DU Verhoging opbrengst van enkele belastingen KLOOSTERBALSEM De Minister antwoordt UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws E BLOEDWRAAK OER LIEFDE De Berlijnse kwestie Roemeens protest TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer is gister middag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst van enikele be lastingen. Deze verhoogde op brengst zal moeten dienen voor dekiking van een bedrag van 85 millioen gulden, nodig voor het verlenen van toeslagen ten be hoeve van de landbouwbedrijven op lichte gronden, waartoe de Regering voor de jaren 1947 en 1948 heeft besloten. De dekking behoort te worden verkregen in een tijdsverloop van twee jaar. De Minister van Financiën heeft gezocht naar een zodanige verho ging van de belastingen, druk kende op de consumptie enerzijds en drukkende op de resultaten van het bedrijfsleven anderzijds, dat daardoor een bate van om streeks 42.500.000 per jaar wordt verkregen. Een verhoging van de tabaks accijns zou 20 millioen gulden moeten opleveren; een uitbreiding van de weeldebelasting 10 millioen gulden en een verhoging van de ondernemingsbelasting 13 millioen gulden. De Minister heeft echter deze laatste verhoging nader teruggenomen. Daarbij is opge merkt, dat men zich niet zou be hoeven te houden aan de twee jaar, die men aanvankelijk op het oog had. De heer Lucas (K.V.P.) spreekt zijn voldoening er over uit, dat de verhoging der Ondertnemingsbe- Iasting is teruggenomen. Tegen verhoging van de tabaksaccijns ontwikkelt spr. bezwaren. De heer Van de Wetering <C*H.) sluit zich er bij aan, dat auto's niet op de lijst van weelde- goederen moeten worden ge bracht. De heer C. van den Heuvel <A.R.) vindt het een ongebruike lijke methode om voor een uitke ring aan de landbouw speciale verhogingen in te voeren. Hij vraagt 0f bet wel goed is, dat de Minister de Kamer op dit ogenblik lastig valt met dit wets ontwerp. Er zijn belastingver lagingen en herzieningen te wach ten. Waarom moeten die nu door kruist worden? De heer Hoogecarspel (C.P.N.) is van oordeel, dat door het terug nemen van de verhoging der On - dememingsbelasting het wetsont werp zijn eigenlijk karakter heeft verloren. Een verzwaring van de belastingdruk is in de huidige om standigheden naar sprekers oor deel niet verantwoord. Hij dringt er sterk op aan de verhoging van de tabaksaccijns niet door te voeren. Als "bronnen noemt spr. tenslotteverhoging der Ondememingsbelasting en een belasting op exportwinst. De heer Hofstra (Arb.) be toogt, dat als men evenwicht in de begroting wil, er met alle krachten naai- gestreefd moet worden om dit evenwicht te be reiken en nieuwe dekking te vin den als er uitgaven worden ge voteerd. Spr. acht het onverant woordelijk uitgaven te doen als er geen dekking voor is. Tegen ver hoging van de tabaksaccijns heeft hij. gezien het huidige tarief, aan vankelijk wel opgezien, maar hij meent er toch mee accoord te moeten gaan. De verhoging der weeldebelasting juicht hij toe. Het belasten van bet ijsje, acht lirf wel goed. De auto-belasting is hoog, maar niet bezwaarlijk acht spr. het element luxe in de auto te belasten. De heer Ritmeester (WD) ver klaart o.m., dat door dat de ver hoging der Ondememingsbelas ting is teruggenomen, het ont werp voor hem iets aannemelijker is geworden. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, zet uiteen, dat het noodzakelijk is, dat wat met de ene hand gegeven is aan de boe renbedrijven op lichte gronden, met de andere hand uit het volks inkomen moet worden genomen. Het lijkt zeer aantrekkelijk het door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 25) Nadruk verboden. ..Verder was er feitelijk niets, wat het lichaam betreft," ant woordde hij enigszins brommend. „Daarop kwam echter een knecht het nieuwtje brengen, dat een fiets, die aan mijnheer Tress be hoorde, in de nacht verdwenen was. En toen begreep ik natuur lijk hoe de zaken stonden. Allicht! En het resultaat daarvan is, dat wi| achter die mijnheer Tickell aanzitten. Hij is overal gesigna leerd. Vanavond hebben wij hem wel „O." zei Smith, terwijl hij op