5 'A r~ ml I T Sim op Jo kcmed f9Mnr§M Wat brengt de Radio BINNENLANDS NIEUWS Kerknieuws J. F. FILIUS NI it[| EEN WOONHUIS EL J !G1 RECHTSZAKEN De gemenebest-conferentie Aardappelmeel in het brood Gratie verleend De politieke commissie der Verenigde Naiies Incidentén in Panama De stakingen in Finland CONFERENTIE GENERALE SYNODE DER NED. HERV. Electrische Waterketeltjes Koper verchroomd Schitterende afwerking Radio T azelaar Noordstr.21-Tel.2361 Terneuzen JL_ I <1 I 9' se\\ it] 1 I n lliul I i diiil I De „voordenker" van Mars, Dr. Hades, keek Mugli Basli lange tijd zwijgend en onderzoekend aan. ,Ik het) bijzondere plannen met U" zei hij daarna langzaam. Mugli Basli zag dat er een paar vreemde toestellen op de schrijf tafel van Dr. Hades stonden. Hij begreep dat minstens één van die toestellen werd gebruikt om de gedachten op te vangen van de man die in de stoel tegenover de dictator zat. Mugli was daarom zo verstandig om aan poffertjes te denken. De dictator bleek dan ook spoedig gerustgesteld. „Ik ben tot de slotsom geko men dat de aardebewoners zich zelf niet kunnen regeren," zei hij. „Onder juiste, dat wil zeggen Marsiaanse leiding echter is van de aarde veel te maken. Om kort te gaan, binnen enige maanden zullen troepen van Mars op de aarde landen om er orde te schep pen." DOODSTRAF BLEEF GEHAND HAAFD. v. d. Bom kreeg 13 jaar. De Bijzondere Raad van Cassa tie te 's-Gravenhage deed giste renmiddag uitspraak in de zaak tegen G. van Bruggen uit Gronin gen, die door het Bijzondere Hof te Leeuwarden tot de doodstraf was veroordeeld wegens moord op zijn landgenoten tijdens de bezet ting. De Bijzondere Raad ver wierp het beroep, conform de con clusie van de procureur-fiscaal. De doodstraf bleef gehandhaafd. P. van der Bom uit Hulst was door het Bijzondere Hof te 's-Gra venhage tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens hulp verlening aan de N.S.B. bij: het opsporen en arresteren van Ne derlanders. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad concludeer de tot een straf van 14 jaar. Gis terenmorgen werd Van der Bom tot 13 jaar veroordeeld. Groot-Brittannië heeft uit eigen vrije'beweging op de gemenebest conferentie te Londen het woord „Brits" voor „gemenebest" 4aten vervallen, en de conferentie heeft ever deze wijziging in het geheel niet gediscussieerd, aldus heeft Louis St. Laurent, de fungerende Canadese Minister-President, te Ottawa verklaard, bij zijn terug keer uit Londen. „Het werd als iets heel natuurlijks opgevat," aldus zeide hij. Menzies, de leider van de oppo sitie in het Australische huis van afgevaardigden, heeft te New- York echter verklaard, dat net betrokken besluit „millioenen Britse burgers een schok zal be zorgen, zoals het die mij gegeven heeft.' Menzies voegde er aan toe: „Wij zijn klaarblijkelijk in handen gevallen van politici, die zonder enige machtiging van hun eigen mensen, bereid zijn het ka rakter van het Britse imperium hals over kop te veranderen." St. Laurent verklaarde verder te Ottawa dat men hoopte dat In dia in het gemenebest zou blijven. Wanneer India de banden met de kroon zou willen verbreken, zou WOENSDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Accordeola; 12.33 Voor het Platteland; 12.38 The Kilima Ha- waiSans; 1.00 Nieuws; 1.20 Me- tropole orkest; 2.00 Gesproken portretten; 2.15 Jeugdconcer; 3.00 Hoorspel; 3.30 De Regenboog; 4.00 De Roodborstjes; 4..15 Het stond In de krant; 4 45 Vragen staat vrij; 5.15 Gram.; 6.00 Nws; 6.20 Gram.; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Lezing; 7.15 Silvestri-kwar- tet; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Lezen in de bijbel; 8.00 Nieuws; 8.15 Omroeporkest; 9.15 Dat was Amsterdam; 10.15 Jan Corduwe- r.er; 1045 Van boek tot boek; 11.00 Nieuws; 11.15 De Hit-kit". HXLVER&UM H: 8.00 Nieuws: 8.15 En nu aan het werk; 9.00 Ochtendbez. bij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram 11.15 Hoorspel; 11.50 Celesta Ensemble; 12.33 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.15 Vrolijke Gram.; 1.45 Piano; 2.00 Bariton