Afzet Tuinbouwproducten naar Duitsland De Belgische Koningskwestie UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio liomccl Vraagstukken rond de uienafzet AXEL. Ben opzienbarende arrestatie. Zaterdagmiddag tijdens de markt vermiste de vrachtrijder en kolen handelaar D. zijn portefeuille, waarin zich een bedrag van pl.m. ƒ1500 bevond. Nadat hij tever geefs informaties hiernaar had gedaan, deed hij aangifte bij de Rijkspolitie. Bij het door deze ingestel',Q on derzoeik, vernam zij o.m. dat door de alhier wonende ambtenaar Z., werkzaam zijnde op het Geweste lijk Arbeidsbureau te Terneuzen, in de loop van Zaterdagavond vrij grote verteringen waren gemaakt en in een minimum van tijd een slordige paar honderd gulden had uitgegeven, terwijl hij in een café tevergeefs had getracht een bank biljet van 1000 te wisselen. Een en ander gaf de politie aan leiding Z aan een verhoor te on derwerpen en nadat hij aanvanke lijk ontkende iets van de verloren portefeuille af te weten, kon hij tenslotte dit niet meer volhouden en bekende inderdaad de porte feuille gevonden te hebben, doch ■gaf voor, dat hierin een lager geldsbedrag had gezeten. Het onderzoek word inmiddels voortgezet en Z- bevindt zich in -verzekerde bewaring. BRUINISSE. Woningbouw. De laatste der 105 .woningwet woningen te Bruinisse ging deze week onder de kap, juist een jaar nadat de eerste werkzaamheden voor de nieuwbouw waren begon nen De eerste gingen in Maart onder de kap. Twee huizen zijn reeds bewoond. Andere wachten op aansluiting aan de riolering. KOEWACHT. Ontslag. ©e heer R. Polspoel, wethouder alhier, diende zijn ontslag in als bestuurslid van de v.v. Koewacht. De heer Polspoel kwam tot dit besluit omdat hij de functie van. wethouder en bestuurslid van v v. Koewacht in verband met de thans aanhangige kwesties onver enigbaar achtte. Hoewel zijn af treden een groot verlies betekent voor de voetbalclub, is zijn besluit tooh te rechtevaardigen, daar men geen twee meesters tegelijk kan dienen. MIDDELBURG- Nieuwe Veilingsgebouwen. I» een Dinsdagmiddag gehouden, vergadering hebben de leden van de Coöp. Veilingsvereniging „Wal cheren W. A." hun goedkeuring gehecht aan bestuursvoorstellen tot stichting van nieuwe veilings gebouwen en van een koelhuis op een 2y2 ha groot terrein aan de Nieuwe Vlissingseweg alhier. De houw van de veilingsgebouwen, die ondermeer een afmijnzaal met 182 zitplaatsen, een ruim kantoor, een bestuurskamer, een cantine, een grote neerzetruimte, eierenloods en fustloods omvatten, kosten 880.000. De bouw van het 250 ton metende koelhuis met inbe grip van de aanschaffing van spe ciale koelhuiskisten kost 190.000. ESr zal een lening worden geslo ten bij de Coöp, Raiffeisenbank te Utrecht tot «en bedrag van f 320.000, terwijl men een bouw- crediet krijgt van 150.000 en uit eigen middelen 100.000 bijdraagt De plannen zijn gebaseerd op ee* jaarlijkse omzet van IV2 ton gulden. De gebouwen, die de vei ling thans bij het station alhier in gebruik heeft, worden verkocht. DONDERDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramnfoonmuziek; 8.45 Con cert; 9.15 Morgenwijding9.30 Arbeidsvitam.10 30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gram.; 10.50 Kleutertje luister; 1100 Orgel concert; 11.45 Voordracht; 12.00 Metr. Orkst; 12.33 In 't spionne tje; 1.00 Nieuws; 1.15 Gram.; 1.2Maria Zamora; 2.00 Van vreemde velden; 2.20 Solistencon cert; 3.00 Voor zieken en gezon den; 4 00 Assortimento; 5.00 Ka- leidoscoop; 5.35 Ensemble; 6.00 Nieuws; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 De ring van Rico; 7.45 R.V.D.; 8.00 Nieuws; 8.15 Pianoconcert; 0.45 Hoorspel; 10.20 Gram.; 11.00 Gram. 11.15 Gram. 1 HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.4S School radio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gew. muziek; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 