De bloedwraak UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ^ OER LIEFDE Sowjet-Russische troepen- versterkingen in Thurlngen Post voor militairen onder weg uit Indonesië Verzending van zeepost Beroep van Evatt en Lie'op grote Vier Dementi van Marshall De vooruitzichten van Spanje Handel in blanke slavinnen chauffeur stal boterrantsoenen. De voorzitter merkte op, dat deze aangelegenheid reeds volledig ce aandacht heeft; hij adviseerde ce motie over te leggen aan het partijbestuur, daar de vergadering niet in de gelegenheid is deze be hoorlijk te bekijken. Dienovereen komstig werd besloten. Te zes uur sprak de heer An- driessen het slotwoord. Volgens door een hoofdambte naar der economische diensten van Thüringen verstrekte inlich tingen, aldus het persbureau De- na (Am. zone), zijn 4 motorbri gades van het Russische leger, met een totaal effectief van on geveer 50.000 man, in de omge ving van Eisenach gestationeerd. Nieuwe Russische troepen, ge wapend met tanks en zware ar tillerie, zouden gedurende de laat ste weken in Thüringen aangeko men zijn. ,,Dena" voegt er aan toe, dat van automatische wapens en antitankkanonnen voorziene politiestrijdkrachten voortdurend versterkt worden. In ieder stad van ongeveer 15 tot 30.000 inwoners zouden 2 300 man gelegerd zijn. Anderzijds zijn volgens de „Telegraph" (Britse l.'centie) nieuwe Russische troe pen tussen Juterborg en Lucke- walde geconcentreerd op ongeveer 100 km ten Zuiden van Berlijn. Juterborg was vóór de oorlog een der voornaamste oefenkampen van het Duitse leger. BENOEMING DIJKGRAAF. Bij K. B. is benoemd tot dijk graaf van de Van Wuyckhuise- polder, de heer H. Wolfert te Hoek. HET VLIEGVELD TE HAAMSTEDE. Men schrijft ons uit Haamstede: De plannen tot verbetering- van het vliegveld „Haamstede", dat thans nog eigendom is van de ge meente Haamstede, zijn thans zo ver gevorderd, dat binnenkort zal worden overgegaan tot oprichting- van een „N.V. tot aanleg en ex ploitatie van een luchtvaartter rein in de gemeente Haamstede" liet ligt in de bedoeling, dat in deze N.V. zullen participeren: het Rijk, de provincie Zeeland en de belanghebbende gemeente op Schouwen-Duiveland. Volgens een voorlopige raming zullen de totale kosten f 417.000 bedragen. De kosten van het ge reed maken van het terrein tot een bedrag van 161.000 komen geheel ten laste van het Rijk. Van de overige 256.000 draagt het Rijk 75 °/o en de provincie en de lokaliteit 25 °/o- In een eventueel exploitatiever lies, dat voorlopig geraamd wordt op 8500 per jaar, zal in dezelfde verhouding door Rijk, Provincie en lokaliteit bijgedragen worden. Ten Departemente van Verkeer en Waterstaat deelt men mede, jdat het Rijk wel in principe be reid is, te participeren, maar dat een begroting, welke de provincie Zeeland moet inzenden, het De partement nog niet heeft bereikt, zodat de cijfers voor wat de deel neming door het Rijk betreft, nog niet vaststaan. TERNEUZEN. Klaproosdag. Klaproosdag werd te Terneuzen en Sluiskil herdacht met de ge bruikelijke collecte, waarvan de verkoop van de klaproos de ver wachtingen verre overtrof. In de voormiddag werd door de gemeentelijke plantsoendienst, on der leiding van de dienst gemeen tewerken op de graven van de 28 Geallieerde gevallenen te Terneu zen en Sluiskil bloemen neerge legd. De bedoeling van het oorlogs graven comité is dat deze jraven door inwoners van deze gemeente worden geadopteerd, waarvoor, zoals wij reeds eerder meldden, men zich kan wenden tot de he ren J. C. J. Olijslager, voorzitter, en C. Sol, secretaris van het plaat selijk comité. Des middags speelden nog ten bate van (je Stichting Onderhoud Geall. Oorlogsgraven een elftal van oud-militairen tegen een Ter- neuzens bedrjjfselftal, welke wed strijd door de oud- militairen met 10 werd gewonnen. BIERVLIET. De Jonge Kerk. In de Herv. pastorie kwamen de Jong Hervormden, onder leiding van D. Wiebosch, bijeen. Na de opening, waarin vooral Ds. Enker uit Cadzand welkom werd gehe ten, las Ds. Wiebosch enkele ver zen uit Jes. 10.