Hednieuwe Tsjcchoslowaaksc|vijfjarenplan Proces tegen Duitse officieren De bloedwraak Vragen aan de Minister DER LIEFDE Nieuwe aankoopmachtigingen van de E. 0 A. Duitse Generaai krijgt levenslang Marshall-lening voor Engeland Siaking te New York De Berlijnse kwestie Noodtoestand in Peru Messte levensmiddelen van de bon in Sowjet-zöne Kiesrecht in Tsjecho- Slowakije Atoombommythoiogie Zwendel met identiteitsbewijzen Communistische actie in Chili? Wegenwacht biijfi langer langer op de weg Uit de Provincie De Tsjecho-Slowaakse nationale vergadering zou gisteren stem men over het nieuwe vijfjarenplan der regering, dat ten doel heeft een socialistische staat te vesti gen en „kapitalistische" elementen uit te schakelen door nationalisa tie op grote schaal. Heden, op de herdenkingsdag van de stichting van- de Tsjecho- Slowaakse republiek in 1918, zal het plan worden hekend gemaakt. Premier Zapotocky zal nadat het plan door President Gottwald zal zijn getekend, dit de volke verkondigen op het Wencelas- plein. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat het in het vervolg» nodig- is de productie bronnen van het land meer te richten op vergroting van de pro ductiecapaciteit dan op bevredi ging van de dringende behoeften van de consument. Voor het vijf jarenplan is een bedrag uitgetrok ken van 350.000 millioen kronen. Hiervan zijn slechts 4000 millioen kronen bestemd voor bouwprojec ten en het bedrag voor de bouw van arbeidersflats is minder dan het totaal bedrag voor de aanleg van wegen en bruggen. In dezelf de geest hebhen de opstellers van het plan besloten, dat het meeste ■van de 'verwachte productiever hoging meer aan de buitenlandse handel dan aan de binnenlandse ETALAGE-VERLICHTING. Het Tweede Kamerlid de heer Ccrnslissen heeft aan de Minis ter van Economische Zaken de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Is de Minister bereid zijn medewerking te verlenen, om te komen tot een opheffing van het verbod étalages te verlichten en lidhtreclaimes te ontsteken na zonsondergang 2. Indien tegen het onder 1 ge noemde bezwaren bestaan in ver band met de capaciteiten der electrische centrales, zou dan ont heffing verleend kunnen worden van genoemd verbod na afloop der spitsuren? 3. Mocht ook dit niet mogelijk zijn, zou de Minister dan alsnog zijn goedkeuring er aan kunnen hechten, dat de verlichting in de verdere avonduren enige uren zou mogen worden ontstoken? 4. Indien opheffing van ge noemd verbod niet mogelijk is, zou de Minister dan bereid zijn zjjn medewerking er aan te ver lenen, dat tocjh ten minste tijdens de maand December algehele of gedeeltelijke ontheffing van dit verbod wordt gegeven 5. Indien alle hierboven ge stelde vragen ontkennend zouden moeten worden beantwoord, is de Minister dan ook, niet van mening, dat het verbod tot het verlichten van étalages en het ontseken van liohreclames met meer gestreng heid dient te worden gehandhaafd dan dit op het ogenblik het geval te? Nederland heeft Dinsdag ten behoeve van Indonesië machtiging ontvangen voor de aankoop in de V. S. van tarwebloem t.w.v. 2-217.600 dollar, auto's en auto- binnenbanden en -buitenbanden t.w.v. 750.000 dollar en primaire Ijzer- en staalproducten t.w.v. J4.285 dollar. Nederland ontving voor eigen gebruik een machtiging voor de aiankoop van stikStofhoudende kunstmest uit Chili t.w.v. 806.000 dollar. Oostenrijk ontving Dinsdag een machtiging voor de aankoop van verplegingsartikelen, zoals rub berhandschoenen, tot een bedrag van 40.000 dollar in Nederland. ten goede zal komen. Volgens het plan moet tussen 1948 en 1953 de export met 40 omhoog ge bracht worden, voornamelijk door de handel met „de andere volks democratieën". In de inleiding van het plan wordt gezegd, dat de genationaliseerde industrieën krachtiger gemaakt zullen' wor den terwijl men verwacht dat de landbouw vooruit zal gaan door mechanisatie en electrificatie, „zodat de grondslag gelegd wordt