J t ij i l D De C.v.g.d. over overschrijdingen bestandslijnen Hl u m I f i K'c a li 'E BLOEDWRAAK DER LIEFDE Binnenlands Nieuws op onze Bonnen :o<j fuu l i 6 la: k< gnU'I' e wii n- Uil Je ^ollisiiertcgcnnjccrjigïng Am. su fort neorgestort Deens schipj»p mijn gelopen Wiigen we INDONESIË. - U f (U J 51 f 8 De Commissie voor goede dien sten heeft in "brieven aan de Ne derlandse en de Republikeinse delegaties een beroep gedaan op beide partijen tot een strikte na leving der bestandsovereenkomst, speciaal voor wat betreft over schrijdingen van de bestandslijn door gewapende eenheden en met betrekking tot radio uitzendingen en perscommuniqué's, welke zon der noodzaak misverstand en spanning tussen partijen zouden kunnen veroorzaken. In haar brief ten aanzien van overschrijdingen der bestandslijn verklaart de Commissie, dat haar militaire waarnemers (vertegen woordigend Australië, België, China, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Sta ten) aan haar een aantal van zulke overschrijdingen door ge wapende eenheden van beide par tijen hebben gerapporteerd. Boe- wel deze overschrijdingen geen ernstige incidenten tengevolge hebben gehad, drukt de C. V. G. D. er haar bezorgdheid over uit, dat dergelijke overschrijdingen, indien zij voortduren, zouden kun nen resulteren in ernstige botsin gen op grote schaal. In verband hiermede herinnert, aldus een communiqué, de Com missie de partijen aan de betref fende artikelen van de bestands- overeenkomst, o.a. aan artikel 7, volgens hetwelk overschrijdingen van de bestandslijn door leden van de militaire strijdmacht of politie-eenheden niet is toege staan, tenzij (zoals neergelegd in artikel 17) .vergezeld van een militaire waarnemer van de C. V. G. D. en een politie-officier van de andere partij". Artikel 31 bepaalt dat geen militaire acties tegen schendin gen van het bestand dienen te worden genomen door een plaat selijke commandant „tenzij- zulke schendingen ernstig en direct ge vaat' veroorzaken voor de veilig heid der troepen en van de bur gerbevolking, in welk geval zulks jnmiddellijk zal worden gerappor teerd aan de resp. stafchefs en aan de dichtstbijzijnde militaire waarnemers der C. V. G. D.". De C. V. G. D. brengt voorts met nadruk beide partijen de ernst onder ogen, waarmede zij de huidige toestand beschouwt. De Commissie dringt er bij bei den op aan, om meer gebruik te maken van de militaire waar nemers der Commissie, die be schikbaar zijn om de betrokken autoriteiten der partijen van advies te dienen. ïxl een tweede brief aan de de legaties drukt de Commissie haar bezorgdheid uit ten aanizien van ie naleving van artikel 7 sub b der bestands overeenkomst, dat voorschrijft, dat beide partijen zich zullen onthouden van radio- uitzendingen en elke andere vorm van propaganda, bedoeld om de troepen en de burgerij te provo ceren of te verontrustera. Naar de Commissie verder verklaart, hebben beide partijen haar mede gedeeld, dat recente radio-uitzen- iingen en perscommuniqué's van de andere partijs een bron van spanning en misverstand tussen hen hebben geschapen. Hierbij werd beweerd, dat de versprei ding door de ene partij, door offi ciële kanalen, van informatie be treffende de militaire en politieke toestand in het gebied van de andere partij, troepen en burgers hadden geprovoceerd en in beroe ring hadden gebracht. De Commissie doet daarom op beide partijen een beroep, om zich te onthouden van de uitgifte door jfficiële kanalen, van informatie, waarvan kan worden verwacht, dat zij dit effect hebben zal. Om de mogelijkheid van provo catie en beroering veroorzakende gevolgen van een dergelijke inr formatie tot een minimum terug te brengen, doet de Commissie op partijen eveneens een beroep, om te beginnen met radio-uitzendin- door J- S- FLETCHER t - Fi t i Tl Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 12) (Nadruk verboden.) Hextall zag de bediende een jgenblik zwijgend aan. Hij wist, dat bedienden, als Fowier, heel veel wisten van de heren, die zij dienden en Fowler zag er oud ge noeg uit om de drager van vele