Wat brengt de Radio? SEIttvs op de fronted ffJVlfsvs EEN BEELD UIT SPAANS-MAROKKO SPORTNIEUWS Nederlands schip gestrand Aankoapmachtiginqen van de E.C A Nederlanders In China aangeraden te evacueren Zwedens deelneming aan het betalingsstelsel Hei vermiste Franse vliegtuig Schacht in Hamburg VV V 1 - De aankomst Prins Juan Carlos in Spanje Plan Marshall en Gallup Mededelingen van Henderson N. K. V. D.-Agenten in West-Berlijnse kampen? Veroordelingen in Tsjecho-Slowakije De Zuid-Afrikaanse Senaat DE STRIJD IN CHINA Evatt bemiddelaar in Griekse kwestie? Bijeenkomst Fianse Ministerraad Amerfkaans-Chinese besprekingen VKUDAG 12 NOVEMBER. mtt.VERSTTM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.0'Kamermuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gram.; 11.15 Voordracht; 11.35 Gram.; 12.00 Wood-Quartet; 12.33 Sport; 12 45 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.20 John Renova; 1.50 Gram.; 2.00 Kook kunst; 2.20 Orgel en zang; 3.00 Voordracht; 3.20 Gram.; 4.00 Zang met orkest; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Viool en piano; 5.20 Wij en de muziek; 6.00 Nieuws; 6>'li5 Felicitaties; 6 30 Ned. Strijdkr.7.00 Denk om de Pocht; 7.15 Accordeola; 7.30 Le zing: 8.00 Nieuws; 8.05 Viool en piano; 8.30 Cursus; 9.00 Men vraagt; 9.30 Hoorspel; 10.00 Bui ten! overz.; 10.15 Gram.; 10.45 Avondwflding; 1100 Nws; 11.15 Kamerorkest. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.35 School radio; 10.05 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Piano; 12.33 Viool en orgel; I.00 Nieuws; 1.25 Gram.; 1.50 Op de Korrel; 2.00 Gram.; 3.40 Crgel; 4 00 De Zonnebloem; 5.00 Wal het buitenland leest; 6.00 Na schooltijd; 5.15 Zang; 5.45 Gram.; 6.20 Cyclus; 7.00 Nieuws; 7.15 Appèl; 7.30 Brab. half uur; 8.0(i Nieuws; 8.06 De gewone maïs: 8.12 Promenade Orkest; 8.30 Klankbeeld; 9.25 Opera; 10.37 Actualiteiten; 10.45 Avondgebed1; II.00 Nieuws; 11.45 Muziek. Het Nederlandse motorschip „Flora" uit Groningen, strandde in de Woensdagnacht tijdens een zware storm bij Hoebanaes (Zuid- Zweden). Het is nog niet bekend hoe vast het schip aan de grond zit. Het bergingsvaartuig Sibyn, dat in Helsinhoer, in Denemarken is gestationneerd, is te hulp ge roepen. Nader vernemen wfl>, dat de kapitein en eigenaar van de .Flora" de heer Pi eter Wagen makers uit Groningen is. Het scheepje, dat 170 ton meet, was zonder vracht op weg van Kopenhagen naar een andere Deense havenplaats. De Economie Cooperation Ad ministration heeft Dinsdag aan Nederland aankoopmachtigingen voor de volgende leveranties, wel ke in het vierde kwartaal van dit jaar zullen worden verricht, verstrekt. Koper en koperproduc- tea 1.620.000 dollar, metaal-ertsen en -concentraten 1 mlllioen dol lar, huiden en vellen voor de lederindustrie 250.000 dollar, zink, zinilegeringen en zinkpproducten 500.000 dollar, nikkel, nikkellege- ringen en nikkelproducten 100.000 dollar, geconserv. melk 300.000 dollar, diverse industriële non- ferrometalen en non-ferrometaal- producten 400.000 dollar, lijnzaad 3-209.000 dollar, alluminium, allu- miniumlegeringen en alluminium- producten 1 millioen dollar. De volgende, reeds verstrekte aankoopmachtigingen werden ver hoogd: Voor haver met 33.839 dollar, voor blik met 300.000 dol lar, voor gerst met 26.798 dollar en voor stikstofhoudende kunst mest met 347.000 dollar. Verlaagd werden de aankoop machtigingen voor Iijnmeel met -59950 dollar, voor lijnkoeken of- meel met 73 815 dollar. Een reeds verstrekte machtiging voor de be taling van oceaanvracht werd ver hoogd met 4464 dollar en een an dere verlaagd met 63.000 dollar. Het totaal der Dinsdag ver strekte machtigingen en verho gingen. minus de verlagingen be droeg 8.074.336 dollar. Naar