voor een progressievere vorm van productie in deze sector". Het plan legt grote nadruk op de ont wikkeling van de zware industrie, waaraan 131.900 millioen kronen besteed zullen worden. De vroegere Duitse generaal Rudolf Toussaint, die het bevel voerde over Duitse troepen, die Lidice omsingelden toen SS-troe- pen het dorp verwoestten en de mannelijke bevolking uitmoord den, is door een ^olksrechtbank te Praag tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Toussaint, die de Duitse militaire comman dant te Praag was tijdens de Tsjechische opstand in Mei 1945, werd er ook van beschuldigd niets te hebben gedaan am de moord op burgers, diefstal en plundering te verhinderen, hoewel hij daartoe de macht had. De rechtbank hield rekening met getuigenverklarin gen, dat Toussaint veel bloedver gieten had tegengegaan en zich heel fatsoenlijk nad gedragen bij de onderhandelingen met Tsje chische autoriteiten in Mei 1945. lingen zal de laatste termijn van de lening in 1983 worden terug betaald, zodat Engeland de lening in 35 jaar geheel afgelast kan hebben. In de overeenkomst is een ont snappingsclausule opgenomen, die uitstel van rente- en aflossingsbe talingen mogelijk maakt, waar „te eniger tijd of van tijd tot tijd beide partijen vaststellen, dat het in het gemeenschappelijk belang zou zijn, wegens ongunstige eco nomische omstandigheden of om enige andere reden, daartoe over te gaan." Binnenkort zullen leningsover eenkomsten met Frankrijk, Italië, Nederland en Denemarken onder tekend moeten worden, die zeer weinig van het Britse voorbeeld zullen afwijken. De 310 millioen dollars vormen het bedrag, dat van de E.C.A. gel den in de eerste 9 maanden van het programma ter beschikking van Engeland gesteld zal worden. Volgens een mededeling van de E.C.A zal het Verenigd Konink rijk deze lening hoofdzakelijk ge bruiken voor het financieren van de aankopen van machines en in stallaties voor de industrie en van industrieel oorlogsmateriaal. In het kader van. het plan- Marshall is Dinsdag aan Enge land een lening van 310 millioen dollar verstrekt. De rentevoet is vastgesteld op 2% procent. In 1952 zal begonnen worden met de halfjaarlijkse rentebetalingen en in 1956 met de halfjaarlijkse af lossingen, Behoudens andere rege- De grootste staking van het bovengrondse passagiersvervoer ir. de geschiedenis van New York is Dinsdag te 9.00 uur plaatselijke tijd begonnen. 8500 leden van de bond transportarbeiders, die is aangesloten bij de C. I. O., heb ben het werk neergelegd in ver band met een geschil over lonen. Ongeveer 5000 stakers hebben het werk later hervat op aandrang van burgemeester O'Dwyer tij dens een massabetoging. Dinsdagavond werden de bus diensten van de stad gestaakt. Ook degenen, die eerst gehoor gegeven hadden aan de oproep van burgemeester O'Dwyer en Michael Quill, voorzitter van de bond van Transportarbeiders, om het werk te hevatten, legden hun werk weer neer. Zij waren van gedachten ver anderd door de „boosaardige stem ming" van een groep stakers, die aan de oproep geen gehoor ge geven had. Een Amerikaans tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg heeft dertien voormalige officie ren van de Duitse gewapende macht vrijgesproken van beschul digingen van samenzwering en het voeren van een agressie-oor log. In de uitspraak van het tri bunaal wordt er aan herinnerd, dat sedert het proces tegen Goe- rlng niemand schuldig is bevon den op grond van het voeren van een agressie-oorlog en verklaard, dat het bekleden van een hoge positie in het naziregiem niet noodzakelijk het betrokken zijn bij een samenzwering meebracht. Tegen de beschuldigden zijn ook aanklachten ingebracht op grond van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, tegen vijandelijke oorlogvoeren den, krijgsgevangenen en burgers. Reuter meldt nader, dat Wil- hem von Leeb schuldig werd be vonden van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid in bezette