hD d* 6 Jubileum Vergadering C.H.U. fH Sr m ■B b UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws lb- w I M E BLOEDWRAAK DER LIEFDE |a| 1 i I 0 le m a - V.U Het programma voor het economische herstel van Frankrijk Of, fui, I- i i - z< X 1 F. I - fcr gelegenheid van haar 40- jarig bestaan kwam gisteren, in gebouw Tivoli te Utrecht de Christelijke Historische Unie in jubileumvergadering bijeen. De bijzondere vergadering stond on der leiding van de heer H. W. Tilanus. Na het openingswoord van Prof. Dr. Th. L. Haütsjema uit Groningen sprak Prof. Dr. F. C Gerretson uit Utrecht de eer ste herdenkingsrede uit In zijn historisch overzicht belichtte spr de politiek die de OH.U. in de afgelopen 4 decennia heeft ge voerd. Prof. Gerretson besloot met de hand te reiken aan de anti-revolutionnaire partij waar mede de C.H.N. één is in af komst en beginselen. Vervolgens voerden het woord de heren H. W. Tilamus en Prof. Dr. J. ge Zwaan. De heer Tilanus herdacht Loh- man, Schokking en De Visser. Zij hebben sprekers gedachten leven beïnvloed en verrijkt en. het C. H - denken vanuit de drie gezichts hoeken, zoals zij ieder op hun wijtze (Ut benaderden, leren ver- staan en begrijpen. In 1645, vlak na de oorlog wa ren er die meenden, dat Christe lijke partijen en Christelijke orga nisaties hadden afgedaan. Enke len gingen van ons heen. Wij meenden.' en menen dat zij zich vergisten aldus spreker. Wij zijn, op de basis van onze diepgewor telde beginselen voorwaarts ge gaan en het Nederlandse volk heeft zich, nog blijkens de jong ste verkiezingen An 7 Juli van mt jaar in grote getale, achter aïe beginselen geschaard. En wanneer ik dan de dreigin gen in de wereld rondom ons zie 611 'n ons eigen volksleven met 8 pet. communisten, het revo- lutionnair gewroet, constateer, ban ik slechts Godfe dia;nikbaar zijn, dat in ons volk groeperin gen zijn, die zich in hun staat- Kundig en sociaal denken trach ten te stellen onder de macht van Gods onfeilbaar woord. Al leven wij in een wereld vol zorgen en weet geen mens op aarde^ wat de toekomst brengen «ai, laten wij in het heden niet voorbijzien zeide de heer Tila nus - dat wij in menig opzicht nog zulk een rijk gezegend volk eijn. In dit verband herinnerde hij aan de inhuldigingsplechtigheid toen geheel het volk zich dank- i^aar en vertrouwend schaarde rondom de Troon der Oranjes. Spreker stelde voor twee tele grammen te sturen. Een aan H. K~ H. Wilhelmina, Prinses der Nederlanden en een aan Hare Majesteit de Koningin. Prof. Dr. J. de Zwaan bood de heer Tilanus, nadat deze zjjn rede over „Het heden" had uitgespro ken, een geschenk aan. Prof. De Zwaan hield daarbij een toe spraak, waarin hij o.a. zeide, dat de Schrift niet aanmoedigt om eerbetoon van elkander aam te nemen, maar het beleid, de daden an, woorden van de voorzitter van sen partij zijn nu eenmaal tot op ïekere hoogte publiek domein. Spreker zeide, dat dit jubileum in bijzondere zin het jubileum van xx heer Tilanus is. „Wat zou er van de Unie zijn geworden zonder u Gij zijt ons een voorbeeld van trouw aan het beginsel, van trouw aan de geest van ons vaderland, van trouw aan Oranje en aan de grote traditie ener Ohristelijke, eerlijke, zuiver Nederlandse parlementaire demo- ïratie. Lohman, De Visser, Schokking, Slotemaker hebben eich over u niet te schamen". „Wij zijn", aldus spreker, „de meest radicaal democratisch ge organiseerde partij in Nederland. „Gij zijt meer dan een „voor zitter" van ons dagelijks bestuur an het