De begroting van Economische Zaken De bloedwraak Prinses Wilhelmina bezocht Zeeland PREDIKBEURTEN Goede wijn... it de Provincie Ekmeiilaiids Nieuws OER LIEFDE Zij plantte een boom te Westkapeïle Br gaat niets boven TWEEDE KAMER Gisterenmiddag :'s de Tweede Kamer 'begonnen met de behan deling van de begroting van het departement van Economische Saxen. Bij de algemene beraad slaging over dit hoofdstuk der Rijksbegroting voor 1949 is even eens aan de orde de motie van de heerNederhorst c.s. betreffende de' 'sociaal-economische ordening m hot raam van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, inge diend n de vergadering van 1 Juli 1948. De heer Schmal (C.H.) merkt op, dat de afdeling bezuiniging voor velen in den lande een aan. treflckelijk chapiter is, waarvan men alles verwacht. Tot dezul ken rekent spr. de Minister niet. Hij kan zich niet onttrekken aan .de indruk,, dat er in het departe ment perfectionistische tendenzen aanwezig zijn en hij vraagt zich af, of dat wel een gelukkig ver schijnsel geacht mag worden. Over de deviezenbesteding is de heer Schmal niet zeer gerust. Het fantoom der ongelimiteerde vrijheid moet z.i. maar daar gela ten worden. Spr. vraagt zich af, wat er van riet researehwerk voor de midden stand terecht zou zijn gekomen ais het initiatief van belangheb benden zelf zou moeten zijn uitge gaan. Spr. vraagt de Minister een toe stand te scheppen, dat het direc toraat-generaal voor de midden, stand de krachten krijgt om de desiderata van de middenstand meer door te voeren. De heer Vos (Arb.) vraagt de aandacht voor het levenspeil. Een eerste doelstelling heeft hij steeds geacht het opstoten van de pro ductie tot het peil van 1939. Een tweede taak acht hg het bereiken van een zodanig peil per inwoner in de productie als in 1939. De kwestie van de woningbouw ver eist een extra verhoging van het productie-peil. Voor een en ander zal een extra krachtsinspanning nodig zijn. Overigens betoogt spr., dat de Benelux-samenwenking en de Marshall-hulp ons een stuk op het gebied der arbeidsverdeling zul len kunnen helpen. Ten aanzien der Benelux merkt hij o.a. op, dat er rekening mede moet worden gehouden dat er in Nederland remmende krachten aanwezig zijn. Met het oog op de loonpolitiek vraagt spr., "of het behoefte-ele ment niet te sterke voorkeur wordt gegeven boven het presta- tie.element. Tegen de voornemens ten aan zien der statistiek laat de heer Vos een waarschuwing horen, en hg vraagt te overwegen, als de centrale commissie voor de sta tistiek tot de conclusie komt, dat de voorgenomen bezuinigingen te scherp zijn. deze te verzachten. De grote uitgaven aan alcohol en tabak besprekende geeft de heer Vos te kennen, dat, naar zijn oordeel, op dit stuk volksopvoe ding mogelijk en noodzakelijk is. Ten aanzien van textiel en pa pier wil hij gaarne de plannen van de Minister vernemen. De kwestie der nationale inves teringen acht spr. een der be langrijkste zorgen. Hij vraagt, of de Minister het industrialisatie schema kan overleggen. De heer Zegening Hadders (WD) vraagt de Minister terug keer tot de oude situatie voor de DONDERDAG 25 NOV. (Dankdag). (jeref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Temeuzen: 3 u. Ds. v. Til, van Hoek; 7 u. Ds. J. ten Hove. door J. S. FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 80) (Nadruk verboden.) Juist," hernam Smith. „Het is mijn gewoonte om dan eens het ene te beweren en een volgend ogenblik het tegenovergestelde. De enige mens, die ooit de waar heid spreekt, is hij, die zich voort durend tegenspreekt. Trouwens, mi-in gedachtengang liep niet ge- Hik met de uwe. In het eerste ge val dacht ik aan geheimzinnig handelen, in het tweede aan ge heimzinnig zijn. Begrijpt u het verschil?" „Ik geloof, dat u mij voor de