gebieden. Hij werd on schuldig bevonden van onwettige daden jegens oorlogvoerenden en krijgsgevangenen. Veldmaarschalk Sperrle werd op alle punten vrijgesproken. Het tribunaal gelastte ham onmiddel lijk in vrijheid te stellen. Von Leeb werd er schuldig van bevonden een aandeel gehad te hebhen in de uitvoering van de „order-Babarossa", volgens welke verzetsstrijders niet voor een mi litair gerecht mochten verschij nen. Voorts is hij volgens het tribunaal schuldig aan een onder geschikte misdaad tegen burgers in bezette gebieden. Het tribunaal bracht naar vo ren, dat Von Leeb geen vriend of volgeling van de nazi-partij of baar leer was. Hij was slechts opgetreden alsj soldaat. Sperrle was wegens ziekte niet in de rechtszaal aanwezig. De Franse socialistische Leon Blum heeft in ,,Le Populaire" het idee geopperd, dat de V. N. een commissie van neutrale deskun digen benoemen zal ter oplossing van het technische probleem van Iet invoeren van nieuwe valuta in Berlijn onder gezamenlijke con trole van Oost en West. De Sovjet-Russische radio heeft Dinsdagavond commentaar uitge bracht op de zitting van de Vei ligheidsraad, van de hand van baar redacteur voor de buiten landse politiek, Jermasjef. „De Brits-Amerikaanse propa ganda heeft 'natuurlijk veel lof uitgebazuind over de resolutie der neutralen, die zij als de beste, de meest objectieve en de meest realistische die men zich zou kun nen voorstellen, bestempelt, aldus Jermasjef. „Niemand zal zich echter door die propaganda om de tuin laten leiden. In werkelijkheid hebben de feiten bewezen, dat de drie Westerse mogendheden, die hun standpunten tijdens de besprekin gen te Moskou hadden moeten prijsgeven, poogden hun aanspra ken in de vorm van „aanbevelin gen der neutralen" te doen gel den. De So vjeLaf vaardiging kon onmogelijk een resolutie goed door J- S- FLETCHER Vertaling van ANGELICA VAN HEST 8) Nadruk verboden. „Dat betekent, dat je je zuster totaal overlaat aan de zorg van... vreemden" zei hij droog. Darrel's donkere huid begon te blozen. „Ik... eigenlijk; kennen we bier niemand," begon hij. „We zijn nog maar een paar maanden in En geland, en..." „Heeft je zuster geen vriendin nen?" vroeg Hextall. „Ik vrees van niet," antwoordde Darrell. „Dan," zeide Hextall, „zou ik willen voorstellen, dat je je eigen vrienden voor een paar dagen op geeft en dat je er op let, dat er goed voor je zuster wordt ge zorgd. Ik zal als dokter voor haar zorgen, maar noch dokters noch verpleegsters zijn bloedverwanten, weet je, en..." Juist kwam Kesteven door een zijdeur binnen, een spoorboekje in de hand houdend, knikte Hextell bedaard toe en wendde zich tot Tress: „Om 1 uur 25 gaat er een goede trein," zei bij. ,Als we Darrel Tress zag Hextall aan. „De dokter vindt, dat ik hier moet blijven en op Paquita pas- sein," stotterde hij „Ikl... ik geloof dat ik dat moet doen. Ik denk, dat ik niet meega, Kesteven. Ga jij maar." Hextall zag de ogen van Keste ven een ogenblik opflitsen. Hij be greep wat dit betekende... het be- du'dde zo duidelijk als maar mo gelijk was, dat Kesteven niet de man was, die het duldde om tegengewerkt te worden. Maar die blik was even spqedig weer ver dwenen als hij was opgekomen en Kesteven zag hem vriendelijk, be grijpend en toegevend, aan. „O, natuurlijk, als dokter Hex tall het nodg vindt," zei hij. „Na tuurlijk... zeker! Maar ik had be grepen, dat absolute rust noodza kelijk was en daarom dacht ik, dat we beter deden met weg te gaan. Natuurlijk, als je hij ie zus ter wilt bljjven..." Hextall ging naar zijn patiënte. En hij vond geen afhankelijke en onderworpen invalide, maar een zelfverzekerde jonge vrouw met een sterke wil, die de vragen om trent haarzelf ongeduldig beant woordde en er op stond antwoord te krijgen op betgeen ze zelf vroeg. „Ik blijf hier niet liggen," zei ze. Het is niet meer dan een schram! Bespottelijk!" Een van de verpleegsters, een oudere vrouw, lachte tegen de dokter