Het Duitse Rijn verkeer via Nederland en België UIT DE PROVINCIE E BLOEDWRAAK OER LIEFOE De vliegtuigramp bij bij Prestwiek Toestand W. H. Philippo nog zeer ernstig Nieuwe aankoopmach tigingen van de E.C.A. Merle Choran te Batavia terug De toestand fn de Negef Nederlands standpunt t.a.v. hervatting onderhandelingen Republikeins protest over Nederlandse Bestandsschendingen Pamflet nazi-beweging in Duitsland De inter-Europese handel De Antwerpse haven In aanwezigheid van de Neder landse ambassadeur te Brussel Baron van Harinxma thoe Slooten heeft de Belgische Minister van Buitenlandse Handel Baron van dar Straeten-Waillet Zaterdag morgen de gemengde Nederlands- Belgische commissie geïnstal leerd, die op grond van de on langs gesloten overeenkomst, in samenwerking met de bezettings- auoriteiteni der Duitse Bizone, het Rijnverkeer via de Nederland se en Belgische havens zal rege len. Dit permanent organisme, dat zijm zetel te Rotterdam zal hebben, bestaat uit acht Belgi sche en acht Nederland-se leden. De Nederlandse delegatie bij de commissie staat onder leiding van de heer C. 'Gips, de Belgische van de heer J. Teichmann, Als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering heeft in de commissie zitting de heer J. Prins, van de Belgische regering de heer L. Charbonnier. Na het installeren van de com missie verklaarde de Nederland se ambassadeur te Brussel op vragen van de journalisten dat het erg moeilijk is op het ogen blik de intensiteit van het haven- verkeer voor Rotterdam en Ant werpen te becijferen. ,,Ik heb echter goede hoop, zo zeide hii. dat het verkeer geleidelijk zal toenemen. Veel zal van de econo mische toestand in Duitsland af kangen". Verder zeide de ambassadeur dat het gemeenschappelijk optre den van België en Nederland gunstig was geweest voor de tot standkoming van het accoord. De Belgische Minister van Bui tenlandse Handel, baron Van der Straeten-Waillet zeide, dat het feit dat het Rijnverkeer in. het vervolg langs de natuurlijke weg zal geschieden, volgens de wetten Naar het A.N.P. van de P.T T. verneemt, vormden de in 't wrak van de ..Nijmegen" aangetroffen diamanten een aangetekende zen ding, welke met machtiging van de douane werd uitgevoerd. Naar de K.L.M.-persdienst mee deelt heeft het voorlopig onder zoek naar de oorzaak van het on geluk met de Constellation .Nij megen" geen nieuwe gezichtspun ten geopend. Nederlandse lucht vaartautoriteiten, die zich ter stond na het ongeval naar Schot land hebben begeven en deskundi gen van het Britse Ministerie van Luchtvaart zetten het onderzoek nauwgezet voort. Zondagmorgen was de toestand van de heer W. H. Philippo, de enige overlevende van de K.LM. Constellation „Nijmegen", die Donderdag j.l. te Prestwiek in Schotland neerstortte, zeer ern stig Zaterdag is hij wat minder geworden. Hij heeft ernstige brandwonden en lijdt aan een ze nuwstoring. van de vrije concurrentie, een stap is naar de normale verhou dingen in de Europese economie. „De werkloosheid in de havens var Gent en Antwerpen breidde zich de laatste tijd snel uit, doch dit accoord zal velen werk ver schaffen'', aldus de Minister. Op een desbetreffende vraag deelde de Minister mede, dat het gesloten accoord een voorlopig karakter draagt en over enkele maanderr zal worden herzien. Op de vraag of het accoord slechts zestig dagen geldig is, antwoordde Minister Van der Straeten-Waillet: „Laten we zeg gen drie maanden, maar deze ter mijn staat niet vast." De Economie Cooperation Ad ministration heeft Vrijdag aan Nederland aankoopmachtigingen verstrekt tot een totaal bedrag van 2.352.621 dollars. Dit bedrag was als volgt verdeeld: 511.438 dollars voor haver uit Canada. 