gek houdt," antwoordde mevrouw Renton „Maar misschien bent u een wijsgeer." particuliere mgnen te willen be vorderen. Naar sprekers oordeel moet de industrialisatie krachtig ter liand worden genomen; verder dient de arbeidsproductiviteit verhoogd te worden, de export gestimuleerd en voorts moet de mogelijkheid van het aantrekken van een gro ter buitenlands toeristenverkeer worden bezien. De heer Schilthuis (Arb.) be toogt, dat men voorzichtig moet zijn met het afgeven van prijs- voorschriften. Hij geeft verder te kennen, dat de ambtenaren van de Minister uitstekend voor hun taak berekend zijn; wil men lei ding geven aan het economisch leven dan moet men ook een vrij aanzienlijke kern van zodanige ambtenaren behouden. Spr. zegt het gewenst te ach ten, dat Bedrijfsvergunningenbc- sluit en het vcstigingsbesluit tot een geheel worden samengevoegd. De heer Maenen (KVP) con stateert, dat de invloed van ons land op de economische recon structie van Duitsland zeer onbe vredigend is. De waarschuwing van wijlen Minister S. Huysmans in deze is te roekeloos in de wind geslagen. Herinnerend aan wat Minister- President Beel twee jaar geleden als eisen van het kabinet ten aan zien van Duitsland aangaf, merkt spr. op. dat er geen mijnconces- sies zijn gekomen, geen grens correcties en geen vergroting van de steenkoolbasis. De heer Cornelissen (VVD) verklaart, dat men in midden standskringen over het algemeen vertrouwen heeft In de doelstel lingen van deze Minister. Spr. zegt van oordeel te zgn, dat de bemoeiingen der diverse bedrijf schappen verminderd kunnen wor den. Hem hebben klachten bereikt over de aankopen door het Rijks- tabaksbureau. Spreker betoogt, dat de midden standers onbillijk belast worden. De heer Stapelkamp (A.R.) be pleit de noodzakelijkheid van in dustrialisatie en exportverhoging. Uitbreiding van industrialisatie zonder vergroting van exportmo- gelij'kheid is onmogelijk. Recht,, streekse deelneming van de Over heid aan de industrialisatie acht de Minister uitgesloten. O.m. stelt spr. de vraag of het economisch beleid der regering zo is ingesteld, dat rekening ge houden wordt met de mogelijk heid van werkloosheid. Hij bestrijdt' de tegenstelling sociallsatie-vrge economie, welke zijn z.i. niet juist is. Te zes uur verdaagt de voorzitter de verga dering tot hedenmiddag één uur. WEDERINVOERING VAN DE TOTALISATOR BIJ WEDRENNEN. In de gisteren gehouden verga dering van de Eerste Kamer werd met 24 tegen 14 stemmen het wedtsontwerp aangenomen tot de wederinvoering van de totalisator bij wedrennen. Tegen het wetsontwerp stem den de CIH., A.R., Mr. L. F. H. Regout (K.V.P), en Mej. Mr. M. Tjeenk Willink (Arb.), Mr. G. E. van Walsum (Arb.) en Mr. E. Brongersma (Arb.). Nu H. K. H. Prinses Wilhelmina heden per auto onze provincie zal verlaten, kan worden mede gedeeld, dat H. K. H. reeds Maan dag in Hotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg, in verband met de boomplantdag te Koudekerke, was aangekomen. Gedurende Haar ver blijf in de Zeeuwse hoofdstad heeft de Koningin-Moeder enige malen uitstapjes gemaakt. H. K. H. heeft het zeer op prijs gesteld, dat Zjj gedurende deze dagen op werkelijk rustige wijze op Walcheren heeft kunnen ver toeven. In tegenwoordigheid van Prin ses Wilhelmina werd Woensdag middag een begin gemaakt met achter de dijk te Westkapeïle is de beplanting- van de kreek, die ontstaan is bij de inundatie van Walcheren. Het plantsoen, dat hier komt, werd gedeeltelijk geschonken door Prinses Wilhelmina, gedeeltelijk door de Engelse marine. Van Engelse zijde waren o.m. aanwezig de Britse ambassadeur Sir Philip Nicholls; de Engelse Generaal Brooks; Commander E. Neville, marine-attaché van de Britse ambassade; Captain A. P. Willasey en Rev. John Armstrong, een Engelse vloot-predikant, die Voorts merkten wij op de Lui.