geheimen te zijn. Toen hij met de jonge dokter sprak, lag er iets in ■sijn ogen alsof hg meer van Kes- teven wist en hoezeer het Hextall ook tegenstond hem uit te horen, kon hij niet anders dan de duide lijk gegeven wenk ter harte nemen. „Nu je zoveel heb gezegd, merkte hij op, „kan ik je wel ver tellen, dat juffrouw Tress zich tegen mij beklaagd heeft over de slechte invloed, die mijnheer Kes- teven op haar broer heeft. Zg denkt tenminste, dat... Fowler lachte schamper. gen, en andere maatregelen te nemen, welke geschikt zijn tot het weder tot stand brengen van een sfeer, waarin partijen beter kunnen voortgaan met pogingen, om tot een overeenkomst te komen. Overzicht vijandelijke activi teit door dienst legercon- tacten. De dienst legercontacten heeft een overzicht gepubliceerd van vijandelijke activiteit op het on der Nederlands bestuur staand gebied op Java gedurende het tijdperk van 29 September tot en me1 26 October. In dat tijdperk kwamen voor: Beschietingen van militaire bi- vaks 31; beschieting van niet- militaire bivaks 9; beschietingen van voertuigen 26; rampokpar- tijen, 280; brandstichHn>jen 45; sabotage aan telefoonlijnen 32; andere sabotage acties 15; be schietingen van patrouilles en botsingen 193; moorden op amb tenaren; 58; moorden op leden der bevolking 60; ontvoeringen ■van ambtenaren 28; ontvoeringen leden der bevolking 33; aantal ge wonde ambtenaren 12; aantal ge wande bevolkingsleden 5. De dienst legercontacten meldt voorts, dat ten Zuid-Oosten van Malang op 31 October een Neder landse" patrouille nabij de be standslijn vanuit republikeins ge bied is beschoten, welk vuur werd beantwoord en tot zwijgen ge bracht. De volgende dag kwam in hetzelfde gebied eenzelfde in cident voor, waarbij door de repu blikeinen gebruik werd gemaakt van zware mitrailleurs en kara bijnen. De republikeinen vorm den een eenheid van de republi keinse veiligheidspolitie, die zich in strijd met de bestandsbepalin gen op federaal gebied bevond. Zij werden door een Nederlandse patrouille verjaagd, waarbij de aanvallers 4 doden en 3 gewon den verloren en aan Nederlandse zijde geen verliezen werden ge leden. EERSTE KAMER. De grondwetsherziening van 1848 lp de Kalmer herdacht. De gisterenmiddag gehouden openbare vergadering der Eerste Kamer is begonnen met een plechtige herdenking van het feit, dat het gisteren 100 jaar geleden was, dat de grondwetsherziening van 1848 werd afgekondigd, welke voor Nederland van zo grote be tekenis is geweest. De voorzitter der Kamer, Prof. Mr. R. Kranenburg, oud-hoog leraar in het staatsrecht, hield allereerst een rede, waarna ook Minister-President Drees het woord voerde. Verschillende wetsontwerpen. Na de herdenking van de af kondiging van de Grondwetsher ziening van 1848 heeft de Eerste Kamer een aantal kleine wets ontwerpen afgehandeld. Zonder beraadslaging of hoof delijke stemming gingen deze on der de hamer door. Buitengewoon mjïïjitiair pensioen mobilisatie- slachtoffers. Hierna kwam aan de orde het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon militair pen sioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie 1914-1918, als mede voor hun weduwen en wezen. De heer Kramer (Arb.) ver klaarde nog niet geheel voldaan te zijn. Hij had gehoopt, dat de regering niet alleen loyaal, maar ook royaal zou zijn geweest. In dit verband uitte hij enige wensen. De Minister van Oorlog, de heer Schokking, deelde mede, dat op dracht is gegeven snel af te wer ken, binnen drie maanden moeten de keuringen zijn afgelopen. Spr. merkte op, dat reeds gebruik werd gemaakt van de mogelijk heid om pensioen-gratificaties toe te passen De door de heer Kramer aangeroerde kwesties hebben de volle aandacht. Het wetsontwerp is hierna z.h.s. goedgekeurd. Verhogingen van pensioenen met een toeslag. Het laatste punt van de agenda was het wetsontwerp tot verho ging van pensioenen met een toe slag. De heer Vixseboxse (C.H.) merkte o.m. op, dat de regering door de invoering van een gedif- feretiëerde verhoging een nieuw element in de pensioenwetgeving brengt. Wat de