Vragen over steun van de E.V.C. aan stakende Franse mijnwerkers KLOOSTERBALSEM UIT DE PROVINCIE CALVEs BLOEDWRUK OER LIEFDE BRA ND wonden^s: Cr a dat ntzts wachtebeke. (fWëAl PUDDING Geheime bergplaatsen in Auto's TWEEDE KAMER De heer Goedhart (Arb.) had gelegenheid verzocht in de verga dering van gisteren vragen te mogen stellen aan de Minister van Financiën. Aangezien de heer Goedhart niet aanwezig was, kreeg de heer Vermeer (Arb.) gelegenheid deze vragen te stel len. Zij luiden als volgt: Heeft de Minister kennis geno men van een bericht in het dag- nlad „De Waarheid", van 6 No vember J.l. waarin medegedeeld wordt, dat de E.V.C. een bedrag van 400.000 francs heeft overge maakt „ten behoeve van de sta kende Franse mijnwerkers?" „Is voor een dergelijke over schrijving, die geen ander doel kan hebben, dan de Bolsjewisti sche „koude oorlog" tegen West- Europa te helpen financieren, in derdaad van Overheidswege een deviezenvergunning afgegeven?" De Minister van Financiën, de heer Lieftinck antwoordt op de eerste vraag „ja" en op de tweede „neen". De heer Vermeer (Arb.) vraagt in hoeverre een onderzoek door de Regering wordt ingesteld en of indien de deviezenverordening overtreden is, een vervolging zal geschieden. De Minister deelt mede, dat bij onderzoeik is gebleken, dat de be taling niet is geschied via Over heidsinstanties of de Nederlandse Bank. De deviezenrecherche on derzoekt thans hoe het geld is overgemaakt. Algemene beschouwingen van de Rijksbegroting. In de Tweede Kamer zijn giste renmiddag de algemene beraad slagingen over de Rijksbegroting voor 1949 voortgezet. De Minitser-President, de heer Drees merkt bij de beantwoording der sprekers op, dat verscheidene onderwerpen nader aan de orde zullen komen. De heer Zandt merkt hij op, dat hij niet de in druk heeft dat er meer gevloekt wordt dan vroeger. De kwestie der gehuwde ambte naren is niet principieel door het kabinet bezien. Spr. merkt op, dat de heer Oud zijn denkbeelden over de staat kundig organisatie niet gecon cretiseerd heeft. Tot de internationale situatie Stomend zegt spr., dat de toestand van ons land meer dan ooit toezien moet worden in het internatio nale kader. De toestand is ern stig; de heer Wagenaar heeft ge vraagd of er spoedig een derde oorlog komt. Spr. heeft de ver wachting dat het niet tot een oor log in directe zin behoeft te ko men. Het lijkt heim mogelijk, dat aan de vijfde colonne veel zal worden overgelaten. Daarop dient men bedacht te zijn. Dat de communisten met leed wezen zien, dat hier een zekere rust blijft toestaan, verstaat de heer Drees. Tot het herstel der welvaart draagt ook bij het Marshall-plan. Helaas moet door de algemene situatie de aandacht geschonken worden aan een gemeenschappe lijke defensie. Het gaat uitslui- t°t .1 (Ingez. Med.) 10) door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) „Absoluut en vraag Styler later niets," antwoordde Smitn met een vriendelijk glimlachje. „Styler's methoden zijn die van een mol en een mol wordt niet graag gezien als hij' onder de grond een weg aan het hanen is. Toch wijkt hij in één ding van de mollen af: hij laat geen sporen van zijn arbeid na. Ga nu heen en laaft de rest aan mij over." Hextall ging naar West-end terug zocht Fowler op, vertelde wat er van hem verlangd werd en legde hem nadrukkelijk geheim- t'-ouciing* op. Zoh.1s hij wgI had verwacht, was de bediende bereid om mee te doen aan een complot tegera Kesteven; het bleek dat tend om verdediging, want noch Nederland, noch België zou een aanvalsoorlog beginnen; dat doet geen ware democratie. De Regering is overtuigd van de noodzakelijkheid van verdere ordening van West-Europa. Hoe deze te bevorderen? De commis sie uit de vijf landen zal daarover rapporteren. Spr. is er van over tuigd dat de organen zullen groei en uit de eigen werkzaamheid. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de invloed der parlementen wordt beperkt; in die zin krijgen de contracten een ander karakter. De Regering hecht er zeer aan de economische unie te verwer kelijken. Er is een program sa mengesteld, In aar er zijn grote moeilijkheden, o.m. omdat wij armer zijn. De mogelijkheid der unie hangt voor een groot deel af van monetaire vraagstukken. Ten opzichte van de verlangens inzake grenscorrecties is de Rege ring ten volle actief. In de verhouding tot Suriname en de Nederlandse Antillen zijn we in een verheugende sfeer ge komen, verklaart de Minister- ar esident. Er is, opdracht gegeven tot het ontwerpen van een interim-rege ring. Men hoopt in het begin van het komende jaar tot resultaten te komen. Komende tot Indonesië ver klaart spr. voor de persoon van Dr. Van Mook en zijn werk grote bewondering te Rebben. Het re sultaat bij dat werk wordt veelal onderschat. Spr. merkt op, dat deze aangelegenheid een punt van bespreking bij de kabinetsforma tie heeft uitgemaakt. Toen Dr. Van Mook hier kwam bleek, dat hij meende, dat het tijdstip van heengaan eerst gefkomen zou zijn als Indonesië vereniigd was in de unie. Toen de opstand in Madioen uitbrak vond Dr. Van Mook dat hij als Landvoogd en' als opper bevelhebber aanwezig moest zijn. De heer Drees releveert de be sprekingen welke daarna ge voerd zijn en het ontslag, dat de Luitenant-Gouverneur genomen heeft. Spr. hoopt, dat het Dr. Beel gegeven zal zijn de eenheid te verwezenlijken. De huidige situatie in Indonesië besprekend, herinnert spr. eraan dat in het vooruitzicht gesteld was in de regerirgsverklaring, dat er nog een poging zou worden gedaan om tot overeenstemming te geraken. Tenslotte is er een internationale positie. Wrj overleggen nog met de Re publiek, mislukt dat dan houdt de Regering onverkort vast aan in stelling ener interim regering vóór 1 Jan. 1949 op grondslag van het o.a. hier ter stede ge pleegde overleg. Internationaal wordt de beteke nis der schendingen niet voldoen de beseft. Oprukken onzer troepen zou niet betekenen, dat er minder mensenlevens verloren zouden gaan Wij hebben volstrekt ge- eist, 'dat er aan de huidige toe standen 'n einde wordt gemaakt, verklaart de Minister-President die verder zegt van oordeel te zijn, dat wii onze positie door op te rukken niet gunstig zouden hebben beïnvloed. Spr. verklaart, dat Minister Stikker naar Indonesië is gegaan op de eerste plaats, omdat hij zich ertoe aanbood en zijn ambt genoot van Overzeese Gebiedsde len hier bezwaarlijk gemist kon worden. De heer Stikker heeft doen weten, dat er mogelijkheden zijn om tot overeenstemming met de Republiek te komen. Op zich zelf moet het aantal ambtenaren bekeken worden, de ambtenaren zijn het enige bezui- nigingspunt waarover in het land wordt gesproken. In het alge meen wil de Kamer een sluitende hii met dat individu verscheidene n.npeltjes had te schillen en dat ■hij hem maar al te graag tegen zou werken. Hextall wist met, wat Styler en Fowler die avond S3men 'bespraken, maar toevallig zag hij hem In de hall toen ze weggingen. In de ogen van de knecht lag een zekere gloed en het zonderlinge gelaat van de klerk zag er zo vergenoegd uit en straalde zo van voldoening, dat hun geheime bespreking hun zeker beiden veel genoegen had gedaan. HOOFDSTUK Vn. Telegrrammen vroeg ln de morgen. Toen Hextall die morgen de laatste hand aan zijn toilet legde, hoorde hij eon taxi voor zijn deur - toppen. Hij keek uit het raam on zag John Smith uitstappen, gevolgd door een lange vrouw vin middelbare leeftijd, die zeer bescheiden gekleed was. Hextau eedde zich haastig verder aan en