De bloedwraak De staking aan de Amerik.^Oostkusf Vragen aan de Minister UIT DE PROVINCIE m OER LIEFDE jBerlijns meisje gevraagd Vorstverletregeling jLandelijke bijeenkomsten j Pijn-Pijn-Rheumatischepijn De stakende havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust hebben een verzoek van de admi nistrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, van de hand gewe ien en bleven bij hun weigering Marshall-goederen voor het bui tenland te laden Wel hebben zij toegezegd militaire goederen te zullen laden en de gewone voed sel- en brandstoffentransporten door middel van sleepboten in de New-Yorkse haven te doen voort gaan. Bij de staking- zijn een 65.000 man betrokken. De staking breidt zich nu uit tot Montreal en Hali fax, waar de stuwadoors gewei gerd hebben te werken aan sche pen. die oorspronkelijk voor New- York bestemd waren. Meer dan tienduizend Kerst pakketten liggen te Boston reeds opgestapeld. De afvaart van de 26.000 ton metende „America" naar Europa, vanuit New-York, welke op gisteren was vastge steld, is afgelast. De staking is vorige week Woensdag begonnen en werd Vrij dag officieel. Men verwacht, dat do reders van vele Britse vracht boten, die graan hadden moeten Een Schotse timmerman heeft per brief aan de fungerende bur gemeester van Berlijn verzocht, hem behulpzaam te willen zijn bij het kiezen van een vrouw uit de huwbare maagdschap van de stad, „omdat hij diepe eerbied had ge kregen voor de kwaliteiten van de inwoners van Berlijn." De dure damesmantels. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wagenaar heeft aan de Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat er reeds sedert enige tijd geen zg. goedkopere (d.i. be deden de prrjs van ongeveer 120) dameswintermantels van behoor lijke kwaliteit in de winkels ver krijgbaar zijn? 2. Kan je Minister bevestigen, dat de Nederlandse confectie- industrie van het directoraat- generaal van de prijzen toestem ming heeft gekregen om 25.000 damesmantels te fabriceren, waar in bont verwerkt wordt, voor hoge, maar vastgestelde prijzen? 3. Kan de Minister voorts be vestigen de in de pers verschenen mededeling, dat de fabrikanten van wollen stoffen zo laat hun producten afleveren, omdat zij eerst voor de export moeten zor gen? 4. Indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, is ie minister dan niet van mening, dat het gebrek aan goedkope en goede damesmantels funeste ge volgen heeft voor de Nederlandse bevolking, speciaal voor het wer kend gedeelte van deze bevolking 5. In de Minister niet van oor deel, dat speciaal deze laatste ca tegorie personen recht heeft op een behoorlijke textielvoorziening dus ook wat damesmantels be treft? 6. Zo ja, is de Minister dan bereid maatregelen te nemen, die er toe strekken, dat zeer binnen kort ook goedkopere damesman tels in de winkels veschijnen? 7. Indien vraag 3 bevestigend, svordt beantwoord, is de Minister dan niet van mening, dat de ex port niet mag gaan ten koste van de textielvoorziening van het Ne derlandse volk en dat er een rede- 'iike verhouding zal moeten be staan tussen de voorziening in de binnenlandse behoefte en het be schikbaar stellen van artikelen voor buitenlands gebruik? 8. Zo ja, is de Minister dan bereid maatregelen te treffen, die hiertoe leiden en het afwijken van deze regelen beletten? laden in Baltimore en Philadel phia, de schepen naar Montreal zullen dirigeren om te trachten daar graanladingen op te doen. Ofschoon er in de graansituatie een lichte verbetering is ingetre den en Zondag j.l. een partij van naar schatting een millioen bus hels uit het merengebied is uitge voerd, gelooft men toch grote moeilijkheden voor de boeg te hebben. Verschillende boten, die elk 500.000 bushels kunnen her gen, zullen deze week Ingescha keld worden voor de export. De Minister van Sociale Zaken heeft besloten ingeval van werk loosheid wegens vorst, sneeuwval of de gevolgen daarvan in de a.s. wintermaanden, voor zover nodig dezelfde regeling van toepassing te verklaren als de vorige winter gold. Om practische redenen heeft de minister goedgevonden, dat