- Admiraal b.d. C. E. L. Helfrich in 1944 te Westkapeïle is geland, met echtgenote, Schout-bij-nacht J. J. L Willinge, de zaakgelastig de van de Unie van Zuid-Afrika, ae heer Uys, de Commissaris van de Koningin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot met echt genote, Kolonel Callenfels, inspec teur-géneraal van het Nederland se Loodswezen, de burgemeester van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en het bestuur van de Stichting Nieuw- Walcheren. Nadat de aanwezigen welkom „Uitstekend," mompelde Smith, „ik dank u voor uw goede mening omtrent mij." Darrell Tress keek Hextall aan en glimlachte. Hij had een vaag idee, dat zijn vrouwelijke gast en die kleine dikke Londenaar beiden geestig waren en dingen zeiden, die boven zgn begrip gingen. Daarom begon hij met de dokter te praten over zaken, die meer in zijn lijn lagen: sport, races en cricket. Hij was zichtbaar opge lucht, toen allen opstonden en mevrouw Renton, met Hextall's toestemming, naar Paquita ging. „Ga mee naar de biljartkamer een sigaar roken," zei Tress. „Een verstandige vrouw, hè?" ging hij voort, terwijl hij de an deren voorging naar een prach tig ingerichte biljartkamer, waar hij op een stoel neerviel. ..Kan over alle3 meepraten, vind je niet?" „Een alleraardigste vrouw," stemde Smith toe. ,.Een buur vrouw van ie, is het niet?" „Ze woont aan de andere kant van het bos. Haar huis heet „The Warren", antwoordde Dar- v/aren geheten door de waam. burgemeester van Westkapeïle, de heer W. Gabriëlse en door de voorzitter van de Stichting Nieuw-Walcheren, de heer J. L. Verhagen, vertrok het gezelschap in twintig Walcherse huifkarren (in Zeeland verenwagens ge noemd) met muziek voorop naar de plantplaats, waar de Commis saris van de Koningin het woord voerde. Hij dankte Prinses Wil helmina voor het medeleven met de bevolking van Walcheren, dat zij steeds heeft betoond. Hij wees er op, dat het reeds de derde maal na de bevrijding was, dat de Prin ses Walcheren en ook Westkapeïle bezocht. Zich daarna tot dé Engelse gas ten richtend memoreerde de Com missaris de landing van de Royal Marine op Walcheren op 1 Nov. 1944. Tenslotte verzocht hij Prin ses Wilhelmina de eerste boom te willen planten. Even later stond het boompje stevig in de grond. Generaai Brooks plantte een boom uit naam van de Royal Navy en tenslotte werd door de neer Uj's een boom geplant ter herinnering aan een Zuid-Afri kaanse officier, die bij de landing op Walcheren is gesneuveld. Voor hem werd een minuut stilte in acht genomen. Terwijl schoolkin deren verder gingen met het planten van het bos, dankte de heer Verhageh Prinses Wilhel mina voor Haar vorstelijke gift. Hij wees er op, dat de Prinses niet een geldelijke bijdrage had willen geven, maar bomen van behoeft geen krans. Ivorol-tand- pasta baant zich een weg door zijn roede kwaliteit. Tuben 80 en 40 ct. (Ingez. Med.) rell. „Het is een aardige bezit ting. Mevrouw Renton is een jon ge weduttfe. Zij is nog maar één maal hier geweest en wij brachten haar eens een .tegenbezoek. Het was heel vriendelijk van haar om te komen, vindt u niet. We ken nen hier nagenoeg niemand. Maar dat zullen we wel veranderen. Ikgrote goden, daar had ik helemaal geen erg in!" Hij sprong plotseling op va,n zijn stoel. „Dat is," begon hij fluisterend, „dat is de stoel waar Kesteven altijd op zat. Als hij hier was, wil de hij andere hebben. Ik zal die stoel laten wegnemen." „Niet doen!" zei Smith. „Ten minste op het ogenblik niet. Ik ga er op zitten. Nu, ik moet zeggen, dat hij wist wat een gemakkelijke stoel is," ging hij voort, terwijl hij ging zitten. „Wat ik zeggen wil, nu mevrouw Renton weg is, kunnen wij drieën wel eens pra ten, vooral ook omdat ik irr's, schien