1 P a 't De Franse stakingen 1 i E bloedwraak =1 f DER LIEFDE De politie in de Sowjet-zone Binnenlands Nieuws lal iui 11 S »||h 11 (iiu> i I" 4 f 1 8i 'r Ut 'P •i- Amerikaanse Dakota te Wiesbaden verongelukt De toestandf in Palestina De Antwerpse haven arbeiders en be staking in Frankrijk De spoorwegen In de Sovjet-zone Duitse Opelfabriek weer onder General Motors Verdwaalde walvissen Paus spreekt tot arbeiders VERVALSTE DOLLARBILJETTEN BRENGEN Of 1 2' 1 K ll :e j p, Bij een Maandag gehouden stemming besloot het merendeel der mijnwerkers van de mijn La Compelle (midden-Frankrijk) naar het werk terug te keren. De arbeiders van de Force-Ouvrière van de mijn Commentry (Depar tement Allier) hebben eveneens besloten weer aan het werk te Er zijn aanwijzingen, aldus Reuter, dat de staking in de Fianse havens slechts gedeelte lijk in acht zuilen worden geno men. Te Nantes stonden gisteren ochtend troepen gereed voor het geval de havenarbeiders de kolen schepen niet zouden lossen. Het is mogelijk, dat de arbei ders in de staal- en ijzerindustrie tot staking opgeroepen zullen worden na een vergadering van het betsuur van hun door commu nisten geleide vakvereniging. Men verwaant deze staking niet eer der dan over een week of tien da gen. Reuter is van oordeel, dat de vakveranigingsleiders zullen wach ten totdat de huisvrouwen de ge volgen van de prijsstijging van een aantal levensmiddelen gevoe len. A.F.P meldt, dat heden te Marseille een geheime stemming zal worden gehouden over het al of niet hervatten van het werk. Te Le Havre gaan de troepen voort met het lossen van kolen schepen. Tte Sete hebben zeelieden, aan gesloten bij de C.G.T., besloten het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. Het Ministerie van Binnenland se Zaken deelt mede; In d« vroege ochtend van Dins dag is de politie in verscheidene mijnbekkens, o.m. van het depar tement Pas-de-Calais, een actie begonnen cxm de algehele ontzet ting van de Franse mijnschachten te voltooien en het mogelijk te maken dat in talrijke gebieden werkwilligen opnieuw aan het werk gaan. Gisterenochtend is even buiten het station te Herin, een mijn- werkerstrein, die de verbinding tussen Vieux Conde en Abscon in stand houdt, ten gevolge van sa botage ontspoord. De rails waren opgebroken en vier wagens zijn gekanteld. Er zijn geen gewon den. Reuter meldt, dat op gelijk soortige wijze een trein tussen Aubagne en La Barque is ont spoord. Ook hier werd niemand gewond. Dinsdagnacht zijn springstoffen pp het station te Freanes gewor pen. De aangerichte schade is <rrn aanzienlijk. Te Douai (N.Frankrijk) ver schenen 1500 mijnwerkers op het werk. Kort daarna kwamen be richten binnen, dat meubels en ruiten van de huizen van sommi gen hunner vernield waren. Tn verschillende gebieden keer de bijna de helft van het aantal mijnwerkers naar hun werk terug- In het Zuidelijke mijngebied kwa men echter slechts de arbeiders van de veiligheidsdiensten en in •de Provence en in de Cevennen ongeveer 27 procent. Te Marseille lagen Dinsdag ongeveer 58 schepen stil.