ging naar beneden, waar hij zijn bezoekers in de hal vond. ,Ik wou je even spreken,zei begroting en lagere belastingen en over de hele linie hogere uitga ven menkt spr. op. Men moet tel kens kiezen: Wil men mee doen aan openbare werken, dan moet men minder uitgeven voor in dustrialisatie. De kwestie der industrialisatie zelve kan bij de begroting van het departement van Economische Zaken nader ter sprake komen. Spr. zet uiteen, dat het devie- zenteikort belet de textielpositie en de aanvoer van bouwmateria len beter te maken. Er zijn veel leningen gesloten, maar er zijn o-renzen. In het algemeen is het zo, dat we aan de één wat kun nen geven, als we het een ander afnemen. Op die grond kan de gratificatie van 2 procent net aan allen binnen het ambtenaren korps worden gegeven. Van de subsidies moet men op den duur af. De loon- en prijspo litiek wordt volstrekt niet losge laten. De kwestie van de progres sive kinderbijslag is in studie bij de Stichting van de Arbeid. Het is niet de bedoeling de prij zen en lonen onbeheerst te laten. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck zegt er dankbaar voor te zijn, dat het overzicht van s lands financiën een minder somber geluid doet horen, de ba sis is gelegd voor een versterking van de financiële structuur. In verband met de Marshall- met een heerlijke balsem die direct de pijn k wegneemt en de gebrande huid tijdelijk ver? V*ËE^ vangt. Kloosterbalsem zuivert en geneest ook \R/ schaal- en snijwonden. winterhanden, kloven GEEN GOUD ZO GOED' hulp brengt spr. dank aan het Amerikaanse volk. De Minister deelt mede, dat een nieuwe deviezennota in voorbe reiding is. De heer Lieftinck verzet zich tegen het verwijt, dat de staats- balans te optimistisch zou zijn. De heer Wagenaar verwijst hij in verband met diens vraag hoe het staat met de herstelvordering op Duitsland naar de gewisselde stukken ter goedkeuring van het te Parijs getekende verdrag. Spr. deelt mede, dat de memo rie van antwoord inzake het wets ontwerp regeling materiële oor logsschade practisch gereed is. De Minister spreekt de ver wachting uit, dat in de naaste toekomst de hankbiljettencircula- tie tot 1 milliard zal dalen. In antwoord op desbetreffende deelt de Minister mede, dat de technische herziening van het bezoldigingsbesluit Rijksambtena ren 7 millioen zal vorderen; de duurtetoeslag van 1 vraagt 5 millioen en verbetering der pen- sioenbiidragen 30 millioen. Met het oog op de deviezen- moeilijkheden zal het noodzake lijk zijn aan de publieke werken de grootst mogelijke soberheid op te leggen. De Minister blijft van oordeel, dat op zich zelf nodig zijn verho ging van het belast;ngvrije mini mum en de primaire kinderaf trek. De herziening der inkom stenbelasting zal samen met het beleid inzake lonen en prijzen in overweging moeten worden geno men. Het ligt niet in het voor nemen der Regering de dividend stop op te heffen. Maar wel is zij voornemens de dividendstop te verfijnen. Te half zes wordt de vergade ring geschorst tot des avonds acht uur. KLEUTERONDERWIJS IN ZEELAND. De stichting Zeeland voor maatschappelijk- en cultureel werk heeft een rapport gepubli ceerd over het kleuteronderwijs in ceze provincie, dat gebaseerd is op een ter zake gehouden en quête. Het rapport komt tot de conclusie, dat vele leemten en on volkomenheden de aandacht van alle bij het kleuteronderwijs be trokkenen verdienen. De aandacht wordt gevestigd op de naar het inzicht der stich ting vaak zeer onvoldoende huis vesting en inrichting der kleuter scholen, waarvan er in Zeeland 103 bestaan. Dit aantal steekt overigens gunstig af bij het rijks gemiddelde. V/ooral Zeeuws-Vlaanderen be zit meer kleuterscholen, dan men op grond van het bevolkingscijfer zou mogen