Voor 'I eerst na de bevrijding weer bokbier De bloedwraak UIT DE PROVINCIE JU OER LIEFDE SPORTNIEUWS Rechtszaken De Berlijnse brandweer Sovjet-autoriteiten waarschuwen Friedensburg middelburg. Nota van Guatemala aan Engeland De positie van de Griekse Regering Donderdag, 2 December a.s„ zal een heuglijke dag worden voor een groot deel van het Ne derlandse volk. Van die dag af zal men weer net als vroeger gedu rende enkele weken kunnen ge nieten van een oud-Vaderlandse drank, het traditionele bokbier. Wat bokbier eigenlijk is? Heel in het kort zou men kunnen zeg gen: het eerste brouwsel van de nieuwe oogst, waarvoor uiteraard de beste gerst is uitgezocht. Deze traditie gaat terug tot de tijd dat de brouwerijen alleen 's winters brouwden, omdat de zomer te warm was. Zij besteedden jaarlijks aan het eerste brouwsel extra veel zorg en gebruikten daarvoor gerst uit de nieuwe oogst en ook rieuwe hop. Cm de oorsprong van de naam na te eraan, moet men teruggaan tot een ver verleden. Sinds men- sen-heugenis noemde de volks mond dit eerste brouwsel Bock bier. Omtrent het ontstaan van de naam valt niets met zekerheid te zeggen. Wellicht is hij afkomstig uit de mythologie, die verhaalt van Donar, de dondergod, die wel afgebeeld wordt, rijdende op een zegewagen, getrokken door bok ken. Ter ere van deze god werden feesten gehouden, waar bokken werden geofferd en waarvoor door de Germaanse vrouwen een spe ciale biersoort werd gebrouwen. Hen andere, minder romantische verklaring zegt, dat de naam is De Sowjets in Berlijn hebben Zondag politieagenten uit de Sow- jetsector doen posten om te voor komen, dat deze niet zullen uit rukken op een oproep uit de Brit se, Amerilraanse of Franse sec toren. Tezelfdertijd werden alle brandweerstations in de Russische sector door de politie bezet. De hoofdpost van de Berlijnse brand weer die juist binnen de Ameri kaanse zijde van de grens tussen de Socwjet en Amerikaanse sector is gelegen, werd door de politie uit de Westelijke sectoren bezet met het oog op eventuele pogingen om materiaal naar het Oosten te transporteren. Ook de brandweer- stations in de Franse sector wer den bezet, nadat de Fransen Karl Feierabend, de Sowjet-gezinde Eerlijnse brandweercommandant, die ervan verdacht wordt betrok ken te zijn hij pogingen om mate riaal weg te halen, hadden laten arresteren. Tot dusverre functionneerde de Berlijnse brandweer als een enkele organisatie. Zaterdag werden de technische leider van de Berlijnse brandweer, Richard Marx, en een afdelinglei- dc-r, Willi Lippstreun, op last van de Sowjetautoriteiten in de Sow- jet-sector gearresteerd. Beiden zijn anti-communisten. Volgens een. officiële Franse woordvoerder volgde de arrestatie van Feierabend op het nieuws, dat de brandweer op het punt zou staan uiteen te vallen. Feierabend werd aan een verhoor onderwor- pen. De Sowjet bezettingsautoritei ten hebben Dr Ferdinand Frie densburg, waarnemend burge meester van Berlijn, verboden, on verschillig welke gemeentestukken uit de gemeentebureaux in de Sowjetsector naar de Westelijke sectoren te laten overbrengen. Naar Friedensburg verklaarde, werd hij in 'n desbetreffend schrij ven gewaarschuwd, dat hij per soonlijk verantwoordelijk zou wor den gesteld, indien een of ander document zou zijn weggehaald. Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 27) (Nadruk verboden.) Hij bleef staan om een praatje te maken. Hij deed alsof hij veel belang stelde in Ronnie; maar zijm bedoeling was om juf frouw Broek eens goed op te ne men, naar aanleiding van hetgeen Paquita hem de vorige dag had verteld. Juffrouw Broek wilde echter niet blijven praten en zij trok zich terug in de schaduw van de vrij donkere gang, waarin ze elkander tegenkwamen. Maar Hextall's geoefende ogen zagen de donkere kringen onder de ogen van juffrouw Broek en de scherpe trekken om haar mond. Ondanks het duister in de gang was haar bleekheid zeer