1474 621 dollars voor gerst uit Canada, 114 867 dollars voorpn- maire ijzer- en staalproducten (stalen platen en gegalvaniseerde platen) uit de V. S. en 251.695 dollars voor de betaling van de oceaanvracht. door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST 3- (Nadruk verboden.) Hextall's ogen lieten het meisje geen ogenblik los. Vlak voor haar, bij de speeltafel, stond een !?nge, gladgeschoren jongeman met een scherp, slim gelaat, een en al oplettendheid. Zijn gespan nen aandacht verminderde zicht baar toen Hextall binnenkwam. De man met het sluwe, schrau- dere gezicht was niet onknap en daar hij klaarblijkelijk nietge- dronken had en volkomen wist, wat hij deed, besloot Hextall, dat dit de mijinhëer Kesteven was, ever wien de butler had gespro ken. Zijn ogen gleden van hem naar de haard waar een jongmens stond, dat Hextall onrnidclelUik herkende als de broer van het meisje. De gelijkenis tussen bei- Merle Cochram, die Vrijdag middag uit Djogja in Batavia is teruggekeerd, zeide op het vlieg veld tegen de verslaggevers op een desbetreffende vraag dat de vooruitzichten op hervatting der besprekingen „goed" zijn. Het Amerikaanse lid van de commis sie van goede diensten wenste geen verdere mededelingen te doem. Na zijn terugkeer uit Djogja heeft Merle Cochram tweemaal een bezoek gebracht aan de heer El ink Schuurman, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie. Dr. Van Mook had Zaterdag besprekingen met zijn adviseurs. door de jongste gevechten. Als de bespreking over het terugtrek ken der troepen zou worden uit gesteld, zouden de Egyptische troepen of het gehele gebied moe ten verlaten of nieuwe gevechten beginnen. In Haifa was Vrijdagavond ge durende zes uur luchtalarm en in Cairo twee uur. Een officiële vertegenwoordiger heeft te Cairo verklaard, dat de Joden Zaterdag de wapenstil stand in de Negef geschonden hebben, zij hadden een aantal Egyptische posities aangevallen en de Egyptenarert hadden een krachtige tegenactie ondernomen. Waarnemers van de V. N. heb ben Zaterdag in de Negef-woes- tijn hun posities ingenomen om te zien op de naleving van het be stand. Naar gemeld werd waren Ara bieren en Joden in sommige secto ren nog in gevechten gewikkeld. Een woorvoerder van de V. N. verklaarde Vrijdagavond, dat de eerste onvolledige berichten van waarnemers die in de Negef ge bleven waren, de indruk wekten, dat de wapenstilstand onbevredi gend werkte. Onmiddellijk na afkondiging van de wapenstilstand vertrokken 50 waarnemers van de V. N.naar de Negef. Later zal nog een grote groep volgen. De woordvoerder zei, dat de waarnemende bemiddelaarDr BunChe, te Haifa onmiddellijk be sprekingen met beide partijen zou aanknopen over het terugtrekken van de troepen op de posities van 14 Augustus en over ^e doorla ting van convooien. Van gewoonlijk welingelichte zijde der V. N. wordt vernomen, dat de Egyptische verbindingen in de Negef volledig zijn gestoord Van officiële Nederlandse zijde was op de berichten ten aanzien van een mogelijke spoedige her vatting van de onderhandelingen tussen Nederland en de Repu bliek „in dit informele stadium" geen commentaar te verkrijgen. Het standpunt, dat eerst de in filtraties uit de republiek en de andere bestandschendingen die nen op te houden, alvorens de onderhandelingen hervat kunnen worden, (bliift van de Nederlandse zijde onverkort gehandhaafd, al dus vernam Aneta uit gezagheb bende Nederlandse bron. In een dagorder van Vrijdag avond heeft Soekarno wel geduid op de noodzaak tot „handhaving van de wapenstilstand", maar de waarborgen, dat dit inderdaad zal geschieden ontbreken voorlo pig nog, aldus voegde men hier aan toe. Soekarno heeft deze dagorder voorgelezen als opper bevelhebber van de Republikeinse strijdkrachten. De veiligheidscommissie van de republikeinse delegatie zal bin nenkort protesteren bij de com missie van goede diensten over de Nederlandse schendingen van het bestand gedurende de laatste maanden, aldus meldt radio „The Voice of Free Indonesia". De republikeinse radio voegde hieraan toe, dat het protest be trekking zal hebben op de onrust wekkende publicaties, die een ver wrongen beeld geven van de ware toestand in republikeins gebied. (Bedoeld worden de overzichten ten aanzien van de toestand in republikeins gebied van de Neder landse dienst legercontacten) Voorts meldde de republikeinse radio-omroep dat een protest zal worden ingediend t.a.v. de be