^MEDINOS Westelijke lesolutie ten aanzien van Griekenland aanvaard De bloedwraak Algemene beschouwingen over de Rijksbegroting OER LIEFDE Kerknieuws Uit de Provincie De schadeloosstelling wegens oude t.b.c.-gevaüen Ontbijtkoek en zwarte Stroop duurder Groot verlof aan Militairen die gaan studeren Albanië, Rulgarge en Joego slavië zyn schuldig. De poli/tieke eommtesie der V. N. heeft gisteren een door de Westelijke grote mogendheden en China opgestelde resolutie, waar in Albanië, Bulgarije en Joego slavië veroordeeld „wegens het helpen van de guerilia-strijd- krachten in Griekenland" aan vaard. De resolutie werd aangenomen met 48 tegen zes stemmen, zon der onthoudingen. Er wordt hier in een beroep gedaan op Grieken- lands Noorderburen „deze hulp onmiddellijk te staken" en met de speciale commissie der V. N. voor de Balkan (U.N.S.C.O.B.) samen te werken „bij het zoeken naar een vriendschappelijke rege ling van hun geschil met Grieken land". De artikelsgewijze stemming over de resolutie heeft door de appositie van de Joego-Slavische afgevaardigde Ales Bebler dr'e dagen geduurd. Bij het begin van zijn oppositie werd Beibler krach tig gesteund door de Sowjet-Unie en andere Oost-Europese landen, maar tegen het eind was zijn eni ge actieve bondgenoot Dr. Katz Suchy, van Polen. De resolutie der vier mogend heden, welke naar verwachting door de algemene vergadering met een zelfde meerderheid zal worden aanvaard, steunt de be schuldiging van de speciale com missie voor de Balkan, dat „de Griekse guerillastrijders hu'p op grote schaal van Albanië, Bulga rije en Joego-Slavië bleven ont vangen met medeweten van de regeringen van die landen". Er wordt kennis genomen van de bevindingen der commissie, dat «grote hoeveelheden wapenen, munitie en andere militaire voor raden over de grens zijn gekomen, vooral in tijden van hevige strijd" „Sterke stellingen van de gueril- lastrijders hebben hun vitale be voorradingswegen van Bulgarije. Joego-Slavië en in het bijzonder Albanië uit beschermd. In de aatste maanden zijn er minder bewijzen verkregen omtrent het ontvangen door de guerillastrij- ders zijn veelvuldig en naar belie ven om tactische redenen de grens overgestoken en zijn zo in staat geweest hun strijdkrachten, zonder hinder te ondervinden van het Griekse leger, te concentreren en, naar Griekenland terug te keren, wanneer zij dit wensten. Zij hebben zich dikwijls veilig te ruggetrokken op het gebied van Albanië, Bulgarije en Joego-Sla- yië, wanneer het Griekse leger te grote druk uitoefende". Voorts wordt in de resolutie tan alle andere leden van de V. N., alsmede aan niet-leden, aan bevolen „zich te onthouden van enige actie, die tot doel heeft, di rect of door middel van enige andere regering, enige gewapen de groep, die tegen de Griekse regering strijdt, te helpen". Tenslotte wordt het mandaat van de speciale commissie voor de Balkan verlengd, waarbij zij" jpdracht krijgt verslag uit te brengen over de houding van Al banië, Bulgarije en Joego-Slavië in antwoord op het verzoek, „dé Griekse guerrillastrijders niet te helpen", en „beschikbaar te blij ven om deze drie regeringen, en de Griekse regering te helpen bij het tot stand brengen van een vreedzame regeling van haar ge schil". Volgens een Australisch amen dement zal de Unscoh haar voor- oaamste hoofdkwartier in Grie1 keulamd hebben. Het debat over de resolutie was Dinsdag beperkt tot spreektijden van tien minuten. De inleiding tot de Sowjet-re- solutie is verworpen met 49 tegen 8 stemmen. Deze inleiding schreef de „verslechtering van de toe- door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 18) (Nadruk verboden). „Ik denk het wel," antwoordde Hextall. „Hij heeft althans zeer weinig liefde voor Kesteven aan de dag gelegd, tot nu toe." „Kan