aanleiding van de toe stand in Noord-Ohina heeft de Nederlandse ambassade in China de ongeveer honderdvijftig Neder landers in dit gebied, voorname lijk Rooms-Katholieke missiom- narissen .dringend aangeraden te evacueren zolang zulks met com merciële zee- en luchtverbindin- gen mogelijk is, zo vernemen wfl van het Ministerie van Buiten landse Zaken te 's Gravenhage. Het Zweedse parlement heeft bet wetsontwerp goedgekeurd, waarin de regering deelneming van Zweden aan de in October te Parijs gesloten overeenkomst betreffende het inter-Europese betalingsselsel voorstelt. Krach tens deze overeenkomst ontvangt Zweden van de V. S. een crediet van 47 millioen dollrs en van de andere deelnemende landen cre- dieten in hun respectieve geldeen- heden tot een totaal bedrag van 9.800.000 dollars. Alvorens deze laatstgenoemde credieten kunnen worden opgenomen, moet Zweden eerst zijn bestaande betalingsmo- I gelijkheden uitputten. De belang- I rijkste hiervan is wel het Zweed- se sterlingsaldo ad 17% millioen 1 pond ,daf Gr.-Brittannië onlangs beeft gedeblokkeerd. Anderzijds zal Zweden krachtens de overeen komst credieten in kronen, over komende met in totaal 37.800.000 dollars, aan de andere deelnemen de landen verstrekken ter dekking van de betalingstekorten dezer landen tegenover Zweden-, Het Franse vliegtuig, dat Maan- d?;.; Middag op weg van. Parijs Londen met. zes Tsjecho- Slowaakse ijshockeyspelers en een bemanning van twee personen aan boord, niet op de plaats van bestemming aankwam, is nog steeds niet gevonden. Functiona rissen te Orly, van waar het op sporingswerk wordt geleid, heb- btfti verklaard, dat zich een uit stekende piloot aan boord bevond, en dat het vliegtuig genoeg brandstof bij zich had om 900 mijl re kunnen vliegen. Dr. Hjalmar Schacht bevindt zich thans hij, vrienden te Ham burg waar hij aan een AFP- correspondent heeft verklaard, dat hfl zijn woning heeft verlaten om aan de nieuwsgierigheid van perscorrespondenten en andere bezoekers te ontkomen. Hfl voegde er aan toe, dat hij geenszins voornemens is uit de Britse zone te vluchten of zich aan eventuele aanhouding te ont trekken. Hij is besloten te Ham burg het verloop der gebeurtenis sen af te wachten. «v W/V >A* 51* Het was een belangrijke dag voor de Marsianen. Dictator Ha- des sprak het volk toe om de aan val op de aarde die aanstaande was, te rechtvaardigen. „Wij kunnen de chaos niet lan ger dulden die op aarde heerst", riep hij met verheffing van stem uit. „De toestanden op aarde zijn een belediging voor ons zonne stelsel. De zon zelve taloost er van, dit alles iedere dag weer te moeten aanzien. Daarom heb ik aan onze onvolprezen Marsiaanse bevelvoerders opdracht gegeven, dr nieuwe orde van Mars op aar de te brengen". Nauwelijks had de dictator ge sproken of machtige wolken van oorlogsatomielen verlieten Mars en zetten koers naar de aarde. Twee dagen en twee nachten was het gegier niet van de lucht. Al die tfld zat Dr. Hades aan zijn super-kijker om de bewegingen van zijn atomielvloot gade te slaan. „Goed werk" bromde de grote man. Het plan om de 10-jarige prins Juan Carlos, oudste zoon van de Spaanse troonpretendent Don Juan, die zijn schoolstudie in Zwitserland heeft onderbroken om deze te Madrid voort te zet ten, aan het station te Madrid te laten aankomen is op het laatste ogenblik gewijzigd om mogelijke demonstraties van aanhangers van Don Juan of de Phalanxisti- sche partij te voorkomen. 