De bloedwraak KLOOSTERBALSEM UIT DE PROVINCIE CALVE'si 10 jaar geëist tegen ex-ladingmeester Van Gelderen g§§ OER LIEFDE WONDêNvan allerleiaard 7 RECHTSZAKEN Zeer belangrijke salaris verhogingen voor burgemeesters ruj&ts (rov&n Churchill spreekt in het Lagerhuis PUDDING Revolutie m Zuid-Peru HIJ ZONDEK GERECHTSHOF MIDDELBURG. Het gebeurt niet vaak. dat de verdediger zich niet erg vleiend uitlaat over zijn cliënt. Woensdag morgen was dit echter in de zit ting van het Bijz. Gerechtshof te Middelburg wel het geval, toen mej. Mr. Anne Bolle, zich als ver dedigster van Andries van Gelde- ren, over haar cliënt uitliet met de woorden, dat hij een dom en bemoeiziek mannetje was. Van Gelderen, die in de oor logsjaren op het station Temeu- zen'Meohelen als ladingmeester in dienst was, had nog al een en ander op zijn kerfstok. In de ben laste legging werd in de eerste plaats gesproken van het aanbrengen van een Belg, zekere Pauwels, die brieven over de grens zou smokkelen. De ver klaringen hierover waren aller- m de TuiVe! W CQO^1» „pl sap sioaasaPP^t0t fce (Ingez. Med.) MOEDER LIET HAAR KIND ACHTER IN BIOSCOOP. Op 2 September j.l. werd in de buitenhal van het Apollo-Theater te Den Haag een twee-jar'g jon getje gevonden. Identificatie 'was niet mogelijk, 't kind was slechts schamel gekleed en sprak een brabbeltaaltje. Na oproen van de politie meldde zich niemand. Wel kwamen op het politiebureau tal rijke verzoeken binnen om het kindje te moeen aannemen als de ouders niet gevonden werden. In Rotterdam wist de politie enkele dagen later de 26-jarige Aagje de B. aan te houden, die de moeder van het kind was. Gisterenmorgen stond zij te recht voor de Arrondissements rechtbank in Den Haag. Mr. Borgerhoff Mulder hield haar voor, hoe slecht zii als moe der gehandeld had. Weliswaar verkeerde zij in zeer grote moei- iilkheden, maar haar oplossing- was zeker niet de juiste. De vrouw hoorde stilzwijgend deze verwijten aan. Nadat haar man uit zijn inter nering was ontslagen, de man was N.S.B.-er, verwlocht hij al het huisraad. Geen uitweg meer wetend heeft zii toen het kind achtergelaten, in de hoop, dat an deren zich er over zouden ont fermen. Haar man heeft de Pre sident thans geschreven, dat hij haar wel terug wilde hebben. Zij vond het goed. Rekening hou dend met haar moeiliike omstan digheden en ook met de ernst van het gepleegde misdrijf, eiste de Substituut-Officier van Justitie, Mr. Tonchens, een gevangenis straf van 1 jaar en drie maanden, met aftrek. De raadsman, Mr. J. van der Molen, betoogde dat beklaagde in noodtoestand gehandeld had Hij 3Cbflderde de ellendige omstandig heden waarin deze jonge vrouw steeds verkeerd heeft. Haar kind, dat thans verzorgd wordt door de Voogdijraad te Den Haag, zal zij waarschijnlijk nooit meer terug kriigen. Mr. Van der Molen vroeg tenslotte deze zaak aan te hou den voor het uitbrengen van een reclasseringsrapport. Uitspraak over 14 dagen. door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 7). (Nadruk veiiboden). „Kijk eens dokter," zei hij. „Laat ons eens openhartig zijn. Tress en ik hebben samen gespro ken, en... kortom, ik geloof, dat het heter is als ik een poosje w°e- ga. hè... en Tress hij zijn zuster laat, weet utenslotte als iemand 'in zieke in huis heeft, nietwaar?" Hextall beantwoordde de schrjn- 'öaar onrechte blik met een vrien delijk glimlachje. „Ik ben zeer zeker van memnig, dat het goed zou zijn als juffrouw Tress een paar dagen absolute rust had," antwoordde hii. „Juist," stemde Kesteven toe. „Goed... binnen een uur ben ik weg." Hü verdween vlug in een aan grenzende kamer en Hextall wendde zich tot Tress. minst bevredigend en de procu reur-fiscaal vroeg dan ook op dit punt vrijspraak Minder best kwam hij er af voor zijn