i u - If P f r, a i U iC Klil I 11 I j: lit f j Franklin Delano Roosevelt Jr. in ons land UIT DE PROVINCIE IV P*E BLOEDWRAAK U= OER LIEFDE lie •j I ni I s, I fc If i- I a mi N I H Verkiezingen in Franse zone West-Europese machines tegen Oosi-Europees hout Het proces tegen Csornoky De verkiezingen te Berlijn ,ai e pm I; 3 H f>o »1 r— I; H I I L Franklin Delano Roosevelt Ju nior, één van de vier zoons van de overleden President der Ver enigde Staten, arriveerde Zondag avond in ons land. Gisterenochtend zaten we tegen over hem in zijn kamer in het Amstelhotel in Amsterdam. Franklin Delano, 34 jaar oud, 6 voet en 2 inches lang, dat wil zeggen twee inches groter dan zijn vader, is geen politicus maar een advocaat. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat hij geen interesse voor poli tiek toont. ,,Ik ben volbloed de mocraat, ben een van de weinigen geweest, die geen ogenblik heeft getwijfeld aan de overwinning van Truman en heb de hele nacht aan de radio gezeten om de uitslagen te horen." In de oorlog diende deze zoon van Roosevelt in de marine. Hij zwierf over de zeeën met con- vooien naar Moermansk, de Mid dellandse Zee, Noord Afrika, de Pacific, de Philippjjnen en Okina wa. Gedurende de oorlog zag hij zijn vader zelden. Of zijn vader wel eens voor spellingen deed over de toe komst? Er komt even een pijn lijke trek over het gezicht van deze Roosevelt, die een zeer grote gelijkenis vertoont met de over leden President. Vooral wanneer hij vermoeid is, zoals nu, en diepe randen zijn ogen omlijnen, her kennen wij in het enigszins lange gezicht de grote leider van de Verenigde Staten van Amerika. .Zover ik weet, deed mijn vader zelden voorspellingen. Er zijn wel mensen die het tegendeel bewe ren, maar ik geloof dat niet." Roosevelt Junior doelt kenne lijk op de pennevruchten van zijn broer Eliot, die beweert de voor spellingen van zijn vader te kennen. Of hij, zoals zovelen van het ge slacht Roosevelt, zich ook met de grote politiek zal gaan bemoeien. .J would not be surprised..." maar hoe, weet deze Frankin nog niet. Misschien een functie in de diplomatie of zo Met enthousiasme spreekt hij over Amerika, waar de oogst dit jaar uitstekend is geweest. ,,God is erg goed voor Amerika ge weest.* Over de huidige politieke im passe waarin we ons bevinden, wilde Roosevelt junior niet te veel zeggen In Amerika gelooft men wel in een oplossing. „Er is een geweldige beweging tegen het communisme op het ogenblik in Amerika, dat weet u, maar de Amerikaan is ook van mening, dat de Russen het volste recht hebben hun eigen regiem te kie zen." Deze Franklin Delano blijkt overigens zeer goed op de hoogte te zijn van de politieke verhou dingen in de wereld. Hij geeft sen betere uiteenzetting over de De definitieve uitslagen van de kantonnale verkiezingen In Baden zjjtn als volgt: Aantal kiezers 761.021, uitge brachte stemmen 501.507. Uitslagen Christelijk-democraten 218.196 stemmen (49,3 Socialisten 113.440 (35,6 Democrat, partij 61.269 (19 Communist, partij 26.706 (6 De zetels van de arrondisse- mentsraad zijn als volgt toege wezen: Christelgk-democr. (CDU) 306. Socialisten (SPD) 102. Democraten 77. Communisten 18. De gemeenteraadsverkiezingen in Baden, in de gemeenten met meer dan 5000 inwoners, gaven de volgende uitslag: Aantal kiezers: 757.716, uitge bracht 503.711 stemmen. Uitslagen: Christelijk-democraten 43 Socialisten (SPD) 20,9 Democraten 13,5 Communisten 4,5 Onafhankelijken 14 Diversen 4 door J. S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 23) (Nadruk verboden.) Die nacht werd Hextall door een patiënt tot drie uur uit zijn bed gehouden; dus sliep hij dien tengevolge wat langer. Hij werd wakker omdat hij stemmen hoor de buiten zijn slaaokamerdeur. Er werd luid geklopt, de deur ging open en John Smith stapte bln- r.en. In zijn hand had Smith twee telegrammen. ,,Je dienstbode pakte dit juist aan, toen ik voor kwam rijden," zei hij op zijn gewone, kort-afge- beten toon, terwijl hij een geel bruine enveloppe aan Hextall gaf. „Daarom heb ik het maar mee