RIBBENS WATERLAARZEN Wat brengt de Radio? BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Het 8ritse ministerie van burgerluchtvaart GELUIDSFILM Janine Dacosta Fa A. VAN WIJCK EEN WOONHUIS Je Itemed ««Mi over het ongeval met de Nijmegen Engeland depöt voor straalvliegtuigen? Deens schip vergaan aan Antwerpens geschenk Koningin aangeboden D1EF-OPLICHTER GEARRESTEERD. Spanje en de houding van Amerika JANNA BERBERA DE GROOTE VOORRAAD IN FRANSE CONVERSATIELESSEN RUBBER- Terwijl Mugli Basli met een „speciale opdracht" onderweg v/as naar zijn geboorteplaneet, reisde Bim als toerist op Mars. Hij had een kaartje genomen naar een verre uithoek van de planeet en besloot een wandeling te maken door het woeste berg landschap dat hem omringde. Bim kreeg echter de indruk dat hij werd gevolgd door een Mar- siaan. Daarom versnelde hij zijn pas, zodat de Marsiaan hem on mogelijk kon volgen (de spieren van deze lieden zijn veel geringer ontwikkeld, en verschool zich ten slotte rustig in een holle boom. iSpoedig hoorde Bim stappen achter zich. Ja, dat was de Mar siaan, die speurend naar Bim rondkeek. Het ventje liep echter zonder enige vermoeden de boom voor bij en verdween in de verte. „Als men mij hier volgt, be tekent dat, dat men iets voor mij heeft te verbergen," mompelde Bim. Op het Britse Ministerie van Burgerluchtvaart deelde men on.s gisteren mede, dat de betrokken minister nog niet tot een open baar onderzoek betreffende het ongeval te Prestwick met de „Nij megen" besloten heeft. De mo gelijkheid blijft dus bestaan, dat met de resultaten van het voor lopig onderzoek genoegen geno men wordt. Dit voorlopige onder zoek, dat bij elk ongeval in het Verenigd Koninkrijk automatisch door een bepaalde afdeling van het ministerie, de „Accidents In vestigation Branch", onder lei ding van de chief-inspector of accidents", de heer Vernon Brown gehouden wordt, heeft voorlopig vastgesteld, dat de veronderstel ling als zou het vliegtuig in de loop van een „radar approach", de G.C.A., verongelukt zijn, is on juist gebleken. De „Nijmegen" was niet meer in de G.C.A. inge schakeld, toen het ongeval plaats DONDERDAG 28 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbetdsvit.1050 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.45 Voor de vrouw; 12.00 Muziek; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 De speeldoos; I.00 Nieuws; 1.20 Reportage; 1.30 The Skymasters; 2.00 Van den hak op den tak; 2.20 Orgel; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 Van vier tot vijf; 5.00 Kaleido- scoop; 5.20 Welk dier deze week; 5.30 Doe het zelf; 5.35 Zuid-Ame rikaans orkest; 6.00 Nieuws; 6.15 Sport; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Radio-strip; 7.10 Avondschool; 7.45 R. V. D.; 8.00 Nieuws; 8 05 Weroldspaardag; 8.15 Kamerork.; 9.00 Hoorspel; 10.15 Gram.; 10.45 Pijlers van Neerlands Welvaart; II.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; 815 Pluk de dag;'9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.45 School radio; 10.00 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Amusements-orkest; 1.00 Nieuws; 1.25 Piano; 1.45 Hors d'oeuvre; 2,00 Gram.; 2.40 Voor de vrouw; 3.00 Koor; 3.30 Piano; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Gram.; 5.00 Jeugdjournaal; 5.30 P.ianoduo; 5.50 Oom Fred vertelt; 6.00 Kwartet; 6.15 Land en tuinbouw; 6.30 Gram.; 6.45 Voor middelb. schooljeugd; 7.00 Nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7.30 Actueel ge luid; 7.45 Orgel; 8.00 Nieuws; 8.15 Studio-steravond; 9.30 Fa miliecompetitie; 10.00 Kamer koor: 1.15 De vaart der volken; 10.35 Gram.; 10.45 Avondover denking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, wonden er plannen uitgewerkt cm van Engeland te maken een depót voor West-Europa van ja gers met straalaandrijving. Deze plannen zouden deel uitmaken van een ontwerp voor nauwe mi litaire samenwerking met de V S. In deze kringen voorspelt men, dat grondstoffen en machine werktuigen voor 'een verhoogde productie van straalvliegtuigen in Engeland tot de voornaamste goe deren zullen behoren, die in het kader van een program van mili taire steun voor West-Europa zullen worden geleverd. Dit pro gram