rn;m ®p die kctneel t«Mars Ji n: lp,^AV1 Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio1 Nederlandse immigranten in Canada De Engelse medische wetenschap heipt oorlogsgewonden OUDERS! VASTE ARBEIDER rl tf RECHTSZAKEN Oppositie tegen Tito? Oe toestand in Mahe Eerste afdaling van Plccard De Europese beweging en het „E'Meken Oe Belgische handel met Amerika Onderzeeboten superieur Duitsers mogen zien film niet N- VERBIEZEN—COLEN Fam- VERBIEZEN Fam- COLEN wil eftjjjni I I' 1 i<3| Het wordt nu duidelijk waarom de Marsbewoner die Bim volgde, geen ogenblik op de gedachte kwam in de holle boom naar on ze vriend te zoeken. Op Mars is het namelijk een welbekend feit, dat holle bomen tlleer; maar boven ravijnen groeien en bovendien dat de bo dem in het inwendige van deze boom uiterst zacht is, zo onge veer als het beruchte drijfzand aam onze zeekusten. Bim had dan ook maar weinig tijd om tevreden te lachen over het feit, dat hij zijn achtervolger te slim was afgeweest; ternau wernood waren de stappen van de Marsaaan niet meer te horen of Bim bemerkte, dat hij tot zijn middel in de boom was wegge zonken. Daarna gebeurjde alles heel snel: Bim dacht juist dat de grond boven zijn hoofd zou slui ten, toen hij weer vrij kon ade men. Maar wat baat ademen wan neer men van een grote hoogte in een ravijn valt? Gelukkig is zwaartekracht op Mars lang niet zo sterk als op onze aarde: zander enig letsel kwam Bim beneden in het ravijn terecht. SCHEVENINGSE DOGGER GESTRAND. Dónsdagavond te ruim 18.00 uur voer de loigger Sell, 279, schipper Korving, uit.In de buitenhaven kwam de schroef boven water, waardoor de logger uit het roer liep en tegen de Zuidelijke pier strandde. De reddingboot sleepte de logger vlot, doch daar zij een stuk manilla-tros tn de schroef kreeg, strandde de logger op- nieuvnu op het Zuidelijke strandje in de buitenhaven. Ge tracht zal worden de logger los te trekken. De bemanning bleef aan boord. Levensgevaar was niet aanwezig. Ongevallen deden zidh niet voor. Het schip behoort aan de rederif J. J. van der Toorn. „GLAASJE WATER". Dinsdagavond omstreeks 11 uur meldde zich hij het hoofdbureau van -politie de los-werkman D., die sedert het vorig jaar bij de Am sterdamse politie de bijnaam „glaasje water" heeft. De man maakte er zijn 'beroep van om zich bij huizen aan te melden als ver tegenwoordiger van een kolen handel en hij gaf dan op de bon nen en het geld te komen halen. Meestal vroeg hij in de loop van het gesprek om een glaasje water en in de tijd, dat de huisvrouw dit haalde, trachtte hij geld en distributiebescheiden te stelen. De politie wist zijn signalement en adres en omdat hij ten slotte geen onderkomen meer kon vin den. meldde hij zich Dinsdagavond aan Hij heeft zeker meer dan 100 mensen gedupeerd en het to taal bedrag van zijn „buit" loopt waarschijnlijk in de duizenden guldens. HAAR MAN VERRADEN. Vervuld van haat jegens haar vroegere echtgenoot stond gister morgen voor het Bijzonder Ge rechtshof te Middelburg terecht de 48-jarige Maartje Prins uit Koudekerke, die ten laste was gelegd, dat zij tijdens een ver blijf in Zwolle had aangebracht, dat personeel van het Prov. Voed- selcommissariaat, waar zij werk te, illegale blaadjes bad verspreid en foto's van het Koninklijk Huis ten bate van onderduikers had verdacht. Tevens verklikte zij, VRIJDAG 29 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.46 