die Fowler vanavond niet ten uurtje hij je thuis komen?" vroeg Smith. „Ja. Goed laat hem om negen uur komen. Dan stuur ik Styler bij hem. Laat ze samen alleen. En zeg aan, Fowler, dat hij zo mogelijk een portret van Kesteven mee moet brengen en een van Darrell Tress." „Styier!" verbaasde zich Hex tall. „Ben je van plan hem aan het werk te zetten?" „Ik hen van plan de beste bloedhond die ik ken aan de ar beid te zetten," was het antwoord van Smith. „Laat dat maar aan stand in Griekenland" toe aan vreemde inmenging. Met een kleine minderheid (21 tegen 13 en 19 onthoudingen) werd het artikel aangaande het .beroep op de Griekse regering om de Albaanse- en Macedonische on derdanen niet te discrimineren, verworpen. Met 53 stemmen vóór en 2 onthoudingen aanvaardde de commissie het artikel, waarin Griekenland wordt aangeraden diplomatiek contact met Albanië en Bulgarije te zoeken. 49 Stem men kreeg het artikel aangaande de wenselijkheid van onderhande lingen over de grenskwesties (6 onthoudingen). Het artikel over de verwijde ring van alle vreemde troepen uit Griekenland werd door de Sowjet-afgevaardigde wei-gefun deerd genoemd. De Britse afgevaardigde Mc Neil zei, dat de Britse troepen „op verzoek van de gekozen Griekse regering" in Griekenland waren. McNeil zeide de „zeer be- ryerkte Britse strijdkrachten" in Griekenland als een pacificerende factor te beschouwen. Territoriale ambities in Grie- TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft giste renmiddag de algemeene beraad slagingen over de rijksbegroting voor 1949 voortgezet. De heer Oud (WD), zijn Dins dag afgebroken rede hervattende, vraagt zich af 'of de algehele staatkundige organisatie opnieuw bezien moet worden. Hij meent, dat het iets minder representatief is dan men wel denkt, en ver klaart niet te willen pleiten voor terugkeer naar het herstel van dertig jaar geleden, doch wel voor ten ernstig onderzoek dezer kwes tie. Ten aanzien van de bedrijfs organisatie verklaart spr., dat deze moet leven in het bedrijf; er moeten zelfstandige autonome lichamen zijn. De politiek der regering ten aanzien der prijzen door de af schaffing van subsidies heeft sprekers instemming. Tegen het verlenen van een bj- slag heeft hg geen bezwaar; hij waarschuwt er echter voor tegen uitsluitend naar de arbeiders te kijken. Men bedenke, dat er een grote groep kleine zelfstandigen is, die evenzeer in moeilijkheden verkeert. De heer Wagenaar (CPN) be spreekt de kabinetsformatie en verklaart o.m., dat het zitting nemen in het kabinet door de Partijs van de Arbeid alleen bete kent, dat ze als Amerikaanse partij zitting moest nemen. Spr. vraagt waaruit de bedrei ging uit het Oosten bestaat. NE». HERV. KERK. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Zaamslag werd benoemd tot Godsdienston derwijzer de heer C. Heijboer van Hans weert. mij over. Als je weg bent, zal Ik Styler alles op mijn eigen manier vertellen en ik zal hem vanavond sturen om met Fowler te praten. Daarna zal Styler op zijn wijze trachten alles omtrent Kesteven te weten te komen. En... dat zal hem lukken ook." „Denk je?" zei Hextall half on gelovig. „Wedden om alles wat je wilt!" verzekerde Smith. „En lang zal het niet duren „En als er nu eens niets uit te vinden is," veronderstelde Hex tall. Smith zette een paar grote ogen op. „Maar beste jongen," zei hij. „Kom nu toch! Omtrent iedereei. h wel wat te weten te komen! Ken je de menselijke natuur niet meer? Laat dat maar aan Styler over. Dat is dus afgepraat. Nu komen we aan punt twee... me juffrouw Paquita. Op het ogen-; 'dik schijnt zij in goede handen te zijn. Is er altijd één van de verpleegsters bij haar?" „Altijd," bevestigde Hextall. „Uitstekend," zei Smith. „Hoe gauw kan ze naar Lynne Court ervoerd worden?" kenland had de