M cvrcutvf mag ik even uw aanaaci ("vrijwillige in- en verkoop organisatie"") Uw aanduckl Kerknieuws J. F. FILIUS Leverkaas Ecn SCHOEN Theelichten Wat brengt de Radio? Kleine Advertentiën C.DERIDDER&Zn Je Isemeel cars tt RECHTSZAKEN Christelijke Boeren- en Tuindersbond KENNISMAKING Een onvolprezen lek kernij en tegelijk een krachtig voedings middel. Het maakt een broodmaaltijd mogelijk zonder boter. Fa. A. E. IJsebaert Vlooswijkstraat van gaat langer mee! Terneuzen - Noordsiraat 68 Tel. 2476 Electrische in veel modellen en uitvoeringen Radio T azelaar Noordstr. 21-Tel. 2361 Terneuzen V— j Een aantal van de beste, zelfstandige kruideniers sloten zich aanéén onder de naam VIVO Het ontzaggelijke gebouw waarin dictator Hades troonde, was te klein voor de woede van deze oorlogsheer toen hij door zijn ruperHijker zag, dat de invasie op aarde op 'n volledige mislukking was uitgelopen. „Die dikke kerel, die mij dit koopje geleverd heeft, is er slecht aan toe," gromde de dictator. ,,Als bö nog een uur leeft is het erg lang". Mugli Basli was op alle soorten i van ongenoegen met Dr. Hades voorbereid. Hier zien wij hem I vergaderen met hoge Marsiaanse officieren. „Het leger zal mach tiger worden dan ooit", beloofde Basli gul. „Alles wat moet worden ge daan, is Hades krachtig aanpak ken en wel vóórdat hij zich kan herstellen Het volk is nu tegen i.em door het mislukken van de invasie op aarde." „En wie niet meedoet, mijne heren, zal ik krachtig aanpakken, weest daarvan verzekerd", besloot Basli. Zo werd besloten, de Mar siaanse hoofdstad te omsingelen en bij tegenstand, geweld te ge bruiken. „Leve Basli", riepen de officie ren tenslotte in koor. Die nacht zou „het uur x" aan geven, dat Basli's troepen naar de Marsiaanse hoofdstad zouden be ginnen. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. J. SCHOLTEN. Het was voor de Ned. Herv. Gemeente te Terneuzen Zondag 14 November j.l. een blijde dag, aan gezien de vacature van Dr. L. J. Cazemier met de komst van Ds. J. Scholten van Middelstum (Gr.) na een jaar weer werd vervuld. Ir. de morgen-eredienst, welke geleid werd door Ds. G. Jansma van Kantens (Gr.), vroegere buurman en vriend van Ds. Schol ten, vond de bevestiging plaats na een preek over Rom. 1 16 en 17a; .Want lk schaam mij des Evangelies van Christus niet; want het is een kracht Gods tot zaligheid een iegelijk, die gelooft, eerst de Jood en ook de Griek. Want de rechtvaardigheid Gods wordt in hetzelve geopenbaard". Rustig en met heldere stem be antwoordde Ds. Scholten de hem gestelde vragen uit het bevesti gingsformulier met een: „Ja ik, tan ganser harte," waarop het heel gevulde kerkgebouw de nieu we herder en leraar toezong de zegenbede van Ps. 134 3. 's Namiddags te 5 uur volgde de intrede. Begunstigd door schit terend najaarsweer was de kerk nog vollei dan 's morgens, zodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen Uit de Schriftlezing, een gedeelte van Johannes 3, koos Ds. Scholten als tekst voor zjjn intredepreek het bekende woord: „Want zo lief leeft God die wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gege ven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe!" (Joh. 3 16). Beklemtoond werd, dat God niet alleen maar één of andere kerk, maar de wereld, zo als zft reilt en zeilt in de macht van de Boze, tot voorwerp van Zijn strenge en heilige liefde heeft gemaakt aangezien wjj te maken hebben met die God, Die de god- delozen rechtvaardigt, en dat de wereld het heil van deze liefde Gods deelachtig wordt niet op grond van geloof en goede wer ker., maar als