regering nu voor stelt is een schuchter stapje op de weg naar doorsnijding van de pen sioenwetgeving, z.i. moet in die richting worden voortgegaan. De heer Van Lieshout (K.V.P.) informeerde naar de verdere voor namens van de Minister in ver- „Dat weet ik, dokter. Ik ben verscheidene keren op Lynne Court geweest. Ik heb juffrouw Paquita uit het diepst van mijn hart beklaagd. O ja!" „Weet je iets, van Kesteven?" vroeg Hextall. „Je zegt, dat je zoveel mensen in de stad kent. Kende je hem al, toen hij hier voor- het eerst kwam?" „Wondelijk genoeg niet, dokter! Ik heb in de loop der tijden er heel wat zoals hij leren kennen. U weet wel, van die lui die zich vastklemmen aan rijke jonge mensen en als bloedzuigers blijven hangen, totdat ze hen uitgezogen hebben zwendelaars noem ik ze. Maar hem kende ik niet... en wat gekker is, niemand van mijn vrienden kent hem. We heb ben er met elkaar over gesproken zoals bedienden van heren onder elkaar praten, dokter, al ver meent men misschien, dat ze dat niet doen. We kennen hem geen van allen. Ik heb vrienden, die iedere man van dat slag in West- Eind kennen en ik heb hen Keste ven aangewezen; niemand her kent hem." Hextall begreep nu, dat er meer achter de zaak stak en hij begon zonder enige gewetensbe- band met de gewijzigde loon- en prijspolitiek. Nieuwe voorzienin gen op korte termijn zijn z.i. nood zakelijk. De heer Kramer (Arb.) ver klaarde van oordeel te zijn, dat de verbeteringen voor de vóór 1947 gepensionneerden niet vol doende zijn. De heer Schalker (C.P.N.) "be toogde, dat op korte termijn voor zieningen moeten worden getrof fen om tegemoet te komen aan de werkelijke behoeften der ouden van dagen. Hij bepleitte om. een toeslag van 1,per week op de pen sioenen in verband met de stij ging der prijzen. Daartoe diende hij tenslotte een motie in. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Van Maarseveen, waarschuwde tegen het stelsel, dat het levende geslacht moet zorgen voor de pensioenen der gepensionneerden. De Minister betoogde, dat de verbeteringen in het ontwerp voorgesteld belangrijker zijn dan de heer Kramer meent. De heer Schalker merkte hij op, dat we nog niet zijn bevrijd van vrees en terreur. Zo lang die nog bestaan kan de bewapening niet verminderd worden. Het wetsontwerp is daarna z. h. s. aangenomen. De motie-Schalker werd ver worpen met 30 tegen 4 stemmen (3 van de C.P.N. en de heer Barge (K.V.P.). De voorzitter heeft daarop de vergadering gesloten. GEDENKPLAAT GRONDWETS HERZIENING. In het Paleis aan de Kneuter dijk te 's Gravenhage is Woens dagmorgen ter herdenking van de totstandkoming van de grond wetsherziening van 1848 een ge denkplaat onthuld. Deze plaat vermeldt de volgende tekst, ge plaatst onder afbeeldingen van Let Rijkszwaard, de Rijksappel en de Grondwet: „Koning Willem II en zijn raadslieden pleegden in dit huis het overleg, beslissend voor de grondwetsherziening 1848". Deze gedenkplaat zal te gelegener tijd worden gemetseld aan de Heulstraat liggende muur van het gebouw. Een Amerikaans superfort B 29 is 20 km ten Zuiden van Man chester tegen een 650 meter hoge heuvel opgevlogen. Men vreest, dat de 13 inzittenden, allen Ame rikaanse officieren en manschap pen, om het leven zijn gekomen. Nadat men het wrak uit de lucht bad waargenomen, is 'n reddings brigade tegen het invallen van de duisternis er op uit getrokken, zwaren verder te vragen. „Weet je ook hoe en wanneer mijnheer Tress hem het eerst ont moette?" informeerde hij. „Niet met zekerheid, dokter," was Fowler's antwoord. „Dat is te zeggen... ik weet niet hoe ze elkaar ontmoetten, wel, wanneer bet was. Mijnheer Tress had mij juist in dienst genomen. Hij had toen, het was de vorige winter, een paar kamers in het Carlton Hotel. Hij ging een paar dagen naar de wedrennen te Newbury en bleef in Reading... ik ging niet met hem mee omdat ik zwaar verkouden was. Hij bracht Keste ven nooit mee terug... en sinds dien is Kesteven nooit meer weg gegaan, Toen hebhen ze elkaar dus leren kennen, maar hoe ze elkaar troffen en wie hen aan elkaar