vorst-werklozen niet meer bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux be hoeven te worden ingeschreven. In plaats van de inschrijvings- kaart zullen zij een verklaring van him werkgever, dat zij als vorstwerkloos moeten worden aangemerkt, dienen over te leg gen. Voordat tot uitkering wordt overgegaan zal nauwkeurig wor den onderzocht, of belanghebben den vallen onder speciale regelin gen ingevolge waarvan bij on werkbaar weer wegens vorst of sneeuw het loon al dan niet voor een 'beperkte tijd (ten volle of ge deeltelijk) moet worden doorbe taald c.q. wachtgeld kan worden genoten. Dit kan het geval zijn bij het bestaan van een wacht geldregeling, door betaling inge volge een coll. arbeidsovereen komst en uitkering uit een risico fonds. Overleg van de middenstands bonden heeft ertoe geleid, dat is besloten op Maandag 22 Novem ber a.s. op een vijftal centraal gelegen plaatsen in ons land over te gaan tot massale bijeenkomsten var landelijk demonstratief karak ter van de zelfstandige onderne mers in midden- en kleinbedrijven, gekondigde politiek der regering Aanleiding hiervoor is de aan- inzake lonen en prijzen. De Kon. Ned. Middenstands bond zal in Rotterdam bijeen komen, de moderne middenstands bond in Amsterdam, de Prot. Christ. Middenstandsbond in Utrecht en Zwolle, de Ned. Kath. Middenstandshond in Den Haag. REPATRIËRENDE MILITAIREN. Onder de met het troepentrans portschip „Jóhan van Oldenbar- r.eveldt" uit Indonesië terug kerende militairen bevindt zich hog J. Donze, Catspolder, Ter reuzen. VAKEXAMEN. Bij het te Goes gehouden krui- deniers-vakexamen zijn o.m ge slaagd de dames: C. van Taten- hove te Axel; R. Hermans te Boschkapelle; D. Kotvis te Hoek; M. Vergauwen te Hulst; M. Sar- reel te Kloosterzande; M. Blom- te Zuiddorpe; C. Buijze te Zaam- maert te Lamswaarde; H. de Nijs slag; en M. Willems te Zuiddorpe; en de heren: J. de Fejjter te Axel; E. Breepoel te Hulst; A. Lauret te Kloosterzande; G. de Smet te Nieuw-Namen; J. Sarneel te Sas van Gent en J. Anthonisse te Westdorpe. BOOMPLANTDAG OP DUIVELAND Te Nieuwenkerk op Duiveland wordt deze week de eerste boom- plantdag op dat eiland gehouden. Ook op Schouwen-Duiveland gin gen tengevolge van inundatie in 1944 een zeer groot aantal bo men verloren. MOETEN MOSSELKWEKERS BELASTING GAAN BETALEN? De mosselkwekers en oester- kwekersbedrijven werden tot dus ver gerangschikt onder kustvis- serijfoedrijven en daarom vrijge steld van ondernemingsbelasting. Door een nieuwe indeling, wor den ze thans ingedeeld bij de vis- teeltibedrijven, waardoor zij wel verplicht zijn ondernemingsbelas ting te gaan betalen. Door Mr. Vlaming, zelf in deze bedrijven geïnteresseerd zal te Ierseke een proefproces aanhan gig worden gemaakt, om uit te maken of deze bedrijven, al dan niet onder de kustvisserij zullen blijven, zoals de betrokkenen na tuurlijk wensen. TERNEUZEN. Middenstands-vergadering. Op uitnodiging van de afd. Terneuzen van de Kon. Ned. Mid denstandsbond trad Maandag avond op de bovenzaal van Café „Du Commerce" als spreker op de heer K. Pijl, <je bekende pro pagandist van die Bond. Hoewel een vrij talrijk aantal bezoekers, waaronder uit omlig gende plaatsen, aanwezig was, had de opkomst van de midden standers zodanig moeten zijn, dat men met een staanplaats genoe gen ha<j moeten nemen. Nadat de voorzitter van de afd. Terneuzen, de heer H. Ribbens, de spreker van deze avond had inge leid, waarbij hjj tevens wees op de noodzakelijkheid om zich als middenstander nog veel en veel meer aanéén te sluiten, wil de middenstand het niet aan zich zelf te wijten hebben, dat hij ten onder gaat aan de steeds zwaar dere sociale lasten die op de ruggen der middenstanders wor den afgewenteld. Be heer Pijl begon met er op te v. ijzen, dat de middenstand in alle tijden een taak in de maatschap pij te vervullen heeft gehad en dit zal ook zo blijven, want zon der die, men kan het met ere zeggen, nijvere middenstand, is het maatschappelijk leven niet denkbaar. Nu is het helaas zó, dat juist deze onmisbare schakel in de levensketting, het slechtst