken fondsen, Kruisverenigingen en scholen, waren mede aanwezig. De heer Scherphuis gaf op dui delijke wijze een overzicht van het doel en de inrichting van de schooltandverzorging. De regering en de ziekenfond een steunen de plannen om te ko men tot schooltandverzorging ten volle. Zelfs bestaat er een lan delijk plan, waarvan vermoed wordt, 'dat het in de nabije toe komst verwezenlijkt zal worden. Niettemin is het aan te bevelen dat W. Z.-Vlaanderen reeds eigen plannen begint .uit te werken. In dit verband werd een voorberei dende commissie gevormd, waar in zitting hebben een vertegen woordiger der gemeenten en <W tandartsen, resp. <je heren Mr Hoekzema en Van Goor. Deze commissie zal nog aangevuld worden met een vertegenwoordi ger van de ziekenfondsen. Het streven is zo spoedig mogelijk te komen tot het vormen van een stichting. Financieel bleken er geen onoverkomenlgke bezwaren te bestaan. Voorlopig dient begonnen te worden met de behandeling der leerlingen uit de eerste klasse der lagere scholen. Schoolbezoek door de tandarts bleek beter te voldoen, dan be handeling der leerlingen ln een centrale gemeente. De pnactijk heeft geleerd, dat het aanbeveling verdient tandart sen aan te stellen uit de praktijk derhalve geen speciale school, tandarts. Al met al. was het een zeer vruchtbare bijeenkomst. ZAAMSLAG. Door do mist. Maandagmorgen omstreeks U uur had op de Reuzenhoeksedijk te Othene, ongeveer nabij de Drie weg tengevolge van de hevige mist een aanrijding plaats tusser. de personenauto van de heer d J. Dees, dierenarts alhier, komen de uit de richting Othene en een ledige vrachtauto van de heer A de Jonge, aardappelhandelaar te Terneuzen, bestuurd door diens broeder C. de Jonge te Hoek, komende uit de richting Reuzen- hoek. De gevolgen van de aanrijding waren voor de Studebaker van de heer Dees ruïneus. Vrjjwel de gehele linkerzijde van de auto werd opengereten. De heer Dees kwam er met een wonde aan het linkerbeen af. INTERNATIONAAL POST- WISSELVERKEER. Met ingang van 1 December a.s. wordt het maximum toegelaten bedrag voor postwissels, van Ne derland uit te verzenden naar Denemarken en Suriname, ver hoogd resp. van D. kr. 45,— tot D. kr. ISO,en van Sur. 17,60 tot Sur. 70 600.000 CIGAREflTEN IN BESLAG GENOMpN. 600.600 cigaretten waren de buit van enige C.CD. ambtenaren, die Maandag in de hoofdstad 2 mannen en 2 vrouwen, onder ver denking van zwarte handel, heb ben aangehouden. Het waren de 43-jarige koop man M. E. uit de Mamixstraat, de 40-jarige uitvoerder J. G. S uit de Wagenaarstraat, de 32- jarige kapster A. A. C. uit de Mamixstraat en de 33-jarige buf fetjuffrouw M. J. S. van het Wa terloop lein. AUTOBOTSING MET DODELIJKE AFLOOP. Tengevolge van de zware mist kwam ln de gemeente Lith bij Oss een vrachtwagen van de groente grossier Van Doorn uit Tiel, in botsing met een andere vracht auto. De wagen van de groente- grossier sloeg hierdoor over de kop en kwam ln een sloot terecht. Hierbg werd de 26-jarige W. van Doorn zodanig bekneld, dat hrj zware inwendige kneuzingen op liep. Hij kon eerst bevrijd wor- cien, nadat het stuurwiel stuk- gezaagd was Korte tijd hierop overleed hjj. Het stoffelijk over schot werd overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Oss. ONTPLOFFING IN LASINRICHTING. In een lasinrichting in de Wete ringstraat te Amsterdam ont plofte Maandagmiddag een acety- leenlasapparaat waarbij de 18- jarige arbeider N. B., door de in 't rond vliegende scherven dodelijk werd verwond. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. doorzocht; er was niets in te vin den geweest, beweerde hrj als een zakdoek en een nagelschaartje. Twee of drie van de juryleden, goede, eerlijke boeren met ver weerde gelaten, haalden zwaar adem en schudden hun hoofd toen zrj dit hoorden en Smith fluister de tegen Hextall, dat zij hun op'- nie al gevormd hadden en dat niets die zou kunnen wijzigen... roofmoord was hun beslissing, hun vaste, onwrikbare niet uit te wissen overtuiging Darrell Tress stond op om te getu gen. Hij was zichtbaar ze nuwachtig en angstig en de man van de wet, die uit Londen was gekomen om de Staat te ver tegenwoordigen, zag hem met zijn scherp gezicht nieuwsgierig aan. H(j begreep niet, dat iemand zich zo zenuwacht/g kon maken over zo'n eenvoudig geval. Hij stelde de getuige opzettelijk twee of drie formele vragen om hem vertrou wen te geven. Toen kwam hij snel en direct tot het punt waar hij hem fiebben wilde. „U hebt het lichaam van de man ten wiens behoeve wij dit onderzoek instellen, gez'en, niet waar mijnheer Tress?" vroeg hij. WAARDEZENDtNGEN DOOR DE LUOHT. Met ingang van 1 December is het mogelijk waardezendingen per luchtpost te verzenden naar 3 ;enema ken Finland (geen doos jes), Frankrijk, Groot-Brittarmlë en Noord-Ierland, Vrjje Staat Ier land, Noorwegen (geen doosjes) Portugal, Spanje (geen doosjes) Zweden, Zwitserland, Argentinië, de Ned Antillen en Suriname. Het bedrag der aan ge gever waarde mag, voor deze zendingen, de 500 niet te boven gaan. DODELIJKE VAL. Maandagmorgen is tijdens werk zaamheden met een kraan b(j de Chamote Unie te G-eldermalsen de 40-jarige M. uit Gorinchem var 'u dertig meter hoog gebouw van het fabriekscomplex naar beneden gestort. Met zeer ernstige in wendige kneuzingen werd M. naar een ziekenhuis vervoerd. Hij bleef geruime tijd bij bewustzijn, doch stierf in de namiddag. M. zou binnen enkele weken in bet huwelijk treden. TREINONTSPORING BH DOKTINCHKM. Op de spoorlijn Winterswijk- Arnhem is gister-morgen de trein, de om 7.24 uit Doetinohem in de richting Arnhem was vertrokken, even voor het station Wijnbergen ontspoord. De locomotief kwam terecht op de verkeersweg, die naast de spoorlijn loopt, de voor ste drie wagens bleven buiten de rails op de spoorbrug over de Oude IJssel s'taan. Alleen de achterste twee wagens bleven in de ra ls. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. De oorzaak van de ontsporing is nog niet be kend. Het wegverkeer is omge legd. Treinreiziger^ worden tussen Wehl en Doetnchem met bussen vervoerd. In de loop van de ochtend zijn autoriteiten van de Nederlandse Spoorwegen gearriveerd am een onderzoek in te stellen. Het schijnt, dat op de IJsselbrug vijf meter rails weggeslagen zijn, „Ik zag het gisteren", antwoord de Darrell. „Wiens lichaam is het?" vroeg de officier. Darrell staarde eerst zijn on dervrager aan, toen de coroner en toen weer de eerste. „Van Kesteven", zei hij ten slotte.' „Natuurlijk van John Kes teven!" „Het lichaam van John Keste ven. Wie was John Kesteven? U zegt: natuurlijk, dus u weet na tuurlek wie hij was?" „Ik weet alleen," antwoordde Darrell langzaam, „dat ik hem als John Kesteven kende. Zo noemde hij zichzelf." „Wie was hij? ,,Ik... ik weet het niet." „Waar woonde hij?" Darrell's gelaat ontspande zich bij die vraag. „Sinds ik hem kende, woonde htj bij mij," antwoordde hij snel. ..Waar woonde hïi voor die tijd? Waar woonde hij toen u hem leerde kennen?" Darrell schudde zijn hoofd. „Ik weet het n'et," antwoord de hij. „Dat heeft hij me nooit verte (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2