D WEER EEN GOUDSTAVEN ZWENDEL UIT DE PROVINCIE Sekte in 't gezin E BLOEDWRAAK OER LIEFOE Gepenstonneerden vragen toeslag Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek De Korfoe-kanaal SIS»®—"kwestie Lid van Griekse 3SÜ Parlement verwijderd Chinees-Sowjel Russische betrekkingen koewacht. terneuzen. De stakingen in Frankrijk Men zal zich de goudstavenzwendel, die in Juni van dit jaar aan het licht kwam, nog wel herinneren en hoe een fabn- kamt uit Ede er voor ƒ60.000 in gelopen was. Het doet daarom vreemd aan, zo meent althans de politie, dat enkele we. de berichten in de couranten zijn verschenen een inwoner uil de zelfde plaats ook weer tegen de lamp loopt en een staaf „goud koopt voor 4500. Tegen het einde van Juni ver scheen op het Noordplein te Rotterdam een 27-jarige „eier- verzamelaar" uit Ede, die op zoek was naar een staafje goud Hij werd in contact ge bracht met enkele mannen, die hem er wel aan helpen konden, zoals ze zeiden, maar voordat hij de staaf mocht zien eisten ze ƒ500 handgeld. Zoveel contanten had de Edenaar niet bij zich, maar enkele weken later, toen hij weer het Noordplein bezocht, liet hij zich overhalen naar een café op de Crooswijkseweg te gaan. Daar zat warempel de verkoper in sjjé al met ongeduld te wachten. In een rustig hoekje haalde de man met grote omzichtigheid een car- tonnen doos onder zijn jas van daan. Toen deze geopend was, lag daar in watten en vloeipapier de staaf, 24 karaats maar liefst en geen zwendel, zoals verzekerd werd. Uit allerlei gouden voor werpen was ze bij elkaar ge smolten. Als de Edenaar ƒ4500 kon fourneren, kon hij de staaf zo meenemen. Onmiddellijk bestelde <je Ede naar een taxi, reed naar zijn woonplaats, liet voor de gezellig heid een van de bemiddelaars nog meerijden, en leende in Ede links en rechts het geld hij elkaar. Daarop ging de rit in razend tempo retour naar Rotterdam. En in een donkere gang van een woning naar nader blo^k in de Isaac Hubertstraat verwis selde de staaf van eigenaar. Thuis had hij nu twee schatten by elkaar, de staaf en zijn meisje. „Hiermee kunnen we prachtzaken doen", zei hij tot de laatste. Maar de volgende morgen kwam reeds de wrede ontgoocheling. Toen hij met behulp van eerr hei tel er enige stukjes, die als monster moesten dienen, wilde af slaan, spleet de staaf al bij de eerste klap in tweeën. De staaf ih al haar naaktheid bestond uit een ijzeren contra-gewicht uit een raamstijl, met een loden omhul sel, .dat in een goudbad gedom meld was. Van schrrlk wist de Edenaar niet beter te doen dan het „goud" hegraven in zijn tuin. Maar na verloop van enkele weken klopten de mensen, van wie hij geld geleend had, aan ziin deur en toen hij niet betalen kon, werd de politie uit Ede erm gemengd. Die kreeg bij. stukjes en beetjes het verhaal van de goudhandel los. De Rotterdamse recherche werd ingeschakeld en die wist de twee bemiddelaars spoedig te identificeren. Het wa ren de 33-jarige losse werkman C B. en de 34-jarige klokken maker M. B. Maar wie was nu de man, die liet geld geïncasseerd had? Na eel soeuren kwam men er ach ter, dat dit de 21-jarige metselaar A. J. K. moest zijn. Maar de man had van „het Noordplein" een tip gekregen en hield zich schuil. Totdat hij distributiebescheiden moest halen, zich raar buiten waagde en juist een hoofdagent van politie, die voor hetzelfde doei uit was, in de arm liep. De drie verdachten worden nu voor de Officier van Justitie ge leid. K begint voorlopig een oude schuld, van 15 maanden gevange nisstraf op te knappen en in die tijd zal men wel verder zien. Uit niets is gebleken, dat deze goudstavenzwendel iets met de vorige te maken heeft. klaarde: „In het belang van China kan ik in geweten een zo belangrijke beslissing niet hemen, welke druk ook op mij wordt uit geoefend". De Minister herin nerde er aan dat het pact w®r<: ondertekend op een ogenblik, dat 700.000 Sovjet-soldaten Mandsjoe- rije bezet hielden. Indien de