Zang; 11.00 Voordracht; U-25 Gram.; 12.00 Ens. Jo Bos; 12.33 Sport; 12.45 Gram.; 100 Nieuws; 1.20 Orgel en zang; 1.45 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2.20 Grapni.; 3.00 Voordracht; 3.20 Platen cabaret; 4.00 Gram.; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Orgel; 5.20 Wiji en de muziek; Ö.OO Nieuws; 6.15 Jan Vogel; 6 30 Ned. Strrjdkr.; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Piano-duo; 7.30 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.05 Hobo en plano; 8.30 Cursus; 9.00 Men vraagt; 9.30 Hoorspel; 10.00 Bui ten!, weekoverz.: 10.15 Gram.; 1045 Avondwijding; 11.00 Nws; 11.15 Omroepkamerorkest. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; S.15 Gram.; 9.35 Schoolradio; 10.00 Gram.; 11.00 De Zonnebl 11.40 Schoolradio; 12.03 Piano; 12.33 Orkest Slawa; 1.00 Nieuws; 1.25 Verv. Ork. Slawa; 1.50 Op de korrel; 2.00 Operette; 2.40 Gram.; 4.00 De Zonnebloem; 5 00 Na schooltijd: 5.15 De Karekie- ten; 5.45 Wat het buitenland leest; 6.00 Ork. zonder Naam; 6.30 Franse lyriek; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Brabants half uur; 8.00 Nieuws; 8.05 De ge wone man; 8.12 Oostenrijkse avond; '8.25 Weens programma; 9 25 Symp. Orkest; 10.45 Avond- febed; 11.00 Nieuws; 11.15 Weens chrammelorkest. dat enkele families in het bezit waren van radiotoestellen. Haar man, met wie zij op het laatst slecht overweg kon, omdat hij een verhouding had met een andere vrouw en zoals zij zeide, haar geld had opgemaakt, had zich niet aangemeld voor terugvoering in krijgsgevangenschap en was on dergedoken. Uit Wiaakzacht ver ried zijn vrouw hem aan de Duitsers, met het gevolg, dat de man een jaar gezeten heeft. Tijdens de zitting verklaarde verdachte, die over haar zenuwen heen was, dat zij haar man had aangebracht om erger te voorko men, want, zoals zij zeide, hij had vier mensen laten opsluiten. Het verraad zou op last en onder druk van haar man zijn gepleegd. De Procureur-Fiscaal consta teerde een bijna onmenselijke haat tussen beide personen. Hij eiste een gevangenisstraf van 11 jaar met aftrek. jo De verdediger, Mr. Kurtz, ver klaarde, dat zijp cliënte niet ge heel toerekeningsvatbaar is en verzocht hiermede rekening te houden bij het bepalen van de straf. Toen verdachte werd weg geleid, rende zij plotseling de ge rechtszaal weer in en wierp zich op haar ex-echtgenoot, die als ge tuige de zitting bijwoonde. Zij was echter spoedig overmeesterd en kon weggeleid worden. Dr. J. Stam, Nederlands Her vormd predikant te Rotterdam, die een tocht van zes maanden door Canada gemaakt heeft om er voor te arbeiden, dat de Ne derlandse immigranten van de Nederlands Hervormde Kerk wor den opgenomen in de „Verenigde Kerk" van Canada, heeft in een gesprek met een verslaggever van A.N.P.-Aneta te New-York ge pleit voor nauwere aansluiting van de Nederlandse immigranten bij Canada. Dr. Stam heeft overal de Ne derlandse boerenemigranten be zocht en in het totaal 24.000 kilo meter afgelegd. De meeste immi granten wonen in Ontario en Al- terta, doch ook in de fruitstreek E'•its-Columbia treft men hen aan. De afstanden waren soms enorm. Eenmaal nam de reis naar een boer drie dagen in be slag. 27 April kwam Dr. Stam met 750 immigranten op de „Tabinta" in Canada aan. 7 Mei in Quebec aangekomen, reisde hij door ge heel Canada, Vancouver en Vic toria. Volgens Dr. Stam zullen dit jaar