opvallend. Uit dit alles trok hij zijn gevolgtrekkm- gen. .Dat meisje weet iets," dacht hij', toen hij het huis verliet om Smith te zoeken. „En ze ziet er uit of ze voor zich zal houden, afgeleid van de eerste brouwerij in Duitsland, waar men dit bier brouwde, n.l. te Ainpock of Ein— beek. Zo zijn er nog vele andere veronderstellingen, doch geen daarvan berust op wetenschappe lijke of historische zekerheid. Sinds het onheilsjaar 1940 is deze drank niet meer verkrijg baar geweest, omdat de grond- stoffenpositie dit niet toeliet. Thans na 9 jaar, is de graanposi- tie zodanig verbeterd, dat de Overheid de brouwerijen toestem ming heeft gegeven dit pittige bier, dat bij elkeen zo in trek was, weer te brouwen. Dit betekent dat wij weer een stap dichter bij de normale tijden zijn gekomen. Bokbier heeft een hoger gehalte dan de normale biersoorten en valt direct op door de warme, donkere kleur, het sterke romige schuim en de pittige smaak. Arrondissement s-Reclit bank Middelburg. Chauffeur maakte 3 slacht offers na een feest. Op 27 Augustus j.l. werd in Vlis- singen aan boord van de „Piet Hein" ter gelegenheid van het ge reedkomen van "herstellingswerk - zaamheden een feestje gegeven. Na afloop hiervan bracht de .•oorman-bankwerker J. de J. een aantal feestgangers met een bus van „De Schelde" naar de stad terug'. In een bocht van de Paul Krugerstraat begon de bus te slingeren, reed het trottoir op en overreed drie voetgangers, twee dames en een heer, die dodelijk gewond werden. Verdachte verklaarde voor de Rechtbank, dat hij slecnte weinig gedronken had. Hij weet het on geluk aan overmoeidheid. Hij had niet harder dan 40 km gereden. Enkele getuigen meenden, dat de. snelheid 60 km was geweest. De Officier eiste wegens het ver oorzaken van dood door schuld 6 maanden gevangenisstraf en ver bod om gedurende een jaar een motorrijtuig te besturen. Uitspraak 1 December a.s. „Bedenkeiyk", zei de president. Vrijdagmorgen stond voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, de 35-jarige kleer maker P. D. te IJzendijke te recht. Verd. had kans gezien om in een jaar tijds van tal van klan ten voorschotten te vragen, zon der de bestelde kleding te leveren. D., die als zelfstandig kleerma ker werkzaam was, geraakte vo rig jaar in financiële moeilijk- .heden. Hij ging naar zijn klanten, vroeg om een voorschot op het geen hij hem in bestelling was en incasseerde zodoende minstens 2000,Als de klant kwam vragen waar zijn nieuwe kleding, stuik tooh bleef, hield verd. hem 'aan de praat met de mededeling, dat er in de aflevering vertraging was onstaan. Toen verd. geen uitweg meer zag, ging hij er tussenuit en werd na enkele maanden zwerven op gepakt. De president noemde de handel wijze van verd. zeer bedenkelijk, waarop D. repliceerde alles te hebben gedaan om uit de moei lijkheden te komen. Dat hij veel naar België ging. schreef verd. toe aan het feit, dat hij geen tex tielvergunning had, zodat hij zijn stoffen in België moest inikopen. Dit wierp echter de vraag op, waar hij dan wel met de textiel punten gebleven moest zijn. Het lijvige dossier -ibevatte liefst tien processen-verbaal. Requisitoir. De Officier van Justitie, Mr. J. L. Andrae, zei, dat het hier niet zo zeer om oplichterij ging, als wel om verduistering van gelden. Spr. was van mening, dat de buitensporige uitgaven verd. in moeilijkheden brachten.. Het aan tal mensen, dat geld in voorschot heeft gegeven, was volgens^ de Officier meer dan tien en het op genomen bedrag ging z.i. de 2000 gulden te boven. De eis luidde 8 maanden gevan genisstraf, waarvan 4 maanden voorw., met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de R.K._reclassering. De verdediger, Mr. Kurtz, acht te in zijn pleidooi de verduiste ring niet bewezen en vroeg pri mair vrijspraak, subs, een lichte re straf. De uitspraak is be paald op Woensdag 1 Dec. a.s. P (Z. Dgbl.) door J- S- FLETCHER j KOUDEKERKE. Plantdag. Zaterdag