H I! lil I é- •- r r n ,1 jl L BINNENLANDS NIEUWS f 'f* i| f De stad onder de grond Hij zorgde voor d&Suitzet toe! luis 8 lag 1 14 ik l! ji n a I's fi (c» f£t f 1 e n Pe. Spaanse officieren naar de Verenigde Staten De Noorse burgerverdediging E Von Brauchitsch overleden Het seizoen 1948 aan de Belgische kust Deviezen voor reizen naar Zwitserland BENDE VEESMÓKKELAARS GEPAKT. Amer. oorlogsmpteriëai naar China Nieuwe Japanse Regering Marshall bij de Paus Oe strijd in Palestina Goed nieuws voor blinden i Ki ..H Ij 1 i I - 7 II 3 |e tu at 51 tC Geheimzinnige nachtelijke in sluiper had nooit last van de (Militiehij was de politie! In liet Oranjekwartier te Bloe- mendaal was het de laatste maan den 's nachts niet pluis. Herhaal delijk kwamen bij de politie aan giften binnen van diefstallen, die gepleegd werden met de regel matigheid van de kloik met een tussenruimte van" ongeveer 10 da gen. Het merkwaardige was al tijd, dat er geen sprake was van inbraak en dat er nooit het ge ringste spoor van de dader of de daders te vinden was. De inslui per kwam steeds in de huizen binnen door niet-afgesloten deu ren of ramen of regelrecht door de voor- of achterdeur met een valse sleutel. Zijn buit bestond meestal uit geld en distributiebe scheiden. Doch soms nam hij ook goederen mee, zoals een radiotoe stel of huiselijke artikelen De Bloemendaalse politie stond voor een raadsel en welke voor zorgsmaatregelen zij ook nam, altijd was de geheimzinnige „Lord Lister'" haar te slim af. Meerma len zette de politie een val op in de nachtelijke uren, soms zelfs werd het gehele Oranjekwartier met agenten afgezet, doch steeds weer bleek alles tevergeefs. Zelfs het voortdurend aanhouden en ondervragen van nachtelijke voor bijgangers had geen resultaat, want in diezelfde nachten werd er gestolen. De Bloemendalers werden er wanhopig ander en de politie zat met de handen in het haar. Tot dat een der inspecteurs, de heer Voerman, een lumineus idee had. Hij ging de lijst van diefstallen, nauwkeurig volgens data en uur opgesteld, eens vergelijken met de dienstrooster van zijn manschap pen en kwam toen tot de conclu sie, dat alle gevallen samenvielen met de nacht, waarin een bepaal de agent dienst had gedaan. De eerste reactie was twijfel, maar het spoor mocht niet worden ver waarloosd en zo gingen de corps- superieuren zelf in de nacht van 13 of 14 October op patrouille. Toen 'bleek dat de verdachte agent, de 24-jarige A. S., op vreemde wijze dienst deed. Hij kwam op geen enkele controle post en in zijn laatste dienstuur zag men hem met een voor agen ten ongebruikelijke snelheid door het kwartier fietsen. De argwaan was nu een regelrechte verden king geworden en de agent werd aan een streng verhoor onder worpen. Hij ontkende ten stel ligste, doch de ondervragers be trapten hem op een reeks perti nente leugens, onder andere dat hij zich op het vastgestelde uur op een bepaalde controlepost had gemeld. Hij wist echter niet dat juist daar die nacht zijn chef tevergeefs naar hem had uitge keken. Diezelfde middag kwam weer een aangifte van diefstal binnen uit de buurt, waar men S. had zien racen. Een huiszoeking bij de verloofde van de agent, die vlak bij 't Oranjekwartier woont, bracht de oplossing. Daar wer- Volgens de „Daily Express" zou een honderdtal „zorgvuldig gese lecteerde jongere Spaanse officie ren" hevel ontvangen hebben zich voor vertrek naar de Verenigde Staten gereed te maken. Volgens het blad zou Franco dit contingent, ingevolge een met de V.S. te sluiten accoord, willen la ten opleiden in de moderne ge vechtstechniek. De reorganisatie en heroplei ding van de Noorse burgerwach ten is, zo verklaarde de inspec teur-generaal voor de burgerver dediging, It.