School- radio; 12.03 Omroepkoor; 12.33 Gram.; 100 Nieuws; 1.45 Hors d'oeuvre; 2.00 Gram.; 2.40 Cause rie; 3.00 Gram.; 4.00 Bijbellezing: 4.45 Gram.; 5.00 Jeugdjournaal; 5.30 Gram.; 6.00 Pianomuziek; 6.30 Symphonie; 6.50 Lezing; 7.00 Nieuws; 7.15 Leger des Heils- kwartier; 7.45 Ned. organisten; 8.00 Nieuws; 8.15 Uit het zonnige Zuiden; 9.30 FamUiecompetitie 10.00 Valeriusliederen; 10.15 overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Vaart der volken; 10.45 Avond- Gram. Men hoopt spoedig de nieuw bouw aan te besteden en is voor nemens reeds het volgend voor jaar, zij "net ook provisorisch, op het nieuwe terrein te veilen. OVERSLAG. Uitstapje. Zondag j.l. werd door verschil lende leden van de hengelaars- vereniging ,,De Palingvrienden" alhier een uitstapje gedaan waar bij tevens de caféhoudende ere leden van de Kruisstraat, Boven hoek en Rode-Sluis werden be zocht. De bedoeling van deze uit stapjes is nauwer contact te hou-, den met alle leden der vereniging welke in verschillende gemeenten woonachtig zijn. SLUISKIL. Terug uit Indië. Zondag arriveerde te Amster dam met het troepen-transport schip „Grote Beer" uit Indië, korp. P. Dourleyn, om Maandagmiddag in zijn voor hem nog onbekende woonplaats aan te komen. Reeds in de ochtend wapperden de vlaggen in de Spoorstraat en Middenstraat en had de buurt vereniging Huizingapark voor een passende versiering van de woning gezorgd. Het weer werkte niet mede, doch in de avonduren be gonnen op het lichtschijnsel en de luidsprekersklanken de belangstel ling samen te stromen. Voor ach ten kwam de harmonie aange- rr.archeerd om een serenade te brengen. Voorzitter Colsen hield een gevoelige en humoristische toespraak, zoals wij dat van hem gewoon zijn. De voorzitter van het thuis front, de heer Van Aerde moest er ditmaal ook aan geloven en complimenteerde de familie en de teruggekeerde zoon, waarna Frie da het wederom op een charmante wijze met bloemen zegde. Last hut r.ot least kwamen twee jonge dames van de buurtvereniging naar voren, die namens de buurt bewoners een prachtige rooktafel aanboden. Hierna nam de heer Dourïeyn het woord. Hij dankte allen hartelijk, die op enigerlei wijze hun belangsteing hadden getoond en hun medewerking ge geven voor de heden gebrachte hulde. Dit trof hem te meer, daar hij en zeer zeker zijn zoon toch vreemd waren in het dorp. Hij voelde zich dan ook enigszins verlegen met dit spontaan bewijs van medeleven. Met het oog op het minder gunstige weer zou hij het kort maken. Het muziekge zelschap werd uitgenodigd binnen even een verversing te gebrui ken, waarna voor iedereen gele genheid zou zijn de samenkomst binnenskamers voort te zetten. Hiervan werd druk gebruik ge maakt. Terwijl buiten de regen meedogenloos neerplenste had zich onder de tonen van „Als na de regen de zon schijnt" een flink gezelschap verenigd en werd op gepaste wijze uiting gegeven aan de vreugde over de behouden terugkomst van één <jer velen, die hun plicht in ons verre Indië heb ben gedaan. ZllIDZAXDK. Jeugd- en Sportvereniging. Zaterdagavond, 16 October, kwam de Zuidzandse Jeugd- en Sportvereniging in algemene ver gadering bijeen. Op voorstel van het bestuur werd besloten het samengaan van de jeugd- en sportvereniging, waartoe T vorig jaar was besloten, thans weer on gedaan te maken, aangezien een zelfstandige jeugdvereniging zal worden opgericht. De jeugd van 1525 jaar zal daartoe op 23 October 1948 worden uitgenodigd. ÜJvv'ez* - MgAR'OM i'.'i i'i'mi'ifi Bim zag nu voor het eerst hoe de Marsbewoners elkaar begroe ten. Zonder een spier van hun gezicht te vertrekken gingen zij op elkaar toe en raakten licht eikaars wijsvinger aan. „Prof. Lami, heeft U de instruc ties van onze voordenker gele zen?" vroeg prof. Doré. „Deze instructies zijn mij he kend", antwoordde Lami. Daarop trok hij aan een