D Herrie in de politieke commissiej E bloedwraak Militair lesviiegtuig neergestort UIT DE PROVINCIE DER LIEFDE Griekse kwestie vormde de oorzaak Congres van de Belgische Socialistische partij De positie Generaal Clay Splitsing van Berlijnse Universiteit Sowjet-agenten in West-Duitsland Geringe Garnalenvangst Franse kinderen naar ons land De politieke commissie van de V. N. heeft gisterenochtend een Joego-Slavisch voorstel, de vol gorde van behandeling van de vijftien over de Griekse kwestie ingediende resoluties te wijzigen, met 49 tegen 6 stemmen verwor pen. Bebler, de Joego-Slavische af gevaardigde had tevoren de stemming over een punt van de agenda, dat door Spaak tot drie maal toe buiten de orde werd verklaard, een uur lang opgehou den op een wijze, die, aldus Reu ter, geleek op een poging tot ob structie. Behler stelde tenslotte voor de resolutie van de Oostelijke groep vóór die van de Westerse mo gendheden in stemming te bren gen. „Neen. Dr. Bebler", zeide Spaak, de voorzitter, „gaat u als 't u blieft zitten. Wanneer ge over een agendapunt wilt spreken, Het partijcongres van de Belgi sche socialistische partij heeft tij dens de vergadering van Zondag zijn goedkeuring gehecht aan de onderhandelingen, die thans met de leiders der Katholieke Volks partij worden gehouden betreffen de het voortzetten van de huidige Socialistisch-Katholieke coalitie regering en het uitwerken van een aanvullend regeringsprogram ma. Het congres heeft de wens uitgesproken, dat iedere discussie over de Koningskwestie uitgesteld zal worden tot de verkiezings campagne in het najaar van 1949. De voorzitter van de B.S P., Max Buset, legde er in dit verband nogmaals de nadruk op dat de socialisten met betrekking tot de Koningskwestie niet voornemens zjjn hun houding te veranderen en dat er behalve troonsafstand geen andere oplossing mogelijk is. Voorts heeft de Belgische socia listische partij op de laatste dag van het tweedaagse jaarlijkse congres te Brussel de binnen- en buitenlandse politiek van de rege ring-Spaak goedgekeurd. In een eenstemmig aangenomen resolutie wordt erop aangedron gen, dat België volledig moet medewerken aan <je versteviging san de organisatie der V. N. ,,De Belgische socialistische partij", aldus de resolutie, ver klaart, dat de socialisten alle po gingen moeten aanwenden voor dé volledige verwezenlijking van het pact van Brussel, opdat een verenigd Europa op soliede grond slag gebouwd kan worden. Met betrekking tot Duitsland fceurt de resolutie het herstel van een waarlijk democratisch Duits land goed, doch verwerpt iedere poging tot herbewapening van Duitsland. Tenslotte dringt de resolutie aan op erkenning van de staat Israël in het kader van een vreedzame regeling tussen Joden en Arabieren en „de staking van iedere buitenlandse interventie in Griekenland waar een democra tisch regiem moet worden geves tigd." De „Éerliner Zeitung" (Sowjet zone) spreekt er haar verbazing over uit, dat Generaal Clay noch Bet Amerikaanse militaire bestuur n Duitsland President Truman «en gelukstelegram heeft ge stuurd. „In bevoegde kringen verwacht men, dat Generaal Clay spoedig zal worden teruggeroepen en vervangen zal worden door een andere persoon, die zich minder aan de zijde van Dewey heeft ge schaard. Het blijft te bezien, of Truman zich naar de wil van het militaire bestuur zal blijven bui gen", aldus het blad. door .1 S' FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST jg) (Nadruk verboden) Ik bedoel, dat ak er absoluut eéker van ben, dat Kesteven de naan overhaalde, toen hij trachtte het meisje de revolvevr af te ne men," zei Chimbouloglos. „ik kreeg de indruk, dat hij haar wil de raken. Ik was juist achter hen... Ik zag zijn hand. Zij trilde hevig... anders zou zij an het hart geraakt zijn, daar ben ik zeker v-an!" U kunt van Chimbouloglos op aan," merkte Astropalia op. „Als hij zegt, dat hij het zag, dan zag hij het ook." Hextall ontving dit nieuws zwijgend. En toen zijn heide be zoekers waren heengegaan,, zat hij lang doelloos voor zich uit te •moet ge daarom verzoeken". Bebler