naar de stad terug moet. Zoals Hextall al vertelde, Tress, interesseer ik me buitengewoon voor criminele zaken en ben ik er I 't Loo en het kroondomein had geschonken. Ook dankte hij de Koyal Navy en de zaakgelastigde van Zuid-Afrika. Tenslotte beval CUSTARD-MAÏZENA CP 12-027 spreker de jonge aanplant aan in de zorg van de Westkappelse jeugd. In de huifwagens ging het nu naar de nieuwe dijk. De enthou siaste bevolking had inmiddels het paard van de Prinses uitge spannen en trok zelf de wagen. Op de d(jk, op de plaats, waar de landing op 1 November 1944 ge schiedde, werden bij het monu ment, dat hier is opgericht ter herdenking van deze landing, kransen gelegd door Generaal Brooks en de Commissaris van de Koningin. Rev. Armstrong sprak hierbij een kort gebed uit. De dijkwerkers gaven nu een demonstratie van het werk aan de dijk, waar de Prinses veel belang stelling voor toonde. Hierna was deze plechtigheid ten einde. Prinses Wilhelmina zeide, dat zij het erg mooi en prettig had gevonden en dat zij blij was, dat de bevolking haar zo vrij had ge laten. Haar afscheidswoorden tot wnd. burgemeester Gabriëlse luid den: „Ik zal de Koningin vertel len hoe aardig het geweest is." DERDE MOERDIJKPONT. De Provinciale Stoombootdien sten hebben de beschikking ge kregen over een derde z.g. Moer dijkpont. Waarschijnlijk zullen twee Moerdijkponten de verb'n- ding tussen Kruiningen en Perk polder gaan onderhouden. Men hoopt voor VlissingenBreskens nog een andere voorziening te kunnen treffen. NOG GEEN BESLISSING OMTRENT DE MIJ „ZEELAND" De directie van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" heeft aan het va rend personeel der Maatschappii voor zover het te Vlissingen woont coen weten dat het wenselijk wordt geacht dat men een woning in Hoek van Holland of omstre ken zoekt. Begrijpelijkerwijs heeft deze mededeling in Vlissingen enige ongerustheid verwekt aangezien men hierin een gevaar ziet voor de terugkeer van de Mij. naar de Walcherse havenstad. Van de zijde van de Mij. Zeeland werd echter medegedeeld dat deze maatregel alleen genomen is uit een oogpunt van financieel beheer, aangezien de vergoedings- kosten voor het in Zeeland wo nende personeel vrij hoog zijn. Elke conclusie inzake de terug keer naar Vlissingen moet als voorbarig worden aangemerkt Het betreft hier een maatregel van interne aard die niets heeft tut te staan met de plaats waar de Zeeland uiteindelijk zal worden gevestigd. tamelHk wel In thuis. Indien mijn ondervinding van enig nut kan zijn, sta ik vraag tot je beschik king. Ik veronderstel, dat je wel begrijpen zult, dat het parket een onderzoek zal instellen op het li chaam van Kesteven?Waar schijnlijk morgen al." „Dat heeft de politie me al ver teld," antwoordde Darrell. „Ix moet er zeker heen?' „Natuurlijk moet je erheen, want je bent de voornaamste ge tuige," gaf Smith ten antwoord. Het belangrijkste punt dat uitge zocht moet worden, is: wie was John Kesteven eigenlijk? Ik denk niet, dat je dat weet, maar je zult toch wel iets omtrent hem kun nen vertellen. Ik zou je graag een vraag willen stellen," vervolgde Smith, die van Hextall had ge hoord, wat Ronnie vertelde over juffrouw Broek en Kesteven, „en dat is dit: je hebt ons verteld, dat je met Kesteven een paar dagen naar Boulogne bent geweest. Was Kesteven daar voortdurend bij je?" „Neen," antwoordde Darrell on middellijk, „dat was hij niet. Hij EILAND THOLEN EN DB BUSDIENSTEN OP ZONDAG. Sinds enige tijd wordt 0> het eiland Tholen ook op Zondag een busdienst onderhouden. Gin zie kenbezoek in Bergen op Boon mogelijk te maken had de vereni ging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers op het eiland besloten het openen van deze busdienst te stimuleren. De ge meenteraad van Poortvliet heeft zich in zijn