hoofdbestuur, gij zijt ook □en voorganger in het leven der Unie". ,,Uw voorbeeld van persoonlijke aanpak en trouwe dienst aan het door J- S' FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST tO) (Nadruk verboden.) „Neen?" antwoordde zij vra gend, ,En toch?... Bedenk eens jvat een ellende het ons bespaart zou hebben! Die man zal Darreil naar lichaam en ziel bederven; hj is niets meer of minder dan een gevaarlijk wild dier, dat men uit ie weg moest mogen ruimen. Daarginder, waar ik ben groot gebracht, telt men een mensen leven niet zo zwaar als men hier schijnt te doen. Als ik daar Kesteven had doodgeschoten cm dezelfde redenen dan zou ik geprezen zijn en zou men mij geluk gewenst hebben. Ik veron derstel," ging zij nadenkend voort, ,,dat ik er hier voor gehangen rou worden?" ,,Je zult zeer zeker in moeilijk- beginsel heeft honderden ge ïnspireerd. Dat is gebleken in de moeilijke omstandigheden van heden en in wat gebeurde na het herstel der parlementaire democratie in ons land. Een vloed van grote woor den is over alles heengeslagen en een moeras heeft zjj nagelaten. Het rijk hier en overzee is door oorlogsgeweld en revolutionnair dilettantisme uit zijn voegen ge slagen de nationale en internatio nale problemen, die ons allen raken, worden bijkans onover- zienlijk. De doodgravers staan al klaar en de aasgieren kwamen al aangevlogenmannen heb ben wij nodig, zal er iets van ons terchtkomen; mannen, even hel der van inzicht en nuchterheid als kloel^ en wijs van daad". Namens de Unie bood spreker de heer Tilanus de nieuwe Wink ler Prins aan. De vergadering zong de voor zitter vervolgens toe Ps. 134 3: Dat 's Heeren zegen op U daal. In de middagvergadering der dhr. Hist. Unie spraken Prof. Dr. J. de Zwaan over het culturele en Mr. Dr. J. van Bruggen over „onze sociaal-economische taak thans". Prof. De Zwaan onderstreepte, dat „cultuur" bovenal een zaak is van de geestelijke waarden, die in bepaalde perioden als de hoogste geëerbiedigd worden. In tijden van crisis loopt men daarover heen naar het schijnt. In zulk een tijd leven wij. Het intellectualis me is tot de massa doorgedrongen en werkt, in samenhang met de mechanisatie aller dingen, verdor rend op het leven. Enerzijds vindt men thans intellectualisme, me chanisatie des levens, massamens, anderzijds de verbreiding van een cultuurbrei, die de bodem verstikt. Met deze inleiding begaf spr, zich op het terrein der polit.ek, waar het jublieum der C.H.U. de aanleiding toe gaf. Spr. noemde haar een kraentige protestantse volkspartij naar haar wezen en roemde Lokman, De Visser, Schokking, Slotemaker als grote kustlichten aan de horizon van het verleden. Politiek is toekomst vorming en raakt aldus het „cul turele" terrein. Het gaat er om wat God wil met de Nederlandse geest binnen het gehele rijk. Mr. Dr. J. van Bruggen, uit Heemstede, sprak over het onder werp „Onze sociaal-economische taak thans". Hij zette daarbij uiteen, dat Chr. Historisch denken over sociaal-enconomische vragen altijd georiënteerd moeten zijn aan de ordeningen Gods. Na de armoede van ons land geschilderd te hebben betoogde spr., dat Nederland met zijn ab normale schaarste van goederen snel tot een meer vrij economisch verkeer moest terugkeren, omdat wij in de huidige situatie bedreigd worden door ernstige morele geva ren. Door een toeneming van wetten en regelingen nemen de ontduikingen voortdurend toe. Daardoor vermindert en ver schrompelt tevens het grote goed, dat de kracht van