gra) sportSïeuws 1 BI [arH s r w'3 tjcl W«* op onze Bonnen BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE GEEN VOLKSSTEMMING Wal brengt de Radio? «Li ,K] i i krijgen we DEENSE ZANGERES VERWONDT FRANS VROONS. aÜIfres 4'1<38 tatetfitëfef 3>f J.A.P.I. keert niet terug Verkeersdichtheid op de Rijkswegen Verlichting motorrijtuigen en de veiligheid De Belgische Koningskwestie BOB BONTE VERBETERT TWEE WERELDRECORDS. Ij; 9 B 1 tn T iferl h\ Li 4 J u] Gedurende het tijdvak van 24 October tot en met 6 November 1948 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van Bonnen voor brood en vlees. 224-1, 324-2 brood 800 gr. brood 325, 326 brood 400 gr brood 321, 323 vlees 100 gr. vlees 322 vlees 300 gr. vlees Alle bonkaarten. 328 alg. 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet. 327 alg. 200 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel Bonkna.rten KA, KB, KC 812. 331 alg. 500 gr. boter of mar garine of 400 gr. vet 332 alg. 200 gr. kaas Of 250 gr. korstloze kaas 333 aig. 50 gr. cacao 334 alg. 750 gr. suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen 335 alg. 250 gr. waspoeder B 345. C 347 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet Bonkaarten KD, KE 812. 337 alg. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 338 alg. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas 339 aig. 100 gr. cacao 340 alg. 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen 341 alg. 500 gr. waspoeder E 353 400 gr. brood E 352 500 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Tabaii- en versnaperingskaarten enz. QA, QB, QC 808. 121, 122, 125 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 123 versnap. 200 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 126 versnap. 100 gr. versnape ringen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 fbijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook T. Deze bonnen zijn 14 dag-en geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 October wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook" 4 van de bon- kaarten 810 kunnen worden ver nietigd. Radio Stockholm heeft mede gedeeld, dat de leden van de Zweedse burgerverdedigings-orga- nisatie opnieuw geoefend zullen worden en dat alle Zweedse man nen en vrouwen verplicht zullen worden tot deelneming aan oefe ningen voor de burgerverdediging. In het vuur van haar spel heeft de Deense zangeres Else Brehms Dinsdagavond tijdens een opera uitvoering in Covent Garden te Londen de Nederlandse tenor met een dolik gestoken. Het voorval, dat veel deining veroorzaakte in de zaal, geschiedde aan het einde van de derde acte toen Frans Vroons, als Don José. Oarmen de dolk, waarmede zij hem te lijf wilde gaan uit de hand moest wringen. De gehele opvoering had nog al een levendig karakter en ook deze scène werd met veel passie ge speeld, zodat de Deense zangeres de dolk dit keer een echte, die bovendien enigszins roestig was tegen de mond sloeg. De punt drong tot grote ontsteltenis van het publiek in de lip van Frans Vroons, die tot bloedens toe werd verwond. Hoewel de lip onmiddel lijk zeer opzwol stond Frans Vroons er op de vierde acte uit te zingen, hetgeen hem inderdaad gehikte. Na afloop van de voor stelling bracht een gereedstaande ambulance hem onmiddellijk naar een ziekenhuis, waar drie hechtin gen in zijn lip moesten worden aangebracht. Frans Vroons is gisteren weer naar Nederland teruggekeerd. De verwonding is gelukkig niet al te ernstig, zodat hij over enige tijd weer hoopt te kunnen optreden. Op een wenk van Prof. Doré vlogen de soldaatjesde detective naar