georganiseerd is, dus als éénheid de zwakste schakel is in het maatschappelijk bestel. Het ge volg is, dat hij, als zwakste ge deelte, het kwaadste te verant woorden heeft in moeilijke tijden, en die zijn er helaas ook weer. nu wegens de naweeën van de oorlog, de fiscale lasten voort durend hoger worden. Andere bevolkingsgroepen hebben to de loop der jaren zich hecht aanéén gesloten en vormen machten waarmede»de Regering rekening heeft te houden. Dat de Regering het niet ge makkelijk heeft om ons verarmd land er weer bovenop te krijgen, is voldoende bekend, maar het is toch niet nodig dat juist de mid denstand, dat deel der bevolking moet zijn, op wiens schouders de zwaarste fiscale lasten worden gelegd. Spreker denkt hierbij aan de Ondernemings- en Omzet belasting, en nu pas weer de toe slag van 1 van het levensmidde lenpakket, en wie weet wat er voor de middenstand nog zal vol gen. Hierbij komt nog, dat straks, bij het algeheel opheffen van de distributie, de groot-industrie een aanval zal doen op de midden stand en daarvoor reeds grote bedragen heeft gereserveerd, en dan vraagt spreker: Waar is de strijdkas van de middenstand? Deze is er niet en zolang de mid denstand zijn roeping niet ver staat, zal deze qr ook nooit ko men. Waar is, zoals bij andere door J. S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 2i4) Nadruk verboden. Geen van drieën sprak veel onderweg, totdat zij Lynne Court in zicht kregen, dat boven op de heuvel prijkte. Toen zij het dorp doorreden aan de voet van de heuvel, liet Smith de auto stil houden. „Kijk eens," zei hij tegen Hex- tall. „Styler en ik gaan niet met je naar het huis op het ogenblik. Ik ken dit dorp, er is hier een heel goede herberg. Daar gaan we heen en wachten de dingen af die komen zulleic.. Ga r" ..Hei- Wapen van Lynne" vervolgde hfl tot de chauffeur. „Daar zullen we blijven." Voor de herberg zagen zij Fow ler die met een inspecteur van politie sprak. Toen hij Hextall zag, kwam hij haastig naar de auto toe en opende het portier. „Ik ben blij, dat u er bent, dok- te'r," zei hij. „Ik heb u juist een tweede telegram gezonden, van juffrouw Tress. Zij wou graag, dat u kwam." „Gaat het goed met haar?" vroeg Hextall. „Heel goed, dokter. Natuurlijk is ze geschrokken. Ik heb juist een telegram verzonden van mijn heer Tress aan zijn advocaten- firma. Hij vraagt of een van hen wil komen en een detective mee brengen. Maar zoals ik al tegen de inspecteur zei: er zullen wel heel wat detectives nodig zijn om dit zaakje op te knappen. „Hextall," zei Smith „Ik ge loof dat we beter doen naar bin nen te gaan en eens te horen, wat Fowler te vertellen heeft. Misschien wil de inspecteur mee gaan?" Toen zij met hun vijtven in een zijvertrek zaten, begon Smith: „Als je ons nu eens de enkele feiten geeft van hetgeen er ge beurd is, Fowler? Ik denik, dat je dat wel kunt." Fowler, die enige woorden had gewisseld met Styler, zag Smith met belangstelling en ontzag aan. „Ja, ik weet, wat er gebeurd is, mijnheer. Maar er steekt heel wat achter." „Geef ons alsjeblieft de een voudige feiten," zei Smith. „Wel heren, het ging zo," ant woordde Fowler. „Ik kwam gis terenavond ongeveer om zeven uur op Lynne Court om op de thuiskomst van mijnheer Tress te wachten. Ze kwamen met een auto uit Brighton; van de chauf feur hoorde ik, dat ze daar in Hotel Metropole hadden gelo geerd. En ze brachten mijnheer Tickell mee. „Wie is in vredesnaam mijnheer Tickell?" vroeg Smith. „Mijnheer Maurice Tickell. Ik kan u niet precies zeggen, wie hij is. Hij is wel eens bij, mijnheer Tress geweest in de woning in Queen Anne Street, maar ik ge loof niet, dat hij hier ooit is ge weest." De inspecteur viel hem in de rede. „Dat is zo. Ik heb het aan de butler gevraagd. Het was de eerste keer dat mijnheer Tickeil op Lynne Court kwam Smith gaf Fowler een teken om verder te gaan. ,,Kij,k eens heren," vervolgde bonden, het ondersteuningsfonds, het herstellings- of recreatie-oord voor de middenstand? En toch zal dit alles er moeten komen, wil de middenstand de zweepslagen der tijden kunnen weerstaan. Voor