U t DU Verklaring van Truman s ff h f '5 UIT OE PROVINCIE "l E BLOEDWRAAK DER LIEFDE [of lui i h H1 Ia| P t p fu a De Amerikaanse vloot Begrafenis slachtoffers vliegtuigramp L Voorstel Wallace over bezetting Duitsland Abdoelkadir naar Nederland HOOFDPLAAT. tiiiii I j- 1 >e n =M President Truman heeft Zon dagavond verklaard, „de departe menten en bureaux van de uitvoe rende macht van de regering der V. S. geïnstrueerd te hebben, sa men te werken „om een snellere behandeling van eventuele aan vragen om leningen van de staat Israël te verzekeren". Truman voegde hieraan toe, dat het door Thomas Dewey, de republikeinse candidaat voor de presidentsver kiezingen, tijdens de verkiezings campagne ingenomen standpunt „mij genoopt heeft mijn eigen po sitie ta.v. Palestina te bevesti gen". „De republikeinse candidaat voor het presidentschap", aldus Truman, „heeft het nodig gevon den een verklaring uit te geven met betrekking tot Palestina. Deze verklaring is in de vorm van een brief dd. 22 Oct., 10 dagen voor de verkiezingen. Ik had ge hoopt, dat onze buitenlandse po litiek zou kunnen worden voort gezet op een onpartijdige basis en nimmer ter sprake zou worden gebracht in de verkiezingscam pagne". De brief waarnaar Truman ver wijst is een antwoord van Dewey op een brief van Dean Alfang. voorzitter van het Amerikaanse De^Amerikaanse vloot zal uit gebreid worden met een vloot van vliegdekschepen, die zware lange afstandsvliegtuigen kunnen ver voeren en laten starten, aldus blijkt uit een door vice-admiraal Earle W. Mills, chef van het scheepsbureau, opgestelde verkla ring. Op het programma voor bouw en ombouw van de vloot staan snelle diepduikende onder zeeboten, waarvan enkele onder meer speciaal de strijd tegen onderzeeboten moeten opnemen, verkenningsvaartuigen en sche pen voor de Poolstreek. Slagsche pen zijn niet in het programma opgenomen. Einde van dit jaar of begin vol gend jaar begint men aan de trouw van een „super-vliegdek- schip" van 65.000 ton. De be staande vliegdekschepen zullen versterkt en verbeterd worden. Vier torpedoboten, groter dan het type van 2400 ton tijdens de oor log, zes nieuwe onderzeeboten en twee kruisers voor de strijd tegen onderzeeboten zullen gebouwd worden, terwijl 20 schepen voor dit zelfde doel omgebouwd wor den. De stoffelijke overschotten van de bemanningsleden van de „Nij megen" alsmede die van een aan tal Nederlandse en buitenlandse passagiers, zouden hoogstwaar schijnlijk gisterenavond per vlieg tuig uit Schotland naar Schiphol worden overgevlogen. Vandaar zullen zij worden overgebracht naar de als chapelle ardente inge richte Nieuwe Kerk te Amster dam. Heden zal van 10.0017 00 uur uitsluitend en alleen aan de naas te betrekkingen gelegenheid wor den geboden in de Nieuwe Kerk een laatste groet aan de slacht offers te brengen. De begrafenis van de heren Parmentier, Veenendaal er Mac Ir.ery zal vermoedelijk geschieden op Woensdag a.s. om 12.00 uur op de begraafplaats Rhijmhof te Oegstgeest. Zondagavond is in het zieken huis te Prestwick de heer W. H. Philippo uit Sassenheim tengevol ge van de bekomen brandwonden bij de ramp van het KiL.M.-vlieg tuig „Nijmegen" overleden, waar door geen enkele van de zich aan boord bevindenden deze ramp overleefd heeft. door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 4) (Nadruk verboden.) De man gromde en mopperde, maar plotseling stak hij een hand in zijn zak, haalde er een pak bankpapier uit, smeet het op tafel en wendde zich vloekend naar de deur. Zijn metgezel volgde hem; zwijgend ging de bediende voor, gaf hun hunne hoeden en jassen en liet hen uit. Een doodse stilte viel over de kamer, slechts onder broken door het snurken van de jongeman. „Geef mij nu die revolver," zei Hextall. „Kom." Als enig antwoord liet Paquita Tress de revolver plotseling op de grond vallen en zonk bewusteloos reer. HOOFDSTUK n. Een duivel in mensengedaante. Bijna twee uur later kwam Christelijke comité voor Palestina te New York. Dewey schreef daarin: „Ik ben altijd van gevoe len geweest, dat het Joodse volk recht heeft op een vaderland in Palestina, dat politiek en econo misch stabiel zou zijn. Mijn stand punt is in de loop van jaren dui delijk kenbaar gemaakt en ik heb inderdaad het meerderheidsrap port van de commissie voor Pa lestina, die de verdeling van Pa lestina aanbeval, goedgekeurd. „Mijn standpunt is hetzelfde ge bleven." In een verkiezingsrede voor de radio heeft Henry Wallace, can didaat van de progressive partij voor het presidentschap der V.S voorgesteld, dat Engeland, de Sowjet-Unie en de V. S. zouden besluiten al hun troepen uit Duits land terug te treken en de rege ling over te laten aan de zes kleine landen, die „wenkelgk ge teisterd" zijn door Duitsland, te weten Frankrijk, de Benelux-lan- den. Polen en Tsjeoho-Slowakije. Wallace zeide dit voorstel te doen, omdat hij gezien had, op welk een schitterende wijze de kleine mo gendheden er naar gestreefd had den, de organisatie der V. N. tot een instrument voor de vrede te maken. „Laat Duitsland bezet worden door de zonen en kleinzonen van hen, die het meest geleden heb ben van herhaalde Duitse agres sie. Wij kunnen ons op hen ver iaten voor het verrichten van een taak van het hoogste belang: Verhinderen, dat Duitsland we derom een bedreiging voor de wereldvrede wordt", aldus Wal lace. Abdoelkadir, secretaris van Staat voor Algemene Zaken en plaatsvervanger van Dr. Van M'ook, zal heden op verzoek van de Nederlandse regering voor be sprekingen met haar naar Neder land reizen. TERNEUZEN. Tragisch. Gisteravond te ongeveer half i.cht kwam, komende uit Gent, de Belgische spits „Yser" de Oos telijke kanaalarm binnengevaren. De echtgenote van de schipper, dé 25-jarige Chr. J. Kesteleyn— Versluis, die alhier een zuster heeft wonen, vond deze met haar man op de Trambrug en men wisselde tijdens het doorvaren nog enige woorden. Tussen de Trambrug en Axelse- brug liep de vrouw van de schip per door het gangboord naar vo ren en men vermoedt, dat zij daar bij over een bolder is gestruikeld, tengevolge waarvan zij overboord viel. Hoewel zij nog enige tijd drij vende is geweest, kon men haar tengevolge van de heersende duis ternis niet spoedig vinden. Haar alhier wonende zwager M. Jonk man, sprong, waar hij vermoedde dat zijn schoonzuster in de diepte was verdwenen, te water om haar duikende, te vinden, doch zonder resultaat. Door omliggende schippers werd met dreggen aangevangen en men slaagde er in haar boven water te halen. De inmiddels ter plaatse gekomen geneesheren Granaada en De Koek hebben nog geruime tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch het mocht niet meer baten. De ongelukkige was moeder van één kind. Kaartcompetitie. Bij de Zondag bij de heer C. van Dinteren gehouden 2e wed strijd voor de kaartcompetitie v/as de uitslag als volgt: le prijis L. Perdaen; 2e pr. Jac. Machielsen; 3e pr. D. Visser; 4. E. van die Hemel; 5e pr. J. Wil- lems; 6e pr. P. de Nijs; 7e pr. M. de Doelder; 8e pr. J. Dieleman; 9e pr. J. de Rijik en 10e pr. W. Koevoets. BIERVLIET. Naar „Repelsteeltje". De gezamenlijkle scholen van Biervliet en Driewegen togen Vrijdag eendrachtig naar het Ledeltheater te Oostburg, waai „Repelsteeltje" werd opgevoerd. De kinderen genoten van hetgeen zij te zien kregen. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Temmerman. Het voorlopig rioleringsplan, zoals dit ontworpen is door de fir ma v/h Van Hasselt en De Koning, werd na enkele opmerkingen aan genomen. Hextall met een collega, wiens hulp hij had ingeroepen, uit de slaapkamer, waar hij zijn patiën te had achtergelaten onder de zorgen van twee gediplomeerde verpleegsters, die hij uit een na burig tehuis had laten komen. (Hij ging het vertrek binnen, waar de bediende hem had heengebracht bij zijn eerste komst. Het -zag er nu heel an ders uit. De gekleurde lampen wierpen geen rozen- en violetten- gloed meer over de meubelen; de ramen stonden wijd open en het eerste ochtendgloren van een voorjaarsmorgen werd