de keel, in een dwaze poging de grote Mugli op deze manier te overweldigen. Mugli daverde als van ouds met zijn gruwelijke vuisten om zich heen en vloerde de ene Marsiaanse soldaat na de andere. Tenslotte nam een der soldaten, de bangste, die tot op dat ogenblik een afwachtende houding had aangenomen, zijn toevlucht tot het gebruik van een a.ig. „flauwtestraalmachine". Flauwtestralen zijn, zoals het woord al aangeeft, stralen die iemand een flauwte bezorgen, zij worden op Mars geproduceerd in een klein toestel, dat veel op een zaklantaarn lijkt. Nauwelijks was Basli door de eerste bundel flauw testralen getroffen, of hij wankel de enige malen, als een oude toren in de storm en viel toen om. Daar de prijzen van bepaalde soorten oud-papier met meer dan 50 gedaald zijn en de vraag naar juist deze soorten zodanig is afgenomen, dat de handelaren grote voorraden hebben, waar voor de industrie weinig of geen interesse heeft, zal de jeugd actie papier-inzameling (J. A. P. I.), die oorspronkelijk 1 October zou worden hervat, worden stopgezet. Op de scholen zal derhalve de lan delijke inzameling niet herhaald worden. WEST-BRABANTS- ZEETTWSE STREEKBEURS. Dinsdag is te Bergen op Zoom de 36ste West-Brabants-Zeeuwse Streekbeurs geopend, die tot en met gisteren in de zalen van Thalia, Korenbeurs en Hollandse Tuin gehouden werd. Speelgoede ren, galanterieën en huishoude lijke artikelen waren op deze beurs vertegenwoordigd, terwijl ook pastic een belangrijke plaats innam. ROTTERDAMSE RECHERCHE DOET GOEDE VANGST. Op verzoek van de politie te Vlissingen heeft de Rotterdamse recherche aldaar aangehouden een aekere Van O. Deze man, die al verscheidene vonnissen wegens oplichting achter de rug heeft, is er in geslaagd talrijke winkeliers te Vlissingen de dupe te doen worden van zijn bedriegelijke praktijken. Hij gaf voor bezig te zijn met de uitgave van een nieuw adres boek. Hij deelde daarbij mede dat de heer L., hoofd van het bureau Bevolking, met hetm medewerkte, hetgeen gelogen was. Ook vertel de hij dat de bekende wethouder v. O. familie van hem was, wat eveneens niet op waarheid be rustte. Hij verzocht de winkeliers ad vertenties on te geven, welke bij contante betaling aanmerkelijk goedkoper zouden zijn. Zonder bij de opgegeven perso nen informaties in te winnen, ga ven verschillende winkeliers hem Volgens de K.N.A.C. is blijkens de laatst bekende verkeerswaar- nemingen op de Rijkswegen het verkeer met voertuigen onge veer 10 groter dan het vorige jaar. De meeste motorrijtuigen werden geteld op de weg Den HaagRotterdam, n.l. ongeveer 10.000 per dag, daarna kwamen UtrechtDe Bilt met 9000, Am sterdamSassenheim en Amster damBussum, elk met bijna 8000 motorrijtuigen per dag. Het rij- wielverkeer was het dichtst op de weg Arnhem-Velp, n.l. meer dan 15.000 per dag. bedragen af variërend van 5 tot 30 gulden voor te plaatsen adver tenties Nadien hebben zij niets meer va® de man vernomen. De arrestant wordt naar Vlis singen overgebracht om, na ver hoor, voor de Officier van Justi tie te worden geleid. Vernomen werd dat hij dezelfde praktijken in verschillende andere Zeeuwse plaatsen heeft uitge haald. ieder, die met deze man te maken heeft gehad wordt daarom aangeraden daarvan direct aan gifte te doen bij de politie in zijn gemeente. (Z. Dgbld.) TERNEUZEN. Knaapje verdronken- Woensdagnamiddag te onge veer half zes kwamen kinderen in de ouderlijke woning in de Van Bovenstraat aangelopen met de mededeling, dat hun speelmakker tje, de 7-jarige Joostje Walhout, in het water was gevallen, toen hij in de middenkanaalarm, nabij de