een democra tische rechtsstaat uitmaakt, de eerbied voor recht en wet. Hiertegenover stelde Mr. Van Eruggen meer hoopvolle aspecten zo o.m. het feit, dat in geen land ter wereld de georganiseerde ar beidende klasse groter zelfbeheer sing heeft getoond dan in Neder land. Hierdoor is het herstel in Nederland verder voortgeschreden dan in andere landen, bijvoorbeeld in Frankrijk, waar het communis me poogt een chaos te verwekken. In Nederland is en wordt door de leiding een verantwoordelijkheid getoond,die grote bewondering afdiwingt. TERNEUZEN. De schrik van de weg. Zaterdagavond j.L te omstreeks 20.40 uur, werd aan de Kanaal- weg, ter hoogte van de Zeven Huisjes de 44-jarige H. H. aan gereden door een onbekende mo torrijder, komende van Terneuzen, en rijdende in de richting van Sluiskil. De motorrijder is daar op doorgereden, hoewel H. ge wond was en niettegenstaande de duopassagier van de motor slin gerde en eveneens gewond aan de. weg bleef liggen. De gemeente politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en de dader, de 17- jarige J. W_ uit Sluiskil werd nog diezelfde datum aangehouden en de motor in beslag genomen. Hij zal zich voor de rechter hebben te verantwoorden. W. had geen i rijbewijs tot het besturen van een motor. De beide slachtoffers konden zich naar hun respectie velijke woningen begeven. Zij be kwamen schaafwonden aan hoofd en handen en benen en vernielde kleren. Reuzen voederbiet. Dat niet alleen de suikerbieten doch ook de voederbieten dit jaar ware kampioenen hebben voortge bracht, bewijst wel het feit, dat van Laatstgenoemde categorie Woensdag j.l. op de markt alhier een exemplaar viel te bezichtigen, hetwelk niet minder dan 1©% kg woog. Deze reus was afkomstig van het land van de heer P. van 't Westeinde, landbouwer te Kwa- dendamme. Feest vergadering O-N.I- De tijd, dat Abram de Winter voor het voetlicht kwam met een voordracht over zijn belevenissen bij een feestavond van de visclub „De Dauwtrappers," waarin dan zo'n vereniging er niet al te best afkwam, is al lang voorbij en het bijwonen van een feestelijke jaar vergadering van de hengelaars vereniging „Ontspanning na In spanning" behoort tot de werke- heden komen, als je zo vlug bent met een revolver als gisteren avond," zei Hextall, „Bat gaat hier niet. Engeland is een be schaafd land." Paquita keek hem eens aan van onder haar lange, donkere oog haren. „Ik ben geen idioot," zei ze. „Ik weet, wat die veelgeprezen beschaving waard is. Waarom zijn de meeste Engelsen zo schijn heilig?" Hextall stond haastig op. „Wat wil je, dat ik doen zal?' vroeg hij. „Kunt u mij niet helpen?" was baar wedervraag. „Ik dacht, dat u op de een. of andere manier zou kunnen... en willen helpen". „Ik wil heel graag helpen... als ik kan!" antwoordde hij warm. „Maar... hoe?" „Kunt u niet iets doen om Darreil bij die vent vandaan te krijgen?" hernam zij- „Of... om hem bij Darreil vandaan te krij gen? Ik heb geen vrienden... en ik geloof, dat u er een zult zijn. Help me toch op de een of an dere manier en ik... ik zal alles doen, wat u wilt." lijke genoegens en zo was het niet te verwonderen dat, toen de voor zitter van O.N.I", de heer L. Doorns, de avond opende, op de bovenzaal van café „La Belle Vue" er zelfs geen steurtje meer bij kon. Deze verwelkoming stond ge heel in het teken van grote vol doening over hetgeen in het afge lopen seizoen bereikt was. Voort durend breidt het ledental zich uit. Drie jaar geleden opgericht met 27 leden werd in 