stond. ,,U denkt dus dat Tickell de moordenaar is?" „Zeker!" antwoordde de inspec teur koppig. „We zullen hem laten hangen!!" ontwerp terug te nemen en teza men met andere belastingherzie ningen het nog eens te bekijken, maar er is bijzondere haast met deze dekkingsmiddelen. Het is niet mogelijk thans met een alom vattend belastingplan te komen. Er is nog overleg gaande met onze Belgische en Luxemburgse vrienden. Spr. geeft te kennen, dat wan neer het ontwerp wordt aanvaard, de unificatie van de tabaksaccijns met België en Luxemburg is be reikt. Komende tot de concrete be zwaren, welke geuit zijn, merkt spr. op, dat de groep actetassen e.d. ƒ150.000 zal opleveren, het consumptieijs 2 millioen en de auto's 5 6 millioen. De op brengst is geraamd cp 10 mil lioen, dus ais men de genoemde art'kelen laat vervallen heeft de belasting geen zin meer. De Minister meukt op, dat Ne derland nog aanzienlijk lager ligt dan België wanneer de auto on der de weeldebelasting komt. In Nederland, aldus de Minister, is het zeer goedkoop autorijden. Het plaatsen van de auto op de tabel der weeldebelasting is alleszins verantwoord. De heer Lukas (KVP) dient een amendement in beogende de ver hoging van de tabaksaccijns slechts te doen gelden voor de jaren 1949 en 1950. Voorts heeft hij een amende ment om actetassen e.d. uit de tabel te doen vervallen. De heer Van de Wetering (C.H.) geeft in overweging de taibaksac- cijnsverhoging voor drie jaren te laten gelden. De Minister deelt o.a. mede, dat binnenkort een nota over de voor genomen belastingverlagingen zal worden ingediend, waarover dan een principieel debat met de Ka mer kan volgen. Spr. maakt be zwaar tegen een beperking van de tijdsduur voor de verhoogde tabaksaccijns; hij heeft op zijn minst drie jaar nodig voor deze accijns. Hij ontraadt het betref fende amendement ten sterkste. Op financiële overwegingen zou hij geen bezwaar hebben tegen 3 jaar, maar uit een oogpunt van juiste wetgeving oppert hij er toch bedenkingen tegen. Wanneer de Kamer zich uit spreekt voor het schrappen van actetassen, dan zal de Minister zich daartegen niet verzetten, om dat het offer niet zo heel groot is. De heer Lucas wijzigt zijn amendement inzake de termijn van de verhoging van de tabaks accijns in deze zin, dat deze om vat de jaren 1949, 1950 en 1951. De Minister blijft een tijdsbe perking ontraden. Het amendement wordt aange nomen met 48 tegen 21 stemmen. De Minister verklaart onaan nemelijk een amendement-Lucas beogende het „ijsje" uit de rege ling te nemen. De heer Lucas trekt het daarop in. Het amendement-Lucas inzake dat de fractie der C.P.N. geacht over. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen met aantekening, dat de fractie des C.P.N. geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De vergoedingen voor z-g- verzet schade. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peters betref fende het uitblijven der vergoe dingen voor de z.g. verzetsschade heeft de Minister van Financiën geantwoord: Het is mogelijk, dat in de krin gen van het voormalig verzet enig ongeduld valt waar te nemen tengevolge van het uitblijven der vergoedingen voor z.g. verzets schade. Van ongerustheid op dit punt is de Minister evenwel niets gebleken. Het komt hem integen deel voor, dat de afdoening dezer schadegevallen algemeen en met vertrouwen wordt tegemoet ge zien, mede omdat de voormalige illegaliteit bij de afwikkeling is betrokken. De stichting 1940- 1945 vervult bij deze afwikkeling namelijk een leidende rol. Van de ongeveer 12.000 aanvra gen voor een tegemoetkoming, resp. aanvullende tegemoetkoming terzake van geleden verzetsschade zijn reeds rond 6000 gevallen op het verzetskarakter onderzocht en doorgegeven aan de adviescom missie verzetsdaden, waarin: zit ting hebben een vertegenwoordi ger van de Ministeries van Finan ciën, van Justitie en van Binnen landse Zaken en twee vertegen woordigers van de stichting 1940- 1945. Aangezien de administratieve voorbereiding van een en ander veel tijd heeft gevergd, is pas in October van dit jaar met de be taalbaarstelling der tegemoetko mingen een begin gemaakt. Naar verwacht mag worden, zullen echter nog vóór het einde van het jaar de eerste 1000 gevallen af gedaan zijn. BIERVLIET. Gift voor de Chr. Bewaarschool. In de Ned. Herv. kerk te Bor- sele werd Zondag jongstleden een collecte gehouden die ƒ146 op- bracht Deze opbrengst is bestemd voor de Chr. bewaarschool van Bier vliet. Deze school zag haar altijd lege kas nog verrijkt met een nagift van 25. SLUISKIL. Vooruitgang. Zoals uit de aankondiging in dit blad blijkt, is ons dorp een modern pand rijker geworden. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen ii' de Spoorstraat, waarin de nieu we schilderszaak van de heer Bern. Bmijns wordt heropend. Deze zaak bestond aanvankelijk sinds 1984 als voortzetting van het bedrijf van <je heer De Pauw aan de Kanaalweg N. In 1942 werden door de bezetters alle bouwvergunningen ingetrokken en het werd midden 1947 dat met kans op succes een vernieuwd plan kon worden ingediend. Af gelopen zomer werd met de bouw begonnen en thans is het zo ver, dat de zaak op de nieuwe plaats kan worden heropend. Smith knikte bedaard. Toen wenkte hij Hextall en Styler om hem te volgen en verliet de 1P YYl P T* HOOFDSTUK IX. De pot scheerzeep. De advocaat ging naar buiten, aar de dorpsstraat en richtte zijn schreden in de richting van de poorten van Lynne Court. Hij was blijkbaar diep in gedachten verzonken en geen van zijn met gezellen onderbrak zijn overpein zingen, tot hii plotseling zijn dik lichaam omkeerde en zich tot hen wendde. „Hextall," zei hij. „We moeten het allereerst zorgen vaste voet te krijgen op Lynne Court. Tress zal nu onderhand wel nuchter zijn. Wij wandelen naar het huis. Jij vraagt hem te spreken en vertelt hem, dat je de geschiedenis hoor de en bezorgd was voor de ge zondheid van zijn zuster. Je hebt je daarom gehaast om bij hen te komen en je hebt een vriend mee gebracht, die misschien van nut kan zijn. Intussen moet jij, Sty lermaar kom eens even hier De heer Bruijns was zo welwil lend ons het inwendige van het pand te tonen. l)it geeft de in druk van een perfecte benutting van de beschikbare ruimte. Voor een frisse winkel en practische werkplaats is gezorgd. Brede ramen laten een overvloed van licht door. De verschillende aan nemers hebben zich van hun taak gekweten. Wat speciaal in het oog valt, is het timmerwerk, dat niet alleen vakkundig is uitge voerd, doch ook speciaal is ver zorgd. Het geheel biedt het type van een echt landelijk huis, zich volkomen aanpassend aan de reeds jaren geleden door de eige naar ontworpen en aangelegde siertuin. Staande in het diepere gedeelte van deze tuin, die zich met zij.n vijyer uitstrekt tot het achter gedeelte van de school, kunnen wij ons niet onttrekken aan de wens, Hat naast het particulier initia tief, van Overheidswege aan <je ïeeds gedeeltelijk bestaande plan nen wordt medegewerkt. Zo staat ons voor de geest het visioen van een wandellaan tussen de tuin van het nieuwe pand en een aan te leggen zwembad, dat tevens als ijsbaan dienst zou doen. Wij bewandelen dan ook de geprojec teerde verbindingsweg tussen Kerkstraat en Spoorstraat en dan zal ik je je instructies geven." Hij nam de klerk apart en pleegde een kort overleg met hem w aarop Styler naar de herberg terugging. Smith voegde zich weer bij Hextall, samen liepen de twee snel door de dennebossen naar Lynne Court. Darrell Tress kwam hen haas tig op het terras tegemoet. Smith keek hem onderzoekend aan en fluisterde toen tegen Hextall: „Die jongen is dadelijk te door zien. Slap, goedhartig, heel ge makkelijk te verleiden, van nature afhankelijk van een ander.. Hij is erg blij, dat hij ons ziet; hij weet, dat wij de verantwoording van zijn schouders zullen nemen. Ik ken dat slag van jongelui en ik zou zo zeggen, dat het aldus voor hem het heste i§. Hextall... wc moeten proberen die jongen een andere richting in te sturen en er een behoorlijk lid van de maatschappij van te maken." iHet was duidelijk genoeg, dat Darrell blij was en het een hele verlichting vond, dat hij Hextall zag. Hij gaf hem meer dan harte lijk de hand en verwelkomde hem zoals