vergezeld door een aangenaam briesje van frisse morgenlucht. De groene speeltafel met de veelzeggende uitrusting was verdwenen; ver dwenen was ook een tafeltje, waarop met ruime hoeveelheid flessen en karaffen had gestaan. De gehele kamer scheen te zijn schoongemaakt >om alle tekenen van losbandigheid te doen ver dwijnen en het vertrek zag er nu zeer waardig en deftig uit. En aan een klein tafeltje bij een der ramen zat de heer Kersteven, geschoren, fris gewassen, keurig verzorgd in een prachtig tweed Een gedeelte van dit riolerings plan is aanbesteed, doch de gun ning werd nog niet verleend. De riolering zal lopen vanaf het middelpunt van de nieuwe weg der Woningwet-woningen door wijk A naar de Havenstraat en vandaar naar de uitmonding in de Spuiikom. De aanbesteding van de riole ring had de volgende uitslag: Laagste inschrijver: Verstraete te Hoofdplaat 16.500; Cambier en Vermeulen te Breskens ƒ17.911; J. den Oude te Biervliet ƒ21550; Van de Sande te Breskens ƒ23.333; Mollet te Hoofdplaat ƒ23.584. De begroting bedroeg ƒ21.200, zodat de laagste inschrijvingen ver beneden de raming bleven. De hoofdschotel vormde wel de nieuwe weg welke geprojecteerd is tussen de gemeente Hoofdplaat en Biervliet. Reeds in de vorige raadsvergadering deed deze nieu we weg heel wat stof opwaaien. Zo ook nu weer. Ged. Staten hebben een plan doen ontwerpen voor een nieuwe weg HoofdplaatBiervliet, daar de oude verbindingsweg in zo'n sledhte staat verkeerd, dat de toe stand onhoudbaar wordt. Dit plan moet voor het einde van 1948 door de raad zijn aange nomen en ook zijn aanbesteed, daar anders, naar wij van be voegde zijde vernemen, de finan ciering hiervan in gevaar komt. De raad ziet zich voor een moei lijk geval gesteld en wil de oude stukken, die niet in het het nieu we plan zijn onigenomen, voorna melijk die in de wijk Driewegen over doen aan Biervliet. Doch daar wethouder Blaak op korte termijn geen oplossing hierin ziet, werd besloten het verschil voor te leggen aan Ged. Staten, met het verzoek hierin tussen beide ge meenten te willen bemiddelen en een uitspraak te doen, bij welke uitspraak heide gemeenten zich dan zullen moeten neerleggen. Aan de raad van Biervliet zal derhalve verzocht worden een zelfde besluit te nemen en zo dit geschil tot een oplossing trachten te brengen. In ieder geval moet deze onaan gename kwestie voor Nieuwjaar van de baan zijn, daar anders zo als wij reeds eerder zeiden de fi nanciering- voor de aanleg van de weg in gevaar zou kunnen komen. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevonden zich diverse verzoeken voor ontheffing van hondenbelas ting. De raad verleende verschil lende ontheffingen. De provinciale directie voor volkshuisvesting, stelde volgens een schrijven de huurprijzen der nieuwe woningwetwoningen vast eostuum dat zijn flinke gestalte uitstekend paste. Hij had een verse bloem in zijn knoopsgat, at een broodje en nipte aan een kopje geurige koffie. Welke orgie er deze nacht ook gevierd was, het was de beide dokters duide lijk, dat deze heer met zijn hel dere ogen en rustige handen, slechts dé rol van toeschouwer had gespeeld. Hij knikte met een mengeling van beleefdheid en familiarietit, die Hextall nu niet bepaald aanstond. „Wel dokter?" zei hij.. „Ik hoop dat het goed gaat met uw patiën te! Geen ernstige wond toch, wel?" „De wond is niet ernstig," ant woordde Hextall. „Maar juf frouw Tress moet heel rustig gehouden worden, tot zij in staat is naar huis vervoerd te worden." „O," gaf Kesteven hooghartig ten antwoord, „ze zul hier rust genoeg hebben. De twee ver- pleegsterfc zullen natuurlijk wel goed voor haar zorgen." „25e moet 's nachts volstrekte rust hebben," merkte Hextall op. „Natuurlijk! U denkt aan hetgeen vannacht zag," zei Kes teven glimlachend. „Jammer, op ƒ4,50, exclusief waterleiding. Aan de R.K. Bouwvereniging werd op haar verzoek subsidie voor de oprichtingskosten ver leend, ten (bedrage van 60,per 1000 inwoners, wat neèr zou ko men op ƒ80,voor de