Kerkdiensten Rioleringswerken in Terneuzen (KefanneJ VOOR DE ZONDAG UIT DE PROVINCIE Kerknieuws BINNENLANDS NIEUWS BLOEDWRAAK OER LIEFDE KcbcbsI 0e prijzen van Brood, Suiker en Chocoladewerk Expeditie van^Prof. Piccard Gratie voor militairen over zee Mislukte proeven met atoombom? Britse liberalen en de nationalisatie De berchten over Amer. wapenleverantie aan Frankrijk Bezoek van Sowjet diplomaat aan Austr. Nieuw-Guinea? De haast is een macht van de eerst rang in het leven van de moderne mens. Alles is ingesteld op haast en snelheid. Bewust of onbewust betalen allen tol aan de god der snelheid. Geïnfecteerd door de geest van de haast zijn we allen. De leuze is: Snelheid alleen brengt succes. Vandaar de kilometerhonger, let terlijk en figuurlijk. Het is een reppen en jachten om maar de eerste te zijn. Zelfs wordt de haast door niet weinigen be schouwd als de god aller genezing. De haast verdrijft de zorgen; of als ze dat niet doet verdooft ze de zorgen. Het besef van de zielloosheid en de leegheid des levens wordt door de haast verdreven. Er is angst •voor de stilte en de rust. De rust roept maar spoken op die ons Jcwellen. Daarom, geef ons de haast Van de haast wordt alles ver wacht. Maar terwijl men dat doet merkt men niet d'at de haast een tyran is en dat men de slaaf wordt \an datgene waar men alles van verwacht De haast van de mo derne mens wordt in vele geval len tot gejaagdheid. De zenuwen raken overprikkeld en men is zijn levensinhoud kwijt. En omdat de haast regeert zien we zo weinig van 'Gods licht over der mensen wegen. Want waar de haast is, is het vertrouwen weg en daar kan men ook niet meer wachten. En God wordt toch alleen ge vonden door hen die weten wat geloven, vertrouwen en wachten is. Het woord van Jesaja komt hier naar voren: dlie geloven haasten niet. Natuurlijk niet. Want geloven is het tegenover gestelde van haasten; geloven Is Fournier. u. Ds. Bar- 10.30 u. De. Scho- Win- kunnen wachten, stil kunnen zijn., los kunnen laten en over kunnen laten aan God die zich nooit haast. Hij is de Heer der tijden. En daarom heeft Hij alle tijd. De Bijbel zegt dat de Satan de haastige bij uitnemendheid is. Hij gaat rond als een briesende leeuw, zoekende wie hij zou kunnen ver slinden. God de Vader haast zich niet. Met rustige schreden schrijdt Hij door de geschiedenis. En Hij wordt gevonden door hen die met door de haast van geloof en vertrouwen zijn vervreemd. Daar om: die geloven, haasten niet. Zoals met de thans in het Voed- selv oorzienmgsblad afgekondigde venverordening is bevestigd, mogen sedert Vrijdag 5 Nov. 1948 cïc maximumverkoopprijzen van brood, gebakken van z.g. A-'bloem het brood van gewone samenstel ling dus, 4 cent per 800 gram brood hoger zijn. Deze prijsstelling geldt niet voor het van zuivere wüttebloem gebakken groot- en kleinwitbrood. De prijs van dit soort brood is, zoals mer#weet, vrij. Ook de nieuwe suikerprijzen (ƒ0,75 per kg kristal-, 0,77 per kg basterdsuiker) zijn op 5 Nov. van kracht geworden. De' hogere suikerprijs heeft tevens geleid tot prijsverhoging van enkele artikelen, waarin sui ker is verwerkt. Sedert Vrijdag 5 Nov. 1948 be draagt de maximumprijs voor enkele chocoladeproducten 1 cent per 100 gram meer, t.w. ongevuld en gewichtgoed, zoals pastilles, choeoladestukjes en bonbons, als mede ongevuld melkchocolade- gewichtgoed en chocoladekorrels (strooisel) De prijzen, welke ten hoogste voor deze producten mogen wor den berekend zijn: a. ongevuld wichtgoed ƒ0,48; b. gevuld wichtgoed 0,38; c. on gevulde melkchocolade wichtgoed 0,51; d. chocoladestrooisel, los f 0,29; in kartons ƒ0,32; in zak jes 0,31, alles per 100 gram. Chocoladerepen, alsmede wicht goed waarvoor ultzonderingsprij- zen zijn toegestaan zijn onveran derd in prijs. Limonade-siroop en limonade- ga zeuse blijven in prijs gelijk. De prijs van chocoladepasta masepein, vanillesuiker en kunst- hcming voor huishoudelijk gebruik wordt vrijgelaten. ZONDAG 7 NOVEMBER. Ned- Herv. Kerk. A*el: 10 u. ouderling Wondergem, 130 u. Ds. P. J. Pennings, bed. H. Doop. Hoek: 10 en 2.30 u. de heer A. J. den Tonkelaer, cand. t. d. H.D. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Mulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- aides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff; Philippine: 2 30 u. Ds. J. van der Graaff. ■tuiakil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H.A.f 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, dankz. en event, bed. H. Doop. Temeuzen: 10 u. Ds. P. Pennings, van Axel; 2.30 u. Ds.. W. L. Hermanides, van Hulst, bed. H. Doop. «aamslag; 9.30 en 2.30 u. Ds. J. A Talma. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 u. de heer P. de Vis ser, van Vlissingen; 18 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10.30 u. Ds. Wiebosch; 18 30 u. Ds. Schopenhauer. Qadzand: 10 en 18 u. Ds. Enker. •roedeDs. Schopenhauer, bed. Avondmaal. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel, dankdag gewas; 16 u. Ds. Win dsel, jeugddienst. êt. Kruis. 8.45 u. Ds. L. S. Blom. ffïeuwvliet: 9 u. Ds. Doorn, ©astburg: 10 u. Ds Bed. H. Doop. Retranchement10 louw. ddhoondijke penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale, bed. H. Doop. Waterlandkerkje: 14 u. Ds eikel. Uzendijke: 11 u. Ds. Doom. Baidzande: 10 u. Ds. ter Beek. Bed. H. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- jtlus. Geref. Kerk. AKel": 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvee Soek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. "Porneuzen10.45 Da. J. J Ritse- ma, van Zaamslag; 5 u. Ds. D. J. Couvée, van Axel. Saamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J Ritsemu. In een boodschap van het jacht „Monier" wordt bevestigd, dat een einde gekomen is aan de ex peditie van Prof. Piccard. Uit de berichten, die zijn ontvangen kan opgemaakt worden, dat de eigen lijke bemande duiktochten met een diepzeekogel niet kunnen plaats hebben, om redenen van „technische aard". De onbemande duik van Donderdag was vermoe delijk een proef om te zien of het toestel aan de grote diepten weerstand kon bieden. De be doelde technische moeilijkheden hebben vooral betrekking- op het hijsen en het tewaterlaten van de kogel. Dienaangaande kan gerust wor den gezegd, dat de expeditie pech had. De proeven zouden aanvan kelijk in September hebben plaats gehad, omidat er dan practisch windstilte heerst. Ingevolge de vertraging hij het vertrek van de „Scaldis" kwam de expeditie op ds plaats waar de proefnemingen zouden plaatsvinden juist op het ogenblik dat de passaatwinden weer opsteken, hetgeen een tame lijk sterke deining ten gevolge heeft. Zo men de zeevaartkrin- Overgegaan werd tot verkie zing van een vakgroepbestuur P.T.T. Herkozen werden de heren W. de Vries te Terneuzen, voor zitter, en de heer J. N. F. Serra- rens te Zaamslag, lid. De aftre dende secretaris, de heer Joh. de Vries te Terneuzen, had zich wegens drukke werkzaamheden elders, niet meer verkiesbaar ge steld. In zijn plaats werd geko zen de heer B. C. van Sluis te Terneuzen. Bij monde van de voorzitter werd de aftredende secretaris, onder bijval uit de ver gadering, hartelijk dank gebracht voor zijn werk. Na dit huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd het woord gegeven aan de heer Mr. H. Snel uit Den Haag, die voor een aandachtig auditorium ach tereenvolgens behandelde le. Het nieuwe salarisbesluit voor Rijksambtenaren 2e. De rangbevordering bij de P.T.T. 3e. De opleiding bij de P.T.T. Op deskundige wijze schetste spreker vervolgens wat er gebeu ren gaat voor de diverse groepen van. technisch-, post- en bestellend personeel. Nadat door verschillende aan- gen mag geloven, maakt zulks hetwezigen ten volle van de gelegen- neerlaten van een gewone sloep heid tot discussie geibruiA werd en bijgevolg nog meer dat van gemaakt, waarbij o.m. ock aan een zwaar toestel, als de diepzee- dacht werd geschonken aan de be kogel buitengewoon riskant. Don- langen van de collega s, welke derdag heeft de diepzeekogel zich <- T- Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Boek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til Terneuzen: 10 en 3 u. Da. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Baamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk. «inge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Buist: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. frt. Jansteen: 7.30, 9 en 10.