a.s. zal een begin wor- cen gemaakt met het inplanten van de bebossing van het terrein voor zomerhuisjes alhier. Vleeshal" Boerenbeurs? Onlangs hebben B. en W. voor gesteld de z.g. „Vleeshal", waar van de restauratie bijna gereed is, te bestemmen tot Oorlogsmu seum. Op verzoek van de Raad v erd dit voorstel nog enige tijd aangehouden. Thans heeft de Kring Walchere n van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij een verzoek aan het ge meentebestuur gericht om deze zaal te bestemmen tot beurs ten behoeve van de hoeren, die op Donderdag (marktdag) naar de stad komen om zaken te doen. Nieuwe Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs- De vereniging voor Chr. huiten- gewoon lager onderwijs alhier heeft van het Rijk toestemming ontvangen voor de bouw van een nieuwe moderne school. Deze zal minstens S lokalen bevatten en zal komen op de hoek van de Koude- kerkseweg en de Lagerweg. Het frisse moed begonnen kan wor den met repeteren voor alle voor komende feestelijkheden. Cadzand bezit thans weer een „Vios" zoals voor de oorlog, in heel het Landje van Cadzand be kend om zijn capaciteiten. SLUISKIL. Duiven. Van de voorzitter van de ver eniging „Sluisikilse Reisduif", ge vestigd in café Krijger, ontvingen wij alsnog de volledige uitslag van de Koning- en kampioenschappen over het afgelopen seizoen. Deze luidt als volgt: Koningschap. 1. L Meert, 31 punten; 2. A. van Kerkhove 29 p.; 3. P. Claes 22 p. Kampioenschap van eerste en tweede afgegeven duiven. 1. P. Claes 33 prijzen; 2. L. Meert 26 pr.; 3. R. Rijckaert 26 pr.; 4. Th. de Smet 26 pr. De eigenaar van de Kampioen duif was P. Claes, die met dit beestje 13 prijzen in de wacht sleepte. Algemeen kampioen met de meeste prijzen: 1. L. Meert 84 prijzen; 2. V. David 72 pr.3. R. Rijckaert 69 pr. VEERE. Het klokkenspel- In de toren van het Gotische stadhuis is het vernieuwde caril lon opgesteld. Het zijn in totaal 35 klokken, waarl.ij een grote de luidklok is. Tien van deze klokken zijn nieuw gegoten. In de volgende zomer zullen regelmatig beiaard concerten ten gehore worden ge geven bouwkapitaal wordt gefourneerd door de Waleherse gemeenten te zamen. Zij dekken ook alle exploi tatiekosten door een bepaald be drag per inwoner en per jaar aan de vereniging te betalen, ook ai heeft een bepaalde gemeente geen leerlingen op deze schooi. OVERSLAG. Toneel. De toneelclub alhier is thans reeds enige weken bezig met het instuderen van enkele toneelstuk ken welke op de a.s. Kerstdagen ^zullen gespeeld worden. Er wordt naast het drama een blijspel ge geven in 3 bedrijven. Gezien de goede krachten die er aan deelne men, wordt er verwacht dat het een paar succesrijke avonden zul len worden. RETRANCHEMENT. Mondharmonicavereniging. Op Woensdag 17 November '48 is de mondharmonicavereniging „Vios" onder de bekwame leiding van de heer E. van de Bussche uit Retranchement gestart met 'n 20-tal werkende leden. De eerste repetitie is hijzonder goed ge slaagd. Een 14-tal mondharmoni ca's zijn thans als begin aange kocht, zodat met de accordeons tezamen na de oorlog weer met wat ze weet. Zonderling!' Ais Kesteven met Tress in Bou logne wa®, hoe kan de jongen hem dan hier met de gouvernan te hebben zien praten die avond! Hij moet zich vergist hebben... en toch scheen Paquita geen ogen blik aan de woorden van de jon gen te twijfelen. Maar dat is een kwestie, die spoedig opgelost kan worden.als het nodig is.' Hij vond Darrell en Smith in het bosje, op het terrein van de moord. Niets wees er op, dat zich hier een drama had afgespeeld. Het was en kleine open plek in het dennenbos, waar een rustieke bank stond. Er waren geen teke nen van enige worsteling, geen ertrapt gras, niets opmerkelijks. Maar rondom het open plekje had de politie een touw gespannen en er stond een agent bij. Smith schudde zijn hoofd toen Hextalï z'ch bij hen voegde. Hier is niets te zien," zeide hy „Niets! Geen enkel teken... tenzij wat bloed op een paar graspal- iren. Maar het is wonderlijk, dat riemand het schot gehoord heeft, terwijl dit plekje toch zo dicht bij het huis ligt. Het is nog geen 300 meter van hier naar de Westelijke vleugel.