een schipbreukeling een red- zien de nieuwe muziekkiosk in het plantsoen, waar op het markt pleintje plaats is voor de muziek liefhebbers en waar alle voor komende feestelijkheden worden gevierd. Met de afwerking van het tiental huizen in de Verlengde Spoorstraat wordt aardig opge schoten en verwacht mag worden, dat zjj tegen Januari gereed zul len zijn. Laat ons dit beschouwen als een begin van de verwezen lijking van het plan, ons dorp dat te verschaffen, wat het feitelijk tot heden niet bezat, namelijk een bebouwde kom! VLISSINGEN. Nieuwe loodsboot. Te Vlissingen is gearriveerd de loodsboot „MjarkaJb", de nieuwste aanwinst van de vloot van het Nederlandse Loodswezen in het 6e district. Maandag en Dinsdag maakte het schip zijn proefvaar ten langs de kust, welke werden bijgewoond door Kapitein-ter-zee J Callenfels, directeur-generaal van het Loodswezen. Tijdens deze proefvaarten heeft het schip goed voldaan. Bovendien heeft men kunnen profiteren van de erva ringen, welke men met het zus terschip „Aroturus" heeft opge daan, dat reeds enige maanden dienst heeft gedaan. Verwacht wordt, dat de „Mar- kab" zeer binnenkort officieel aan het Loodswezen in Vlissingen zal worden overgedragen. NEDERLANDER TE BRUSSEL VEROORDEELD. Door de Krijgsraad te Brussel werd gisteren de Nederlander P. L. veroordeeld tot levenslange dwangarbeid en 10 millioen frank schadevergoeding aan de Belgi sche Staat, wegens het leveren van uitrustingsstukken en dekens aan de vijand voor een waarde van bijna 150 millioen Belgische franks. Gisteren zijn te Parijs achter de schermen onderhandelingen begon nen in een nieuwe poging om de Berlijnse kwestie tot een oplos sing te brengen. Na het falen van de pogingen van Evatt en Lie om de Grote Vier tot rechtstreekse onderhandelingen te brengen, heeft namelijk de voorzitter van de Vei ligheidsraad, Dr. Bramuglia, thans vragenlijsten voorgelegd aan de Verenigde Staten. Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Sowjet-iUnie, om technische inlichtingen over de valuta-kwestie in Berlijn. Het sc-hijnt, dat de Westelijke Mogend heden, ofschoon weigerend recht streeks te onderhandelen zolang de „blokkade van Berlijn" voort duurt, wèl bereid zijn door bemid deling van Bragmuglia met de Sowjets te onderhandelen. De Roemeense legatie te Parijs heeft medegedeeld, dat Roemenië geprotesteerd heeft tegen „maat regelen van de Franse regering tegen Roemeense onderdanen". De Roemeens-Orthodoxe kerk te Parijs zou namelijk met toelating van de Franse autoriteiten sedert Maart j.l. in bezit gehouden wor den door „aan de Roemeense rege ring vijandige elementen", name lijk „hoofdzakelijk Roemenen, die door de Roemeense justitie ver oordeeld zijn of gezocht worden". Het protest was verder gericht tegen „uitzetting of vervolging" van een viertal vertegenwoordi gers van de Roemeense regering, arrestatie van enige Roemeense burgers in Frankrijk en maat regelen tegen het „verbond van Roemeense vrienden van Frank rijk" Een woordvoerder van de Roe meense legatie zeide, dat de lega tie voortdurend in het oog werd gehouden en dat degenen, die er vandaan kwamen, werden gevolgd en dikwijls aangehouden voor on dervraging. Sedert eind Juli zouden „tal rijke ongemotiveerde arrestaties" zijn verricht. der zou begroeten. „O zeg, ik ben erg blij, dat u gekomen bent, dokter!" begon hij zonder enige plichtplegingen en blijkbaar absoluut onkundig van het feit hoe Hextall daar geko men was. „Het is een opluchting om iemand hier te hebbenik heb om mijn advocaat gestuurd en hem gevraagd een detective mee te brengen, maar zij. kunnen nog niet hier zijn. Natuurlijk is de plaatselijke politie in actie, maar „Dit is mijn vriend, Mr. John Smith van Middle Temple," zei Hextall, die Smith naar voren trok. „Mr. Smith stelt belang in dergelijke kwesties en kan mis schien van nut zijn voor je." Darrell schudde ook Smith overdreven hartelijk de hand. ,„Erg vriendelijk van u!" begon hij. „Ik ben reusachtig dankbaar. We zijn hier natuurlijk allemaal danig in de war, maar de politie beeft al een bevel tot Inhechtenis neming van Tickell rondgeseid, dus „Denkt u dat Kesteven door Tickell werd doodgeschoten?" viel Smith hem in de rede. J//jD P /ju pijnlijke, stijve spieren Ir f Ar #V w r moet U driemaal daags behandelen met Kloojterbalsem. Krachtig laten wrijven, opdat de geneeskrachtige stollen s6y diep in de weelsels kunnen doordringen. R/ Ook bij spit, rheumatiek, stramheid en ischias ,GEEN GOUD ZO GOED' (Ingez. Med.) „Ik veronderstel, aldus de woordvoerder, dat wij zijn uitge wezen omdat het hoofdkwartier van de Kominform te Boekarest is gevestigd, doch wij hebben ons nimmer bemoeid met de binnen landse aangelegenheden van Frankrijk." AGENT LOST EEN SCHOT. Tengevolge van het niet werken van de handrem van zijn vracht wagen kwam d" 3'0-jarige groen tekoopman F. B. Woensdagavond te Rotterdam in botsing met een wagen van lijn 2. Toen een agent zijn naam wilde opnemen en «rijn papieren wilde controleren namen H. P. van K., en twee vrouwen, B., zijn compagnon, de 29-jarige die ook in de auto zaten, eeri drei gende houding aan Zij vielen de agent aan, die genoodzaakt werd zijn revolver te trekken en een schot te lossen. Dit trof Van K. in de buik. Hij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Hij verkeert riet in levens gevaar. B. werd achter slot en grendel gezet. TRAGISCH ONGELUK. Een bewoonster uit de Konijaen- straat te Amsterdam legde haar zoontje van 3 maanden in bed met een warmwaterkruik. Tengevolge var de stop kwam het kindje in het kokende water te liggen en bekwam zulke hevige brandwon den, dat het aan de gevolgen is overleden. BIJZ. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 16 November 1948. R. S. L. echtg. van J. L. v. d. V. te IJzendijke; H. M. van S., echtg. van O. J. M. te Axel hadden valse textielpunten gekocht. Zij werden veroordeeld tot resp. 100 of 20 dagen; ƒ75 of 20 dagen. W. P. H. H., landbouwer-mole naar te Eede, had volgens ztya administratie op 31 Juli 1948 in voorraad 3725 kg mengvoeder; in werkelijkheid was er 5550 kg 50 boete of 20 dagen met teruggave van het inbeslaggeno- mene. E. Ph. G., echtg. van C. v. d. B„ te Kapellebrug, had aan enige Belgen schoenen verkocht, die frauduleus naar België werden uitgevoerd, hetgeen haar bekend was. 200 of 1 maand en 1 maand voorw. proeftijd 2 jaar. V. J. van V., echtg. van. J. A. Hspoelster te Clinge, had bij het passeren der grens in haar bezit 5 paar lederen pantoffels, be stemd voor frauduleuze uitvoer. 200 of 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar. Ch. van S., echtg. van C. de M. te Clinge had pantoffels afgele- verd. f 250 of 2 maanden en 6 weken gev. voorw. proeftijd 2 jaar. C. G., baggerschipper te Nieuw- Namen, had van de door hem in België verdierde 34.707 frs. niets ir. Nederland ingevoerd. 200 of 2 maanden en 1 maand voorw proeft. jaar. P. J. v. B., koksmaat te Nieuw Namen, had van 19.350 frs. niets ingevoerd. 100 of 1 maand en 1 maand gevang, voorw. proeft. 2 jaar. Ph. P. v R~> baggerschipper en •T G.. heier. beiden te Nieuw Namen, hadden in België ruim 40.000 frs verdiend en daarvan niets ingevoerd. Ieder 200 of 2 maanden en 1 maand gev. voorw. proeft. 2 Jaar. (Z. Dgbld.) „Ongetwijfeld!" antwoordde Darrell „Wie zou het anders ge daan hebben Ik weet bijna niets van Tickell, weet u ik had hem alleen op de wedrennen en zo gezien Kesteven bracht me met hem in kennis. Soms kwam hij in de stad op mijn flat en dan speelden we kaart. Ik vrees dat, ik een grote ezel ben geweest, wat dat betreft, weet u, maar dit heeft me een schok gegeven. Waarachtig, ik schei ermee uit en ga een ander leven beginnen. Dat wil ik en ik meen bet ook, weet u. Luister eens, ik heb het de politie nog niet verteld, maar Kesteven had een hoop geld bij z.ich gisterenavond... een bende, gewoon! En ze vertelden me, dat toen ze vanmorgen z'n zakken nakeken, die leeg waren, leeg nota bene! Weet je Hextall, we waren een paar dagen naar Bou logne geweest, Kesteven en lk en we hadden er een ongelooflijk geluk buitengewoon! en brachten een bende geld mee. Kesteven had gisteravond mfln eigen portie en de zijne Ln zijn zaj; (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2