>.0 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Hells. Terneuzen: 7, 10 en 8 u. samen komsten o.l.v. Lt. J. C. v sen en Lt. L. Veeninga openlucht Nieuwstr. u. voor de 'jeugd. Ondanks de vele moeilijkheden, waarmede ook de huishouding van de gemeente te kampen heeft, is men hier enkele weken geleden begonnen met het uitvoeren van omvangrijke rioleringswerkzaam- l.eden in de Dijkstraat en de Roeiersgang, waarvan vooral de bewoners van deze laaggelegen straten straks de vruchten zullen plukken. Tot nu toe kon de wa terafvoer in deze buurten verre van ideaal worden genoemd en kwam het meermalen voor, dat na een flinke stortbui de rio lering daar averechts werkte en inplaats van water af te voeren, water gemengd met modder enz., aanvoerde Het gevolg was dan, dat kelders en keukens danig verontreinigd werden met aller lei viezigheid, die uit de zinkput ten naar hoven spoot en dat de bewoners enkele uren moesten ploeteren en zwabberen om het binnengelopen rioolwater weer kwijt te raken. De oorzaak van al deze ellende was gelegen in het feit, dat de capaciteit van het hoofdriool te gering was, om al het plotseling neerstortende hemelwater te ver werken. Begrijpelijk is dan ook, dat meermalen over deze werke lijk onhoudbare toestand is ge klaagd, maar gezien de vrijwel ■er overkomelijke moeilijkheden, welke aan hét uitvoeren van der gelijke grote werken de laatste jaren waren verbonden, is de ge meente nu pas in staat de defini tieve oplossing ter hand te nemen. Dank zij de welwillende mede werking var: de Wethouder van Openbare Werken, de heer De Vos, die ons ter plaatse alle no dige inlichtingen "verschafte, zijn wij in staat de in aanleg zijnde e'rbeteringen in grote lijnen te schetsen. Om te beginnen zal er vanaf de pompinstallatie in de Roeiers gang, die bij hoogwater automa te sch het rioolwater naar buiten pompt, een nieuw hoofdriool wor den gelegd naar en door de Dijk straat tot in de Nieuwediepstraat In deze beide straten zal de door snede der buizen 1 meter bedra gen, terwijl het buizennet van de Dijkstraat tot aar de pomp 1 meter doorsnede zal hebben. De oude riolering, die achter de Dijk straat ligt en met zijn geringe doorsnede van ca. 65 cm o.a de oorzaak der vroegere overstro mingen was, zal op enkele punten met de nieuwe riolering worden verbonden, terwijl de panden die dit willen een aansluiting op het nieuwe riool tot stand mogen brengen. Hoewel deze zeer aanzienlijke verhoging van capaciteit van het buizennet op zichzelf zeer waar schijnlijk reeds voldoende zou zijn. om stortbuien te bedwingen is men nog verder gegaan en zal er - de Roeiersgang bij de pomp een groot ondergronds reservoir worden gebouwd, dat in tijden van veel aanvoer, dus b.v. tijdens en stortbui, als spuikom zal dienst doen en tijdelijk bet aan gevoerde water zal opnemen tot de pomp het heeft geloosd. Dit alles samen zal tot gevolg heb ben, dat overstromingen in die buurt althans tot het verleden 'uilen gaan behoren. Van belang is ook nog, dat deze werkzaamheden nog slechts een begin vormen van een alge hele verbetering van het rioolnet in alle laaggelegen straten, zodat na verloop van tijd, als alles zal zijn vernieuwd of nieuw aange legd, de riolering in geheel Ter neuzen tegen stortbuien bestand zal zijn. Dat het leggen van een derge- jke riolering geen sinecure is. moge blijken uit het feit, dat in de Dijkstraat op het punt, waar de riolering ombuigt naar de pompinstallatie een pand moet worden gesloopt, om de aanleg mogelijk te maken, terwijl over de gehele lengte van de aanleg moet worden geheid. In de Roeiersgang, waar de spuikelder zal komen te liggen, zijn reeds een aantal tuinmuren, schuurtjes, enz., gesloopt Dit alles moet ook straks, als de kel der zal zijn gebouwd, weer in zijn oorspronkelijke toestand worden teruggebracht. Over de herbouw van het pand in de Dijkstraat is echter nog geen beslissing geno men. Mogelijk is, dat dit niet zal worden herbouwd, omdat hier mede een betere verbieding tus sen Roeiersgang en Dijkstraat wordt verkregen. Als men de slechte toestand ziet, waarin een groot gedeelte van de riolering hier verkeert, valt het wel te betreuren, dat men enkele jaren geleden in de z.g. „goedkope tijd", toen men met de werklozen geen raad wist, dit