- En het geluid van een revolverschot in de stilte van de nacht draagt veel verder. Daar om vraag ik me af of Kesteven werkelijk hier werd doodgescho ten of dat hij hier werd gebracht, nadat hij vermoord was. Die man," vervolgde hij, op de agent wijzen de „heeft mij beschreven, hoe het lichaam lag toen het gevonden werd en volgens mijn theorieën, die op ervaring gronden, komt die houding niet overeen met die van een plotselinge, onmiddellijke dood. Iemand, die door zijn hoofd ge schoten wordt, valt op een be paalde manier hoe, dat zal ik je nog wel eens uitleggen en dit lichaam is niet op die manier gevallen. Maar daar komt de in specteur aan en ik wil graag die sleutel van hem hebben om eens in de kamer te kijken, waar Tickei zijn boeltje achterliet." De inspecteur van politie wilde gaarne als gids dienen in de slaapkamer, die Fowler zorgvul dig had gesloten, maar hij stond erop, dat niets zou worden aan geraakt, totdat zijn superieuren uit de stad kwamen en de detec tive uit Londen, .die verwacht werd, zijn onderzoek had inge steld. „Alles is nog juist zoals we het vonden, heren," zei hij, toen hij Hextall en Smith voorging in de kamer. Fn Mr. Fowler verzekert mij, dat er nog niets was aangeraakt voor die tijd... het is nog precies VOETBAL. EERSTE KLASSE- DISTRICT VI. MauritsEindhoven 00; Bleij- erheideLONGA 20. DISTRICT IV- Tweede Klasse B- RAjCRBC 0—2. BELGIËNEDERLAND 11. In het bomvol Antwerp-iStadion te Deume speelden gistermiddag België en Nederland hun zevende ontmoeting sinds de bevrijding. Wat de Belgen zo zeer gehoopt hadden: de eerste overwinning op de Oranjetruien, bleef uit. Wel hadden de Rode Duivels een tech nisch overwicht, maar dit voor deel wisten zij niet in doelpunten uit te drukken. In de 22e minuut kregen de Bel gen een vrije schop toegewezen. Coppens plaatste met een hoog hal naar voren; de Nederlandse doelman Van Raalte en Terlouw begrepen elkaar niet en Chaves maakte van die gelegenheid ge bruik om België de leiding te ge ven. Na de rust, die met een 10 voorsprong voor België inging, kwam 5 minuten voor het einde dc gelijkmaker. Goed voorberei dend werk van Lenstra bracht de bal bij de debutant Clavan, die met een hard schot het leder hoog in het Belgische doel doet verdwij nen (1-1). Als de Engelse scheidsrechter Ling in de inmiddels ingevallen schemering' voor de laatste maal floot, was de stand ongewijzigd, waardoor Nederland haar onge slagen record wederom handhaaf de, zij het dan niet geheel ver diend. Verdere uitslagen: teelgië Jun.Nederland Jun. 33 Brussel-Amsterdam 42 AntwerpenRotterdam 11 BruggeUtrecht 21 LuxemburgBelgië B 11 SCHAKEN. TerSeuzenVlissingen 7'/2IVi Zaterdagmiddag behaalde het eerste tiental van de Schaakclub „Terneuzen" haar tweede overwin ning in de Wintercompetitie van de Zeeuwse Schaakhond. Ook nu weer ging geen enkele partij voor de thuisclub verloren en met 5 overwinningen en 5 remises werd tiental van „VUssingen" de eind- op het toch niet zwakke eerste uitslag 7y2— 2% geboekt. De ge detailleerde uitslag is als volgt: G. E. van HalsémaP. Vijn 10 P J. van de Sande Ir. G. de Regt A HamelinkG. Ruijg V2V2 S. W. Henry-P. J. Schreuder 10 J van der StaalJ. Jansen 10 A. v. d Staal—A. Willemse V2Vis I B BurgerG. Steinhauser V2V2 Al. HamerlinckJ. Steutel 10 H VoorhansJ- de Visser V2 J J. Kaan—H. Reijnhout 1—0 zoals de man het heeft achterge laten. Er zijn weinig sporen, zo als u ziet." Hextall zag zeer zeker weinig. Op een tafeltje aan het beneden einde van het bed lag een kleine geopende handkoffer. Daarin scheen niet meer te zijn dan wat ondergoed en toiletartikelen. Op de toilettafel lag een scheermes, niet schoongemaakt sinds het de laatste maal