Sov jet-Unie had gewild, zo zeide hij nog, zou het niet mogelijk zijn ge weest niet alleen in Mantsjoerye doch ook in Midden-Mongolië en in Sinkiang een communistische republiek uit te roepen". De Alg. Ned. Bond van Ge- pensiomneerden, de Bond van Ge- pensionneerden der Ned Spoor- en Tramwegen en de Alg. Mili taire Pensioenbond heibben geza menlijk in een adres de medewer king gevraagd, teneinde alsnog te verkriigen dat, op gelijke wijze als voor arbeiders en overheidsperso- reel met een lager loon dan 37UU gulden, een toelage van 1,per week wordt toegekend. want rheumatische pijnen onder mijnen het hele gestel, het hu meur, het huiselijk leven... Laat het toch zo ver niet komen: dryi de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem: onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zou ten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige wer king. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij scha de kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds ihaar nieuwe dreiging van steeds heftiger aan vallen. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen hij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Bjj kou op borst en keel inwrijven trvetDampo. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" nemen Ingez. Med.) Het internationale Hof van Justitie te 's Gravenhage zal heden de behandeling van de z.g. Korfoe-kanaal-kwestie hervatten. In de eerste jaren van de oorlog was dit kanaal tussen Albanië en Korfoe onder Duitse controle, aoch toen de Duitse maritieme macht vernietigd was, heeft de Britse vloot onmiddellijk het ka naal van mijnen gezuiverd In Mei 1946 werden twee Brit se kruisers, die door het kanaal voeren beschoten door Albanese batterijen en tevens Hepen ze op mijnen, die in het kanaal bleken be liggen. Voor de eerste keer in de ge schiedenis van het Internationale Hof zullen getuigen worden opge roepen. De Britse vertegenwoordiger zal waarschijnlijk aanvoeren, dat in het kanaal mijnen zijn gelegd door Joego-Slavië, op verzoek van Albanië. Engeland zal er voorts waarschijnlijk op wijzen, dat, als mijnen zijn gelegd, hiervan mede deling moet worden gedaan, zulks in overeenstemming met de inter nationale wet. George Vorazanis (liberaal) is met geweld uit het Griekse parle ment verwijderd, omdat hij een van de tien ondertekenaren is van de boodschap aan de voorzitter van de algemene vergadering der V. N., Herhert Evatt, waarin adhaesie wordt betuigd met het Australische voorstel in de poli tieke commissie inzake „verzoe ning" tussen de Balkanlanden. Er klonken uitroepen als „ver rader", toen Vorazanis uit de Kamer werd verwijderd. De Ka mervoorzitter schorste de bijeen komst tot heden. Kamerleden spraken in de wandelgangen de verwachting uit, dat de Kamer Vorazanis zijn mandaat zou ont nemen. Voor het incident hadden de plaatsvervangende leider van de liberale partij. Venizelos, en de liberale Minister van Openbare Orde, Rendis, gezegd, dat Vora zanis zich buiten de liberale partij had geplaatst. De leider van de unie-partij, Kanellopoelos, noem de Vorazanis' daad „verraad". De conservatieve bladen in Griekenland beschuldigden Dr. Evatt Dinsdag van „inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Griekenland" wegens het zenden van telegrammen aan Koning Paul en premier Sophoelis, waar in gevraagd werd om uitstel van de terechtstelling van tien Griek se zeelieden. Premier Sophoelis zei, dat het incident niet in overeenstemming was met de parlementaire tradi tie. Hij keurde echter de daad van Vorazanis en zijn „onverant woordelijke" vrienden af. "Het Griekse volk veroordeelt de daad, zo zei hij. door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST I, (Nadruk venboden). Of ik ervan houd?" riep Sty- ter uit: „Het is voor mij eten en drinken, dokter Hex tall! Ik ga hier wel vooruit! Sinds ik bier kwam, drie jaar geleden, is mijn kennis van de toepassingen der strafwet veel groter