schellekoord. Een schuifdeur ging open en een aantal gevaarlijke kleine ke reltjes stapte, stram als brand hout. de zaal binnen. „Dit zijn onze geweldplegers", verklaarde prof. Doré. Z rjstaan bij ons in hogere eer. Op aarde is geweld meestal het laatste woord. Bij ons is het daarentegen het eerste woord. Daarom maken wj zo weinig woorden vuil". „Wat moet dat betekenen" riep Basli dreigend. „Vechtjassen heb ik op aarde al meer dan genoeg gezien". „Dit is nog maar het begin" zei prof. Doré terwijl hij bloemzoe'' glimlachte. „Spoedig is de beur aan de wetenschap." De voorzitter van de jeugd- en sportvereniging, de heer H. P. Everwijn, stelde zich niet langer als zodanig beschikbaar; hem werd dank gebracht voor zijn werk. Het voorlopig bestuur van de sportvereniging werd aange vuld met een 2-tal leden en ziet er als volgt uit: H. Goedegebuur, voorzitter; L. Basting, .^secretaris; D. Krane, penningmeesteresseen J. de Groote en M. Versluijs, leden. Vertegenwoordigers van uien- veilingen uit Zeeland, West-Bra bant en de Zuid-Hollandse Eilan den hebben dezer dagen de hoof den bij elkaar gestoken, oen over leg te plegen over de export van uien. Zij hebben een commissie gevormd, die tot taak heeft af zet en export van de uienoogst op voor de telers zo voordelig moge lijke wijze te bevorderen. In handelskringen op de Zuid- Hollandse Eilanden is men niet bijster gesticht over het feit, dat de uien-export op Duitsland uit sluitend in handen van het Cen traal Bureau voor de Tuinbouw veilingen. ligt. Volgens ministerieël besluit van het vorige jaar bestaat geen veilingsplicht voor uien. Indien echter de telers aan de export op Duitsland willen meedoen, dan moeten z" zich bij een veiling aansluiten. Dit is voor hen aan trekkelijk, omdat de prijzen, af hankelijk van de. maat, 5,tot 7,— per 100 ,kg' zijn. De grote „maar" is eohter, of een veilingslid al dan niet ver plicht zal worden zijn gehele oogst via de veiling te verkopen. Wordt dit het geval, dan raakt hij de vrijheid, om rechtstreeks met handelaren zaken te doen, kwijt. Deze kwestie is op het ogenblik het gesprek van de ddg in telers- en handelskringen. Een tweede onderwerp van dis cussie in de uienwereld is de con structie van een „uien-afstaart- machine", een vinding van de heer J. Koese te Stellendam. Deze machine schijnt eindelijk 't vraag stuk, om uien zonder beschadi ging langs machinale weg van hun loof te ontdoen, op te lossen. Tot dusver kon een man per dag ongeveer tien mud uien met de hand afstaarten. De machine kan 50 kg per minuut verwerken. Zij is zowel voor grote als kleine soorten geschikt. Deskundigen zijn tevreden over de resultaten van deze, onlangs geoctrooieerde machine. De Veilings vereniging te Ter- neuzen schrijft ons: Een kleine toelichting op enkele advertentiën, welke de laatste week zijn geplaatst, is wel ge wenst. Wat toch is het geval? Nederland heeft met Duitsland een handelsverdrag afgesloten tot levering onzerzijds van vele Tuin bouwproducten Onder deze levering is ook een kwantum uien, peen en kool be grepen. Wij zijn verplicht tot levering, doch niet zó, dat de éne dag in Venlo 130 wagons staan en de andere dag b.v. 30, of de éne week 600 en de andere week 150. Dit moet een geregelde afzet zijn, dus ook de aanvoer, welke hier voor de grondslag is, moet gere geld worden. Zo krijgt nu iedere veiling ge legenheid een inventarisatie te houden, opdat het Centraal Bu reau van veilingen, welke deze aangelegenheid regelt, enige zekerheid zal hebben wat er ko men gaat. De kwekers geven hun kwantum ot> ter veiling en de vei lingen geven het totale kwantum door aan het Centraal Bureau. Op papier zit de zaak dus goed in elkaar. Verder wordit dan iedere week aan de veilingen een kwantum toegewezen om te exporteren, n.l. van uien, peen en kool. De Zeeuwse veilingen en die van West-Brabant hebben