15 kilo meter van Madrid werd hij in het geheim van de trein afgehaald en per auto naar zijn nieuwe woning gereden. Berichten en foto's van zijn ankomst waren door de censuur verboden. Spanjaarden, meest monarchis ten, die van zfln komst op de toogte waren, vroegen zich af, of deze nieuwe ontwikkeling van de verhouding tussen Don Juan en Generaal Franco er op duidt, dat Don Juan gedwongen is voor Franco te wijken of dat Franco concessies doet met het oog op een eventueel herstel der monarchie. Volgens een rapport van de Tsjecho-Slowaakse vakvereni gingsraad zal de Tsjecho-Slo waakse regering misschien 34 duizend ambtenaren overhevelen naar de industrie. Dit zou een eerste stap zijn tot uitvoering van een olan tot overheveling van ongeveer honderdduizend ambte naren naar industriële bedrijven. Naar aanleiding van berichten, ^at de administratie van het piar.- Marshall de bedoeling zou hebben via het Gallup-instituut en andere instituten voor opinie-onderzoek in Frankrijk, Groot-Frittannië en cie andere Marshall-landen peilin gen te doen om uit te maken in welke mate het publiek op de hoogte is van het plan en er voor of er tegen, zijn in de Amerikaan se pers ironische opmerkingen verschenen in verband met de misrekening der opinie-onderzoe kers wat betreft de uitslag van de Presidents-verkiezingen. Som mige bladen hebben de admini stratie van het plan zelfs ervan l.eschuldigd, geld te verspillen. De administratie van het plan- Marshall heeft echter doen weten, dat zij, ondanks de jongste mis lukking, vertrouwen blijft stellen in de doelmatigheid van het opi nie-onderzoek. De resultaten van het onder zoek zullen ter kennis gebracht worden van het congres. Arthur Henderson, de Britse Minister van Luchtvaart, heeft te Berlijn tegenover journalisten medegedeeld, dat men op het vliegveld Gatow bezig is natrium- verlichting aan te brengen. Het betreft hier een nieuwe Britse De kleine kustboten, die dage lijks van. Algiers naar Ceuta va ren, vormen reeds een beeld van koloniale (bontheid. Officieren, leden van het Vreemdelingen legioen, Marokkaanse troepen, zakenlieden en Spaanse koloniale ambtenaren vullen het dek met veel lawaai. De weinige vrouwen verrijken het beeld als een een zame vurige klaproos in een rijp korenveld. Franco's troetelkinderen. Ceuta, de invalspoort van Span je naar Marokiko, heeft een mo derne haven, die zich kenmerkt door een drukke bedrijvigheid. Stoomboten lossen en laden. Last- draagsters slepen centenaar zware kisten op het hoofd door de gloeiend hete havencomplexen. Inheemse politieagenten hebben zonneschermen opgestoken en di rigeren vanuit dit beschutte para dijs het verkeer, dat als een mu seum alle voertuigen sinds de tijd van Adam omvat. Met evenveel recht rijdt hier de plompe ezel kar naast de nieuwste Ameri kaanse auto. Snelle roodgelakte autobussen rijden op goede beton wegen het binnenland in. Men verkiest ze verre boven de ver ouderde srooorwegen. Spanje heeft de oorlog zonder oorlog doorstaan en ook zfln koloniale rijk leeft slechts aan de rand van de span ningen, die thans Noord-Afrika doen schudden. Maurische solda ten hebben in 1934 de Catalani- sche en Asturische revolutionnai- ren verslagen. Van Marokko uit heeft Franco met bekende hulp de heerschapp" veroverd. De Marok kaanse troepen gelden heden ten dage als de meest betrouwbare steun van het Franco-regime In tegenstelling tot 25 jaar geleden heeft de toestand z'ch gunstig ge wijzigd. Toen verbloedden Franse en Spaanse legioens in de Rif-oor log; thans bestaan er voor het Panarabische nationalisme naar het schijnt slechts weinig aanvals- mogeliikheden. In Tetuan, de hoofdstad van de regering, wijst niets op enigerlei spann'ng. De Spaanse hoofdcomissaris heeft hier zfln zetel. De Sultan van Ma rokko wordt door een kalief ver tegenwoordigd. Sterk en grote, krijgshaftig toegeruste Marokka nen houden de wacht voor de openbare gehouwen. Franco weet, wat hij deze mannen verschuldigd is; zfl worden bijzonder