voorstelde, weet ik niet. Ik denk, dat ze bij de wedrennen kennis maakten." „Ik vermoed dat je mijn vol gende vraag wel onomwonden kunt beantwoorden, merkte Hex tall op. „Hoe zag Kesteven er uit, toen hij hier kwam? Ik be doel... welke indruk kreeg" je van hem? Was hij goed gekleed... scheen hij ir, goede omstandig heden te zijn?" Het Deense s.a. Oregon heeft gisteren noodseinen uitgezonden, nadat het in de Noordzee op een mijn was gelopen. Het blijkt, dat het Deense schip „Oregon" 15 mijl Noord-Noord- West van het eiland Borkuim (D.) op een mijn is gelopen. Het Deense schip „Oregon" is eigendom van de rederij Det Forenede Damp Skiibsselsap te Kopenhagen. Het is oorspronkelijk een liber- tyschip, groot 717 brt. en gebouwd in Amerika in 1943 onder de naem „Clarence Darrow'. De sleepboot van de fa. Doek- sen op Terschelling is uitgevaren om assistentie te verlenen. Nader vernemen wij, dat de „Oregon" geconvoyeerd door een Duitse sleepboot, op eigen kracht koers heeft gezet naar Einden. De schade zou niet groot zijn. Met de ongeveer 40 koppige bemanning is alles wel. LANDBOUWER ONDER TRACTOR. Tengevolge van het wegzakken van een der wielen van de trac tor. waarmee de landbouwer N. Ei ting uit Odoomerveen (Odoorn) bezig was landbouwproducten te bestuurder in de modderige wijk vervoeren, raakte de machine met bij zijn boerderij. De heer EJiting geraakte er onder en toegesnelde omwonenden konden niet direct hulp bieden. Eerst na ruim een uur kon de tractor worden ge licht en kon het lg-k van de heer EL, dat diep in de modder was weggedrukt, geborgen worden. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. MISHANDELDE POLITIEKE DELINQUENT VRIJGESPROKEN. Gisterenmorgen deed het Haag se Bijzondere 'Gerechtshof ver vroegd uitspraak in de zaak tegen de ex-kapitein van politie B. M. Bergefurth tegen wie 7 jaar gevangenisstraf geëist was, om dat hij een drietal illegalen ver raden zou hebben, die 19 Decem ber 1944 een overval beraamd hadden op het hoofdbureau van de Haagse politie. Overwegende, dat het tenlaste- gelegde niet wettig en overuigend bewezen was, sprak het Hof hem vrij en gelastte het zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. B. werd na zijn arrestatie in Mei 1945 gedwongen lijken te rui men op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Hij; is toen door man schappen van de B. S. ernstig mishandeld. Zij lieten hem bewus teloos achter. De man liep lijken vergiftiging op en is nu voor zijn leven invalide. TUSCHINSKI-CONCERN SCHAFT VARIÉTÉ EN MUZI KANTEN AF. De directie van het Tuschinski- concem (N.V. Maatschappij Tu- schinski) te Amsterdam, heeft besloten de contracten met de musici en variété-artisten welke eind van deze maand aflopen niet te verlengen. Deze contracten werden steeds voor een half jaar gesloten, doch de druk van de vermakelijkheids belasting heeft de directie genood zaakt aldus werd ons medege deeld geen nieuwe verlenging aan te gaan. Wel zal het stop zetten van het optreden van levende artisten in de bioscopen van het concern worden voort gezet tot en met 31 December. Dit gebeurt op verzoek van de artistenorganisaties, opdat deze in de gelegenheid worden gesteld alsnog te trachten bij de over heidsinstanties te bereiken, dat de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen, waar levende artisten optreden verlaagd wordt van 35 tot 20 procent. Indien de organisaties daarin zouden slagen is de directie be- De bediende lachte schamper. „Zijn kleding was goed genoeg, dokter," antwoordde hij, „maar het was alles wat hg had: een eerste-klas tweed-pak en een keurige overjas. Hii had een klein koffertje met behoorlijk onder goed en toilet-artikelen, maar meer bracht hij niet mee. Maar," voegde hij er knipogend bij, „bin nen veertien dagen Imd hij ge noeg meer dan een dozijn hand koffers had hij ermee kunnen vullen!" „Je bedoelt... op kosten van mijnheer Tress veronderstelde Hextall. „Juist dokter, op kosten van mijnheer Tress. Ik weet dat na tuurlijk omdat de leveranciers praten. Mijnheer Tress nam hem mee naar zijn leveranciers, naar