jongste vergadering hier heftig tegen verzet. De busdiensten zouden in het geheel niet aansluiten op de be zoekuren van het Bergen op Zoomse ziekenhuis en het vervoer zou in hoofdzaak dienen om men sen naar de voetbalvelden en de bioscopen te brengen. Met alge mene stemmen besloot de raad stappen te ondernemen om de busdienst op Zondag weer onge daan te maken. BRUINISSE. Oeverafschniving. Aan de polder Bruinisse heeft in het Zijne, ter hoogte van het daar aanwezige kustlicht een oeverafschuiving plaats gehad. Bij laag water lijkt deze overval van weinig betekenis. Nagegaan wordt, wat nog onder water bij de oever is weggevallen. Aan dt: voet van de stenen glooiing peilt men vier meter water. De dijk loopt geen gevaar, daar op die plaats voor de dijk een kleine schor aanwezig is. De val had plaats op het smalste gedeelte van het Zijpe. In de achttiende en negentiende eeuw kwamen daar ter plaatse geregeld oever, en dijkvallen voor. Zij worden ver oorzaakt door uitschuring, tenge volge van de eb- en vloedstromen. Grote dijkvallen in Zeeland had den plaats in 1943 aan de Wilhel- minapolder op Zuid-Beveland en in 1947 bij Gorishoek op Tholen. DE WEDUWE ZETTE DE ZAAK VOORT. De centrale recherche van de hoofdstedelijke politie heeft in de Amsterdamse binnenstad een 28- jarige rijwieldievegge gearres teerd, die op uiterst geraffineerde wijze een oude truc toepaste. De vrouw bood namelijk aan even op een fiets te passen en wanneer de eigenaresse (zij stal alleen da mesrijwielen) dan b.v. een winkel was binnengegaan, verdween zij snel met de fiets, zette deze dan meestal in een stalling, haalde ze korte tijd later weer op en ver. kocht ze. Na haar arrestatie heeft zij dnie diefstallen bekend, maar er be staat vrijwel de zekerheid, dat zij zich aan meer diefstallen heeft schuldig gemaakt. Zij was de politie niet helemaal onbekend, want haar echtgenoot, thans overleden, behoorde tot de geraffineerdste Amsterdamse rij- wieldieven. Hij had niet minder dan tien vonnissen achter de rug. ONVINDBARE PIMPERNEL BEKENT ZIJN 169STE INBRAAK. Enige tijd geleden werd de Veluwe geterroriseerd door een inbreker, d.é zich vooral toelegde op het stelen van distributiebe scheiden en die de eigenaardigheid had om na zijn misdaad steeds te vluchten met een fiets of motor rijwiel, dat hij in het huis, waar hij had ingebroken, aantrof. Hij liet deze dan bij een station of een bushalte, vanwaar hg zijn reis vervolgde. Doordat de politie grote moeite had hem te vinden kreeg hij de bijnaam: „de onvind bare Pimpernel". Dezer dagen is wederom een van de helers, aan wie hij zijn waren verkocht, ge arresteerd en tijdens het verhoor en die confrontatie heeft Pimper nel zijn 169ste inbraak bekend. Het „monsterproces" dat tegen hem zal worden gevoerd, zal ge schieden voor de rechtbank te Zutphen. De vier helers, die in deze zaak betrokken zijn, zullen tc Amsterdam worden berecht. liet me 24 uur in de steek, om voor zaken naar Londen te gaan. Hij ging om 12 uur weg en kwam de volgende middag om 12 uur terug. Toen hij weg was," ver volgde hij met een lachje vhn ge noegen, „had ik dat enorme ge luk. Waarachtig je hebt nog nooit zo'n geluk gezien," ging hij voort. Het was duidelijk dat Tress over alles wilde praten, maar niet over de bewuste moordzaak. „Ik won iedere zet. Kesteven zei..." „Neem me niet kwalijk," viel Smith hem zonder plichtsplegin- gen in de rede, „maar dat ver dwijnen van Kesteven is belang rijk in verband met iets, wat ik voor je wilde ontraadselen. Je zegt, dat Kesteven 24 uur weg was; de ene dag om 12 uur weg ging en de volgende dag op het zelfde uur terugkwam. Dat wil zeggen, dat hij de morgenboot van Folkestone nam." „Ja," zei Darrell, „ik heb hem afgehaald." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2