en piano; 2.30 Sweelinck kwartet; 3.00 Ned. Kamerkoor; 4.00 Voor de jeugd; 4.15 Voor onze jongens en meis jes; 5.30 Gram.; 5,45 Lezing; 6.00 Muziek; 6.30 R.V.U.; 7.00 Nieuws: 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8.00 .Nieuws; 8.15 Radio Philh. Orkest; 9.00 Lezing; 9 25 Verv. Philh. Ork.; 10.00 Koor; 10.15 Orgelconcert; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. het moeilijk kunnen worden een geschikte formule te vinden, om aan die verlangens tegemoet te komen. üe West-Europese Unie, al dus zeide St. Laurent, was in de brede besproken en allen waren het er over eens, dat het „een zeer juiste stap" van Groot-Brit- tannië zou zijn zich er bij aan te sluiten volgens de bepalingen van het handvest der V.' N. over regio nale pacten. Koning George van Engeland heeft in een toespraak tot het parlement, welke door de speaker werd voorgelezen, ver ld aard er zeker van te zijn, dat de gehou den conferentie van Ministers- Presidenten van het gemenebest „een groot goed" tot resultaat zou hebben. De Minister van Arbeid van Ceylon, Djajah, heeft verklaard, dat de conferentie van het ge menebest „de dominions dichter bijeen heeft gebracht en de nood zakelijkheid van nauwe samen werking aan de dag heeft ge- „Een soort politionele actie dus", zei Basli. „Inderdaad", antwoordde Dr. Hades. Daarop greep hij, een dik pak aards bankpapier en over handigde het aan Basli. „Bereidt U samen met een Marsiaanse geleerde alles voor op onze komst," zei hij. „Over tien minuten vertrekt Uw ato- miel." Tien minuten later zat Basli als een vorst in, zijn voertuig. En tóén dacht hij! bracht". Het was aangenaam, dat enkele dominions, die op het pant stonden hun betrekkingen rr.et het gemenebest te verbreken, thans begonnen te twijfelen aan de wijsheid van zulk een gedrags lijn. De linkse leiders van Ceylon zagen in de conferentie een nieuwe aanwijzing voor gezamen lijke stellingneming tegen de Sow jet-Unie. In, verband met de grote aard appeloogst en met het oog op besparing van import van brood graan, zal deze winter wederom aardappelmeel in het ibruin brood worden verwerkt. Het bruinbrood, dat ongeveer 75 procent van de totale brood productie omvat, zal voor tien procent uit aardappelmeel be staan. Dit blijkt uit een toezeg ging van het Ministerie van Landbouw, welke aan de aard- appekneelindustrie werd gedaan. DODELIJK ONGEVAL Een vijftal scholieren organi seerde op weg naar huis op de straatweg HengeloHaaksber gen een „wielerrace", waarbij een van hen, bij een poging om zijn kameraden te passeren helemaal aan de linkerzijde van de weg te recht kwam. Plotseling echter zwenkte hij weer naar rechts, op welke manoeuvre een motorrijder niet bedacht was. Door het plot seling afremmen slingerde de duopassagier, de 19-jarige P. O L. van de motor, waarbij, hij der mate ernstig verwond werd, dat hij enige uren later in een zieken huis overleed. De vijf jongens werden door de politie ter ver antwoording geroepen. FRAUDE MET HUIDEN. Door de politie te Meppel wer den de directeur van een huiden- handel alsmede diens boekhouder en inkoper aangehouden. Onge veer 23.000 huiden van koeien, geiten, kalveren en vaanzen, die op verschillende plaatsen, o.m. in de grond, verborgen waren, wer den in beslag genomen. Deze huiden hadden een waarde van ongeveer ƒ220.000.' Ambtenaren van het directo raat van de prijzen, de C.E.D.E.C. en de C.CD. hebben een onder zoek ingesteld. Daarbij werd vastgesteld, dat duizenden huiden van oude productie buiten de ad ministratie werden gehouden, ten einde ze te verkopen ^egen prij zen, die voor huiden uit nieuwe productie zijn toegestaan. Indien deze pogingen geslaagd wareii. hadden deze partijen ruim 100.000 meer opgebracht dan was toegestaan. Het onderzoek leidt naar ver schillende huidenhandelaren in an dere provincies, die zich waar schijnlijk eveneens aan prijsover- treding hebben schuldig gemaakt. SMOKKELCOMPLOT OPGEROLD. Na een intensief onderzoek slaagde de politie te Kerkrade, in samenwerking met de douane recherche te Maastricht erin, een