verwachten terwijl Walcheren en Tholen daarentegen beneden het gemiddelde blijven. Ontstellend groot acht men het tekort aan gediplomeerde leer krachten, „hetgeen voor een be langrijk deel een gevolg is van de vrij algemene slechte bezoldiging, waardoor het velen onmogelijk is zich aan deze tak van onderwijs te wijden." Voorts wordt in het rapport gewaagd van onvoldoende en on gelijke subsidiëring door de ge meentebesturen en op de nood zaak voor de schoolbesturen om de financiële basis der scholen te verbreden. De wijze, waarop het doel; een verantwoord, modern kleuteronderwijs, gerealiseerd zal moeten worden, maakt een onder werp van verdere studie door de stichting uit. OVERSLAG. Lichtbeeldenavond. Alhier werd in het patronaats gebouw een lichtbeeldenavond ge geven door de eerw. Pater Pau wels De lichtbeelden hadden be trekking op het land, zeden, ge woonten en bevolking van Congo. Tater Pauwels gaf hierbij uitvoe- Pmith. „Dit is Zuster Palisser. Laat haar een paar minuten in de wachtkamer gaan, terwijl wij samen praten. Kijk eens," ging hij voort, toen hij en Hextall alleen in de spreekkamer waren. „Die vrouw is een gediplomeerd ver pleegster, die alle mogelijke di ploma's bezit. Zij is een van mijn beste assisteriten „Ja?" antwoordde Hextall die al begreep waar Smith heen wou. „En jij wilt Ik wil dat je haar meeneemt naar Lynne Court als een van de verpleegsters van je patiënte. Je l:unt gemakkelijk genoeg een van de twee die je hebt, ontslaan en zuster Palliser voor haar m de plaats stellen. Zorg, dat de an dere verpleegster geen achter docht krijgt. Zuster Palliser zal daar zelf ook voor waken ze is zo slim als 't maar kan. Ik heb haar al dikwijls aan het werk ge had Je hoeft nu alleen maar met' haar af te spreken, wanneer ze bii je patiënte moet komen. Je wilt zeker dat ze jou ver slag kan uitbrengen hé?" zei TT pY^3,ll juistvooral na hetgeen rige inlichtingen en aanwijzingen v/elke de talrijke aanwezigen enige gezellige uurtjes verschaf te De opbrengst van deze voor stelling kwam geheel ten goede aan de missiewerken. V LISSIN GEN Duurtetoeslag op gemeentelijk financiële bijstand. In verband met de ingetreden prijsstijgingen hebben B. en W. van Vlissingen besloten, de ge meentelijke financiële bijstand met een tijdelijke duurtetoeslag te verhogeni. De toeslag bedraagt voor echtparen met of zonder kinderen 1 per week, en 0,50 per week voor alleenstaande per sonen. GEMEENTELIJKE INDELING WESTELIJK SCHOUWEN. De commissie ingesteld door Gedeputeerde Staten van Zeeland tot het uitbrengen van advies over de noodzakelijkheid van grenswijzigingen in deze provin cie (onder voorzitterschap van Dr. A. J. J. M. Mes), heeft be sloten een aanvang te maken met de bestudering van de gemeente lijke indeling van Westelijk Schouwen Daarbij, zijn betrokken de ge meenten Burgh, Haamstede, Re- nesse, Ellemeet, Eikerzee, Noord- welle, Serooskerke en Kerk- werve. Inbraak. Tijdens de avonduren van de jaarmarkt alhier wisten een aan tal dieven zich toegang te ver schaffen tot twee woningen in de Molenstraat. De inbrekers had den hier vrij spel daar de bewo ners zich op de jaarmarkt in het dorp bevonden. Alle deuren en kasten werden opengebroken, waarbij alles wat van hun gade was werd meegenomen, zoals geld, kleren, dekens, levensmid delen enz. Naar is gebleken moet hier een CUSTARD - MAÏZENA CP 10 02 7 (Ingez. Med.) belangrijke diefstal zijn gepleegd. Dadelijk werd de politie' verwit tigd welke een onderzoek instel den. Tot heden mocht het echter Liet gelukken de daders op te sporen. ZEEUWEN VISSEN MOSSELZAAD OP DE WADDBN Verschillende Zeeuwse vissers zijn naar het Noorden getrokken om op de Wadden de mosselzaad- visserij uit te oefenen. Zij, die op het Friese Wad