standsschendingen door Neder landse vliegtuigen, de Nederland se marine en de Nederlandse troe pen langs de status quo-Lijn. IR. C.J. DROOGENDIJK f. In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Goes plotseling overleden de heer Ir. C- J- Droo- gend'jk, Rijkslandbouwconsulent, belast met het landbouwonderwijs in Zeeland, en direeteur van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. De overledene, die in onze pro vincie een algemene bekendheid verwierf en door zijn karakter eigenschappen de achting genoot van een ieder, die met hem in aanraking kwam, bereikte de leeftijd van 62 jaar. Zijn verscheiden zal in lanci- bouwwkringen een grote leegte achterlaten. AXEL. Zeldzaam gewicht. Als bijzonderheid vermelden wij dat in de moestuin van de heer J M Ogge' een tweetal pompoe nen geteeld zijn, wegende resp. den was opvallend. Hij „hing" in een luie stoel, zijn henen recht voor zich uitgestrekt, de handen diep in zijn broekzakken gestoken, ztin mond hing open, de zware, suffe ogen keken het meisje aan alsof zijn verwarde hersens moeite deden om te heseffen en te be grijpen wat er eigenlijk gebeurde. Een half-opgerookte sigaar lag raast zijn voeten op het haard kleedje, op het brede, glanizend- wdtte overhemd zaïten wijnvlek ken. Plotseling sloot hij de ogen en temidden van de stilte die er in het vertrek hing, begon hij te snurken. Er waren nog twee andere heren in het veftrek jonge mannen in avondcostuum, die op de ach tergrond fluisterend bij elkander- stonden. Hextall wist onmiddel- liik dat het vreemdelingen waren, hoewel hij niet kon zeggen tot welke nationaliteit ze behoorden. De een trachtte blijkbaar de ander tot iets over te halen en de andere luisterde met nauw verholen boos heid. Deze laatste had een don kere huid en sombere ogen en hij zag over zijn schouder naar het meisje, alsof hij zich vreselijk verongelijkt gevoelde. En Hextall 14. en 15 kg. Geen wonder dat de grootste dezer in een groentezaak alhier geëtaleerde vruchten, veel bekijks had. OOSTRURG. Opening modelwoning Z-V-U- In het gemeentehuis vond Za terdagmorgen de symbolische ope ning plaats van de op initiatief van de Z.V.XJ. door de gezamen lijke Oostburgse middenstand in gerichte modelwoning. De beno digde goederen hiervoor werden belangeloos in bruikleen afge staan, de meubelen werden ont worpen door Ir. F. H Klokke. Het doel van de inrichting de zer modelwoning is, een overzicht te geven hoe een woning op zo eenvoudig en practisch mogelijke wijize en tegen een redelijke prijs toch modem kan worden inge richt. In de raadszaal van het ge meentehuis, waar deze opening geschiedde, hadden zich omstreeks bemerkte nu, dat het meisje spe oiaal die man bedreigde. D,it alles zagen de dokter en de butler met één oogopslag, toen ze de kamer binnenkwamen. Hextali was de toestand in een ogenblik meester. Zonder enige aarzeling liep hij op het meisje toe eni stak zjjn hand uit. „Geef mjj die revolver en laat mij uw wond zien," zei hij he velend. Patuiaq Tress staarde hem aan op dit plotselinge, op koude toon gegeven bevel. Een ogenblik keek ze Hextall van boven tot beneden aan; toen fronste zij. haar voorhoofd en ver anderde haar positie een weinig. „Niet voordat die mannen het geld terug geven dat zij mijn broer afhandig hebben gemaakt", ant woordde zij vastbesloten. „Die man daar vooral hij is een val se speler!" De lange man, die tegen de tafel leunde wendde zijn hoofd om en zei fluisterend iets tegen de gene, die met een boos gezicht op de achtergrond stond. Toen stap te hij glimlachend op Hextall toe. „Er is een klein klein ver schil van mening", zei hij op sus- 11 uur verzameld het gemeente bestuur en een aantal belangstel lenden, waaronder de leden van de werkgroep der Z.V.U., Ir. De Graaf van het Bureau voor Volks huisvesting te Middelburg, Ir. De Vink van de Planologische Dienst en de secretaris van de Kamer van Koophandel te Middelburg, de heer A. de Jonge. Mevr. De Vink- Olthof, hoofdbestuurslid van de Z.V.U. gaf een korte uiteenzetting van hetgeen aan deze opening voorafging