uitgebreid smokkelcomplot op het spoor te komen en onschadelijk te maken. Voor tienduizenden guldens werd door deze illegale organisatie over de Duits-Neder landse grens gebracht, waarbij soms gebruik werd gemaakt van kinderen. De leider van dit com plot was een zekere Z. uit Maas tricht, die drie tot vier" maal per week partijen mondharmonica's, haarlint en fluweelband met een luxe auto van de grens weghaal de en deze goederen te Amster dam verkocht. Zijn medeplichtigen waren een tiental vrouwen van Duitse af komst, die met Nederlanders ge huwd zijn. Mevr. V. uit Bleyer- heide fungeerde als tussenper soon De uitgevoerde artikelen waren hoofdzakelijk nootmuscaat en schoenen. In totaal werden door de politie 13 arrestaties ver richt. Bij de huiszoekingen bij mevr. V. en de leider van het complot Z. werd nog een volledige vracht ter waarde van ongeveer 5000 aangetroffen. Z. was met zijn handel begonnen in Juli van dit jaar. Dat het zaakje rendeerde blijkt wel uit het feit, dat Z. na enkele weken, gedurende welke hiji de smokkelwaar per trein vervoerde, een auto kocht. Ook de tussen- jpersonen verdienden behoorlijk. Een van de medeplichtige vrou wen betrok voor 6 kg nootmus caat zoveel haarlint uit Duits land, dat zij hiervoor, na aftrek van, de onkosten 260 kreeg uit betaald. De Maastrichtenaar Z. is een gewezen politieke delinquent. De gehele zaak werd door hem ge financierd. V. kreeg duizenden guldens voorschot van hem voor het op gang houden van het be drijf. Bij het vervoer van de goe deren maakte Z. gebruik van een aantal valse facturen, waarmede hij, het vervoer dekte. V. werd dadelijk na (je huiszoeking aange houden. Later is zij, evenals alle andere medeplichtigen, op vrije voeten gesteld. Z. daarentegen was bij de huiszoeking voortvluchtig, later kon hij echter gearresteerd v/orden en overgebracht naar het huis van bewaring te Maastricht, waar hij, nog opgesloten is. AMSTERDAM DACHT DAT ER BRAND WAS. Zondagavond werd op Schip hol de nieuwe installatie „mist- aanloop-ver lichting", bestaande uit rood-neon-licht, ter contróle proefgebrand. Omdat de bewol king boven het vliegveld tamelijk laag was, nl. 350 meter, gaven deze lichten een felle rode weer schijn. Bewoners van Amster dam-Zuid zagen deze rode gloed voor een grote brand aan en en kelen wendden zich zelfs tot de hoofdstedelijke brandweer. Ver schillende fietsers begaven zich in de richting van Schiphol. Het bleek gelukkig loos alarm. Deze lichten worden gebruikt in igeval een vliegtuig bij zeer slecht zicht op Schiphol moet landen. De rode lichten geven duidelijk de landingsbaan aan en zijn van een dusdanige kleur, dat zq door de mist heendringen. Bij Kon. Besluit is gratie ver leend aan Pieter Kuiper, tot de doodstraf veroordeeld bjj senten tie van 't Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. De politieke commissie der V. N. is Maandag begonnen met de bespreking van het rapport van de speciale commissie der V. N. voor de Balkan, waarin Grieken- lands buren worden beschuldigd van interventie in de burgeroor log. in het rapport van de speciale commissie wordt de algemene (vergadering verzocht „een ern stige waarschuwing te richten aan Albanië, Bulgarije en Joego- iSlavië, dat hun voortgezette hulp aan- de Griekse gnerilla-strijders de vrede op de Balkan in gevaar brengt".. De commissie verzoekt de al gemene vergadering voorts de commissie te laten bestaan als een internationaal lichaam, dat inlichtingen kan verschaffen over de strijd in Noord-Griekenland. Het verslagen de aanbevelingen van de commissie worden door acht van haar negen leden onder schreven. De Australische afge vaardigde onthield zich van stem ming ten aanzien van de voor naamste conclusies en aanbevelin gen te doen en de kwestie van het vinden van een oplossing aan de algemene vergadering over te laten". De politieke commissie besloot met 28 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen Albanië en Bulga rije niet gis waarnemers met vol ledig recht van antwoord tot de besprekingen toe te laten. Een Amerikaans voorstel