-ikolonel Moeller, in volle gang. In Oslo worden cur sussen georganiseerd voor de ver dediging tegen radio-actieve stra len en gife&s. Naar men verwacht, zullen 10.000 recruten per jaar worden aangeworven. 9 Roman door CHARLES FOWLEY Vrij vertaald en bewerkt door Mr. W. d'OBERON 81) Nadruk verboden.) Besluit. Verscheidene dagen later kwa men Ninette en Jacques terug van een bezoek aan het kerkhof. Zij dachten weer terug, aan de dood van Evelyne. Een laatste maal hadden zij haar nog gezien, uitgestrekt in de kostbare kist. Voor hun geestesoog aagen zij Evelyne weer zoals zjj daar ge legen had: kalm en rustig, met gesloten oogleden: een lichte schaduw op haar sneeuwwitte wangen door haar lange wimpers en een glimlach om haar lippen. Zelfs in de dood was Evelyne bui tengewoon mooi geweest. Lila orchideeën, Evelyne's lievelings den namelijk tal van artikelen aangetroffen die in de afgelopen maanden gestolen werden. Toen hielp ontkennen niet meer en de agent gaf zijn schuld voledig toe; hij bekende sinds maanden des nachts in de huizen te zijn bin nengedrongen met valse sleutels en ongeveer 1500 aan baar geld benevens 24 textielkaarten en an dere distributiebescheiden, een radiotoestel en tal van huishoude lijke artikelen te hebben gesto len; de 'buit bracht hij meteen naar zijn meisje. Het motief was: Hij wilde gaan trouwen en pro beerde zo zijn inboedel en uitzet bij elkaar te krijgen. Hij heeft bekend in totaal ongeveer twintig maal hetzelfde feit te hebben ge pleegd. Hij was sinds de bevrij ding in, dienst der Bloemendaalse politie en had zijn dienst ogen schijnlijk steeds met nauwgezet heid vervuld. Welke rol de verloofde in deze affaire heeft gespeeld moet nog oljjken. De politie zet het onder zoek nog voort A. S. zou 1 Nov. de politiedienst verlaten; hij had op aanraden van zijn chef ontslag gevraagd, aangezien hij een groot tekort aan algemene ontwikkeling had. Hij is thans onmiddellijk van zijn functie ontheven en in verzekerde bewaring gesteld. Van gezaghebbende zijde te Lon den wordt vernomen, dat veld maarschalk Walter von Brau chitsch Maandagavond in een zie kenhuis van het militaire kamp nabij Hamburg, waar hij was ge detineerd, is overleden Von Brauchitsch, voormalig op perbevelhebber van de Duitse strijdkrachten tijdens de veldtocht legen Polen, was een van de vier Duitse generaals, die na hun krijgsgevangenschap in Engeland hun berechting als oorlogsmisda diger afwachten. De andere drie generaals, die in Duitsland zijn gedetineerd, zijn de veldmaarschalken Von' Rundstedt cn Von Manstein en generaal Strauss. Zjj bevinden zich in het ziekenhuis waar Von Brauchitsch overleed. Zij zullen waarschijnlijk in Januari terechtstaan. Von Brauchitsch zou o m. beschuldigd worden van moord op Sovjet- Russische politieke commissaris sen, mishandeling en moord op krijgsgevangenen en burgers, het vermoorden van gijzelaars en de massamoord op Joden. Von Brauchitsch werd in 1938 benoemd tot opperbevelhebber van het Duitse leger, doch in Decem ber 1941 door Hitier afgezet, vol gens sommigen omdat het hem niet gelukt was Moskou te ver overen en in verband met zijn terugtocht voor het Russische ttgen-ffensief. In 1945 werd hij gevangengenomen en naar Enge land