antwoordde met veront waardigde stem: „Door deze stemming hebt ge de zijde geko zen van de speciale commissie voor de Balkan. Ge hebt u par tijdig betoond". Spaak: „Wij kunnen geen be ledigingen tolereren. Wij kunnen geen vergadering leiden, wanneer de afgevaardigden elkander niet respecteren". Bebler: „Mijn land is beledigd. Het is een schande voor de V. N." Spaak: ,,I>at is onmogelijk Ik roep u tot de orde. Ik mag geen beledigingen tolereren. Niemand heeft u beledigd". Bebler: „Mijn land is beledigd". Spaak: „Ge kunt er van den ken wat ge wilt doch ge kunt geen beledigingen lanceren. Wij zullen ons werk voortzetten". Polen diende een zestiende voorstel in, strekkende tot ont binding van de speciale commissie en alle bijbehorende organen. De Dominicaanse republiek stelde voor Joego-Slavië uit de V. N. te verwijderen „wanneer het doorgaat met interveniëren ir Griekse binnenlandse aange legenheden". Dit voorstel werd gedaan in de vorm van een amendement op een Libanees amendement op de Westerse re solutie. De commissie heeft de eerste twee paragrafen van de Wester se resolutie aangenomèn na een discussie waarbij van de zijde der Oostelijke mogendheden meer dan eens geïnterrumpeerd werd. ten van communistische oplei dingskampen in de S.-U. worden „overgeplant" in de Westelijke sectoren van Berlijn en de Weste lijke zone van Dui'sland Deze agenten zouden zich voordoen als vluchtelingen cn repatriërenden uit het Oosten. Ook zouden Sov jetburgers, zich voordoend als deserteurs uit de Rode Leger, de zonegrenzen overkomen om de „communistische ondergrondse be weging, die bekend is als de nationale verzetsbeweging" te versterken." ne'-innerend aan de opstootjes in Stuttgart op 28 October j.l. voorspelt het blad „nieuwe voor stellingen elders". De Sewjets zouden verder van plan zijn het terugtrekken van hun troepen uit Oost-Duitsland aan te kondigen ,pm de steun van het volk te win nen voor de onder communistische controle staande socialistische eenheidspartij". Gisteren is in het Kaiser Wil helm-instituut in de Amerikaanse sector van Berlijn een afzonder lijk onderwijsinstituut geopend onder de naam van „Vrije Univer siteit". Men is hiertoe overge gaan vanwege de Sovjet-Russi sche controle, waaronder de 140 iaar oude Berlijnse universiteit, welke in de Oostelijke sector is gelegen, zou komen zijn te staan. Volgens de onder Britse.controle verschijnende „Montags Echo", zouden duizenden getrainde agen- Sinds Juli zgn er weinig gar nalen gevangen voornamelijk in de Zuidelijke wateren. Ook onder de Belgische kust deed zich het zelfde verschijnsel voor en zijn de uitkomsten der garnalenvisserij teleurstellend. Biologisch is het moeilijk vast te stellen, wat de juiste oorzaak dezer schaarste is. Ervaren vissers blijven echter volhouden, dat naar hun mening de- wijting als hoofdschuldige moeten worden beschouwd. En deze mening schijnt enige grond te vinden in de zeer grote hoeveel heden kleine wijting, die dit jaar sinds Juni op alle visgronden in de Zuidelijke wateren zijn aange troffen Van Juni af komen in het Zuiden grote scholen kleine wijting voor, die een ware jacht op garnalen uitoefenen en ook aan het garnalenzaad grote scha de aanrichten. Mogelijk is, dat de Zuidelijke Noordzee dit seizoen een teeltprijs van de wijting is ge weest, omdat Noordelijker de garnalenvisserij beduidend beter was. Het hoofdbestuur van de EVC heeft onlangs aan de Franse mijn- werkersbond aangeboden: Kinde ren van stakende mijnwerkers ge durende enige tijd in Nederlandse gezinnen op te nemen. Gisteren ontving 't hoofdbestuur bericht dat al het mogelijke zal worden gedaan om de eerste hon derd kinderen nog deze week naar Nederland te kunnen zenden. Maandagmiddag, enkele minu ten na half drie is een „Firefly' - trainer van de Marine Lucht vaartdienst bij Voorhout neerge stort. een honderd meter van de spoorlijn HaarlemDen Haag. De twee inzittenden waren op slag- dood. Het waren Officier vlieger 2e klasse W. A. Limque en Luit. ter zee 2e klasse W. L. H. de Vries. Het instructievliegtuig, dat thuis hoorde op het vliegveld