werd aan vaard, volgens hetwelk vertegen- woordigers van Albanië en Bulga rije, zonder meer verklaringen zouden afleggen en zich voor verdere vragen beschikbaar zou den. houden. Vervolgens ging de politieke commissie over tot bespreking van een Joego-Slavisch voorstel, dat de commissie een vertegen woordiger van de „voorlopige Griekse democratische regering" van Generaal Markos zou toe laten, die „nuttige inlichtingen omtrent de toestand in Grieken land zou verschaffen". Volgens de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, Tsalda- ris, betekende toelating een zekere erkenning de facto van het be stuur van, Markos. De commissie ging tot heden ochtend uiteen zonder een be sluit te hebben genomen. Zondagavond heerste te Pana ma enige opwinding tengevolge van enkele incidenten, die zich in een kort tijdsbestek hadden voor gedaan. Er werd een bom geworpen in de kantoren van de liberale par tij, waardoor twee personen wer den gewond, waarvan een ernstig. Kort daarna hebben gewapende mannen een officier van politie, Pablo Thayer, en drie politie agenten in een auto ontvoerd. Naar uit Helsinki wordt ge meld, wordt verwacht dat de havenarbeiders 'heden aan het werk zullen gaan. Een drieduizental stakers, dat Maandag op een demonstratie werd verwacht, is niet opgeko men. De havenarbeiders in alle andere havensteden, met uitzon dering van Pori, waren gisteren weer aan het werk. De werkwilligen van de Arabia- porceleinfabriek te Helsinki kon den gisteren zonder lastig geval len te worden aan het werk, gaan. President Faasikivi heeft een honderdtal telegrammen ontvan gen van sociaal-democratische arbeiders-organisaties, waarin de stakingen veroordeeld worde®, en waarin er op aangedrongen werd aan de eisen tot het geven van kabinetsposten aan leden van de voiksdemocratische partij te weerstaan. KERK. In de zitting van Zaterdag aan vaardde de Generale Synode der Ned. Herv. Kerken die op „Woud- schoten" te Austerlitz bijeen is, de inhoud van de brief aan de Raad van Ministers over de span ningen in Indonesië. Deze brief zal in zijn geheel ter kennis van de kerk worden gebracht. In dit verband werd de verhouding van de Hervormde Kerk met de Oecumenische Raad besproken. De Synode voelde sterk de nood zaak, de stem der kerken in oecumenisch verband bij te val len. Een brief aan de kerken van Indonesië, zowel aan ieder afzon derlijk als aan een gezamenlijk adres, over de verhouding van deze kerken van Nederland in verband met de politieke moeilijk heden, zal zo mogelijk in overleg met de kerken, die elkander in de Oecumenische Raad ontmoeten, I worden verzonden. Heden overleed, in het Rusthuis ..Scheldeoord''. onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mevrouw ANTJE COOPMANS, Wed- van de heer J- J- van Pienbroek, in de ouderdom van 89 jaar- Terneuzen TH. A- v. PIENBROEK H- J- N- v- PIENBROEK JURRIJ Den Helder: TH- J. BOK— VAN PIENBROEK J. BOK en Klein- en Achter kleinkinderen- Geen bezoek- Geen bloemen. Terneuzen, 24 Oct- 1948- Opgaaf voor Uw BIJENKALENDER 1949 kan geschieden vóór 1 Nov- bij de Secretaris L- W- DE REGT. Zaamslag- Uit de hand te koop: te Driewegen, bij Biervliet met Schuurtje en 20 aren, 20 centiaren Tuingrond- Te bevragen bij: L. RAES, Tramstation, Fyramide. Da samenkomsten der Geref- Kerk beginnen weer! Woensdag a-s- om 7 uur in „Pro Rege", De Jon- gestraat hopen wij onze eerste samenkomst te hou den- Komt U ook? Ja, kom toch 1 BELASTINGZAKEN AANGIFTEN ADMINISTRATIES CONTROLES seheldeka.de 56 a» TERNEUZEN salons "robert" markt 12 - brouwerijstr. 9 terneuz£p J)e kapper met het aparte cachet^ Wij verven haar tn natuurlijke kleur. Verloren: een Ploegkouter- Tegen beloning terug te be zorgen bij EUG- DE MOOR, Zaamslag- Te koop: bruine Winter mantel, maat 42, nieuw, z- p- Adres: le Verbindings straat 3, Terneuzen- Te koop: vóóroorlogse In- maakpot, inh- 3540 liter. Adres: Lange Kerkstr- 64, Terneuzen- ■'Si IA i m eft,_na s :epj snl imj vri> ver 2i N k|| aap [XIM| aijji i bfd. tpn SR j|

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3