overgebracht, waar hij tot 15 Juli 1948 in krijgsgevangen schap bleef en vervolgens naar Duitsland werd overgebracht in afwachting van zijn berechting als oorlogsmisdadiger. Von Brau chitsch leed de laatste tijd aan een hartziekte. Hij overleed gisteren morgen te kwart over acht. Zijn vrouw stond hem in ogenblikken bij. zijn laatste Naar van de zijde van het ver bond der Belgische hotelhouders wordt medegedeeld, bedroegen de inkomsten der hoteliers aan de Belgische kust dit seizoen onge veer de helft van die van 1947. Oostende boekte 62 procent van de inkomsten van verleden jaar, Blankenberghe 50 proc., Knocke 50 procent, Heist 57 procent en Westende niet meer dan 40 proc. De A.N.W.B. deelt mede, dat voor toeristische reizen naar Zwitserland, te maken in de pe riode 1 Dec. 1948 tot en met 31 Maart 1949, thans bij de deviezen- oank en erkende reisbureaux de- viezenvergunningen kunnen wor den aangevraagd. AUTOBUS IN BOTSING MET TRAM. Maandagavond is te Rotterdam een R.E.T.-bus van lijn B, toen op de Schiedamsesingel een gepar keerd hebbende auto plotseling vjak voor de bus wegreed, waar door de buschaffeur moest uitwij ken, tegen een uit tegenoverge stelde richting komende motor wagen van lijn 8 gebotst. De voor zijde van de tram werd geheel in gedrukt en ook de voorkant van de bus werd vernield. De chauf feur W. J. C van Driel kwam klem t^zitten en kon eerst na een half uur worden bevrijd. Gelukkig vielen zijn verwondingen aan benen en lichaam nogal mee. Ook een zevental buspassagiers werd gewond. Allen konden, na in het ziekenhuis Coolsingel verhonden te zijn, naar huis gaan. Beide voertuigen moesten worden weg gesleept. Het verkeer op de Schie damsesingel ondervond een half uur vertraging. SCHAPEN INPLAATS VAN WALSEN. Na een tocht, welke drie weken heeft geduurd, is Maandag de 71- iarige schaapherder Van Dijk uit Eerbeek op de Veluwe met een kudde van 100 schapen op het vliegveld Twenthe gearriveerd. De schapen hebben tot taak de grond van de vliegbasis vaster te maken. De practijk heeft namelijk geleerd, dat schapen daartoe beter in staat zijn dan een wals. De scheper heeft met zijn schapen de tocht geheel te voet afgelegd. BLIKSEM FOPT HAAGSE BRANDWEER. Tijdens een hevig onweer werd gisterenmorgen om 4 uur een werkdraad van de H.T.M. door de bliksem getroffen, waardoor een bloemen, overdekten de baar. On der al deze droevige herinneringen liepen Nine en Bermond slechts zeer langzaam voort. Een onbe wuste nieuwsgierigheid had hen naar de rand van de afgrond ge voerd, waarin de gehele Chinese wijk met huizen en straten ver dwenen was. Dci&r alleen kreeg men een vage indruk van de ont zettende verwoesting. Half-gevuld door omgestorte muren en huizen, strekte deze geweldige afgrond zich huiveringwekkend voor hen uit. Gebogen over de enorme kloof, herinnerden zij zich weer het fabelachtige visioen van de chaos en rilden bij de gedachte aan hun menselijke nietigheid tegenover de verwoestende al macht van de natuurkrachten. Jacques dacht aan de onbereken bare rijkdommen, die onder deze leusachtige massa puinhopen ver borgen moesten liggen. Hoeveel fantastische dingen zou men niet vimden, als men de puinhopen van deze enorme Chinese stad zou onderzoeken Hoeveel geheimen grote steekvlam uit een schakel kast van een trammast sloeg. Door deze blikseminslag geraakte ook de telefoon in de .naaste om geving van de trammast onklaar. De Haagse brandweer kreeg daar door de indruk, dat er een grote brand woedde en