dit alles is er geld nodig en dat zal de middenstand zelf hebben op te brengen, zoals an dere groepen het ook voor hun aangeslotenen hebben gedaan, maar men bedenke wel, dat in dien de middenstand afzijdig biertegenover blijft staan, alles verloren zal zijn en nog grotere onheilen in de toekomst zullen dreigen. Met uitzondering van de afd. Terneuzen, welke juist een van de krachtigste afdelingen van de Kon. Ned. Middenstandsbond is, behoort Zeeland tot de provincies waar de middenstand het slechtst georganiseerd is. Denken de Zeeuwse middenstanders soms, dat de landelijke middenstands organisaties zonder leden wonde ren zullen kunnen verrichten Niet genoeg, zegt spreker, kan wordem geroepen tot deze nijvere bevolkingsgroep: WUlt gij Uw plaats in het maatschappelijk leven behouden, wilt gij bij al Uw noden en lasten de steun hebben van een krachtige middenstands bond, blijft dan niet afzijdig maar zorgt dat gij, Uw huurman, ja de gehele handeldrijvende en in dustriële Nederlandse middenstand verenigd is en zo, als machtig lichaam, kan zorgen dat hij met succes weerstand kan bieden in dien er onrechtvaardige aanslagen op hem worden gepleegd, waar door wel de lasten op zijn schou ders worden, gelegd, doch hij van de lusten verstoken blijft. Met een aanhaling van de be kende triologie van Gulhranssen, eindigde spreker. Een krachtig applaus beloonde sprek-r, voor zijn gloedvolle rede. Na een korte pauze werd ge legenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt. De heer Pijl beantwoordde hier op in het kort de gestelde vragen, waarna de voorzitter, de heer Rib bens, na de spraker hartelijk dank te hebben betuigd, mededeling deed dat zich in de pauze weder om talrijke nieuwe leden hadden aangemeld. Hij onderstreepte nog het dringenc} beroep van de spre ker van deze avond: om zich niet alleen in Terneuzen, maar in ge heel Zeeuws-Vlaanderen krachtig aanéén te sluiten, waarop door hem de bijeenkomst werd ge sloten. Na afloop bemerkten wij bezoe kers uit omliggende plaatsen, die de heer Pijl inlichtingen verzoch ten voor het oprichten van afde lingen, zodat verwacht mag wor den, dat zich weldra meerdere af delingen in Zeeuws-Vlaanderen zullen aansluiten bij de georgani seerde middenstand, BIERVLIET. Feestavond Afd. Z.L.M. De afdeling Biervliet van de Z.L.M. besloot in de gehouden vergadering-, in de week vóór Kerstmis een feestavond te orga niseren. De rollen van het to neelstuk „De antieke klok" wer den verdeeld, en verder zal deze avond worden opgevrolijkt met muziek en zang. Wegens ziekte van de voorzit ter leidde J. de Regt deze avond. BRUINTSSE. De uienexport. In de maand October bleef de uienmarkt vrij stabiel. Slechts enkele partijen werden beneden de minimumprijzen verkocht. Er heerst thans overal grote drukte, om de uien voor export gereed te maken, vooral de Maandag be gonnen export naar Engeland brengt veel drukte mee. In de laatste week liep de prrjs op tot 6 cent per kg. De export in October bedroeg 16.660.000 kg, waarvan o.a. naar Noorwegen 996.000 kg, Tsjecho- Slowakije 569,000 kg, Oostenrijk Fowler hoofdschuddend, „mijn heer Tress scheen nogal goed ge dineerd te hebben... u begrijpt me wel, nietwaar? Ik bracht hem meteen naar bed. Hij is onder die omstandigheden altijd heel handelbaar, nooit ruzie-achtig of lawaaiig en toen ik zag, dat hij veilig en wel sliep, ging ik aan de verpleegsters van juffrouw Tress vertellen, dat hij terug was. Ik meende dat het beter was, dat zij het wisten." „Hebben ze het haar verteld?" vroeg Hextall. „Ja, dokter, zuster Palüser ver telde het haar. En ook, dat de heren Kesteven en Tickell er wa ren; ik vond, dat ze beter alles kon weten. Ik wachtte buiten, terwijl zuster Palliser het haar vertelde. Zuster Palliser zei, dat ze heel kalm eronder was, toen ze hoorde, dat haar broer was gaan slapen,. Toen ging ik naar bene den. Mountain dat is de but ler, ziet u zei me, dat de an dere twee naar de biljartzaal waren gegaan en dat hij ze whisky-soda en sandwiches had gebracht. Ik ging eens kijken, om mezelf te overtuigen van het geen ze deden. Ze