karwei niet ter hand heeft genomen. Zo ergens, dan blijkt wel hier de zuinigheid de wijs heid te hebben bedrogen! goed gehouden en toen het moei lijke hijswerk achter de rug was kon geconstateerd worden, dat alle delen van de kogel goed had den gewerkt. Gehoopt kan wor den, dat in goede weersomstan digheden de proefnemingen met kans op slagen kunnen hervat worden. Staatsblad no. I 426 bevat een Kon. besluit, waarbij aan alle door een Nederlandse rechter ver oordeelden, die vóór 1 Januari 1948 als militair in werkelijke dienst naar de overzeese gebieds delen zijn uitgezonden, kwijt schelding wordt verleend van de rog niet ondergane onvoorwaar delijke vrijheidsstraffen van zes maanden of minder en de nog niet betaalde onvoorwaardelijke geldboeten van 'vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten, vóór hun uitzending gepleegd, alsmede van de nog niet onder gane of nog niet betaalde ge deelten van zjodanigte vrijheids straffen of geldboeten. Het Franse blad „Figaro" pu bliceert onder copyright een ver slag van een mislukte proef met atoombommen op een schiereiland in de Kaspische Zee. Naar het blad verklaart, is het verslag ge baseerd op de inlichtingen van een vroegere officier van de gene rale staf der Sowjet-Unie, kapi tein Silof, die thans als chemicus in Zuid-Amerika werkzaam is. radat hij met valse papieren de Sowjet-Unie verlaten had. Volgens het artikel ontploften de bommen bij de proeven, die in Juni van dit jaar werden gehou den, te vroeg. Bij de proeven waren aanwe zig: maarschalk Stalin, maar schalk Timosjenko, de opperbe velhebber van het Sowjet-leger aan het Westelijke front tijdens de oorlog, en maarschalk Voronof, een artillerie-expert, die streed tegen de omsingeling van Stalin grad door de Duitsers. De (bommen waren gefabriceerd in Sterlitamak en in het Altai- gelbergte. Zij zouden slechts 50 gram „atamisehe explosieven" bevatten. De bommen waren te vroeg ontploft in de z:n, dat de technici verwacht hadden dat een vertraging zou optreden van 15 minuten. Hierdoor was het niet mogelijk geiblekiy. over te gaan tot fabricage van „atomische tijd bommen", zoals voorzien was. Sterlitamak ligt in Europees Rusland, ongeveer 800 km Noord- Westelijk van de Kaspische Zee. Het Altai-gebengte ligt in Cen traal Azië. thans in Indonesië hun militaire plichten vervullen, sloot de voor zitter de vergadering, na Mr. Snel, onder luide bijval uit de vergade ring, dank te hebben gebracht voor de waarlijk sublieme wijze, waarop hij tot in details deze in gewikkelde materie, bij de voorbe reiding waaraan ook de vakbewe ging zo'n groot aandeel heeft ge had, de revue heeft laten pas seren. AXEL. Lezing van Mr. J. Kunst. Deze uit cultuur-historisch oog punt belangwekkende causerie over „Muziek en Dans in de Indi sche Archipel" zou een betere be langstelling zeker overwaard zijn geweest. Doch al was hm gehoor niet -groot, het hing niettemin let terlijk aan de lippen van de boeiende, veelbereisde causeur, die als grondige kenner van de vol ken en eilanden (en vooral als musicoloog) teruggrijpend naar de eerste tijden van beschaving en cultuur over een schat van veel zijdige kennis bleek te beschikken. Spreker beschikte zelf over een privé-verzameling .van muziekin strumenten, w.o. een grote ver scheidenheid van trommels e.d. Wanneer men maar geen superio riteitsgevoel aan de dag legt, zo was 'sprekers ervaring als Euro peaan, dan zijn de mensen ner gens voorkomender en hoffelijker. Dat had hij op al zijn, meestal als éénling, ondernomen onderzoe- Rillerig? Verkouden? Neem: mrr De 11-jarige Giosa di Camillo is te Pescara aan de dood ont snapt, toen hij in een ongeveer 16 meter diep ravijn viel... op de rug van een hond. De hond stierf, tegen pijnen en griep,20 tabletten» 75o. du Hul 6.45 u 4.30-5.30 «EREF. KERK (Art. 31 K.O.) Aangenomen maar Zuidlaren, Ds. P. Lok te Zaamslag. SOLISTENCGNCOURS TE OOSTBURG. Thans staat vast, dat het onder auspiciën van de Bond van Mu ziekverenigingen deze winter te organiseren solisten-concours zal plaats hebben op Zaterdag 29 Januari a.s. en wel im het Ledel- Theater te Oostburg. Alle aangesloten verenigingen ontvingen dezer dagen de uitnodi gingscirculaires, doch ook leden van nog niet aangesloten vereni gingen zijn van harte welkom in dien zij aan het concours wensen deel te nemen. TERNEUZEN. Benoeming. De heer K. Fros, techn. ambt. en waarn. directeur van de Cen trale Dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht en Gemeentewerken ir. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, is het ingang van 1 Jan. 1949 be noemd tot. adj.-directeur van Ge meentewerken te Soest. Vergadering P.T.T.-personeel. Een dezer dagen kwam de vak groep P. T. T. van de afdeling O. Zeeuws-Vlaanderen van de Al; gemene Bond van Ambtenaren kingstochten ondervonden. Trou wens tegenover de zeer verfijnde cultuur, zoals men die o.a. op Bali aantreft, past zulk een houding orlk niet. Spreker had daar niet alleen hef" gevoel, maar zelfs de overtuiging tegenover de daar aanschouwde vormen van kunst uiting (in zo velerlei opzicht) zelfs tot ae minderen te behoren. De eenvoudigste boer is daar bezield met kunstgaven, die de Europeaan verbijsteren. Een grote serie lantaarnplaat jes gaf een aanschouwelijk beeld van al het belangwekkende dat door spreker reeds was besproken en de toelichting daarbij hield de aanwezigen in gedurige aanda ch Muzikale en vocale prestaties uit alle delen van de archipel maakten het tweede gedeelte van i deze uiterst leerzame avond aan- i trekkelijik. BIERVLIET. Uitvoering Toneelvereniging. Donderdagavond gaf de toneel vereniging „Jacob van Lennep" een uitvoering met het blijspel .„Het hordje van Marius". Let stuk werd op verdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht. Het was jammer dat de zaal, die toch al klein is, nog niet half bezet was. De wegblijvers hebben dit maal zeker ongelijk gehad. In Biervliet, zegt men, is er nooit iets te doen. Waarom kopien zij die hierover voortdurend mop péren, dan niet naar een goede opvoering kijken? Er was zo wemig publiek, dat het bal moest worden afgelast. In de pauze werd nog een taart ver loot. t Was een prettige avond en de weinigen, die er waren, hebben volop genoten. KOEWACHT. Gevel Ingereden In de nacht van Woensdag op Donderdag j.l. hotste *een auto welke achteruit reed tegen de voorgevel van het huis van de wed. De H. De botsing was zo hevig, dat vrijwel de gehele muur ir stortte Tevens werden de deur en het raam vernield. De plaatselijke politie alsmede de erkeerspolitie kwamen ter plaat se om proces-verbaal op te ma ken. Het onderzoek naar de oor zaak wordt voortgezet. OVERSLAG. Motor in de sloot. Donderdag kwam tussen Over slag en Kruisstraat een motor in de sloot terecht. De motorrijder kwam er echter goed vanaf daar hij langzaam reed. Aan het mo torrijwiel werd enige materiele schade toegebracht, welke echter direct kon worden hersteld, zodat de motorrijder spoedig zijn reis kon voortzetten. kou- en pijnverdrijvende tablet h buisjes van 40 en 75 ct. SCHA RDTJ N VISSERIJ BEGONNEN. Op de Zeeuwse stromen en in de zeegaten is thans de vangst begonnen op schardijn, het visje dat in de oorlogsjaren zulke hoge prijzen opbracht. De vangsten zijn bevredigend en de besommingen eveneens, al zijn de prijzen na tuurlijk belangrijk lager dan in de periode 19401945. DE NIEUWE MELKPRIJS VOOR DE VEEHOUDER. De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft, zoals gemeld, voor het melkjaar November 1948 tot November 1949 de jaarprijs voor de veehouders vastgesteld op 17(4 cent per kg melk met 'n vetgehalte van 3.3 De wintermelkprijs zal voor de periode, ingaande 7 Nov. 1948 tot 24 April 1949 19% cent per kg melk bedragen. De zomermelk- prijs is vastgesteld op 16% cent per kg melk. Bij de prijsstelling voor zuivel- en melkproducten in het binnen land zal met ingang van dezelfde datum worden uitgegaan van een iet3 hogere prijs van de terugge- leverde ondermelk, te weten van 4% cent per kg, waardoor de prijs beter in overeenstemming is mot de werkelijke voedingswaarde. Deze verhoging van de onder- melkwaarde is hij de bepaling van de melkprijs, evenals de verho ging van de lonen in die landbouw, in aanmerking genomen. De ver laging van de melkprijs voor de veehouder (de oude gemiddelde melkprijs was 18,3 cent)waartoe de Regering aanleiding heeft ge vonden in de kostprijsberekenin gen* kan daardoor tot 0,8 cent beperkt blijven. NEDERLANDS MEISJE IN DUBLIN DOOD GEVONDEN. Volgens een Reuter-bericht ui t Dublin is aldaar het lijk gevon den van de 28-jarige Anna Maria Nijst, negen dagen nadat ze uit Nijmegen was aangekomen. Het gerechtelijk onderzoek wees uit dat de dood te wijten was aan shock eii een bloeding van de polsen. Men acht zelfmoord niet uitgesloten. Mejuffrouw Nijst was kortge leden in betrekking gekomen ais tulp in de huishouding hij Prof T W. Moody in Dublin. (A.B.VA-> alhier in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. de Vries, heette de aanwezigen wel kom, in 't bijzonder de A.B.V.A.