-, waarop Gez. 112 gezongen werd. Door de secreta resse mej. Magda d'Hont, werden de notulen voorgelezen, die onge wijzigd goedgekeurd werden. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Nijahuis, werd voorzien door de 2e secreta resse mej. d'Hont tot le secreta resse te benoemen en de heer W. Dieleman tot 2e secretaris. Ds. Enker leidde hierna het on derwerp „De Kerk in Israël" in. Op duidelijke wijze gaf spr. een overzicht van de positie van Is- aë] door de eeuwen heen in het werelgebeuren en liet hij uitkomen hoe Israël, als het uitverkoren volk Gods zo verstrooid en ver deeld moet leven. Thans is er een Joodse Staat gevormd, die, hoe wel vele landen haar als zodanig hebben erkend, door Nederland nog niet erkend is. Na beëindiging van deze inte ressante lezing volgde een discus sie, waarbij vele vragen werden behandeld. De volgende bijeenkomst van De Jonge Kerk zal op 23 Dec. ge houden worden, waarbij dan tege lijk de Kerstwjjding zal worden gehouden. Voor de Januari-ver- gadering zal mèj. De Duuf, ge zinsverzorgster te Schoondijke, uitgenodigd worden het onderwerp „Gezinszorg" te behandelen. Na het zingen van Ps. 112, sloot Ds. Enker deze bijeenkomst. Het m.s. „Tabinta" vertrok Zaterdag met repatriërende mili- tarien uit Batavia naar Amster dam. Wil men de terugkerenden bij aankomst in Port Said post doen uitreiken, dan moet deze uiterlijk 22 November in de brievenbussen zitten. Naar Indonesië kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Garoet", dat op 20 November a.s. vertrekt. Geadviseerd wordt uiterlijk 16 November te posten. Naar Suriname en de Nederlandse Antillen wordt zeepost verzonden iret het s.s. „Bacchus", dat op 18 November a.s. vertrekt. Voor dit schip moeten uiterlijk 15 No vember heden de stukken gepost zij». De Australische voorzitter van de algemene vergadering van de V. N„ Herbert Evatt, en secre taris-generaal Trygve Lie hebben Zaterdag gezamenlijk een beroep gedaan op Stalin, Attlee, Truman en Queille, de Franse premier, om te trachten het geschil over Ber- ltin op te lossen. De 4 mogend heden worden tevens verzocht de bemiddelingspogingen van Dr. Bramuglia, de waarnemende voor zitter van de Veiligheidsraad, te steunen. In het 'beroep wordt ver klaard, dat het Berlijnse geschil het gehele werk van de V. N. op de huidige zitting „vertraagt en ondermijnt." George Marshall, de Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag de berich ten tegengesproken, dat hij had besloten in het komende jaar af te treden als Minister van Buiten landse Zaken. In een op het hoofdkwartier van de V. N. te Parijs uitgegeven, verklaring aegt Marshall: „Ik zie in de ochtend bladen een verklaring, waarin beweert wordt, dat ik nóg steeds vasthoud aan mijn oorspronkelijk voornemen tegen 20 Januari uit het kabinet te treden. Ik betreur het, dat mijn opmerkingen op de persconferentie van Vrijdag ver keerd zijn uitgelegd. Ik dacht dat ik het duidelijk gemaakt had' dat ik nimmer een dergelijk be sluit zou nemen zonder erover met de President te spreken en dat hij en ik de aangelegenheid nimmer bespraken." Volgens een regeringsfunction- naris te Washington heeft Spanje weinig of geen kans op het ver krijgen van een regerings- of par ticuliere lening van de V. S. Een bericht van de New-York Times uit Madrid gewaagt van een verklaring van Frarico, waar in hij gezegd zou hebben een ie- nir.g van 200 millioen dollar te willen hebben om industriële- en transportuitrusting te kopen. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken weigert zich uit te laten over de vooruit zichten van Spanje op financiële steun. De Spaanse regering heeft bjj de export-importbank, de eeigo mogelijke instantie voor leningen aan buitenlandse landen buiten de bureaux van het plan Marshall, geen verzoek om leningen Inge diend. In Italië is een uitgebreide or ganisatie voor handel in blanke slavinnen aan het licht gekomen. Volgens de eerste inlichtingen van de politie, zouden een dertig tal jonge meisjes, dat door mid del van advertenties in de bladen, uitgaande van een zogenaamde Amerikaanse firma, aangeworven om zich als steno-typisten of ais dienstmeisjes naar het buitenland te hegeven, hiervan het slacht offer zijn geworden. DODELIJK ONIGEVAL. Zaterdagmorgen omstreeks half negen is een 33-jarige Amster dammer, die in de Spuistraat een pak textiel uit de vierde verdie ping van een huis op straat zou gooien, zelf ook uit het raam ge vallen. De man kwam op een daar geparkeerde auto terecht en was op slag dood. Zaterdagmorgen om even elf uur probeerde een man bij de tramhalte in de Raadhuisstraat hoek N. Z. Voorburgwal op een rijdende motorwagen van lijn 17 te springen. De man kwam in aanraking met een bord op de vluchtheuvel en viel voor de bijwagen. Hij werd overreden en was op slag dood. KAS VAN STATION BLOEMENDAAL GESTOLEN. Vrijdagavond omstreeks 6 uur heeft een vingervlugge bezoeker van het spoorwegstation te Bloe- mendaal kans gezien de kas, die naar schatting van de stations chef ongeveer 300,bevatte, te ledigen en zich met de buit uit de voeten te maken. Vermoede lijk is de dief via het perron ach ter het raam gekomen waar de lokettist de treinkaartjes ver koopt. Ongemerkt heeft hij zich toen van het geld meester ge maakt. In de laatste tijd werden aan de Coöp. Zuivelfabriek „Hengelo" te Hengelo (G.) geregeld boter rantsoenen gemist. Nadat men een onderzoek had ingesteld, viel tenslotte de verdenking op chauf feur P. J. R„ uit Delft, die ge regeld boter kwam halen aan de fabriek. Toen deze chauffeur weer eens kwam, legde men bon nen klaar, die gewaarmerkt wa ren. Nadat de betrokken chauf feur verdwenen was, bleken weer enkele honderden boterrantsoenen weg te zijn. Hoewel R aanvankelijk Weef ontkennen, gaf hij tegenover de politie tenslotte toe dat htf de diefstal gepleegd had. Toen hij nader aan de tand werd gevoeld gaf hij toe zich al vaker aan der gelijke diefstallen schuldig te heb ben gemaakt. In totaal heeft hij zich op deze manier van 1000 boterrantsoenen meester gemaakt die hij weer op de zwarte markt in Rotterdam had verkocht. Hij is thans naar Zutfen overge bracht. WASSERIJ DOOR BRAND VERWOEST. Met zeven stralen bestreed de Leeuwarder brandweer Vrijdag een brand, die was uitgebroken in de wasserij ,JDe Hoop" van de firma A. Dam te Huizen. Onder leiding van de commandant, de heer Haak, was men het vuur sooedig meester. Het belendende perceel, bewoond door de machi nist, de heer D. Reitsema, kwam er met waterschade af. Dpwaese- rü was totaal uitgebrand. Hier en daar was het dak ingestort en tal van machines waren onbruikbaar geworden. Vermoedelijk is de brand ont staan in de droogkosten, vanwaar het vuur zich kon verspreiden door het kurkdroge gebouw. Het 40 man sterke personeel redde nog zoveel mogelijk van het was goed, maar een groot deel ging verloren Na de rede van de Voorzitter der R. K Volkspartij, de heef W. J. Andriessen, ter opening van de partijraadsvergadering, welke Za terdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht is gehouden, kwamen de ingezonden stukken aan de orde en werden huishoudelijke zaken hehandeld, waarna tot Voorzitter werd herkozen de heer W. J. An driessen (Utrecht) en tot Onder- Voorzitter de heer C. Matser (Arnhem). Voor de vacature Mr. E. Sassen als Onder-Voorzitter is nog geen geschikte candidaat gevonden. Gehoopt wordt, dat de benoeming in de partijvergade ring van Februari kan geschieden. Rede van Prof. Mr. C. Romme- In de middagvergadering hield de Voorzitter der Katholieke Ka merfractie, Prof. Mr. Romme, een rede over de Staatkundige toe stand en het parlementaire werk. Hjj verklaarde het optreden van de heer Weiter te betreuren uit kerkelijk en staatkundig oogpunt. Spr. zeide zich te verheugen over het zoeken naar de meest effec tieve vorm van het vertrouwvol beraad in d» partij. Uitvoerig ging hij in op de Grondwetswijziging. De fractie heeft aangestuurd op een Kabinet op bredere basis met het ocg op de noodzaak