gebracht. Lees het maar..j... ik geloof dat ik wel weet wat erin staat." situatie in Indonesië dan menige Nederlander dit zou kunnen doen, wijdt beschouwingen aan de voor- en nadelen van het Marshall-plan en heeft grote bewondering voor een staat als Finland, een bewon dering, die naar hij zegt in geheel Amerika wordt gedeeld. ,,Een van de weinige staten die hun schulden afbetalen, weet U..." Roosevelt junior zal nog naar Genève gaan en naar Palestina. Op 9 December reist h(j met de Queen Mary" terug naar Ame rika, vergezeld door zijn campag- non, de heer Littauer, die op deze reis de kas houdt. En zo kan het gebeuren, dat de zoon van de grote President van de Verenigde Staten twee tientjes in zyn hand gestopt krijgt om zijn uitgaven oor vandaag te dekken. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft gisteren medegedeeld, dat 6 landen van West-Europa over eengekomen zijn machinerieën en installaties naar Oost-Europa uit te voeren in ruil voor een verho ging van de aanvoer van timmer hout met 36 procent. Deze zes landen zijn: Groot-Brittannië, België, Denemarken, Frankrijk, Italië en Nederland. Dit is de eerste grote handels transactie tussen Oost en West, waarover door de commissie on derhandelingen zijn gevoerd. Zij zal grotendeels door de interna tionale bank worden gefinancierd, welke credieten zal verstrekken ten bedrage van 6 a 8 millioen dollars aan 5 houtproducerende landen van Oost-Europa, n.l. Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Pin- land, Polen en Joego-Slavië. Deze landen zullen op zich nemen bin nen twee jaar houtproducten ter waarde van 330 milloen dollars te leveren, of 120 millioen dollars meer dan anders zou worden uit gevoerd. De terugbetaling van de lening aan de internationale bank zal geschieden uit de opbrengst van de verkoop van het timmer hout. De commissie verklaarde, dat de bijzonderheden van de overeen komst thans worden uitgewerkt en dat de onderhandelingen met de meeste betrokken landen snel vorderen. De commissie verwacht echter, dat, totdat de resultaten van de ruilovereenkomst merk baar zullen worden, de Europese houtpositie aanzienlijk slechter zal worden. De aanvoer is op het ogeniblik 30 °/o kleiner dan de be hoeften. De voormalige Hongarse gezant te Cairo, Viktor Ssornoky heeft gisteren voor de volksrechtbank te Boedapest de tegen hem in gebrachte beschuldigingen wegens spionnage, anti-democratische ac tiviteit en zwarte handel in bui tenlandse valuta en andere zaken van waarde toegegeven. Cskomo- ky, schoonzoon van de voormalige Hongaarse President Zoltan Til- dy, werd voorts beschuldigd van het treffen van voorbereidingen voor de vlucht van Tildy uit Hon garije met medewerking van function narissen van de Ameri kaanse legatie. Hij zou ook ge heime codes en staatsgeheimen ..agenten van 'n vreemde mogend heid" in handen gespeeld hebben. Tildy trad af ate' President van Hongarije na de ^arrestatie van zijn schoonzoon. Csornoky gaf verder toe, dat hij de inhoud van alle telegram men en geheime instructies uit Boedapest in zijn capaciteit van Hongaarse gezant aan verschil lende naar Amerika uitgeweken Hongaarse politici, die volgens het hof agenten van een vreemde mogendheid waren, had medege deeld. Csornoky zeide het hof, dat hij als gezant in Cairo had willen aftreden, doch aangeblevei^was op verzoek van de Amerikaanse gezant in Egypte. Het volksgerechtshof van Boe dapest oordeelde Scomoky op alle punten schuldig en sprak 't dood vonnis over 'hem uit wagens hoog verraad. MILLIOENEN-ERFGENAME GEHUWD. De 23-jarige voormalige Duitse typiste Ursula Bauer, die erfge name werd van een Amerikaans vermogen van ruim achttien mil lioen dollar, is Zaterdag In de Protestantse kerk in het huwelijk getreden met de 22-jarige Ameri kaanse luchtmacht sergeant Axel Paul Ongstad uit Oregon. Het paar is van plan na Kerst mis naar de Verenigde Staten te gaan om de erfenis, die door Hen rietta Ggirrett, de weduwe van een snuiffabrikant te Philadelphia, een oud-tante van de bruid, werd na gelaten, te gaan aanvaarden. REPATRIËRENDE