ongeveer 9000 personen, voornamellijk boeren, naar Cana da emigreren, terwijl men in 1949 zelfs 20.000 immigranten ver wacht. De „Verenigde Kerk" van Ca nada heeft in het totaal 6000 ker ken en gebouwen en 2100 predi kanten. Tot in de kleinste dor pen wordt het evangelie gepre dikt. De Synode van de Neder lands Hervormde Kerk staat op het standpunt, dat het gehele leven dezer immigranten ,in het belang van de volgende generatie in dat van Canada moet worden opgenomen en dat de Nederlan ders geen afgesloten nationalisti sche groepen moeten vormen. De boeren en hun kinderen leren ge makkelijk Engels, doch daar de huisvrouwen thuis daartoe weinig gelegenheid krijgen drong Dr. Stam in radio-uitzendingen naar Nederland er sterk op aan, dat de huisvrouwen Engels leren, voordat zij naar Canada komen. Volgens Dr. Stam betonen de Nederlanders zich goede Cana dese burgers, zij passen zich zeer goed aan de nieuwe omgeving Het vierde nummer van de „Nova Borba", het blad van de uitgeweken Joego-Slaviscbe jour nalisten in Praag, bevat een be richt over een geheime vergade ring van 106 communisten te Belgrado, die onlangs werd ge houden en die een oproep heeft gericht tot het Joegoslavische volk de huidige leiding van de Joego-iSlavische communistische partij omver te werpen. „Daar de toestand te Mahe slechter geworden is, heeft de gouverneur van de Franse neder zettingen in Indië, Frangols Ba ron, zich gisterenochtend aan boord van de kruiser „Dugay- Trouin" naar die stad hegeven, teneinde aldaar, aldus een com muniqué, de beheerder Perrier te bevrijden en het Franse gezag te Mahe te herstellen. aan, werken hard en worden door de Canadezen zeer gewaardeerd. Zaterdag keert Dr. Stam met de „Westerdam" naar Nederland land terug. Twee collega's, Ds. L. B. Bruijn en K. T. Smits blij ven achter om de fusie der ker ken verder voort te zetten. Volgens verklaring der Cana dezen, aldus Dr. Stam, passen de Nederlanders zich gemakkelijker aan dan immigranten uit andere landen. Professor Pic,card heeft samen met Monod Dinsdag een eerste proefduik in ondiep water (25 meter) verrichj. De operatie is met succes verlopen. Een campagne door heel Euro pa onder het symbool van het „E"-teken na-oorlogse tegen hanger van 't V-teken van Chur chill zal worden ingezet onder auspiciën van de pasgevormde „Europese beweging", de opvol ger van. de „beweging voor een verenigd Europa", aldus is mede gedeeld. „Ik hoop en geloof", zo zeide Sandys, onbezoldigd secretaris van de bewegimg, „dat het „E"- teken voor de tot slavernij ge brachte volkeren van Oost-Europa zal worden, wat het V-teken was in de oorlog voor de landen, die leefden onder vijandelijke bezet ting". „Het woord Europa wordt in de gedachten van het mensdom en meer synoniem met het woord vrijheid", aldus Sandys. Naar men gelooft, zal Sandys rich in verbinding stellen met de Ministers van Buitenlandse Za ken van de vijf ondertekenaars van het Brusselse pact, België, Nederland, Luxemburg, Engeland, en Frankrijk in verband met deze campagne. Jean Drapier, voor zitter van het Belgische voor lopige bestuur van de Europese beweging en de eerste privé-secre- taris van Henri Spaak, de Bel gische eerste Minister, heeft ver klaard, dat de vorming van een permanent lichaam in België bin nen veertien dagen zou kunnen worden verwacht. Het zou „de Belgische nationale raad van de Europese beweging" genoemd