^ In het bekken van Lens zijn enige pos ters, die met knuppels bewapend «aren, gearresteerd. In het bekken van Douai zijn alle mijnen ontzet De arbeiders mn de metaalfabrieken te De- a&in-Anzin evenals die der Cail- fabrieken zijn weer aan het werk cegaan. Op de balkons der trams staat een wachtpost om het vrije vervoer van werkwillige arbeiders te verzekeren. Vijftien personen werden ge wond bij een botsing tussen de troepen en mijnwerkers in een mijnschacht te Lievin, nabij Bet- tjune in Noond-Frankrijk, zo meldt het Franse persbureau, al dus Reuter. De Minister van Binnenlandse door J- S- FLETCHER Ti Vertaling van: ANGELICA VAN HEST xl) (Nadruk verboden.) Toen Hextall heenging, voelde hrL dat hii meer beloofd had, dan hH gemakkelijk kon volbrengen Dm een jongmens als Darrell Tress op te eisen en terug te ha- Ie.'' was een allesbehalve gemak kelijke taak', en tot nu toe wist hij nog geen middel om die taak te vervullen. Maar hij was eer practisch mens en niet geneig: .ajn hetzelfde standpunt in te ne men als de notaris, tot wie Pa- quita zich had gewend en van w e xij zo weinig meegevoel had on dervonden. Er was mets nieuws of bijzonders aan het geval het was eenvoudig de kwestie van een rnk, lichtzinnig jongmens, die in handen van dieven was gevallen en die niet in staat was hun be doelingen te doorzien en boven dien weinig lust had zichzelf er tegen te beschermen. Er waren, men het ook bekeek, twee Zaken verklaarde niets te weten van het incident. De mijnwerkers maakten een barrière van vuur tussen de troe pen en zichzelf. Granaten werden geworpen en talrijke schoten ge lost. Volgens het Agence France Presse zouden hij een mijnschacht te Lievin bg Bethune in Noord- Frankrijk Dinsdagmorgen vijftien man gewond zijn in een gevecht tussen stakers en manschappen van de veiligheidsdienst, waarhij geschoten werd en met hand granaten geworpen. Het departement van binnen landse zaken heeft verklaard niets van een dergelijk gkevecht af' te weten. Volgens AFP zouden de stakers met benzine en olie een barricade van vuur rond de schacht ge maakt hebben om de manschap pen van de veiligheidsdienst tegen te houden. Verder meldt AFP. dat bij Nerin in Noord-Frankrijk een trein door mijnwerkers tot ont sporing is gebracht, waardoor vier wagons omkantelden doch gee,n persoonlijke ongelukken voorkwamen De havenarbeiders van Bor deaux gingen Dinsdagmorgen in staking, nadat men zich in prin cipe voor een algemene staking had uitgesproken, aldus AFP. AiFP meldt nader: Volgens in lichtingen op het ministerie van binnenlandse zaken ingewonnen, behben de stakers in de streek van Lievin de politie, die mijn schachten kwam ontzetten, met benzine, brandende toortsen en granaten bestookt. De politie maakte van haar kant ook gebruik van granaten. Daarop deden de stakers een uit val en omsingelden een met mu nitie geladen jeep van de politie. Gezien de critieke toestand gaven de officieren van de ordedienst hun mannen bevel voor de stakers in de grond te schieten. Bij de eerste schoten trokken de sta kers zich terug, zonder gewonden achter te laten. Twee officieren en vier manschappen van de orde dienst werden gewond door gra naatscherven en een adjunct van de rijkswacht werd in de borst getroffen door een gietijzeren scherf. Te 11 uur was aan deze schermutseling een einde ge maakt. De stakers van de mijn van Lievin, hebben des namiddags de mijn ontruimd. Een twintigtal personen is aan gehouden, waarna de schacht zon der incidenten werd bezet. Over de toestand in de Franse havens werd Dinsdagavond van officiële zijde het volgende ver klaard: Te Rouaan en Bordeaux werken soldaten en havenarbeiders teza men. Te Le Havre, Nantes, St. Nazaire en La Pallice werken de soldaten alleen. Te Cherbourg zijn de havenarbeiders practisch voltallig aan het werk. De voormalige Duitse generaal- majoor