1948 reeds het 156ste lid ingeschreven, en lean wel verwacht worden, dat in het volgend seizoen de 200ste zich zal aanmelden, hetgeen bewijst, dat de oprichters het by het rechte eind hebben gehad. Nadat hij de hoop had uitge sproken dat de opgekomenen een genoegdjjke avond' zouden hebben, werd aangevangen met het af werken van het programma, dat ingesteld was op het streven der vereniging en de toneelclub „Ons Genoegen" haar gewaardeer de- medewerking verleende, en di rect aanving met een „Radio-re portage," zoals men die niet in de buiskamer te horen krijgt. De heer A. Bliek had voor een clublied gezorgd, waavan men de melodie al gauw te pakken had en dat door allen werd medegezongen. Na het nuttigen van aangebo den verversingen trad de heer But voor het voetlicht, of beter in het donker, want hij liet de door hem vervaardigde hengei- film op het doek verschijnen, met de ideale plekjes aan „De Bron" en „De Vest," de visterreinen van ..O.N.I.," waar de leden in actie waren. Hierna was de toneelclub aan het woord, met de opvoering van „De huwelijksreis, die er niet was", hetgeen echter niet ver hinderde, dat de p^et er niet min der om was. Wij- moeten ons ver slag bekorten, 'en vermelden daarom in vogelvlucht een zeer geslaagde verloting, de vertoning an prachtige opnamen uit Ame- Hextall staarde haar aan en bleef staren tot hij- zich in een zee van gevaren voelde wegzin ken. Met een ruk kwam hij weer tot de werkelijkheid terug. „Begin dan eens met mij te ge hoorzamen en naar huis te gaan. Ga naar bed en doe precies, wat de verpleegsters zeggen," zei hij glimlachend. „Be zal je zoveel ik kan helpen. We zullen wel een weg vinden.!' Zonder het zelf te weten, stak liij zijn hand uit om zijn belofte te bezegelen. Tot zijn grenzeloze verbazing en verlegenheid bracht Faquita" die aan haar betoverende lippen HOOFDSTUK IV. Wie is Kesteven? Toen Paquita gehoorzaam met een glimlachje, was heengegaan met de verpleegster, tegenover wie zij zich plotseling met een ware zusterliefde gedroeg, ging Hextall naar zijn eetkamer terug en bekeek zijn hand Het was, alsof hij Paquita's warme lippen neg steeds voelde. Hij was bang om zijn eigen ogen te zien in de rika door de heer But, en het op voeren van leuke toneelstukjes van „Ons Genoegen," die groot succes oogstten. Tijdens de pauze toonde „O.N.I." zich wederom een gulle gastvrouw en werd nog een' steen-entje bij gedragen voor het verstrekken- van visvergunningen aan ouden van dagen, voor wie het lidmaat schap een te grote opoffering was. Het middernachtelijk uur was al ver verstreken toen de heer Doorns het afscheidswoord sprak, waarin hij allen, die op enigerlei wijze hun medewerking had ver- verleend tct het slagen van deze avond, hartelijk dank betuigd en ieder ten zeerste voldaan huis waarts keerde. BIERVLIET. Emigranlen. De heer A. Thomaes vertrekt met zijn echtgenote en 4 kinde ren naar Canada. Zij zullen a.s. Zaterdag met de „Johan Willem Friso" uit Rotterdam vertrekken. De Badinrichting. Ook Biervliet kan zich verheu gen in het bezit van een slechts matig bevolkt arbeiders logeer- kamp. Het gemeentebestuur heeft deze gelegenheid aangegrepen om de bevoegde instanties te verzoe ken haar vergunning te willen verlenen om de in dit kamp aan gelegde hadinrichting thans ten nutte te maken voor de bevolking. Deze toestemming werd verkre gen en zal met de exploitatie hiervan een aanvang worden ge maakt, waardoor de inwoners des Zaterdags gelegenheid zal worden geboden