- bestuurder Mr. H. Snel, de voor zitter van de Temeuzense Be- stuurdersbond, de heer J. J. Kaan en de afdelingssecretaris, de 'heer R. Hol. Nadat de ingekomen stukken de revue waren gepasseerd en door hem enkele mededelingen waren gedaan, gaf hij het woord aan de afdelingssecretaris, die allereerst enkele bijzonderheden mededeelde over de bondsrevue: „De motor draait!" een spel uit bet ambte- narer.leven door Arent Vreugde, dat alhier in het Concertgebouw zal worden opgevoerd. Verder hield h(j een warm plei dooi voor het Kupers-fonds. De bedoeling is om een nieuw, groots opgezet vacantie- en studieoord te stichten, waarvan de kosten ge raamd worden op 500.000,en aan dat oord de naam van de heer Kupers te verbinden. Op deze wijze wil men de zéér vele arbeid, die de voorzitter van het N.V.V de heer E. Kupers, gedurende meer dan 40 jaar in het belang van de Nederlandse arbeiders klasse heeft verricht, eren. WINDHOOS TEISTERT VLIELAND. Vrijdagmorgen om precies 4 uur heeft een hevige windhoos de haven van Vlieland geteisterd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken, voor; wel is aanzien lijke schade aangericht aan een viertal huizen. Een kort maar hevig onweer vrekte de bewoners van het eiland in de vroege morgenuren en om precies vier uur terwijl de donder rolde hoorde men een verschrik kelijk geraas van kletterende dak pannen en brekende ruiten. Wel dra bleek, dat een windhoos welke tenminste een snelheid van 60 meter per seconde had, maar ver moedelijk met een nog veel gro- kernen tere kracht over de haven was gezwiept. Het was een kwestie van enkele seconden, maar dit was voldoende cm aan de gebouwen, welke om de haven staan, ernstige schade aan te richten. De hoos kwam vanuit de Waddenzee en ver dween in de richting Terschelling. Kleine houten gebouwtjes welke langs de haven stonden, waren opgenomen en 150 tot 250 meter verder op het strand weer neer- gesmakt. Een school van ruim 50 scholeksters, die langs de waterkant zat te slapen, was door de wind overvallen en gedood. Men vond de diertjes met open gereten lichamen en ernstige ver wondingen, welke er op wezen d:at zij waren getroffen door mee gevoerde stenen, stukken glas en scherven van dakpannen. De woning van de opzichter van de haven was het ergste ge troffen. Alle ruiten waren ver nield en alle dakpannen waren van het dak gevlogen. Overal in bet huis vond men zeewater en resten zeewier waren tegen het behang geplakt. Op het kantoor van de Rijks waterstaat aan de haven staat een registratie-apparaat van het Koninklijk Meteorologisch Insti tuut. Het apparaat zelf was er heelhuids afgekomen maar de windvaan is ernstig beschadigd. Dit apparaat had een snelheid van 60 meter per seconde ge registreerd hetgeen het maxi mum is dat dit toestel kan ver werken. Zoals reeds gezegd is de snelheid aanzienlijk hoger ge weest, vermoedelijk 150 meter per econde. Drie gebouwen van de Rijks waterstaat en een huis van par ticulieren zijn zeer zwaar bescha digd. Een bijzonderheid is. dat het particuliere huis voor storm schade was verzekerd. .Clement Davies, leider van de liberale parlementsfractie, heeft op een partijvergadering gezegd, dat zij zich zou verzetten tegen het regeringsvoorstel tot nationa lisatie van de staalindustrie. Hij liet doorschemeren, dat de libera len zich ook zouden verzetten tegen, toekomstige nationalisatie maatregelen. Davies beschuldigde de regering er van, dat zij geen „volledig en onpartijdig openbaar menlngson- derzoek" had ingesteld. Wij heb ben geen gelegenheid tot debat over het wetsontwerp gehad, al dus Davies. Dit is niet de manier om het publiek te behandelen Davies kwam tot