Stormlantaarns RIBBENS W?h:' HITLER'S erfgenamen Groeiend land - Stervend bedrijf IBSm ©p Wat brengt de Radio? RECHTSZAKEN do komeet f» -V-* -* - Ouden van Dagen vragen om toeslag Bekendmaking Licht in de Ouisternisll YAI>KK VAN DESERTEUR VEROORDEEL». C«e Haarlemse politierechter heeft een Zandvoorter, vader van een dienstplichtige, die zich ont trokken heeft aan de oproep om in dienst te komen en voortvluch tig is, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, omdat hg de ar restatie van zijn zoon zou hebben belemmerd. Twee politie-agenten kwamen de zoon in het ouderlijk huis halen. De jongeman rende de trap op en sloot zich op in een kamer. De politiemannen maak ten de deur open en wilden de jongen meenemen, doch de vader sprong hen op de rug en schiep zo de gelegenheid voor zijn zoon om de benen te nemen. Deze kon sindsdien niet meer worden opge spoord. De officier van justitie verweet de vader, dat hij er de schuld van was, dat zijn zoon nu „het ellen dige leven van een vluchteling leidde". De vader, die bij zijn ver hoor door de politie verklaard had: ,,Een adelaar beschermt zijn. jong", zeide thans: „Mijn zoon 'verkiest dat leven uit vrge wil boven het platbranden van kam pongs". De officier repliceerde zeer gebelgd, dat men in Neder land nu eenmaal veel mag zeggen, doch dat die vrijheid voor mensen, als verdachte te veel van het goede is. Hg eiste een. maand ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde de vader tot drie weken gevange nisstraf. iKHjdstraf en levenslang voor S. S-«i talieten. De Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden heeft gisteren uitspraak gadaan in de zaak tegen de 52- jarige agent van politie te Am sterdam Harm K. en de 57-jarige agent van politie te Amsterdam J. van K. De advocaat-fiscaal eiste 14 dagen geleden de doodstraf tegen deze "beide SjS.-satellieten, die ge durende de bezetting deel uit maakten van het z.g. bureau voor Joodse zaken te Amsterdam en G'- v i ïfysFr. Een korte tijd later bevonden zich de nu harteloze detective Mugli Basli en een geleerde van Mars, die zou controleren hoe Basli zijn opdracht had uitge voerd, in een woestijn op het Ame rikaanse vasteland. De Marsiaan Dr. Sila bekeek de landingsplaatsen voor de „vlie gende schijven" Ja lezer, het i aadsel van de vliegende schijven, is nu wel opgelost. Het zijn oor- logsatomielen van de Marsianen. Zg zgn zo plat omdat dit het I neerschieten van de gevaarten bemoeilgkt. „De opdracht van Uw regering is uitgevoerd zoals U ziet", zei Mugli Basli. „Uw schijven kun nen landen". „Ik wileerst nog deze inrichtingen van binnen zien voor \yij teruggaan", zei Dr. Sila. „Mij best, maar wij gaan eerst een graantje pikken', zei de detec tive. Terwijl Basli dit gesprek voer de, vertelde een der Venus-man- nen, die Bim gastvrij hadden op genomen en vervolgens hadden verstopt, hoe de Marsbewoners de planeet Venus haden aange vallen èn in enkele dagen over wonnen. „Wg wisten niet wat oorlog was en de Marsianen kennen niets anders.Bim was erg aangedaan. De dictator van Mars had dit gesprek van Bim echter door een van zijn apparaten afgeluisterd en gezien en besloot zijn maat regelen te nemen actief waren verbonden aan het hoofdkwartier van de S.D. te Gro ningen bg de z.g.n. Amsterdamse recherche. Het Hof achtte de ten. laste ge legde feiten bewezen en veroor deelde verdachte K. tot de dood straf. Verdachte K. werd tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, met ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De Algemene bond van Ouden van Dagen (Nederland) heeft zich gewend tot de Minister van So ciale Zaken en de Stichting van de Arbeid met het verzoek, in verband met de voorgenomen ver- hf ging der prgzen van enige ar tikelen, een toeslag te verlenen op uitkeringen ingevolge de Noodwet-Ouderdomsvoorziening. IV. HETT GRIEZELIGE BÓEREN- JASJE. De trein van Muenchen naar Prien is nog havelozer dan alle andere treinen waarin ik tot- dusverre in Duitsland heb ge reden. De wagons dateren van vóór 1914. Alles wat deze oude wagens eens een zekere behage- liikheid verleende, is eruit wegge- loopt. Kussens en zittingen ztjn verdwenen, leren riemen overal weggesneden. De ruiten ramme len voortdurend, tochten als het koud is en kunnen niet open bij warmte. Tegenover mij zit een zware Beier, mollig en buikig zoals dui zenden hier. Hij mist echter de goedmoedigheid die men van zwa re mensen, als een soort schade loosstelling voor de plaats die zij opeisen, mag verwachten. Deze man heeft iets onaangenaams. Zijn lippen vormen de welbekende vastberaden streep die het uitte kenen van Duitse generaals altgd zo dankbaar maakt. Bovendien moet er nog iets zijn dat in deze Duitser hindert. Ik weet alleen niet wAt. Plotseling héb ik het: Het groen van zijn boeren- jasje is een belediging voor het oog. Het lijkt oppervlakkig be zien, een doodgewoon „Bauem- iaekerl" uit stevige groene stof gemaakt. Langzamerhand wordt mij duidelijk, dat dit groene jasje een omgewerkt uniformjasje van de „Sicherheitspoiizei" moet zijn, U weet wel, de „Grüne". Nu be grijp ik ook waarom dit speciale jasje zo erg druk versierd is. De plaatsen waar vroeger onderschei dingstekens plachten te zitten en waar de stof natuurlijk een ande re kleur had zgn zorgvuldig onder landelijke versiersels bedolven. Al gauw kwamen wg in gesprek; de situatie vraagt erom in zo'n kruipende boemeltrein. Hij vond zo langzamerhand uit dat ik Ne derlander was en vroeg naar de tabakspositie in Holland. Ik be greep de wenk en hield hem mijn tabaksdoos voor. Met weergaloze snelheid draalde hij een sigaret die bijna even dik uitviel als de ringers die hem rolden. Daar een aangeboden sigaret in Duitsland toch nog altijd minstens tot het vertellen van je halve levensge schiedenis verplicht, stak hij da delijk van wal. „Ik ben dokter in de medicijnen" raffelde hij af. Afgestudeerd in 1929. Vier jaren assistent in een kliniek. Daarna had ik een practijk „da droben". Hg wuifde met zijn sigaret in de richting van de Voor-Alpen, wier silhouetten zich wazig be gonnen af te tekenen. „In 1939 kwam ik onder de wa penen. Krieg ist- Krieg." Zijn gevulde armen maakten een schokkend gebaar, als om te il lustreren hoezeer „oorlog oorlog" was. .,tn België was ik bij de S.D...." Het jasje had niet gelogen! „En nu weer tussen mijn ge liefde bergen. Ik merk daar in de hoogte gelukkig weinig van de bezetting. Aangenaam is het niet om naar de pijpen van een ander ie moeten dansen. Ik heb er geen temperament voor, laat ik het openlgk bekennen," zei hij' plech tig en keek mij strak aan om van mijn gezicht de bewondering af te lezen voor zoveel openheid en zoveel temperament. „Misschien vonden die Belgen en al die anderen het ook niet zo prettig om bezet te zgn," merkte ik schuchter op. „Zij hadden daar alleen zo wei nig hoge bergen, waar je er wei nig van merkte." Hjj maakte een breed