rukte met groot materiaal uit: twee brandspuiten en een ladderwagen. Deze wa gens konden dadelijk weer rechts omkeert maken nadat de stroom was uitgeschakeld. De schade bestond uit een vernielde schakel kast en een beschadigde tram mast. EXPLOSIE EN TRANSFORMATIESTATION. Door onbekende oorzaak is de beveiliging van de hoogspannings- olieschakelaar van een der vier transformatoren in het station te Schiedam, vlak bij de werf Vijfsluiten aan de Vlaardingsedijk Wilton-Feijenoord, ontploft. Rond spattende vonken staken de grote hoeveelheid aanwezige olie in brand. Het bedieningspersoneel sloeg op de vlucht, een hunner, de 25-jarige monteur J. d'Hotel, werd door het vuur achterhaald. Twee zijner kameraden trachtten nem te redden, <joch konden tegen de vuurzee niet optornen. De eerste blussingspogingen wer den met zand ondernomen. Later grepen de brandweren van Schie dam, Rotterdam, Vlaardingen en Wilton met schuimhlussers en wa ter in. Een deel van het transforma torhuis is uitgebrand. Het gehele gebouw is ontzet door de gewel dige hitte van de brandende olie. De transformator en schakeling waarin de explosie is ontstaan waren pas aan het station toege voegd en in de werkplaats provi sorisch opgesteld. Men was doen de voor deze transformator een nieuw gebouw te bouwen. zou het onderaardse Kowa niet openbaren? Geheimen, die men misschien nooit meer zou ken nen Duizenden mensen waren daar gestikt, verpletterd en zelfs levend hegraven! Wat een ont zettende doodsstrijd! Deze af grond vol stof en els was het ge heimzinnige Kowa geweest! Men sen hadden hier geleefd! Tien dui zenden mensen! Alles was nu stof en as! Het neerzien in deze sinistere afgrond en de stilte en eenzaamheid, die hier nu heers ten, stemde hem diep neerslach tig. Langzamerhand, alsof een verstikkende adem van het fata lisme der Chinezen uit deze af grond steeg, voelde Jacques zich als verlammen door het besef van de menselijke onmacht, de nietig heid van alle inspanning en ieder streven, en de onvermijdelijke sterfelijkheid van alle wezens en alle werelden... Ninette, die dicht tegen hem aangedrukt stond, voelde deze stemming mee en begreep de somberheid van haar verloofde. De transformator met bijbeho rende installatie was reeds enige keren geprobeerd en in orde be vonden. Gisteren bij de in wer king stelling, is dit ernstige on geluk gebeurd. Deskundigen staan voor een raadsel. Door de brand kwamen wonin gen en bedrijven van West-Schie- dam en Vlaardingen zonder stroom te zitten. De werven langs de Waterweg vielen stil, evenals het spoorwegverkeer op Hoek van Holland. Dit laatste werd door omschakeling op een ander voedingsnet spoedig her steld. In de loop van Dinsdag middag werd nagegaan of de resterende drie transformatoren van het station nog betrouwbaar l.unnen werken. Is dit het geval, dan zouden huizen en bedrijven Dinsdagavond waarschrjnijk weer, zij het wellicht beperkt, van stroom kunnen worden voorzien. Deskundigen hebben hier goede hoop op. Mocht het onderzoek ongunstig uitvallen, dan kan het vrij lang duren, voordat de stroomvoorziening in Vlaardingen en Westelijk Schiedam weer nor maal zal zijn. De rijkspolitie heeft in samen werking met de C.C.D. weer een bende veesmokkelaars onschade lijk gemaakt. Zeven mannen zijn in verhand hiermede reeds gear resteerd. Deze smokkelarij in paarden en koeien is Eian het licht gekomen bjj een controle aan de doorlaat post te Standdaardbuiten. Daar ontdekte men namelijk, dat een ambtenaar