middensluis, een drijvend stuk je hout wilde grijpen. Mej. De J.L. snelde hierop naar buiten en deelde het gebeur de mede aan haar buurman, de heer P. Gazan. Toen zij aan het kanaal kwamen, zagen zij een mutsje drijven en G. greep uit een aldaar liggende roeiboot een haak, waarmede hij direct het slacht offertje boven water haalde. Hoewel Dr. De Koek nog ge ruime tijd de levensgeesten trachtte op te wekken, mocht zulks helaas niet meer haten. AXEL. Rinnenbrandje. Gistermorgen te ongeveer 10 uur ontdekte de echtgenote van de heer A. V., wonende in de Prins Hen drikstraat, dat enige kinderkleer- tjes, welke zij voor de kachel te drogen had gehangen, in brand waren geraakt, waardoor tevens het vloerkleed vlam had gevat. Zij snelde naar buiten om hulp te verkrijgen, waarop de slager W. Verstrate, die juist voorbij kwam, de woning binnenliep en er in slaagde met het tafelkleed de vlammen te doven. De brandweer, welke inmiddels gealarmeerd was, behoefde geen dienst meer te doen. Nu met het korten der dagen aan de verlichting van de motor rijtuigen in het belang van een veilig verkeer veel hogere eisen worden gesteld dan in de zomer maanden, heeft de K.N.A.C. aan gedrongen op ruimere beschik baarstelling hij de handel va® ver lichtingsmateriaal JOURNALIST HELPT KATTENBURG. Een correspondent van een aantal Limburgse bladen, werk zaam in de hoofdstad, schreef voor zijn kranten een serie artike len over de toestanden op het Amsterdamse Kattenburg; vertel de zijn lezers hoe in deze wijk van de hoofdstad een groot aantal mensen onder zorgelijke omstan digheden leeft. Deze artikelen hadden het onverwachte resul taat, dat een drietal verpleegsters te Maasniel, nabij Roermond, in hun omgeving inzamelingen hiel den. Dinsdagmorgen omstreeks twaalf uur verschenen zij in de hoofdstad bij het politiebureau Kattenburg met een grote vracht auto vol met kleren, etenswaren, snoepgoed en levertraan en in zeer korte tijd was het politie bureau getransformeerd in een uitdeelpost. Onder leiding van de politie agent „Ome Frits", die door zijn charitatieve werk in deze stads wijk grote bekendheid heeft, werd met de verdeling van de goederen begonnen. Vooral de grote hoe- RETRANOHEMENT. Restauratie van de molen. Zaterdagmiddag om half drie wordt de gerestaureerde open standaardmolen weer in gebruik genomen. Dit zal geschieden door de heer .Commissaris der Koningin. Zijn wij wel ingelicht, dan be schikt in Zeeland alleen Kruinin- gen nog over 'n dergelijke molen. I De molen werd in de bevrij dingsdagen ernstig beschadigd door granaatbeschieting. Geluk kig werd de Rijksdienst voor Mo numentenzorg bereid gevonden zich over de vermelde molen te ontfermen. De restauratie werd uitgevoerd door de firma Gebrs. Peyck te Afferden. De molen werd gebouwd in 1643 en dateert dus uit de oudste ge schiedenis van Retranehement. We vinden vermeld, dat aan Bar tholomew de Vos, wonende „bin nen Sluis" bij Resolutie van de Raad van State van 24 Juli 1643, toestemming werd verleend „om te zetten tot zynen kost en tot ieders gerief" een windkorenmolen op het middelste bolwerk of elders waar hij bekwaam zal staan, op een erfpacht vso 3 gulden 's jaars voor het gebruik van de wind. Men is wel eens van mening geweest, dat de molen oorspron kelijk gestaan heeft op het meest Noordelijke bastion. Dit bastion duidt men steeds aan met de naam „ouwe meulen". Freule Collot d'EScury neemt in haar werk „Zeeuws-Vla.amse Molens" aan, dat de molen in 1811 verplaatst werd naar het middelste bolwerk Uit kaarten yan 1746 en 1792, die berusten in de Rijksarchieven te Middelburg