gebaar. „Ik kan mij voor steden. dat ze het niet prettig vondem" zei hij. „De Belgen niet en al de anderen niet. Maar wij waren de kwaadsten niet! En daarom maakt één ding me ra zend," ging hij voort, terwijl zijn gezicht langzaam 'n paarse kleur ging aannemen, wat opzichtig af stak tegenover dat groene jasje. „Wat me kwaad maakt, is, dat ee ons Hunnen noemen." „Ach kom, Hunnen," zei ik. „Hoe komen ze erbij! Wie noemt jul lie dan Hunnen?" „Vraag liever wie ons géén Hun nen noemt," zei hij opgewonden. Kjj zoog krachtig aan zijn siga ret. „We zijn veel te goed ge weest, déAr zit 'mie kneep," zei hij knipogend. .Doordat we niet overal en altijd even hard zijn ge weest, hebben we de zaak ver speeld. Maar we hebben iets ge leerd! Een volgende keer zullen we hard weten te zijn," kondigde hg aan met een peinzende blik r.aar de wolken, alsof daar vuur- peletons zweefden. Op dat ogenblik hield de trein stil. Het gezicht van de man te genover mij kreeg zonder over gang weer een glundere uitdruk king. „Bieder" noemen ze dat hier. Zo zorgzaam als geen huls vrouw het hem had nagedaan, greep hij zijn netje met zwarte eieren. „Grüsz Gott," groette hij stra lend. Grootmoedig verdween hij in zijn groene jasje in het Beierse dorps stationnetje, een toonbeeld van landelijkheid. Dit was dan één van die Duit sers, die tot de tien procent van het Duitse volk behoren, die, vol gens de Zwitserse psycholoog Jung, ongeneeslijk geestesziek zijn en hoogst gevaarlijk. Laten wij hopen, dat de toekomst hem niet in staat zal stellen in een jasje zonder boerenversieringen, zijn droombeeld van ..werkelijk hard-zijn" te verwezenlijken. In de „Kampioen" schrijft Kees Hana: Natuurlijk hebt u vroeger ook op school geleerd van Willem Beukelsz. uit Biervliet dat aan de Braakman lag. En van het be roemde Philippine aan diezelfde Braakman, die we ons allemaal nog herinneren als eer. soort om gekeerde eendebkop van blauw water die zomaar het groene land van Zeeuwsch-Vlaanderen in kwam. En wie weet wat een meester in Lutjegast of in Garde ren of Hoogwoud ergens heel ver van de Braakman op het ogenblik nog aan zijn klas vertelt over ditzelfde water! Water? U moest er eens kunnen kijken! Om te beginnen ligt het Bier vliet van de haringkakerg al lang middenin een polder eai achter een stel stevige zeedijken. Philip pine heeft echter rijn haven nog, maar de manier waarop is een tikje singeulier. En de geweldige mosselvisserij en dito handei, waarvan wij nog trouw leerden dat ze in de millioenen kilo's per jaar liepen, ze zijn op een oortje na gerild. Want wat is er geschied? yan de machtige Scheldestroom uit zijn vteeds meer slib en zand in de Braakman (die ter plaatse gewoonlijk Brakman genoemd vfordt, hetwelk een veel typeren der en duidelijker naam is) ge- komeni Daar het binnendringen de vloedwater zich in. de wijde lakte sterk verspreidde, verloor het tegelijkertijd een goed deel van rijn stroomsnelheid. Het zwa re zand kon het al spoedig, niet meer meevoeren en dat bezonk dus. Met het slib ging het in principe net zo, maar doordat dit veel lichter is en gemakkelijk in het water blijft zweven, kon dat pas daar bezinken, waar zelfs nauwelijks van enige stroom meer gesproken kon worden. Zo en niet anders is het de laat ste jaren steeds gegaan, dag in dag uit. Ieder etmaal kwamen twee getjjden, ieder etmaal ook werd tweemaal een nieuw laagje zand en slib afgezet. En we we ten het allen; iedere dag een draadje... Met