van de con trole voedselvoorziening, zekere D. uit Hoeven, knoeide met de papieren, nodig voor het vervoer van vee. Hij was omgekocht dooi de varkenshandelaar Van der P. uit Alphen, en de paardenhande laar D. uit Klundert Twee boere,n uit Baarle Nassau, C. en W. heb ben het vee geleverd. Dit werd over de grens gebracht door twee boerenknechten uit Baarle Nassau en Baarle Hertog". De zeven lieden zijn in het huis van bewaring te Breda opgesloten. VALSE AM ERIK. DOLLAR BILJETTEN IN OMLOOP. Het hoofd van het bureau cri minele voorlichting van de afde ling politie van het Ministerie van Justitie te 's-Gravenhage, deelt ons mede, dat er valse Ameri kaanse dollarbiljetten in omloop zijn. In verband hiermede wordt het publiek gewaarschuwd zich geen Amerikaanse dollarbiljetten buiten de bankinstellingen om te verschaffen. Vele kopers werden reeds financieel gedupeerd. Bij aantreffen van een vals dollarbil jet dient onmiddellijk de plaatse lijke politie gewaarschuwd te wor den, teneinde zo spoedig" mogelijk de identiteit van de aanbieder te kunnen vaststellen. Naar verluidt staat het Witte Huis op het punt toestemming te verlenen tot het verzenden naar China van oorlogsmateriaal voor een bedrag van tientallen millioe- nen dollars, ingevolge „de ern stige toestand, waarin zich de Chinese regering bevindt door de steeds toenemende druk van de communistische troepen". In het vooruitzicht van deze beslissing is het Ministerie van Defense thans bezig met het verzamelen van voorraden. In kringen van dit Ministerie wordt bevestigd, dat aan generaal Mac Arthur verzodht is voorraden oorlogsmateriaal, waarover hij beschikt, naar China te zenden. De generaal heeft echter geant woord dat hij, hoewel hij „zich be wust is van de rampzalige gevol gen wanneer de communisten in China de overwinning mochten behalen, onmogelijk ook maar een enkel machinegeweer kan missen gezien de internationale toestand en de taak waarmede de troepen zouden belast worden ingeval van internationale verwikkelingen." Zacht stak zij haar arm door die van Jacques en trok hem lang zaam weg van de afgrond, die een verderfelijke invloed op hem scheen uit te oefenen. Zij sprak over Charlie Stone, die energiek en vol moed was gebleven onder de hevigste slagen van het nood lot en herinnerde hem aan de wondermooie Evelyne, wier laat ste kus vol liefde aan Charlie deze kracht om te leven had gegeven. Enige stappen verder bleven zij plotseling, aangegrepen door een spontane bewondering, weer staan. Zjj bevonden zich op een hoogte, van waar zij een prachtig gezicht hadden op Kowa, de wol kenkrabbers, de dokken, kaden en de mooiste baai ter wereld! On danks de geweldige aardbeving was hier geen laffe uittocht! De overblijfselen van de stad strekten zich uit, schitterend wit en vol nieuwe beloften. Tegenover dit veelvoudig wonder der werkzaam heid van het mensdom, begreep Jacques, dat alles wat hij door leefd had, werkelijk alleen in dit De regering-Josjido a Maan dag samengesteld. Zi bestaat en kel uit liberalen. Josjida is Minis ter-President en Minister var Buitenlandse Zaken. Het Ministe rie van Financiën is toevertrouwd aan een gewezen bankier van de Miteoei Trust, Sanrokoe ïrux mija. Het Ministerie van Arbeid dat wordt beschouwd als het moeilijkste wegens een vermot !e- lijk offensief der arbeider:-;, staat onder leiding van een voormal» hoog ambtenaar van het J as! bestuur in Mantsjoerijc, KinaA- sjitsji Massoeada. De meeste tr dere Ministers