geworden. Mr Smit is goed voor my ge weest; Et mag al zijn hoeken lezen en ik heb het grote voor recht om zo te zeggen aan zijn voeten te mogen zitten. Ook heb ik thuis een aardige verzameling criminele werken en documenten tussen twee haakjes dokter Hextall, ik hoop niet, dat u het mij kwalijk neemt, maar hebtu niet een goed boek over gerechte- liike geneeskunde, dat u kunt missen Een Guy en Ferner of een Taylor Ik heb al maanden bij de boekenstalletjes uitgekeken De Chinese Minister van Bui tenlandse Zaken, Wang-Sjih-Sjieh, heeft geweigerd in te gaan op l et verzoek van uiterst rechtse leden van de Joden (parlement) het Chinees-Sovjet-Russisch pact op te zeggen De Minister ver- ZEEUWS'E MOSSELKWEKERS ONTEVREDEN. Dezer dagen ontvingen de mos selkwekers in Zeeland een circu laire van het aan- en verkoop kantoor voor mosselen te Ber gen op Zoom, waarin were be richt, dat het aan de Wieringer mosselkwekers was toegestaan mosselen in Zeeland te leveren. Voor aankoop van deze mosse len komen-in de eerste plaats in aanmerking die kwekers, die niet aan de gestelde kwaliteitseisen kunnen voldoen en die door men ging van Waddenzee- en Zeeuwse mosselen een verkoopbaar pro duct zouden krijgen. Dit zou dus voor beide partijen een gewenste oplossing zijn, de Wieringers zouden hun mosselen gemakkelijk kunnen verkopen, de. Zeeuwse kwekers zouden even eens gebaat zijn. Over het algemeen is men over deze maatregel zeer ontsticht. Tegen de uitdrukkelijke wil van de Zeeuwse kwekers wordt deze maatregel doorgevoerd. De Wie- ringers heibben nu eenmaal N - uerland boven de Moerdijk als hun verkoopterrein gekregen, zij behoren daar nu ook te blijven, zo oordelen de Zeeuwen. Maar er is nog een andere kwestie. Een eigenaardig ver schijnsel is dit jaar, dat het juist de grote bedrijven zijn, die met aan de kwaliteitseisen kunnen vol doen, of niet voldoende voorraad hebben Nu zijn voor iedere mos selkweker basisleveringscyfers vastgesteld, hoeveelheden die ieder mosseibedrijf jaarlijks aan het aan- en verkoopkantoor mag leveren. Wanneer nu kleine bedrijven vóór de oorlog niet aan hun ba- sisleveringscijfer toekwamen en de levering moesten staken, ten gevolge van minder goede kwali teit of omdat zij geen mosselen meer hadden, dan werden rigou reus de regelingen doorgevoerd, waardoor vaak van de kleinere standaard capaciteitseyfers nog iets werd afgenomen ten bate van de groteren. Dat heeft indertijd veel verbittering gewekt en men dacht nu revanche te kunnen ne men! nu de bordjes verhangen waren. echter gelegenheid gegeven om aan te vullen uit de Waddenzee, waardoor het voor deel van extra levering en verho ging van de standaardcapaciteit der kleinere kwekers wordt op geheven. gebouw „Pro Rege", alhier een bijeenkomst waarin werd behan deld het onderwerp: „Gij zijt be- drijfsgenoot, uw plaats is in ue Christelijke Vakorganisatie De voorzitter der Ohr. Bestu renbond, de heer C. Hamelink opende deze vergadering en heet te inzonderheid de sprekers de heer v d. Herik, hoofdbestuurder van de Fabrieksarbeiders en de heer Holmer, hoofdbestuurder van dc Houtbewerkers alsmede Ds. Pestman, die het openingswoord tirak hartelijk welkom. PDe sprekers hebben de aanwezi gen bezield het propagandawerk met kracht voort te zetten, er p wijzend dat alleen op grond van Gods Woord een sociale samen leving mogelijk is, waar wt ver en werknemer worden ge kend als o^anders naaste, met OOLLECTB NEDERLAND» OORLOGSGRAVEN-COMTTÈ. Zaterdag a.s. is de dag van het oorlogsgrafde dag der eindeloze kruisen, de dag van hen, die hun Jeven lieten, opdat wij in vrijhe'd mogen leven. Hun onze dankbaarheid te to nen, wij vermogen het helaas niet meer, maar wel kunnen wij hun nagedachtenis eren. Wij kunnen dit doen door het dragen van co i klaproos. Op Zaterdag a.s. wor den klaprozen aangeboden mid dels een collecte. De opbrengst dezer inzameling wordt besteed tot het onderhoud van de tiendui zenden Geallieerde