gem. Hoofdplaat. De aanbesteding van de herstel werkzaamheden aan het gemeen tehuis,, verliep niet naar wens. Getracht werd het herstel open baar aan te besteden, doch dit gelukte niet. Daarna werd ge tracht de aanbesteding aantrek kelijker te maken door 4 gemeen te objecten tegelijk aan te beste den, ml. het herstel van de school Si ijk plaat, de woning van het schoolhoofd Vinike en het gemeen tehuis. De laagste inschrijving die hier op binnenkwam was van L. Mar tens voor 15.822,Daar echter de oorlogsschade slechts ƒ10.427,- bedraagt, is deze inschrijving te hoog. Een onderhands accoord met 3 gemeentelijke aannemers, waar van ,er één zich terugtrok, leverde ais laagste inschrijver voor 11.345,C. de Ruijsscher, uit Hoofdplaat op. De toestemming tot gunning was nog niet verleend, doch de raad machtigde B. en W. tot on derhandse aanbesteding. Bij de rondvraag vroeg de heer Dekker hoe het komt dat het ver voer via de haven zo achteruit gaat, en hij vroeg B. en W. of de schuld hieraan misschien te wijten is aan te hoge haven-, kade- en liggelden. Wethouder Blaakman replicieer- de hierop, dat de gemeentehef fingen geen invloed hebben op de mate van aanvoer. De slapte in de haven is echter een gevolg van het feit dat Z.-Beveland de sui kerbieten naar Dinteloord trans porteert en W. Zeeuws-Vlaande ren naar Sas van Gent. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. NEEXJWVLIET. Raadsvergadering. Spoedige aansluiting aan het waterleidingnet gevraagd. Vrijdag j.l., des avonds om 7 uur, kwam de raad der gemeente Nieuwvliet, onder voorzitterschap van burgemeester Everaars bijeen voor het afwerken van de volgen de agenda: 1. Vaststelling notulen vorige vergadering. Zonder op- of aanmerkingen werden deze vastgesteld, zoals zij in ontwerp waren aangeboden. 2. Ingekomen stukken. De voorzitter deelde mede, dat op verschillende raadsbesluiten de foedkeuring van Gedeputeerde taten was verkregen. Verder was er een verzoek ingekomen van het plaatselijk muziekgezel schap, om verhoging van het sub sidie over 1948, wegens de pre caire financiële toestand der ver eniging. Uit de daarop gevolgde bespreking bleek duidelijk, dat de raad veel waardering had voor het werk van dit muziekgezel schap. Met algemene stemmen werd dan ook het voorstel van B. en W„ om op het verzoek gunstig te be schikken aangenomen. 3. Verlenging kasgeldlening. Eveneens werd zonder hoofde lijke stemming besloten de lopen de kasgeldlening voor één jaar te verlengen. 4. Aangaan definitieve geld lening. Voor de financiering van de bouw van een zestal Woningwet woningen zal 'n 50-jarige annuï teitslening van 75.000,worden gesloten bij de Rijksverzekerings bank. 5. Benoeming man. gemeente-werk- Het voorstel van B. en W„ om in beginsel te besluiten een ge meente-werkman te benoemen, geeft aanleiding tol een uitvoeri ge gedaehtenwisseling. Alle raadsleden zijn echter van oor dat juffrouw Tress zich zo op wond om niets. Er werd niet vals gespeeld... daar zou ik een eind aan gemaakt hebben. Er zit wat Zuid-Amerikaans bloed in, u be grijpt wel, dokter! driftig, im pulsief en opgewonden." „Voor zover ik kon oordelen," merkte Hextall drogjes op, „was mijnheer Tress niet in staat om..." „Om te zorgen, dat hij niet be drogen werd, hè?" viel Kesteven hem in de rede, terwijl zijn glim lachen veel op spot geleek. „Dat is zo... inderdaad... maar hij was juist in elkaar gezakt toen u kwam... vóór die tijd kon hij best voor zichzelf zorgen. En ik was er ook nog... ik drink alleen bij maaltijden en dan nog niet veel. Juffrouw Tress handelde volgens een verkeerde indruk... en het v/as haar eigen schuld, dat zij ge wond werd. Als ik geen moeite had gedaan, haar die revolver af te nemen, zoudt u bij een dode man zijn geroepen inplaats van brj een lichtgewonde vrouw." 'Hextall gaf geen antwoord. Hg wist niet of Kesteven hier thuis boorde. Maar spoedig was zijn twijfel hieromtrent opgelost. déél, dat, willen de belangen van de ingezetenen behoorlijk kunnen worden gediend, de aanstelling van een gemeente-werkman in volle dienst der gemeente drin gend noodzakelijk is. Aldus wordt besloten. 