Val kenburg, is terecht gekomen op het omgeploegde land van de bol- lenkweker W. Verschoor uit Sas- senheim, die er met de landarbei der H. J. Preenen juist aan het w erk was. De heer Verschoor vertelde: „Preenen en ik werkten op het land. Boven ons vloog een. geel vliegtuig. Plotseling hoorde ik een raar geluid. Net alsof de mo tor van het vliegtuig op hol ge slagen was. Ik keek omhoog en zag het vliegtuig vlak hoven me in een vrille naar beneden komen. Preenen, rieo ik, die komt op ons neer, lopen. Preenen en ik spron gen weg van de plek. Eten vijf meter verder liet ik mij vallen juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land sloeg. We liregen twee keer een grote golf zand over ons heen. Het vliegtuig was precies op de plaats neerge komen waar we eerst gestaan staren. De sfeer van geheimzin nigheid was plotseling verdiept •oor iets, dat heel veel leek op een voorbode van moord. Als in oen flits begreep hij, dat wanneer Kesteven zich werkelijk van Pa- quita Tress wilde ontdoen, hij ten prachtige gelegenheid had ge durende die worsteling om de re volver, teneinde zijn doel te he reiken zonder met de strafwet in aanraking te komen. Niemand zou gedacht hebben, •Jat hij van plan was haar te do den: hij had een mooie reden om tussenbeide te komen: haar tegen houden vóór ze anderen of zich zelf schade kon aanbrengen. Hij kon het gemakkelijk doen... Kesteven kon niet weten dat de jonge Griek zulke buitengewoon goede ogen had. Het was heel gemakkelijk! Hoe meer Hextall erover na dacht, hoe meer hij' geneigd was de geschiedenis, die hij zo juist had gehoord, te geloven. Maar waarom zou Kesteven Paquita willen doden? Dat was een vraag, die aanleiding gaf tot het stellen van heel veel andere vragen en twijfelingen en problemen. Uit al hadden. Mijn schop lag er onder. We gingen kijken, maar er was niets meer aan te doen. De men sen waren beiden dood." De „Fhrefly-trainer" heeft in de losse grond van het omgeploegde land een kuil geslagen van een halve meter diepte, waar de romp van het vliegtuig- ingedrongen is. de motor iets meer nog dan het overige gedeelte. De vleugels rusten op de rand van de kuil. Romp, vleugels en staartstuk liggen in brokken bijeen. Spoedig waren geestelijken, po litie en medische hulp aanwezig. Er kon echter niet meer gehol pen worden. Van het vliegveld Valkenburg was de officier-zee- waarnemer le klasse W. J. A. Ditmar aanwezig. „Het toestel is als een rijpe appel neergeploft", zei hij. „Waar schijnlijk heeft de vlieger nog ge probeerd zijn machine in horizon tale lijn te rukken". Het stoffelijk overschot van een van de inzittenden kon spoedig geborgen worden. Om het andere stoffelijk overschot te bergen, moet het toestel met een metaal zaag doorgezaagd worden. In verband met de overal verspreide benzine is het werken met een lasapparaat onmogelijk. De rijks politie heefta de bewaking van de resten op zich genomen. die nevel kwam één duidelijk feit naar voren... Paquita was in ge vaar. Toen hij aan zijn dagelijks werk ging, was hij ervan overtuigd, dat zijn belofte om Pauqita te helpen hem nog een reeks van moeilijk heden op zou leveren, waarvan het resultaat op dit ogenblik nog uiet te voorzien was. HOOFDSTUK VI. Mir. Smith. Om vijf uur 's middags sprong Hextall uit een taxi aan het ein de van Middle Temple Dane en daalde die oude verkeersweg af raar Pump Court, waar hij een uitgesleten trap begon op te klimmen tot hij aan een eiken deur kwam, waarboven in ver bleekte letters was geschilderd: Mr. John Smith. Zij, die goed thuis waren in de eigenaardige geheimen van de En gelse balie, zouden uit die ver bleekte letters twee dingen afge- -leid hebben, namelijk, in de eerste plaats dat Mr. John Smith al enige tqd achter de dubbele deu- LONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN ZEEUWSE LANDBOUW. De lonen en arbeidsvoorwaar den voor de akker- en we'debouw en de veehouderij in Zeeland voor het tijdvak van 1 Mei 1948 tot 30 April 1949 zijn vastgesteld Het normale tijdloon bedraagt voor arbeiders belast met de ver zorging van vee, voor bouw- en