overige „bezigheden". „Je gedrag op het station in Ter- neuzen was schandelijk" zo voeg de de proc -fiscaal besch. in zijn requisitoir toe. De eis was dan ook verre van mals en luidde 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Het oude lied. Besch. was door het N.A.F. aangesteld als sociale voorman, doch de stationschef was hier tegen in een circulaire aan het personeel in opspraak gekomen. Het gevolg was, dat hij ter ver antwoording bij de S. D. werd ge roepen. Ook had besch. daarna zich als een actief landwachter gedragen en had hij als zodanig deelgenomen aan razzia's, con- tróle op persoonsbewijzen en ook wel aan huiszoek ngen. Toen de bevrijding naderde was beschul digde er tussen uit gegaan en hac hij op verschillende plaatsen in andqre delen van ons land bewa kingsdiensten verricht. Kenmer kend waren vooral de woorden uit een verklaring van een zijner landwacht-superieuren, waaruit bleek, dat Van Gelderen er altijd met zijn neus bij was. Mr. Bolle wees er op, dat juist de bezetting in verband met zijn bemoeiziekte besch. noodlottig was geworden. Zij bepleitte cle mentie. De uitspraak werd gedeeltelijk vrijspraak en zes jaar met aftrek almede ontz. uit rechten, voor het gehele leven. Niet bewezen. Eerder op de morgen was Petronella Johanna Poppelier, echtg. van L. A. Muller te Sluis, vrijgesproken. De procureur fiscaal was van mening, dat het haar ten laste gelegde verraad niet overtuigend was bewezen. Het Hof kwam tot dezelfde con clusie. (Z. Dagblad.) TERNEEZEN. Cabaret-ensemble Peter Pech. Dinsdag- en Woensdagavond had het Spaarfonds der Moderne Arbeidersbeweging (S. M. A. B.) haar eerste ontspanningsavonden in dit seizoen georganiseerd in het Concertgebouw alhier, waar voor optraden het Cabaret-en semble onder leiding van Peter Pech. Voor beide avonden bestond grote belangstelling. Het Con certgebouw was dan ook finaal uitverkocht. Voor Peter Pech be tekende dit nu eens geen pech In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer F. van Doeselaar, dat het bestuur naar een „derde" avond streeft en in verband daarmee haar acties in dit opzicht onverminderd voortzet, tot het vereiste aantal leden zal ziin ingeschreven. Peter Pech leidde deze avonden met een praatje in om in een geestige conférence contact te zoekien met de zaal, wat hem wondersnel gelukte. Bij zijn op komst werd hij reeds met een hartelijk applaus ontvangen, wat bijna uitgroeide tot een ovatie. Peter Pech is In zijn genre, zo als we hem kennen van voor de Vara-microfoon, een groot artist. Zijn handelingen kenmerken zich door eenvoud en soberheid. De mensen hébben smakelijk ge lachen en in sommige gevallen gegierd, om de gijn, die Don Pedro, via de microfoon, de zaai inslingerde. Daarna kregen we optreden van de accordeon-virtuoos Fred dy Verdo. Deze jonge man be schikt over een kolossale vinger vlugheid, welke voor een accor deon-virtuoos onmisbaar is. Hii staat aan het begin van zijn car rière en belooft een der grootsten onder de groten te worden. Na dit muzikale intermezzo volgde er een meer komisch sen sationeel nummer, n.l. „Walton", de man met de lachende fietsen. Het was een behendigheids- en evenwichtsspel, dat in komische vorm gegeven, de lachlust van het publiek danig opwekte. Het was voor Mr. Walton en zijn figuran ten een groot succes. Vervolgens optreden van het Radio Hawaiian-ensemble „The Honolulu Stars", onder leiding van Kees Petterson, bekend door hun optreden voor de Avro-mi- crofoon. Met hun klanken uit de Stille Zuidzee oogstte dit ensem ble een groot succes en zij kon er niet zonder een toegift afko men. Na de pauze werd de pantomi me „Conchito", het sprookje met de gouden bal, opgevoerd. In ademloze spanning volgde het publiek de manipulaties van de