6 Rondvraag. Van de rondvraag maakt de heer Rozendaal gebruik te infor meren hoe het zit met de aan sluiting van de gemeente aan het waterleidingnet. De voorzitter antwoordt, da.t de Zeeuws-Vlaam se Waterleiding Mij heeft toege zegd deze aansluiting zoveel mo gelijk te zullen bespoedigen. Het wachten is slechts op het 'beno digde materiaal. Na uitvoerige discussie besluit de raad er bij deze vennootschap met iklem op aan te dringen deze aansluiting op korte termijn, nog vóór de zomer van 1949, te doen plaats hebben. Tenslotte wordt nog besloten er bii het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht op aan te dringen wat meer aandacht te schenken aan de trottoirs en de plaatse lijke riolering, daar er thans ge gronde klachten bij de ingezete nen zijn. De voorzitter verklaart aan de hierbedoelde verlangens zoveel mogelijk tegemoet te wil len komen. Hij moet er echter op wijzen, dat het Centraal Bouw en Woningtoezicht, als gevolg van de geleden oorlogsschade, over stelpt met werk is. PHILIPPINE. Voor de ouden van dagen. J.l. Zondag werd alhier ten bate van de eerst volgende reis voor de ouden van dagen een zeer koddige voetbalmatch gespeeld tussen de gemeenteraad, gemeen- tepersoneel en enkele leden van de brandweer enerzijds tegen een elftal uit neringdoenden, P.T.T.- personeel enz. anderzijds. Vanaf het begin tot het einde werd aan beide kanten serieus gespeeld met de vaste bedoeling te winnen. Het publiek dat niet dikwijls in de gelegenheid gesteld wordt zo'n wedstrijd te genieten, was in grote getale opgekomen en heeft zich dan ook kostelijk geamu seerd om de capriolen van de veteranen. De match eindigde met 22. De fanfare verleende haar medewerking. SAS VAN GENT. Diamanten bruiloft. Het echtpaar De Wagenaere vierde Zondag j.l. hun zestigjarige echtvereniging. Talrijke bloem stukken en geschenken getuigden van de medeleving met dit dia manten bruidspaar. Ook de muziekvereniging de „Verenigde Vrienden" gaf blijk van belangstelling en bracht het echtpaar een daverende serenade. De voorzitter der Verenigde Vrienden, de heer Verhelst bracht de gelukwensen over van het mu ziekgezelschap en hoopte over 5 jaar weer een serenade te mogen brengen. De dag werd verder door de talrijke familie doorge bracht in gezellig samenzijn. WESTKAPELLE. Auto reed op een mijn. De 35-jarige vrachtrijder P. Peene reed met een geladen vrachtauto op een tankmijn, met liet gevolg dat hij' uit de auto iwerd geslingerd en vrijwel on middellijk dood was. Het slacht offer laat een vrouw en 2 kinde ren achter. Het ongeluk, dat de 35-jarige P. gisteren overkwam, toen hij met de door hem bestuurde vrachtauto over een tankmijn reed geschiedde op de zeewering te Westkapelle. De hulpverlenings dienst had reeds eerder pogingen gedaan deze zeewering te onder zoeken, maar de daar in verband met werkzaamheden aan de zee wering aanwezige stenen en rijs hout maakten het onmogelijk daarvoor de mijndetectors te ge bruiken. Thans zullen de stenen en het rijshout worden verwijderd waarna de hulpverleningsdienst de wering op de aanwezigheid van mijnen zal onderzoeken. ZAAMSLAG. Kampioen zwaar gewicht. Mogen er in Axel reuze pom poenen gekweekt worden, in onze gemeente is door de heer Jac. de Kraker in de Grote Huissenspol- der vorige week aan de weeg brug te Kamperse Hoek een sui kerbiet geleverd, welke schoon aan de haak een gewicht noteerde van 5% kg! Het gerucht, dat de suiker spoedig van de bon zal gaan, zal hieraan wel niet vreemd zijn! „Ik deel deze woning met Tress op het ogenblik," ging hij voort. ,,U kunt ervan op aan, dat ik ervoor zal zorgen, dat juffrouw Tress hier volkomen stilte heeft, totdat zij naar Lynne Court kan gaan. Wanneer is dat mogelijk?" „Binnen een paar dagen... als alles goed gaat," antwoordde Hextall. „Absolute rust is een eerste vereiste." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2