en te 's-Graven- hage, blijkt echter, dat de molen stond op de plaats waar hij nu nog staat. Het molentje ziet er nu weer best uit en zal, hopelijk, weer op nieuw de eeuwen trotseren. Waterleiding. Men is vorige week begonnen met het aansluiten van diverse weningen op het waterleidingnet. Herstel gemeentehuis. Het herstellen van het gemeen tehuis is opgedragen aan H. Zwier, alhier. SAS VAN GENT. Ongeval. Bij het lossen van het Neder landse stoomschip „Winsum", ge laden met pyriet en liggende aan de kade der Superfosfaatfabriek, had Woensdagmorgen een ongeval plaats dat betrekkelijk goed af liep. De arbeider Everaart uit Bou- chaute raakte met zijn voet be kneld onder de grijper van de los kraan. Met Inwendige kneuzin gen aan de voet werd hij, nadat de eerste zorgen waren toege diend, naar het ziekenhuis te Suiski overgebracht voor een na der onderzoek. veelheid babykleertjes kwam goed van pas. Ieder kind kreeg een fles levertraan. Hereneostuums, overjassen,, dameskleding, onder goed, schoenen en klompen kwa men in het bezit van tal van Kat tenburgers. Mede als reactie op die artikelen komen talrijke indi viduele zendingen nog bij het hoofdpolitiebureau aan, als voed sel en textielpunten, ook geld. Een moeder van een groot gezin in een Limburgs plaatsje, stuurde een gulden met een briefje er bij: „Ik kan maar heel weinig missen, maar deze gulden kan er altijd r.og wel af". MAN SCHOOT OP ZIJN ZWAGER. In het dorpje Nederwetten is naar eerst thans bekend wordt, Zondagavond een aanslag ge pleegd. De landbouwersvrouw van N„ die met haar broer C. in een weiland koeien aan het mel ken waren, kregen bezoek van de echtgenoot van de vrouw, die de samenwoning met haar sedert maanden verbroken had. Van N. wenste zijn vrouw te spreiken, doch C„ die argwaan koesterde door de houding die Van N. aan nam, maakte hiertegen bezwaar. Daarop trok Van N. uit zijn foorst- zaïk een revolver en vuurde een schot af In de richting van C. De kogel miste. Van N schoot op nieuw, doch C. werd niet geraakt. Bij de derde poiging ketste de re volver. C. vloog Van N. aan; er ontstond een worsteling, waarbij de aanvaller aan het hoofd werd verwond. C. slaagde er in de re volver te bemachtigen. Even later maakte de dader van de aanslag aanstalten om C. met een mes te gaan bewerken. Opnieuw raakten de mannen slaags. Belden werden gewond. Van N. maakte zich uit de voeten. Hij werd later op de avond in zijn pension in Veldho ven aangehouden. Hij beweerde dat zijn verwondingen waren ont staan door een valpartij. Maandag is hij naar Nuenen overgebracht en geconfronteerd met zijn vrouw en met C. Gisteren is Van N op transport gesteld naar Den Bosch. De revolver bevatte zes natronen. Gisterenmorgen zijn de debat ten over het voorstel tot het hou den van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België voortgezet. Niet min der' dan 22 sprekers hebben thans het woord gevraagd en daar tot nu toe slechts een zestal gesproken had, zag het er niet naar uit, dat men reeds gisterenmiddag tot stemming van het voorste zou kunnen overgaan. De heer Huart (CVP) stelde in het licht, dat uit de volksraadple ging zal blijken of de Koning al dan niet „de Koning van een par tij" zal zijn, zoals zijn tegenstan ders beweren. Indien de uitslag van het plebisciet niet gunstig was voor de Koning, zou deze af stand doen van de troon. Spreker eindigde met de verklaring, dat hij en zijn vrienden de strijd niet zullen opgeven zolang de Koning geen gerechtigheid is geschied. De heer Van Remoortel (Soc.) verklaarde, dat Koning Leopold een fout heeft begaan door niet