beide artisten, die de opvoe- ,,Je zuster vraagt naar je," zei hij. „En", voegde hjj er veelbe tekenend achter, „ik denk, dat het haar goed zal doen als je haar vertelt] dat je vriend weggaat en dat ie zelf thuisblijft." Darrell Tress begaf zich naar zijn zuster met iets van een arme zondaar over zijn knap gelaat, terwijl Hextall de woning ver- het en zijn vis'tes ging maken. Maar een 'gevoel van geheimzin nigheid had vat op hem gekregen, en gedurende de rest van die dag betrapte hij er zichzelf voortdu rend op, dat hij er over peinsde, wat Paquita Tress toch bedoeld had, toen zij beweerde, dat Keste ven een du'vel in mensengedaante was. Hii dacht er no" over na 's-avonds, onder het rust'g genot van een pijn, toen hij plotseling lawaai aan zijn deur hoorde Er werd hard aan de bel getrokken, haastige stemmen, de een sme kend en bedarend, de andere s- drukkeltjk en halstarrig. En die laatste stem was van... Paquita. HOOFDSTUK TH. Nameloos verdriet. Hextall sprong hevig geërgerd uit zijn gemakkelüke st~J TT" gooide de deur van zijn kamer ring verzorgden. Alles was even geheimzinnig en fascinerend, en werd met 'veel applaus beloond. Decor en belichting verhoogde het succes tot het maximale. Het Spaarfonds kan met ge noegen op deze avonden terug zien en aan het werk gaan voor haar tweede avond. Politiediploma. De agenten van politie A. Bree- poel, P. J. Baert en A de Feijter slaagden op het examen voor'het Politiediploma, terwijl de agent van politie, P. J. v. d. Goes,'het diploma met de aantekening „met lef" behaalde. Bveneéns behaalde onze oud stadgenoot N. Eekman het Poli tiediploma met de aantekening „met lof." SAS VAN GENT. Ambtsjubileum. Dinsdag herdacht de heer R. Verfhelst, stationschef te Sas van Gent, het feit dat hij vóór veertig laar in dienst trad bij de spoor wegen. In al die veertig jaar is de spoorwegmaatschappij 'n paar maal van eigenaar verwisseld dus met die wisseling is ook de heer Verhelst telkens naar de andere maatschappij overgegaan. Zijn tegenwoordige werkgever is de Nederlandse Spoorwegen. Talrijk wa,ren de huldeblijken van de Sasse bevolking en ook de Nederlandse Spoorwegen lieten dit feit niet onopgemerkt voorhij- gaan, de Inspecteur voor de pro vincie Zeeland kwam hem felici teren namens de directie 's Avonds bracht de Sasse Har monie de heer Verhelst een sere nade. De heer Verhelst is voor zitter van de Sasse Harmonie en bedankte na de serenade dan ook zijn muziekgezelschap voor de hem gebrachte serenade. WESTDORPE. Aanrijding. Door een vrachtauto werd de auto van de bakker F. Kalle zo danig aangereden dat- de auto een wiel werd afgerukt en nogal zware schade aan de voorzijde opliep. De vrachtauto, welke na de aanrijding doorgereden -jras, werd te Kapellebrug aangehou den doch de chauffeur had niets ■gemerkt zei hij. De wagen werd door garage Visser uit Terneuzen weggesleept. ZUIDDORPE. Aanrijding. By het naar huis komen van school werd het meisje M. K door een auto van J. uit Axel aangereden. Door de val was het meisje bewusteloos en toen ze weer bij kennis kwam bleek dat zij een gebroken pols had opge lopen, waardoor ze zich in het ziekenhuis moest laten verzorgen. open en keek in de hal. Daar stond de patiënte, die in haar bed behoorde te liggen en die druk pratend aan Zijn bellemeisje ver telde, dat ze dokter Hextall on middellijk moest spreken. Achter haar doemde de jongste van de beide verpleegsters op, wanhopig, half huilend en blijkbaar hulpe loos. Zij begon zich tegen Hex tall te verontschuldigen, zodra ze hem zag. „Ik kan het niet helpen, dok ter!'" smeekte zij handenwrin gend. „Ik kon haar niet tegen houden ze wou met alle geweld gaan." Paquita wendde haar grote ogen tot Hextall, die haar ernstig en ontevreden aanzag. Haar glim lach