goed be handeld. Afgeschreven ambities. Bij al dit worden vele nieuw- Spaanse dromen door de politieke wenkelflkheid vermorzeld. Om Gi braltar, de „voortdurende beledi ging", zoals Franco eens uitriep, is het stil geworden. De terug tocht van de Spanjaarden uit het internationale Tanger voltrok zich des nachts en zonder veel lawaai. Weggestorven zijn de imperialis tische tonen uit de dagen, toen Spanje het reglement van Tanger negeerde en hier aan de Noord- Westhoek van Afrika een brugge- hoofd van politieke en militaire ambities stichtte. Tetuan, de cen trale van Spaans-Marokko is thans geen politiek centrum meer. Het keerde naar zfln rustig kolo niaal residentieleven uit de tijd van de Soaanse burgeroorlog terug. De bioscopen kondigen met veel spektakel Amerikaanse films aan. In de bars voert de Jazz- trompet de boventoon. De winkels in het buitenlandse kwartier bars ten haast van de Amerikaanse goederen. Maar bij de mannen spelen turban en toga de hoofdrol en zelfs de marktvrouwen zfln zwaar gesluierd. Men rookt water pijpen en drinkt thee zonder sui ker. Slechts weinig vreemdelingen betreden het Arabische stadsge deelte. Hier leven Arabieren en Joden in het klein, vreedzamer dan in het grote Palest'na. De Spaanse valuta geldt overal, maar de inheemsen verkiezen hun eigen zilvergeld. Als handarbeiders zijn zfl zeer geschikt, als handelaren geslepen. Zijn deze Arabieren niet k>ok als vrfle nomaden geboren als heren? Zullen zfl zich n'et eens hun traditie herinneren en weer de bergen intrekken, het geweer in de aanslag? Nadruk verboden. Unicos Press uitvinding voor vliegvelden, waar door vliegtuigen in staat worden gesteld veilig te landen, warneer het zicht minder dan ongeveer 600 meter is en meer dan onge veer 45 meter. Radar zal worden gebruikt, wanneer het zicht nog korter is. In de afgelopen veer tien dagen zijn 1109 vliegtuigen door middel van radar op Gatow geland, aldus de Minister. Henderson, die een bezoek van 24 uur aan Berlijn brengt om de vliegvelden te inspecteren, waar de goederen voor Berlijn aanko men, verklaarde, dat alle autori teiten er van overtuigd waren, dat het mogelijk zou zijn de lucht brug gedurende de gehele winter te handhaven. Het nieuwe vliegveld te Tegel in de Franse sector zal spoedig in gebruik worden genomen. Het zal echter alleen bij helder weer gebruikt kunnen worden. Naar het Duitse Nieuwsagent schap DPD (Amerikaanse zone) meldt, zouden agenten van de NK VD, de Sovjet geheime politie, in kempen voor politieke vluchtelin gen in de Westelijke sectoren van Berlijn zfln ontdekt. De be woners van een kamp in de Ame rikaanse sector, merendeels vluch telingen uit de Sovjet-Uinie en ar beidskampen in de Sovjet-zone, zouden reeds een man aan de Duitse politie hebben overgele verd, die zfl herkenden als een Duitse NKVD-agent. Andere agenten zouden ontsnapt zijn. Van (je 45 leden van de Tsjecho- Slowaakse Katholieke Volkspartij, die onder beschuldiging van sa menzwering onder leiding van de geestelijke Antonin Huvar terecht gestaan hebben, zijn er veertig tot gevangemstraffen veroordeeld. Huvar kreeg tien jaar. Het open baar ministerie zal in hoger be roep gaan tegen de vrijspraak van vflf der beschuldigden Vier oppositie-candidaten de Afrikaanse inheemse vertegen woordigend zfln Dinsdag voor de Zuid-Afrikaanse senaat geko zen waardoor Dr. Malans rege ring (nationalisten) een minder heid van 21 tegen 22 in de vol gende zitting van het parlement gekregen heeft. Een minderheid in de senaat zal de regering niet nopen tot af treden. In de Tweede Kamer hebben de nationalisten 70 zetels cn hun bondgenoten,de Afrika ner partij 9. De verenigde partij van Generaal Smuts heeft 65 ze tels en de arbeiderspartij, 