en merkte op: „Juffrouw Tress wil opstaan." „Vandaag In geen geval," be sliste Hextall terwijl hij naar het gezichtje keek, dat hem met stomme smeekbede aanzag. „Dan wordt u koortsig en sta ik voor mogelijke complicaties niet in. Het was meer dan een schram, weet u. Die kogel zat aardig diep." Paquita Tress hief langzaam haar hoofd op en zag Hextall een keuren, die zich beperkte tot vage beloften in verhand met bespre kingen, die eventueel zouden plaats hebben over het in omloop brengen te Berlijn van de Oost mark. Daarom heeft de Sovjet- Russische vertegenwoordiger te gen gestemd." De Peruaanse regering heeft hekend gemaakt, dat het land in „een toestand van nationale nood" verkeert en heeft zichzelf speciaie bevoegdheden toegekend teneinde „de openbare orde en de sociale vrede' te kunnen bewaren. Naar officieel verklaard is, heeft de regering deze maatrege len genomen, omdat leidende fi guren in de linkse Apra (Aiiamza Populair Revolucionaira Ameri ca), die op 4 October verboden is, voortgaan. Alle levensmiddelen met uitzon dering van vlees, eieren, boter, melk en kaas, zullen van 15 No vember af in de Sovjetzone van Duitsland verkrijgbaar zijn zon der bon, aldus de Duitse econo mische commissie voor de Sovjet zone. Het tegenwoordige rant- aoteneringisstelsel blijft bestaan maar „de huisvrouw zal in staat zijn haar rantsoen naar helieven aan te vullen door hogere prijizen te betalen Het is de bedoeling, zo zegt het desbetreffende com muniqué, gaandewge naar de prij zen der „vrije markt" terug te keren en mogelijk de gehele distributie af te schaffen. De instelling van een „legaal systeem van vrije markt" heeft tot doel „de doodsteek toe te brengen aan zwarte handelaars, die pogen de economie van de Sovjet-zone te vernietigen". In Polen is dit systeem sinds lang ingevoerd. Verder wil men kleding gaan distribueren. Tot dusver konder. slechts op bijzondere vergunning Duitsers in de Sovjetzone kleren krjjgen. De „vrije markt" voor levens middelen is in de Westelijke zones nimmer Ingevoerd, zo voegt Reu ter er aan toe, maar diverse belangrijke etenswaren zijn na de valutahervorming van de bon ge gaan. Distributie van kledingstukken is in de Westelijke zones inge voerd na de valutaihervorming in Juni. Het Nieuwsbureau C. T. K. deelt mede, dat de Tsjecho-Slo- waakse regering Dinsdag een door de Minister van Binnenland se Zaken, Nosek, ingediend wets ontwerp heeft goedgekeurd, krachtens hetwelk het kiesrecht wordt toegekend aan alle perso nen van Tsjecho-Slowaakse na tionaliteit ongeacht hun her komst. Dit wetsontwerp volgt on de Maandag goedgekeurde 'wet. waarhy bepaald wordt, dat de Hongaren, die in Tsjecho-iSlowa- kije wonen, de Tsjecho-Slowaakse nationaliteit zullen verkrijgen. Professor P. M. S. Blackett, één van Engeland's vooraan staande atoomgeleerden, heeft in een rede voor de „Cosmos Socie ty" van de Universiteit te Oxford betreurd, dat „in de V. S een mythe ontstaan is tengevolge van bet laten vallen van de twee atombommen op Japan". Volgens professor Blackett ge loven de Amerikanen het „ware verhaal" niet, dat het atoombom bardement van Hirosjima en Na gasaki, een succesvolle diploma tieke manoeuvre" is geweest om te bewerkstelligen, dat de Japan ners zich aan de Amerikanen zou den overgeven, voordat de Sow- ogenblik strak aan. „Zend die vrouwen weg", zei ze plotseling kortaf. „Ik wil met u alleen spreken." De twee verpleegsters verlieten de kamer en Hextall ging naast het bed zitten. „Ja," vroeg hij kalm, „wat is er?" „Dat kunt u wel raden, als u zoveel opmerkingsgave hebt air ik denk," antwoordde ze. „Hetgeen me koortsig zal maken en al uwe goede zorg teniet doen, is angst. Alleen maar angst.ziet u Wat doet mqn broer?" „Uw broer is aan liet overleg gen hoe hg het beste voor u kan zorgen en u rust kan verschaf fen," gaf Hextall ten antwoord. „Hg dacht er over weg te gaan, zodat u met de verpleegsters de wonmg alleen zoudt hebben. Maar