zou een asceet ontwapend hebben. Ze liep naar de open deur, waarin Hextall stond en vroeg haastig: Mag ik binnenkomen? Alles is in orde... die drukte is nergens voor nod'g. Ik zou y graag spre ken... ik moet u spreken! Kan de verpleegster niet ergens wach ten? En wees niet boos op haar... het is haar schuld niet. Niemand kan me tegenhouden als ik van plan ben mijn eigen zin te doen." Bezoldig'ngsbesluit 1948. In het Staatsblad van 27 Octo ber is opgenomen het K.B. tot vaststelling van regelen ten aan- zien van de bezoldiging van bur gemeesters. Het besluit werkt te rug tot 1 October 1947. Volgens dit besluit worden de gemeenten naar gelang van het aantal inwoners ingedeeld in 20 klassen. De m' m nmmbe d rage n der bezoldiging per maand stij gen van 325 voor klasse 2 (aan tal inwoners 20013000) tot ƒ1305 voor klasse 19 (aantal in woners 160.000250.000), de maxima van ƒ385 tot 1395. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeen ten ingedeeld in klasse 1 (1 2000 Inwoners), hetwelk ten hoogste 350 per maand be draagt, wordt door G. S. onder Koninklijke goedkeuring- vastge steld. Het bedrag der bezoldi ging van burgemeesters van ge meenten, ingedeeld in klasse 20 ((boven 250.000 inwoners) wordt door de Kroon, G. S. gehoord, vastgesteld. Boven en behalve de bezoldi ging genieten de burgemeesters een bijdrage in de bijzondere kos ten, aan de uitoefening- van hun ambt verbonden. Deze stijgt van 30 per maand in de gemeenten ingedeeld in klasse 1 tot 150 in de gemeenten van klasse 19. Voor de klasse 20 wordt het bedrag vastgesteld door de Minister van Binnenlandse Zaken, de Commis saris der Koningin in de provincie gehoord. #Hoe licht loopt U niet een wondje op, hetzij een brand-, schaal- of snijwond, hetzij 'n ont velling. Neem voor elk wondje - hoe klein ook - direct de ontsmettende, genezende balsem (Ingez. Med.) Winston Churchill, de leider der Engelse conservatieve oppositie, heeft gisteren tijdens het debat in het Lagerhuis over de Troonrede verklaard, dat Engeland de ver zoening met Duitsland geen be lemmeringen in de weg moet stel len. Hij hoopte, dat „de demo cratieën de ziel van Duitsland zouden winnen." Hij betreurde „het harde optre den. dat de Minister van Buiten landse Zaken had goedgekeurd ten opzichte van de bejaarde Duitse generaals die gevangen zijn genomen en die wij drie en een half jaar gevangen hebben gehouden, zonder dat er een be schuldiging tegen hen werd inge bracht". „Onze politiek", aldus Chur chill, „moet in het vervolg zijn: Een streep te zetten door de mis daden en verschrikkingen var, het verleden en ter wille van ons heil, naar de toekomst te zien." „Er kan geen herleving in Euro pa zijn zonder de actieve en loyale hulp van het Duitse volk". Volgens Churchill verhindert alleen de atoombom thans, dat „Europa door de communistische krachten, geleid door het Krem lin, weer tot een staat van bar baarsheid en slavernij vervalt". Onder bijval van conservatieve zijde verklaarde Churchili, dat de conservatieve partij geeh verant woording op zich nam voor de huidige staat van de Britse defen sie. Hij drong er op aan, dat er over de defensie zou worden ge debatteerd, niet alleen in gewone zitting, maar „misschien ook in geheime zitting". Hextali wees de verpleegster zwijgend waar de wachtkamer was, toen nam hij Paquita's arm, bracht haar naar de gemakxenjke stoel, waaruit hij zo juist was op gestaan, sloot de deur en ging voor haar staan, terwijl hij alle moeite deed om boos en ontevre den te kijken „Ik zal je eens wat zeggen," begon hij met ingehouden drift, „wanneer je zo handelt, moet je maar een andere dokter nemen. Ik zal heus niet boos worden op de verpleegster, want je bent blijkbaar niet te regeren. Maar je behandelt haar heel