Dr. Waiter Schreiber, dia, na in krijgsgevangenschap van de Sowjets een opleiding te hebben ontvangen in de communistische leer, naar de Amerikaanse zóne van Duitsland is uitgeweken, heeft verklaard, dat de nieuwe politietroepen in de Sowjet-Rus- sische zóne van Duitsland zullen worden uitgerust met tanks en zware artillerie. De nieuwe politiemacht van de Sovjetzone, aldus Schreiber, is het eerste stadium in de organisatie van een „rood leger", samenge steld uit Duitsers. Schreiber, die door de Sowjets was voorbestemd voor de functie van chef van de medische dienst van de politiemacht in de Ooste lijke zóne, zeide, dat aan hem en vijf andere Duitse generaals in krijgsgevangenschap mededelin gen waren gedaan over de plan nen voor de bewapening van de nieuwe politiemacht door Kolonel Sergei Tulpanof en door Kurt Fischer, de minister van politie in de Sowjetzóne. Volgens Schreiber was de „enige aannemelijke reden" voor het bestaan van de nieuwe poli tiemacht een Sowjet-Russisch plan, de bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken en de Westelijke geallieerden tot het zelfde te bewegen. „Wanneer de Sowjets hierin slagen," aldus Schreiber, „zal het nieuwe rode leger een verschrikkelijke bedrei ging voor het Westen betekenen." Schreiber zeide verder op de door hem gegeven persconferen tie, diie twee uur duurde, dat ge neraal Vincenz Mueller, een „fa natiek communist" en voormalig Gisteravond is een Amerikaan se Dakota dicht bij het vliegveld van Wiesbaden neergestort en verbrand. Het toestel, dat uit Northolt kwam, moest wegens het slechte zicht blind landen op de instrumenten. Op het laatste ogenblik zag de piloot, dat hij het vliegveld reeds gepasseerd was. Hij draaide om een tweede landing te onderne men, doch stortte waarschijnlijk door verkeerde berekening, neer. Volgens waarnemers van het mogelijkheden: het zou kunnen zijn, dat Darrell Tress plotseling genoeg kreeg van al die amuse menten, en hij een ander mens zou worden, of ook zou het mogelijk zijn, dat hij ten onder zou gaan eer iemand hem de helpende hand klon toesteken. Maar Hextall ken de het leven genoeg om te weten, dat Kesteven in ieder geval, wan neer hij werkelijk de roofvogel was, die hij scheen te zijn, zijn duif zo veel mogelijk zou plukken, eer deze hem ontsnapte. Toen hg die morgen de woning van Darrel Tress verliet zag hij de bediende Fowler in de gang. Deze keek hem met een blik van ver standhouding in z'n trouwe ogen aan. „Wil je mij spreken?" vroeg Hcxt8i 11 „Graag, dokter, een ogenblik", zei Fowler. Hij bracht hem naar een zitkamertje, blijkbaar zijn eigen heiligdom en sloot de deur. „1 Is over hetgeen we die nacht zagen, dolkfer, vervolgde hij. „Ik dacht, dat ik het u beter kon zeg gen, omdat u juffrouw Tress be handelt en u niet wilt, dat zè ver ontrust wordt!" „Wel?" vroeg Hextall. „U zag toch die heer, die het geld op tafel teruglegde, dokter," officier van de generale staf, is benoemd tot stafchef van de nieuwe politiemacht. Volgens Schreiber is Mueller „compleet aan de Sowjets onderworpen". Een opperbevelhebber van de po- tiemacht was nog niet benoemd. Schreiber ontkende met na druk, dat generaal Walter von Seydlitz of veldmaarschalk Frie- drich Paulus in enig verband zou staan met de nieuwe politiemacht of legers in de Sowjet-Unie zou commanderen of organiseren. Volgens Schreiber bestaat er 'n reële kloof tussen de krijgsgevan gen Duitse officieren, die het communisme volgen