vissen, hebben Harlingen als basis en zij,, die op het Groninger Wad vissen, hebben de Dokkumer Nieuwezijlen als haven. De reden, dat deze Zeeuwen helemaal naar het Noorden komen is, dat zij in eigen omgeving niet- genoeg zaad voor hun percelen kunnen vinden. Het zaad. dat op de Wadden wordt gevangen, gaat zowel naar Zeeuwse als Friese percelen. Deze visserij brengt in de Harlinger haven momenteel een grote drukte met zich mee. Styler me gisterenavond vertelde. Hij hoorde heel wat van Fowler, wat die jou nooit verteld zou heb ben. Maar dat doet er op het ogenblik niet toe. Zorg, dat alles goed voor elkaar komt en neem Paquita en de twee vrouwen mee naar Surrey. Wanneer ga je?" „Overmorgen," antwoordde Hex tall onmiddellijk, ,,'s middags." Het kostte hem geen moeite om de wensen van Smith uit te voeren. Paquita die zich snel weer her stelde van de eerste schok na het ongeluk, liet maar al te gaarne haar nieuw-gevonden vriend en dokter de beschikkingen maken, die hij nodig achtte en zij verliet de Londen se woning in een opge wekt humeur. Zij en Hextall deden d» reis in één wagén, de verpleegsters ln een- tweede. De gehele rit langs de wegen van Surrey babbelde zij levendig en opgewekt Maar toen ze bij de heuvels kwamen werd ze naden- kemd en neerslachtig. .Dat. is Lynne Court", zei ze plotseling, terwijl ze naar een huls wees dat zich op een veraf gelegen heuvel tegen de lucht af- In een adres aan de Mi nieter van Financiën heeft het bestuur van de K.N.A.C. stelling genomen tegen artikel lObis van de wet omtrent de heffing en verreke ning der in- en uitgaande rechten en accijnzen, dat bepaalt, dat ver voermiddelen kennelijk ingericht cf toegerust om goederen aan het toezicht te onttrekken zonder meer aan de staat vervallen. Het betreft hier de z.g. geheime berg plaatsen in auto's, waarvan, aldus d<» K.N A.C., de eigenaar veelal het bestaan niet kent, omdat hij deze niet heeft laten aanbrengen en hij het voertuig in deze staat heeft overgenomen. Er bestaat geen omschrijving van wat als een geheime bergplaats kan worden aangemerkt, zodat de beoordeling daarvan geheel aan de controle rende ambtenaar is overgelaten. In het adres wordt verder ge zegd, dat buitenlanders niet van deze voorschriften op de hoogte zijn of gebracht kunnen worden, wat in het bijzonder geldt voor de inwoners van België, aangezien de Belgische wet slechts 'n soort gelijk voorschrift kent, voor zo ver er goederen in deze bergplaats worden aangetroffen. Aangezien zij een voorschrift van deze strek king meer in overeenstemming met de billijkheid acht en het voorts wenselijk acht de wetge ving van de landen, die de Bene lux vormen zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, verzoekt de K.NA.C. genoemd artikel in genoemde zin te wijzigen, of an ders de toepassing der bepaling met de billijkheid en het rechts gevoel in overeenstemming te brengen. tekende. „Daar in de hoogte tus sen de bossen. Ik dacht, dat ik blij zou zijn het terug te zien en dat hen ik nu ,niet." „Waarom niet?" vroeg Hextall. Omdat ik niet weet wat ik er zal vinden," antwoordde zij. „Zij kunnen er zijnDarrell en Kesteven. Als dat zo is, zullen er meer zijn van het slag van Kesteven. In dat geval „Ik denk niet, dat je vermoe den juist is," zei Hextall. „En als ze er zijn, dan zal ik eens heel duidelijk met hen praten." Paquita zuchtte. „Wat een geluk, dat Fowler u juist tegenkwam," zei ze zonder een spoor van gekunsteldheid. „En wat een geluk om de bescher ming van een man te hebben, die men vertrouwen kan. Moet u werkelijk dadelijk naar Londem terug?" „Ja zeker," besliste Hextall. die liever het omgekeerde had gezegd. „Maar ik toen altijd op te bellen, zie je." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2