en zette het doel van de inrichting dezer modelwoning uiteen, waarna Burgemeester Hoekzema dank bracht aan de Z.V.U voor het door haar geno men initiatief en vervolgens de symbolische opening verrichtte. Nadat ook Ir. Klokke nog een kort woord gesproken had, waar bij hij enkele bijzonderheden ver strekte betreffende de door hem ontworpen meubels, begaf het ge zelschap zich naar het pand Jhr. Mr. Quarles van Uffordweg 4, ge legen in het complex „Finse wo ningen", waar de modelwoning werd ingericht, en werd deze, die een voortreffelijke aanblik biedt en tot in de puntjes verzorgd is, in ogenschouw genomen. De modelwoning is tot en met Zondag 31 October a.s, elke dag voor het publiek te bezichtigen. RETRANCHEMENT. Gerestaureerde molen in ge bruik gesteld door de Commis saris der Koningin. Zaterdag werd de gerestaureer de open standaardmolen weer in gebruik genomen. Het is voor Re- tranchement een dag géworden, die niet ongemerkt is voorbijge gaan. Om half drie kwamen de geno digden samen in de school, waar zij door Burgemeester Leenhouts hartelijk werden ontvangen. Om kwart voor drie arriveerde de Commissaris van de Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Begeleid door de muziekvereni ging „Ons Genoegen", onder lei ding van de heer J. de Voldere, begaf het gezelschap zich naar de molen, waar een grote drukte heerste. Burgemeester Leenhouts ver welkomde hier in het bijzonder de Commissaris der Koningin en on der meer afgevaardigden van de volgende instanties: de Rijksdienst voor Monumentenzorg iri Neder land, de Belgische dienst voor Monumentenzorg, de vereniging pe Hollandse Molen, de stichting Mernno van Coehoorn, de vereni ging ,,W. Z.-Vlaanderen", de ver eniging van Burgemeesters en Secretarissen, de A.N.W.B de heer Fauël, zoon van de ontwer per van het fokwieksysteem en de vele molenaars uit Walcheren en W. Z.-Vlaanderen. Spreker bracht dank a.an de in stanties, die het mogelijk hebben gemaakt dit historische bouw werk, dat zo zeer vergrijsd is met de oude veste Retranchement, voor de toekomst te bewaren. De Commissaris der Koningin dankte voor de prettige ontvangst, die hem te Retranchement te beurt was gevallen. Hij verklaar de de uitnodiging tot het inge- bruik stellen van de molen zeer op prijs gesteld te hebben. Hij bracht hulde aan de molenaars en molenmakers, die in het ge teisterde Zeeland de molens in stand houden, in weerwil van de concurrentie der machinale maal derijen. Hierna knipte hij het Oranjelint door en terwijl het muziekgezel schap het Wilhelmus ten gehore bracht, begon de molen lustig te draaien. Van de gelegenheid het inweiidige van <je molen te bezich tigen werd druk gebruik gemaakt. In de school werd hierna nog door de Commissaris der Konin gin en diverse andere heren het woord gevoerd. Lof werd toege zwaaid aan de molenmakers, de gebroeders Beyck uit Afferden. aan de heer De Kramer, die het herstel geleid heeft, en aan bur gemeester J. A. Leenhouts voor zijn doorzettingskracht. sende toon, terwijl hij Hextall toe- knikte. „Juffrouw Tress ver beeldt zich, dat er vals gespeeld werd door de gasten van haar broer, en zij kwam tussenbeiden, jammer genoeg met gewelddadige dreigementen. Voor haar eigen bestwil trachtte ik haar de revol ver af te nemen, in de worsteling ging deze af, en ik vrees, dat zij gewond is". „Maar ik heb de revolver," zei het meisje met een tartend lach je. „En ik zal mijn woord hou den. Let niet op hem," ging zij voort, terwijl zij zich tot Hextall wendde en met een minachtend gebaar naar de lange man wees: hij is even slecht als de andere -nog erger. Die man daar ach ter aan komt hier niet vandaan voor hij dat geld weer op tafel legt. Ik heb hem onder schot. Wie van jullie wie ook me weer durft aanraken, schiet ik neer!" De lange man keek de dokter aan, glimlachte en haalde zijn schouders op. Toen keerde hij zich om en trad op de mannen op de achtergrond toe. Hextall pro beerde weer het meisje te nade ren. Jhr. Mr. Van Rjjckevorsel, be stuurslid van „De Hollandse Mo len," reikte ddeurde reproduc ties