een kleine variatie zouden we hier kunnen zeggen: iedere dag een laagje geeft een polder binnen weinige jaren. Ben polde i ja. Een stuk land, door de mens met dijken beveiligd tegen eventueel watergeweld en zó in,gericht, dat die mens er de v aterstaatf. undige toestand ge heel in hsaden heeft. Bij, ons laatste bezoek aan de Brakman in het afgelopen voor jaar was er van water al heel weinig te zien. Van de landzgdi komend meenden we over één eindeloze schorrenvlakte te lopen, die al welig begroeid was met de kenmerkende planten van rilte kleigronden zoals lamsoren, zee- astera, schapen tongetjes en en- kle zout water verdragende gras soorten. Alleen vlak bij de Schel de leek het nog wat met het wa ter, maar al spoedig versmalde zich dit tot een onaanzienlijk geultje, dat nog enkele vertak kingen in de vorm van schilder achtig kronkelende kreken het jonge land in zond. Zo bereikten we tenslotte de ingang van het havenrak naar Philllpine. Boor devol zand en slik zat het. Tegen de Westelijke oever lagen wat vis sersschuiten uit Bouchaute (Bel gië) waarvan de bemanningen juist aan het staken waren. Slechts bij hoog water hadden zij een kans om naar buiten te ko men of weer thuis te varen. En verder lagen er modderbakken in het geultje. Modderbakken, na tuurlijk uit Sliedrecht. En naast de bakken waren een aantal man nen op blote voeten aan het gra ven of hun leven ervan afhing. Zand en slik moesten de bakken in om straks weggesleept en ergens buiten gelost te worden. Zo graven deze kerels dag in, dag uit. Aldoor brengt het water nieuwe voorraden aan, steeds pro- teert Waterstaat die ook weer weg te werken. Uitsluitend en alleen om de haven van Philip pine ng open te houden. Een on begonnen werk, dat jaarlijks dui zenden aan arbeidsloon vordert; want die twintig gravers zullen met elkaar toch wel een 700 a f800 per week verdienen. En het resultaat van al deze grbeid Dat de zee het tóch winte! We zagen de dikke slik- pakketten in de eigenlijke haven van het eens zo glorieuze mossel stadje. De waterstaatsingenieur wees ons op een zelflozend sluis je, dat het al lang niet meer deed en daarom nu maar werd bijge staan door een klein motorgemaal. We zagen pal achter de havendijk een reeks verlaten mosselputteu, waarin de dieren vroeger levend bewaard werden. Maar nu was het er troosteloos, van activiteit geen sprake meer. De betonnen paden langs de putranden leken meer op tuinpaden van grijze flagstones. waartussen aardige groene plantjes groeiden... En nu stond er dezer dagen in enkele dagbladen een heel onop vallend berichtje van een paar regels: „Mgt de indijking van de Braakman zal waarschijnlijk in 1950 een aanvang gemaakt wor den". Dat is dus het einde; mos selvissers en -handelaars zullen hun heil elders moeten zoeken. En de meesters in Lutjegast, Garderen .Hoogwodu en alle plaat sen die r.iets met de Braakman van doen hebben, kunnen hun leerlingen alvast voorbereiden op hetgeen daar in Zeeuwsch-Vlaan deren te gebeuren staat. -De Chinese Minister-Presi dente, Wong Wen Ho en de Mi nister van Financiën, Wang Yoen Woe, hebben bij President Tsjang- Kai-Sjek hun ontslag ingediend wegens „het falen van de econo mische politiek van dé regering". WOENSDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte morgenklanken; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kook- praatje; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Vin- centino; 12.30 