en zij, die zich er tegen verzetten. iSohreiber heeft bij Moskou ver toefd in „lager 7037", waar ook Paulus en andere generaals ge vangen hebben gezeten. vliegveld heeft de Dakota meer dan 2 uur boven het vliegveld moeten cirkelen, vóórdat het de noodlottige landing waagde. Volgens een officieel woorc- voerier der luchtvaart gelooft men, dat de Dakota 10 inzittenden telde, van wie vijf gedood en vijf ernstig gewond zouden zijn. PROCES TEGEN AMERIKAAN SE COMMUNISTEN WEDEROM UITGESTELD. Te Londen hebben voor de Ame rikaanse ambassade 700 commu nisten een luidruchtige demon stratie gehouden. Een delegatie van vier trad het gebouw binnen en overhandigde een protest te- ten het proces der 12 Amerikaan- se communistische leiders. Inmid- dels liepen 20 anderen door de straten met spandoeken, waarop stond te lezen: „Voor het gerecht wegens verzet tegen de oorlog In een verklaring aan de pers van de zijde der delegatie wordt ge zegd, dat aan de president der S verzocht zal worden de aan klacht in te trekken „op grond van het feit, dat deze geen be paalde gewelddaad noemt, die door de Amerikaanse communis ten zou zijn uitgelokt, voorbe reid of beraamd, doch uitsluitend wil bereiken, dat degenen, die marxistische zienswijzen zijn toe gedaan en de uiting hiervan orga niseren, schuldig verklaard wor den aan een misdadige samen zwering". vroeg Fowler. „Die donkere man met het puntbaardje?" „Ja, die heb ik gezien. Hii was hier gisteravond Ik heb "heel wat moeite gehad om hem weg te krijgen. Hij vroeg naar mijnheer Kesteven. Mijnheer Tress was juist weggegaan. Ik. ik hen bang dat die man lastig zal worden, dokter." „Hoezo?" vroeg Hextall. Hij beweerde dat mijnheer Kesteven hem had overgehaald, dat geld terug te geven hij zweert, dat hij eerlijk gewonnen heeft om juffrouw Paquita tot kalmte te brengen. Mijnheer Kesteven beloofde dat hij hem zou opzoeken, om hem het geld terug te geven Het is een. feit, dat mijnheer Kesteven het in zijn zak heeft gestoken, nadat u en de verpleegsters juffrouw Paquita naar haar kamer hadden ge bracht. Ik zag het hem opber gen toen ik de kaïmer begon op te ruimen. Maar die heer zei, dat Kesteven niet op de afgespro ken plaats kwam. En daarom kwam hij hem opzoeken... en hg was danig uit zijn humeur ook. Zoals ik zei, had ik moeite om hem weg te krijgen. En... hij ging dreigend weg, dokter." „Waarmee dreigde hij?" Dinsdag zijn drie Arabische granaten op het gebied, van bet Belgische consulaat terecht geko men Dit geschiedde de tweede m3al in een week tijds. Het ge bouw werd licht beschadigd. Een persoon werd licht gewond. Volgens een bericht uit Kairo, zo meldt AFP verder, hebben Israëlische strijdkrachten het be stand acht maal geschonden. Israëlische vlooteenheden zouden Arabische troepen bij Majdal heb ben beschoten en vliegtuigen zou den getracht hebben boven Gaza te komen. Zij werden echter uit eikaar gedreven. Voorts zouden Egyptische stellingen bij Bethle hem gebombardeerd zijn. Het Egyptische garnizoen, dat te Faloeja belegerd wordt, heeft Maandag het aanbod van de Israëlische commandant, zijn ge wonden naar het ziekenhuis te Jaffa te evacueren en de bevol king van levensmiddelen te voor zien, afgewezen, zo wordt uit wel ingelichte bron vernomen. Volgens het communistische blad „Le Drapeau Rouge" van Dinsdagmorgen zou het actie comité van de Antwerpse haven arbeiders zich in een oproep tot de arbeiders hebben gewend, en hen hebben aangespoord geen