en kalenders uit en enige molen-boeken a*n diverse perso nen. Molenaar Visser ontving van de Commissaris der *1 Koningin een certificaat, en de heer De Kra mer verraste de gebroeders Beijck met een grote foto in lijst van de gerestaureerde molen. Om half vjjf was de plechtig heid afgelopen. Molenaar Visser kan weef aan de slag. Zijn molentje ziet er weer prachtig uit. Het is weer een sieraad, niet alleen voor het dorp doch ook voor het gehele gewest Een geheime nazi-beweging, de „Socialistische Volksbeweging", heeft dezer dagen pamfletten rondgedeeld, waarin het herstel van een „souvereine nationale Germaanse staat" wordt geëist. Volgens deze organisatie heeft de volksbeweging 20.000 militante leden en is zij over geheel Duits land en Oostenrijk verspreid. In het pamflet worden de Ge allieerden er -pin beschuldigd „be wust inflatie in Duitschland te hebben veroorzaakt met het doel van de munthervorming gebruik te maken om de kapitalisten goe de zaken te laten doen." Vervol gens wordt protest aangetekend tegen de vorming van een West- Duitse regering en de ontmante ling van de fabrieken. In het pamflet wordt verder geëist, dat het vredesverdrag tot stand zal komen dat de bezettingstroepen worden teruggetrokken en de Duitse eer, evenals de Duitse grenzen van 1938 hersteld, dw.z. met het Saargebied en Oostenrijk. Ten slotte word de eis gesteld, dat de „onterende zuivering en de overtredingen van het volken recht, die zijn ingeluid met de bloedige schandvonnissen van Neurenberg", zouden ophouden. De Economie Cooperation Ad ministration vestigt de aandacht op de gunstige invloed, die de Amerikaanse hulp in het kader van het Europese herstelprogram ma heeft op de inter-Europese handel. Naar zij mededeelt, was van de 1930 millioen dollar, die tot dusvere voor aankopen in het kader van het plan-Marshall zijn beschikbaar gesteld, 217 mil lioen dollar bestemd voor transac ties tussen de aan het E.R.P. deel nemende landen. De mate, waar in de inter-Europese handel wordt bevorderd door het E.R.P. wordt geïllustreerd door het feit, dat de E.C.A.-aankopen in de landen van West-Europa en de koloniën dezer landen in de maand Sep tember alleen reeds ongeveer 68.6 millioen dollar hebben be dragen, hetgeen ongeveer even veel was als in de eerste 3 maan den van de uitvoering van het Marshall-plan tezamen. Vrijdagavond heeft de natio nale commissie voor de Antwerp se haven een accoord bereikt, op grond waarvan het basisloon van de havenarbeiders van fr. 180 op fr. 195 per dag wordt gebracht door de opneming van de huidige z.g. compensatie-uitkering en stiptheidspremie in het loon. Verder wordt de verplaatsings vergoeding van fr 10 op fr. 14 gebracht. Het Zondagsloon wordt vastgesteld volgens het basisloon van de dagshift met een verho ging van 100 procent voor alle shifts, zonder onderscheid. Bovendien is overeengekomen, dat dit basisloon in overeenstem ming zal zijn met de indexcijfers der kleinhandelsprijzen. Het be- ginselaccoord zal op 2 November a.s. van kracht worden. I „Volg maar liever mijn raad op," zei ze kalm. „Dit geeft toch niéts en uw wond is misschien ernstiger dan u denkt." „Ik weet precies, wat voor wond ik heb," was haar antwoord. „Als u het graag wilt weten: ik heb een kogel in mijn schouder. Maar eens gezegd, blijft gezegd, en ik zal mijn dreigementen ten uitvoer brengen, alsKijk eens!" viel zij uit, terwijl ze naar de jonge man in de armstoel wees. „Ge looft u, dat hij in staat was om te spelen? Ze hebben vals ge speeldallemaal!" De lange man kwam weer naar voren, gevolgd door de anderen..., die met de boze ogen was blijk baar woedend. „Juffrouw Tress overdrijft," zei de lange kalm. „Er is niet vals gespeeld. Maar terwille van de vrede en om de gemoederen tot rust te brengen, zal deze heer op tafel leggen wat hij van mijnheer Tress heeft gewonnen. Verder won niemand... wij verloren allen. Geef het terug, dan is de geschie denis afgelopen," wendde hij zich tot de woedende man, „vlug!" (Wordt vervolgd.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2