Britse regering niet Kjesselof (Bjelo-Rusl.) bracht hiertegen in: „De Britse troepen in Griekenland houden de burger oorlog gaande. Als u al uw troe pen zoudt terugtrekken, dan zou er in enkele maanden vrede zijn in Griekenland." Bebler (Joego-Slavië) viel Mc Neil's verklaring aan met de op merking, dat de Griekse regering „niet vrij gekozen was, aangezien dertigduizend leden van de oppo sitie in de gevangenissen zuchtten of verbannen waren en géén deel hebben kunnen nemen "aan de stemming of de verkiezingscam pagne." Het artikel, dat terugtrekking der buitenlandse strijdkrachten uit Griekenland eiste, werd ver worpen met 38 tegen 7 stemmen en 11 onthoudingen. De laatste paragraaf van de Sowjet-resolutie, waarin ophef fing van de speciale commissie voor de Balkan verlangd werd, is verworpen met 44 te.nen 6 stem men en 6 onthoudingen. Bcgomolof verklaarde de eind stemming over de drie artikelen niet als een geldige stemming over de gehele resolutie te zullen beschouwen. De drie artikelen werden daarna aanvaard met 48 tegen nul stemmen en één ont houding. Hij vraag hoe het met de her stelbetalingen staat. De vraag van de heer Van der Goes van Naters of spr. bij een aanval op het Westen door het Oosten met gekruiste armen zal blijven staan, is een onzinnige vraag. Men probeert daa,rdoor de aandacht af te leiden. Men moet eerst aantonen waaruit de bedrei ging bestaat. Met de maatregelen ten aanzien der prijzen van levensmiddelen is hij het niet eens. Spr. verwacht nog verdere prijsstijgingen, waar door het nog slechter wordt voor het werkende volk. De toeslag van 1 acht de heer Wagenaar niet bevredigend; er is geen rekening gehouden met ge- pensionneerden en kleine zelf standigen. Hij dient een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de bijslag te verhogen tot 2,50. De heer Zandt (S.G.bepleit de noodzakelijkheid van terugkeer naar Gods Woord. Hij wijst op de toenemende zedenverwildering der stijgende criminaliteit en de toe- reming van het drankmisbruik, welke oorzaken van veel ellende zijn. Voor sport en spel heeft men steeds groter belangstellingspr. ziet daarin een gevaar. De Over heid mag er niet toe medewerken, dat de dag des Heren nog meer ontheiligd wordt. Spr. keert zich voorts tegen het misbruiken van Gods Naam. Met de grondslag van het kabi net ken de heer Zandt zich niet verenigen. De heer Zandt ontwikkelt ver der bezwaren tegen verplichte vaccinatie. De heer Hofstra (Arb.) ver klaart, dat in afwijking met op vattingen van vóór de oorlog, hij niet van jaar tot jaar een begro ting verlangt, welke in evenwicht is, en dat hij de financiële- en be- O... na drie dagen!" .Prachtig. Nu moet je eens doen wat ik zeg. Breng juffrouw Paquita zelf naar Lynne Court. Met een wagen ben je er in twee uur. Dan kan je meteen de plaats eens bekijken. Maar wat be langrijker is -je moet haar aan het verstand brengen, dat ze voor korte tüd ir ieder geval die twee verpleegsters moet houden. Die moeten met haar meegaan. En ie moet strikte orders geven, dat ze, totdat jij het anders beslist, voortdurend onder bewaking van een van beiden moet staan. Dag en nacht, begrijp je. Kan je daar voor zorgen? Kan je die twee verpleegsters vertrouwen?" Hextall dacht aan Paquita's middernachtelijke vlucht kortge leden. Ze had toen in het geheel niet geluisterd naar de verpleeg ster, die op haar moest passen. Maar hij nader Inzien vond hij, dat Paquita nu wel veel handel baarder was hij geloofde wel, dat ze zou doen wat hij haar v roeg. „Ja," besloot hij,. „Ik zal er voor zorgen. Ze zal dag en nacht bewaakt worden." „Goed, best," zei Smith. „,Ik lastingpolitiek niet als een aange legenheid on zich zelf beschouwt. Van het omgooien van het roer op het gebied der loon- en prijs politiek mag, naar sprekers in