ko len meer te lossen, welke bestemd zijn voor Frankrijk. Ook uit an dere delen van het land komen, volgens het blad, berichten bin nen over daden van solidariteit met de Franse stakers. In bevoegde kringen wordt ver klaard, dat de spoorwegdiensten in de Sovjet-zone overbelast zijn bij gebrek aan locomotieven en wagons, daar uit de Westelijke zone niet meer de nodige onder delen kunnen worden betrokken voor het herstellen van het rol lend materieel. De directie van de spoorwegen in de Sovjetzone heeft aangekondigd, dat 182 trei nen tussen Berlijn en de voor steden zullen uitvallen. De Amerikaanse autofabriek General Motors Corporation heeft het beheer over haar Duitse doch termaatschappij, de Opel-autofa- briek, hervat, dat zij door de oor log had verloren. Na de oorlog werd de Duitse fabriek door het Amerikaanse militaire (bestuur be heerd. De General Motors heeft mede gedeeld, dat men hoopt op een productie van 25 tot 35 duizend personen- en vrachtauto's in 1949 door de Duitse maatschappij. De omvang der productie is afhanke lijk van de grondstoffen, waar over men de beschikking heeft. De aanwezigheid van twee meer dan 6 m lange walvissen in de rivier de Clyde vlak bij het cen trum van Glasgow heeft grote verbazing gewekt. De dieren do llen, kwamen aan de oppervlakte en bliezen wolken schuim op alsof zij zich in volle zee bevonden. Het is een raadsel, hoe zij er in ge slaagd zijn ongezien kilometers langs de dokken en scheepswerven in de Clyde te komen. De dieren vormen een gevaar voor de kleine schepen, waarvan velen reeds verder stroomopwaarts het anker hebben uitgeworpen. Waarschijn lijk kunnen de walvissen in het olie-achtige water en de algemene toestand van deze rivier niet lang in leven blijven. „Hij dreigde, dat als mijnheer Kesteven het geld niet onmiddel lijk terug gaf, hij die revolverge schiedenis aan de politie zou gaan verteilen en dat hij juffrouw Pa quita zou beschuldigen van po ging tot doodslag. Maar ik weet niet waar mijnheer Kesteven is. Ook niet waar mijnheer Tress is". „Ik dacht, dat zij in Brighton waren," zei Hextall, „Neen dokter! Dat heb ik maar tegen juffrouw Paquita gezegd... ik moest toch iets zeggen om haar kalm te houden. Mijnheer Kesteven ging gisterenmiddag om twaalf uur weg en hij telefo neerde mijnheer Tress zowat om zeven uur gisterenavond. Mijnheer Tress 'liet een paar handkoffers pakken en giing met een auto weg, waarschijnlijk naar mijnheer Kesteven toe. Maar ik weet niet waar ze zijn, dokter. Wat moet ik doen, als die heer terugkomt." „Ken je hem?" vroeg Hextall. „Neen, dokter. Er komt hier altijd hetzelfde troepje, maar daar hoort hij niet bij... hij was hier nog nooit eerder geweest. Mijn heer Kesteven bracht ze alle twee mee... ze kwamen juist toen mijn heer en juffrouw Tress uit de schouwbug terugkwamen." ,j>us... je kent zelfs hun namen In een rede, die de Paus heden tot een duizendtal arbeiders van de Fiatfabrieken heeft gehouden, heeft hij o.m. verklaard: „Som mige vernieuwers der wereld, die de verdediging van de arbeiders belangen als een monopolie op- eiser beschermen de persoonlijke waardigheid van de arbeiders niet maar maken de werkkracht der arbeiders tot een object, waarover de maatschappg naar goeddunken en willekeurig kan beschikken". „De kerk belooft deze absolute gelijkheid die door anderen wordt voorgehouden, niet, want zij weet dat het leven steeds tal van ver schillen in de lichamelijke en in tellectuele