van een 2/3 meerderheid met betrekking tot de wetgeving voor Indonesië en met het oog op het beleid van het Kabinet ten opzichte van In donesië. We hebben aangestuurd op een vier partijen Kabinet, zei- de spr., maar die poging is mis lukt. doordat de Partij van de Ar beid hiertoe niet bereid was. De reden van die weigering lag z.i. in het psychologische vlak. Dat het Kabinet geen parlemen tair Kabinet is geworden, betreurt Prof. Romme, omdat, wanneer het een parlementair karakter had gekregen een afspraak gemaakt had kunnen worden voor een vier jarenplan. Na o.m. zijn vertrou wen te hebben geuit jegens Dr. Drees, zeide sprdat 'de Katho lieke fractie in 's lands belang met graagte haar constructieve, critische medewerking aan het Kabinet zal verlenen, ook al Is de fractie in geen enkel opzicht ge bonden. Het fundament voor de benoe ming van Dr Beel tot zijn nieuwe functie is, dat het kabinet hem voor deze uiterst verantwoorde lijke en zware taak de meest ge schikte man heeft gevonden. Voor bet welslagen van diens arbeid vroeg spreker aller gebed. De lijn getrokken in de beken de motie RommeVan der Goes van Naters zal worden doorge trokken nu driekwart der volks vertegenwoordiging te dezer zake öd één lijn staat. In dit verband noemde spr. de opvatting van de fteer Weiter handhaving voors- 1 ands van een restant van kolo niaal beleid fataal De toestand in Indonesië is ern stig: spr. herinnerde eraan, dat deze week zijn fractie in de Ka mer onderschreven heeft de op vatting der regering, dat vóór de onderhandelingen met de repu bliek worden hervat handhaving van het Bestand en hervatting van het goederenverkeer moeten zijn verzekerd. Vervolgens wees Prof. Romme erop, dat we thans zijn gekomen in de periode, waarin de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie haar intrede in het maatschappe lijk leven moet doen. Het is gemakkelijker de P. B. O. te laten mislukken dan haar te doen slagen. Als het gemakkelijke het zou winnen van het moeilijke, komen we te staan voor het alternatief, waaraan men slechts met huive ring kan denken; de mislukking tier P. B- O. plaatst ons voor de keuze te berusten in een blijvende onderschikking van ons volk aan de verschaffers van het kapitaal, dan wel ondergang in een geso cialiseerde maatschappij. De P. B. O. is een bijdrage tot het econo mische en sociale leven, niet ech ter de voltooiing onzer verdér lig- door J. S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 21) (Nadruk verboden.) Hextall bleef de hele middag op Lvnne Court. Hij had mog een vertrouwelijk gesprek met de beide verpleegsters en nadat hij Paquita beloofd had overmorgen terug te komen, ging hij met zijn auto weer de richting Londen uit. Een uur later, toen hi| langzaam door de straten van Epsom reed en een avondblad inkeek, dat hij juist had gekocht, hoorde hij zijn naam roepen Toen hij opzag, bemerkte hij Fowler, die in een auto zat. d^e in de tegenoverge stelde richtirg reed. De knecht maakte een stomme beweging om hem te spreken, stopte zijn wagrn en kwam eruit. Hextall ging hem gende idealen in de sociaal-econo mische sectei, aldus Prof. Romme tenslotte. Besloten werd aan Dr Beel een telegram te zenden, waarin de partijraad te kennen geeft met grote waardering te gedenken zijn veelomvattende en vruchtbare ar beid als premier en hem welslagen in zijn nieuwe functie toewenst, waarvan de hulp van het gebed beloofd wordt. Mede naar aanleiding van de rede van de heer Romme ontspon •vich een uitvoerige gedachtenwis- seling. Ten aanzien van de ter sprake gebrachte wens communisten uit openbare functies te weren, zeide de inleider o.m. dat daarvoor wij ziging der Grondwet zou nodig zijn. De heer Thijssen diende 'n mo tie in beogende te geraken tot di recte afschaffing yan het classifi catie-systeem brj de bezoldiging >3ti rijksambtenaren. De voorzitter merkte op, dat 'n commissie op aandrang der Ka tholieke fractie en op regerings initiatief deze zaak in studie heeft. Hij achtte in verhand daar