zicht, geen sprake zijn. De tekorten van het landbouw- egalisatiefonds en de kapitaal- dienst moeten, met het oog op de toestand waarin ons land ver keert, worden aanvaard. Het opheffen van tekorten door het afknappen van sociale maat regelen wijst hij af. Overigens is hij van mening, dat de effi ciency in de Overheidsdienst nog niet is, zoals zij behoorde te zijn. De heer Hofstra heeft bezwaar tegen de suggestie van de heer Weiter tot wederinstelling van het bankgeheim. Hij spreekt na mens zijn fractie vertrouwen uit in het financiële beleid van het kabinet, ook al heeft hij enige critiek en al acht hij het begro tingsevenwicht enigszins wankel. De heer Van de Wetering (C.H.) constateert, dat de financiële toe stand van ons land nog zeer zor gelijk is. Komende tot de sterkte van het burgerlijk Overheidspersoneel constateert spr., dat er van een belangrijke bezuiniging op het uitgebreide personeel geen sprake is. Deze kwestie beveelt hij bij zonder in de aandacht der Rege ring aan. De heer Van de Wetering vraagt o.m. of er geen deblokke ring kan geschieden, de nadelen voor de betrokkenen tot een mi nimum te beperken. De heer Lucas (K.V.P.) houdt uitvoerige financiële beschouwin gen. Hij, bepleit de noodzakelijk heid van het drukken der uitga ven en vraagt o.m. bij de herzie ning der belastingwetgeving bij zondere aandacht te willen be steden aan de moeilijke positie der kinderrijke gezinnen. De heer Ritmeester (V.V.D.) geeft o.m. te kennen, dat het ge vaarlijk is op hoge middelenop brengst te blijven rekenen. Ver laging-van de belastingdruk moet z.i. zeer spoedig plaats hebben. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) betoogt, dat de loonbijslag niet toereikend is, terwijl ook anderen, als gepensionneerden, sociale ren tetrekkers en ouden van dagen, z.i. in de bijslag moeten delen. Te kwart voor zeven verdaagt de voorzitter de vergadering tot hedenmiddag één uur. Naar aanleiding van een be richt dat de ronde doet en waar in de verwachting wordt gewekt, dat het mogelijk zou zijn schade loosstelling wegens oude t.b.c.- gevallen te ontvangen van de Rijksverzekeringsbank, deelt het bestuur dezer instelling hierover het volgende mede: De verwachtingen worden ont leend aan een publicatie van Mr. Brom in het Sociaal Maandblad van 1 November 1948. Deze ver dedigt daarin de opvatting, dat nu de Centrale Raad van Beroep bij uitspraak van 12 November 1947 heeft erkend, dat infectie met één bacil als ongeval kan worden aangemerkt, daaruit twee consequenties voortvloeien a. dat vroeger afgewezen aan- aanvragen opnieuw kunnen en moeten worden bezien; b. dat vroeger niet ingediende aanvragen alsnog binnen een jaar na die uitspraak kunnen worden ingediend, en dan niet als ver jaard mogen worden beschouwd (de wet schrijft voor aanvragen (Ingez. Med.) heb er natuurlijk een doel mee. dat ik je al die instructies geef. En ik heb er eveneens een bedoe ling mee, dat je met je patiënte mee gaat naar Lynne Court. Ik wil dat je het kleine broertje eens ziet, waar ze over gesproken heeft." .Ja?" verwonderde Hextall zich. „Waarom?" „Je hebt Paquita gezien en ook kennis gemaakt met de oudste broer. Ik zou graag willen, dat je de jongste ook eens zag. Je moet eens opletten of het een ge zonde jongen is; wie er op hem past enz., kortom merk alles om trent hem en hetgeen- er voor hem gedaan wordt, op. Het waarom doet er niet toe; breng je rapport uit zodra je. terugkomt." „Ik begrijp niet wat je wilt," zei Hexall, „maar ik zal doen wat je zegt „Ik weet, wat ik wil. Terwijl jij dat zaakje opknapt, doe ik wat anders. Ik zal eens precies de geschiedenis van de familie Tress nagaan en de omstandigheden waaronder die jongelui, die rijk dom verworven hebben. Het is maar goed, Hextall, dat in ge vallen als dit er