lelijk, en..." „Ik zal het weer goedmaken," zei Paquita ongeduldig. ,,Ik zal laar... alles geven wat ze hebben wil." „Dit kan ja met niets goedma ken," hernam Hextall. „En je behandelt mij ook niet mooi. Wat helpt het of ik... maar wat geeft het of ik met je oraat. Ben je een kind... om zo dwaas en onna denkend te handelen!' Paquita hief haar gelaat met verbazing naar hem op. Haar wangen waren hoog gekleurd en laar donkere ogen schitterden. Zij was zeker de mooiste vrouw die Hextall nog ooit had gezien CUSTARD-MAÏZENA cp e-027 (Ingez. Med.) Generaal Odria heeft ore r Radio - Areuipa medegedeeld,, dat er te Arequipa, op één na de grootste stad van Peru, een „constitutio nele regering" is gevormd. Te Buenos Aires wordt gemeld, dat de regering van Peru tanks en gemotoriseerde infanterie van de hoofdstad, Lima, naar het ge bied van de opstand heeft gezon den Ook vliegtuigen van de luchtmacht zijn naar dit gebied gezonden. A.F.P. meldt nog het volgende: Het staat vast. dat de militaire opstand van Arequipa gericht is tegen de Apra-partij en geleid wordt door elementen, die de re gering van Bustamente verwij ten niet vastberaden genoeg te zijn opgetreden tegen de actie van de Apra. De opstand wordt geleid door generaal Manuël Odria, die in het vorige kabinet Minister van Binnenlandse Za ken was en die samen met amdere militairen ontslag had genomen, toen Bustamente, uit eerbied voor de grondwet, weigerde het parlement en de Aprapartij te ontbinden. Het openbare leven van Peru vordt beheerst door het geschil tussen de overheid en de meeste politieke partijen enerzijds en de Apra, een extremistische bewe ging, die onlangs buiten de wet is gesteld, anderzijds. BI JZ- POLITIERECHTER MIDDELBURG- P. V„ slagersknecht te Axel werd wegens frauduleus slachten van varkens veroordeeld tot 200 of 2 mnd.; J. V., slager te Axel. wegels het doen slachten vnn bedoelde varkens tot 400 of 2 mnd. en 3 mnd. voorw. proeftijd 3 jaar: H. V.. veehandelaar te Axel, wegens het behulpzaam rijn bij het slachten tot 100 of 30 d A. B„ varkenshandelaar te Mid delburg, had in strijd met de voor schriften een of meer varkens vervoerd van Hoofdplaat naar Aardenburg; in W. Zeeuws-Vlaan deren een varken verkocht; te Koudekerke een varken gekocht en van Middelburg naar Vlissin- gen een tweetal varkens vervoerd De Officier eiste 2000 of 6 mnd. en 4 mnd. voorw. proeftijd 3 jaar. De Bijz. Politierechter veroordeelde verdachte tot 3 we ken gevangenisstraf. J. F. Clandbouwer te Hoofd plaat, verkocht 4 varkens zonder vergunning. Hij werd veroordeeld tot 60 of 20 d. hechtenis. J. F., bouwkundige te Terneu zen, had te Clinge Ingevoerd 100,50, welk geld in beslag ge nomen werd. 20 of 10 d. h. L. A. N„ electriciën te Axel, had 'n drijfriem frauduleus ingevoerd. 30 öf 10 d. (Z Dgbld.) en hij vergat bjjna alles toe® hij haar aanstaarde. Hjj moest E$jn ogen afwenden en zich met ge weld in bedwang houden om zjjn doctorale waardigheid niet te ver geten. .Kinderachtig.kinderachtig gedrag," ging hij voort. „Zo iets kan je verwachten van een bedorven kind van twaalf jaar." „Ik ben geen bedorven kind van twaalf iaar," protesteerde Paqui ta. ,{Lk. ben een volwassen vrouw... in een wereld vol ellen de. Daarom kom ik bij u. In deze grote stad ken ik niemand, tot wie ik mij wenden kan Maar als u zo optreedt, ga ik weer weg." Terwijl ze dit zei, stond ze op en Hextall, die, zoals de meeste mannen, die van plan zijn vrijge zel te blijven, erg teergevoelig was, zag haar mooie lippen beven en een paar grote tranen in haar ogen komen. Hij drukte haar vriendelijk in haar stoel terug, trok ern andere er dichtbij en zonder dat hij het zelf wist klonk er meegevoel en bescherming in zijn stem. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2