het land te verlaten zoals Konin gin Wilhelmina. De heer Crommen (Soc.) merkt op, dat de debatten geen enkel practisch resultaat kunnen ople veren en dat een regeringscrisis vermeden moet worden. De Katholieke Volkspartij heeft, aldus spreker, een politieke mis rekening gemaakt door het voor stel tot het houden van een plebis ciet in te dienen Niemand kan beweren, dat het land volledig is ingelicht over de gedragingen van de Koning tijdens de oorlog en ook de commissie-Servais, die een onderzoek heeft ingesteld, heeft 'n onvolledig rapport uitgebracht. De heer Crommen verklaart ten slotte, dat Prins Boudewijn zich gereed moet maken de Koninklijke functies op zich te nemen, opdat alle Belgen zich rondom de troon ZWEMMEN. In het Sportfondsenhad-West, is Amsterdam heeft Bob Bonte Dins dagavond twee wereldrecords ver beterd. Op de 400 meter schoolslag" bracht hij het wereldrecord op 5 min. 40.2 sec. (oud record 5 min. 43.8, staande ten name van Ar thur Heina, Duitsland en gemaakt op 10 Febr. 1938 te Kopenhagen), en op de 500 meter verbeterde hij het record tot 7 min. 10.6 (oud wereldrecord 7 min. 13 sec., staan de eveneens ten name van Heina en gemaakt op 7 Mei 1939 te Solingen-Ohligs Het spreekt vanzelf dat de beide nieuwe wereldrecords op de 400 meter en de 500 m ook als nieuwe Europese en Nederlandse records gelden. kunnen scharen. De laatste spreker van giste renmorgen, de heer Ronse (KVP) betoogt niet te begrijpen dat de regering zelf niet bereid is het voorstel tot het houden van een volksraadpleging te ondersteunen, aangezien dit toch de enige oplos sing is om een einde te maken aan het Koningsprobleem. Hij be sluit met de wens uit te spreken, dat het Belgische volk spoedig zijn Vorst zal mogen begroeten. De zitting werd hierop geschorst tot des middags 2 uur. Wetsvoorstel tot het houden van een referendum door de Belgische Senaat verworpen. In de des middags voortgezette vergadering werd het wetsvoor stel inzake het houden van een referendum over de terugkeer van Koning Leopold bij staking der stemmen (83 tegen 83) door de Senaat verworpen. Alleen de Katholieken stemden vóór het wetsontwerp. VRIJDAG 22 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Kamer muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Viool en piano; 11.15 De dood van Klaas; 11.35 Gram 12.00 Pierre Palla; 12.33 Sport en prognose; 12.45 Gram.; 1.00 Nws.; 1.15 Gram.; 1.20 Les gars de Pa ris; 1.50 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2 20 Kamerorkest; 3.00 Boeken schouw; 3.20 Kamerorkest; 4.00 Gram.; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.20 Wij en de muziek- 6.00 Nieuws; 6.30 Nel Strijd krachten; 7.00 Denk omde bocht; 7.30 Nederland ep zijn gewesten 8.00 Nieuws; 8.05 Ocicert; 8.30 Cursus; 9.00 Men raagt... en wij draaien; 9.30 Hofspel10.15 Zang; 10.45 Avonwding; 11.oo Nieuws; 11.115 GraU HILVERSUM U 8.00 Nieuws 8.15 'Gram.; O.OOCotillon-ballet- muziek; 9.15 Bij->nze jonge zie ken; 9.35 Gram 10.30 Morgen dienst; 11.00 GrA; 11.45 Bariton met orkest begeving12.33 N.C RV.-koor; l.OpNieuws; 1.15 Or gelconcert; 00 Gram.; 2.40 Fianotrio; 3.' Strijkorkest; 3.30 Sopraan en p®<>; 4 00 Een vaste burg is onzeK)d; 4.20 Sweelinck- kwartet; 5. Gram.; 5,35 K?n- semble Lacf!3®; 6.05 Solosuites; 6.45 Gees''jke liederen; 7.00 Nieuws; -45 C.N.V.-kwartier; 8.00 Nws °-15 Omroeporkest' 9.00 Repc^S®! 9.30 Pianorecital- 10.00 Ar1®' !and van de Islam 10.20 Gr1; 10.30 DivertimentP 10.45 ondoverdenking; 11,00 Nieuw9-1-1<5 Gram. bc El G lo Ji «Bt 1 !?j fi-j (roef 5 ll

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3