beschermengelen TMRNETJZEN. Apotliekers-afjene^-jiui,.. Bij het te Leiden gehouden examen voor apothekers-assisten te, slaagde om, mej. Tanny Len- nis, alhier. ZAAMSLAG. Gestaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor het diploma Gemcente-financiën iste gedeelte, de heer C. J, Dees ambtenaar ter secretarie alhier.' binnen een jaar na het ongeval, of na de herkenning van de ge- gevolgen van een ongeval. Beide consequenties zijn aan vechtbaar; een tot dusver over deze rechtsvragen bestaande rechtspraak van de Centrale Raad wijst niet in deze richting. DUarom moet de Rijksverzeke ringsbank dergelijke afgewezen en oude aanvragen thans opnieuw afwijzen. En dat dit niet maar is een ongemotiveerd standpunt, wordt aanvankelijk geïllustreerd met de opmerkelijke omstandigheid, dat de Raad van Beroep te Groningen (waar Mr. Brom griffier is) zelf in twee zeer recente uitspraken ten aanzien van vraag b (de ver jaring) je consequentie van Mr. Brom niet heeft aanvaard. Het is thans zeker nodig om af te wachten wat de Centrale Raad van Beroep als zjjn mening over deze beide vragen zal open baren. De nodige test-gevallen zijn hiervoor aanhangig gemaakt. Prijs gearomatiseerde tarwebloem vrij. Tot de artikelen, waarin de duurdere suiker en/of bloem al» grondstof is verwerkt en dienten gevolge duurder zijn geworden, behoren ook koek en evrarte stroop. Ontbijtkoek van klasse C (klas- re en prijs moeten op de verpak king zijn aangegeven) is 1 tot 5 cent per koek duurder geworden, al naar gelang de grootte va* de koek en de daarin verwerkte grondstoffen. De prris van de zwarte stroop stijgt 11 cent per kg, ios uitgewogen, of 5 cent per pot van kg. Het artikel gearomatiseerde tarwebloem had de eerste tijd na de bevrijding aftrek als vlapoeder. Nu de prijzen in de zetme.eLsee- tor voor pudding en custardpoeder inmiddels zijn vrijgelaten ea de gearomatiseerde bloem, voor zo ver nog vervaardigd, van geen be tekenis meer is, is .de prijsregeling hiervan eveneens ingetrokke». Blijkens een legerorder lean aan dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten, die de studie aan een universiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, ongeacht de lichting, waarvoor zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden verleend, in dien zij Vóór 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en zij sedert dien onafgebroken in werkelijke dienst zijn geweest. De legerorder heeft in het al gemeen op dienstplichtige* be trekking, die niet buiten Europa dienen. Generaal Sir Brian Robert son, de Britse militaire gouver neur in Duitsland, is gistere*mor- gen per vliegtuig uit Berlijn naar Londen vertrokken. Hij zal een bespreking hebben op het depar tement van Buitenlandse Zaken doch men verwacht niet, dat hij Bevin zal ontmoeten. bestaan zoals jij en ik, die der gelijke dingen kunnen uitzoeken En in dit geval geloof ik, dat die jongelui waarachtig wel wat be scherming nodig hebben. Heb je er enig idee van, waar die Jonge ezel. Darrell Tress, heengegaan is?" „Absoluut niet. Maar ie natuurlijk bif Kesteven." „Natuurlijk! Enfin, ze zullen wel terugkomen of wat van zich laten horen. Nu hebben we alles afgehandeld, wat we op het A a- blik kunnen doen. Jij gaat dus weg en zorgt, dat Fowler en Sty ler elkaar vanavond om negen uur bij jou thuis kunnen spreken. En als je Paquita met haar ver pleegster naar Lynne Court hebt gebracht, kom dan terug en ver tel me wat je weet." Hextall wist dat John Smith niet van zeuren hield; hij stond dus gehoorzaam op en ging naar de deur. Maar voor hij1 deze open deed, waagde hij nog één vraag. „Moet ik Styler en de knecht alleen laten?" (Wordt vervolgd.) capillair actieve tandcream mef FLUORGAAN tegen tandbederf

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2