zou in Januari aan het con gres worden voorgelegd. Naar men meent te weten, zou luchtmaarschalk Sir James Robb, lid van de defensieraad der West- Europese-Unie, onderzoeken wat Frankrijk, Belgie Nederland en Luxemburg nodig hebben wat be treft Britse straalvliegtuigen en faciliteiten voor de eerste oplei ding van piloten en grondperso neel voor straalvliegtuigen. vond. Deze radaruitrusting heeft dus niet gefaald. Vier Britse deskundigen een per vliegtuig en drie per trein zijn naar de plaats van het onge val vertrokken om daar een voor lopig onderzoek la te stellen, waarvan alle gegevens mede aan de Nederlandse commissie van onderzoek reeds zijn of zullen worden verstrekt. Indien alsnog tot een openbaar onderzoek wordt besloten, zal men geruime tijd op het uiteindelijk rapport dienen te wachten Het jongste onderzoek betref fende het ongeluk met de Tudor II, dat 23 Augustus 1947 begon, was in het voorjaar van 1948 ge reed, maar werd eerst in Juni ge publiceerd. Het voorlopige onderzoek heeft voorts uitgewezen, dat de door Parmentier verzochte G.C.A. hem tot op een hoogte geleid heeft, van waar de piloot verder op eigen waarneming op eigen zicht dus de landing kon ver richten op de daartoe uitverkoren grote landingsbaan, waarvan er zich twee in Prestwick bevinden, die als het ware een kruis vor men. Twee andere grote vlieg tuigen waren even tevoren op de zelfde wijze op het vliegveld „ge leid" door de G.C.A. Te Kopenhagen wordt meege deeld, dat vijftien zeelieden zijn verdronken, toen een Deens schip, de 392 ton metende Carl, Maandagavond voor de Finse kust verging. De enige man, die werd gered, verklaarde, dat het schip tijdens ruw weer een voor werp onder de zeespiegel had ge raakt, waarna het begon te zin ken. De burgemeester van Antwer- - pen, de heer L. Craeybeckx, ver gezeld van zijn echtgenote en de gemeente-secretaris, de heer Goedhals, hebben zich Maanddg naar het Paleis Soestdijk begeven, waar zij des middags door H. M. de Koningin in audiëntie zijn ont vangen. De Antwerpse burgemeester stelde daarbij onze' Landsvrouwe namens zijn gemeente een fraai uitgevoerd album ter hand, waar in een speciale opdracht was ge schreven, en een zestal grote et sen vervaardigd naar schilderijen van oude meesters, onder wie Rubens. Album en etsen waren verpakt in een speciaal daartoe door de stadsbinderij van Ant werpen vervaardigde leren doos. Onmiddellijk na het bezoek keerden de drie gasten terug naar België. FELLE BRAND IN FABRIEK. Een felle brand heeft gisteren nacht het fabriekscomplex van den N. V. C. Van den Brink Ta- piitfabnieken aan de Huygens- straat te Hilversum nagenoeg geheel verwoest. De oude fa- briekskern waar het grootste deel van de weefgetouwen stond opgesteld, de gehele garenopslag plaats met de daarin aanwezige garenvoorraad, alsmede de spoel- derij gingen in vlammen op. Alleen het kantoorgebouw en het nieuwe fabrieksgedeelte bleef be houden. De productie werd ech ter geheel stilgelegd en het zal maanden duren voordat de fa briek, waar 250 arbeiders werk vonden, weer zal zijn opgebouwd. Het vuur is vermoedelijk ont staan ,in de drogerij en werd om 3-30 uur door een politie-agent ontdekt. De situatie scheen ge ruime tijd hachelijk voor de tegen het fabrieksgebouw aangebouwde woonhuizen,. Gelukkige omstan digheid was echter, dat er nage noeg geen wind was. Het bleek mogelijk deze woonhuizen te be houden. De schade wordt door de direc tie op 3 millioen gulden geschat. Ruim 50 weefgetouwen en vele andere machineriën gingen bij de brand verloren; nieuwe machines kunnen alleen met een levertijd van twee jaar worden besteld. De fabriek zal voorlopig niet kunnen werken. Over enkele maanden hoopt men een klein ge deelte weer In werking te. kunnen stellen. De 250 man personeel worden op wachtgeld gesteld. De fabriek had nog voor één mllUoen gulden aan buitenlandse orders c.a. van Zweden en Zwitserland, zodat de brand ook een deviezen- schade meebracht. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. OPLICHTER GEARRESTEERD. Een dezer dagen deed een juwe lier uit Den Haag aangifte bij de politie, dat hij was opgelicht voor een armband ter waarde van 11.000. De schuldige was een man die zich H. genoemd had. De politie ging met de juwelier snuffelen in haar fotoarchief en vond toen een portret, waarop de juwelier H. herkende. Het bleek, dat de man een fictieve naam had opgegeven. Hij was n.l. eerder met de politie in aanraking ge weest» en heette in werkelijkheid F. M. G. Hij was puzzelaar van professieën, ontwierp kruiswoord raadsels, waarmee een fiets te winnen was wanner de goede op lossingen vergezeld gingen van bedrag van vijf gulden. Maandagavond werd hij in de Haagse binnenstad aangehouden. De 25-jarige A. A. J. was ver tegenwoordiger en woonde in Delft. In de Haagse binnenstad ontmoette hij een meisje en uit deze kennismaking groeide een geregelde omgang. Hij vertelde haar, dat hij ging scheiden en dat de scheiding spoedig zou worden uitgesproken. Zijn vrouw woonde nu in Frank rijk. Na de scheiding zou hjj met het meisje uit Den Haag trou wen. Deze geloofde ztjin verhaal. Zjj gaf hem haar spaargeld, een vier- honderd gulden toen hij om De correspondent van de „.Sun day Ohronlcle" zegt in een arti kel, dat men te veel aandacht heeft 'besteed aan het optreden van Amerikaanse zijde ten op zichte van Spanje en niet genoeg aan de reacties van Franco en het Spaanse volk hierop. De correspondent, Cedric Sal ter zegt, dat het zeker Is, gezien het nationale karakter van de Spanjaarden, dat het land na drie jaar van economische en diploma tieke uitsluiting niet „met open armen voorwaarts zal snellen om dat Amerika een mals stuk eco nomische hulp aanbiedt". Spanje is zich bewust van de strategische waarde voor de West-Europese landen. Spanje is van plan Ame rika in de toekomst de hoogste prijs te laten betalen voor iedere bijstand, die het zou verlenen, De correspondent herinnert aan een uitlating van de Minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, te Buenos Aires, volgens welke Spanje in het geval van een oor log neutraal zal blijven. Spanje zal opportunistisch non belligerent blijven, ook al heeft het sterke sympathie voor de West-Europese landen, aldus Sal ter. Franco en Peron zien zich thans als leiders van een derde politieke, macht en zij zullen hun gunsten'duur laten betalen. Hij besluit met erop te wijzen, „dat Radio Moskou opmerkens waardig weinig offensief is tegen over Spanje sinds de acties van Amerikaanse zijde te Madrid een aanvang nemen geld vroeg. Bij bezoeken aan haar woning nam hij kleine bedragen aan geld weg, tezamen ongeveer vijftig gulden. Op zekere dag kreeg het meisje echter argwaan. Zij won informaties in en kwam tot de ontdekking, dat J. het ver haal van zijn scheiding verzonnen had. - Hij was getrouwd en had twee kinderen. Aan scheiden dacht hij niet. De dief-oplichter is nu ter beschikking van de po litie gesteld. HANDEL IN BONKAARTEN. De hoofdstedelijke politie heeft een tiental „groothandelaren" in distributiebonnen gearresteerd. Bij de winkelier P. R. trof men 508 diverse bonnen, 27 volledige bonkaarten, 8 tabakskaarten en 4 stamkaarten^ aan, welke alle in beslag werden genomen, evenals een bedrag van 600. Bij de 45- jarige stoker P. H. werden 720 bonnen, 24 volledige kaarten, 2 tabakskaarten en een bedrag van ongeveer 350 in beslag genomen. SCHIP IN NOOD OP HET IJSSELMEER. Gisteravond omstreeks half tien zijn op Urk aanhoudende nood signalen opgevangen, afkomstig van een schip, dat zich ten Wes ten van Urk op het IJsselmeer bevindt. Verschillende der in de haven van Urk liggende motor schepen maakten zich terstond gereed huip te gaan bieden. DE ROKERS ZIJN GESTART. Maandagavond werd een begin gemaakt met de Zwolse twee daagse rookwedstrijd. Dit sportieve evenement, vooi de eerste maal in Overijssels hoofdstad georganiseerd, trok enorme belangstelling. De burge meester van Zwolle, Jhr. Mr. G. A. Strick van Linschoten, sprak het openingswoord en filmopera teurs, vele fotografen en repor ters uit alle delen van het land wekten de indruk, dat in de grijze rooknevels een U.N.O.