een warm douche-bad te nemen. Deze inrichting is voor onze zo zwaar getroffen gemeente, die zo vaak vergeten wordt, een belang rijke verbetering, waardoor Bier vliet ook op hygiënisch gebied een stapje verder in de goede richting komt. De jeugd maakte Zaterdag al een dankbaar gebruik van het douche-bad, terwijl de sportbeoefe naars een mooie gelegenheid krij gen zich te verfrissen, daar de badinrichting tegenover het sport terrein ligt. RETRANCHEMENT. Ds. Staal overleden. In de leeftjjd van 73 jaar over leed in Huize „Avondrust" te Schagen Ds. O. J. Staal, die tot 1943 predikant der Ned. Herv. Gemeente te Retranchement was. Wegaf sluiting. Met het herstellen van het weggedeelte Retranchement Oude Tol (richting Sluis) is een aanvang gemaakt. De weg is voor motorrijtuigen en wagens afgesloten. Ouderavond. In de O. L. school werd Vrij dagavond 'n goed bezochte ouder avond gehouden. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer A. Leenhouts, feliciteerde de ge meente met het herstel van het schoolgebouw. Burgemeester Leenhouts be dankte de aannemer voor het vlotte tempo. De leerlingen der school hielden de bezoekers enkele uren op aan gename wijze bezig met zang. declamatie en toneel. In antwoord op de vragenlijst van de organisatie voor Europese economische 'samenwerking, waar in de 19 deelnemende landen wordt verzocht in grote lijnen het plan aan te geven, waarmede zij hopen in staat te zijn in 1952- 1953 uit eigen middelen hun beta lingsbalans met het buitenland in evenwicht te brengen, verklaart de Franse regering, dat het te kort van de betalingsbalans van de Franc-saldi met het buiten spiegel boven de schoorsteenman tel.- En zijn handen beefden toen hij zijn geliefkoosde pijp opnam en trachtte aan te steken. „Grote goden!" mompelde hij. „Krijg ik hersenverweking? En... ik heb beloofd haar te helpen... haar!" Hij had verscheidene lucifers aangestoken en weggeworpen eer hij zijn pijp goed aan had en toen de tabak ten slotte brandde, wa ren zijn gedachten zo afwezig, dat ze weer spoedig uitdoofde. Toen legde hij met een gesmoorde ver wensing de pijp weg en ging naar bed. „Paquita," peinsde hij, terwijl hij zijn hoofd op het' k' .ssen leg de: „Paquita is erg mooi... en erg gevaarlijk. Het zal beter zijn dat Paquita naar Lynme Court terug- Maar intussen was Paquita vlakbij en zag hij haar minstens tweemaal per dag. Bij zijn volgend bezoek vond hij haar heel wat meer handelbaar en veel opge wekter; blijkbaar had haar mid dernachtelijk gesprek met hem haar een andere kiik op de toe stand gegeven. Daar zij een on land in 1047 1700 millioen d*Uar i'etnc oeuragen en dat dit tekort voor het jaar 1948-41949 ongeveer 1350 milhoen dollar zal belopen. In het antwoord van Frankrijk v/ordt er aan herinnerd, dat Frankrijk van 1944 tot het van kracht worden van het Europese herstelprogramma de tegenwaar- de van 1589 millioen dollar heeft moeten opnemen van zijn goud voorraad, en van, 1417 millioen dollar van zijn tegoeden in het buitenland e11 dat het in deze periode aan buitenlandse hulp 3344 millioer dollar in de vorm van schenkingen en leningen heeft ontvangen. Vervolgens zet Frankrijk in zijn antwoorci bet ontstaan van het plan-Monnet uiteen, dat beodgt zowel de achterstand van Frank rijk op het gebied der industriële en agrarische uitrusting in te lopen als de oorzaken van hét gebrek aan evenwicht in de beta lingsbalans te verhelpen. Het eer ste gedeelte van dit plan kan als verwezenlijkt worden beschouwd. Het