een gave van Gods zijde. Na de predikatie hield Ds. "Scholten die gebruikelijke toespra ken. Van de geboden gelegenheid hem als nieuw-lngekomen predi kant te verwelkomen werd ge bruik gemaakt door de Edelacht bare Heer Burgemeester van Ter- neuzen, Mr. Teüegen, namens het gemeentebestuur, door Ds. Fournier namens het Class. Be stuur, door Ds. Hermanides na mens de Ring Axel, en door de consulent Ds. v. d- Graaff namens Kerkeraad en Kerkvoogdij en vele verenigingen. Op verzoek van de laatste werd door de gemeente dc nieuwe predikant de bede uit het 2e vers van Gez. 269 toegezon gen, waarna Ds. Scholten deze namiddagdienst beëindigde Al met al een gezegende dag! Wie deze beide erediensten heeft bijgewoond, zal huiswaarts zjjn gekeerd met een Gode-dankbaar hart! ZWEKTBROEK TOT 8 JAAR VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft gisterenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen G. J. Zwertbroek, de vroe gere secretaris van de Vara. Ver dachte was na de Duitse inval een overtuigd nationaal socialist ge worden en werd propagandaleider van het Nederlands Arbeidsfront. Hij werd veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting voor de tijd van het leven uit de politieke rechten. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Ghr. M. C„ landbouwersknecht te Aardeniburg, had te IJzendijke ten nadele van S. v, d. Meulen, bij wie hij als inwonende knecht in dienst was, in totaal 500 kg graan weggenomen en verkocht aan personen, van wie hij wist dat ze het graan frauduleus naar België zouden uitvoeren; boven dien heeft hij 92 van S. v. d. Meulen zich toegeëigend. De officier van justitie eiste 6 maand, gevangenisstraf, waar van 2 maanden^ voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter veroordeelde hem conform de eis. A. B. K„ landbouwersknecht te Waterlandkerkje, die vorenbedoel de 500 kg graan had gekocht, werd veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf. A. I. v. H„ landbouwersknecht te Retranchement, verkeerde op 1 Sept. 1948 onder i.invloed van ster ke drank en verstoorde de open bare orde 50 of 20 dagen hecht. D. B„ arbeider te Retranche-, ment, heeft op 1 Sept., toen de politie vorenbedoelde v. H. in be waring wilde brengen, getracht dit te beletten, 30 of 15 dagen hecht, en 1 maand gevangenis straf voorw. proeftijd 3 jaar. P. J. de M. en P. B., landbou wers te Retranchement, hebben op 1 Sept. te Retranchement de wachtmeesters der Rijkspolitie B. en v. H. mishandeld door hen vuistslagen in het gezicht te geven. Ieder ƒ30 of 15 d. hecht, en 1 maand gevangenisstraf voor waardelijke proeftijd 2 jaar. P. C. de B., landbouwer te Groede, had M. Holvoet beledigd en haar bedreigd haar hotel in brand te steken, 40 of 20 dagen hecht. I. de S„ machinist te Retran chement, en J. de S„ kommies te Aardenburg, hadden op 7 Aug. '48 te Retranchement P. de Visser door slaan op hoofd en gezicht bloedend verwond, 20 of 10 d. hecht., en betaling van de civiele vordering ad 6,85 voor I. de S. J. de S. werd vrijgesproken. L. J. de R., werkman te Oost burg, had een aarivraag om ouder domspensioen ingediend, waarbij hij in strijd met de waarheid had opgegeven geenj inkomsten uit dienstbetrekking te hebben. Hij verdiende "als nachtwaker 35 per week. Eis 2 weken gevangenis straf. Uitspraak idem, maar voor waardelijke proeftijd 2 jaar. S. v. T„ echtg. van M. v. d. B„ te Zuldzande, leefde in onmin met haar buurvrouw. Uit plaagzucht heeft ze uit de tuin van deze enige bloemen geplukt, 25 of 10 dagen hecht. A. S. T„ echtg. van P. V. te Zuidzande, werd wegens het ver nielen van een hegje, toebehoren de aan haar buurman, veroor deeld tot 30 of 15 dagen hecht. In verband met vorenstaande had J. V„ landarbeider te Zuid zande zijn buurman P. V. met een kopsleutel op het hoofd geslagen ƒ40 of 20 dagen hecht. J. D. V., uitvoerder te Rotter dam, had in Juli 1948 te Aarden burg zijn chauffeur met een met zand geladen vrachtauto doen rij den over een nieuwe, pas aange legde bestrating van een weg, welke nog niet was opengesteld. 