-vergade- ring bezig was belangrijke beslui ten te nemen. Toen de initiatief nemers, de Zwolse commissie voor ontspanning voor ouden van dagen, enige tijd geleden het plan opvatte een rookwedstrijd te hou den om weer enig geld in kas te krijgen voor een gezellig reisje voor de oudjes, zullen zij zeker niet vermoed hebben, dat hun ini tiatief met zulk een succes be kroond zou worden. Niet minder dan 106 rokers ne men aan de wedstrijd deel; 21 individuële, rest in groepsver band (fabrieken, bedrijven, in stanties enz.). De kampioen van Kampen, waar reeds vaker der- gelijkte rookwedstrijden zijn ge houden heeft ook ingeschreven. Het persoonlijk record van de Kampenaar is een peukje van 14 mm na vijf kwartier roken. De kunst is namelijk om het kleinste peukje over te houden, wanneer de as er voor de eerste maal af valt. Omgekeerd kan men ook zeggen: Het gaat om de langste asltolom. Een vaste hand, geduld en concentratie zijn de eerste ver eisten. De door een Kamper fa briek beschikbaar gestelde siga ren hebben een lengte van 12 cm. Oip de eerste avond werd het Kamper record van 14 mm reeds geëgaliseerd. Gisterenavond ging de strijd verder. Nu dit rook- festijn zulk een succes belooft te worden hebben de organisatoren het plan opgevat om in December a.s. een rvm-wedstrijd te houden. Het gaat er dan om wie het langst met zijn portie tabak toe komt. VOETBAL. De competitie op 21 November. Naar wij van de zijde van de K.N.V.B. vernemen heeft het be stuur besloten, dat het wedstrijd programma van 21 November, op welke dag te Antwerpen België Nederland wordt gespeeld, ver sohoven wordt naar 28 November. Verenigingen, die evenwel op 21 November hun competitiewed strijden wensen te spelen, kunnen daartoe een aanvraag bij het be stuur indienen. Dit betekent dus, dat de verenigingen of op 21 of op 28 November die wedstrijd kunnen spelen. ATHLETIEK. Fanny niet naar Australië. De K.N.A.U. heeft de Austra lische Athletiekbond telegrafisch laten weten dat Fanny Blankers- Koen de binnengekomen invitatie niet accepteert. Er zijn twee re denen voor haar weigering. In de eerste plaats spreekt de offi ciële invitatie niet over de kinde ren, terwijl de officieuze uitnodi ging wel met hen rekening hield. In de tweede plaats omvat het Australische program 9 startda gen in drie weken, met enorme tussenafstanden, hetgeen als beulswerk valt te kwalificeren. Mevr. BlanklersKoen is thans wel genegen aan het indoor-sei- zoen in Amerika deel te nemen. Zij had pertinente bezwaren om naar Australië te gaan zonder de kinderen, zij vindt dit te ver, in tegenstelling tot brjv. Amerika, van waar men in één dag of één r.adht vliegen weer terug kan zijn. Voor de zeer vele blijken van deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze Dochter en Zuster betoond, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, W. DE GROOTE- Hoek, Oud-Vlissingen 9- Voor de vele blijken van belangstelling. ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze gelief de .zorgzame Vader, Be huwd- en Grootvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom PIETER LEUNIS. betuigen wij onze harte lijke dank. In het bijzonder aan Cr- Dorrepaal, Dr- Suijding en de heer K. Her- rebout voor de onvermoeide zorgen aan hem bewezen. Uit aller naam, Wed- W- LEUNIS— RIEMENS- Terneuzen, 27 Oct. 1948- Denk om de v/h N.B-G-, die Donderdag avond vertoond wordt in de Ned- Herv- Kerk, om 17-30 uur te Terneuzen. U wordt verwacht- Het Bestuur van de Afd- Terneuzen e-o- Afd. TERNEUZEN. DENKT U aan het Piano recital van in het Luxor-Theater alhier op Donderdag 28 November te 20.00 uur? Briefordeners Opbergmappen kwarto en folio Snelhechters Voorordeners Brouwerijstr. 5» Terneuzen TE KOOP GEVRAAGD: te Terneuzen. Brieven onder letter G, aan VERVERS' Boekhandel te Terneuzen- aangeboden door geheel Zeeuws-Vlaanderen- Brieven onder No- 96, Bu reau van dit blad- WAAROM ZOUDT U MET NATTE VOETEN LOPEN Wij hebben een reuze goede kwaliteit (knie-, dij- en heup-) TERNEUZEN Telefoon 2272 Verloren: 'n zwarte glacé Handschoen. Terug te be zorgen* Scheldekade 16. Terneuzen- Te koop: Radio- Te bezich tigen Julianastraat 5, Ter neuzen- Te koop: geheel nieuwe Dameswintermantel, m- 42, prijs 60 en 40 punten- Te bevragen heden tussen 1-30 en 5 uur- Adres: Axelsestr- 31 (1 X bellen), Terneuzen- Te koop: gerieflijk Schrijf bureau- Te bevragenLange Kerkstraat 21, Terneuzen-

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3