oorlogsgraven in ons vaderland, terwijl voorts steun wordt verleend en zo nodig finantiële tegemoetkoming aan nabestaanden, die het graf van een der hunnen wensen te bezoe ken en dit bezwaarlijk geheel kunnen bekostigen. Zoals U wellicht bekend zal zijn liggen op de algemene be graafplaats te Terneuzen alsme de op de R.K. begraafplaats te Sluiskil ongeveer 26 Geallieerde soldaten begraven, die m de tweede wereldoorlog hun leven lieten. Het onderhoud van hun graven berust op het ogenblik by de gemeente Terneuzen. Het Centraal Oorlogsgraven- Comité heeft tot het plaatselijk comité een verzoek gericht to wii- len nagaan of de mogelykheld be staat deze graven door eenzelfde aantal inwoners van Ter neuzen en Sluiskil te laten adopteren. Grote kosten zijn hieraan niet vertoonden (ongeveer 5,per jaar en per graf), Voor verdere inlichtingen kunt U zich eventueefl wenden tot de heren Olijslager, voorzitter van het plaatselijk comité en bol, secretaris van dit comité Gaarne beveel ik de collecte en de adoptie in Uwe belangstelling aan' Mr. TELLEGEN. Geslaagd. Christelijk Nationaal Vakverbond. Vrijdag 5 November hield het CNV in het kader der jaarlijkse propaiganda-vergaderingen m het Voor het p Amersfoort, slaagde de heer P. van Kruij®sen, rijksaimibtenaar k'er- Benoemd. De gemeente-ontvanger C. Ver haal ontvanger van Graauw en Hulst werd alhier tijdelijk noemd voor 6 maanden. MIDDELBURG. Geschenk van studenten. Ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van het Ke^els^p Luctor et Emergo" van het Wa- 'geningse studenten corps hebben de Zeeuwen, die in Wageningen voor landbouwkundig-ingenieur studeren te Middelburg aan het Provinciaal Bestuur een bedrag overhandigd voor aanschaffing van twee gebrandschilderde ra men. Deze ramen zullen in de ontvangstzaal van de provincie in de Abdij te Middelburg, welke thans gerestaureerd wordt, een plaats vinden. De studenten kwa men tot deze geste, omdat zij wil den tonen, dat zij zich verbonden blijven voelen met Zeeland. SLUIS. Benoeming. De heer Oh. IJsebaert, thans leerling-ambtenaar ter secretarie alhier is met ingang van 1 Dec. as. benoemd tot tweede ambte naar ter secretarie te Philippine. THOLEN. Gemeenteraad stelt geld beschikbaar voor carillon. heeft een bedrag van 21 000 ge voteerd voor het stadhuis-carillon. Dit carillon zal dusdanig gemo derniseerd worden, dat het na de restauratie electrisch zal werken Er wordt een bedrag aangevraagd wegers oorlogsschade, terwijl ook onder de burgerij gelden zullen worden ingezameld. Geen varkdns. In de raadsvergadering te Tho- len viel het besluit, dat voortaan alle varkens uit de kom der ge meente geweerd dienen te wor den. Uit hygiënisch oogpunt zal binnen Tholen's gemeentegrenzen geen enkele varkensstal meer ge duld worden. Om de varkenihou- ders te gerieven werd echter be sloten om „tijdelijke verblijfsver gunningen" uit te reiken voor die varkens, welke in de kom van de gemeente gehouden worden en die zeer binnenkort zullen worden geslacht. ZAAMSLAG. Geslaagd. Bij, het door de Stichting „Raad van Bestuur Bouwbedrijf" te Den Haag gehouden mondeling exa men voor onderzoek naar vakbe kwaamheid, is geslaagd de heer A. A. Dieleman te Zaamslag. naar een tweedehands exemplaar, maar... „Ik zal eens zien," antwoordde Hextall geamuseerd. „Wat wil je met al die kennis doen. Styler?" „Ja dokter," antwoordde Sty ler geheimzinnig, „dat zullen we zien! Rome werd niet op één dag gebouwd. Ik heb ook mijn eer zucht, en... maar daar is de kleine, dikke heer met een rond gezicht en blozende wangen, met vriendelijke ogen achter een gouden bril, een deftig, bezadigd man bijna, hoewel hij toch niet meer dan dertig jaar oud was, kwam zachtjes binnen met een vrolijke tinteling in zijn ogen. Niemand zou vermoed hebben, als hij de heer John Smith zag, dat deze dezelfde smaak had als zijn klerk betreffende criminele za ken. Hallo Hextall," zei hij met een stem, die even gemoedelijk