MILITAIREN. Met het troepentransportschip „Johan van Oldenibarnevelt" ko men vermoedelijk op 24 November in Amsterdam uit Indonesië aan de volgende Zeeuws-Vlamingen: L. Dee3 te Axel; C. Michielsen te Hoek en L. Jansen van Rosen- daal te Temeuzen. MONUMENT VOOR IN 1940 GESNEUVELDE FRANSEN. Zaterdagmiddag is op de Sloe- dam te Arnamuiden een eenvou dig monument onthuld ter nage dachtenis van de Franse militai ren, die in de Mei-dagen van 1940 bij de strijd tegen de oprukkende Duitsers het leven lieten. Bij deze onthulling waren o.m. aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, de Ambassaderaad van de Franse ambassade, de heer J. M. Boegner, de commandant van de 14e reserve-grenscompag- nie, die destijds met de Fransen de Sloedam verdedigde, majoor Van den Broake, de voorzitter van de vereniging „Souvenir Fran- paise", Ds. Jospin e.a. De Commissaris van de Konin gin en majoor Van. den Broeke brachten in hun redevoeringen naar voren de felle, maar hope loze strijd, die op 15, 16 en 17 Mei met primitieve wapenen tegen de Hextall scheurde half-slaperig de enveloppe open en las. Het telegram was om acht uui in een dorp afgegeven en het luidde: Kesteven werd op het ter rein hier hedenmorgen vroeg doodgeschoten gevonden. Fowler." Hextall schoof het telegram naar Smith met een gesmoorde uitroep van verbazing. Maar Smith scheen er weinig belang in te stellen. „Natuurlijk van Fowler," zei bijt „Juist. Doodgeschoten? Bestmaar hoe? Kijk nu eens naar mijn telegram, Hextall. Dat is vsn Zuster Paliiser. Zij is nauwkeuriger in haar bericht. Kijk!" Hij gooide hem het tweede tele gram toe en Hextall, die nu klaar wakker werd, vloog de inhoud in een oogwenk door. „Kesteren werd vannacht ver moord in het bosje van Lynne Court." overmachtige Duitsers op de Sloe dam werd gestreden en roemden de dapperheid van de Franse en Nederlandse militairen. De gedenkplaat, die uit Frank rijk naar Umuiden is gezon den, werd onthuld door mevrouw Van 't Hof, gedelegeerde van „Souvenir Francais" en de Franse Ambassaderaad. Deze laatste dankte het gemeentebestuur van Arnemuiden voor zijn bereidwil ligheid om het gedenkteken op een zo goede plaats te willen zet ten. TERNEUZEN. Ned. Var. van Huisvrouwen. Alvorens de ledenvergadering van 12 Nov. op (je gebruikelijke wijze te openen, hèrdacht de pre sidente van de Ned. Ver. van Huisvrouwen de ere-presidente der afdeling mevr. A. van Pien- broek-Coopmans, wier overlijden op 24 October 1.1. vooral de oude ren onder de leden zeer gtroffen had. Voor de jongere leden was zij een legendarisch begrip, maar de ouderen wisten dat z\j de spil was, waarom de hele afdeling draaide. Toen bij de oprichting der afdeling in 1932 niemand zich aanmeldde voor het secretariaat, nam mevr. Van Pienbroek spon taan dit werk op zich, waarvan ze zich gedurende 16 jaar uitste kend gekweten heeft. In 1942 HOOFDSTUK Vin. Moord. Hextall gooide Smith de tele grammen weer toe en sprong uit bed. Zijn hersens trachtten het probleem uit te werken, dat hen door dit merkwaardige nieuws werd voorgezet. Tenslotte vormde hij een vast besluit. „Ik moet onmiddellijk naar Lyn ne Court gaan!" zei hij, toen hij zich begon aan te kleden. ,,Dat staat vast." ,,En je werk?" vroeg Smith. „Vergeet dat niet." „Ik weet het. Gteiukkig kan ik hulp krijgen; een collega vlak bij. Goeie hemel Smith! wat een won derlijke geschiedenis. Zuster Pal iiser weet toch zeker wel wat ze telegrafeert?" „Als zuster Paliiser zegt dat Kesteven vermoord Is, dan is hij vermoord," antwoordde Smith. „Zij heeft dat zo getelegrafeerd om me niet in onzekerheid te la ten of het soms zelfmoord of een ongeluk was. Zij is een verstan dige vrouw, die in enkele minuten werd de afdeling door oorlogsom standigheden gedwongen haar werkzaamheden te staken, maar bij de heroprichting in 1945 deed nievr. Van Pienbroek, toen 86 jaar oud, de ronde en spoorde de vroegere leden aan, zich weer als lid op te geven. Bij haar vrijwil lige terugtrekking uit het bestuur viel haar het cre-presidentschap ten deel. Na Kerstmis 1947 was het haar