zich met dit voorstel accoord ver klaard en zijn nu aan de slag, terwijl tevens is vastgesteld, dat diegene, welke hun kwantum niet opgeven, geen gelegenheid zullen hebben aan Duitsland te leveren, daar individuele export naar Duitsland uitgesloten is. Daarbij komt, dat de vrije ex port (wat hoeveelheid betreft), voorbij is en deze, zoals gezegd, wekelijks vanaf het Centraal Bu reau worde geregeld. Met de vrije export werd de laatste weken via de veiling meer dan 400 ton geëx porteerd. Het Centraal Bureau stelt zich garant bij eventuële niet-afname. Vooral dit laatste punt is van groot ibelang en kan zelfs, on danks deze garantieverklaring, in sommige gevallen tot moeilijk heden aanleiding geven. Gistermiddag zou de Belgische Senaat een aanvang maken met de behandeling van het door de Katholieken ingediende wetsvoor stel tot het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van de Koning. Gezien het groot aan tal sprekers, dat het woord heeft gevraagd, mag de stemming over dit voor België zo belangrijke wetsvoorstel niet eerder verwacht worden dan heden of Donderdag. In afwachting van de uitslag van de debatten in de Senaat waagt men zich intussen in Bel gische politieke kringen aan aller lei voorspellingen. Theoretisch zou het voorstel op grond van de poli tieke samenstelling van de Senaat met slechts een stem meerderheid worden verworpen, aangezien de Katholieken over 83 zetels, de li beralen, socialisten en communis ten tezamen over 84 zetels be schikken. De afwezigheid van een of meer senatoren zou deze stem menverhouding echter onmiddel lijk wijzigen. .Hierbij komt nog, dat het niet vast staat of alle liberalen zich wel aan de door hun partij voor geschreven gedragslijn zullen hou den en een enkel „enfant terrible" onder hen zou de weegschaal on middellijk ten voordele van het Wetsvoorstel doen overslaan. Ook over de houding, die de commu nisten tijdens de behandeling in de Senaat zullen aannemen, verkeert men volkomen in het onzekere. Sommigen menen een aanwijzing te mógen zien in de kortelings af gelegde verklaring der Belgische communistische partij, dat zij al les in het werk zal stellen om de regering Spaak ten val te bren gen, en zijn van oordeel, dat de communistische senatoren zich van stemming zullen onthouden. Van bevoegde zijde is men in tussen van oordeel dat, hoe de uit slag van de stemming in Senaat en Kamer ook moge zijn, alles ge daan zal worden om 'n regerings crisis te voorkomen. Meer dan ooit is men in Katholieke en so cialistische kringen de overtui ging toegedaan, dat bij de huidige internationale toestand een sta biele regering een .eerste vereiste is en men zal alles in het werk stellen om een breuk in de thans reeds anderhalf jaar bestaande Katholiek-socialistische coalitie te verhinderen. Men wijst er in deze kringen op dat indien men het niet eens kan worden over het houden van een volksraadpleging, waarvan ook vele Katholieken menen dat zij 't prestige van de wetgevende Ka mers aantast, nog altijd de vor ming van oen riationale commissie van onderzoek inzake de konings kwestie in overweging kan wor den genomen, zoals deze door de liberalen werd voorgesteld. Deze commissie, waarin vertegenwoor digers van alle lagen van de Bel gische sameneving zouden zitting hebben, zou binnen een tijdsbestek van drie maanden verslag van zijn bevindingen moeten uitbrengen aan Kamer en Senaat, die hierop hun beslissing omtrent het al of niet terugkeren van Koning Leo pold zouden moeten baseren. Voor de aanvang van het debat in de Senaat betreffende het voor stel tot het houden van een ple bisciet over de terugkeer van de Belgische Koning, verklaarde de voorziter van de Senaat, Rolin, tegenover de journalisten, dat tot nu toe 15 sprekers van de Katho lieke Volkspartij, de onafhanke lijke Katholieken Baron de Dorlo- dot en Baron Nothaimlb, 4 