de conclusie, dat de regering de nationalisatie niet wilde om economische rede nen, maar om zuiver doctrinaire, volgens haar oorspronkelijke ideo logie, dat zij alle productiemidde len zou nationaliseren. Dat bete kent een socialistische staat, al dus Davies, en een volled ge con trole op alles binnen de staat en over alles wat het volk te doen heeft. De liberale partij kan dat nooit aanvaarden. door J- S. FLETCHER 14) Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden.) ,,Ik kan niet toelaten, dat mijn patiënte gestoord wordt,'" her haalde Hextall, die niets anders wist te zeggen. „Ik moet u ver zoeken om heen te gaan. Warir neer u moet terugkomen... doe dat dan als mijnheer Tress er weer is." „Mijnheer Tress? O ja, maar we kennen geen mijnheer Tress," was het antwoord van de spreker, terwijl de ander ongelovig lachte. „Al hetgeen wij kennen is... deze en wat ons hier over woning GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Terneuzen: Kersten, cand. te Rotterdam. J. W. het kwam. U zag alleen maar einde ervan. Kijk eens," vervolg de hij, spraakzamer wordend. „We zullen u laten zien hoe het was, hè. Dan zult u het begrij pen'. Wij zijn Grieken in zaken te Manchester bekende zaken mensen. We kwamen in Londen cm o its te amuseren. Op een avond gingen, wij in Café Imperial dineren. Goed! We raakten aan het praten weet u met de man die u hier hebt gezien de oudere, een knappe vent zo te zien. We dronken een glas of twee met hem een heel prettig mens, aangename prater Hij stelde voor om een partijtje te gaan kaarten bij een vriend van hem. We hadden er niets tegen, haciden al een beetje... wat men noemt te veel op, hè. We kwamen met hem hier, vonden de jonge man en... de jonge dame. Alles ging eerst goed... we dronken... we praatten... heel aangenaam... o, heel plezierig. Toen ging de dame heen en wij speelden. We speelden enige tijd en ik won., ik won eerlijk. Ik speel niet vals, o neen! Waarom zou ik vals spe len. Ik ben een heer; ik heb ge noeg geld... maar... Ik zal u mijn kaartje geven, dan kunt u zien v/ie ik ben... mijn vriend zal u ook zijn kaartje geven. Vraag iedereen in Manchester of ze onze namen kennen... o ja!" Voor Hextall het kon verhinde- VISSERSCHEEPJE IN NOOD. Vrijdagavond omstreeks half zeven merkte de vuurtorenwach ter van Scheveningen een nood- lichtsein op van een vissersvaar tuig. Op zijn aanwijzingen voer onmiddellijk de reddingboot „Ar thur" uit om assistentie te ver lenen. Bij net vissersscheepje ge- bleek het de schokker WL 1 te zijn, afkomstig uit West- aongeradeel (Fr.). De „Arthur" heeft de beman ning, bestaande uit 4 personen aan boord genomen en aan land gebracht. Het scheepje, dat door de be manning is prijs gegevein, drijft thans op zeven mijl ten N.N.W. van Scheveningen stuurloos rond. Men verwacht dat het op de kust zal lopen. Over de toedracht vernemen wij nog het volgende; Toen de WL 1 Donderdagavond omstreeks zes uur ten Noord- Westen van Coeree aan het vissen was, kwam het net in de schroef, waardoor het scheepje stuurloos werd. 's Nachts werd het net ge kaapt. Vrijdagavond werd de WL 1 entdekt door een trawler, die de kustwacht te Scheveningen waar schuwde. Het scheepje drijft thans ter hoogte van Katwijk. ren namen de beiden een prach tig kaart-étui uit de zak en dron gen Rem een sierlijk, keurig ge graveerd kaartje op. Hij las: Vic tor Astropalia George Chim- bouloglos. In de bovenhoek van ieder kaartje stond een adres in een van de beste wijken van Man- Chester. „Ziet u, zo correct mogelijk!" vervolgde Astropalia. „Wel, ik vertel verder. Wij gaan voort met spelen... ik win weer... ik win twaalfhonderd pond... ja!" „Twaalfhonderd pond," nep Hextall uit. „Ja, maar een uur van te voren verloor ik vijftienhonderd pond!" antwoordde Astropalia „Hè, ja, toen was er geen sprake van vals spelen. Maar we hadden afge sproken om precies om twee uur uit te scheiden. Wel, om viif mi nuten voor tweeën won ik twaalf honderd pond. Ik had ze in mijn zak, omdat we onder het spelen meteen betaalden... ze hebben daarbinnen geld genoeg. Toen kwam het meisje de jongeda me met de revolver en beweer de, dat we haar broer bedrogen... ik vooral! Ze dreigde ons dood te schieten, voornamelijk mij en Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van defen sie wilde geen commentaar geren op de berichten uit Frankfort, dat Amerika wapens uit de over tollige legervoorraden ter waarde van ongeveer vijf millioen dollar aan Frankrijk heeft geleverd als bijdrage voor de uitrusting van drie divisies. De woordvoerder wilde ook niets zeggen over een bericht uit de „Washington Post", dat de overdracht der wapens was gere geld door Minister Marshall, toen hij op 9 October uit Parijs naar Washington terugkeerde. De Was hington Post schreef, dat Truman Marshall toestemming had ge geven het feit onmiddellijk na de presidentsverkiezingen bekend te maken. De leverantie, aldus het blad, zal worden gevolgd door na dere stappen om de West-Euro peanen te helpen en te bemoedi gen, nog voordat op leen- en .pachtibasis een grote hoeveelheid nieuw Amerikaans materiaal wordt geleverd. Reuters correspondent meldt uit Heidelberg, dat op het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Europa is verklaard, dat een hoeveelheid surplus-materiaal (geëh wapens) aan het Franse leger is overgedaan voor herstel lingen aan tijdens de oorlog aan Frankrijk geleverde uitrusting. Er werd niet gezegd wat het voor materiaal was, maar naar verno men wordt waren er tankmotoren en rollend materiaal bij. hield ons een revolver voor. O, het was een complot. Natuurlijk was het een complot! Als ik om twee uur verloren had, als mijn vriend Ohimbouloglos verloren had om twee uur, wat dan?" „Het was in ieder geval geen complot, dat mijn patiënte ge schoten werd," merkte Hextall bedaard op. De twee jongelui keken elkaar aan. Ze wisselden een blik van verstandhouding die niet voor Hextall verloren ging. Maar geen van beiden zei iets en Hextall be sloot een vraag te stellen. „U was getuige van de geschie denis. Hoe kwam het, dat zij dat schot kreeg?" vroeg hij. Weer zagen de Grieken elkaar aan. Ze schenen tot overeen stemming te zijn gekomen, want de man, die tot nu toe gezwegen had, verbrak de stilte. „De oudere man trachtte haar de revolver af te nemen," ant woordde hij kalm en zijn accent was minder buitenlands dan dat van zijn vriend „Zij worstelde, en in de worsteling ging de revolver af. Maar ze hield die stevig vast en bleef ons onder schot houden tot u kwam." Astropalia lachte. „Bah!" zei hij minachtend, ,,'t Is een complot. Ik zeg u, als ik veel verloren, had o, dan zou het goed zijn. geweest. Dit is een zwendelzaakje, allemaal handlan gers, natuurlijk!" „Ik heb begrepen," zei Hextall die nu vast besloten had tot de wortel der dingen door te drin gen, dat u het geld op tafel hebt gelegd, omdat u beloofd werd, dat het u zou worden teruggegeven. Is dat zo?" „Ja. De oudere man zei: leg het weer op tafel om het meisje te kalmeren, dan zal ik het mor genmiddag in Café Imperial bren gen, dat komt in orde. En Chim- bouloglos zei hetzelfde. Dus... be taalde ik het terug. Maar we gin gen gistermiddag naar Café lm periol, tevergeefs. Geen man en geen geld. Ik ben bedrogen er in gevlogen wat je noemt han dig opgelicht. Maar..." Hij dreigde met de vuist naar de gesloten deur achter Hextall en zijn tanden glinsterden onder zijn donkere snor. (Wordt vervolgd) De Australische premier, Joseph Chifley, heeft in het parlement beloofd een onderzoek te doen ta ste-lien, dat Peoogt te ontdeMcen, of een Sowjet diplomaat een be zoek heeft gebracht aan het ge bied van Nieuw-Guinea, waarover Australië het mandaat heeft, al dus meldt radio-Australië. Chifley antwoordde op de sug gestie van een liberaal lid, dat Andrei Wisjinsky, de eerste Sow jet afgevaardigde bij de V. N. toe zegging had tot vertrouwelijke in lichtingen omtrent Nieuw-Guinea. Chifley verklaarde ,dat alles wat men over Nieuw-Guinea moest weten zou opgenomen zijn in het algemene rapport over het mandaat aan de trustschapsraad van de V. N. Men zou tevens onderzoeken, zo zei Chifley, of er regerings ambtenaren „met een communis tische achtergrond" in Nieuw- Guinea te werk zijn gesteld. Het gure herfstweer trotse rende, kwam dezer dagen te Oos terend (in Friesland) een krielkip met negen piepkuikens, die zij op clandestiene wijze had uitgebroed, thuiswaarts wandelen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2