wegens gezondheidsredenen niet meer mogelijk de vergaderingen te bezoeken, maar in gedachten maakte zij iedere bijeenkomst mede. De presidente verzocht de leden ter nagedachtenis van de over ledene staande een minuut stilte te betrachten. De heer Rens, bekend tuinarchi tect te Den Haag, besprak de aan leg en beplanting van een stads tuin. Vooral zijn aanwijzingen op het gebied van kleurencombina ties, zon- en schaduwplanten en de aanleg van een gezond gras veld zuilen vele leden nieuwe ideeën aar de hand gedaan heb ben. De drooggeestige opmerkin gen van de spreker maakten de lezing zeer levendig, terwijl zijn lantaarnplaatjes de moeite waard waren. Na de pauze zette hij de behan deling van verschillende kamer planten uiteen, waarna de leden gelegenheid hadden over het ge hoorde vragen te stellen. ARNEMUIDEN. Drie jaren een Franse soldaat verborgen. Ter gelegenheid van de onthul ling van het monument voor ge vallen Franse strijdkrachten heeft mevr. Van 't Hoff uit Rotterdam in tegenwoordigheid van de am bassadeur der Franse ambassade in Nederland en de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de familie Jan van Belzen te Arne- muiden een oorkonde met draag- medaille namens de Franse rege ring uitgereikt. De fam. Van Eelzen heeft meer dan drie jaren lr. het geheim een achtergebleven Franse militair die zich niet had willen overgeven aan de Duitse bezetting, gehuisvest en verzorgd. KRABBENDIJKE. De fruitteelt. Krabbendijke is een jong fruit teelt centrum, waar hoge fruit- opbrengsten verkregen worden. Is de gemiddelde opbrengst van de Nederlandse boomgaarden per ha 5000 tot 6000 kg, en ir. Zeeland een goede 10.000 kg, in Krabben dijke verkrijgt men opbrengsten tot 20.000 kg per ha, dank zjj een zeer geconcentreerde teelt, waar bij de bomen klein gehouden wor den door snoeien, maar grote hoe veelheden prachtige vruchten ver kregen worden. Reeds enige tijd leeft bij het be stuur van de velling het plan om op korte termjjn over te gaan tot de bouw van een groot en goed ingericht koelhuis voor het fruit. Aan verscheidene deskundigen is door het bestuur advies gevraagd en dit advies luidde gunstig. Om nu ook op de hoogte te raken van de economische aspecten van de koelhuizen voor 'fruit, heeft de heer Beunder van de Directie van de Tuinbouw hierover in de alge mene vergadering van de veiling vereniging een uiteenzetting ge geven. De heer Beunider wees er op, dat de koelhuizen gebouwd wor den om de massale aanvoer van fruit op bepaalde tijdstippen op te kunnen vangen en dan de af zet te doen geschieden, over een langere periode en mogelijk over een groter afzetgebied. Nadat spreker er de aandacht op had gevestigd, dat de telers door het „uitsmeren" van de aan voer en de afzet, invloed gaan uit oefenen op de prijzen, kwam hij tot de eor.clusie, dat het in pro ductiegebieden als Krabbendijke en omgeving het beste is, als re telers voor gezamenlijke rekening een koelhuis bouwen. Het is moei lijk vast te stellen wat de directe voordelen van een koelhuis zijn, doch hier moet niet in de eerste de dingen overziet Het allereerst moeten we n.u trachten na te gaan, wie Kesteven vermoordde. Luister eens, ik ga met je mee." „Goed, graag!' riep Hextall uit, die zich haastte met het aankle den. „Dat zal een opluchting voor me zijn." „Styler gaat ook mee hij wacht bulter. in de auto. En daar we niet hebben ontbeten, zal ik naar beneden gaan en je perso neel vertellen, dat we vluchtig met jou zullen ontbijten. We moe ten zo snel mogelijk in Lynne Court zien te komen." Toen hg alleen was, kwam bij Hextall plotseling een herinne ring op, die hem beurtelings heet en koud deed worden van angst. Hij' herinnerde zich Paquita's v/oorden woorden, die schijn baar in volle ernst gesproken werden, toen ze in een gemakke lijke stoel gezeten, haar zorgen aan hem vertelde. „Ik ben dikwijls In de verlei ding geweest hem dood te schie ten. Ik zou het eens hebben kun nen doen en niemand zou het ooit geweten hebben!" plaats op gelet wordien, wél op de indirecte voordelen, terwgj men het