ik geloof, dat hij van mening ver anderd is." Paquita zag (hem lang en strak aan. „En... Kesteven?" vroeg ze tenslotte. Het laatste wat ik mijnheer Kesteven hoorde zeggen, was, dat als uw broer bij u wilde blijven, jet-Russen hun aanvallen op Japan zouden richten. Tengevolge van dit scepticisme, aldus spreker, geloven de Ameri kanen, dat de atoombom „ia alle omstandigheden" gebruikt kaa worden". „De mensen vergeten, dat de vorige oorlog te land ge wonnen werd, al speelde de lucht macht er een grote rol in" Professor Blackett acht het „hoogst waarschijnlijk", dat een volgende oorlog ondanks atoom hommen voornamelijk éen oorlog te land zou zgn. Als voorbeeld van „atoombommythologie" noem de professor Blackett de bewe ring van Henry Stimson, voor malig Amerikaans Minister van Oorlog, dat een klein land met atoombommen een groot land zonder atoombommen kan ver slaan, en de logische gevolgtrek king, dat een groot land met atoombommen een ander groot land, (jat deze niet heeft, kan ver slaan. Te Buenos Aires is een orga nisatie van zwendelaars in valse identiteitskaarten ontdekt Meer dan drie honderd persoren zijn aangehouden. De kaarten werden in de grote Europese steden ver kocht en maakten het mogelijk, dat vreemdelingen naar Argenti nië kwamen zonder visum. Verscheidene buitenlanders die op deze wijze naar Argentinië zijn gekomen, hebben vergunning gekregen om te blijven. „De Zaterdag te Conception in- beslaggenomen documenten wjpzen er op, dat de communisten beeig waren in het gehele land ee» be weging voor te bereiden met het doel stakingen en wanordelijk heden uit te lokken", zo heeft de radicale Chileense afgevaardigde Alfredo Nazar verklaard na een onderhoud met de president der republiek, waarbij talrijke afge vaardigden tegenwoordig waren Met ingang van 1 November a.s. zullen de A.N.WIB.-wegen wachten op alle door hen gepa trouilleerde routes langer op de weg blijven. Tot dusverre begon hun dienst om 8 uur 's morgens en eindigde om 17 uur. Daar op dit tijdstip het verkeer gewoonlijk nog zeer intensief is, zullen zij in de toekomst tot 18 uur dienst -gaan doen. Deze maatregel houdt echter in dat de wegenwacht voortaan des morgens eerst te 8,30 uur op de weg komt. DE ONTWATERING VAN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Het waterschap „Het Vrije Sluis" heeft aan de Nederlandse Heidemaatschappij opdracht ge geven tot h§t uitwerken van een plan voor de verbetering van de ontwatering van West Zeeuws- Vlaanderen, speciaal wat betreft het gebied van dit waterschap. Gehoopt wordt, dat dit plan in 1949 gereed kan komen. Met de uitvoering zullen wel enige mil- lioenen guldens gemoeid zijn. Het betreft hier ee nopperviakte yan 30.000 ha. TERNEUZEN. Geslaagd- Geslaagd voor de 2-jarige land- bouwihuishoudcursus aan de Land- bouwbuislhoudschool alhier: So phia Hendriks, alhier. Benoemd Met ingang van. 1 October 1948 is benoemd tot Techn.-Ambtenaar in algemene dienst bij> de Prov Waterstaat in Zeeland, de heer Q. A. van de Linde, alhier. hij dat natuurlijk moest doen," antwoordde Hextall, die al lang bemerkt had, dat het beste was om volkomen openhartig tegen over haar te zijn. ,/J!" mompelde zij. Toen kwam er plotseling een fel licht in haar ogen. „Kesteven," zei ze nadruk kelijk, „is een duivel in mensen gedaante!" „Dan moet hij bestreden wor den," lachte Hextall geruststel lend. „Wat wilt u nu eigenlijk? Vertel het me nu maar precies." „Kan ik mqn broer even spre ken?" vroeg zq. Hextall ging naar de zitkamer terug. Daar vond hij Kesteven en de jonge Tress die ieder aan een kant van de tafel stonden in dezelfde houding van diep na denken. Dat wil zeggen dat ze beiden met hun handen in hun broekzakken stonden en met ge bogen hoofd naar het vloerkleed staarden. Kesteven keek op, toen de dokter binnenkwam en glim lachte, ogenschijnlijk heel vrien delijk en openhartig. 1 (Wordt vervolgd)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2