6. Er zfln ook drie afgevaardigden van de inheemse bevolking. De regeringstroepen, die belast zfln met de verdediging van Nan king tegen bet oprukken van vijandelijke troepen uit het Noor den, zijn op Pengpoe, de poort naar de hoofdstad, terug getrok ken, nadat de verdediging van punten verder Noordelijk gelegen hevig door de tegenstanders was bestookt en gebroken zo wordt uit pro-regeringsbronnen verno men. De naar het Zuiden opdrin gende legers der communisten hebben naar men gelooft de ver- dedigingsring van Hsoechou door broken. Zij zouden deze stad, een bastion in Centra al-China, van drie zijden insluiten. Naar men meent is Pengpoe aan de spoor lijn tussen Hsoechou en Nanking gelegen, 't hoofddoel der commu nistische legers Dagelijks arriveren ongeveer 3 000 vluchtelingen uit Hsoechou en Pengpoe te Nanking, naarmate de communistische legers in Noord-West Kiangsoe en Oost- Anhwel oprukken. De Australische premier, Joseph Othifley, heeft gisteren verklaard, dat aan Dr. Herbert Evatt, de Australische Minister van Buiten landse Zaken en eerste afgevaar digde van Australië bij de V. N., „misschien gevraagd zal worden te bemiddelen" in de kwestie van het Griekse vraagstuk, welke thans door de politieke oommis sie wordt besproken. Australië heeft, als lid van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de Griekse klach ten tegenover Albanië, Bulgarije en Joegoslavië, steeds getracht de bevoegdheden van de commis sie uit te breiden tot de positieve taak van verzoening, in overeen stemming met de doelstellingen van de V. N. ten aanzien van vrede en veiligheid. Chifley verklaarde, dat de re gering van het Australische ge menebest Evatt volledige steun zou verlenen. In de bijeenkomst van de Fran se Ministerraad onder voorzitter schap van Vincent Auriol, Presi dent van de Republiek, heeft de Minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, verslag uitgebracht van de onderhandelingen tussen de Benelux-landen, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten aangaande het Ruhr-ge- bied. Tijdens ee npersconferenftie na de kabinetszitting verklaarde de Minister van Binnenlandse Zaken, Moch, dat Frankrijk „zijn stand punt had gehandhaafd." Voorts zegt een communiqué, dat ,,de orde in de stakende mijn- gebieden, hersteld en de vrflheid cm te arbeiden door de aanwezig heid van troepen gewaarborgd is". Mijnwerkers, die in de maand November geen achttien dagen hebben gewerkt, zullen die maand niet in aanmerking komen voor familie-bijslag. De Chinese ambassade te Was hington heeft meegedeeld, dat zfl met de Amerikaanse regering onderhandelt over verhoging van de hulp aan China, zowel econo misch als militair. Een woord voerder van de ambassade zei, dat deze besprekingen een voort zetting zfln van die, welke ver scheidene weken geleden te Parfls zfln gevoerd tussen de Chinese Minister van Buitenlandse Zaken, Wang Sjih-Tsjieh, en minister Marshall, Hij voegde daaraan toe, dat over het bedrag van de hulp nog geen beslissing was ge nomen. Het bfl de C. G. T. aangeslo ten Franse vakverbond van mijn werkers heeft de mflnwerkers aangespoord hun staking voort te zetten. SCHAKEN. Terneuzen HIV.S.V. 28. Dinsdagavond ontving Terneu zen III de Verenigde Schaak vrienden uit Sluiskil. De bezoe kende club wist op overtuigende wijze te zegevieren. De gedetailleerde uitslag luidde: Terneuzen IH V.S.V. M. C. HarinckM. Nijssen 10 H. Barentsen-G. Wullems C. B. Boerman Th. Wegchelaar 01 B. SwetsE. Tacq 01 Jac. DonzeA. Wullems 01 H. Heersema—A. Mast 01 L. J. Simpelaar M. J. Nijssen 01 R. R. VisserJ. v. Altena J. N. 't GildeJ. de Jong 01 D. v. Wflck-G. Verstraaten 01 Totaal uitslag: 28

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3