waren aan het Heel de lange dag en 's nachtsWaarom al dat in den, die chagrijnige pijn, die sla peloze nachten, dat onverdraag zame humeur? Er is toch geen reden om te wanhopen! Neem Kruschen Salts. Duizenden en tienduizenden en honderdduizen den gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kru schen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aan toonbaar bloedzuiverend. En liet zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pij nen en leed De zes minerale zou ten waaruit Kruschen is samen gesteld, hebben een aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de schade lijke, pijnverwekkende zuren wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. Begin weer een nieuw leven begin met Kruschen - morgen de dag reeds en na een kort regel matig gebruik zult ge de welda dige werking aan den lijve onder vinden. Vraag Kruschen hij Uw Apotheker of Drogist. (Tngez. Med.) 450.000 kg, Egypte 380.000 kg, Malalkka 310.000, Israël 228.000 kg, West-Indië 281.000 kg, het Engelse bezettingsleger in Duits land 322.000 kg, Russische zóne van Duitsland 228.000 kg Ceylon 83.000 kg, het Amerikaanse be zettingsleger van Duitsl70 000 kg, Afrika 41.000 kg, Usland 3^. 000 kg, Indonesië 7500 kg. Zwitserland 600 kg en India 550 kg. Met de hoeveelheden van Juli, Augustus en September is nu in totaal ruim 29 millioen 50 duizend kg geëxporteerd. SAS VAN GENT. Liquidatievergadering Comité 4e Eeuwfeest. Maandagavond had in het café van de heer Haarsma de liquida tievergadering plaats van het Comité 4e Eeuwfeest Sas van Gent. De voorzitter,-de heer M. Reme- ry. bedankte alle leden van 't be stuur en commissies en deelde mede, dat er een batig said® is. Een gedeelte van dit saldo werd verdeeld onder die 5 verenigingen, die het meest aan het welslagen van het eeuwfeest hebben mede gewerkt, te weten: het harmonie- gezelschap „De Verenigde Vrien den", de gymnastiekvereniging „Thor", d voetbalverenig. „Corn Boys." de zwemcl. „De Bruinvis" en de schuttersvereniging „St. Sebastiaan". De rest van het sal do werd verdeeld onder het Burg. Arm/bestuur, R.K. Armbestuur en Ned. Hervormd Armbestuur. Vervolgens bood de heer Rente- ry aan de gemeente Sas van Gent een zilveren penning aan ter her innering aan het 4e eeuwfeest. De burgemeester nam de penning in ontvangst en bedankte het hoofd bestuur voor het vele werk, dat zij gedaan hebben, en beloofde dat de penning een mooie plaats zal krijgen in het stadhuis. Vervolgens bracht de heer F. Stevens hulde aan de heer R. Slock, secretaris van het comité. De heer F. Stubbé, oud-gemeeete- secretaris, bracht hulde aan de heren Remery en Van Binsbergen. WATE1RLANDKEIRKJE. Schapen door honden aange vallen en gedood. Zondagnacht werden enkele schapen van de landibouwerB De Milliano en De Hollander aange vallen door honden. Vjjf schapen werden gedood, terwijl er nog één vermist wordt. Enkele jaohtacte-houders orga niseerden een klopjacht en slaag den er in twee der honden neer te leggen. Een bewijs dat men de juiste dieren te pakken had, vormde wel het feit, dat men in de maag van een der honden nog resten van kippen e.d. aantrof. potspelen." „Beiden nuchter?" vroeg Smith Fowler keek Hextall aan met een glimlachje van verstandhou- houding. „Ik heb die twee nog nooit enders gezien," antwoordde hij „Mr, Kesteven was altijd te ver- verstandig voor dergelijke uit spattingen en Tickell heb ik ook nooit veel zien drinken. Neea, ze amuseerden zich met hun spel en aten ondertussen hun sandwiches. En ze zaten nog in de biljartzaal toen Mountain de lichten uit ging doen. Ze speelden nu niet meer, maar zaten, te praten en te roken. Mijnheer Kesteven zei, dat hij niet op hoefde te blijven, want dat hij zelf de lichten wel uit zou doen. Dat was al vaker gebeurd Kesteven hield van laat opzit ten, dat deed hij in Londen en op Lynne Court. Mountain ging dus naar bed. Toen hij om 6 uur des morgen® opstond, brandde het licht in de biljartzaal nog steeds en een van de openslaande ramen aan de kant van het er as veld, stond open." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2