koelhuis bovendien moet eien als een essentieel onderdeel van de gezamenlijke telersbedrijveti Verder deed de heer Beuader suggesties voor de bouw van een koelhuis in Krabbendijke, dat even tueel een koelhuis annex bewaar plaats zou kunnen worden. Uit een toelichting van de Röks- tuinbouwconsulent voor Zeeland Tr. Van Soest, bleek, dat eea in Krabbendijke te bouwen koelhuis een capaciteit zou moeten hebben van ongeveer 500.000 kg. Tenslotte werd besloten een commissie in te stellen die over leg zal plegen met deskundigen, en over enige tijd met een nlan voor de dag zal komen. VLISSINGEN. Oorlogsmonument Behalve het monument, dat het Geallieerde commando No 4 hetwelk Vlissingen bevrijdde de stad heeft aangeboden, zal hier nog een tweede oorlogsmonu ment worden opgericht. Reeds verscheidene jaren bestonden er plannen om een monument op te richten voor de gevallenen van de marineschepen „Bulgia" en I „Luctor", die in de Meidagen van 1940 in de haven bij een Duitse aanval werden vernietigd,. Het betrokken comité heeft thans be sloten, met de oprichting van dit monument alle gevallenen uit de oorlog te eren. Als plaats daar voor is de algemene begraafplaats gekozen. De slachtoffers der beide schepen zullen bij het ge denkteken worden begraven. ZUIDZANDE. N.L W.I.N.-Pakketten De N.I.W.I.N.-Kerstpakketten- acie heeft in deze gemeente een bedrag van 230 opgebracht, zo dat 46 pakketten kunnen worden verzonden. Hc Oranje-comité alhier, tevens N.I.W.I.N.-comité, heeft met be hulp van een aantal dames, even als het vorig jaar wederom Nieuwsjaarspakketten venzonden san de uit deze gemeente in In donesië verblijvende militairen. Riolering. De werkzaamheden aan de rio lering- alhier zijn bijna voltooid. Thans rest nog de aanbrenging van een wegdek in de Zegveld straat. Aangezien de aannemer echter nog niet over de nodige straatklinkers beschikt, zal dit wegdek nog wel even op zich laten wachten. Ten gerieve van de bewoners dier straat zal eohter thans reeds het trottoir worden aangebracht. Straatverlichting. De straatverlichting is uitge breid met een 3-tal lichtpunten, t,w. twee aan de Smidsweg en 1 op de hoek KamerikstraatEeg- veldstraat. Het ware te wensen dat ook de 2 lichtpunten aan de Sluissestraat spoedig werden aan gebracht, aangezien deze buurt des avonds nog in volkomen duisternis is gehuld. Kolonel Alexis Yelisaroff, Sow- jet-Russisch plaatsvervangend commandant te Berlijn, heeft een brief gezonden aan Dr. Friedens- burg, de fungerende burgemeester van Berlijn, waarin hij de verkie zingen voor de gemeenteraad, welke 5 December in de Weste lijke sectoren van de stad gehou den zullen worden, veroordeelt. Yelisaroff noemt zichzelf in deze brief „fungerend garnizoens commandant en militair bevel-, hebber van Berlijn". Hij verklaart, dat „de verantwoordelijkheid voor het splitsen van de stad geheel en al zal berusten btj de reactio naire meerderheid van de huidige magistraat en bij hen, op wier in structie deze meerderheid han delt zonder met de behoefte» van Berlijn rekening te houden." „Was het mogelijk, dat er de vorige avond iets gebeurd was. dat het meisje wanhopig had ge maakt en dat ze in haar wanhoop de man had vermoord die de oor zaak was van zoveel ellende. Het kon zijn. Maar het was een feit, dat Hextall haar goed verzorgd en bewaakt had achtergelaten bet scheen onmogelijk, dat zij iets zou hebben gedaan zonder voor kennis van de twee vrouwen, die haar verpleegden. Hij las de tele grammen opnieuw. „Op het terrein doodgeschoten gevonden" zei Fowler; „vermoord in het bosje van Lynne Court," zei zuster Paliiser, nauwkeuriger omschreven. Dit was buiten, een eind voorbij' het huis. Hextall voelde zich hierna weer vrolijker. Hij kon niet geloven, dat Paquita 's nachts aan de verpleegsters zou zijn ontsnapt om in het park te gaan wandelen. Toch lag de angst als een zware last op hem, toen hij naar Lynne Court reed en hti moest zichzelf wel bekennen, dat hij ongetwijfeld hals over kop ver liefd oip haar was geworden. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2