mede de motie niet verstandig. De heer Romme bleek <jeze opvatting tc delen. Nog diende de kring Limburg een motie in, waarin bepleit wordt instelling ener staatscommissie die advies zal moeten uitbrengen over algemene richtlijnen voor op lossing van het nrobleem der emi gratie. tegemoet en samen liepen zjj langs de kant van de weg. ,,Lk ben op weg naar Lynne Court, dokter," zei Fowler, „Een paar uur geleden kreeg ik dit telegram." Hij haalde een telegram uit zijn zak en gaf het aan Hextall, die onmiddellijk zag, dat het van Folkestone verzonden was. Het was aan Fowler geadresseerd naar de woning in Queen Anne Straat en luidde: „Haal de Rolls-Royce onmid dellijk uit de garage en £a ermee naar Lynne Court. Wacht daar tot ik kom. Darrell Tress." ..Zie u waar het vandaan komt, /irvutprrk verwacht, dat ze naar Boulogne zijn geweest om te spe len in het Casino. Ze zullen van avond wel in Lynne Court ko men." Hextall staarde naar het tele gram zonder een letter te onder scheiden. Zijn gedachten waren al met iets anders bezig. Hij dacht erover, of hij Fowler moest ver tellen, wat Ronnie Tress aan zijn zu3ter had gezegd. Hij ,wou dat hij Smith, of zelfs maar Styler bij de hand had „Hoor eens Fowler," zei hij plotseling. „Er is je veel toever trouwd en we zullen je nog ver der moeten vertrouwen. Ik weet niet, wat de klerk van Mr. Smith met je besproken heeft..." „Dat,, was absoluut vertrouwe lijk... vorloplg, dokter," zei Fow ler. „Juist, ik wou verder gaan. Ongetwijfeld zal je begrepen heb ben, dat dit een ernstige geschie- kenis kan worden, en ieder, die er mee te maken heeft, moet zijn ocen wijd open houden, om de tongelui, bij wie je» in betrekking bent, te helpen. Begrijp je dat?" „Zeker dokter, ik begrijp het uitstekend. Ik zal' mijn best doen, dokter Hextall, vertrouw maar op mij!" „Wel ik heb zo juist op Lynne Court, iets cehoord, dat me onge rust maakt," vervolgde Hextall. „Het kan wel geen betekenis heb ben... maar het kan ook wel veel beduiden. Ik zal het je vertellen." En hij vertelde de knecht, wat de jongen had gezien. Toen de naam van juffrouw Broek wera genoemd, schitterden de ogen van Fowler en hij glimlachte veel betekenend. „Juist dokter," verklaarde hij- „Dat verbaast mij niet. Ik heb wel meer gezien, dat de gouver nante en Kesteven stilletjes sa men praatten. In zo'n groot huis dokter, waar een ontelbaar aan tal hoeken en nissen zijn en waar je op alle tijden rondloopt voor boodschappen en zo zie je zo vaak vreemde dingen. O ja daar verbaas Ik me niets meer over Maar het bewijst dat Kesteven in het geheim hier is geweest sinds hij en mijnheer Tress uit Queen Anne Straat weg gingen." ..Klaarblijkelijk" stemde Hex tall toe. „Wel," zei hij na een ogenblik stilte. „Ik weet ie niets anders meer te vertellen Fowler. Zet je ogen open, let zoveel mogelijk op lies en telegrafeer me als er iets bijzonders gebeurt en ie denkt mfl nodig te kunnen hebben. Ik zsl ervoor zorgen, dat je er geen schade bii liidt." „In orde dokter, vertrouw maar op mij," antwoordde Fowler. „Als er iets verkeerd gaat, zal U het u onmiddellijk laten weten." Hextall knikte, ging naar zij» auto terug en vervolgde zijn reis. Meer dan eens yoor hij Londen bereikte, stond hij op het punt om de chauffeur te gelasten terug te keren naar Lynne Court. Hij :.ou gemakkelijk een voorwendsel voor zijn terugkeer kunnen geven en dan zou hij er zijn als Darrell Tress en zijn vriend 's avonds thuiskwamen, zoals zij blijkbaar van plan waren te doen. Maar hij' was hang te veel drukte te maken en Kesteven's achterdocht te wek ken; bovendien had Paquita een behoorlijke lijfwacht. Eindelijk ging hij naar huis, zich afvragend wat de volgende verwikkeling zou zijn in de geheimzinnige geschie denis, waarin hij zo plotseling een lol moest spelen. Hij zou blij zijn geweest als hij van gedach ten had kunnen wisselen met John Smith. Maar Smith was noch thuis, noch in de club en hrj hoorde niets van hem. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2