nastreven van de doelstellin gen in verband met de basis- bedrijvigheid zal het thans moge lijk mo_eten maken in de periode tot 1952 de beleggingen tot het allernoodzakelijkste te beperken. Het doel is de landbouwproduc tie met 25 en de industriële productie met 40 te verhogen. De Franse regering is van oor deel, dat hiervoor 300.000 arbei ders meer nodig zijn, dan waar over Frankrijk thans de beschik king heeft. De Franse regering hoopt door verwezenlijking van dit doel in 1952 voor 568.9 milhoen dollar minder in te voeren en voor 866 millioen dollar meer uit te voeren dan in 1947, hetgeen de handelsbalans van het Franse moederland met een tekort van 134 millioen dallar zou doen slui ten. De mogelijkheid zou echter niet uitgesloten zijn, dat dit te kort tot 33 millioen dollar wordt teruggebracht. ONEERLIJKE SECRETARESSE GEARRESTEERD. De hoofdstedelijke politie heeft Vrijdag op Schiphol bij aan komst van het toestel uit Zurich de 34-jarige mevrouw Van der E. gearresteerd. Zij was gedurende twee jaren werkzaam geweest als secretaresse op een advocaten kantoor te Amsterdam en had zich door vervalsing van de boek houding en het uitgeven van valse cheques in die tijd een bedrag van 20 a 30.000 toegeëigend. Mevr. Van der E. had een ver trouwenspositie en heeft deze schromelijk misbruikt. Geldbedra gen, welke haar ter hand werden gesteld als betalingen, boekte zij voor ontvangen, doch het geld stak zij in haar eigen zak. Door dat zij de volledige boekhouding bad, en niet regelmatig gecontro Ieerd werd, kon zij zo 'ang deze vervalsingen volhouden. In begin van October kwam een en ander echter aan het licht De politie van het bureau Singel werd in de zaak gemengd en toen men tot de arrestatie van de secretaresse wilde overgaan, bleek zij naar Zwitserland gevlucht. Het bureau criminele voorlich ting te 's Gravenhage werd hier op ingeschakeld en dank zij (je voortreffelijke samenwerking met de Zwitserse politieautoriteiten gelukte het haar in Zuriph aan té houden. Zij, is Vrijdag vrijwillig naar Nederland teruggekeerd en op Schiphol gearresteerd. Vast staat, dat zij de gelder.t geheel te eigen bate heeft aangewend en dat ér vrijwel niets meer van over ia De politie heeft slechts beslag kunnen leggen op een zeilboot met buitenboord motor. Ook haar echtgenoot is verdacht van schuld-heiing gearresteerd. Een accountantsonderzoek zal uitma ken hoe groot liet preciese bedrag is .van de verduistering. Mevrouw Van der E. is moeder van twee kinderen. schuldige en impulsieve natuur hajd, liet ze hem duidelijk blijken, dat ze hem als een vriend be schouwde. Hextall begreep dan ook, dat er van hem verwacht werd, dat hij op echt ridderlijke wijze zjjn belofte zou vervullen. „Maar we moeten omzichtig te werk gaan," zei hij, omdat hij haar niet te veel verwachting wil de laten koesteren. „Je weet niet waar die twee zijn, hé." „O ja", antwoordde ze. „Fou ler dat Is Barrel's bediende vertelde het me vanmorgen. Het schijnt dat Kesteven Darreil gis terenavond vanuit Brighton op belde en Darreil vertelde Fowler het een of andere smoesje eri ging meteen weg. Hij zei natuurlijk, dat hij voor zaken weg moest en dat hij zo gauw mogelijk terug zou komen, maar ilk weet wat dat betekent. Zij zullen er zolang blij ven als zij zich amuseren en dan gaan ze naar Lynne Court en als ik thuiskom, vind ik er het ge wone stelletje. Maar wat doet het ertoe! Ik weet nu dat u me hel pen zult." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2