eigenschappen te zien geeft, maar zg verzekert een vol ledige gelijkheid, waar het de menselijke waardigheid betreft". INSLUIPER GEPAKT. De nachtwaker van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam, trof dn de nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks één uur, in het gebouw een man aan, die be zig was met een zakmes eein deur te forceren. Het bleek te zijn de 37-jarige steward W. M„ die in zijn binnenzak een groot aantal sleutels, een combinatietang, een zmkschaar en een mes had. De portier heeft de man aan de poli tie overgeleverd en deze meent 'n goede vangst te hebben gedaan De man wordt er namelijk van verdacht in de nacht van 8 op 9 October in de Passage-bioscoop in Amsterdam op soortgelijke wij ze 50 te hebben ontvreemd en In de nacht van 28 op 29 October in het Roxytheater een (lege) brandkast te hebben opengebro ken. POLITIE OP SPOOR VAN DLAMANTSMOKKHLAARS. Enkele dagen geleden probeer den twee in Nederland wonende buitenlanders twee twintig dollar biljetten in Amsterdam van de hand te doen. De politie greep echter in en arresteerde het twee tal. Men ontdekte toen, dat de twintigdollar biljetten vervalst waren. De twee buitenlanders verklaarden de bankbiljetten in Antwerpen gekocht te hebbe». Dank zij de samenwerking tus sen de Nederlandse en Belgische politie konden daarop in Antwer pen twee uit Polen afkomstige Joden, B. en J., die de dollars verkocht hadden, gearresteerd worden. Zij bleken juist wegens een hooglopende ruzie hun com pagnonschap verbroken te hebben. Tijdens het verhoor vlogea de beschuldigingen over en weer en op deze wijize kwam de politie er ook achter, dat B en J. diaman ten naar de Verenigde Staten smokkelden. Zij leverden diaman ten op bestelling. Het onderzoek is thans geheel in handen van de Belgische politie. EEN DURE TRAMRIT. Een passagier van de Haagse tram kwam Maandag tot de on aangename ontdekking dat zijn portefeuille, inhoudende 3000, alsmede distributiebescheiden ge rold was in lijn 9 of 6. Het wordt mogelijk geacht, dat hij zijn por tefeuille verloren heeft! KIDNAPPER. Maandagmiddag werd eem be woonster van een perceel in de Van Eeghenlaan te Amsterdam opgebeld door iemand, die zijn naam niet wilde noemen en die baar mededeelde: wanneer u uw kind terug wil zien, moet u ƒ500 op de hoek van de straat depone ren, u bent gewaarschuwd De kidnapper had echter pech. de mevrouw is kinderloos. De politie stelt een onderzoek in. niet?" „Zelfs die niet, dokter. Ik ken veel heren, heel veel zelfs, in de stad, maar die twee heb ik nog nooit eerder gezien, neen nooit!" „Ging het om een groot be drag?" vroeg Hextall. Fowler glimlachte. „Ik zag er verscheidene biljet ten van honderd pond bg toen mijnheer Kesteven het bij zich stak," antwoordde hij. „Zij speel den hoog heel hoog zelfs. Het staat natuurlijk niet aan mij om daar opmerkingen over te maken, maar ik heb mijn eigen conclusie getrokken en het wordt hoog tijd dat mijnheer Tress beschermd wordt." „Tegen... wie?" merkte Hex tall op. Hij haatte deze 1 aag-bij-de- grondse manier van uithoren en hij voelde zich onprettig toen h(j de vraag stelde... maar Paquita was dichtbij en de herinnering aan zijn belofte woog hem zwaar. De bediende trok een enstig ge zicht en schudde het hoofd. „Tegen Kesteven!" zei hij be slist. „Kesteven! Die heeft de jonge mijnheer helemaal in zijn macht en hij plukt hem kaal... als een kip!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2