was als zijn voorkomen, „ik verwacht te niet je hier te vinden. Wat is er van je dienst." „Ik heh iets dat -je interesseren zal." antwoordde Hextall. „Een... geval." ,Dat verwachtte ik al toen ik je zag," merkte Smith op. Hij nam een gemalikelijke stoel en haalde een cigarettenkoker voor de dag. vrn(,„ „Iets uit je praktijk? vroeg hij, toen de klerk was heenge gaan. „En dat natuurlyk van buitengewoon groot belang is. Anders zou je hier met zij zou je hebben gewacht tot we el kaar weer zagen. Neem een ci- garet en vertel me wat er aan de Hij ging in zijn stoel zitten, leunde met zijn hoofd tegen zijn kussen, sloot de ogen a(^e.r de gouden brilleglazen en lasterde in doodse stilte, terwijl Hextall ziin verhaal vertelde. Toen h-j was uitgesproken, gooide Smith zijn cigaret weg, nam zijn bril at en ffine" weer rechtop zitten, u vriendelijke blauwe ogen waren plotseling wijdgeopend, „Dat is heel intéressant, Hex tall," zei hij. .'Tk„ yihid 't buiten gewoon belangwekkend. Dat heel wat zeggen. Er steekt v~el achter de „oppervlakkige feiten van deze historie." „Denk je?" vroeg Hextall on rustig Hij had half en half ge hoopt,' dat Smith de hele geschie denis onbelangrijk zou vinden en hem zou uitlachen. „Denk je dat De gemeenteraad van Tholen er iets gedaan moet worden in deze kwestie?" „Natuurlijk! Ik vrees, dat je wel degelijk iets moet doen, je hebt het de jonge dame nu een maal beloofd," antwoordde Smith, bedaard glimlachend. „En daar ik je Don-Quichotte-natuur een beetje ken, ben ik ervan over tuigd, dat je zult helpen. In de eerste plaats nu even een paar opmerkingen. Ten eerste de ge schiedenis van de twee jonge Grieken. Daar ik toevallig uit Manchester kom, is het helemaal niet gek, dat ik die lui ken... op pervlakkig ken althans. Toen ik de laatste keer in Manchester was, hen ik aan hen voorgesteld. Victor is de neef van de oude Antonio Astropalia, de bekende koopman. Hij is eerst kortgeleden uit Athene eikomen en hier aan de firma toegevoegd en heeft wel wat losbandige neigingen. De an der is bedaarder. Als George Clrmbouloglos zegt, dat hij er ze ker van is, dat hij Kesteven een poging zag doen om juffrouw Pa- quita dood te schieten, dan kan je er zeker van zijn, dat hij iets der gelijks inderdaad zag Hextall fronste de wankbrau- i wen en slaakte een diepe zucht. De toestand in Frankrijk wat betreft de stakingen werd giste ren gekenmerkt door verspreide sabotagedaden en een langzaam toenemende beweging tot hervat ting van het werk in de mynen, aldus Reuter. Volgens een woordvoerder van het Departement van Openbare Werken was de toestand inde havens gisterenmorgen als volgt. Te Cherbourg, Sete en Toulon werken de havenarbeiders aan het lossen van schepen met bui tenlandse steenkool; te Rouaan en Bordeaux werken arbeiders en militairen tezamen en te Le Ha vre La Pallice, Loriënt, Nantes en Marseille militairen alleen. Maandag werden 28 tot 30 dui zend ton steenkool gelost. „Dus is ze in gevaar?" mom pelde hij vragend. v Ik zou zeggen zy én haar broer èn het kleine broertje zyn allemaal in gevaar... en dat ge vaar komt van Kesteven, ant woordde Smith kalm. „De volgen de vraag is: Waarom En dat moet worden nagegaan." Ik vertelde je, wat Fowler de knecht zegt," merkte Dr. Hextall op. „Niemand kent Kesteven. .Niemand die Fowler kent, verbeterde Smith. „Maar Fow ler's wereld is beperkt tot zijn eigen slag mensen, collega's van hem, óók bedienden. Er zal wel iemand zijn die Kesteven kent Wil ie,.dat ik je help?" „Als je wilt!" riep Hextall uit. Ik weet dat er goed geholpen Wordt als jij het doet. Maar wat kunnen we doen?" Smith glimlachte en stak een nieuwe cigaret op. Dr, Ik zou niet veel dunk hebben van mijn e'gen capaciteiten, als ik niet iets zou kunnen doen, antwoordde hij. „We moeten m de eerste plaats trachten te ach terhalen wie Kesteven is. Kan je die bediende Fowler vertrou- wen?" (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2