gebruikt was; erbij stond een porceleinen pot scheer zeep. Hierin keek Smith nieuws gierig en plotseling hief hij glim lachend zijn rond gelaat op. „Dat wilde ik weten!" zei hij. „Het is werkelijk heel duidelijk. Mijnheer Tickell liet zijn snor ach ter. Kijk maar!" „U mag niets aanraken, mijn heer," zei de inspecteur waar schuwend. „Er mag geen voor werp van zijn plaats, of..." „We zullen geen speld aanra ken vriend", zei Smith op kalme toon. „Mensen, die hun ogen kun nen gebruiken, behoeven de din gen niet aan te raken. Zie je, Hextall? Tickell heeft blijkbaar zijn snor «afgeschoren een kleine, zwarte snor en er zijn haartjes van 't mes in de zeep gekomen. Maar je ziet, dat er ook nog haartjes aan 't mes zit ten en nog enige op de handdoek. Wat leidt u uit dit alles af, in- DAMMEN. Om het wereldkampioenschap. De Zaterdag te Heerlen ge speelde achtste ronde van de strijd om het wereldkampioenschap had de volgende uitslag: PostDemesmaecker 20 KeilerGhestem 11 LarosPerot 62 Roozenburg(Rostan 20 Van der StaayVerpoest 11 Zondag werd te Haarlem de ne gende ronde gespeeld, waarvan de uitslag luidde; PerotVerpoest 02 Van der StaayiRostan 20 GhestemDemesmaecker 20 KeilerChilland 11 PostLaros 11 De stand na de negende ronde luidt: 1. Roozenburg 16 pnt.2 Ghes tem 12 pnt.; 3. Keiler 11 pnt.; 4. Verpoest 10 pnt.5. Van der Staay E pnt.; 6. Post 8 pnt.; 7, 8 en 9. Chiland, Laros en Pérot 7 pnt.; 10. Demesmaecker 2 pnt. en 11. Rostan 1 punt. In een nota aan Engeland ver klaart Guatemala, dat alleen En geland verantwoordelijk is voor de huidige impasse over Brits - Honduras Guatemala verwerpt onvoorwaardelijk een Brits aan bod om het internationale hof van justitie op zuiver juridische basis te laten beslissen. Het is wel bereid de zaak aan het hof voor te leggen op ex aequo et bono basis of de bemiddeling van de Ver. Staten te aanvaarden. Dit laatste is reeds eerder door En geland van de hand gewezen. Ook is Guatemala bereid een nieuw voorstel van Engeland in overwe ging te nemen. De positie van de nieuwe Griek se regering, een coalitie van po pulisten en liberalen, is zeer on zeker geworden, doordat alle lei ders der oppositie besloten heb ben tegen te stemmen, wanneet de regering de parlementaire goedkeuring moet krijgen. Er zijn thans besprekingen gaande tussen de oppositie-groe pen over de vorming van een kabinet, dat „hoven de partyen" zou staan, wanneer de huidige regering niet de vereiste meer derheid verkrijgt. Venizelos is Vrijdag door 54 van de 84 liberale leden van het parlement tot fractie-leider geko zen. Men verwacht, dat deze 54 leden tegen de premier, Sof»elis, zullen stemmen. Men verwacht, dat de regering niet meer dan 169 stemmen zal krijgen. De oppositie zou kuane n rekenen op 173 stemmen. specteur?" vervolgde hij, terwijl hij zich met een allerbeminnelijk ste glimlach tot deze wendde. ,,U hebt dat natuurlijk gezien, niet waar?" „Neen, ik had er niet bepaald op gelet", antwoordde de inspec teur. Maar mijn eigen gezond ver stand vertelt me, dat als iemand naar zijn kamer gaat om zich te scheren nadat hij een moord heeft begaan, hij dan zijn snor zal af scheren. En we zoeken naar een gladgeschoren persoon. Die lui vergeten altijd een kleinigheid. deze deed dat ook, toen hij zijn scheergerei liet liggen" „U denkt dus, dat hij zich ge schoren heeft, nadat hij de man had doodgeschoten?" vroeg Smith onschuldig. De inspecteur beantwoordde deze vraag alleen door een blik. Hij liet zijn twee gasten voorgaan, de kamer weer uit en sloot deze zorgvuldig. Daarna ging hij heen. Toen de inspecteur uit het gezicht verdwenen was, trok Smith Hex tall mee in een diepe vensterbank. „Toch heb ik nog iets meegeno men, al hebben jullie het niet ge zien," zei hij. „Kijk eens!" Hij hield zijn metgezel een stuk je doorschijnend witte stof voor, waarin Hextall niet meer kon zien dan een vodje. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2