paardenknechts en voor hen die met landbouwmachines werken, indien zij nimmer in accoord ar beiden van 1 Mei tot 30 Novem ber en van 1 Maart tot 30 April, 42 gulden per week en van 1 De cember tot 28 Februari 38 gulden per week. Voor de overige arbeiders 68 cent per uur voor vakarbeiders en 64 cent- voor ongeschoolden. De rijwielvergoeding bedraagt 25 ct. per dag voor een afstand van 5 t/m 9 kilometer, 50 cent voor 10 14 km en 75 cent voor 15 km en meer. Voor kost en inwoning mag 10 gulden per week «n mindering worden gebracht. Bij zgn. „on werkbaar weer" krijgt de losse arbeider 80 proeent van zijn loon uitbetaald. Verder worden er di ploma-toeslagen voor 1ste knecht en voorman gegeven. In de rege ling zijn bijzonderheden opgeno men over het accoordwerk. ZEEUWSE ZANGERSROND „ZANG VEREDELT". Jaarvergadering te Goes. Zaterdag hield de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" te Goes haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer Jon ker (Burgh). Twintig verenigin gen waren vertegenwoordigd. De voorzitter deelde mede, dat het concours te Haamstede goed ge slaagd mag heten. Met het oog op het steeds groter wordende aantal deelnemende verenigingen zal het beginnen voortaan vroe ger gesteld moeten worden. In 1949 zal het concours zeer waarschijnlijk te Goes gehouden worden, en wel op 18 Juni. Een bestuurslid van de Bond zal de vergadering van de Neder landse Dirigenten Organisatie te Utrecht bezoeken, waar gespro ken zal worden over coördinatie op het gebied van de zangwed strijden in ons land. De financiële positie van de Bond is achteruitgegaan, als ge volg van het grote tekort op de bootreizen naar het concours te Haamstede. Het bestuurslid J. H. Tammin- ga (Goes) werd herkozen. TERNEUZEN. Comité Benelux. Onder leiding van Mr. P. Teile gen had gisteravond in Hotel „Rotterdam" alhier, een bijeen komst plaats van vertegenwoor digers uit het industriële en com merciële leven van Oost Zeeuws- Vlaanderen, waarin cle heren Mr. Dr. T. Huitema, secretaris hoofd groep Industrie, en E. W. P. van Dam van Isselt, nationaal secre taris van het Comité Benelux, een interessante en boeiende uiteen zetting gaven over de Benelux- ijedachte. Nadat Mr. Tellegen met een kort inleidingswoord de bijeen komst had geopend en het doel van deze avond, het komen tot de oprichting van een afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen van het Co mité Benelux, had kenbaar ge- n aakt. gaf hij het woord aan de heer Mr. Dr. Huitema, die een inleiding hield over de industriële samenwerking der drie landen. Na in het kort de totstandkoming van de douane-unie tussen België, Nederland en Luxemburg te heb ben gememoreerd, beantwoordde spreker de vraag: Hoe denkt de industrie over de Benelux? Hij ontveinsde zich geenszins de ontelbare practische moeilijkheden v/elke moesten en nog moeten worden overwonnen om tot een economische eenheid te komen. Daarna was het woord aan de heer Van Dam van Isselt, die een ren woonde en in de tweede plaats, dat hij die kamers niet met iemand anders deelde Uit deze twee feiten zouden zij verder hebben kunnen afleiden, dat Mr. John Smith een advocaat was, die succes had in het leven en dat hij niet nodig had kantoor en klerken met een ander te delen, maar dat hij keurig ingericht was. Ze zouden 'daarin echter ongelijk hebben gehad... de zuivere waar heid was, dat Smith, een oude schoolkameraad van Hextall, vol doende inkomen bezat uit zijn fortuin. Hij beschouwde zijn prac- tijk als een bijzaak en werkte hard aan wat andere mensen een liefhebberij, zouden noemen. Hij vond het prettig om een ruim kantoor voor zichzelf te hebben en voelde er zich nooit eenzaam. Toch had hiji maar één klerk, die geregeld aanwezig was tussen tienen en half zes. Deze klerk opende de buiten deur toen Hextall belde. Hij had een eigenaardig gelaat en vuur rood haar en John Smith beweer de, dat zijn klerk iedere dag van half vijf tot half zes bezig was om de inktvlekken weg te wassen, uiteenzetting gaf over de werking en toekomstmogelijkheden, vande samenwerking van België, Neder