zijn eveneens s I- kenlui of bankiers. De „socialistische en democra tische partijen hebben gezegd, dat zij voornemens zijn de poli tb k der regering te bekampen, d'e volgens de politieke kringen, over geen meerderheid in de Kamer zal beschikken. De Paus heeft Dinsdagochtend te Castelgandolfo de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken George Marshall, ontvangen, li' verband met 't bezoek van Mars hall aai) de Paus vraagt het com munistische orgaan „Unita", zich af, of Marshall om bemiddeling van het Vatikaan is gaan verzoe ken. Het blad herinnert aan de ïrtikelen, die enkele dagen ge leden in de „Osservatore °Roma- no" zijn verschenen, en waarin bet een voorstel tot bemiddeling door het Vatikaan meent te zien. Marshall was vergezeld van 7jjB echtgenote alsmede James Duim ambassadeur der Verenigde stap ten in Italië, en Franklin Gowen, zaakgelastigde van de ambassade bij de Heilige Stoel. Mevrouw Marshall woonde het onderhoud bij, dat een half uur heeft geduurd en hetwelk, zoals in Vaticaanse kringen wordt verklaard, de Paus met Marshall kwesties heeft besproken, die ,,de vrede en de mensheid aanbelangen". Bjj het verlaten van de Pauselijke resi dentie is Marshall naar Anzio ge gaan naar de graven van zijn zoon en zijn schoonzoon, die tijdens dé operaties na de geallieerde ont scheping in Januari 1944 sneuvel- Volgens een communiqué van Israël zijn gisteren twee gevechts vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht boven «gebied van Is raël neergeschoten, het ene door schepen van Israël tussen Tel Aviv 'en Madjdal, het andere door een Israëlische luchtpatrouille. Uit kringen der Verenigde Naties te Haifa wordt gemeld, dat de zware strijd tussen manschappen van Israël en Egypte in het ge bied van de Negef Dinsdag voort duurde. Naar verluidt, hebben de Joden achtereenvolgens twee aan vallen verricht in het gebied van Jeruzalem. Uit dezelfde bron wordt melding gemaakt van lucht- activiteit en zwaar geweervuur op het centrale front. Uit Arabische bron wordt ver nomen, aldus meldt A.F.P., dat öe stad Gaza na een luchtbombar dement en een bestoking met ar- tiïerievuqr is ojnsingeld. De Egyptische troepen moesten zich onder de druk der Jodeu te rugtrekken, aldus deze bro». Verleden week werd onder 591 uitvindingen een electrisch appa raat gepatenteerd, dat blinden in staat stelt gedrukte stuikken te lezen. Dit apparaat, „Optophone" ge heten, brengt een toon voort, waarvan de hoogte varieert bij het heen en. weer gaan van een lichtstreep over het gedrukte stuk. buitengewone land kon bestaan Hij begreep tevens, dat onder deze heldere hemel de stad zich weldra rijker en welvarender zou verheffen, door de verwoesting van de stad der duisternis! Bag men niet altijd weer au overal hoe de Toekomst zich triomfante lijk op de puinhopen van het Ver leden verhief? In een plotselinge opwelling van al zjjn levensvreugd en liefde, omarmde Jacques zijn verloofde. De ontmoedigende indruk van de vergankelijkheid van alle leven werd plotseling uitgewist door het besef hunner oprechte liefde en bet geluk, weer samen te zgn. Hun omhelzing versterkte hun moed weer, gaf hun hoop e* ver trouwen in de toekomst. Jacques Duisterde: „De goddelijke vlam, waardoor alles wat uitdooft, weer ontstoken wordt, de vlam, waarin alles wat eindigt weer opnieuw begint en waardoor alles wat sterft weer herboren wordt, is de liefde, Ninette, de liefde!" EINDE.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2