socia listen en twee liberalen verzocht hebben het woord te voeren. De heer Spaak heeft de wens uitge sproken, dat de debatten Woens dagavond beëindigd zullen zijn, aangezien 'hij Donderdagmorgen wederom naar Parijs moet ver trekken. De communistische Senatoren mevrouw DegeerAdere en Stru- vay, waarvan aanvankelijk werd aangenomen dat zij door ziekte de debatten niet zouden kunnen bijwonen, zijn niettemin opgeko men. De socialist Van Belle is waarschijnlijk de enige Senator, die niet aan de behandeling van het wetsvoorstel zal deelnemen. Hij is de 15de October per schip uit Brazilië vertrokken en zal waarschijnlijk te laat aankomen oan aan de stemming over het voorstel te kunnen deelnemen. Zelden was de publieke belang stelling in de Belgische Senaat zo overweldigend als gistermiddag tijdens de debatten over het voor stel tot het houden van een ple bisciet over de terugkeer van Koning Leopold. De tribunes wa ren tot de nok toe bezet, in de diplomatenloge was geen plaats meer vrij en ook op de perstribune was geen stoel meer onbezet. De Eerste Minister en Minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, was speciaal uit Parijs naar Brussel gekomen om de debatten te kun nen bijwonen en alle Ministers van zijn Kabinet waren aanwezig. Voordat de besprekingen eea aanvang namen, deed de voorzit ter, de heer Rolin, voorlezing va» de telegrammen, welke hij ter ge legenheid van de Regeringswisse ling in' Nederland aan Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana zond, waarmede op alle banken instemming werd betuigd Vervolgens bracht Senator Pholien (Kath.) rapport uit over het voorstel tot het houden van een plebisciet. Hij herinnerde er aan, dat België sedert drie jaar in een toestand leeft, die in strijd is met de Grondwet. Eet regent schap draagt een tijdelijk karak ter en het besluit van September 1944, op grond waarvan de Ko ning door het toedoen van de vijand in de onmogelijkheid wordt verklaard het land te regerent kan niet langer als rechtsgeldig worden beschouwd. De heer Pho lien breekt hierna een lans voor het houden van het plebisciet, waarin hij de enige oplossing ziet voor de Koningskwestie. Het re sultaat van een plebisciet zal zowel de Koning als de wetgeven de Kamers belangrijke aanwijzin gen kunnen geven. Een plebisciet eerbiedigt de on schendbaarheid, omdat over het gedrag van de Koning niet wordt gediscussieerd. De Koning moet met de Koning van een of andere partij zijn en daarom moet de be volking haar mening te kennen geven. De heer Pholien onderstreept tenslotte, dat de Koning zich niet „eenvoudig kan terugtrekken'", zoals de linkse partijen dit zouden willen zien, aangezien Hij door een eed aan de Grondwet gebon den is. Van Remoortel (soc.) verklaart hierna, dat de socialisten hun houding niet gewijzigd hebben en onwrikbaar gekant blijven tegen een volksstemming. Een plebisciet, zo verklaarde spr. verder, zou ondoelmatig zijn en afbreuk doen aan de eenheid van het land. Indien Koning Leo pold de Troon weer besteeg, zou het Hem onmogelijk zjjn een regering samen te stellen, die in beide wetgevende vergaderingen over een meerderheid zou be schikken. De uitslag van een volksstem ming zou al naar gelang van de provincies zeer verschillend zijn en de Koning zou het gevaar lo pen bij zbn terugkeer niet alleen de Koning van een bepaalde par tij, doch tevens van een bepaald gebied en van een bepaalde cate gorie Belgen te worden. De Voorzitter sluit 'hierna de debatten, die hedenochtend zullen worden voortgezet. De Stemming over het wetsvoorstel inzake de terugkeer van de Koning zal waarschijnlijk hedenmdidag wor den gehouden. Te Cairo is officieel medege deeld, dat Maandagavond een po ging is gedaan de stad te bombar deren. Luchtafweergeschut had de vliegtuigen echter verjaagd.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3