land en Luxemburg. Nadat bij de rondvraag nog enige aanwezigen van de geboden gelegenheid om htm zienswijze kenbaar te maken, gebruik had den gemaakt, kwam men tot het doel dezer bijeenkomst: het vor men van een regionaal bestuur van het Comité Benelux, hetgeen op voorstel van de heer Baron Oollot d'Escury in handen werd gelaten van het reeds bestaande voorlopig bestuur, waarna de bij eenkomst werd gesloten door Mr. P. Teilegen, met een woord van dank aan de sprekers van deze avond. Kaarteompetitie. Bij de Zondag bij de heer J. Dhert gehouden 3e wedstrijd voor de kaarteompetitie was de uitslag als volgt: le pr. D. Doelder; 2e pr. P. Riemens; 3e pr. R. v. d. Have; 4e pr. Jajc. Harms; 5e pr Jac. Op peneer; 6e pr. P. v. d. Velde; 7e pr. J. Dieleman; 8e pr. Joost de Rijk; 9e pr. L. Putter en 10 pr. G. v. d. Akker. CADZAND. Toneeluitvoering. Door de Cadzandse Toneelver eniging is Zaterdagavond 6 Nov. j.l., in de zaal van de heer Allaert het stuk „Mensen in botsing", een drama in drie bedrijven, van A. v. d. Holst, opgevoerd. Het be stuur heeft door de keuze van dit stuk veel van de spelers geëist, maar allen hebben zich zeer goed van hun taak gekweten. Het bleek, helaas, dat enige (be zoekers, die uien zou kunnen re kenen te behoren tot de „opge schoten jeugd", geen begrip scheen te hebben van de strek king- van de boeiende en aangrij pende levensgeschiedenis, die op zo uitnemende wijze door de to- neelisten werd vertolkt, en zij meenden de overige bezoekers en ae uitvoerenden te mogen grieven door op de meest dramatische momenten door luid gelach van hun onkunde blijk te geven. Ten bate van de toneelvereni ging werd nog een verloting ge houden, terwijl na de uitvoering een geanimeerd bal de bezoekers enige uurtjes gezellig bijeenhield. De zaal was goed bezet, maar toch zou men meer ouderen mo gen verwachten op een avond als deze, die beslist op hoog peil stond. GOES. Diefstal van tabaksbonnen. Onlangs deed de tabaksgrossier L. te Goes bij de politie aangifte, dat hij enkele opplakvellen, waar op tweeduizend tabaksrantsoenen geplakt zaten, kwijt was. Hij vermoedde, dat deze rant soenen gestolen waren uit zijn fietstas. De politie kwam er achter, dat de tabaksrantsoenen in een winkel waren aangeboden door zekere M. de B„ uit Goes. Deze man bekende de bonnen van een zekere D. van Stee, even eens te Goes te hebben gekregen, die hem gevraagd had de bonnen te verkopen. In de zaak waar De B. de bonnen had aangeboden, had men hem echter gewaarschuwd, dat ze of vals, of gestolen waren en De B. had de bonnen daarop direct naar D. van S. terugge bracht, daar hij bang was voor complicaties. Van S„ die vervol gens gearresteerd werd, probeer de aanvankelijk te ontkennen en beweerde dat hjj de bonnen niet van Dc B. had teruggekregen. Tenslotte viel hij echter toch door de mand. Hij verklaarde de vel len te hebben .gevonden". In Den Bosch verkocht Van S. de bonnen voor 850; voldeed hier en daar wat schuld en maakte verder het grootste deel op. De B. en Van S. werden voor de Officier van Ju stitie geleid, die besliste, dat Van S. nog in arrest moest worden gehouden, doch De B. in vrijheid liet stellen. die hij gedurende de dag had ge maakt. „Goede middag, Styler," «ei Hextall. „Is Mr. Smith thuis?" „Neen, Dr. Hextall. Het ge beurt wel niet vaak, maar hij is uitgegaan," antwoordde Styler vrolijk en in het minst niet ver legen. „Om u de waarheid te zeggen dokter, is er een interes sant geval een crimineel geval, weet u en Mr. Smith Is de hele dag aan de rechtbank geweest Toen ik er vanmiddag was, hoor de ik, dat het voor vijven gedaan zou zijm, dus ik denk, dat hjj wel gauw zal komen. Wilt u niet wachten, dokter? Het is een eenvoudig moordgeval maar met een paar heel aardige, interes sante bijzonderheden en dat trok de baas aan, natuurlijk." „Ik geloof dat die moordge schiedenissen jou ook wel aan trekken, is 't niet, Styler?" merkte Hextall op, toen hij naar binnen ging en in een stoel neer viel. „Je houdt van die geheim zinnige histories, nietwaar?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2