worden. Naar de Belgische Minister van Invoer, Moens de Fernig, tevens belast met de uitvoering van het plan-Marshall in België, na rijn reis naar de Ver. Staten mede deelde, zullen de formaliteiten voor de invoer van Amerikaanse goederen in België ten zeerste vereenvoudigd worden. Slechts een enkel document zal vereist worden en dit zal door de Ame rikaanse exporteur worden opge maakt. De Minister zeide verder van oordeel te zijn, dat de Amerikaan se markt grote mogelijkheden biedt voor de Belgische uitvoer. De Belgische exporteurs zouden zich evenwel moeten groeperen teneinde gemeenschappelijke ver tegenwoordigingen aan te stellen in vijf of zes gebieden van het Amerikaanse vasteland. In Ame rika bestaat vooral vraag raar standaardartikelen, in het bij zonder tapijten, weefsels voor be kleding, kristal, linnen weefsels, lampen en voortbrengselen der kunstnijverheid. Wat de invoer van tarwe be treft, verklaarde de Minister slechts verbintenissen te hebben aangegaan voor geringe hoeveel heden aangezien de Amerikaanse wetgeving de handhaving van de graanprijzen op een bepaald peil voorziet. België zal daarom moe ten trachten zich te bevoorraden uit de Oostelijke landen in ruil voor Belgische Industrieproduc ten. Volgens vice-admiraal Donald R. Duncan, commandant van de tweede Amerikaanse operatie- vloot, rijn onderzeeboten op het ogenblik superieur aan opper vlakteschepen. De ontwikkeling ■van methoden voor diepduiken en grote snelheid onder water door de Duitsers, aldus de vice-admi raal. hebben nieuwe problemen doen rijzen. Bén van de grootste problemen is de vraag, hoe rich teweer te stellen tegen onderzee boten met installaties voor onder water-dieselen Schnorkel-appa- raten) In de Britse sector van Berlijn is aan Duitsers de toegang tot de Jerboa bioscoop ontzegd, waar de film „No Orchids for Miss Blan dish" deze week wordt vertoond. Deze censuur is ingesteld omdat de film het leven in Amerika in een minder gunstig daglicht stelt, zo deelde een lid van de afdeling van het militaire bestuur Reuter mede. De film is niet verboden voor andere bioscoopbezoekers, omdat zij ruim denkend genoeg zijn om te beseffen dat het slechts een film is. De Duitsers echter vatten een film heel ern stig op. 18 grote landeigenaars in de streek van Debrecen (Honga rije) zijn aangehouden, omdat zij de najaarswerkzaamheden op het land gesaboteerd zouden hebben. Een twintigtal deskundigen uit twaalf Europese landen bestu deert de methoden, die in ver schillende Engelse centra worden toegepast, waar men hulp aan oorlogsgewonden .verleent. De deskundigen, die afkomstig zjjn uit Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden, Frankrijk. Italië en andere landen zijn daar bij zo onder de indruk gekomen Van de vorderingen der Engelse medische wetenschap, dat zij deze methoden ook in het buitenland willen toepassen. De buitenlandse bezoekers heb ben de wonderen van de plasti sche chirurgie aanschouwd, waar door honderden vliegers, die met zware brandwonden uit te plet ter gevallen vliegtuigen werden gehaald, een nieuw gezicht kre gen, evenals de tank-bemanningen, die uit de in brand geraakte ge vechtswagens konden worden ge red. Door de plastische chirurgie zijn mensen, die hun neus, k'n, oren, oogleden en wenkbrauwen verloren weer in staat gesteld, om als gewone stervelingen te leven en hun werkzaamheden te ver richten. De