Weerpraatje; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 1 00 Nws.; 120 Mialando; 2.00 Gesproken portretten 2.15 Omroepkameror- kest; 3.00 Hoorspel; 3.30 De Re genboog; 4.00 De Roodborstjes; 4.1ö Het stond in de krant; 4.45 Vragen staat vrij; 5.16 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.20 Piano; 6.30 Voor de strijdkaohten; 7.00 Le zing; 7.15 Gram 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Bijbellezing; 8.00 Nieuws; 8.20 Opera; 8.45 Hoor spel; 10.00 Piano; 10.30 The Ram blers; 10.45 Dichters van deze eeuw; 11.00 Nieuws; 11.15 Zang en orgel; 11.30 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8 15 Graan.9.00 Ochtendbezoek bjj jonge zieken; 9.35 Sympho- nisch morgenconcert; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.: 11.15 Hoorspel; 11.55 Hanmoniemuz. 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Gram.; I.00 Nieuws; lil5 Omroeporkest; 2.00 Strijkkwartet; 2 30 Lezing; 3.00 Vioolspel; 3.30 Gram.; 4.15 Voor onze jongens en meisjes; 5.30 Orgelklanken: 5.45 Causerie; 6.00 Mannenkoor; 6.30 Metropole Or kest; 7.00 Nieuws; 7.15 Causerie; 7.30 Act. geluid: 7 45 Engelse les; 8.00 Nieuws; 8.05 Progr. Proloog; 8.15 Herfstappel van het C.N.V.; 9.35 Coneertgebouwork 10.20 Gram.; 10.45 Avondoverdenking; II.00 Nieuws; 11.15 Gram. Met blijdschap gsvn wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje es Zusje ANNA ELISABETH. W- F. DE PUTTER J. DE PUTTER—JONKJSRS INEKE Zaamslag, D 141, 1 Nov- '48 Tijdelijk: Ziekenhuis Terneuzen- Heden overleed, na een kortstondige riekte, in volle vrede, ons geliefd Hoofd der Chr. School, Kanaalweg 5 te Sluiskil, de Weled. Heer T. HUISMAN. Sterke de Heere rijn diepbedroefde weduwe en kinderen. Namens het Bestuur en Personeel der CJhr. School. Sluiskil, 1 Nov. 1948. Vrijdag "5 November a-s„ hopen onze lieve Ouders J- J- BLIEK en M. BLIEK— v. d. STIGCHEL hun 45-jarig Huwelijk te herdenken- Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van Hun dankbare Kinderen- Gelegenheid tot feliciteren van 3f, uur, in Café-Res taurant „'s Lands Welva ren", Noordstraat 18- Terneuzen, 2 Nov- 1948. Ondergetekenden betuigem hiermede hun oprecht» dank aan allen, die hu» hulp en medeleven hebben betoond bij het droevig on geval en overlijden in de avond van Maandag 25 Oct. j-l„ van onze geliefde Vrouw. Moeder. Dochter. Behuwddochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante CHRISTINA JOZINA KESTELEIJN, geb- Versluis. In het bijzonder brenge» wij onze dank aan de Poli tieagenten, het Rode Kruis- personeel, de bemanning van de „Telegraaf" en het Sluispersoneel van de Oost- sluis. YVES J. KESTELEIJN Familie VERSLUIS Familie KESTELEIJN Temeuzen, 2 Nov- 1948- Het Bestuur van de polder ZE VEX-TRINITEIT, gelet op hetgeen vervat is in artikel 21 van de Water staatswet 1900, brengt hier mede ter openbare kennis, dat tegen het besluit van Heren Gedeputeerde Staten van Zeeland d-d- 16 Juli 1948, No- 150, 2e Afdeling, een beroep is gedaan op de Kroon- Genoemd beroep ligt gedu rende een termijn van der tig dagen, na dagtekening dezer kennisgeving ter in zage van belanghebbenden ten huize van de Ontvan ger-Griffier, Leeuwenlaan 4 Terneuzen, 2 Nov- 1948- Het Bestuur van de Polder Zeven-Triniteit, A. DE BRUIJNE, Dijkgraaf J. DE FEIJTER, Ontvanger-Griffier Wij verwachten spoedig een partijtje import (STALLANTAARNS) Heeft U interesse Geeft U dan spoedig op bij: TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3