25 of 10 dagen hecht. A. C. de H„ landarbeider te Schoondijke, had aan de bedrijfs vereniging „Het Platteland" kin- derbijslaglijsten toegezonden en daarin opgegeven dat hij in het derde kwartaal 79 dagen en in het vierde kwartaal 76 dagen had gewerkt en onderscheidenlijk i 360 en f 225 had verdiend, ter wijl hij het derde en vierde kwar taal resp. 6 en 4 dagen had ge werkt en 62,50 en 42,50 had verdiend. Eis 2 weken gevangenis straf. Uitspraak25 of 10 dagen hecht, en 2 weken gevangenis straf voorw. proeft. 2 jaar. Z. Dagbl. WIELRENNEN. De eindstand van de Zesdaagse luidt: 1. Van SteenbergenKint 312 pnt; op 1 ronde: BruneelDe Kuysscher 390 pnt.; 3. Acou— Fmythof 291 pnt.; op 2 ronden: 4. NaeyeOchers 318 pnt.; 5. Masson-—A. Hendrickx 146 pnt.; op 4 ronden: 6. Thijssen—De Pauw 335 pnt.; 7. Lavaux—Van Simaeys 330 pnt. Twee uren voor het einde wa ren Middelkamp en Buyl, die een zeer grote achterstand hadden, uit de koers genomen. Gisteravond om half acht, dus kort vóór het einde van de wed strijd, kwam Boeyen andermaal te vallen, waarbij hij het bewustzijn verloor. Hij kon de strijd niet her vatten, alhoewel later zijn toe stand bevredigend werd genoemd. DAMMEN. Om het wereldkampioenschap. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de derde ronde van 't tournooi om het wereldkampioen schap, luiden KellerRoozenburg 0---2; Ver- poest—Post 0—2; RostanDe- inesmaeckei4 0—2; Perot—Chi- land 2—0; Van der Staay—Laros 1—1. Ghestem was gisteren vrij. De stand na de derde ronde: 1 Roozenburg 6 punten; 2 en 3. Keiler en Verpoest 4 punten; 4, 5 en 6. Ghestem, Perot en Post 3 punten; 7 en 8. Chiland en Demes- maecker 2 punten; 9, 10 en 11. Laros, Rostan en Van der Staay 1 punt. De Ghr. Boeren- en Tuinders- bond kwam 12 en 13 November op het conferentieoord „Birk- hoven" te Amersfoort bijeen ter bespreking van enkele actuële on derwerpen. Reeds geruime tijd wordt de vraag gesteld of er ook een be- drijfspensioen ingesteld moet wor den voor de zelfstandigen, nu dit pensioen voor de arbeiders spoe dig gerealiseerd zal worden. De meerderheid der vergadering was echter van mening, dat hef niet gewenst is een verplichte be- drijfspensionnering in te voeren, wanneer niet de grote meerder heid der betrokkenen hier zelf voorstander van is. Derhalve werd besloten, dat thans nog niet tot verplichte verzekering voor zelf standigen kan worden overge gaan. Inzake het te volgen landbouw beleid werd unaniem geprotes teerd tegen de bij de regering blijkbaar aanwezige neiging om naar beneden de prjjzen vrij te laten, maar zodra deze iets te De Heer en Mevrouw v- d- LEEvTRICHT geven met blijdschap ken nis vap de geboorte van hun Dóchter DORENE MARGARET ANNE- Axel, 14 Nov- 1948- Wolstraat 2. Transportbedrijf Griete C 109 a, Zaamslag Ons telefoonnummer is GEWIJZIGD en thans No- 77, ZAAMSLAG. met doorverbinding. Jongeman, 35 jaar, zoekt serieuse kennismaking met net meisje van 2632 jaar- Brieven met foto onder No- 113, Bureau van dit blad. BELASTINGZAKEN AANGIFTEN ADMINISTRATIES CONTROLES Scheldekade 56 a. TERNEUZEN Moggré WOENSDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 11.00 Giam.; 12.00 The Ramblers; 12 38 The Kilima Hawaiïans; 1.00 Nieuws; 1.20 Marinierskapel; 1.20 Gram.; 2.15 Jeugdconcert; 3.00 De vrouw in de mist; 3.25 Gram.; 3.30 De Regenboog; 4.00 Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 5.15 Grace Moore; 5.50 Jan Cordiuwe- ner; 6.00 Nieuws; 6.20 Gram.; 630 Ned. Strijdkr.; 7.15 Carl Sandburg; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Lezen in de bijlbei; 8.00 Nws.; 8.05 Dingen van de dag; 8.20 Het rozeneiland; 8.55 Éugene 0*Neil; 9.55 Brahms; 10.15 Metro- pole-orkest; 11.00 Nieuws; 11.15 Bruce Lowe zingt. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Bij onze jonge zieken; 9 35 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Strijder in de branding; 12.05 Harmoniemuziek12.33 Ensemble Lachman; 1.00 Nws.; 1.15 Vrij en Blij; 2.15 Gram.; 2.30 Palmen in de huiskamer; 3 00 Omroeporkest; 4.00 Gram.; 4 15 Voor jongens en meisjes; 5.30 Hawaiïanmuziek; 6.00 Nederlandse koren; 6.30 Piano en orgel; 7.00 Nieuws; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8.00 Nieuws; 8.15 Residentie orkest; 9 00 Ons Christelijk ge loof; 9.25 Sweelinck-kwartet 10.00 Populaire orgelbespeling; 10.30 Aleandri Trianti; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Avond melodie; 11.45 Le maitrise de la Primitiale de Lion. hoog zijn ze af te remmen. Deze tegenstrijdigheid achtte men on duldbaar. Men moet of de vrij heid aanvaarden, zowel naar bo ven als naar beneden of bij het voorbehoud de prijs te kunnen drukken, ook naar beneden mini mumprijzen garanderen, zo meen de de vergadering. Voor de aardappeloogst 1949 werd een regeling nodig geacht, waarbij de producenten zelve een fonds vormen tot stabilisering van de aardappelprijzen. De ramp zalige toestand bij de afzet van de oogst 1948 schreef men geheel aan de regering. De regering vroeg in verband met de voedsel voorziening zoveel mogelijk aard appelen en suggereerde een ga rantieprijs. Nu de aardappelen er zfln, wordt alles losgelaten en ge adviseerd tot stomen. De varkens, die dit voedsel moeten consume ren, zijn er echter niet voldoende, omdat het de Stichting voor de Landbouw pas deze zomer ge lukte de beperking op het houden van fokzeugen op te heffen. Dc regering heeft te lang de varkens stapel klein gehouden, zo meende men. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de Minis ter van Landbouw, waarin op doeltreffende maatregelen werd aangedrongen, die onverwijld ge nomen dienen te worden. Veel aandacht werd voorts geschonken aan de Benelux. Men was van me ning, dat Nederland zich niet on bedachtzaam in alles bij onze Zui derburen moet aanpassen. In de land- en tuinbouw is er veel, dat gehandhaafd kan blijven zonder daarmede beider belang te scha den. Tenslotte werd besloten een adres te richten aan de Staten- Genera&l over het standpunt in zake bedrijfsorganisatie. Van 1—5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent- (Maximum 8 regels). Te koop: z-g-a-n. Winter mantel. m. 42- Lange Kerk straat 26, Terneuzen- Gevraagd: Bruin bont in ruil voor zwart bont- Adr-: Tramstraat 9, Terneuzen. Te koop: i-g-s-z- Kinderwa gen- Te bevragen: Boven- weg 67, Sluiskil- Te koop: een donkerrood gebreide Jurk, m- 42- Adr. Baandijk 22, Terneuzen- Gevonden: een Horloge- Verloren; een glasrand van herenhorloge, gaande van Baandijk naar Terneuzen. via Dokweg. ROUW, Baan dijk 18, Terneuzen- Gevraagd: net Dagmeisje- Brieven onder No. 109, Bu reau van dit blad- LET OP ONZE VOLGENDE MEDEDELING!

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3