buitenlanders hebben de me dische behandeling kunnen gade slaan in het „Stake Mandeville Hospital" te Aylesburg in het graafschap Buckinghamshire, al waar men zich speciaal toelegt op de behandeling van oorlogs slachtoffers, die de controle op d= physiake functies van het on derlichaam hebben verloren. Hoewel zulke aandoeningen in het buitenland als hopeloos wor den beschouwd legt Engeland er zich op toe, om deze patiënten zo veel mogelijk hun zelfvertrouwen terug te geven en hen weer in staat tot werken te stellen, on danks hun voortdurende invalidi teit. Zestig procent van deze, in het Stoke Mandeville Hospital behandelde patiënten, kon weer een werkkring ambiëren. In meer dan 300 Engelse zie kenhuizen wordt de moderne phy- siotherapie toegepast: Handen arbeid, spelen in de open lucht en oefeningen welke de genezing be vorderen. In sommige streken hebben firma's inrichtingen ge bouwd, waar haar employé's de getroffen ledematen oefenen om straks weer het gewone v/erk te entameren. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Zoon PETER. W- V. BLOMMAERT C. BLOMMAERT— KOSTER Zaamslag, B 63. 25 October 1948- Zo de Here wil en hij leeft hoopt Zaterdag 30 Oct a-s. onze lieve Vader, Groot vader en Oom J- JANSEN VAN ROOSENDAAL zijn 75ste Geboortedag te herdenken- Dat hij nog lang gespaard moge blij ven is de wens van rijn Zoon. Kleindochter, Neven en Nichten- Sluiskil, P 115: W- J- J ANSEN VAN ROOSENDAAL J. DE MEIJER Den Haag: CH- PENNE Sluiskil, P 105: Fam- J. JANSEN VAN ROOSENDAAL en Kinderen. Sluiskil, Oct- 1498- Axelsevlakte P 115- Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond, tijdens de riekte en bij het overlijden van onze gelief de Vader, Behuwdvader, Broeder en Oom ARY J. DE LE LIJS, betuigen wij onze harte lijke dank. In het bijzon der aan de heren Dr- Dor- repaal, Dr- Wegchelaar, Moeder-Overste en Eerw. Zusters, voor de uitsteken de behandeling en liefde volle verpleging de over ledene bewezen- J- P- DE LE LIJS M- G- DE LE LIJS— KIELMAN Sluiskil, 28 Oct- 1948- Benedenweg 46- Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden, bij het plotseling overlijden door een noodlottig onge val, van ons innig geliefd Dochtertje RIETJE, zeggen wij allen onze op rechte dank. In het bijzon der Dr- Hofstee, Zr- De Korte en Burgemeester Hanssens- C- C- BEAUFORT - E- M. BEAUFORT— SCHOONAKKER Hoek, 28 Oct- 1948- Mauritsfort 14. DANKBETUIGING- Ondergetekende betuigt zijn Familie en Vrienden zijn welgemeende dank voor de hartelijke ont vangst, welke hem ten deel viel bij zijn terugkeer te Sluiskil, na rijn verblijf in Amerika- J- HAMELINK- Sluiskil, Oct. 1948- P- Polderstraat- Voor de vele en va* zo vele zijden ontvangen be wijzen van medeleven bij het verlies van onze lieve Man en dierbare Zoon, Kleinzoon, Behuwdzoon, Broeder, Zwager en Oom, JOHANNES P. VERBIEZEN, Opp- Wachtmeester der Kon. Marechaussee, betuigen wij onze welge meende dank- Wilt U Uw kinderen ook eens in verenigingsverband werkzaam zien? Komt dan op de propagandavergade- ring der Gereformeerde Jeugdcentrale op Vrijdag avond 29 October a-s-, om half acht, in de bovenzaal van Hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Toegang vrij! Wegens vertrek tegen 1 Maart a-s- gevraagd woning beschikbaar, bij W- DE FEIJTER, te Waterlandkerkje B 38- :en(i am: vrr ISBll -t!»l >UO.i lil

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3