kleermakers, naar schoenmakers, naar winkels waar hij zijn onder goed, zijn hoeden koopten alle rekeningen komen hij, mijn heer Tress. Lieve hemel dokter!" besloot Fowler. „Ér is niemand in Pic cadilly beter gekleed dan Keste ven! O, hij verwarmt zijn nest uitstekend... daar is geen twijfel aan Brutaal is hij-, dokter, en heel slim. Hij houdt van een goed reid opnieuw een contract voor zes maanden te sluiten. Voor be drijven die zeer gevoelig zgn voor de conjunctuur zoals bioscopen, deelde men ons- tenslotte mag mede, is het risico van een con tract voor zes maanden onder de huidige omstandigheden te gr»ot. DE DISTEIBUTIEFRAUD® TE UTRECHT. 1400 Levensmiddelen-, textiel- en gemengde kaarten plus een boeveelheid losse bonnen, waar van de totale „zwarte" aankoop- waarde circa 25.000 gulden be draagt, vonden- rechercheurs van do economische dienst der Utrechtse politie onder de dak pannen van een café in Johawna- polder (Hoeksewaard). De café houder was reeds drie weken ge leden in verband met de grote distributiefraude te Utrecht ge arresteerd. In Rotterdam hebben recher cheurs van genoemde dienst in samenwerking met hun collega's uit de Maasstad een razzia gehou den In een café op het Noord plein. 70 personen werden naar het hoofdbureau van politie over gebracht, tegen 14 werd proces verbaal opgemaakt en twee Rot terdamse „groothandelaars" in distributiebescheiden zijn naar het huis van bewaring in de Dom stad overgebracht evenals een „collega", die in de Hofstad werd gearresteerd. Totaal zijn na de grote actie op 19 October in Utrecht, nog 14 personen verba- liseerd, waarvan er 9 in het huis van bewaring zijn opgesloten. Drie zouden heden voor de officier worden geleid-. Het uitgebreide onderzoek is nog niet gesloten m deze grote zaak en nieuwe arrestaties worden verwacht. Voor het tijdvak van 7 tot en met 20 November 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van; Bonnen voor vlees. 361 vlees 100 gram vlees 362 vlees 400 gram vlees 363 vlees 150 gram vlees Alle bonkaarten. 367 alg. 1 ei 368 alg. 250 gr. boter of mar garine of 200 gram vet Bonkaarten KLA, KB, KO 81B. 371 alg. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 372 alg. 200 gr. kaas of 251 gr. korstloze kaas 373 alg. 250 gr. zachte zeep -j- 250 gram soda 374 alg. 125 gram koffie 375 alg". 50 gram thee B 385 200 gr. kaas of 251 gr. korstloze kaas Bonkaarten KD, KF, 812. 377 alg. 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet 378 alg. 100 gr. kaas of 12S gr. korstloze kaas 379 alg. 500 gr. zachte zeep -j- 500 gr. soda. Tabak- en versnaperingskaarten QA, QC 808 127, 131 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mil 812 (bijzond. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook V. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrgdag 5 November a„s. worden gebruikt. De tussentijds aangewezen bon 336 algemeen voor 100 gram vlees Is geldig tot en met 6 November a.s. De niet- aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd, even als de bonnen 115 Tabak van de tabakskaart. glas wijn en van alles wat lekker Is, maar hij drinkt nooit tussen de maaltijden in en is ook bij het diner zeer matig. Hij is niet een van diegenen, die een whisky- soda of een halve fles champagne nodig heeft als hij 's morgens wakker wordt...... Chinese thee of goede koffie drinkt hij'. Als een man als enig kapitaal zijn hersenen heeft, nietwaar dok ter...?" „Je bedoelt, dat Kesteven zui nig op de zijne is?" glimlachte Hextall. „Als de beste, dokter. Hij houdt zijn verstand altijd bij elkaar. Ik heb op hem gelet, als ze speel den 's avonds, hier of op Lynne Court. Dan drinkt Kesteven nooit aan tafel, hij is wel wijzer! Wat mineraalwater met een scheutje citroen erin is alles, wat hij nodig heeft." „Er is maar één ding, dat ik riet begrijp," merkte Hextall op. „Ik begrijp niet, waarom hij mijn heer Tress aanmoedigt om te drinker;." Fowler schudde zijn hoofd. „Dat doet hij niet... dat moet ik hem ter ere nageven," ant woordde hij ronduit. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2